Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, hudson είπε:

Επόμενο τεύχος 83 Thor Ιστορίες της Άσγκαρντ

 

Δηλαδή περιλαμβάνει ολα τα τευχη Tales of Asgard απο το Journey into Mystery #97 εως το Thor#145.

 

Ωραιο βεβαια να τα εχεις ολα μαζεμενα σε εναν τομο. Τα εχουμε ομως απο την συλλογη της Radnet ,θα τα διαβασουμε ολα ακομα και στο απευκταιο σενάριο της μη ανανεωσης το καλοκαιρι.

 

Που ξερω, δεν μαρεσει να εχω την ιδια ιστορια σε διαφορετικες εκδοσεις...:thinking: Πότε ειπαμε κυκλοφορει αυτο? Σε 2 Τεταρτες απο τωρα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ τρίβω τα χέρια μου! :mafia:

 

Spoiler

Άμα όλες οι εκδόσεις βγάζουν Θωρ, που θα πάει, θ'αναγκαστεί κι ο Νικόλας να κάνει κάνα review! :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34877
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εγώ τρίβω τα χέρια μου! :mafia:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Άμα όλες οι εκδόσεις βγάζουν Θωρ, που θα πάει, θ'αναγκαστεί κι ο Νικόλας να κάνει κάνα review! :)

 

 

Τι ζω όποτε ακούγεται η λέξη Thor στο φόρουμ χάρη στον @ constantinople :

 

6xh8i2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

9 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Δηλαδή περιλαμβάνει ολα τα τευχη Tales of Asgard απο το Journey into Mystery #97 εως το Thor#145.

 

Ωραιο βεβαια να τα εχεις ολα μαζεμενα σε εναν τομο. Τα εχουμε ομως απο την συλλογη της Radnet ,θα τα διαβασουμε ολα ακομα και στο απευκταιο σενάριο της μη ανανεωσης το καλοκαιρι.

 

Που ξερω, δεν μαρεσει να εχω την ιδια ιστορια σε διαφορετικες εκδοσεις...:thinking: Πότε ειπαμε κυκλοφορει αυτο? Σε 2 Τεταρτες απο τωρα?

Παρασκευές βγαίνει η συλλογή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Παρασκευές βγαίνει η συλλογή...

Αν κατέβεις Σύνταγμα τα βρίσκεις από Τετάρτη... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 λεπτό πριν, v hunter d είπε:

Αν κατέβεις Σύνταγμα τα βρίσκεις από Τετάρτη... 

Νομίζω δεν ισχύει για όλα τα τεύχη αυτό...

Αλλά εγώ είμαι από επαρχία... Και ανέφερα πότε κυκλοφορεί πανελλαδικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

27 λεπτά πριν, v hunter d είπε:

Αν κατέβεις Σύνταγμα τα βρίσκεις από Τετάρτη... 

Θα το ρισκάρω. Θα πάρω το πρώτο αεροπλάνο από Αλεξανδρούπολη για Αθήνα. Ένα τσιγάρο δρόμος. Όμως κανονίστε εσείς οι Αθηναίοι να μη βρω τον τόμο. :lol:

24 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Νομίζω δεν ισχύει για όλα τα τεύχη αυτό...

Αλλά εγώ είμαι από επαρχία... Και ανέφερα πότε κυκλοφορεί πανελλαδικά...

Καλά και εσύ βρέθηκες να μένεις επαρχία. :antekale:    :lol:

 

Υ. Γ. Ύστερα από τα συγκεκριμένα σχόλια, ελπίζω οι υπεύθυνοι να μη με διαγράψετε από τους φίλους του forum. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ύστερα από τόσα πολλά που με βρήκαν το τελευταίο διάστημα, ομολογώ ότι έχω μείνει πολύ πίσω στην ανάγνωση των ιστοριών αυτής της υπέροχης συλλογής. Ζητώ ταπεινά κι εκ των προτέρων συγγνώμη που επιστρέφω τόσους τόμους. :sorry:

 

Αφήνοντας από τα χέρια μου τον τόμο #65 της Συλλογής Marvel, αυτό που μου μένει στο μυαλό είναι η επιθυμία να γίνω φίλος με τον Deadpool (αν φυσικά ήταν πραγματικό πρόσωπο)! :P Ένας τύπος με αστείρευτο χιούμορ, αυτοσαρκασμό και τεράστια διάθεση να πειράζει όσους έχουν την ατυχία να σταθούν δίπλα του. Γι’ αυτό και οι ιστορίες που συμμετέχει δεν μένουν στο διηνεκές για τα στιβαρά και καλογραμμένα τους σενάρια, αλλά για τον ίδιο τον πρωταγωνιστή. Δύσκολα, πιστεύω, υπάρχει άλλος χαρακτήρας με τέτοια ανέμελη προσωπικότητα. Ίσως ο Spider-Man προσπαθεί να μιμηθεί λίγο από το στυλ του στις ατάκες, αλλά δεν το πετυχαίνει στην εντέλεια. ;) 

 

“Οι μυστικά μυστικοί πόλεμοι”, λοιπόν, είναι μία μικρή ιστορία (σε μέγεθος) η οποία, μέσω του χαρακτήρα, επιχειρεί να αποδομήσει και να διακωμωδήσει μία κλασική ιστορία όπως το εξαιρετικό “Marvel Super Heroes: Μυστικοί Πόλεμοι”, το οποίο είχαμε την χαρά να το διαβάσουμε στην ίδια Συλλογή (στους τόμους #30 και #36) και μαντέψτε… το καταφέρνει τελικά! :P Ο Cullen Bunn παίρνει στα χέρια του το απίστευτο αυτό event που άφησε το στίγμα του στον χώρο της Ένατης Τέχνης και εισάγει σε αυτό τον Deadpool, με σκοπό να μην αφήσει τίποτα όρθιο! :lol: Έτσι, ο φίλος μας συμμετέχει ενεργότατα στα γεγονότα που διαδραματίστηκαν τότε, βρίσκεται με την πλευρά των καλών  της υπόθεσης και συμβάλλει τα μέγιστα (για να μην πω ότι στέκεται η αφορμή) για την νίκη τους σε αυτόν τον αγώνα, που τους είχε υποβάλει ο Beyonder. Μέσα από τις σελίδες του κόμικ, ο “διαβασμένος” αναγνώστης θα συνειδητοποιήσει ότι διαβάζει αρκετές από τις σκηνές που υπήρχαν και στην αρχική ιστορία (η σχέση της Zsaji με τον Colossus, την πρώτη επαφή του Spider-Man με τον συμβιωτικό που θα γεννήσει τον Venom, την άνοδο του Doctor Doom, την σκηνή με το βουνό επάνω από τα κεφάλια των πρωταγωνιστών την απειλή του Galactus κ.ά.), με την διαφορά ότι εδώ έχει μπει σφήνα ο μεγαλύτερος αντί-ήρωας που γέννησε ο Οίκος των ιδεών, με αποτέλεσμα να τις χαρίζει μία χροιά, στην οποία αυτό που επικρατεί είναι το κωμικό στοιχείο. 

 

Και μιας κι αναφέραμε το χιούμορ στην κουβέντα, αυτό το θεωρώ το δυνατότερο σημείο της ιστορίας (κάτι που ήταν αναμενόμενο). Οι σπαρταριστές ατάκες, οι ξεκαρδιστικές κινήσεις και γενικότερα ολόκληρο το στυλ του, προσωπικά με έκαναν πολλές φορές κατά την διάρκεια της ανάγνωσης να γελάσω και μάλιστα δυνατά σε κάποια σημεία. :lol: Σχεδόν σε κάθε σελίδα, ο Deadpool δεν διστάζει να σατιρίζει και να κάνει πλάκα μέσα στα μούτρα σπουδαίων ηρώων που συμμετέχουν, προς τέρψη των αναγνωστών. Η… μπάλα δεν παίρνει μόνο τους διάσημους villains, αλλά ούτε και οι δικοί του δεν μένουν στο απυρόβλητο! :wow: Αυτό που κάνει εντύπωση, όμως, είναι ότι έχουμε ένα φινάλε, αρκετά συγκινητικό, σε σχέση με τον υπόλοιπο κορμό της πλοκής. Πολύ όμορφη κατάληξη! :clap2: 

 

Όσον αφορά την σκηνοθεσία, αυτή μένει πιστή σε αρκετά σημεία της αντίστοιχης (πρωτότυπης) πλοκής, αλλά η αλήθεια είναι ότι με κούρασε αρκετά το μπρος – πίσω στον χρόνο, το οποίο γίνεται με καταιγιστικούς ρυθμούς και φυσικά βρίσκει ευκαιρία ο Deadpool να το σατιρίσει κι αυτό. :P Δεν παύει, πάντως, να ήταν κουραστική όλη αυτή η διαδικασία. :( Κατά τα άλλα, δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι άλλο που να με πείραζε. 

 

Εν κατακλείδι, μιλάμε για μία ιστορία, που διαβάζεται εν ριπή οφθαλμού, στην οποία επικρατεί το χιούμορ και με τέτοια σκοπιά καλείται ο εκάστοτε αναγνώστης να την διαβάσει. Προτείνεται, λοιπόν, στους λάτρεις του καλού χιούμορ, τους φανατικούς φίλους του Deadpool και φυσικά σε όσους θέλουν να κάνουν ένα μικρό διάλειμμα από την ανάγνωση “σοβαρών” ιστοριών. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όσοι έχουν διαβάσει τους (original) “Μυστικούς Πολέμους” θα την απολαύσουν καλύτερα. ;) 

 

Στον εικαστικό τομέα, ο Matteo Lolli και οι συνεργάτες του έχουν εκπονήσει μία τίμια κι αξιόλογη δουλειά. Το γενικό σύνολο μπορεί να φαίνεται κάπως “παιδικό”, αλλά υπάρχει κίνηση όπου χρειάζεται (πχ στις σκηνές δράσης), βγάζει την απαραίτητη ένταση και φυσικά πετυχαίνει να αποτυπώσει άψογα το κωμικό στοιχείο που θέλει να περάσει στα γκαγκ το σενάριο. :) Έχει πολλή πλάκα να βλέπεις τον πρωταγωνιστή να φορά τον συμβιωτικό και να μοιάζει σαν τον Spider-Man ή να μοιάζει με τον  Daredevil φορώντας την αντίστοιχη κόκκινη στολή. Για να μην αναφέρω το στιλιστικό του ύφος με την γούνα, αλλά και την στολή από τους Fantastic Four, με τον αριθμό “4 ½” στο στήθος! :lol:   Επίσης, υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες στα καρέ, αλλά παρόλα αυτά δεν είναι φορτωμένα. Ο χρωματισμός διαθέτει μία τεράστια ποικιλία επιλογών, που δημιουργούν ένα ευχάριστο αίσθημα αισιοδοξίας. :rainbow: Ένα πραγματικά ανοιξιάτικο κόμικ! :flowers7:  :lol: 

 

Το συνοδευτικό υλικό του τόμου ανοίγει (ως είθισται) το editorial του κυρίου Lupoi, το οποίο “πουλάει” πολύ καλά την συγκεκριμένη ιστορία. :D Το μονοσέλιδο αφιέρωμα στα γεγονότα που μας οδήγησαν εδώ, απουσιάζει (δικαιολογημένα), για να πάμε στο τέλος του τόμου, όπου θα έχουμε την δυνατότητα να διαβάσουμε ένα τρισέλιδο άρθρο, με τον σεναριογράφο να μας μιλάει για την δημιουργία του. Ο τόμος θα ολοκληρώσει την ύλη του με μία σειρά εναλλακτικών εξώφυλλων (οκτώ τον αριθμό), που κυμαίνονται στο ίδιο κωμικό μήκος κύματος με την ιστορία. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Νομίζω δεν ισχύει για όλα τα τεύχη αυτό...

Αλλά εγώ είμαι από επαρχία... Και ανέφερα πότε κυκλοφορεί πανελλαδικά..

Όλο δικαιολογίες είστε.... Μένω επαρχία, ζω στο εξωτερικό κλπ

 

 

 

4 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Θα το ρισκάρω. Θα πάρω το πρώτο αεροπλάνο από Αλεξανδρούπολη για Αθήνα. Ένα τσιγάρο δρόμος. Όμως κανονίστε εσείς οι Αθηναίοι να μη βρω τον τόμο. :lol:

Ούτε 45 λεπτά δε κάνει. Τώρα από αεροδρόμιο για Σύνταγμα κάπως θα δυσκολευτείς. Έλα καλύτερα Τετάρτη βράδυ προς Πέμπτη ξημερώματα, μη τρέχεις τζάμπα και γκρινιάζεις μετά. Πφφφ... επαρχιώτες, όλα έτοιμα τα θέλετε.... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Γέφυρα του Ουράνιου Τόξου έπεσε. Η Άσγκαρντ καταστράφηκε. Η Τριανδρία βρίσκεται διχασμένη. Τα Εννέα Βασίλεια ανακατώθηκαν.

 

Κριτική για τον τόμο Εκδικητές: Επανένωση, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Λίγο μετά τα γεγονότα του Siege (τόμου που πρόκειται να δούμε μελλοντικά στην συλλογή) το Βασίλειο της Άσγκαρντ που ο Θορ (στον 7ο τόμο της συλλογής, Θορ: Αναγέννηση) είχε αναστηλώσει στην Γη, πλέον βρίσκεται κατακερματισμένο. Ο Θεός του Κεραυνού στην προσπάθειά του να ανασύρει τα συντρίμμια της αγαπημένης του πόλης βρίσκει ότι η Μπάιφροστ, η διαδιαστατική πύλη που συνδέει τα Εννέα Βασίλεια, έχει μυστηριωδώς glitchάρει. Ο Θορ μαζί με τον Κάπτεν Αμέρικα και το Άιρον Μαν προκειμένου να διερευνήσουν το όλο θέμα διεξάγουν μία επιτόπια αυτοψία, η οποία και τελικά θα έχει απρόσμενα επακόλουθα. Ξαφνικά η Μπάιφροστ θα ανοίξει παρασέρνοντας μέσα της τους τρεις Εκδικητές και διασκορπίζοντάς τους στα Εννέα Βασίλεια. Όταν οι ήρωες αντιληφθούν ότι δεν βρίσκονται πλέον στην Γη θα γίνουν μάρτυρες μίας συνταρακτικής αποκάλυψης. Τα Εννέα Βασίλεια για κάποιον ανεξήγητο λόγο έχουν "ανακατευτεί" μεταξύ τους. Ποιά απόκοσμη δύναμη μπορεί να οφείλεται για αυτό; Θα μπορέσει ο Κάπτεν Αμέρικα με τον Άιρον Μαν να βάλουν στην άκρη τις διαφορές τους και να συνεργαστούν προκειμένου να βοηθήσουν τον παλιό τους συμπολεμιστή; Θα φάει ο Θορ ένα snickers ώστε να στανιάρει επιτέλους από τα νεύρα του; Ποιός Ποιά παίζει "Μinecraft" με τα Εννέα Βασίλεια και ποιός ποιά είναι ο η MVP της ιστορίας;

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που αναφέρει ο Λουπόι στον πρόλογο. Δεν υπάρχει ιδανικότερος συγγραφέας να (επαν)ενώσει τους Εκδικητές (και ιδιαίτερα τον Στιβ και τον Τόνι) από τον άνθρωπο που τους χώρισε αρχικά. Τον Μπράιαν Μπέντις. Απόλαυσα πάρα πολύ τα σημεία που ο Στιβ λογομαχεί με τον Τόνι και ιδιαίτερα αυτά στα οποία ο Θορ "βρισκόταν στην μέση" και προσπαθούσε να κατευνάσει την ένταση μεταξύ των δύο συντρόφων του. Και πραγματικά ο χαρακτήρας του Θορ καταφέρνει σε σημεία "κλειδιά" να κλέβει την παράσταση. Είτε από τους μορφασμούς που παίρνει στις πιο κωμικές σκηνές (ακόμα κλαίω με το αστείο για την σχέση του ενός με την Χέλκατ :lol:), είτε από τον δυναμισμό που αποπνέει στις σκηνές μαχής. Αλλά και γενικά όσον αφορά τον Θορ (κυρίως στα πρώτα τεύχη) δεν παίζει να τον έχω δει πουθενά αλλού πιο τσαντισμένο-νευριασμένο από ότι σε αυτήν εδώ την ιστορία (άντε καλή μου Χασέτ, δεν αργεί πολύ η κυκλοφορία του Siege να δούμε τι τράβηξε ο χαρακτήρας :mafia:). Και φυσικά σε όλο αυτό βοηθάει και το πολύ καλό σχέδιο του Ντέιβις το οποίο και είναι εκφραστικότατο. Ειδικά τα τελευταία καρέ του τελευταίου τεύχους είναι για standing ovation. :clap2: Επίσης μου άρεσε που αναφέρθηκε διακριτικά ότι τα γεγονότα που συνέβησαν στον 27ο τόμο της συλλογής Εκδικητές: Διάλυση στοιχειώνουν ακόμα τον Στιβ. Γενικά είναι ένας τόμος που διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα όντας παράλληλα και ψυχοθεραπευτικός. Φυσικά όμως σε όλο αυτό το αποτέλεσμα συμβάλλει καταλυτικά και η ενότητα "Η Ιστορία μέχρι τώρα...". Αν δεν υπήρχε αυτή η μικρή πινελιά η αναγνωστική εμπειρία θα ήταν σίγουρα αρκετά σκαλιά πιο κάτω. Τέλος να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ο MVP χαρακτήρας της ιστορίας είναι ξεκάθαρα

 

Spoiler

η Γητεύτρα. Δεν χωράει καμία αμφισβήτηση περί αυτού. :P

 

Αυτά που τους χωρίζουν είναι περισσότερα από αυτά που τους ενώνουν. Όμως αυτά που τους ενώνουν είναι ισχυρότερα από αυτά που τους χωρίζουν.

 

Βαθμολογία: 8/10.

 

Υ.Γ.: Ακολουθεί μία αρκετά περίπλοκη περιγραφή σχετικά με "τις ρίζες" του κακού της ιστορίας.

Spoiler

Η Χέλα στα κόμιξ όπως και στην νορβηγική μυθολογία είναι κόρη του Λόκι και της Angerboda, σε αντίθεση με το MCU στο οποίο παρουσιάζεται ως το πρωτότοκο παδί του Όντιν. Ορίστε τι έχει παιχτεί στα κόμιξ. Στο τεύχος Journey into Mystery #645 αναφέρεται ότι η Χέλα "έβαλε" ένα κομμάτι της ψυχής της στην Leah, την υπηρέτριά της. Τώρα αν έχω καταλάβει καλά, ο Κιντ Λόκι έχοντας ερωτευτεί την Leah, δημιούργησε (μέσω των μαγικών του δυνάμεων) μία δεύτερη πανομοιότυπη Leah. Όταν ο "διαβολικός Λόκι" (από άλλο σύμπαν) προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο στο σώμα του Κιντ Λόκι, ο τελευταίος ζήτησε από την Χέλα να στείλει την "δεύτερη Leah" πίσω στον χρόνο προκειμένου να την κρύψει από τον "διαβολικό Λόκι". Όταν και έγινε αυτό η Χέλα άφησε να εννοηθεί ότι η "δεύτερη Leah" μελλοντικά θα καταλήξει να εξελιχθεί στην ίδια την Χέλα. :boom:

 

Ελπίζω με την παραπάνω παράγραφο να μην σας προκάλεσα έκρηξη εγκεφάλων. :lol:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιστρέφω με κριτική-θαψιμο-αποθέωση-παραλήρρημα των δύο τελευταίων τόμων της συλλογής. Προχωρώ άμεσα λοιπόν:

 

81. Η Ζωή και ο Θάνατος του Κάπτεν Μάρβελ Μέρος Δεύτερο: Το δεύτερο μέρος των ιστοριών του σπουδαιότερου συμπαντικού ήρωα είναι εξίσου εντυπωσιακό με το πρώτο. Ιδιαίτερα το τελευταίο κομμάτι του το οποίο είναι ο θάνατος του Captain Marvel. Πρόκειται για ένα σκοτεινό αριστούργημα με κάποιες γοτθικές πινελιές στο κείμενο. Το βάζω δίπλα στο Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

 

82. Ultimate Spider-Man Ο Θάνατος του Σπάϊντερ-Μαν Δεν μου πολυαρέσει ο Bendis και η δουλειά του, δεν είμαο οπαδός της Ultimate φάσης αλλά μου αρέσει πολύ το σχέδιο του  Mark Bagley. Η ιστορία κυλά ευχάριστα πάντως. Όσο ευχάριστα μπορεί να κυλά μια ιστορία με τέτοιον τίτλο τέλος πάντων.

 

Αυτά εν συντομία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το βάζω εδώ μια και έχουμε φρέσκια την έκδοση του Captain Marvel...

Μια 28λεπτη παρουσίαση των ελληνικών εκδόσεων αυτής της ιστορίας.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34877
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 82: Ultimate Spider-Man Ο Θάνατος του Σπάϊντερ-Μαν 

 

clean.jpg

 

Κάθε νέος Spider-Man τόμος είναι καλοδεχούμενος από οποιαδήποτε συλλογή, ειδικά αν προέρχεται από το Ultimate σύμπαν της Marvel και σήμερα πάμε να δούμε το πως πεθαίνει ο Peter Parker στο Ultimate σύμπαν.

 

Εκπαιδεύοντας έναν μελλοντικό ήρωα

 

p144_12 copy.jpg  136pybfsq8s71.webp

 

Το όλο σενάριο αφορά την εκπαίδευση του Peter και το πως ο ίδιος σκοπεύει να συνεχίσει τη ζωή του ως ήρωας, αλλά και ως άνθρωπος. Μετά από ιστορίες 150 τευχών, οι Ultimates αποφασίζουν να εκπαιδεύσουν τον Peter για να γίνει καλύτερος ήρωας και έτσι τον βλέπουμε να περνάει χρόνο με τον Iron Man που είναι το είδωλο του και τον Cap. Ταυτόχρονα όμως ο Peter σκέφτεται λίγο και το κολλέγιο και ξαναπιάνει δουλειά στη Daily Bugle αφού ο Jameson ξέρει ποιος είναι γιατί του έχει σώσει τη ζωή και προσφέρεται να τον βοηθήσει.

 

8s1i9k975q011.webp  p141_18 copy.jpg

 

Αυτό το τοπίο το στήνει ωραία ο Bendis και ας έχει προοικονομήσει τον θάνατο του Peter. Από εκεί και μετά, έχουμε την απόδραση του Norman Osborn (που όλοι είχαν για νεκρό), ο οποίος είναι η δυνατότερη εκδοχή του Goblin που έχουμε δει και δίπλα του οι Sinister Six του Ultimate σύμπαντος, οι οποίοι ονομάζονται Men of God και είναι οι Kraven, Sandman, Vulture, Doctor Octopus και Electro. Έχοντας απόδραση, καταλαβαίνουμε ότι θέλουν να κάνουν κακό στον Spidey ξέροντας την ταυτότητα του, αλλά ταυτόχρονα έχει ξεσπάσει εμφύλιος στη SHIELD με τους ήρωες να μάχονται τους πράκτορες του Nick Fury.

 

f05d619fb02372eab752d4df5f3e8cabf8782931_hq.jpg  p144_6 copy.jpg

 

Εκεί είναι λίγο που ο Bendis και παίζει καλή μπάλα και είναι βιαστικός. Δηλαδή βλέπουμε μεν ότι ο Cap δεν έχει σε εκτίμηση τον Spider-Man κατά την εκπαίδευση του, αλλά ταυτόχρονα ο Spider-Man θυσιάζεται και τρώει σφαίρα να τον σώσει στη μάχη δείχνοντας μια εξέλιξη χαρακτήρα. Από την άλλη, αυτή δε γίνεται άμεσα εκμεταλλεύσιμη (δεν ξέρω αν στο Ultimate Fallout που ακολούθησε έγινε κάτι γιατί εδώ δε βλέπουμε το aftermath), ενώ και από άποψη χρόνου, βλέπουμε τον Spider-Man να πηγαίνει σπίτι του και να γυρίζει στη μάχη χωρίς να συμμετέχει μόνο και μόνο για να φάει τη σφαίρα και να γυρίζει να αντιμετωπίσει τους Men of God.

 

aR7V495_460s.jpg  bc41dd96bc0c9ae9a255433b53f99281.jpg

 

Αυτό δε μου άρεσε κάπως. Η σφαίρα που οδήγησε στον τραυματισμό μπήκε λίγο άκυρα, δηλαδή πρώτα αποδρούν οι Men of God, ξεσπάει ο εμφύλιος, ο Spider-Man ξέρει και τα δύο, πάει σπίτι του να διώξει την Gwen και τη May, πάει στη μάχη, τρώει τη σφαίρα και μετά ξαναπάει πίσω στους κακούς που πλέον βανδαλίζουν το σπίτι του. Πολύ βολικό σενάριο δυστυχώς και περίμενα κάτι πιο άρτιο χρονικά. Η τελική μάχη είναι εντυπωσιακή, κάποιοι κακοί είναι λίγο κομπάρσοι, άλλοι έχουν τις στιγμές τους και σίγουρα ο Goblin ξεχωρίζει. Μου άρεσε το πως ο Spider-Man του δείχνει ότι και να τον σκοτώσει, δε θα αλλάξει κάτι στη χάλια ζωή του, αλλά και πάλι ο Goblin δεν καταλαβαίνει τίποτα πλέον.

 

RCO018.jpg  p142_7 copy.jpg

 

Το Ultimate Spider-Man είναι εξαιρετική σειρά που θα ήθελα πολύ να διαβάσω κάποια στιγμή με τη σειρά και πρέπει να πω ότι βρήκα αυτό το κόμικ πολύ ταιριαστό για να είναι η τελική ιστορία του Λυκειόπαιδου που αγαπήσαμε. Ίσως δεν είναι η πιο άρτια σεναριακή στιγμή του Bendis, αλλά δένει πολύ ωραία τη μυθολογία του Ultimate Spider-Man στο τελικό του αντίο και προσφέρει ωραίες στιγμές τόσο με φίλους του όπως ο Iceman και ο Johnny Storm όσο και με την Gwen που είναι φίλοι και την MJ που επανενώνονται.

 

Η επιστροφή του μεγάλου Mark Bagley

 

maxresdefault.jpg

 

Έκανε παπάδες στον Amazing Spider-Man στα 90s, χάραξε ανεξίτηλα τους πάντες στο Ultimate Spider-Man στα πρώτα 111 τεύχη της σειράς και επέστρεψε στα τελευταία για να είναι εκεί στο κλείσιμο της. Ο Bagley ξέρει τι φτιάχνει και αυτό που κάνει είναι να σου προσφέρει μεγάλα σενάρια σε εντυπωσιακές σελίδες. Φοβερά designs στολών, καταπληκτικές μάχες, μεγάλα εντυπωσιακά δισέλιδα πάνελ και αρκετές φορές φτιάχνει όλο το δισέλιδο με τη μορφή τριών στριπ που διαβάζονται από πάνω προς τα κάτω. Αν και είναι μεγάλη η βαρύτητα του σεναρίου, ο Bagley μπορεί εν πολλοίς να κλέβει την παράσταση ανά σημεία με τα καρέ του. 

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

UltimateSpider-Man160Death.jpg

 

Αν σας αρέσουν οι ιστορίες Spider-Man και ειδικά οι Ultimate ιστορίες του, σας το προτείνω, δεν έχετε να χάσετε κάτι συν ότι μιλάμε για έναν σημαντικό τίτλο στην ιστορία του ήρωα. Από εκεί και μετά, πιστεύω ότι σίγουρα δεν είναι το πιο άρτιο σεναριακά κόμικ που έχει η συλλογή, αλλά μια πολύ καλή Spidey ιστορία και κυρίως με σχέδιο που δε γίνεται να μη λατρέψεις. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2942
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αναρωτηθείς με ποιά επιλογή θα αντέξεις να κοιτάξεις το πρόσωπό σου στον καθρέφτη το πρωί."

 

Κριτική για τον τόμο Δόκτωρ Στρέιντζ: Ο Όρκος, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Το Άδυτο των Αδύτων, το πιο απόρθητο "κάστρο" στην Γη, πέφτει θύμα διάρρηξης. Ο θρασύδειλος εισβολέας είναι ένας ληστής της πλάκας ονάματι Μπρίγκαντ, ο οποίος εποφθαλμιά να κλέψει από τον Δόκτωρ Στρέιντζ το μαγικό Ελιξίριο του Ότκιντ. Το Ελιξίριο του Ότκιντ τώρα, σύμφωνα με τους σαράντα αλχημιστές φίλτρων, καθώς και των έγκριτων επιστημόνων της ιατρικής κοινότητας πρόκειται για την πανάκεια, το φάρμακο που θεραπεύει όλες τις αρρώστιες. Το ελιξίριο αυτό κατάφερε να το αποκτήσει ο Μπένεντικτ Κάμπερμπατς έπειτα από μία τρομερή ανεπανάληπτη μάχη behind the scenes με τον άρχοντα της διάστασης 3.14159265359, ή εν συντομία γνωστή και ως Διάσταση π. Τα πράγματα στην συνέχεια φυσικά και δεν θα εξελιχθούν ομαλά, καθώς ο Μπρίγκαντ στην προσπάθειά του να κλέψει το Ελιξίριο του Ότκιντ θα τραυματίσει θανάσιμα τον Στρέιντζ. Ο Γουόνγκ αφού βρει τον δάσκαλό του αιμόφυρτο θα τον μεταφέρει εσπευσμένα στο ιδιωτικό ιατρείο (για υπερήρωες) της Λίντα Κάρτερ/Νυχτερινής Νοσοκόμας. Αφού η Νυχτερινή Νοσοκόμα περιθάλψει τον Στίβεν ο τελευταίος θα κάνει γνωστό ότι η όλη φάση με το ελιξίριο έγινε με σκοπό ο Στίβεν να μπορέσει να σώσει τον αγαπημένο του βοηθό/μαθητή, τον Γουόνγκ, ο οποίος και πάσχει από την επάρατη νόσο. Θα προλάβει ο Υπέρτατος Μάγος μαζί με την απροσδόκητη βοήθεια της Νυχτερινής Νοσοκόμας να ανακτήσει το μαγικό Ελιξίριο του Ότκιντ και να σώσει τον Γουόνγκ; Ποιά είναι τα μεγάλα κεφάλια που κρύβονται πίσω από την επίθεση του Μπρίγκαντ στο Άδυτο του Στρέιντζ; Και φυσικά το σημαντικότερο. Σε περίπτωση που ο Στρέιντζ ανακτήσει το ελιξίριο, θα κάνει ταξίδι στον χρόνο προκειμένου να σώσει τον αδικοχαμένο Κάπτεν Μάρβελ;

 

Τι ήθελα και το θυμήθηκα τώρα το τελευταίο. Άντε να ξανά συγκεντρωθώ τώρα. Λοιπόν, ο τόμος αυτός είναι το τρανό παράδειγμα του πώς μία ιστορία με σχετικά λίγα τεύχη μπορεί να είναι τόσο, μα τόσο, τέλεια. Ο συγγραφέας Μπράιαν Βον καταφέρνει και συνδυάζει τα πάντα με υπέροχο τρόπο. Και όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα. Μαγεία, επιστήμη, μυστήριο, πολύ εύστοχες κωμικές ατάκες, κλονισμένο - σε σημεία - ηθικά πρωταγωνιστή, καθώς και μία, ο ορισμός της παράνομης, σιωπηλής σύμπραξης των μεγάλων κεφαλιών, που κάνει την αντίστοιχη στην ταινιάρα The Insider να φαίνεται γατάκι. Ο Στίβεν σε αυτήν την ιστορία είναι έτοιμος να κάνει τα πάντα προκειμένου να σώσει τον καλό του φίλο. Ο Βον επίσης δεν ξεχνά και δεν αμελεί τις ρίζες και το origin του ήρωα παρουσιάζοντας μας εν συντομία κάποια ενδιαφέροντα "χαμένα επεισόδια" με τον Στίβεν και τον Νικόντιμους, του ανθρώπου που "ευθύνεται" για τα "χαλασμένα χέρια" του Στρέιντζ. Τέλος, το σχέδιο του Μάρκος Μαρτίν ήταν αρκετά καλό με κάπως πιο ζωηρά χρώματα (ιδιαίτερα στα ταξίδια των άλλων διαστάσεων) και μου άρεσε πολύ η λεπτομέρεια που έκανε ο σχεδιαστής και μας έδειχνε τον Στίβεν σε διάφορες σκηνές να πιάνει το τραύμα που του έκανε ο Μπρίγκαντ. Μερικά σχεδιαστικά οφθαλμόλουτρα που είδα και μου έμειναν είναι τα παρακάτω.

 

Παράθεση

RCO015_01.thumb.jpg.92e86b40f5c784387de5e17198050412.jpg     RCO007_02.thumb.jpg.9b011deeeda0bcd3a7e43640b905d5f5.jpg

Τεύχος #1 και #2

 

RCO007_031.thumb.jpg.987fcb641dbedcef1c5417158dbc4b4f.jpg     RCO020_032.thumb.jpg.c8e1d82b04b968d96a2f78666b1b5878.jpg

Τέυχος #3

 

RCO010_041.thumb.jpg.86b063da42e470cc0bceb8150e3611e4.jpg     RCO011_042.thumb.jpg.618f9900bf5769cb360d84861e913ce4.jpg

Τεύχος #4

 

RCO008_051.thumb.jpg.d2479e4e6252768bfa5fa15942b276b5.jpg     RCO012_052.thumb.jpg.c5b4f0c584be5fafa68f88d9fcd32fe0.jpg

Τεύχος #5

 

Σίγουρα για εμένα ο καλύτερος τόμος του Δόκτωρ Στρέιντζ στην συλλογή μέχρι στιγμής. Βαθμολογία: 8,5/10.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

21 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τόμος 82: Ultimate Spider-Man Ο Θάνατος του Σπάϊντερ-Μαν 

 

............

 

πιστεύω ότι σίγουρα δεν είναι το πιο άρτιο σεναριακά κόμικ που έχει η συλλογή, αλλά μια πολύ καλή Spidey ιστορία και κυρίως με σχέδιο που δε γίνεται να μη λατρέψεις. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

 

Εμένα πάλι πέρα απ'το σενάριο (που απ'την περιγραφή σου μού φάνηκε αδιάφορο) ούτε το σχέδιο με τραβάει.

Πολύ καρτουνίστικο για υπερηρωικό.

 

Ενώ όταν ανακοινώθηκε η επέκταση της συλλογής στους 120 τόμους θεώρησα το Death of Spider-Man σίγουρη αγορά, τελικά δεν το πήρα, ούτε θα το πάρω.

Κατέληξα (εδώ και καιρό) ότι τα μοντέρνα υπερηρωικά δεν μ'αρέσουν :oops:

 

  • Like 5
  • Λύπη 5
  • Διαφωνώ 1
  • Ουδέτερο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Κατέληξα (εδώ και καιρό) ότι τα μοντέρνα υπερηρωικά δεν μ'αρέσουν :oops:

 

Δεν έχεις κι άδικο. Ειδικά τα τελευταία 10-15 χρόνια οι δυο μεγάλες εταιρείες δίνουν την αίσθηση πως απλά χαρτί και μελάνι χαλάνε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Δε θα συμφωνήσω. Υπάρχουν ακόμη αξιόλογοι δημιουργοί με ενδιαφέρουσες δουλειές. Υπάρχουν διάφορες λίστες σε όλο το διαδίκτυο, που μιλούν για τα καλύτερα κόμικς αυτής της θεματολογίας που εκδόθηκαν από το 2010. Βλέπω, ότι υπάρχουν πολλοί γνωστοί τίτλοι, που εμείς εδώ είδαμε είτε από την Οξύ, είτε από την Anubis, ή χάρη σε αυτή τη συλλογή. Ενδεικτικά, αναφέρω το πιο τρανταχτό παράδειγμα του Doomsday Clock. :cheers3:

 

Edit: Βέβαια, όντως οι δύο μεγάλες εταιρείες εταιρείες- και δη η DC περνούν κρίση τα τελευταία χρόνια.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καταλαβαίνω αυτό που λέει ο @ Laz33 για τις σύγχρονες ιστορίες, ότι δεν του αρέσουν. Δεν είναι φανατικός του υπερηρωικού και από αυτά που έχει διαβάσει προτιμάει τις παλιές ιστορίες. Κατανοητό και σεβαστό.

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με τα disney, είμαι φαν των παλιών ιστοριών (Μπαρκς, Ρόσα, Σκάρπα κτλ.), ενώ τις νέες ιστορίες δυσκολεύομαι πολύ να τις παρακολουθήσω, ιδίως το ιταλικό σχέδιο με ξενίζει πολύ και κυρίως στα παπιά.

Πάντως υπάρχουν πολλά αξιόλογα νέα κόμικς και από τις δύο εταιρίες (DC Marvel).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

34 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Υπάρχουν διάφορες λίστες σε όλο το διαδίκτυο, που μιλούν για τα καλύτερα κόμικς αυτής της θεματολογίας που εκδόθηκαν από το 2010.

 

Η λιστα δε σημαινει απαραιτητα κατι. Μετα παιζει ρολο και η ηλικια αυτου που το διαβαζει. Εμενα το νεο σχεδιο μου προκαλει μια βαρεμαρα μια νυστα ρε παιδι μου αλλο πραμα :aria:

Οταν διαβαζω κατι ,θελω να εχει λογια. Λογια να φαν και οι κοτες. Σκετες εικονες με ενα αχ ενα μπαμ και ενας τομος 200 σελιδες διαβασμα σε μιση ωρα, δε βλεπω μια ταινια καλυτερα ; :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

11 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Οταν διαβαζω κατι ,θελω να εχει λογια. Λογια να φαν και οι κοτες. Σκετες εικονες με ενα αχ ενα μπαμ και ενας τομος 200 σελιδες διαβασμα σε μιση ωρα, δε βλεπω μια ταινια καλυτερα ; :antekale:

Υπάρχουν πάντως και πυκνογραμμένα μοντέρνα υπερηρωικά. Έχεις διαβάσει το Thor του Aaron που κυκλοφόρησε εφέτος από την Οξύ; Μια χαρά λόγια έχει. Να σου πω βέβαια την αλήθεια, προσωπικά κουράζομαι από τα κόμικς με τα πάρα πολλά λόγια( με εξαίρεση, το αγαπημένο μου Μπλεϊκ και Μόρτιμερ:hug2:). Σαφώς και δε θέλω να λένε οι χαρακτήρες δυο κουβέντες, αλλά κάτι κόμικς που θέλεις μισή ώρα για το κάθε καρέ, ποτέ μου δε τα κατάλαβα. Ή μάλλον, για να μη γίνομαι άδικος, σε πολλά BD ή σε κάποια indie ταιριάζει αυτό το στυλ. Στα υπερηρωικά όμως; Όχι, στα υπερηρωικά, είναι μάλλον αδυναμία του σεναριογράφου το να μη μπορεί να εκφραστεί με λίγα λόγια- και καλά. Τέλος πάντων, τη κυριότερη διαφορά την είπες και μόνος σου:

18 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Μετα παιζει ρολο και η ηλικια αυτου που το διαβαζει.

Διαφορετικές γενιές δημιουργών, διαφορετική νοοτροπία στις αφηγηματικές τεχνικές και στο σενάριο!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του 83ου τόμου ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0083.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0083z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα κυκλοφορήσει η "Πολιορκία".

 

1667508449381.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διάβασα τα Captain Marvel. Το σενάριο είναι σενάριο της εποχής του. Με τις μεγαλοστομίες του, τα bigger than life νοήματα και τους αμέτρητους χαρακτήρες που μπαινοβγαίνουν.

 

Αλλά το εικαστικό αποτέλεσμα του σχεδίου ήταν κυριολεκτικά να σου κόβει την ανάσα. Έχει περισσότερα καταπληκτικά σχέδια από όλους τους άλλους τόμους μαζί. Έχω μείνει άφωνος, καταπληκτικό δείγμα της εποχής του που είναι διαχρονικό και φρέσκο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  267
  • Reputation:   2485
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  4
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλησπέρα . Σχετικά με τα σχόλια που έκαναν μερικοί για τα λόγια σε ένα κόμιξ να αναφέρω και τον chris claremont(ναι ναι αυτόν από τα x men) . Εκπληκτικές ιστορίες που έμειναν στην ιστορία,όμορφα σενάρια αλλά πολλά λόγια που σε μερικές στιγμές σε κουράζουν και σε μπουκωνουν . Έχω δοκιμάσει και νέες του δουλειές ,καλές μεν αλλά ο άτιμος πολλά πολλά μπλα μπλα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ο τόμος της Hachette με όλα τα Παραμύθια της Άσγκαρντ (49x5=245 σελίδες κόμικ) είναι από τους μεγαλύτερους σε αριθμό σελίδων που έχει βγάλει και έχει όλες αυτές τις ιστορίες με καινούργιο, σύγχρονο χρωματισμό και σύγχρονα χρωματικά εφέ. 

 

Το θέμα είναι τι αρέσει του καθενός. Προσωπικά είμαι χαρούμενος να έχω και τις δύο εκδόσεις:

 

  Radnet                    -                  Hachette

1763632442_Thor130-17.thumb.jpg.8f1610214c93d9b56b574ca9fa038843.jpg 1536704575_Thor130-17b.thumb.jpg.7955842b37dc980dc2a4e287f05438c9.jpg

1091014486_JourneyIntoMystery116-017.thumb.jpg.b25d25ad22604e06a36694430993e548.jpg 1658445279_JourneyIntoMystery116-017b.thumb.jpg.21250eb1c88fcebd3ca3bec608dd8943.jpg

1650706536_JourneyIntoMystery121-020.thumb.jpg.65323d0193bb4cd0876f0a922e199301.jpg 965042152_JourneyIntoMystery121-020b.thumb.jpg.a7ee0fd87e4a5d3a97da1c63fc04c8dd.jpg

773542322_JourneyIntoMystery104-014.thumb.jpg.56fba0461e8a56993d11bd2828cae1e6.jpg 1433958014_JourneyIntoMystery104-014b.thumb.jpg.df8efb2983dd30c139bd822a1a6633de.jpg

301480808_Thor139-17.thumb.jpg.b3ff8c2a60115198ec61d48b3553be25.jpg 771373746_Thor139-17b.thumb.jpg.34ba5413e53f32838746ebf4f108b8f8.jpg

716802298_Thor141-17.thumb.jpg.5d6f29e153de0d3feb1acbe263d9b457.jpg 237957730_Thor141-17b.thumb.jpg.0709dee219dbb0dd2acfe16535578f61.jpg

1708918886_Thor142-17.thumb.jpg.214e1ed84236de8d9cd14cd5b3bdc08a.jpg 302704486_Thor142-17b.thumb.jpg.d106715559f42955ebf5cc65d957878d.jpg

 

Περισσότερα εδώ!  :cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο καινούριος χρωματισμός, αναδείκνύει το μεγαλείο του σχεδίου του Βασιλιά Jack Kirby και προσωπικά, δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα σύγκρισης. Εξαιρετική δουλειά,  κάνει ένα κόμικ κοντά 60 χρόνων να μοιάζει φρέσκο και σύγχρονο. Μέσα στα 10 καλύτερα της συλλογής σίγουρα.

  • Like 16
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   856
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ άσχημο lifting, όντως το εξώφυλλο πρόδιδε την πικρή και μή-retro αλήθεια. :NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  118
  • Reputation:   902
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Γιατί έχουμε καταντήσει να θεωρούμε το σκοτείνιασμα εκσυγχρονισμό;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ίσως επειδή ο εκσυγχρονισμός είναι τελικά σκοτείνιασμα( δικό μου είναι αυτό, αλήθεια, μόλις τώρα το σκέφτηκα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

6 λεπτά πριν, air nomad X είπε:

Γιατί έχουμε καταντήσει να θεωρούμε το σκοτείνιασμα εκσυγχρονισμό;

 

 

Μόλις τώρα, v hunter d είπε:

Ίσως επειδή ο εκσυγχρονισμός είναι τελικά σκοτείνιασμα( δικό μου είναι αυτό, αλήθεια, μόλις τώρα το σκέφτηκα)

Απλά, νομίζω, ότι τότε, με τον τρόπο εκτύπωσης που χρησιμοποιούσαν( τετραχρωμία ) τα χρώματα δεν αποτυπωνόντουσαν τόσο καλά,  καθώς, δε δίνει δυνατότητα η συγκεκριμένη τεχνική ούτε για ακρίβεια, ούτε για την πυκνότητα των χρωμάτων της. Αντιθέτως, τα πλακάτα χρώματα που χρησιμοποιούνται σήμερα φημίζονται για την ποιότητά τους και για τη δυνατότητα, να εκτυπωθούν σωστά, φθορίζουσες, ή μεταλλικές αποχρώσεις. Εδώ παραπάνω πληροφορίες!:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9665
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Οι καινούργιοι χρωματισμοί είναι πολύ πιο ευχάριστοι στο μάτι. Εμένα με ενοχλούν οι παλιοί χρωματισμοί με τα έντονα κίτρινα, κόκκινα κτλ.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.