Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τόμος 9: Φύλακες του Γαλαξία, Κοσμικοί Εκδικητές

 

Μία ανάλαφρη, εισαγωγική ιστορία για τους Φύλακες. Το υπέροχο σκίτσο αναδεικνύει μοναδικά την ιστορία, με εξαίρεση το ένα τεύχος που αλλάζουν σκιτσογράφοι. Όχι ότι είναι κατώτερο. Απλά τα άλλα τέσσερα είναι κορυφαία.

 

Και κάτι αστείο που παρατήρησα. Ο τόμος αυτός παρουσιάζει μία όμοια πλοκή με τον τόμο 3 των Εκδικητών. Βλέπουμε ότι και οι δύο ομάδες αιχμαλωτίζονται από τους αντιπάλους τους, που τους αφαιρούν όλα τους τα όπλα. Και στις δύο ιστορίες, ο κοινός αιχμάλωτος είναι ο Άιρον Μαν. Οι Εκδικητές ξεφεύγουν χάρη στον Άιρον Μαν, που ενεργοποιεί την πανοπλία του με φωνητικές εντολές και την στρέφει ενάντια στους κακούς. Αντίθετα στην ιστορία με τους Φύλακες, παραδέχεται ότι οι κακοί έχουν αποσυνθέσει την πανοπλία, ώστε να μην μπορεί να την χρησιμοποιήσει. 

 

Που οφείλεται αυτή η ασυνέπεια του Μπέντις, που έχει γράψει και τις δύο ιστορίες; Υποθέτω στην επιθυμία του ίδιου και των εκδοτών να ανυψώσουν τον Άιρον Μαν σε κορυφαίο ήρωα της Μάρβελ, από τριτοκλασάτο που ήταν μέχρι τα μέσα του 2000. Γι αυτό και ο Μπέντις, όταν ξεκίνησε να γράφει τους Εκδικητές (2005), έψαχνε συνεχώς ευκαιρίες να τονίσει πόσο κουλ και τέλειος είναι ο Άιρον Μαν, δίνοντάς του ηγετικό ρόλο σε πολλές σκηνές της ιστορίας. Από την άλλη, το 2013 που κυκλοφόρησε η ιστορία των Φυλάκων, ο Άιρον Μαν είναι ήδη διάσημος χάρη στις ταινίες. Άρα εμφανίζεται μεν στην ιστορία, αλλά δεν στερεί από τους Φύλακες την ευκαιρία να αποδείξουν ότι μπορούν απο μόνοι τους να κερδίσουν τον σεβασμό μας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Wolverine είναι το Limited Series (1982) με σχέδιο Frank Miller/Joe Rubinstein. Δεν είναι δηλαδή τα 4 πρώτα της σειράς που ξεκίνησε ο Claremont με τον John Buscema αρκετά χρόνια μετά (1988). Η πλάκα για την εν λόγω σειρά είναι ότι ο Miller τη σχεδίασε με πολύ χώρο για να μπουν τα πολλά λόγια του Claremont, αλλά ο τελευταίος έκανε την έκπληξη και για κάποιο λόγο έβαλε χαλινάρι και το κείμενο είναι αρκετά μετρημένο για τα δεδομένα του, με αποτέλεσμα να υπάρχει μια... άπλα στις εικόνες.

Από ό,τι είδα συμπεριλαμβάνονται και τα υπέροχα Uncanny X-Men 172-173 σε σχέδιο Paul Smith/Bob Wiacek. Πολύ καλή επιλογή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φτάσαμε αισίως στον 10ο τόμο της Συλλογής Marvel κι έχει την τιμητική του ο "Αραχνάκιας". :P

 

Ας παραθέσουμε δύο φωτογραφίες από την συσκευασία...

20200117_001845.thumb.jpg.5214fb41ed8aff52e05fa4865ccdac4a.jpg  20200117_001956.thumb.jpg.41152d3238034485009ba10a886542ec.jpg

 

...καθώς και το σκαναρισμένο εξώφυλλο κι οπισθόφυλλο.

MARVELGRAPHICNOVELS_0010.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0010z.jpg

 

Καλή μας ανάγνωση! :)

 

μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κανένας με καρτέλα του 11ου τόμου δεν υπάρχει αυτή τη φορά; Για ψαχτείτε λίγο!! :lol: Άραγε να κυκλοφόρησαν περισσότερες λάθος την προηγούμενη φορά και να είχαν τώρα έλλειψη με τον 10 τόμο (με αποτέλεσμα να βγει σε μικρότερο τιράζ); :thinking: Φαντάζομαι πως αυτές είναι εύκολο να τις τυπώσεις ξανά. :)

 

Πάντως εγώ διάβασα το "Thor: Αναγέννηση" και νομίζω πως δε μου έχει αφήσει απορίες, χωρίς να έχω διαβάσει τις άμεσες συνέχειές του ή τις προηγούμενες... Σε ποιο σημείο προβληματίζεστε; Σε spoilers αν είναι δυνατόν, γιατί κάποιοι μπορεί να μην το 'χουν διαβάσει ακόμη. :) Σε περίπτωση πάντως που θέλετε να διαβάσετε γιατί έχει τέτοια συμπεριφορά ο Iron Man και τι είδους "καταγραφή" είναι αυτή στην οποία αναφέρεται, καλό θα ήταν να τσεκάρετε το "Civil War: Εμφύλιος Πόλεμος", το "The Amazing Spider-Man: Civil War" και το "The Road to Civil War". Εάν ακόμη θέλετε να δείτε κάποια γεγονότα που ακολουθούν, μπορείτε να πιάσετε το "Siege: Πολιορκία"!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 9 ~ Guardians Of The Galaxy - Κοσμικοί Εκδικητές

 

Το συγκεκριμένο τομάκι διαβάστηκε αρκετά ευχάριστα με το πιο ωραίο κομμάτι για μένα να είναι η εισαγωγή (το 0,1 ντε) με πολύ καλή ιστορία και σχέδιο. Μου δημιούργησε συναισθήματα και αυτό είναι στα θετικά του.

Στη συνέχεια έχουμε την παρουσίαση κάθε μέλους και την ένωσή τους για τις μελλοντικές μάχες.

Υπήρχε αρκετή δράση, αρκετά καλό σχέδιο αλλά από χιούμορ μου φάνηκε άδειο. Ή μπορεί να υπήρχε και να μην μου φάνηκαν καλά τα αστεία.. (βλέπε Ρόκετ και Κάπτεν Μπρίτεν)

Ξενέρωσα με το τέλος αφού ένιωσα να μην έχει ένα καλό κλείσιμο αλλά η ιστορία να συνεχίζει σε επόμενα τεύχη.

 

Ειλικρινά δεν περίμενα να είναι τόσο καλό (ήταν και η πρώτη ανάγνωση από Guardians), οπότε έχοντας χαμηλές προσδοκίες με άφησε πολύ ικανοποιημένο.

Συνεχίζουμε με τη Βενομογέννηση! :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν η ιστορία με τη γέννηση του Βενομ τα σπάει. Παλιό ξεπαλιο είναι φανταστική ιστορία. Η διαφορά με την ιστορία του Χαλκ είναι τεράστια. Έχει δομή έχει φοβερή υπόθεση. Επίσης είναι πολύ πιο φροντισμένη για το νέο αναγνώστη. Εξηγεί όλες τις αναφορες στα παλιά. Επίσης μου άρεσε που κάνανε επιλογή σε τεύχη ώστε να έχουμε την αρχή τη μέση και το τέλος της ιστορίας. Απίθανο τεύχος. Για μένα ο αραχνακιας είναι πολύ πιο ωραίος από όλους με πολύ ωραίο στορυ και εύθραυστη ζωή - προσωπικότητας. Γενικά αυτό το τεύχος ήταν αν όχι το καλύτερο το δεύτερο καλύτερο για μένα μετά το πρώτο του Σπάιντερμαν. Μπαααα τώρα που το σκέφτομαι ήταν το καλύτερο. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ξεφυλλίζοντας την γέννηση του βένομ έχω να πω ότι το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ αποπνέει κάτι το κλασσικό, δηλώνω και εγώ φαν των συγκεκριμένων δεκαετιών.

Κάποιος που διαβάζει μόνο ποιο σύγχρονες ιστορίες θα είναι βλακεία να μην αγοράσει τον τόμο λόγο σχεδίου ενώ η ιστορία είναι καλή, πιστεύω στο τέλος όχι μόνο θα το συνηθίσει άλλα θα του αρέσει κιόλας.

Χαίρομαι που έρχονται στο μέλλον και άλλες κλασσικές ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αρχίζω να εκνευρίζομαι με τις ελλιπείς αναφορές στους δημιουργούς. Ξεπερνώ το γεγονός ότι ενώ οι DeFalco/Frenz είναι υπεύθυνοι για το 60% του τόμου και στο εξώγυλλο αναφέρονται οι Michelinie/McFarlane, αλλά καμία αναφορά στη σελίδα με τα credits στους Breeding, McLeod & Byrne; Ειδικά οι 2 τελευταίοι δεν αναφέρονται πουθενά! Για την ιστορία ο McLeod μελανώνει τον McFarlane στις σελίδες της πρώτης του εμφάνισης ενώ ο Byrne σχεδιάζει την απόδραση του κουστουμιού από το Baxter Building.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αναρωτιέμαι αν γι'αυτή την παράλειψη στην αναφορά των δημιουργών ευθύνονται οι υπεύθυνοι της Ελληνικής έκδοσης που "ξέχασαν" να μεταγράψουν όλα τα ονόματα ή αν δεν υπήρχαν ούτε στην έκδοση αυτού του τόμου στο εξωτερικό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην πρωτότυπη έκδοση στο "Goodreads", πάντως, το εξώφυλλο γράφει τους David Michelinie & Todd McFarlane, ενώ εκείνος που το πέρασε αναφέρει μόνο τους David Michelinie & Tom DeFalco. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία έκδοση αλλά θα προτιμούσα να έβγαιναν τα Epic Collection.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προσωπικά όπως ανέφερα και σε άλλο σχόλιο θα προτιμήσω το Venom Dark Origin απ'το τόμο της Hatchette, για μένα παίζει ρόλο το σχέδιο. Και ο ''θάνατος του Σούπερμαν'' θεωρείται

κορυφαίο κόμικ αλλά όταν το διάβασα απογοητεύτηκα οικτρά ήταν ''άλλης εποχής'' ξεπερασμένο πλήρως. Είναι σαν να συγκρίνω πχ το Σούπερμαν με τον Κρίστοφερ Ρίβ και το Man of Steel,

τεράστια διαφορά σε εφέ, σκηνοθεσία, χρώματα, εικόνα κτλ. Οκ αν είσαι ο Συλλέκτης θα το πάρεις, αλλά εγώ απλά ΔΕΝ είμαι, αγοράζω κάποια κόμικ εδώ και 6-7 μήνες επειδή μου αρέσουν.

Όχι τόσο για ''συλλογή'' αλλά για να έχω κάτι να διαβάζω τις ελεύθερες ώρες. Πάντως τώρα είμαι σε φάση διαβάσματος επιστημονικών βιβλίων οπότε δύσκολα θα πάρω κάποιο κόμικ για

το επόμενο διάστημα.

Να πώ ότι σταμάτησα από το Νο6(τους X-Men) να αγοράζω και περιμένω κάτι πιο ''σύγχρονο'' και ''καλό'' να μου κάνει το ''κλίκ'' για να πώ ότι θα πάρω.

Σε όσους(ηρωϊκούς ως προς την υπομονή), συνεχιζουν ακάθεκτοι την συλλογή εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια τους  γιατί 30 μήνες(ήτοι 2,5 έτη) είναι μεγάλη διάρκεια.

Τα σέβη μου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υποθέτω ότι η παράλειψη στα credits οφείλεται στους τόμους του εξωτερικού.

 

Όσον αφορά το χαρακτηρισμό "ρετρό" να πω ότι μάλλον δεν ταιριάζει. Ρετρό θα χαρακτήριζα κάποιον που τώρα θα έφτιαχνε κάτι που μοιάζει με τα παλιά. Όταν ο Frenz και ο McFarlane σχεδίαζαν τις ιστορίες αυτές ήταν πολύ φρέσκο πράγμα (ειδικά ο Todd!). Ο Frenz έφερνε ολίγον σε συνδυασμό Ditko με Buscema, αλλά με αρκετά μοντέρνα για τότε στοιχεία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

MUST πάντως ο τόμος αυτός. Παρόλο που τα έχουμε διαβάσει στο παλιό Σπάιντερ-Μαν, τον πήρα.

Παρατήρησα κι εγώ τους δημιουργούς στο εξώφυλλο και σκέφτηκα "μα τι γράφουν;" :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τhe Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

 

Πάρα πολύ καλό τομάκι.
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα πως ήθελα να δω στη συλλογή παλιές κλασικές ιστορίες :)

Το λέω γιατί ο Hulk με προβλημάτισε κάπως.
Εδώ όμως είχαμε απλές, διασκεδαστικότατες ιστορίες, με εναλλαγές μεταξύ δράσης και ανθρώπινων σκηνών απ΄την καθημερινότητα των πρωταγωνιστών.

Το βασικότερο ήταν πως υπήρχε συνοχή, καταλάβαινες ανά πάσα στιγμή τι διαβάζεις :cool:
Ναι μεν έχουν προηγηθεί γεγονότα, αλλά ο πρόλογος σε βάζει για τα καλά στο κλίμα, εξηγώντας σου πως βρήκε ο Spidey την εξωγήινη στολή, ποια είναι η σχέση του με τη Μαύρη Γάτα κτλ. Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι παραπάνω.
Μέσα στην κύρια πλοκή υπήρχαν και υποπλοκές, είδαμε τον Πούμα, τον Ρόδο και τον Χομπγκόμπλιν, μάθαμε για το παρελθόν της Μαίρη Τζέην, για τη σχέση του Πήτερ με τη Φελίσια...
Σε κάποιες φάσεις δεν σε ένοιαζε να μάθεις τι γίνεται με τον συμβιωτικό οργανισμό και πως θα καταλήξει στον Έντι Μπροκ. Όλα τα υπόλοιπα ήταν τόσο ενδιαφέροντα και διασκεδαστικά, που απλά ήθελες να διαβάζεις και να μην τελειώνει. Μακάρι να είχε κι άλλα τεύχη ο τόμος. Κι ας ήταν άσχετα με τη βασική υπόθεση της μαύρης στολής.

Μετά το τεύχος Amazing Spider-Man #259, μεσολάβησαν αρκετά τεύχη μέχρι το Web of Spider-Man #1 και το Amazing Spider-Man #300.
Αλλά υπάρχει περίληψη των όσων συνέβησαν ενδιάμεσα, οπότε πάλι δεν έχεις απορία.
Δεν αφήνεται υποπλοκή της ιστορίας ανολοκλήρωτη.
Ο τόμος είναι σε μεγάλο βαθμό αυτοτελής και άνετα διαβάζεται χωρίς προηγούμενες γνώσεις :)
Κάτι που δεν συνέβαινε με τον τόμο του Hulk, που ένιωθες ότι διαβάζεις διάσπαρτα κομμάτια από μια ιστορία και όχι μια ολοκληρωμένη ιστορία.
 

Aν έχω κάτι αρνητικό για τη Γέννηση του Βένομ, αυτό είναι η αλλαγή σχεδιαστών. Άλλο σχέδιο τα πρώτα τεύχη, άλλο το τελευταίο του McFarlane(που btw δεν μ΄άρεσε τόσο, προτιμώ αυτό του Frenz).

Επίσης θα ήθελα να δω λίγο παραπάνω Βένομ και περισσότερες λεπτομέρειες για το πως γεννήθηκε.
Πχ τη γνωστή σκηνή στην εκκλησία με τον Έντι και τον συμβιωτικό οργανισμό την περνάει πολύ τσακ-μπαμ.
Θα μπορούσε να την απλώσει λίγο παραπάνω.
Αλλά ok, δεν παραπονιέμαι.
Ο τόμος συνολικά ήταν χορταστικότατος, και ναι... γίνεται ο αγαπημένος μου στη συλλογή, αφήνοντας στη 2η θέση τους X-Men :)

 

Οπότε η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

1) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

2) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10
3) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

4) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
5) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10

6) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
7) Iron Man: Extremis: 7/10

8) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

Δεν έχω διαβάσει τους Avengers και τους Guardians.

 

 

PS: Δώστε κλασικά Spider-Man στο λαό.
Πάμε και για ένα Death of the Stacys τώρα :pray:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 min ago , Laz33 said:

Τhe Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ

 

Πάρα πολύ καλό τομάκι.
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα πως ήθελα να δω στη συλλογή παλιές κλασικές ιστορίες :)

Το λέω γιατί ο Hulk με προβλημάτισε κάπως.
Εδώ όμως είχαμε απλές, διασκεδαστικότατες ιστορίες, με εναλλαγές μεταξύ δράσης και ανθρώπινων σκηνών απ΄την καθημερινότητα των πρωταγωνιστών.

Το βασικότερο ήταν πως υπήρχε συνοχή, καταλάβαινες ανά πάσα στιγμή τι διαβάζεις :cool:
Ναι μεν έχουν προηγηθεί γεγονότα, αλλά ο πρόλογος σε βάζει για τα καλά στο κλίμα, εξηγώντας σου πως βρήκε ο Spidey την εξωγήινη στολή, ποια είναι η σχέση του με τη Μαύρη Γάτα κτλ. Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι παραπάνω.
Μέσα στην κύρια πλοκή υπήρχαν και υποπλοκές, είδαμε τον Πούμα, τον Ρόδο και τον Χομπγκόμπλιν, μάθαμε για το παρελθόν της Μαίρη Τζέην, για τη σχέση του Πήτερ με τη Φελίσια...
Σε κάποιες φάσεις δεν σε ένοιαζε να μάθεις τι γίνεται με τον συμβιωτικό οργανισμό και πως θα καταλήξει στον Έντι Μπροκ. Όλα τα υπόλοιπα ήταν τόσο ενδιαφέροντα και διασκεδαστικά, που απλά ήθελες να διαβάζεις και να μην τελειώνει. Μακάρι να είχε κι άλλα τεύχη ο τόμος. Κι ας ήταν άσχετα με τη βασική υπόθεση της μαύρης στολής.

Μετά το τεύχος Amazing Spider-Man #259, μεσολάβησαν αρκετά τεύχη μέχρι το Web of Spider-Man #1 και το Amazing Spider-Man #300.
Αλλά υπάρχει περίληψη των όσων συνέβησαν ενδιάμεσα, οπότε πάλι δεν έχεις απορία.
Δεν αφήνεται υποπλοκή της ιστορίας ανολοκλήρωτη.
Ο τόμος είναι σε μεγάλο βαθμό αυτοτελής και άνετα διαβάζεται χωρίς προηγούμενες γνώσεις :)
Κάτι που δεν συνέβαινε με τον τόμο του Hulk, που ένιωθες ότι διαβάζεις διάσπαρτα κομμάτια από μια ιστορία και όχι μια ολοκληρωμένη ιστορία.
 

Aν έχω κάτι αρνητικό για τη Γέννηση του Βένομ, αυτό είναι η αλλαγή σχεδιαστών. Άλλο σχέδιο τα πρώτα τεύχη, άλλο το τελευταίο του McFarlane(που btw δεν μ΄άρεσε τόσο, προτιμώ αυτό του Frenz).

Επίσης θα ήθελα να δω λίγο παραπάνω Βένομ και περισσότερες λεπτομέρειες για το πως γεννήθηκε.
Πχ τη γνωστή σκηνή στην εκκλησία με τον Έντι και τον συμβιωτικό οργανισμό την περνάει πολύ τσακ-μπαμ.
Θα μπορούσε να την απλώσει λίγο παραπάνω.
Αλλά ok, δεν παραπονιέμαι.

 

 

Ακριβώς έτσι. Τέρμα διασκεδαστική ιστορία χωρίς κενά. Με όλα τα απαραίτητα καλούδια, κείμενα βοηθητικά, μπαλονάκια. ΑΨΟΓΟΣ τόμος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

 

Ακριβώς έτσι. Τέρμα διασκεδαστική ιστορία χωρίς κενά. Με όλα τα απαραίτητα καλούδια, κείμενα βοηθητικά, μπαλονάκια. ΑΨΟΓΟΣ τόμος!

 

Και έναν Ντάνι να σου λύνει απορίες*

 

 

*Βλέπε Μarvel Graphic Novel Συλλογή (ΕΛ) Τόμο #10

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τελικά σήμερα, την αγόρασα την ιστορία, αν και προβληματιζόμουν για το ''ξεπερασμένο'' σχέδιο.  :thinking:

Με αποζημίωσε το πολύ καλό στόρυ βέβαια, αλλά ω του θαύματος βρέθηκα μπροστά και σε μία ευχάριστη έκπληξη. :wow:

Την ιστορία την έχω διαβάσει ή 1987 ή 1988 με τα τότε εβδομαδιαία Spiderman που έβγαιναν, ως μικρό παιδί. Με γύρισε πίσω στην τότε δεκαετία το συγκεκριμένο κόμικ. :clap2:

Οπότε και για λόγους συναισθηματικούς(εκτός του καλού σεναρίου παρά το ''παλαιό'' σχετικά σχέδιο) 9.5/10 βαθμολογία. :Gantzos:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άρα καλά κάναμε κι επιμείναμε να πάρετε τον τόμο.
Χαίρομαι που μας άκουσε ο @spiderman :)
Κι όσοι άλλοι έχετε αναστολές λόγω σχεδίου, μην το σκέφεστε.
Πάρτε το και θα με θυμηθείτε. Αξίζει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

35 min ago , spiderman said:

Τελικά σήμερα, την αγόρασα την ιστορία, αν και προβληματιζόμουν για το ''ξεπερασμένο'' σχέδιο.  :thinking:

Με αποζημίωσε το πολύ καλό στόρυ βέβαια, αλλά ω του θαύματος βρέθηκα μπροστά και σε μία ευχάριστη έκπληξη. :wow:

Την ιστορία την έχω διαβάσει ή 1987 ή 1988 με τα τότε εβδομαδιαία Spiderman που έβγαιναν, ως μικρό παιδί. Με γύρισε πίσω στην τότε δεκαετία το συγκεκριμένο κόμικ. :clap2:

Οπότε και για λόγους συναισθηματικούς(εκτός του καλού σεναρίου παρά το ''παλαιό'' σχετικά σχέδιο) 9.5/10 βαθμολογία. :Gantzos:

 

 

Παρόμοια ιστορία και για μένα, διαβάζοντας συνειδητοποίησα πώς τα περισσότερα τεύχη τα είχα  ξαναπιάσει στα χέρια μου μικρός ! Το δε σχέδιο δεν μου φαίνεται τόσο παλιό, έχει μια σχετική φρεσκάδα και πολύ ωραία " κίνηση ". 

Συνολικά το απόλαυσα και μάλλον είναι και το δικό μου αγαπημένο από τα έως τώρα 10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Όπως είπε παραπάνω και ο φίλος Laz33  η ιστορία ήταν καταπληκτική και από ένα σημείο και μετά ήθελα να βλέπω μόνο τον Peter να είναι στο σπίτι του και να ασχολείται με τα προβλήματα  που είχε με την Φελίσια και την Μαίρη Τζέιν πως θα εξελιχθούν όλα αυτά τι θα γίνει με ποία θα μείνει τελικά πως θα παντρευτεί με την Μαίρη δεν ήθελα να δω καθόλου spider-man όχι ότι δεν ήταν καλός αλλά με κέρδισε ποίο πολύ η ζωή του ως Peter, πωρώθηκα τόσο πολύ που θα ψάξω να βρω και να πάρω τα αμερικάνικα τεύχη του spider-man εκείνης της περιόδου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα το τεύχος 10,Η Γέννηση του Βένομ και μπορώ να πω πως δεν μου άρεσε καθόλου.Η μάμα του όλο ούρλιαζε σπάζοντας τα νεύρα όλων και ο πατέρας του έπεσε λιπόθυμος από τις κραυγές.Υπήρχε αίμα παντού,καλά αυτός ο Δρ. Όκταπους είναι ένας εξαιρετικός επιστήμονας αλλά απαίσιος μαιευτήρας.Ο Πήτερ Πάρκερ που φωτογράφισε όλο αυτό το γεγονός για την Daily Bugle,απολύθηκε γιατί όταν τις είδε ο Jonah Jameson έκανε εμετό.

 

Εντάξει,πέρα από τη πλάκα,ΕΠΟΣ ΕΠΟΣ ΕΠΟΣ.Αυτό το κόμικ είναι δράση και συναίσθημα.Ουσιαστικά είναι ο Πήτερ ενάντιον της στολής του και κάποιοι έξτρα που δε θέλω να αποκαλύψω.Γιατί ένας υποτήθεται έτσι θα εμφανιζόταν τότε σαν εκπληξη (με βάση αυτά που λέει στο ίδιο το τεύχος) συν κονέ με τη Black Cat,νιαου.Ευχάριστα πράγματα δηλαδή!!

Η Mary Jane αποκαλήπτει το παρελθόν της στο οποίο δηλώνω πως ταυτίζομαι κάπως και τη συμπάθησα λίγο περισσότερο.Ο Eddie Brock είναι ένας ωραίος κ@ρι@λης  που έχει πείσμα να βάλει τον Σπάϊντι στα θυμαράκια.Βένομ ολέ!!

Από σχέδιο μπορώ να πω μόνο πως με ταξίδεψε σε εποχές που δε ζούσα,ένα παράθυρο του παρελθόντος.Ωραία ζωντάνια και φωτεινότητα στα πρώτα issues αλλά το τελευταίο μου άρεσε λίγο λιγότερο από τα πρώτα.Με θερμή εξαίρεση τη Mary Jane και τα υπέροχα κόκκινα σγουρά μαλλιά της!!

 

Ευχαριστώ τον Ντάνι (Οζ,ΣΤ) που με καθοδηγούσε σε κάθε απορία και μη.

 

Επείσης,βλέπω τι σκαρφαλώνει το κτίριο,τεύχος,δεν έχω μυοπεία.

(Κάνω πλάκα δεν κράζω την μέθοδο χαχα.)

 

Τρία άκυρα πράγματα που λάτρεψα:

1.Το αστείο μη αστείο "όλα άρχιζαν να της πηγαίνουν δεξιά στη ζωή της"

 

2.Το " <b>Tod DeFalco</b>" στη "Προέλευση" στο τέλος του τεύχους,ένα κοινό λάθος μιας απασχολημένης μέρας

(Έξτρα μπόνους αν είναι αναγκαστικό να το γράφει για να γίνει bold  σε πρόγραμμα office και δεν έχει επιλογή για αυτό).

 

3.Ο Βένομ στη πρώτη του ολόκληρη εμφάνιση στη Mary Jane (που είναι και στο οπισθόφυλλο) μπορούσε να πει "Fresh Tiddies!!!" με τη στάση που έχει χεχε.

 

ΥΓ= Καθώς διαβάζετε τις μαύρες σελίδες που εξηγεί και πηδάει λίγο κάποια γεγονότα,παίξτε αυτό:

Με ευχαριστήτε αργότερα...

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Διάβασα κι εγώ την γέννηση του Βενομ, μπορεί να ανεβάσω και κριτική αργότερα αν έχω όρεξη. Πάντως τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Χαλκ μπέρδεψε τους αναγνώστες ενώ ο Βενομ όχι. Κυρίως φταίει η πλοκή, όχι οι χαρακτήρες. Έχεις τον Χαλκ να πολεμάει ένα μάτσο άσχετους ενώ ταυτόχρονα "πολεμάει" και με τον εαυτό του ψυχολογικά, κάτι που γίνεται αρκετά περίπλοκο. Για τους χαρακτήρες και στο Καπτεν Αμέρικα πετάχτηκαν ένα σορό άκυροι και κανένας δεν παραπονέθηκε. Εδώ ο Ρόρσαχ εμφανίστηκε στο X-Men αλλά οι περισσότεροι δεν τον προσέξατε καν! :lol:

MEME2020-01-24-05-01-12.jpg

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τόμος 10: Σπάιντερ-Μαν, Η γέννηση του Βένομ

 

Ένας πολύ ωραίος τόμος, για όσους θέλουν να διαβάσουν την πρώτη εμφάνιση του Βένομ στα κόμιξ. Όταν τα τεύχη κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά, κανείς δεν το περίμενε ότι αυτός ο τύπος θα γινόταν ένας από τους διασημότερους εχθρούς του Σπάιντερ-Μαν. Τα τεύχη αποπνέουν τον κόπο των δημιουργών να εισαγάγουν έναν νέο χαρακτήρα, τον Βένομ, χωρίς να υποψιάζονται το πόσο δημοφιλής θα γίνει αργότερα. :)

 

Δυστυχώς η ιστορία έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα, που οφείλεται στην απόφαση του εκδότη, Jim Salicrup, να αλλάξει το σενάριο του επίμαχου τεύχους 300. Ο συγγραφέας, David Michelinie, επιθυμούσε ο Βένομ να είναι γυναίκα. Είχε επίσης σκεφτεί γιατί θα μισούσε τον Σπάιντερ-Μαν. Αυτή η γυναίκα θα ήταν έτοιμη να γεννήσει, ο άντρας της θα έτρεχε να φωνάξει ταξί, αλλά ο ταξιτζής θα τον χτυπούσε και θα τον σκότωνε κατά λάθος, επειδή θα παρατηρούσε αφηρημένα τον Σπάιντερ-Μαν να αναρριχάται με τους ιστούς του. Η γυναίκα από την λύπη της θα απέβαλλε το μωρό της και θα κατηγορούσε τον Σπάιντερ-Μαν για τις συμφορές της. Ο Salicrup δεν δέχτηκε αυτήν την ιδέα, γιατί θεώρησε ότι μια γυναίκα δεν θα φαινόταν απειλητικός αντίπαλος για τον Σπάιντερ-Μαν. Ο Michelinie αναγκάστηκε λοιπόν να σκεφτεί νέο origin (ιστορία προέλευσης) για τον Βένομ, εφόσον το προηγούμενο δεν ταίριαζε με έναν άντρα. Τον συνέδεσε με την ιστορία Death of Jean Dewolfe, πιθανώς επειδή δεν είχε χρόνο να σκεφτεί κάτι πρωτότυπο.

 

Κι εδώ φτάνουμε στο μειονέκτημα που ανέφερα πριν. Στο τεύχος 300, όταν ο Βένομ διηγείται το παρελθόν του ως Έντι Μπροκ, στην ουσία μας δίνει άφθονα σπόιλερ για τον Θάνατο της Ντεγούλφ. Μία ιστορία κορυφαία και πασίγνωστη, που αξίζει να διαβαστεί χωρίς σπόιλερ. Επίσης, είναι και αστυνομική ιστορία, όπου ο αναγνώστης καλείται να ανακαλύψει ποιος είναι ο μυστηριώδης δολοφόνος πριν μας το πει ο συγγραφέας. Η γνώση του ποιος είναι ο δολοφόνος από πριν καταστρέφει σε μεγάλο βαθμό την απόλαυσή της. :notalk:

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί οι Ιταλοί της Πανίνι δεν δημοσίευσαν πρώτα τον Θάνατο της Ντεγούλφ. Ή έστω, αργότερα στη Συλλογή. Αφού ο εκδότης φαίνεται ότι τις διαβάζει τις ιστορίες, αν κρίνω από τις εισαγωγές του. Πώς τους ξέφυγε τέτοιο σφάλμα; Δηλαδή τώρα κι εγώ δεν ξέρω πόσοι αναγνώστες θα δούνε σπόιλερ, άθελά τους, για μια πολύ καλύτερη ιστορία. Πολύ κρίμα. Για μένα αυτή είναι και η αιτία που θεωρώ αυτόν τον τόμο τον χειρότερο μέχρι στιγμής. Τουλάχιστον ο Ντέντπουλ ή οι Εκδικητές δεν έδωσαν σπόιλερ για άλλες ιστορίες.

 

Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να διαβάσετε από μόνοι σας τον Θάνατο της Ντεγούλφ στα αγγλικά. Ή να προσπεράσετε τις σελίδες όπου ο Βένομ σποϊλάρει ασύστολα. Από το σημείο δηλαδή που φανερώνει το πρόσωπό του στον Σπάιντερ-Μαν, έως τη στιγμή που ο Σπάιντερ-Μαν ορμάει για το υπερηχητικό όπλο. Στην τελική μόνο για το παρελθόν του μιλάει, δεν λέει τίποτε το ιδιαίτερο.

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Διάβασα κι εγώ την γέννηση του Βενομ, μπορεί να ανεβάσω και κριτική αργότερα αν έχω όρεξη. Πάντως τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Χαλκ μπέρδεψε τους αναγνώστες ενώ ο Βενομ όχι. Κυρίως φταίει η πλοκή, όχι οι χαρακτήρες. Έχεις τον Χαλκ να πολεμάει ένα μάτσο άσχετους ενώ ταυτόχρονα "πολεμάει" και με τον εαυτό του ψυχολογικά, κάτι που γίνεται αρκετά περίπλοκο. Για τους χαρακτήρες και στο Καπτεν Αμέρικα πετάχτηκαν ένα σορό άκυροι και κανένας δεν παραπονέθηκε. Εδώ ο Ρόρσαχ εμφανίστηκε στο X-Men αλλά οι περισσότεροι δεν τον προσέξατε καν! :lol:

MEME2020-01-24-05-01-12.jpg

 

Μήπως είναι το τεύχος των Watchmen;

 

Edit: Επείσης,ο Captain Amerca από ταινία του '70 είναι λίγο πιο αριστερά στο ίδιο σχέδιο.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Super Goofy 000 

Έχω διαβάσει το Θάνατο της Ντεγούλφ και όντως είναι πάρα πολύ καλή ιστορία :)
 

Αλλά νομίζω είσαι λάθος σ΄αυτό που λες για τη Γέννηση του Βένομ.
Αφενός η ιστορία με την Ντεγούλφ δεν περιλαμβάνεται στη συλλογή της Hachette, αφετέρου έχει προηγηθεί χρονικά του τεύχους Amazing Spider-Man #300.

Αν δεν κάνω λάθος η Ντεγούλφ είναι ιστορία που γράφτηκε στα τέλη του ΄85, ενώ η Γέννηση του Βένομ το ΄88.

Άρα που κολλάει το σπόιλερ;

Πως είναι δυνατό να έχουμε σπόιλερ για κάτι που προηγήθηκε χρονικά;

Δεν βρίσκω κάτι λάθος στο να μας λέει ο Έντι ποιος είναι ο δολοφόνος της Ντεγούλφ.
Οι αναγνώστες του Spider-Man όταν πρωτοδιάβασαν το τεύχος #300 ήξεραν ήδη την ιστορία της Ντεγούλφ.
Αλλά ούτε η Ηachette έχει κάνει κάποιο φάουλ, απ΄τη στιγμή που όπως σου είπα δεν υπάρχει το "The Death of Jean DeWolff" στη συλλογή :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λέει ότι είναι λάθος να μπαίνει στην συλλογή αυτή χωρίς να έχει μπει πρώτα η άλλη ιστορια,όχι για τα τεύχη της τότε σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

3 min ago , Laz33 said:

@Super Goofy 000 

Έχω διαβάσει το Θάνατο της Ντεγούλφ και όντως είναι πάρα πολύ καλή ιστορία :)
 

Αλλά νομίζω είσαι λάθος σ΄αυτό που λες για τη Γέννηση του Βένομ.
Αφενός η ιστορία με την Ντεγούλφ δεν περιλαμβάνεται στη συλλογή της Hachette, αφετέρου έχει προηγηθεί χρονικά του τεύχους Amazing Spider-Man #300.

Αν δεν κάνω λάθος η Ντεγούλφ είναι ιστορία που γράφτηκε στα τέλη του ΄85, ενώ η Γέννηση του Βένομ το ΄88.

Άρα που κολλάει το σπόιλερ;

Πως είναι δυνατό να έχουμε σπόιλερ για κάτι που προηγήθηκε χρονικά;

Δεν βρίσκω κάτι λάθος στο να μας λέει ο Έντι ποιος είναι ο δολοφόνος της Ντεγούλφ.
Οι αναγνώστες του Spider-Man όταν πρωτοδιάβασαν το τεύχος #300 ήξεραν ήδη την ιστορία της Ντεγούλφ.

 

Αν προσέξεις στα εξώφυλλα του τόμου (Η Γέννηση του Βένομ) γράφει την ημερομηνία (έτος και μήνα) πάνω αριστερά, κοντά στην τιμή.
Το τεύχος #252 κυκλοφόρησε τον Μάιο του 1984, τα τεύχη #256-259 από τον Σεπτέμβριο μέχρι τον Δεκέμβριο του 1984, το Web of Spider-Man #1 τον Απρίλιο του 1984 και μόνο το τεύχος #300 κυκλοφόρησε τον Μάιο του 1988.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 λεπτά πριν, mko είπε:

Λέει ότι είναι λάθος να μπαίνει στην συλλογή αυτή χωρίς να έχει μπει πρώτα η άλλη ιστορια,όχι για τα τεύχη της τότε σειράς.

Mα αφού δεν υπάρχει η άλλη ιστορία στη σειρά.
Πως είναι λάθος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και το New Avengers Breakout (τεύχος 3)  σποϊλάρει το Avengers Dissasembled στην αρχή.Το οποίο όχι μόνο είναι μέσα στη συλλογή αλλά βγήκε πρώτο στην αρχική συλλογή του εξωτερικού.Και μπορεί να βγει και εδώ,μετά το Breakout βέβοια.

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ιστορία πάνω σε αυτό που έγραφε ο Eddie Brock στο κόμικ.Άρα,μπορώ να φάω σπόϊλερ για κάτι που δεν ξέρω πως υπάρχει;

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.