Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Ξέρουμε αν λόγω 25ης Μαρτίου θα κυκλοφορήσει Πέμπτη; Γιατί Τρίτη πρώτη φορά βλέπω να έχουμε δημοσίευση τόμου!

 

Λογικά την Πέμπτη θα κυκλοφορήσει ευρέως, μιας και την 25η Μαρτίου δεν βγαίνουν περιοδικά. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Ξέρουμε αν λόγω 25ης Μαρτίου θα κυκλοφορήσει Πέμπτη; Γιατί Τρίτη πρώτη φορά βλέπω να έχουμε δημοσίευση τόμου!

 

Eπιβεβαιωμενο Πεμπτη συμφωνα με το site τους.

 

 

Χωρίς τίτλο.png

 

 

EDIT : Παραδρομη το ποστ, σε αλλη συλλογη αναφεροσουνα. :lol: My bad . Δε θυμομουν οτι αγοραζεις και τις 2 σειρες :lol:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Eπιβεβαιωμενο Πεμπτη συμφωνα με το site τους.

 

 

Χωρίς τίτλο.png

 

 

EDIT : Παραδρομη το ποστ, σε αλλη συλλογη αναφεροσουνα. :lol: My bad . Δε θυμομουν οτι αγοραζεις και τις 2 σειρες :lol:

Για αυτό είχα κάνει παράθεση την δημοσίευση του @ Indian  για να ξέρουν οι άλλοι που το διαβάζουν που αναφέρομαι.... Αλλά μου το άλλαξαν... 

 

Υ.Γ. Τέτοια λογοκρισία πρώτη φορά βλέπω...:sad1::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

13 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Για αυτό είχα κάνει παράθεση την δημοσίευση του @ Indian  για να ξέρουν οι άλλοι που το διαβάζουν που αναφέρομαι.... Αλλά μου το άλλαξαν... 

 

Υ.Γ. Τέτοια λογοκρισία πρώτη φορά βλέπω...:sad1::lol:

 

Καμία λογοκρισία! :) 

 

Αυτό γίνεται για να μην βαραίνει το φόρουμ με τις συνεχείς παραθέσεις των εικόνων. ;) 

 

Και φαντάζομαι ότι ξέρουμε που αναφέρεσαι, από την στιγμή που συζητάμε στο thead "Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL"! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/3/2022 στο 9:07 ΠΜ, Indian είπε:

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #67, ανέβηκε στην βάση μας. :)

 

Δηλαδή ο τόμος αυτός κυκλοφόρησε την Τρίτη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

 

Δηλαδή ο τόμος αυτός κυκλοφόρησε την Τρίτη;

Σε κάποια κέντρα τύπου, ναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Δηλαδή ο τόμος αυτός κυκλοφόρησε την Τρίτη;

 

7 ώρες πριν, hudson είπε:

Σε κάποια κέντρα τύπου, ναι.

 

Με πρόλαβαν. :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το μεσημέρι πήρα τον 67ο τόμο και δεν είχα χρόνο να του ρίξω μια ματιά. Έτσι τώρα το άνοιξα και παρατήρησα μερικά τυπογραφικά λάθη στις σελιδες. Στις πάνω σελιδες υπάρχει μια άσπρη λωρίδα και στις επόμενες κάποια καρέ άλλων σελίδων. Και στις άλλες σελιδες στα πρώτα καρέ τα σύννεφα κόβονται στα μισά μαζί με τις λέξεις.  Έχετε κι εσείς το ίδιο λάθος ή έχω την ατυχία να είμαι εγώ ''θύμα'' :moutra2: ? Ήταν το μονο στο περίπτερο.

275893534_553526082563628_4350944311295126605_n(1).jpg

277082239_496252068761229_5489064713342875242_n.jpg

277055765_548086106508512_4553346726154452372_n.jpg

277186074_516716843158437_6386913538771734567_n.jpg

277091037_918046015540283_1375087568677848944_n.jpg

277220543_415789327019179_8020230757258878231_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37293
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά καλησπέρα σήμερα αγόρασα τον τόμο 67 Captain Britain & MI13 Η επίθεση των Βαμπίρ αλλά τώρα το βράδυ που το άνοιξα μετά την δουλειά διαπίστωσα ότι μέσα αντί αυτού έχουν βάλει το Captain America ο εκλεκτός 😂😂 δεν ξέρω αν του έχει τύχει και κανενός άλλου αυτού.... αν όχι ξέρετε τι πρέπει να κάνω για μου το αλλάξουν;;;

IMG_20220324_233726.jpg

IMG_20220324_233353.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32410
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tι έγινε ρε παιδιά;
Η Hachette έπαθε Radnet; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Fragk7 είπε:

Παιδιά καλησπέρα σήμερα αγόρασα τον τόμο 67 Captain Britain & MI13 Η επίθεση των Βαμπίρ αλλά τώρα το βράδυ που το άνοιξα μετά την δουλειά διαπίστωσα ότι μέσα αντί αυτού έχουν βάλει το Captain America ο εκλεκτός 😂😂 δεν ξέρω αν του έχει τύχει και κανενός άλλου αυτού.... αν όχι ξέρετε τι πρέπει να κάνω για μου το αλλάξουν;;;

IMG_20220324_233726.jpg

IMG_20220324_233353.jpg

 

Μήνυμα στη διεύθυνση email που εχει το χαρτάκι πίσω στο οπισθόφυλλο (όταν ήταν τυλιγμένο στη ζελετίνα) για παράκληση αλλαγής τεύχους μαζί με τις φωτογραφίες που ανέβασες εδώ ως απόδειξη.Λογικά θα σου πουν ναι και θα θέλουν μια διεύθυνση για να κάνουν την ανταλλαγή.

 

Δεν ξέρω πως γίνεται χωρίς συνενώηση με περιπτερά (ή ψιλικατζή)για το μέρος ανταλλαγής. Αλλά αν μπορείς να συναντηθείς με έναν ή αν έχεις συγκεκριμένο από όπου τα παίρνεις να του πεις,τότε κάνε το.

 

Εγώ το παίρνω από συγκεκριμένο περίπτερο οπότε μίλησα με αυτούς πρώτα μου και έγινε.Μπορεί να στο φέρουν σπίτι και να δώσεις το δικό σου εκεί.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37293
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Μήνυμα στη διεύθυνση email που εχει το χαρτάκι πίσω στο οπισθόφυλλο (όταν ήταν τυλιγμένο στη ζελετίνα) για παράκληση αλλαγής τεύχους μαζί με τις φωτογραφίες που ανέβασες εδώ ως απόδειξη.Λογικά θα σου πουν ναι και θα θέλουν μια διεύθυνση για να κάνουν την ανταλλαγή.

 

Δεν ξέρω πως γίνεται χωρίς συνενώηση με περιπτερά (ή ψιλικατζή)για το μέρος ανταλλαγής. Αλλά αν μπορείς να συναντηθείς με έναν ή αν έχεις συγκεκριμένο από όπου τα παίρνεις να του πεις,τότε κάνε το.

 

Εγώ το παίρνω από συγκεκριμένο περίπτερο οπότε μίλησα με αυτούς πρώτα μου και έγινε.Μπορεί να στο φέρουν σπίτι και να δώσεις το δικό σου εκεί.

Ευχαριστώ πολύ θα το επιχειρήσω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Κι εμένα μου έχουν συμβεί κάτι τέτοια σε αρκετούς τόμους... Δηλαδή από τους 66 τόμους ήταν ελαττωματικοί γύρω στους 15...

Παρότι έχω τον τόμο 67 ,δεν τον μέτρησα γιατί πρώτα τα κάνω ανάγνωση για να βρω τυχόν λάθη, επειδή διαφορετικά μπορεί να μου ξεφύγει κανένα και μετά στέλνω μήνυμα για αλλαγή και μου απαντάνε ότι σε περίπου ένα μήνα θα μπορέσουν να το στείλουν....

Οπότε η Radnet έπαθε Hachette....:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 67: Captain Britain & MI13 - Η Επίθεση των Βαμπίρ

 

81EC-Kpu+BL.jpg

 

Είναι αλήθεια ότι αν και ο πρώτος τόμος του Captain Britain από τους αγαπημένους μου Alan Moore και Alan Davis δε με ενθουσίασε, κυρίως γιατί οι χαρακτήρες μου ήταν άγνωστοι και η υπόθεση πολύπλοκη, ωστόσο εδώ είχα βάσιμες ελπίδες για κάτι αρκετά καλύτερο.

 

Ένα στρατηγικό παιχνίδι με κατασκοπικά vibes

 

tumblr_ou1pfaHg751sqep2mo4_400.jpg

 

Η ιστορία αυτή είναι η τρίτη και τελευταία για τον συγκεκριμένο τίτλο όπου ουσιαστικά έχουμε τον Captain Britain να αποτελεί μέλος της MI13, υπεύθυνης οργάνωσης για διάφορα θέματα που σχετίζονται με τη μαγεία. Η ιστορία μας ωστόσο αφορά την εισβολή του Κόμη Δράκουλα και των βαμπίρ του στη Γη. Εξαρχής λοιπόν βλέπουμε ότι ο Captain Britain έχει και μια ομάδα ηρώων μαζί του στη ΜΙ13 όπως είναι για παράδειγμα ο Blade, ο οποίος βέβαια όπως ανέφεραν κάποιοι εδώ τους πήρε λίγο να καταλάβουν ότι είναι αυτός (θα πω και για αυτό).

 

9781846534393.jpg

 

Ο Δράκουλας παίρνει από την αρχή το στάτους ενός ικανότατου στρατηγού που είναι πάντα δύο κινήσεις μπροστά στην σκακιέρα, έχοντας βάλει και στα πιο απίθανα μέρη κατασκόπους του και οι ήρωές μας πρέπει να αναζητήσουν τρόπο να τον περιορίσουν, να τον μπερδέψουν ή να τον οδηγήσουν σε λάθη κάτι που είναι δύσκολο και καταφέρνουν οριακά. Η δράση είναι πλούσια και όμορφη, αλλά η ιστορία έχει γενικά ένα μεγάλο θέμα. Είναι σαν να βλέπεις το δεύτερο (και όχι τελευταίο) κεφάλαιο ταινίες. Γιατί στη δεύτερη πράξη έχεις γνωρίσει τους χαρακτήρες και βλέπεις τις εξελίξεις.

 

tumblr_ou1pfaHg751sqep2mo1_500.jpg

 

Ε εδώ το recap που σου κάνει ο τόμος με προηγούμενες ιστορίες δεν αρκεί, γιατί ούτε σου σετάρει όλους τους χαρακτήρες της ομάδας, ούτε έχεις διαβάσει τις προηγούμενες ιστορίες για να έχει εμβαθύνει στις διαπροσωπικές τους σχέσεις και να το κατανοείς καλύτερα. Δεν είναι κακή ιστορία, απλώς πολλές φορές νιώθεις ότι δεν είσαι αρκετά δεμένος μαζί τους. Επίσης βρήκα ψιλοάκυρο να μπει το Annual, θα μπορούσε να είναι η ιστορία μόνο των τευχών.

 

Υπέροχο και σύγχρονο σχέδιο, πολύ ζωντανό στη δράση

 

captain-britain-and-mi13-f975cbb1-48fd-4416-a579-5348de83450-resize-750.jpeg

 

Φανταστικός ο Leonard Kirk και το σχέδιο του. Δεν εκπέμπει τόση βρετανίλα, αλλά δε με χαλάει καθόλου προσωπικά. Τα πρόσωπα είναι εκφραστικά, οι μάχες εξαιρετικές, οι γραμμές του λεπτές, τα μελάνια είναι ωραία και γενικά τα χρώματα που επιλέγουν είναι ζωντανά, ακριβώς όπως χρειάζεται μια ιστορία Captain Britain και ας δείχνει το takeover των βαμπίρ.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

tumblr_pcx9bhRheM1sqep2mo2_1280.jpg

 

Δεν είναι τόμος που θα πρότεινα σε όλους. Ίσως σε όσους αρέσουν τα βαμπίρ και η δράση, αλλά και πάλι η ιστορία έχει το βασικό θέμα ότι είναι το τελευταίο κεφάλαιο για μια ομάδα που δεν έχεις γνωρίσει, δεν έχεις δεθεί και απλά πετάγεσαι στην αρχή της τελευταίας τους ιστορία. Αυτό ήταν και που δε με βοήθησε να τον απολαύσω περισσότερο τον τόμο. Από την άλλη, αν εσείς μπείτε στη φάση, ψαχτείτε και σας αρέσει, εγώ μαζί σας :D Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο 59ος τόμος της πανέμορφης Συλλογής της Marvel, που έχουμε την χαρά να διαβάζουμε και στην χώρα μας, θα συνεχίσει την ιστορία που ξεκίνησε στον 56ο τόμο. Πρόκειται για το “Marvel Knights” και για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο Spider-Man, καθώς θα βρει μπροστά του πάμπολλους εχθρούς που στάζουν…”Δηλητήριο”! :wow: 

 

Τα προβλήματα, λοιπόν, φαίνεται να μην έχουν τελειωμό για τον Peter Parker, ο οποίος πληρώνει τις συνέπειες που φέρνει η μυστική του ταυτότητα. Με την θεία Μέι εξαφανισμένη, τα οικογενειακά οικονομικά προβλήματα ανθηρά και με τον J. Jonah Jameson να έχει λάβει πολλά χρήματα, τα οποία προτίθεται να τα δωρίσει σε αυτόν που θα αποκαλύψει ποιος κρύβεται πίσω από την μάσκα του Spider-Man, δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε αυτό που περνάει ο πρωταγωνιστής. 

  

Η ιστορία συνεχίζει από το σημείο που μας άφησε το προηγούμενο άτυπο μέρος, με τον ήρωα σοβαρά τραυματισμένο τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχή, να προσπαθεί να ανασυνταχθεί, να βάλει σε τάξη τις πληροφορίες που έχει μέχρι στιγμής και να προσπαθήσει να εντοπίσει τους απαγωγείς της αγαπημένης του θείας. Ο Mark Millar, λοιπόν, φαίνεται να μην έχει δείξει το παραμικρό έλεος στο παιδί των Stan Lee και Steve Ditko και δημιουργεί μία συνέχεια εκρηκτική και με πολλές καταστάσεις δράσης, έντασης, αγωνίας, αλλά κι αρκετού μυστηρίου, ένας συνδυασμός που αναμφισβήτητα ξέρει να κρατάει τον αναγνώστη σε εγρήγορση. Στην εξίσωση, μπαίνει κι ο Venom, τον οποίο θα μπορούσαμε να τον θεωρήσουμε σαν τον επίτιμο villain αυτού του μέρους. Το “ντετεκτιβίστικο” και νουάρ σκηνικό εξακολουθεί να υπάρχει, με τον φίλο μας να φέρεται με συνέπεια, λογική κι αστυνομική οξυδέρκεια, προκειμένου να βρει μία λύση. 

 

Αν και δεν είχαμε πολλές σελίδες στην διάθεσή μας, ομολογώ ότι την παρούσα ιστορία την βρήκα ένα εξαιρετικό page turner (που έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου στην Καλαμάτα!), η οποία δεν με άφηνε να αφήσω τον τόμο από τα χέρια μου, πριν φτάσω στην τελευταία σελίδα. Ο τρόπος που ο Millar πραγματοποιεί τις περιγραφές των σκηνών, αλλά και την σκηνοθεσία, αποδεικνύει γιατί θεωρείται δίκαια ένας από τους αξιόλογους σεναριογράφους της γενιάς του. :respect: Ο Σκωτσέζος δημιουργός, έχει φέρει στο προσκήνιο έναν ικανοποιητικό αριθμό χαρακτήρων του κόσμου του “Αραχνάκια”, τους οποίους και διαχειρίζεται με σεβασμό, αλλά και χωρίς ίχνος υπερβολής. Σε λίγα κεφάλαια, λοιπόν, βλέπουμε πολύ κόσμο, αλλά αυτό δεν στέκεται αφορμή να “μπουκώσει” η πλοκή. Αξίζει ν’ αναφέρουμε ότι έχει φερθεί με ιδιαίτερη φροντίδα στον σατανικό  Vulture, στον οποίο έχει δώσει μεγάλα στοιχεία ανθρωπιάς. Και φυσικά, δεν θα πρέπει να μην τονιστούν και οι διάφορες σκηνές θανάτων, που αναδεικνύουν τον σοβαρό χαρακτήρα της ιστορίας. Επίσης, ερχόμενος από το τεύχος #11 των “Κλασικών Υπερηρώων”, εντόπισα μερικά σημεία εδώ, στα οποία ο Millar αποτίει φόρο τιμής στις πρώτες ιστορίες του Spider-Man, όπως π.χ. την αναφορά στον Ζωντανό Εγκέφαλο! :) 

 

Living Brain_01 (Συλλογή Marvel #59).jpg  Living Brain_02 (Κλασικοί Υπερήρωες #11).jpg

 

Το φινάλε ολοκληρώνει την παρούσα πλοκή με μία σφοδρότατη μάχη ανάμεσα στον Spidey και τον Venom, που με γέμισε με αίσθημα ικανοποίησης… μέχρι φυσικά να έρθει η τελευταία σελίδα να με κάνει να χάσω τον ενθουσιασμό μου. :( Τον λόγο φαντάζομαι ότι τον καταλαβαίνουν όλοι όσοι έχουν διαβάσει τον τόμο. Δυστυχώς, η ιστορία δεν τελειώνει εδώ. Απεναντίας, δείχνει ότι πάμε για ένα δυναμικό φινάλε, το οποίο, όμως, δεν είναι στα άμεσα σχέδια της εκδοτικής να το διαβάσουμε στα ελληνικά. Έτσι, θα πρέπει να αποταθούμε στα ξενόγλωσσα, είτε αυτά είναι έντυπα, είτε βρίσκονται σε ηλεκτρονική μορφή. :shit: Αν θέλετε, λοιπόν, την γνώμη μου, ανήκω κι εγώ σε αυτούς που θεωρούν ότι αυτή η κίνηση ήταν μεγάλο φάουλ… :sad1: Το σίγουρο, πάντως, είναι ότι θα ψαχτώ να διαβάσω την συνέχεια. ;) 

 

Εν κατακλείδι, μιλάμε για μία αριστοτεχνική εμπειρία του Spider-Man (τουλάχιστον μέχρι εκεί που έχω διαβάσει), που πιστεύω ότι θα πρέπει να διαβαστεί από όλους τους φίλους του, αλλά και σε εκείνους που αρέσκονται στο αστυνομικό μυστήριο. :Suspicious: Βέβαια, θα προτιμούσα να υπήρχε αυτόνομη κι ολοκληρωμένη σε έναν ή δύο τόμους. Μακάρι το φινάλε, πάντως, να μην με απογοητεύσει! :pray: 

 

Την σκυτάλη στον εικαστικό τομέα, θα πάρει ο Terry Dodson, οποίος συνεχίζει την καλή δουλειά που έκανε ο Frank Cho στο πρώτο “μέρος”. Κι εδώ βλέπουμε τόσο τους χαρακτήρες, όσο και τα τοπία να είναι δοσμένα με αρκετά ρεαλιστικό τρόπο, ενώ δίνεται ιδιαίτερη φροντίδα στις σκηνές των μαχών, αλλά και στο… γυναικείο στοιχείο! :love4: Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από τον καλλιτέχνη, δεδομένου ότι έχω απολαύσει την δουλειά του στο  “Spider-Man/Black Cat: Το κακό που κάνουν οι άνθρωποι” :) Ικανοποιημένος έμεινα κι από τον χρωματισμό, ο οποίος όπου έχει να διαχειριστεί καταστάσεις ηρεμίας έχει μία φωτεινή παλέτα, ενώ όπου τα πράγματα σοβαρεύουν, γίνεται σκούρος χωρίς, όμως, να κουράζει το μάτι. Ειδικά το μπλε στην τελική μάχη, με άφησε με έναν μεγάλο θαυμασμό! :wow: 

 

Σαν έξτρα υλικό μπορούμε να συγκαταλέξουμε το editorial του κυρίου Lupoi, καθώς και την σελίδα, η οποία ουσιαστικά κάνει μία λεπτομερή περίληψη των προηγουμένων, την οποία ομολογώ ότι την βρήκα εξαιρετικά χρήσιμη. :clap2: Στο τέλος του τόμου έχουμε δύο σελίδες με την επαγγελματική βιογραφία του εικονογράφου και θα συνεχίσουμε με 6 σελίδες με εικονογραφήσεις εναλλακτικών εξώφυλλων, προσχέδια, καθώς και διάφορες εκδοχές του Συμβιωτικού. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

On 13/9/2019 στο 10:14 ΠΜ, germanicus είπε:


80. Life and Death of Captain Marvel Part 1 - Jim Starlin & Mike Friedrich & Wayne Boring - 2002 - gr 3,54 (64r) - 23/9/2022
81. Life and Death of Captain Marvel Part 2 - Jim Starlin & Mike Friedrich & Wayne Boring - 2002 - gr 4,05 (48r) - 7/10/2022

Χάζευα την λίστα, εδώ έπρεπε να λέει 1973 όχι 2002.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

27 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Χάζευα την λίστα, εδώ έπρεπε να λέει 1973 όχι 2002.

 

Είτε τυπογραφικό λάθος είτε επανέκδοση με ''βελτιωμένα'' χρώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σήμερα Τετάρτη 6/4/2022 κυκλοφόρησε σε κάποια σημεία τύπου 

ο τόμος Νο68 Captain America Ο Εκλεκτός

 

Εξώφυλλο-Οπισθόφυλλο

 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0068.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0068z.jpg

 

Επόμενος τόμος Νο69 Wolverine Ο Γέρος Λόγκαν

 

image.thumb.jpeg.8e6b452fc0240a7d5719dcdccc592d7f.jpeg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Κάπτεν Αμέρικα & ο Φάλκον: Μυστική Αυτοκρατορία, με σπόιλερ.

 

Στις ΗΠΑ στον απόηχο του σκανδάλου Γουότεργκεϊτ κάνει την εμφάνισή της η Επιτροπή Ανάκτησης των Αμερικανικών Αρχών, μία επιτροπή η οποία έχει ως κύριο σκοπό της να συκοφαντήσει το όνομα του Κάπτεν Αμέρικα. Έτσι, όταν πέφτει στην αντίληψη του Κάπτεν μία "διαφήμιση", η οποία παρουσιάζει διαστρεβλωμένα κάποιες από τις παρελθοντικές του ενέργειες, γίνεται αμέσως έξω φρενών. Παρατηρώντας τον βαθύ αντίκτυπο που έχουν οι διαφημίσεις αυτές στους πολίτες, στους οποίους και αρχίζουν να δημιουργούνται ενδοιασμοί ως προς το τί να πιστέψουν, ο Καπ αποφασίζει να δράσει άμεσα. Παράλληλα ο Σαμ Γουίλσον, αλλιώς γνωστός και ως Φάλκον, θέλοντας όσο τίποτα άλλο να αποδείξει ότι μπορεί να θεωρηθεί αντάξιος σε (μυική) δύναμη με αυτήν του συνεργάτη του, του Κάπτεν Αμέρικα, αποφασίζει να επισκεφθεί την Γουακάντα, έτσι ώστε μαζί με τον Μαύρο Πάνθηρα να εργαστούν προκειμένου να βελτιώσουν μέσω της προηγμένης τεχνολογίας που διαθέτει η χώρα την στολή του. Στην συνέχεια της ιστορίας, έπειτα από κομπίνα του Τζ. Τζ. Τζέιμσον Κουέντιν Χάρντερμαν ενός διαφημιστή και μέλους της γνωστής επιτροπής, ο Στιβ θα βρεθεί στην φυλακή για ένα έγκλημα που δεν διέπραξε. Με τον κόσμο διχασμένο σε υποστηρικτές του Καπ και μη, την ΑΣΠΙΔΑ να του γυρνάει την πλάτη, τους Εκδικητές να νίβουν τα χέρια τους και να το παίζουν Ελβετία (περιμένοντας μέχρι να έρθουν νέα στοιχεία στο φως) και τον Φάλκον απών, ο Στιβ Ρότζερς θα έρθει αντιμέτωπος με τους μεγαλύτερους ηθικούς του προβληματισμούς, όπως επίσης και με μία μυστηριώδη οργάνωση που ονομάζεται Μυστική Αυτοκρατορία. Θα πρέπει να επιλέξει αν θα παραμείνει πιστός στα πιστεύω του και στα ιδανικά του και θα περιμένει να δικαστεί σε ένα κατά όπως φαίνεται πλήρως διεφθαρμένο σύστημα, ή αν θα έρθει σε ρήξη με αυτά και θα παραβεί τον νόμο προσπαθώντας να βρει μόνος του την λύση. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ένας νέος "καλός" που ακούει στο όνομα Μούνστοουν, μία Μονάδα Καθαριότητας της Κόμπρα Οχιάς της Ντελόνγκι (για όποιον θυμάται την διαφήμιση με την σκούπα την δεκαετία του '90 ;)), αλλά και μία uncanny (μυστηριώδη/παράξενη) Χαφάνιση κάποιων μεταλλαγμένων, έρχονται για να περιπλέξουν την ήδη περίπλοκή ιστορία. Το μεγάλο ερώτημα όμως που μένει να απαντηθεί είναι ένα... είναι ο Κάπτεν Αμέρικα τελικά αθώος μα ποιός είναι τέλος πάντων αυτός ο Νούμερο Ένα :Ungry:;

 

Τόμος Κάπτεν Αμέρικα λοιπόν και αν μπορούσα να δώσω έναν εναλλακτικό υπότιτλο αυτός θα ήταν "Επιστροφή στα Παλιά/στην Κατασκοπία", με την έννοια ότι αυτός ο τόμος θυμίζει σε θεματική (ως προς το κατασκοπευτικό σενάριο) τους πρώτους τόμους του ήρωα που έχουμε δει στην συλλογή. Ιστορία (πάντα σε θεματική) σαν αυτή του παρόντος τόμου ή σαν αυτή του Στρατιώτη του Χειμώνα θέλω να διαβάζω όταν πρόκειται για νέο τόμο του Κάπτεν Αμέρικα. Κατασκοπία με τα όλα της, με μυστήριο, συνωμοσίες, διπλούς πράκτορες, κλονισμένο (ηθικά) πρωταγωνιστή, απροσδόκητες συμμαχίες και δεν συμμαζεύεται. Ο Στιβ Ένγκλχαρτ (με την βοήθεια του Μάικ Φρίντριχ σε κάποια τεύχη) χτίζει την πλοκή βασανιστικά όμορφα. Κάθε τεύχος απαρτίζεται από ένα μεμονωμένο, θα μορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε και αυτοτελές, επεισόδιο. Με την πάροδο των τευχών η κεντρική ιστορία αρχίζει και δένει με τον Ένγκλχαρτ να ψυχαγωγεί τον αναγνώστη με τις διάφορες μάχες (filler και μη) στο πρώτο μισό της ιστορίας, και έπειτα κάνει το λεγόμενο payoff όταν εμφανίζει για πρώτη φορά ένα από τα μέλη της Μυστικής Αυτοκρατορίας στον Στιβ και τον Σαμ. Ήδη από εκείνη την στιγμή ο αναγνώστης καταλαβαίνει ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για το πρωταγωνιστικό δίδυμο. Παρόλα αυτά σε δύο-τρία σημεία υπήρξαν κάποιες σεναριακές ευκολίες και δικαιολογίες (όπως σε αυτήν που δόθηκε για την εξαφάνιση των μεταλλαγμένων), αλλά κατά τα άλλα αυτές δεν ήταν σε ενοχλητικό βαθμό. Επίσης να μην ξεχάσω να αναφέρω και το ρεσιτάλ που δίνει ο συγγραφέας στο τελευταίο τεύχος μέσω του Κάπτεν σχετικά με το τί είναι η Αμερική ως έθνος και τί αξίες αντιπροσωπεύει. Τέλος επειδή δεν θα ήθελα να σας κουράσω παραπάνω, όσον αφορά το σχέδιο θα αρκεστώ σε μία μόνο λέξη. Εκφραστικότατο. Βαθμολογία: 9/10.

 

Υ.Γ.: Παρακάτω ακολουθούν κάποιες πληροφορίες που έμαθα και σας τις αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να γνωρίζει περισσότερα για την ιστορία.

Spoiler

1. Κάτι που θέλω να αναφέρω από τότε που διάβασα την κριτική του @ nikolas12 .

 

On 25/1/2022 στο 4:44 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Αν αναρωτηθείτε πολλοί για το ποιος ήταν ο αρχηγός της Μυστικής Αυτοκρατορίας, θα σας πω ότι έψαξα, αλλά δε βρήκα κάτι. Περισσότερη συζήτηση στην κρυστάλλινη από όποιον θέλει.

 

Μα καλά εσείς οι Ντισνεϊκοί δεν λέτε τίποτα; Ο αρχηγός της Μυστικής Αυτοκρατορίας, ο Νούμερο Ένα είναι...

 

Spoiler

 

000croppedimage318436-macchianeraintera.thumb.webp.cb48624213910c8ceb2f48c9efacf27c.webp     Number_One_(Secret_Empire_2)_(Earth-616)_from_Captain_America_Vol_1_174_0001.thumb.webp.f1e56771807f17115e227c49a7c06bb4.webp

 

Το Μαύρο Φάντασμα της Ντίσνεϊ. Πείτε την αλήθεια, δεν μοιάζουν έτσι όπως είναι δίπλα-δίπλα; :lol:

 

Για να το γυρίσω τώρα στο σοβαρό, σύμφωνα με τον ίδιο τον Ένγκλχαρτ, ο Νούμερο Ένα είναι ο τότε πρόεδρος της Αμερικής, ο Ρίτσαρτν Νίξον. Μάλιστα και μέσα στον τόμο, στο πραξικόπημα της Αυτοκρατορίας, σε κάποια στιγμή ο στρατός αναφέρει κάτι του τύπου "Ο πρόεδρος λείπει σήμερα", ή "Ο πρόεδρος ήταν να έρθει σήμερα" (δεν θυμάμαι πιο ακριβώς). Αλλά και πάλι, όταν ο Νούμερο Ένα το σκάει και πάει στο οβάλ γραφείο του Λευκού Οίκου, ποιός κυβερνητικός θα μπορούσε να σοκάρει τόσο πολύ τον Κάπτεν κάνοντάς τον να παραιτηθεί; Ο προσωπάρχης ή ο υπουργός "τάδε"; Μάλλον κανείς από τους δύο. Για να μην αναφέρω τα λόγια που λέει ο Νούμερο Ένα στον Στιβ λίγο πριν αυτός αυτοκτονήσει.

 

2. Σε αυτόν τον τόμο η Πέγκι (η παλιά αγάπη του Στιβ), παρουσιάζεται ως αδερφή της Σάρον (της τωρινής αγάπης του Στιβ). Το 2007 μέσω retcon γίνεται η αλλαγή από αδερφές σε θεία και ανιψιά σε Πέγκι και Σάρον αντίστοιχα.

 

3. Ο Κάπτεν Αμέρικα μεταξύ των τευχών #175-176 λαμβάνει μέρος στην ιστορία Εκδικητές: Μάχη στο Χρόνο, στον 19ο και 24ο τόμο της συλλογής.

 

4. Τέλος κάτι που παρατήρησα και μου έκανε μεγάλο ενδιαφέρον είναι η κατά κάποιον τρόπο πρόβλεψη/"προφητεία" του συγγραφέα για τον μελλοντικό εχθρό της Αμερικής. Τί εννοώ; Βλέπουμε στο τεύχος #174 ότι τα μέλη της Αυτοκρατορίας χαιρετιούνται μεταξύ τους στα αραβικά. Επίσης στο τεύχος #175 το ελικοφόρο της Αυτοκρατορίας προσγειώνεται ακριβώς έξω από τον Λευκό Οίκο. Είναι γνωστό ότι την 11/9 το τέταρτο αεροπλάνο (και μοναδικό που δεν χτύπησε τον στόχο του) είχε ως στόχο είτε τον Λευκό Οίκο, είτε το Καπιτώλιο.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ένα νέο βίντεο για το Secret Wars που είδαμε στους τόμους 30, 36 και σύγκρισή τους με τη δημοσίευση της ιστορίας από τον Καμπανά!

(πρέπει να φτιάξω και ένα συγκεντρωτικό θέμα για αυτά, σε ποια κατηγορία; )

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Lord Makro

 

Γιατί δεν λες και δύο λόγια να ακούσουμε πώς "γράφει" η φωνή σου στην κάμερα? :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Έχω προσλάβει εκφωνητή :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε μονορούφι ο Τόμος 68 του Captain America και επειδή δεν βλέπω καθόλου σχολιασμό ας φλυαρήσω. Λόγω των λίγων διαλόγων και των πολλών καρέ που δεν είχαν καθόλου συννεφάκια διαβάστηκε σε ελάχιστο χρόνο, χωρίς αυτό να είναι κακό. Το αντίθετο μάλιστα, προσδίδει μια αίσθηση αγωνίας και έντονων ρυθμών σε συνδυασμό με την γρήγορη ροή που εξελίσσονται τα γεγονότα. Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος και από το σχέδιο, το οποίο ταίριαζε άριστα με την αφήγηση. Θεωρώ ότι είναι ένας τόμος που αξίζει και στον οποίο ο αναγνώστης μπορεί να κατανοήσει την σημασία των ιδανικών στην ανθρώπινη ζωή, μέσα βέβαια από μια ιστορία που εξελίσσεται σε εμπόλεμη ζώνη στο Αφγανιστάν.

Αν ο αναγνώστης βγάλει τις αναγνωστικές του παρωπίδες περί μιλιταρισμού-προπαγάνδας-επιτηδευμένης αμερικανικής υπεροχής κλπ, θα κατανοήσει ότι αποτελεί μια ιστορία η οποία στόχο έχει να περάσει όμορφα νοήματα αναφορικά με την σημασία της ανθρώπινης ύπαρξης και πως γύρω μας υπάρχουν αφανείς ήρωες της διπλανής πόρτας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο τούμπανο τόμος 69 Wolverine Ο Γέρος Λόγκαν βρέθηκε σήμερα 19/4/2022 στα γνωστά σημεία πώλησης στο κέντρο της Αθήνας.

 

Εξώφυλλο-Οπισθόφυλλο

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0069.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0069z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Επόμενος τόμος Μυστική Εισβολή

image.thumb.jpeg.c73eab2badaf1fb51057f5b70a2c8e96.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Το ξέρω αλλά αν κοιτάς το θέμα αυτό από το πρώτο τεύχος της συλλογής θα καταλάβεις ότι αυτή είναι η δεύτερη Τρίτη που το βρίσκουν κάποιοι στην Αθήνα... Άλλες φορές λόγω γιορτών Τετάρτη το έβρισκαν...

Εννοείς δεύτερη Τρίτη συνεχόμενα ή γενικά? Εγώ στην γιορτή μου πάντως (25η Μαρτίου) θυμάμαι ότι στο Ναύπλιο ειχαν κυκλοφορήσει και αυτή η συλλογή και η κλασικοι υπερηρωες από Πέμπτη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, daredevil21 είπε:

Εννοείς δεύτερη Τρίτη συνεχόμενα ή γενικά? Εγώ στην γιορτή μου πάντως (25η Μαρτίου) θυμάμαι ότι στο Ναύπλιο ειχαν κυκλοφορήσει και αυτή η συλλογή και η κλασικοι υπερηρωες από Πέμπτη. 

Γενικά... Και μιλάω για όσους είναι στην Αθήνα και τα βρίσκουν πιο γρήγορα, ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα νωρίτερα θα κυκλοφορήσει το πολύ Πέμπτη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μετά από μήνες[και εννοώ πολλούς μήνες 8+ και βάλε] λέω να πάρω ένα τόμο της σειράς[τώρα τυχαία μπήκα και είδα ότι κυκλοφορεί ένας με τον Γούλβεριν]. Ελπίζω να με αποζημιώσει, γιατί χώρο δεν έχω καθόλου ώστε να αγοράζω άλλους τόμους, θέλω να πάρω και κάποια βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης και ειλικρινά δεν ξέρω που θα τα βάλω.

Λέω επίσης από σήμερα να αρχίσω πάλι να βλέπω ταινίες Marvel, έχω ένα σωρό dvd's[και κρίμα που η feelgood σταμάτησε να βγάζει και θα μείνει στην μέση η συλλογή, αλλά νομίζω ότι όλοι πλέον αναμένουν το Disney + που θα έρθει στην Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος, και θα έχει όλες τις ταινίες εκεί, σωστά?].

 

Άντε καλή ανάσταση να ευχηθώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αν πρέπει να αγοράσεις 5 τόμους από την επέκταση της Hachette, τότε ο τόμος που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή είναι σίγουρα μέσα στην πεντάδα! Αξίζει και τα χρήματα και τον χρόνο που θα διαθέσεις στην ανάγνωση, αλλά και τον χώρο που θα πιάσει στο ράφι σου.

Ειδικά όσον αφορά στον περιορισμό του χώρου, είμαι και εγώ στην ίδια μοίρα δυστυχώς και μου "κοστίζει" περισσότερο ο χώρος παρά τα 10€ ανά 2 εβδομάδες. Έχω σκεφτεί από τον τόμο 70 και μετά να διαβάζω επιλεκτικά όσα θεωρούνται διαμάντια και τα υπόλοιπα να τα διατηρήσω στη ζελατίνα τους και να τα βάλω κατευθείαν στην αποθήκη του υπογείου μέχρι να λυθεί το πρόβλημα στενότητας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 68: Captain America - Ο Εκλεκτός

 

51EnCI7becL._SX338_BO1,204,203,200_.jpg

 

 

Πριν πιάσω το Old Man Logan είχε σειρά ο προηγούμενος τόμος με τον Cap, για τον οποίο μου είχε κινήσει την περιέργεια ότι βρισκόταν στο σενάριο ο συγγραφέας και δημιουργός του Rambo καθώς και ότι ο τίτλος ήταν για το Marvel Knights imprint.

 

Μια εναλλακτική ιστορία με πολεμικό σκηνικό

 

  RCO006_1476433982.jpg  RCO007_1476434150.jpg

 

Προφανώς η ιστορία δεν είναι μέρος του κύριου σύμπαντος της Marvel, αλλά εμπνέεται από τον θάνατο του Captain America που έγραφε εκείνη την περίοδο ο Brubaker. Ουσιαστικά έχουμε έναν πρωταγωνιστή, τον Τζίμι που παλεύει μακριά από την οικογένεια του στο Αφγανιστάν σκεπτόμενος και για ποιους λόγους βρίσκεται εκεί. Όταν ο Τζίμι και η ομάδα του τα βρίσκουν σκούρα και εγκλωβίζονται τότε ο Captain America θα βρεθεί στο πλευρό του νοητικά για να τον βοηθήσει να αναπτύξει το αίσθημα του καθήκοντος και να αποφύγει τον κίνδυνο αποτελώντας παράδειγμα για ανωτέρους και άλλους στρατιώτες.

 

RCO011_1476434039.jpg  RCO012_1476433929.jpg

 

Ουσιαστικά ο Cap όπως μαθαίνουμε είναι άρρωστος, καθώς ο ορός του υπερστρατιώτη εξασθενεί και μέσω ενός προγράμματος της κυβέρνησης μπορεί να μπει στις σκέψεις άλλων ανθρώπων. Το θάρρος του Τζίμι και ο ηρωισμός του είναι αυτά που κάνουν τον Captain America να τον θεωρεί τον δικό του εκλεκτό και να θέλει να του δώσει το μανδύα του, προσπαθώντας να του εμφυσήσει όλες τις αξίες που κάνουν έναν σωστό ήρωα-υπερασπιστή καθώς και το πόσο το χρειάζεται αυτό η Αμερική τώρα που ο ίδιος αργοπεθαίνει.

 

Τα προβλήματα στο σενάριο

 

RCO012_1476434150.jpg  RCO013_1476434150.jpg

 

Αρχικά να πω πολύ γρήγορα ότι το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό και οι εκτεταμένες μάχες στο Αφγανιστάν είναι πολύ εντυπωσιακές. Από την άλλη, το σενάριο παρουσιάζει πολλά θέματα. Το ένα είναι το αχανές του όλου θέματος με το πως ο Captain επικοινωνεί νοητικά με ανθρώπους, σχεδόν και μετά θάνατον. Πρακτικά το να πεις ότι υπάρχει μια τεχνολογία που φέρνει σε επαφή έναν στην Αμερική και ένα στο πεδίο της μάχης είναι αδύνατο, αλλά ο Morrell πάνω κάτω αυτό μας λέει χωρίς επαρκείς εξηγήσεις.

 

RCO018_1476434150.jpg RCO019_1476433929.jpg

 

Δεύτερον όλα τα κόμικ Captain America (με εξαίρεση τα πρώτα που τα διαβάζουμε στην άλλη σειρά) έχουν καταλήξει να κάνουν λίγο επίδειξη αμερικανισμού και ναι μεν υπάρχουν αυτοί που το κάνουν σωστά και άλλοι που πάνε άλλού με τις ιστορίες (π.χ. τα πιο κατασκοπικά του Brubaker). Ε εδώ έχουμε μια πολύ πιο εμφανή παρουσίαση του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού και πατερναλισμού που από ένα σημείο και μετά δε σε συγκινεί, αντιθέτως καταντάει γραφική και κουραστική.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

RCO026_1476434150.jpg

 

Μόνο σε όσους γουστάρουν πολεμικά κόμικ. Το σχέδιο είναι εξαιρετικό και οι μάχες έχουν πολύ χρόνο ανάμεσα στις σελίδες, κάνοντας τον τόμο να διαβάζεται πολύ γρήγορα. Ωστόσο όσον αφορά την ιστορία καθ' αυτή είναι από τους λιγότερο αγαπημένους τόμους στη συλλογή. Νιώθεις ότι κλωθογυρίζεις για έξι τεύχη στα ίδια και τα ίδια χωρίς κάποια τρομερή ουσία, τα μηνύματα είναι ξεκάθαρα αλλά βρίθουν μιας κάποιας γραφικότητας και άλλα σημεία θα μπορούσαν να εξηγηθούν και να ερμηνευτούν καλύτερα. Μέτριο αποτέλεσμα για τον τόμο αυτό, αλλά έρχεται Old Man Logan, οπότε δεν παραπονιέμαι. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μία γνώμη και κάποια συναισθήματα για τον τόμο 1602, με σπόιλερ.

 

Βρισκόμαστε στην Earth-311 και στο σωτήριον έτος 1602, όπου ολόκληρος ο κόσμος φαίνεται να μαστίζεται από ακραία και δυσμενή καιρικά φαινόμενα. Εξαιτίας αυτών των φαινομένων πολλοί είναι αυτοί που κάνουν λόγο για τον ερχομό της Αποκάλυψης. Αυτήν την ανησυχία ενστερνίζεται και η Βασίλισσα της Αγγλίας, Ελισάβετ Α', η οποία ούσα εμφανώς σωματικά καταβεβλημένη διατάζει τον αρχικατάσκοπό της, Σερ Νίκολας Φιούρι, και τον προσωπικό της ιατρό, Στίβεν Στρέιντζ, να συνεργαστούν ώστε να φέρουν από τους Αγίους Τόπους "το μυστικό όπλο" του Τάγματος των Ναϊτών, το οποίο θεωρείται ως η μοναδική λύση που μπορεί να βάλει ένα τέλος στα δυσμενή καιρικά φαινόμενα. Την ίδια στιγμή καταφθάνει από τον Νεό Κόσμο η Βιρτζίνια Ντερ (το πρώτο παιδί Αγγλικής καταγωγής που γεννήθηκε σε Αμερικανικό έδαφος) μαζί με τον σωματοφύλακά της τον Ρόιχαζ, προκειμένου να ζητήσει ικεσία για τον λαό της που βρίσκεται στα όρια της λιμοκτονίας στην αποικία του Ρόναοκ. Μέσα σε όλα αυτά όμως δημιουργείται ένα "ερωτικό" τρίγωνο μεταξύ της Σκωτίας, της Ισπανίας και της Λατβερίας, των οποίων οι τοπικοί άρχοντες φαίνεται να τα έχουν κάνει ταβλάκια ενορχηστρώνοντας παρασκηνιακά την πτώση της Βασίλισσας Ελισάβετ.

 

Τον τόμο τον είχα διαβάσει πριν από καμιά δεκαριά μέρες και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα να τον χωνέψω (με την καλή έννοια). Πριν ξεκινήσω να γράψω την κριτική μου, αποφάσισα χθες-προχθές να κάνω ένα γρήγορο skimάρισμα ώστε να θυμηθώ καλύτερα κάποια γεγονότα, αλλά τελικά κατέληξα να διαβάσω ολόκληρο τον τόμο για δεύτερη φορά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτή η ιστορία και τις δύο φορές που την διάβασα μου έφερνε στο μυαλό την ταινία Το Όνομα του Ρόδου που είχα δει κάποτε και συμπτωματικά είχε βάλει πρόσφατα η τηλεόραση. Στα θετικά του τόμου είναι ο αριστοτεχνικός τρόπος που ο Γκέιμαν προσάρτησε στην ιστορία του τα διάφορα πρόσωπα και συμβάντα εκείνης της εποχής μαζί με τους χαρακτήρες της Μάρβελ. Ακόμα και για τους αναγνώστες που μπορεί να μην έχουν μία ευρεία εικόνα είναι σε θέση να καταλάβουν μέσα από τα τεύχη και τα εξτραδάκια ότι ο συγγραφέας δίνει τα ρέστα του όσον αφορά στην αποτύπωση της Μεσαιωνικής εποχής. Στα συν είναι επίσης και όλες οι σκηνές που διαδραματίζονται στην Ισπανία, το κλείσιμο του ματιού στον Φοίνικα αλλά και μία απροσδόκητη μεταμόρφωση που σε κάνει να πανηγυρίζεις λες και έβαλε γκολ πρόκρισης η ομάδα σου στο 90'. Στα αρνητικά του τόμου είναι η όλη ιστορία με το time travel και τον Παρατηρητή. Και είναι πραγματικά κρίμα γιατί μέχρι και εκείνη την στιγμή η ιστορία εξελισσόταν τόσο ωραία, που εμένα τουλάχιστον με χάλασε αυτή η τροπή των γεγονότων (και το λέω εγώ αυτό που για ιστορίες με ταξίδια στον χρόνο και παράλληλα σύμπαντα πετάω την σκούφια μου). Καλή μου δημιουργική ομάδα αυτής της ιστορίας, πες μου γιατί το έκανες αυτό; Αφού ο αναγνώστης καταλαβαίνει πανεύκολα ότι η ιστορία αυτή είναι Μάρβελ (οι χαρακτήρες βγάζουν μάτι). Γιατί όλη αυτή η ιστορία με το time travel/Παρατηρητή; Και μην ακούσω τίποτα του τύπου "Μα πώς θα εντάσσαμε/εξηγούσαμε τον ρόλο του Κάπτεν Αμέρικα;". Πολύ απλά, δεν με νοιάζει. Αν δεν μπορείτε να εξηγήσετε τον ξανθό Κάπτεν, πολύ απλά κάντε τον πραγματικό Ινδιάνο. Εδώ έχετε μαύρο Σπάιντερ-Μαν σε αυτό θα κολλήσετε (δεν το λέω για αρνητικό αυτό); Τέλος πάντων πολύ το κούρασα. Η δική μου γνώμη (χωρίς να το έχω διασταυρώσει από κάπου) είναι πως η όλη ιστορία με το time travel/Παρατηρητή πρέπει να ήταν απόφαση από τα μεγάλα κεφάλια της εταιρίας και όχι του Γκέιμαν. Τέλος, ακόμη ένα μείον είναι κάποια plote hole που υπάρχουν στην ιστορία

 

Spoiler

όπως η συμμαχία του Βασιλιά Ιάκωβου με τον Κόμη Όττο φον Ντουμ και η προσωπικότητα του Μεγάλου Ιεροεξεταστή Ενρίκε. Για την πρώτη περίπτωση γιατί ο Ιάκωβος να συμμαχήσει με τον Ντουμ όταν ξέρει ότι ο τελευταίος εποφθαλμιά "το μυστικό όπλο" των Ναϊτών μέσω του οποίου και καλά μπορεί ο κάτοχός του να εξουσιάσει τον κόσμο; Η δεύτερη περίπτωση τώρα είναι λίγο πιο περίπλοκη. Για άλλη μία φορά ο Μαγκνέτο ήταν από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες της ιστοριας, αλλά μαθαίνοντας για το όλο ιστορικό του και για τις αποτρόπαιες πράξεις που προέβη προς το ίδιο του το είδος εμένα προσωπικά με άφησε κάπως μπερδεμένο. Δεν μου έχει συμβεί ξανά κάτι τέτοιο στο παρελθόν. Μαθαίνουμε ότι έχει προσηλυτιστεί βίαια, ότι ο ίδιος ως δαιμονογέννητος εκτελεί δαιμονογέννητους οι οποίοι δεν μπορούν να κρύψουν την μετάλλαξή τους, ότι έχει επίσης φυγαδεύσει δαιμονογέννητους στην Βόρεια Αμερική και τέλος ότι για κάποιον λόγο θέλει να σκοτώσει τον Χαβιέ. Πραγματικά δεν ξέρω πώς να αισθανθώ για τον χαρακτήρα του. Τόσες μέρες προσπαθώ να βρω κάποιον παρόμοιο χαρακτήρα σε οποιοδήποτε μέσο (κόμιξ, ταινία, σειρά) για να κάνω μία κάποια αντιπαραβολή, αλλά δεν τα κατάφερα. Για αυτό και αναφέρω ότι ο χαρακτήρας του θα μπορούσε να ήταν κάπως πιο καθαρά γραμμένος (τουλάχιστον ως προς τα κίνητρα). Σε όσους διάβασαν τον τόμο τους συνέβη κάτι παρόμοιο με τον Μαγκνέτο ή αυτό συνέβει μόνο σε εμένα;

 

Το σχέδιο του Άντι Κούμπερτ είναι απλά πανέμορφο. Είναι ίδιας τεχνοτροπίας με αυτό που είδαμε στην ιστορία Γούλβεριν: Η Αρχή (42ο τόμο της συλλογής) και πραγματικά δεν χόρτασα να το κοιτάζω. Αν το σενάριο μου άρεσε έξι φορές, το σχέδιο μου άρεσε δεκαέξι. Απλά κάτι που αξίζει να αναφέρω το οποίο νομίζω ότι δεν υπάρχει στα εξτραδάκια είναι ότι η σημαία (το λογότυπο) που υπάρχει σε κάθε εξώφυλλο ακριβώς πίσω από τον τίτλο, ο ΜακΚόουεν (ο σχεδιαστής) το εμπνεύστηκε από πίνακες της περιόδου της Αναγέννησης οι οποίοι είχαν σε διάφορα σημεία ένα τέτοιο παρόμοιο σύμβολο. Τέλος σχετικά με την μέθοδο που χρησιμοποιήθηκε για τον σχεδιασμό των εξωφύλλων, την πηλογραφία, αν κάποιος μπορεί αξίζει να την δοκιμάσει. Είχα την τύχη να την εφαρμόσω στο γυμνάσιο (στο μάθημα των εικαστικών) και θυμάμαι ότι μου άρεσε πάρα πολύ η διαδικασία του ξυσίματος. Βαθμολογία: 8,5/10.

 

Υ.Γ.1: Στο πρώτο τεύχος ο Ενρίκε αναφέρει ότι όταν ο Ιάκωβος γίνει Βασιλιάς της Αγγλίας θα κάνουν προβοκάτσια ότι οι δαιμονογέννητοι σκοπεύουν να ανατινάξουν την Βρετανική βουλή. Αυτό είναι μία άμεση αναφορά στην Συνωμοσία της Πυρίτιδας σύμφωνα με την οποία μία ομάδα Καθολικών σκόπευε να ανατινάξει το κτίριο της βουλής (μάλιστα αναφέρεται το συμβάν αυτό και στα εξτραδάκια).

Υ.Γ.2: Δεν θυμάμαι αν αναφέρεται η προέλευση της χρυσής μπάλας που ο Ντουμ νόμιζε ότι ήταν "το μυστικό όπλο" των Ναϊτών, αλλά στο όγδοο τεύχος όταν ο Κάπτεν λέει την ιστορία της ζωής του φαίνεται να υπάρχει μία ίδια χρυσή μπάλα στο καρέ που οι κακοί ετοιμάζονται να τον στείλουν στο παρελθόν.

Παράθεση

g9umdw727c2M3ic_Q_KQDHFwaYd-8z_rREX23cNR     vqvosBq5oM1uMt3ugFswTUIZ8pVjak8uodwMQbhQ

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.