Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

24 λεπτά πριν, kaneda είπε:

Παρότι το run του Γκέιμαν ολοκληρώνεται πλήρως σε αυτόν τον τόμο, αυτός μου άφησε την αίσθηση ότι η όλη ομάδα είχε μία λογική του τύπου "εντάξει, παρότι η "ταινία" βρίσκεται στο 95% του σταδίου παραγωγής, επειδή έχουμε ξεφύγει με το budget θα ξεπετάξουμε το υπόλοιπο 5% στα γρήγορα και ας ελπίζουμε ότι δεν θα το καταλάβει κανείς (και τα υπόλοιπα στο επόμενο volume)". Όχι αγαπητοί κύριοι, το καταλάβαμε και με το παραπάνω. 

 

Δεν ξέρω αν  πιστεύεις πως η ιστορία αυτή φτιάχτηκε για διαφήμιση της ταινίας του 2021 (όχι το πότε βγήκε ο τόμος αλλά για την ιστορία αυτή γενικά) ή αν εγώ κατάλαβα λάθος.

 

Όμως επέτρεψε μου να σου πω πως η ιστορία αυτή βγήκε πολύ πριν από την ταινία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

12 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Δεν ξέρω αν  πιστεύεις πως η ιστορία αυτή φτιάχτηκε για διαφήμιση της ταινίας του 2021 (όχι το πότε βγήκε ο τόμος αλλά για την ιστορία αυτή γενικά) ή αν εγώ κατάλαβα λάθος.

 

Όμως επέτρεψε μου να σου πω πως η ιστορία αυτή βγήκε πολύ πριν από την ταινία.

 

Αυτο που εγω καταλαβαινω εγω οτι εννοει ειναι οτι ενω στην αρχη ειχαν δωσει μεγαλη προσοχη στο ολο project ,καποια στιγμη αρχισαν τα βιαστικα και τις προχειροδουλειες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Σήμερα καθώς κοίταζα λιγο το τι γράφουν οι φίλοι εδώ για την σειρά έπεσα πάνω σε ένα ποστ που είχα κάνει στη αρχή . 
 

οτι η σειρά - τα πρώτα 60 - θα τραβήξουν 2,5 χρόνια και μου φαινόταν πολύ τότε !! 
περασαν 2,5 χρόνια τα άτιμα και μπήκαμε στην δεύτερη εξηντάδα  - εάν υπάρχει τέτοια λέξη - και λέω πάλι έτσι όπως πάει η σειρά θα κάνουμε παρέα για 10 χρόνια με αυτή .

 

Τελος πάντων για να κλεισω το ηλικιακό υπαρξιακό μου θέλω να πω ότι αξίζει κάποιος να την πάει μέχρι τέλος 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

και αυτη και η αλλη, καλυπτουν μεγαλο κενο χρονων

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 65: Deadpool - Οι Μυστικά Μυστικοί Πόλεμοι

 

clean.jpg

 

To ογκώδες 1602 δεν πρόλαβα να το (ξανα)διαβάσω οπότε έχοντας λίγο χρόνο ήρθε η ώρα για τον τόμο-σφηνάκι του Merc with a Mouth. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα έναν νέο τόμο με Deadpool επιτέλους αν και ως συνήθως με τους Deadpool τίτλους του Cullen Bunn είναι αρκετά μικρός με μόλις τέσσερα τεύχη.

 

Ένα retelling του Secret Wars με τον Deadpool μέσα

 

448c551b34af3f0077830839fa9f38af--secret-wars-secret-secret.jpg

 

Έχουμε φάει ώρες επί ωρών εδώ μέσα να εξηγούμε τη διαφορά των Secret Wars του 1984 και του 2015. Το ωραίο όμως είναι ότι για απολύτως τρολ λόγους, η δημιουργική ομάδα του Deadpool αντί να γράψει ιστορία του ήρωα γύρω από τo Secret Wars που έτρεχε ως event εκείνη την περίοδο στη Marvel, είπε πολύ απλά ας βάλουμε τον Deadpool στα παλιά Secret Wars μιας και έχουν το ίδιο όνομα. Έτσι προέκυψε το Deadpool's Secret Secret Wars όπου πλέον ο αγαπημένος Wade Wilson εντάσσεται στο event που έχουμε διαβάσει και απολαύσει στη συλλογή της Hachette (οι περισσότεροι δηλαδή, γιατί αν το διαβάσει ο @ constantinople  θα με κάνει παράθεση να πει στον @ Laz33  να το διαβάσει).

 

a5KNKxr_460s.jpg  046_0013.jpg

 

Η ιστορία μας ξεκινάει με όλους τους ήρωες να συστήνονται στο κλασικό ορθογώνιο πάνελ και τον Deadpool να ξεκινάει τα αστεία του, αλλά και τις ενδιαφέρουσες συζητήσεις του με διάφορους χαρακτήρες. Στη συνέχεια προχωράμε σε μια αφήγηση όπου οι μάχες των ηρώων είναι το παρελθόν και ένα παρόν όπου ο Deadpool έχει απομείνει μόνος του ερωτευμένος με ένα πλάσμα του πλανήτη και αργά και σταθερά μαθαίνουμε τι συνέβη στους ήρωες και πως τελικά ήρθαν στη ζωή χάρη στον Deadpool.

 

c0d796321e2ccda1ba12d3ec41e5d284--deadpool-funny-deadpool-comics.jpg

 

Όπως σχεδόν κάθε ιστορία του ήρωα, έτσι και εδώ δεν είναι όλα ρόδινα και αστεία. Από τη μια έχει πλάκα να βλέπεις το πρόσωπο του Deadpool να έχει γιατρευτεί και να είναι πάλι όμορφο και τον ίδιο να βρίσκει τον έρωτα, αλλά για να σώσει τους συμμάχους του, θα θυσιάσει αυτά τα δύο και φυσικά για ακόμα μία φορά θα τσαντιστεί και θα ξεσπάσει με το για πόσο ακόμα θα ταλαιπωρείται και δε θα μπορεί να έχει πίσω την κανονική του ζωή ή μάλλον εμφάνιση.

 

Όμορφο αν και περίεργο σχέδιο

 

p_7_18 copy.jpg  046_0010.jpg

 

Το σχέδιο του Matteo Lolli δεν είναι το σύνηθες που διαβάζουμε σε events με πολλούς ήρωες, αλλά απόλυτα ταιριαστό στην αστεία αισθητική του Deadpool. Έχει vibes από John Cassaday και ολίγη από Mitch Gerads με την πανδαισία χρωμάτων που χαρακτηρίζει κάποια κόμικ της Image. Γενικά είναι αρκετά όμορφο και κολλάει τέλεια με το σενάριο του Bunn.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

Deadpool-Secret-Secret-Wars-1.jpg

 

Κυρίως σε όσους έχουν διαβάσει το Secret Wars και γουστάρουν να δουν τον Deadpool σε μια τέτοια εναλλακτική αφήγηση. Εμένα προσωπικά μου άρεσε, αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα κόμικ του Deadpool που έχω διαβάσει. Νομίζω του έλειπαν πολύ τα αστεία στην pop culture της εποχής εκείνης και το τρολάρισμα στις χρονολογικές αδυναμίες όπως το ότι το κόμικ έχει βγει πριν τη δημιουργία του χαρακτήρα. Γενικά δεν είχαμε σε αρκετή δόση κάποια χαρακτηριστικά του ήρωα όπως το σπάσιμο του τέταρτου τοίχου. Όπως κα να 'χει, στο τέλος σου μένει ένα διασκεδαστικό ανάγνωσμα για όσους θέλουν χιούμορ, δράση και παρωδία σε ένα κλασικό έργο. Καλό διάβασμα σε όλους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ολοκληρώνοντας την ανάγνωση του τόμου #57, το πρώτο συναίσθημα που μου δημιουργήθηκε είναι η ικανοποίηση που γνώρισα μία ακόμα ομάδα υπερηρώων, της οποίας δεν γνώριζα την ύπαρξη. Ο λόγος για τους Secret Avengers, μία ομάδα που αποτελείται από μερικούς πρωτοκλασάτους χαρακτήρες (όπως ο Captain America, η Black Widow κι ο Ant-Man (αν και δεν είναι ο κλασικός που ξέρω :P )), έχει όμως στους κόλπους της και μερικούς ήρωες, που θα τους χαρακτηρίζαμε υποδεέστερους (όπως η  Valkyrie, ο Nova και ο Moon Knight). Η ιδιότυπη αυτή ομάδα λειτουργεί υπογείως κι αναλαμβάνει αποστολές, οι οποίες απαιτούν λεπτούς χειρισμούς, χειρουργική ακρίβεια κι άκρα μυστικότητα. :Suspicious: Δίκαια, λοιπόν, ο συγγραφέας  Ed Brubaker κάνει σαφείς παραλληλισμούς με τους χαρακτήρες της σειράς “Επικίνδυνες Αποστολές”. Ειδικά με την εισαγωγική σκηνή τής ιστορίας, η συγκεκριμένη προσέγγιση με βρίσκει κάτι περισσότερο από σύμφωνο. :) 

 

Το σενάριο ξεκινάει την αφήγηση άκρως δυναμικά, παραθέτοντας γενναιόδωρες σκηνές δράσης, ενώ δεν παραλείπει να δημιουργεί μία αύρα μυστηρίου, γεμίζοντας εποικοδομητικές απορίες τους αναγνώστες. Τα μέλη των Secret Avengers, μπορεί να κρύβουν ένα αυτόνομο παρελθόν, εδώ όμως φαίνεται να λειτουργούν με σύμπνοια κι ομαδικό πνεύμα. Ο καθένας έχει κάποιον ρόλο στην αποστολή κι αυτό καθιστά πιο εύκολη την έκβασή της. Αποφεύγουμε, λοιπόν, τις μανιέρες που είχαν υιοθετήσει οι παλαιότεροι δημιουργοί, οι οποίοι έβαζαν τους χαρακτήρες να τσακώνονται μεταξύ τους. 

  

Η πλοκή μπορεί να διαχειρίζεται μία υπόθεση μυστηρίου, δεν παραλείπει όμως να εντάξει στο πλαίσιό της και την επιστημονική φαντασία (με τους πρωταγωνιστές να πηγαίνουν ένα ταξιδάκι στον Άρη), αλλά και το μεταφυσικό στοιχείο (με το φιδίσιο κράνος που έχει περίεργες κι επικίνδυνες επιδράσεις σε αυτόν που το φοράει). Κι ενώ υπάρχουν πολλά σημεία, τα οποία με κράτησαν ζωηρό και κίνησαν το ενδιαφέρον μου, παραδέχομαι ότι υπήρχαν και σημεία που μου άφησαν απορίες με τις συγγραφικές ελλείψεις τους. Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα κάπως, δεδομένου του γεγονότος ότι δεν δίνονται πολλές λεπτομέρειες κι επεξηγήσεις, με αποτέλεσμα εμείς οι “αδιάβαστοι” να μην μπορούμε να απολαύσουμε την ιστορία όπως θα έπρεπε. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι γίνεται και μία σεναριακή “κοιλιά”, πράγμα παράξενο, αν αναλογιστούμε την εμπειρία του συγγραφέα και τον σύντομο χαρακτήρα της ιστορίας. :thinking: 

 

Η σκηνοθετική άποψη δεν με κάλυψε πλήρως, καθώς περιέχει την πρακτική που (για εμένα) είναι επικίνδυνη αν δεν εφαρμοστεί σωστά. Αναφέρομαι στα πολλά flashbacks, τα οποία μπορεί να εισάγουν νέα δεδομένα στην πλοκή, αλλά παγώνουν κάπως την ροή. Κι αν μερικά από αυτά κρίνονται χρήσιμα, εδώ νομίζω ότι ο δημιουργός το παρακάνει. :) Όσον αφορά το φινάλε, να πούμε ότι απλά ολοκληρώνει την αποστολή, αλλά χάνει τον αυτοτελή χαρακτήρα της ιστορίας, καθώς αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια. 

 

Εντύπωση κάνει το τελευταίο κεφάλαιο (τεύχος) της ιστορίας, που καλείται “Η μυστική ζωή του Νικ Φιούρι” και δίνει πολλές εξηγήσεις για την κύρια υπόθεση. Να πούμε ότι το συγκεκριμένο κεφάλαιο διαθέτει μία διαφορετική σχεδιαστική τεχνοτροπία, σε σχέση με τα προηγούμενα. :thinking: Σίγουρα λύνει αρκετές απορίες μας για την πλοκή, αλλά προσπαθεί με το ζόρι να χαρακτηριστεί παράταιρο. 

 

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία δουλειά που διαβάζεται απνευστί (και σε αυτό βοηθάνε οι λίγες σελίδες που έχει στην διάθεσή της, αλλά και στους σύντομους διαλόγους που υπάρχουν σε αρκετές σελίδες), αλλά δεν με ικανοποίησε 100%. Διαβάζεται μεν ευχάριστα και με ενδιαφέρον, όμως υπήρχαν σημεία που αλλοίωναν το τελικό αποτέλεσμα. Προτείνεται στους σκληροπυρηνικούς “Μαρβελάκηδες” και σε αυτούς που θέλουν να διαβάσουν κάτι γρήγορο. Οι υπόλοιποι διαβάστε την ιστορία με δική σας ευθύνη. :) 

 

Το σχέδιο του Mike Deodato είναι απλά χάρμα οφθαλμών. :wow: Ο σχεδιασμός των ηρώων, αλλά περισσότερο τα backgrounds, είναι δοσμένα στην εντέλεια και σε συνδυασμό με τον ζωηρό χρωματισμό, δίνουν μία ζωντάνια κι έναν ρεαλισμό αριστοτεχνικό. Το μοναδικό μου παράπονο είναι ότι θα ήθελα το αποτέλεσμα στο σύνολό του να είναι ένα με δύο τόνους πιο φωτεινό. Αυτή η υποβόσκουσα μαυρίλα, σε συνδυασμό με το έντονο μελάνωμα, “καταστρέφουν” κάπως το πανέμορφο σχέδιο. 

 

Στο έξτρα υλικό, που συνοδεύει τον τόμο, θα βρούμε το editorial του κυρίου Lupoi, ενώ δεν λείπει και η σελίδα με τα γεγονότα που οδήγησαν στην παρούσα ιστορία. Στο μεγαλύτερο μέρος αυτής της σελίδας, πραγματοποιείται η απαρίθμηση των μελών της ομάδας. Μετά το τέλος, θα βρούμε τον σεναριογράφο να μιλάει για την συγκεκριμένη ιστορία, ενώ ο τόμος θα ρίξει αυλαία με δύο σελίδες που περιέχουν εναλλακτικά εξώφυλλα. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η συνέχεια του Planet Hulk ήρθε και από την Hachette στα ελληνικά και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0066.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0066z.jpg

 

Στον επόμενο τόμο έρχεται μια ολοκαίνουρια ιστορία του Captain Britain και μάλιστα όχι από Alan Moore.

 

img20220309_10173049.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Η συνέχεια του Planet Hulk ήρθε και από την Hachette στα ελληνικά και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση.

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0066.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0066z.jpg

 

Στον επόμενο τόμο έρχεται μια ολοκαίνουρια ιστορία του Captain Britain και μάλιστα όχι από Alan Moore.

 

img20220309_10173049.jpg

Ωρέ πάλι Τετάρτη βγήκε; Λογικά στην υπόλοιπη Ελλάδα Παρασκευή θα βγει, έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μην ανησυχείς και στο 99% της Αττικής Παρασκευή θα βγεί :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Ποιός είναι ο Μαύρος Πάνθηρας, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Στην Αφρική και στο ανεξάρτητο έθνος της Γουακάντα λαμβάνει χώρα το ετήσιο "έθιμο της πρόκλησης". Σε αυτό έχει το δικαίωμα όποιος το επιθυμεί να διεκδικήσει τον θρόνο προκαλώντας τον βασιλιά σε μονομαχία. Τελικά έπειτα από μία επεισοδιακή μάχη νικητής θα αναδειχθεί ο Τ'Τσάλα ο ανιψιός του απερχόμενου βασιλιά και επίσης ο γιος του εκλιπόντος βασιλιά Τ'Τσάκα. Ο Τ'Τσάλα στις πρώτες ημέρες της βασιλείας του θέτει ως πρωταρχικό του στόχο να βρει τον Κλο, τον άνθρωπο που στο παρελθόν σκότωσε τον πατέρα του. Από την άλλη πλευρά, όταν ο Κλο μαθαίνει τα νέα για την στέψη του Τ'Τσάλα, αποφασίζει να συγκεντρώσει μία ομάδα αποτελούμενη από μερικούς από τους πιο διαβόητους καταζητούμενους του κόσμου (έναν Άγγλο, έναν Γάλλο, έναν Αμερικάνο, έναν Ρώσο και έναν Κανίβαλο), με σκοπό να εισβάλλει στην Γουακάντα και να τελειώσει αυτό που ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια. Παράλληλα οι ΗΠΑ γνωρίζοντας τα οικονομικά οφέλη που θα κέρδιζαν αν συμπεριελάμβαναν την Γουακάντα στην σφαίρα επιρροής τους, αποφασίζουν να κάνουν την "παλιά τους τέχνη κόσκινο" στέλνοντας ζόμπι-στρατιώτες για να την "βοηθήσουν" από την εισβολή του Κλο. Θα μπορέσει ο νέος Μαύρος Πάνθηρας να φανεί αντάξιος βασιλιάς των προκατόχων του; Θα μπορέσει να αναχαιτίσει την επικείμενη εισβολή; Και τέλος, πρέπει να δούμε στην συλλογή το επόμενο volume του τίτλου που τον ρόλο του Μαύρου Πάνθηρα αναλαμβάνει η αδερφή του Τ'Τσάλα, η Σούρι;

 

Η ιστορία είναι αρκετά καλή με την κύρια πλοκή να ολοκληρώνεται πλήρως, καθώς επίσης και με μία σκηνή στο τελευταίο τεύχος να μας κλείνει πονηρά το μάτι για την συνέχεια. Ο Χάντλιν τοποθετώντας την ιστορία στο μεγαλύτερο μέρος της στην Αφρική και στην Γουακάντα, επαναπροσδιορίζει με ριζικό τρόπο τον χαρακτήρα του Μαύρου Πάνθηρα. Διαβάζοντας τον τόμο γίνεται σε διάφορα σημεία αντιληπτό τα πολύ καλά στοιχεία που άντλησε η ομώνυμη ταινία του χαρακτήρα από το run του Χάντλιν. Ο Τ'Τσάλα μπορεί να έχει ως κύριο σκοπό του το να βρει τον δολοφόνο του πατέρα του, δεν παύει όμως παρόλα αυτά να παραμένει ένας σώφρων βασιλιάς βάζοντας πάνω απ' όλα την ασφάλεια της πατρίδας του και των συμπολιτών του. Επίσης η βεντέτα του με τον Κλο έδωσε μία επιπλέον βαρύτητα και αγωνία στην ιστορία κάνοντάς μας με την πάροδο των τευχών να αδημονούμε για την μεταξύ τους αναμέτρηση. Στο σημείο αυτό να μην ξεχάσω να αναφέρω και το highlight στα καρέ του έκτου τεύχους στην στιχομυθία μεταξύ των Τ'Τσάλα, Κλο και Ραμόντα. Τέλος για το σχέδιο του Ρομίτα Τζ. σε γενικές γραμμές ισχύει ότι ανέφερα και για τον τόμο των Eternals. Ούτε ξετρελάθηκα, αλλά ούτε και ενοχλήθηκα. Σίγουρα πάντως το σχέδιο στον τόμο του Μαύρου Πάνθηρα μου άρεσε ένα τσακ περισσότερο. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλά ακριβώς, αλλά το σχέδιο σε συνδυασμό και με τα χρώματα που χρησιμοποιήθηκαν έδιναν μία κάπως πιο εξωτική αίσθηση στην αναγνωστική εμπειρία. Βαθμολογία: 7,5/10.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13495
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Γνωριζει καποιος αμα η Επισημη Συλλογη θα περιλαμβανει καποια στιγμη μελλοντικα το Infinity Gauntlet ή την τριλογια γενικοτερα ? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Γνωριζει καποιος αμα η Επισημη Συλλογη θα περιλαμβανει καποια στιγμη μελλοντικα το Infinity Gauntlet ή την τριλογια γενικοτερα ? 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα συμπεριλαμβάνεται στην 2η 60άδα της συλλογής. Στην αγγλόφωνη έκδοση έχει κυκλοφορήσει  ως The Infinity Saga Part 1-5. https://hachettepartworks.com/en-en/marvel-ultimate-graphic-novels-collection-2012/?p=12

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38303
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/3/2022 στο 1:34 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Γνωριζει καποιος αμα η Επισημη Συλλογη θα περιλαμβανει καποια στιγμη μελλοντικα το Infinity Gauntlet ή την τριλογια γενικοτερα ? 

Έχει κάπου στα  11 ευρώ στα public αυτόν τον καιρό, αλλά μόνο το infinity gauntlet, και με άλλα τόσα βρίσκεις και το infinity war. Ενημερώνω μήπως θες να το κοιτάξεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13495
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

26 λεπτά πριν, kostasarf είπε:

Έχει κάπου στα  11 ευρώ στα public αυτόν τον καιρό, αλλά μόνο το infinity gauntlet, και με άλλα τόσα βρίσκεις και το infinity war. Ενημερώνω μήπως θες να το κοιτάξεις

 

Ειχε θες να πεις... Καιρο το χαλβαδιαζα , περιμενα να παραγγειλω και άλλα μαζι, εμεινα στο τελος με την παραγγελια στο χερι...

 

Εχουν και αυτη τη χαζη πολιτικη , να τα παραλαμβανεις ο ιδιος αλλιως θελει εξουσιοδοτηση σε 3ο προσωπο και ολο το ανεβαλα.

 

Τωρα θα το βλεπω σε αγγελιες  στα 20-30 ευρω που προφανως δε θα το παρω ,οταν μπορουσα με 11,50 χωρις μεταφορικα:(

 

Τι να κανουμε, οταν με το καλο το εκδοσει η Hachette, δε χαθηκε και ο κοσμος. Εχω τη σειρα της Radnet να μου γεμιζει το χρονο. :)

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τόσο το "Infinity Gauntlet", όσο και το "Infinity War" είναι από τις αγαπημένες μου ιστορίες του σύμπαντος της Marvel. :love4:

 

Εννοείται, λοιπόν, πως τις διαθέτω από τις εκδόσεις της ΟΞΥ, τις οποίες θα τις χαρακτήριζα ιδιαίτερα τίμιες και καλαίσθητες. 

 

Βέβαια, αν έβγαιναν σε σκληρόδετο φορμάτ και με πλούσιο συνοδευτικό υλικό, όπως μας έχει συνηθίσει η "Συλλογή Marvel", θα ήμουν διπλάσια ευχαριστημένος. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Υπάρχει νομίζω και ένα τρίτο που ολοκληρώνει κατά κάποιο τρόπο την ιστορία και είναι το Infinity Crusade, που η "Οξύ" δεν το έβγαλε, αν και νομίζω ότι είχε πει κάποια στιγμή ότι θα το έβγαζε αλλά μπα...

Μπορεί να τα δούμε στην τρίτη 60άδα (αν φτάσουμε ως εκεί, μακάρι).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38303
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ειχε θες να πεις... Καιρο το χαλβαδιαζα , περιμενα να παραγγειλω και άλλα μαζι, εμεινα στο τελος με την παραγγελια στο χερι...

 

Εχουν και αυτη τη χαζη πολιτικη , να τα παραλαμβανεις ο ιδιος αλλιως θελει εξουσιοδοτηση σε 3ο προσωπο και ολο το ανεβαλα.

 

Τωρα θα το βλεπω σε αγγελιες  στα 20-30 ευρω που προφανως δε θα το παρω ,οταν μπορουσα με 11,50 χωρις μεταφορικα:(

 

Τι να κανουμε, οταν με το καλο το εκδοσει η Hachette, δε χαθηκε και ο κοσμος. Εχω τη σειρα της Radnet να μου γεμιζει το χρονο. :)

Πράγματι σήμερα δεν υπάρχει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ήταν πολλές μέρες σε προσφορά πάντως, γιατί τα κοιτάζω ανά καιρούς να δω τί παίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Υπάρχει νομίζω και ένα τρίτο που ολοκληρώνει κατά κάποιο τρόπο την ιστορία και είναι το Infinity Crusade, που η "Οξύ" δεν το έβγαλε, αν και νομίζω ότι είχε πει κάποια στιγμή ότι θα το έβγαζε αλλά μπα...

Μπορεί να τα δούμε στην τρίτη 60άδα (αν φτάσουμε ως εκεί, μακάρι).

 

Ωπ, ναι! Έχεις δίκιο! :thanks:

 

Αγνοούσα την ύπαρξή του. :(

 

Πάντως, από την στιγμή που βρήκαν τα πρώτα δύο και είχαν αρκετά μεγάλη επιτυχία, θεωρώ αυτονόητο να πρέπει να δούμε και το τρίτο μέρος στην χώρα μας. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Γεια σας!

Στον τόμο "World war Hulk" υπονοεί ότι ο black panther είναι ζευγάρι με την storm; Ή είναι η ιδέα μου; Αν όντως ισχύει από πότε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 λεπτό πριν, olyssesmoore είπε:

Γεια σας!

Στον τόμο "World war Hulk" υπονοεί ότι ο black panther είναι ζευγάρι με την storm; Ή είναι η ιδέα μου; Αν όντως ισχύει από πότε;

 

Ήταν παντρεμένοι. Παντρευτήκαν μετά το Civil War,νομιζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κουτσομπολιδες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5377
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

5 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Γεια σας!

Στον τόμο "World war Hulk" υπονοεί ότι ο black panther είναι ζευγάρι με την storm; Ή είναι η ιδέα μου; Αν όντως ισχύει από πότε;

 

5 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 

Ήταν παντρεμένοι. Παντρευτήκαν μετά το Civil War,νομιζω.

 

Για την ακρίβεια παντρεύτηκαν το 2006 κατά τη διάρκεια του Civil War σε μία περίοδο εκεχειρίας. Χώρισαν το 2012 με αφορμή τα γεγονότα του Avengers vs X-Men.

 

Why the Watcher Showed up at Black Panther and Storm's Wedding!

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Οι Μυστικά Μυστικοί Πόλεμοι του Ντέντπουλ, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Ποιός είναι ο χαρακτήρας που προκύπτει αν ανακατέψουμε σε ένα παλιό καζάνι (και σε πολύ δυνατή φωτιά) τον Σπάιντερ-Μαν και τον Γούλβεριν; Η απάντηση είναι φυσικά ο Πολυλογάς Μισθοφόρος, ο Γουέιντ Γουίλσον, πιο γνωστός στους λίγους (τουλάχιστον όπως παρουσιάζεται σε αυτήν την ιστορία) και ως Ντέντπουλ. Πριν από περίπου έναν χρόνο και κάτι μήνες είχαμε την τύχη να διαβάσουμε το πρώτο crossover στην ιστορία των crossover, την ιστορία (χωρισμένη σε δύο τόμους) των Μυστικών Πολέμων της Μάρβελ. Όταν το 2015 η Μάρβελ αποφάσισε να διασκευάσει ένα νέο crossover με την ονομασία Secret Wars, τότε κλασικά κάποια τεύχη της εταιρίας που έτρεχαν τότε, αποτελούσαν τεύχη tie-in του κυρίους event. Έτσι λοιπόν όταν έφτασε η στιγμή για να κυκλοφορήσουν τα τεύχη tie-in του Ντέντπουλ, τα μέλη της δημιουργικής ομάδας που είχαν αναλάβει τον χαρακτήρα, με μπροστάρη τον Κάλεν Μπαν, αποφάσισαν για άλλη μία φορά να τρολάρουν το αναγνωστικό κοινό, κυκλοφορώντας μία εναλλακτική/"χαμένη" ιστορία όπου ο Ντέντπουλ συμμετείχε κανονικά στα γεγονότα που εκτυλίχθηκαν στο Secret Wars το ορθόδοξο.

 

Μία αρκετά ωραία ιστορία με την πλοκή να εκτυλίσσεται στο μεγαλύτερο μέρος της σε δύο χρονικές περιόδους. Φυσικά όπως περιμένουμε από μία ιστορία με πρωταγωνιστή τον Ράιαν Ρέινολντς Ντέντπουλ, το γέλιο πέφτει σύννεφο. Δεν σαν κρύβω ότι χρειάστηκα σε δύο-τρία σημεία να γκουγκλάρω κάποια ονόματα/φράσεις που λέει ο Ντέντπουλ προκειμένου να πιάσω το αστείο στο 100%. Επίσης στο τελευταίο τεύχος η έκβαση της σκηνής με τον Ντέντπουλ και τον Υπερκόσμιο μπορώ να πω ότι δεν με άφησε αρκετά ικανοποιημένο. Παρόλα αυτά και τα δύο στοιχεία που ανέφερα προηγουμένως δεν ήταν ικανά για να μου χαλάσουν, ή να μου αφαιρέσουν πόντους από την αναγνωστική εμπειρία. Διαβάζοντας αυτόν τον τόμο, η ιστορία του Μπαν μου θύμισε κάπως σε ροή/σύνθεση αυτήν του Marvels (του 26ου τόμου της συλλογής). Με την έννοια δηλαδή ότι και στις δύο ιστορίες οι συγγραφείς καταφέρνουν και αφηγούνται μία γνωστή/"παλιά" ιστορία, η οποία καθόλη την διάρκειά της καταφέρνει και παρουσιάζει μία πάρα πολύ καλή (άριστη, στην περίπτωση της ιστορία του Marvels) συνοχή των γεγονότων. Στο σχέδιο ο Ματτέο Λόλλι έχει κάνει μία πάρα πολύ τίμια δουλειά. Όλο το σχέδιο μαζί με τα έντονα χρώματα βγάζουν μία ατμόσφαιρα '80s. Σημαντικό για εμένα είναι επίσης το γεγονός ότι στα καρέ που εμφανίζονται πολλοί χαρακτήρες, αυτοί είναι όλοι τους ευδιάκριτοι και λεπτομερώς σχεδιασμένοι. Τέλος, η ιστορία στο τεύχος-σφηνάκι του έξτρα γύρου ήταν καλούτσικη και πέρα από τον "σκοτεινό" χρωματισμό, το σχέδιο του Καμάνι δεν παρουσιάζει κάποια αισθητή διαφορά σε σχέση με αυτό του Λόλλι (όπως επίσης ούτε αυτό του τελευταίου τεύχους που ο Λόλλι σχεδιάζει σε συνεργασία με τον Μπουφανί). Βαθμολογία: 8/10.

 

Υ.Γ.: Όσον αφορά το τεύχος του έξτρα γύρου έχω μία, όχι και τόσο σημαντική, απορία (σημ. δεν είναι η ίδια απορία που είχα κάνει πρόσφατα στην Κρυστάλλινη Σφαίρα). Γιατί στο τέλος η Κυρία Θάνατος λέει ότι ο Γκράντμαστερ κέρδισε; Αφού ο Ντέντπουλ που πήρε το "βραβείο" (και κατά συνέπεια νίκησε) στην αρχή αναφέρεται ότι είναι στην ομάδα της Κυρίας Θάνατος.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ολοκληρώθηκε και το World War Hulk και τολμώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από το βάθος του σεναρίου.

 

Τεύχος 1

Χουλκ ήρθε, Χουλκ πάρει εκδίκηση, Χουλκ του σκοτώσαν τη γυναίκα και τον μπατζανάκη της κατσαρίδας. Χουλκ δείρει Χουλκ σκοτώσει Χουλκ πατήσει με τις λάσπες στο χαλί

- Πήγαινε πίσω Χουλκ είμαστε οι μεγαλύτεροι ήρωες της Γης και θα σε καταστρέψουμε

Μπουμ, μπραφ, σμακ, κλοπς, καραμπατζαβρουμ,πιφ

Χουλκ κέρδισε και σας καταστρέψει

Τεύχος 2

Ποιος είναι αυτός ο Χουλκ που μας απειλεί; Θα τον δείρουμε. Όχι θα τον πάρουμε με το καλό. 

Μεσολαβεί απίστευτη ηλιθιότητα που όλα πάνε στραβά

Χουλκ ήρθε, Χουλκ πάρει εκδίκηση, Χουλκ του σκοτώσαν τη γυναίκα και τον κόκκινο κουνιάδο. Χουλκ δείρει Χουλκ σκοτώσει Χουλκ φάει πιτόγυρο με κέτσαπ και ρώσικη

- Πήγαινε πίσω Χουλκ είμαστε οι μεγαλύτεροι ήρωες της Γης και θα σε καταστρέψουμε

Μπουμ, μπραφ, σμακ, κλοπς, καραμπατζαβρουμ,πιφ

Χουλκ κέρδισε και σας καταστρέψει

Τεύχος 3

Ποιος είναι αυτός ο Χουλκ που μας απειλεί; Θα τον δείρουμε. Όχι θα τον πάρουμε με το καλό. 

Μεσολαβεί απίστευτη ηλιθιότητα που όλα πάνε στραβά

Χουλκ ήρθε, Χουλκ πάρει εκδίκηση, Χουλκ του σκοτώσαν τη γυναίκα και τον ξάδερφο του απομίμηση the Thing. Χουλκ δείρει Χουλκ σκοτώσει Χουλκ πατήσει οδοντόκρεμα στη μέση

- Πήγαινε πίσω Χουλκ είμαστε οι μεγαλύτεροι ήρωες της Γης και θα σε καταστρέψουμε

Μπουμ, μπραφ, σμακ, κλοπς, καραμπατζαβρουμ,πιφ

Χουλκ κέρδισε και σας καταστρέψει

Τεύχος 4

Ποιος είναι αυτός ο Χουλκ που μας απειλεί; Θα τον δείρουμε. Όχι θα τον πάρουμε με το καλό. 

Μεσολαβεί απίστευτη ηλιθιότητα που όλα πάνε στραβά

Χουλκ ήρθε, Χουλκ πάρει εκδίκηση, Χουλκ του σκοτώσαν τη γυναίκα και τη μάνα της Ελοχίμ Νεφελίμ. Χουλκ δείρει Χουλκ σκοτώσει Χουλκ σας κάνει ανφόλοου

- Πήγαινε πίσω Χουλκ είμαστε οι μεγαλύτεροι ήρωες της Γης και θα σε καταστρέψουμε

Μπουμ, μπραφ, σμακ, κλοπς, καραμπατζαβρουμ,πιφ

Χουλκ κέρδισε και σας καταστρέψει

Τεύχος 5

Ποιος είναι αυτός ο Χουλκ που μας απειλεί; Θα τον δείρουμε. Όχι θα τον πάρουμε με το καλό. 

Μεσολαβεί απίστευτη ηλιθιότητα που όλα πάνε στραβά

Χουλκ ήρθε, Χουλκ πάρει εκδίκηση, Χουλκ του σκοτώσαν τη γυναίκα και το γείτονα εκείνου που μοιάζει με κουκλάκι βουντού. Χουλκ δείρει Χουλκ σκοτώσει Χουλκ φάει μπριαμ την Τσικνοπέμπτη

- Πήγαινε πίσω Χουλκ είμαστε οι μεγαλύτεροι ήρωες της Γης και θα σε καταστρέψουμε

Μπουμ, μπραφ, σμακ, κλοπς, καραμπατζαβρουμ,πιφ

Χουλκ κέρδισε και σας καταστρέψει.

Εεεεεε δεν το κόβουμε; Τον χρειαζόμαστε για το επόμενο event των Avengers

Σωστά. Ε Χουλκάκο; Τελικά όλο αυτό το συγγενολόι το μακέλεψε ο υπερφυσικός σκατομπάμπουρας και όχι οι Γήινοι. Χουλκ γίνει καλός, γίνει Μπρους Μπάνερ, Χουλκ ταΐσει όλα τα αδέσποτα.

 

- Ωραία, όλα καλά. Και πως θα το πούμε;

- World War Hulk.

- Α εντάξει να πούμε και το σχεδιαστή να κάνει ωραία καρέ με Αυστραλιανή έρημο

- δε θα έχει Αυστραλία.

- νταξ Αφρικανική σαβάνα

- τελικά ούτε Αφρική θα παίξει

- Ευρώπη βάλτον να διαλύει κανένα πύργο του Άιφελ, της Πίζας, της Ηλείας

- και την Ευρώπη αφήσαμε έξω

- Ασία, Σινικό τείχος; Ιαπωνία; Γουλβερίν;

- ε να ξέρεις

- Αμαζόνιος; Μεξικό;

- μακριά δεν πέφτουν;

- Καλιφόρνια; Μαϊάμι; Πεντάγωνο στην πρωτεύουσα;

- Κοίτα όλο είναι στη ΝΥ, αλλά έχει 2 σελίδες Βερμόντ και ένα τσουνάμι στη Μασαχουσέτη.

- Εντάξει μας κάνει. Μια χαρά παγκόσμιος πόλεμος, άλλωστε απειλούσε όλη την ανθρωπότητα.

- Βασικά 4 νοματαίους απείλησε

 

Εξαφανίσου και στείλτο στο σχεδιαστήριο :damn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με τον τόμο #58, η αγαπημένη μας συλλογή μπαίνει για λίγο στα παπούτσια της άλλης αξιόλογης σειράς, αυτής των “Κλασικών Υπερηρώων” και μας χαρίζει όμορφες στιγμές της θρυλικής πορείας των Fantastic Four, την εποχή που μεσουρανούσαν στα αμερικάνικα κόμικς. 

 

Ο παρών τόμος φέρει πολλά στοιχεία που άνετα θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε σημαντικά, τόσο από αναγνωστική άποψη, περισσότερο όμως από θεωρητική. Το λέω, αυτό γιατί εδώ ο αναγνώστης θα έχει την τύχη να απολαύσει τον πολυαναμενόμενο γάμο του Reed και της Sue, την πρώτη εμφάνιση των Inhumans και φυσικά τις πρώτες εμφανίσεις του Galactus και του Silver Surfer, δύο μορφών που έχουν αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα τους στον χώρο των κόμικς γενικότερα. Δεν μπορούμε παρά να υποκλιθούμε στην δημιουργική δεξιοτεχνία των Lee - Kirby, γι’ αυτή τους την τεράστια παρακαταθήκη! :respect: Πολλές πρωτιές, λοιπόν, και γι’ αυτό ο συγκεκριμένος τόμος δίκαια θεωρείται must have για τους λάτρεις των first appearances, αλλά κι αυτών που θέλουν να εμβαθύνουν στην ιστορικότητα της Ένατης Τέχνης. 

 

Ομολογώ ότι ο τίτλος είναι μεν πιασάρικος, αλλά και παραπλανητικός. Ο λόγος αυτού του χαρακτηρισμού έγκειται στο γεγονός ότι ο μεγάλος villain εμφανίζεται τρία μόλις κεφάλαια (τεύχη) πριν το φινάλε του τόμου. Σαν τους μεγάλους τραγουδιστές, που βγαίνουν στο τέλος του προγράμματος! :P Βέβαια, δεν μπορώ να πω ότι δεν μας αποζημιώνουν και τα υπόλοιπα κεφάλαια, τα οποία μας κρατούν σε εγρήγορση τόσο με τις σκηνές δράσης, όσο και με την αγωνία, την οποία φροντίζουν να μεταδώσουν. Ακόμα και το πρώτο τεύχος (το annual) που περιγράφει των γάμο, δεν μας αφήνει να χαλαρώσουμε και ν’ απολαύσουμε το… μυστήριο. Μπαίνει κατευθείαν στο μακελειό! :lol: 

 

Αν θέλουμε να κάνουμε ένα σχόλιο για τα σενάρια των ιστοριών, δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε τον άγουρο χαρακτήρα, τις συγγραφικές ευκολίες και τις υπερβολές που υιοθετούνταν γενικά εκείνη την εποχή, καθώς και τους μακροσκελείς διαλόγους, αλλά και τις πολλές επεξηγηματικές λεζάντες, που φέρνουν στο μυαλό μυθιστόρημα. Σε αντίθεση με τις πρώτες - πρώτες ιστορίες που απολαύσαμε στους “Κλασικούς Υπερήρωες”, εδώ αυτό που παρατηρούμε είναι ότι δεν υπάρχει καθαρή αυτονομία στα σενάρια, αλλά έχουμε συνέχεια. Ουσιαστικά, ο τόμος χωρίζεται σε τέσσερις μεγάλες στιγμές. Η πρώτη είναι ο γάμος του Reed και της Sue, η δεύτερη είναι η εμφάνιση των Inhumans, η τρίτη είναι η εμφάνιση του Galactus και η τελευταία είναι η περιπέτεια του Ben. Ο γάμος, μπορεί να ήταν μία κομβική στιγμή για την συγκεκριμένη ομάδα την δεκαετία του ‘60, αλλά νομίζω ότι η πλοκή ήταν κάπως απότομη. Χρησιμοποιήθηκαν πολλοί πρωτοκλασάτοι ήρωες, οι οποίοι πήραν την θέση κομπάρσου, ενώ την εναλλαγή των σκηνών δεν θα την λέγαμε αβίαστη. Η είσοδος των Inhumans στο παιχνίδι, έδωσε ένα σενάριο πιο μεστό και με λεπτομέρεια στην αγωνία και την δράση, η οποία όμως απογειώνεται με το μεγαλείο του Galactus, που οι δύο βετεράνοι δημιουργοί είχαν φροντίσει να τον κάνουν σχεδόν ακατανίκητο. Η τελευταία μεγάλη στιγμή, παραδέχομαι ότι έχει κι εκείνη την δράση και την αγωνία της, αλλά περισσότερο με κράτησε το χτίσιμο και η εξέλιξη του villain, την οποία και βρήκα άκρως ενδιαφέρουσα. :wow: Το ίδιο αξιόλογο είναι και το plot twist που εμφανίζει κι ο χαρακτήρας του Silver Surfer, αλλά δεν με εξέπληξε πολύ, γιατί με βρήκε διαβασμένο. :P 

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα, νομίζω ότι δεν χωράνε πολλά λόγια. Η σχεδιαστική δεινότητα του Jack Kirby είναι δεδομένη και γνωστή σε όλους τους φίλους της Marvel. Η πένα του έχει φέρει στο φως μερικούς από τους πιο μεγαλειώδεις χαρακτήρες του Οίκου των Ιδεών κι έχει γεννήσει την έμπνευση και το μεράκι σε μία στρατιά από ταλαντούχους επιγόνους του. :clap2: Όπως συμβαίνει με το στυλ του, έτσι κι εδώ έχουμε όμορφα δοσμένους χαρακτήρες, ρεαλιστικές σκηνές μαχών, απίστευτα backgrounds κι όλα αυτά ενισχύουν τον θαυμασμό μου, αν αναλογιστούμε ότι γίνονται χωρίς καμία παρέμβαση ηλεκτρονικού υπολογιστή. Καθαρή δεξιοτεχνία, λοιπόν! :respect: Αριστοτεχνικός είναι κι ο χρωματισμός, που βγάζει μία μεγάλη ζωντάνια. Αυτοί είναι και οι λόγοι που μ’ ενθουσιάζει το vintage σχέδιο. :love4:  

 

Η παρούσα έκδοση είναι πολυσέλιδη κι άκρως χορταστική, τουλάχιστον από θέμα ιστοριών. Στο συνοδευτικό υλικό, ο κύριος Lupoi θα μας μιλήσει, στο editorial του, γι’ αυτά που πρόκειται να διαβάσουμε, ένα άρθρο που δίνει την θέση του στο κλασικό μονοσέλιδο αφιέρωμα για τα γεγονότα που μας οδήγησαν εδώ, το οποίο απουσιάζει. Στο τέλος του τόμου η έκδοση θα μας χαρίσει μία εγκάρσια τομή του κτιρίου Baxter, την οποία είδαμε και στους “Κλασικούς Υπερήρωες” (οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες ανάμεσα στις δύο σειρές όταν πρόκειται για retro ιστορίες :P ), ενώ υπάρχει κι ένα δισέλιδο αφιέρωμα στην προέλευση των Fantastic Four. Λίγο υλικό αυτή την φορά, αλλά μας αποζημιώνει ο αριθμός των σελίδων καθαρής ιστορίας, που είναι πέραν του δέοντος γενναιόδωρος. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ξεκίνησα εδώ και 1+ μήνα για πρώτη φορά ανάγνωση την επίσημη συλλογή, και όλο έλεγα να γράψω 1-2 λόγια και όλο το αμελούσα. Σήμερα ολοκλήρωσα το #4 Captain America Εκτός Χρόνου, και για εμένα είναι το πρώτο καθαρό 5ρι της.

 

Δεν ξεκίνησε όμως έτσι. Για την ακρίβεια, ο τόμος έχει 7 τεύχη και τα πρώτα 5 δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση. Λίγο οτι ο Cap δεν είναι απο τους αγαπημένους μου, λίγο η πλοκή που σε κάθε τεύχος έβαζε περισσότερα ερωτήματα απ' όσα εξηγούσε, βάλτε και το γεγονός ότι έβρισκα τα συνεχόμενα flashback κουραστικά, γενικά δεν περίμενα και πολλά. Τα τελευταία 2 τεύχη όμως, τα άλλαξαν όλα. Είχα ξεχάσει οτι στο editorial αναφέρεται ότι το συγκεκριμένο run είναι αμφιλεγόμενο, οπότε το τέλος του 6ου με έπιασε τελείως απροετοίμαστο. Τόσο , ώστε να ανατρέξω στα γρήγορα στις τελευταίες 100 σελίδες και να εξακριβώσω ότι με χειραγώγησαν κανονικότατα. Όλα τα hints ήταν εκεί, απλά εγώ δεν τα έβλεπα. Τώρα μάλιστα, τυχαία περιστατικά ή σκηνές που δεν είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν άλλη προσέγγιση.

 

Και μετά ήρθε το τεύχος 7, που αν και συνδέεται ελάχιστα με όσα είχαμε δει μέχρι τώρα, ήταν το πιο δυνατό από όλα. Προσωπικά αγνοούσα τελείως τον Jack Monroe, αλλά ρε παιδιά, τι ωραία ιδέα να μπεί σφήνα η κατάληξη του μετά το revelation του τελεταίου τεύχους, και τι ωραία αφήγηση που είχε. Πολύ δυνατό.

 

Έτσι, ένας τόμος που προσωπικά ήταν από τους λιγότερο αγαπημένους μου στο μεγαλύτερο μέρος του, ήταν ο πρώτος που βαθμολογώ με 5/5.

 

Για την ιστορία, μέχρι τώρα έχουμε:

#1 Spiderman Η επιστροφή 4/5

#2 Ironman Extremis 3/5

#3 Avengers Απόδραση 4/5

#4 Captain America Εκτός Χρόνου 5/5

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, diotsoumas είπε:

Ξεκίνησα εδώ και 1+ μήνα για πρώτη φορά ανάγνωση την επίσημη συλλογή, και όλο έλεγα να γράψω 1-2 λόγια και όλο το αμελούσα. Σήμερα ολοκλήρωσα το #4 Captain America Εκτός Χρόνου, και για εμένα είναι το πρώτο καθαρό 5ρι της.

 

Δεν ξεκίνησε όμως έτσι. Για την ακρίβεια, ο τόμος έχει 7 τεύχη και τα πρώτα 5 δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση. Λίγο οτι ο Cap δεν είναι απο τους αγαπημένους μου, λίγο η πλοκή που σε κάθε τεύχος έβαζε περισσότερα ερωτήματα απ' όσα εξηγούσε, βάλτε και το γεγονός ότι έβρισκα τα συνεχόμενα flashback κουραστικά, γενικά δεν περίμενα και πολλά. Τα τελευταία 2 τεύχη όμως, τα άλλαξαν όλα. Είχα ξεχάσει οτι στο editorial αναφέρεται ότι το συγκεκριμένο run είναι αμφιλεγόμενο, οπότε το τέλος του 6ου με έπιασε τελείως απροετοίμαστο. Τόσο , ώστε να ανατρέξω στα γρήγορα στις τελευταίες 100 σελίδες και να εξακριβώσω ότι με χειραγώγησαν κανονικότατα. Όλα τα hints ήταν εκεί, απλά εγώ δεν τα έβλεπα. Τώρα μάλιστα, τυχαία περιστατικά ή σκηνές που δεν είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν άλλη προσέγγιση.

 

Και μετά ήρθε το τεύχος 7, που αν και συνδέεται ελάχιστα με όσα είχαμε δει μέχρι τώρα, ήταν το πιο δυνατό από όλα. Προσωπικά αγνοούσα τελείως τον Jack Monroe, αλλά ρε παιδιά, τι ωραία ιδέα να μπεί σφήνα η κατάληξη του μετά το revelation του τελεταίου τεύχους, και τι ωραία αφήγηση που είχε. Πολύ δυνατό.

 

Έτσι, ένας τόμος που προσωπικά ήταν από τους λιγότερο αγαπημένους μου στο μεγαλύτερο μέρος του, ήταν ο πρώτος που βαθμολογώ με 5/5.

 

Για την ιστορία, μέχρι τώρα έχουμε:

#1 Spiderman Η επιστροφή 4/5

#2 Ironman Extremis 3/5

#3 Avengers Απόδραση 4/5

#4 Captain America Εκτός Χρόνου 5/5

 

Και η συνέχεια (φυσικά) είναι στο τεύχος 11.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 64: 1602

 

9781904159438.jpg

 

Τον είχα λίγο καιρό στη στοίβα αυτόν τον τόμο και αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να τον τιμήσω επιτέλους. Την είχα ξαναδιαβάσει την ιστορία πριν από αρκετά χρόνια από την Anubis, αλλά θυμόμουν πολύ βασικά πράγματα, οπότε πάμε να δούμε πάνω κάτω τι είχαμε.

 

Η ιστορία της Marvel σε μια διαφορετική εποχή

 

51746-planche-bd-1602.jpg

 

O Neil Gaiman στο εξαιρετικό παράρτημα του τόμου μας αναφέρει πολλές από τις επιρροές που είχε κατά τη δημιουργία του κόμικ. Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι ο συγγραφέας προσπαθεί να αναπροσαρμόσει την ιστορία των κόμικς της Marvel στην εποχή του 1602, εξηγώντας τις ιδιότητες και τις ιδιαιτερότητες κάθε ήρωα με χαρακτηριστικά της εποχής. Ταυτόχρονα εντάσσει αληθινά πρόσωπα και μέρη της εποχής όπως την αποικία Roanoke και τη Virginia Dare, το πρώτο παιδί που γεννήθηκε στις αμερικανικές αποικίες, προκειμένου να πει την ιστορία του.

 

72a5df0ed3225e6a496130f455c8d6c8.jpg  PlancheA_34666.jpg

 

Το 1602 δεν έχει κάποιον πρωταγωνιστή. Είναι ένα κόμικ που ουσιαστικά μιλάει για όλη τη γεωπολιτική κρίση του Μεσαίωνα, εντάσσοντας τους προβληματισμούς των ηρώων μας σε όλο αυτό. Βλέπουμε ας πούμε πως είναι να φεύγει η Βασίλισσα Ελισάβετ, ανεκτική σε μαγεία και δυνάμεις και να αναλαμβάνει άλλος βασιλιάς συντηρητικών αρχών. Διαβάζουμε για την υποκρισία του Εβραίου Ιεροεξεταστή Ενρίκε ή Magneto που πολεμά τους μεταλλαγμένους και τους σκοτώνει, ενώ ο ίδιος είναι μεταλλαγμένος και έχει τον Quicksilver και τη Wanda στη δούλεψη του, λέγοντας τους ότι τα δικά τους χαρίσματα δεν είναι δαιμονικά, αλλά προέρχονται από το Θεό.

 

earth-311.jpg

 

Ζούμε το διωγμό και τη διδασκαλία των νέων μεταλλαγμένων, τις αποστολές πρακτόρων όπως ο τυφλός Ιρλανδός Μάθιου που είναι ο Daredevil ή η Μαύρη Χήρα, τη φυλάκιση των Τεσσάρων Φανταστικών από τον άρχοντα της Λατβερίας Κόμη Φον Ντουμ και φυσικά θα δούμε και ολόκληρο πόλεμο για την απελευθέρωση τους. Νομίζω ότι κάπου εκεί μπορούσε να τελειώσει η ιστορία, να ήταν δηλαδή ένα τεύχος μικρότερη και να μην είχαμε όλο αυτό το κοσμικό event με τον Παρατηρητή κτλ που δεν κατάλαβα καν γιατί μπήκε.

 

9782809474879_pg.jpg

 

Μερικές φορές η λύση είναι να παίρνεις το Ξυράφι του Όκαμ και να δρας ανάλογα, δε χρειάζεται δηλαδή τόσο πολύ να μπλέξεις πράγματα. Φτιάξε ένα σύμπαν, το 1602 και γράψε διάφορες ιστορίες γύρω από τους ήρωες με διαφορετικό origin από το canon σύμπαν και δώσε χώρο να μπουν και καινούριοι συγγραφείς στο παιχνίδι για spin-offs. Κατά τ' άλλα είναι μια ωραία ιστορία Marvel σχετικά με ένα εναλλακτικό σύμπαν και πιστεύω όποιος μπει στη φάση θα του αρέσει αρκετά το διαφορετικό της στυλ.

 

Andy Kubert και ξανά διαφορετικές σχεδιαστικές νοοτροπίες

 

thor-39454-normal.jpg

 

Επιστροφή Andy Kubert, επιστροφή και σε ένα διαφορετικό σχεδιαστικό στυλ που έχουμε δει στη συλλογή της Hachette. Δηλαδή πάνω από τα μολύβια του Kubert να περνιέται το χρώμα με την απουσία του μελανιού να κάνει τα καρέ να φαίνονται λιγότερο έντονα και ζωντανά, αλλά από την άλλη υπάρχουν κάποια που είναι πραγματικοί πίνακες. Ο Kubert πιάνει τέλεια το πνεύμα του Μεσαίωνα και κάθε redesign ήρωα είναι καλύτερο από το προηγούμενο. Πραγματικά είναι απολαυστικό από όλες τις απόψεις.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

Witchbreed_%28Earth-311%29_from_Marvel_1602_Vol_1_2_0001.webp

 

Ούτε πρότερες γνώσεις χρειάζεται και ενδιαφέρον έχει, για μένα το 1602 αξίζει να το προσθέσετε στη συλλογή σας, γιατί είναι ένα πραγματικά όμορφο κόμικ και σχεδιαστικά και η ιστορία του έχει ενδιαφέρον, ειδικά αν ψάξετε τις αναφορές της και φυσικά το πόσοι κρυμμένοι χαρακτήρες υπάρχουν. Αυτά λοιπόν κι από μένα, καλό διάβασμα σε όλους εύχομαι :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #67, ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0067.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0067z.jpg  

 

Σε δύο εβδομάδες θα έχουμε κοντά μας τον Captain America με την ιστορία του "Ο εκλεκτός". :) 

 

1647933206900.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ Indian

 

Ξέρουμε αν λόγω 25ης Μαρτίου θα κυκλοφορήσει Πέμπτη; Γιατί Τρίτη πρώτη φορά βλέπω να έχουμε δημοσίευση τόμου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.