Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

11 λεπτά πριν, Metatron89 είπε:

Με αφορμή ένα σχόλιο στο σχετικό θέμα με την έκδοση της Radnet όπου τέθηκε το δίλημμα Μυστήριο- Μυστέριο, στον τόμο 59 Marvel Knights Spider-Man Δηλητήριο η Αnubis συμμερίζεται στην άποψη της Radnet:

Πως να παρουμε ομως στα σοβαρα εναν μετραφραστη που γραφει το βρωμικα με ομικρον :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21492
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

43 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Πως να παρουμε ομως στα σοβαρα εναν μετραφραστη που γραφει το βρωμικα με ομικρον

Δεν είμαι ειδικός στην ορθογραφία αλλά νομίζω το σωστό είναι με όμικρον και όχι με ωμέγα.

"Βρώμα" με ωμέγα στα αρχαία σημαίνει "τροφή" ή κάτι τέτοιο. Από εκεί και το "βρώση", "βρώσιμο" κτλ.

Άρα μάλλον σωστά είναι γραμμένο.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 λεπτά πριν, hudson είπε:

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. 

 

Θελουμε εναν φιλολογο να μας διαφωτισει  :lol::lol:

Μαλλον εχεις δικιο και γραφεται βρομικο οχι βρωμικο. Τα greeklish τοσα χρονια μας εχουν καταστρεψει :hit: Σιγουρος δεν ειμαι σε καμια περιπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

Υ.Γ.3: Γνωρίζει κάποιο παιδί σε ποιά ταινία του Μελ Γκίμπσον αναφέρεται ο Τίνκερερ στην σκηνή του πλειστηριασμού στο τεύχος #6;

Νομίζω τα πάθη του Χριστού, που σκηνοθέτησε ο Γκιμπσον 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Πως να παρουμε ομως στα σοβαρα εναν μετραφραστη που γραφει το βρωμικα με ομικρον :lol:

 

1 ώρα πριν, hudson είπε:

Δεν είμαι ειδικός στην ορθογραφία αλλά νομίζω το σωστό είναι με όμικρον και όχι με ωμέγα.

"Βρώμα" με ωμέγα στα αρχαία σημαίνει "τροφή" ή κάτι τέτοιο. Από εκεί και το "βρώση", "βρώσιμο" κτλ.

Άρα μάλλον σωστά είναι γραμμένο.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. 

 

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

 

Θελουμε εναν φιλολογο να μας διαφωτισει  :lol::lol:

Μαλλον εχεις δικιο και γραφεται βρομικο οχι βρωμικο. Τα greeklish τοσα χρονια μας εχουν καταστρεψει :hit: Σιγουρος δεν ειμαι σε καμια περιπτωση.

 

Έχουμε αυτό, αυτό και αυτό. Του τελευταίου όμως κόμικ προηγήθηκε αυτό! Κερδίζουν οι εκδόσεις "Άγρα", καθώς το σωστό φαίνεται όντως να είναι με "ο"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34887
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 61: Black Panther - Ποιος Είναι ο Μαύρος Πάνθηρας

 

51TWXVnI8aL.jpg

 

Μιας και γινόταν καταιγισμός από κριτικές εδώ και 1-2 μέρες στο θρεντ (και πολλά μπράβο σε όλους :) ), είπα να ανεβάσω και εγώ το review μου πάνω στον τόμο του Black Panther.

 

Μια επαναπροσέγγιση πιο κοντά στη μαύρη κουλτούρα

 

23024023._SX540_.jpg

 

Αυτά τα έξι τεύχη είναι τα πρώτα μιας σειράς που ξεκίνησε με τον Reginald Hudlin να γράφει για τον Μαύρο Πάνθηρα σε μια προσπάθεια επαναπροσέγγισης του ήρωα, η οποία κατά τη γνώμη μου γίνεται και πολύ σωστά. Σκοπός του δεν είναι να παρουσιάσει μόνο τον ήρωα, αλλά τη Wakanda γενικότερα, την μνημειώδη τεχνολογική της εξέλιξη, αλλά και την παντοδυναμία του Μαύρου Πάνθηρα. Έτσι πέραν του ότι βλέπουμε το πόσο πραγματικά κλειστή και απροσπέλαστη είναι η Wakanda βλέπουμε πως ο T'Challa κέρδισε τον τίτλο, καθώς και τη δολοφονία του πατέρα του από τον Ulysses Klaue που εκτός από μόνος άνθρωπος που σκότωσε Μαύρο Πάνθηρα είναι και ο κύριος κακός της ιστορίας.

 

317458295_BlackPanther005.jpg.901e570f6c4d9edeb3650733186ede71.jpg

 

Ο Hudlin απορεί πως οι λευκοί Stan Lee, Jack Kirby δημιούργησαν έναν τόσο accurate μαύρο ήρωα, αλλά ο ίδιος φροντίσει η δική του εκδοχή να απευθύνεται ακόμα περισσότερο στη μαύρη κοινότητα. Αντλεί στοιχεία από ιστορικές προσωπικότητες της μαύρης κουλτούρας όπως ο Malcolm X και ο Martin Luther King, το attitude ταινιών του Spike Lee και φυσικά βάζει περισσότερα στοιχεία από το σύγχρονο hip-hop. Το μείγμα μπολιάζεται με αφρικάνικη παράδοση και υπερσύγχρονη τεχνολογία και είναι πολύ ενδιαφέρον. Η ταινία του ήρωα άντλησε πολλά στοιχεία και πηγές από αυτό το κόμικ.

 

cfcc980cd0702c6b4912eac02ead69ff.jpg  tumblr_nggrhfGHle1rvm4udo1_1280.jpg

 

Η ιστορία μπορεί να είναι γραμμική, αλλά δεν έχει καλό ρυθμό. Δηλαδή ξεκινάει αργά, σε πιάνει απότομα με δράση και μετά ξαναγυρίζει στο αργό τέμπο για να μας προσφέρει μια εντυπωσιακή τελική μάχη με αρκετούς κακούς να συντάσσονται με τον Klaue και την αμερικάνικη κυβέρνηση να ανακατεύεται όπως πάντα. Συνολικά είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό και όχι κλασικό υπερηρωικό κόμικ όπως το έχουμε συνηθίσει, κάνει δυνατή εισαγωγή του χαρακτήρα και αποτελεί ένα redemption arc για τη δολοφονία του πατέρα του και την καταστροφική εισβολή στο βασίλειό του.

 

Ένας διαφορετικός John Romita Jr.

 

17837084._SX540_.jpg  ee78a73cd18c1074039e554f2c152a1f.png

 

Το σχέδιο έρχεται από τις μετριοκακές εποχές του Romita Jr. που σχεδίαζε σχεδόν τα πάντα, αλλά να σας πω την αλήθεια δεν το βρήκα κακό. Τα πρόσωπα έχουν μεν αυτό το κακό τετράγωνο σχήμα και παρόμοια χαρακτηριστικά, αλλά ο αντικειμενικά δουλευταράς Romita Jr. έχει μελετήσει πάρα πολύ την κουλτούρα της Αφρικής και τη συνδυάζει τέλεια με τα σύγχρονα όπλα, οι στολές, οι τοποθεσίες και τα designs δεν είναι καθόλου κακά, ίσα ίσα το αντίθετο.

 

Σε ποιους προτείνεται και τελικός απολογισμός

 

BP-Romita-2b.jpg

 

Αν θέλετε να διαβάσετε και μια ιστορία Black Panther έτσι για να ξεκινήσετε, αυτή δεν είναι κακή για εισαγωγή. Έχει τη δράση της, έχει μεν μέτριο pacing, αλλά σε ανταμείβει, έχει παντελώς άγνωστους χαρακτήρες για όποιον θέλει να τους γνωρίσει και σε γενικές γραμμές είναι μια ευχάριστη ιστορία προκειμένου να δεις έναν ήρωα όχι τόσο αμερικανοποιημένο, αλλά πιο κοντά στην κουλτούρα των Αφροαμερικάνων με αρκετές δόσεις κλασικού υπερηρωικού κόμικ. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με αφορμή την εξαιρετική κριτική του nikolas12 θέλω να μάθω ποιός η ποιά η τέλος πάντων τι ήταν αυτό που άλλαζε σώματα 

 RCO008_1469405567.thumb.jpg.9bf3c2ee7c778477547fe90b6b865091.jpg

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε ο τόμος 60. Eternals και καθώς ήταν η πρώτη μου επαφή με τον Gaiman, μπορώ να πω ότι ο εν λόγω καλλιτέχνης είναι γνώστης και μερακλής. Φαίνεται ότι είχε κάνει την έρευνά του και ενέταξε ομαλά το σύμπαν των Ετέρναλς στο υπόλοιπο σύμπαν της Μάρβελ. Μακάρι να βλέπαμε και την αρχική σειρά 19 τευχών των Eternals, η οποία θα είχε και ιστορικό ενδιαφέρον αλλά και λόγο ύπαρξης σε μια συλλογή με τις πιο σημαντικές ιστορίες της Μαρβελ. Αξίζει να αναφερθεί ότι πολύ διαφωτιστικά και ενδιαφέροντα ήταν τα συνοδευτικά κείμενα.

Ανυπομονώ να διαβάσω τον ερχόμενο τόμο 1602 :dadira:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Με αφορμή την εξαιρετική κριτική του nikolas12 θέλω να μάθω ποιός η ποιά η τέλος πάντων τι ήταν αυτό που άλλαζε σώματα 

 RCO008_1469405567.thumb.jpg.9bf3c2ee7c778477547fe90b6b865091.jpg

 

 

Ο Κανίβαλος/Ανθρωποφάγος/The Cannibal (που δεν είναι,απλά έτσι τον φωνάζουν)

Link:

https://marvel.fandom.com/wiki/Cannibal_(Earth-616)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34887
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 62: Captain America & The Falcon Μυστική Αυτοκρατορία

 

619y2pjqWLL.jpg

 

Μιας και τη μέρα την πέρασα στο σπίτι, είχα αρκετό χρόνο για διάβασμα νέου τόμου, αλλά και review, γι' αυτό είπα να διαβάσω τον τελευταίο τόμο του Captain America και του Falcon που ήταν και ο μόνος που μου είχε μείνει.

 

Μια ιστορία με πολλή δράση και πολλές εξελίξεις

 

21.jpg 

 

Δεν έχω ιδέα από ιστορίες του Steve Englehart, αλλά όπως φαίνεται και από το αφιέρωμα πρόκειται για συγγραφέα που έπιασε στο 100% το vibe του Captain America και δούλεψε πολύ τη σχέση του και τη χημεία του με τον Falcon. Η συγκεκριμένη ιστορία έχει ως στόχο να οδηγήσει τον ήρωα σε ένα σημαντικό τέλμα με απόλυτο στόχο να τον κάνει να εγκαταλείψει την ταυτότητα του. Αυτό το πετυχαίνει βάζοντας σαν κακό τη Μυστική Αυτοκρατορία, μια οργάνωση που έχει ως στόχο να κατακτήσει την Αμερική.

 

 captain-america-173-1.jpg  ca172a.jpg

 

Ναι, ακούγεται απλοϊκό σαν σενάριο και σίγουρα είναι, αφού οι σεναριακές ευκολίες και τα μεγαλόπνοα σχέδια χωρίς όμως ακριβή κίνητρα υπάρχουν αρκετά στο κόμικ και η Μυστική Αυτοκρατορία έχει κάπως θολά κίνητρα. Η εξέλιξη πάντως είναι πάρα πολύ καλή. Από τη μία έχουμε τον Falcon να μετεκπαιδεύεται και να βελτιώνει τη στολή του στη Wakanda μαζί με τον Black Panther, ενώ ένας μεγάλος μηχανισμός προπαγάνδας στην Αμερική έχει βάλει στο στόχαστρο τον Cap και καταφέρνει να τον κατηγορήσει για φόνο και να τον βάλει φυλακή. Μετά την απόδραση του και με την επιστροφή του Falcon, o Cap θα συμμαχήσει με τους X-Men που επίσης έχουν στοχοποιηθεί και θα μάθουν τι είναι η Μυστική Αυτοκρατορία και θα προσπαθήσουν να διεισδύσουν στους κόλπους της.

 

465fdf808004ec7732fa83ca354d973c._SX360_QL80_TTD_.jpg  22.jpg

 

Το όλο κόμικ έχει καθαρά κατασκοπευτικό χαρακτήρα και η δράση ενυπάρχει σε τεράστιες ποσότητες που πάντα σε αφήνουν ευχαριστημένο. Όπως κάθε σωστή κατασκοπική ιστορία έχει διπλούς πράκτορες, προδοσίες και ανατροπές. Η όλη ιστορία οδηγεί στο τελευταίο τεύχος τον Steve Rogers στο να αναλογιστεί αν πρέπει να είναι ο Captain America βάσει και των αντιδράσεων της κοινής γνώμης σε όσα το κατηγόρησε η Μυστική Αυτοκρατορία και ουσιαστικά από αυτήν την ιστορία ξεκινάει η δημιουργία και η ανάπτυξη της προσωπικότητας του Nomad.

 

Εξαιρετικό σχέδιο από έναν υποτιμημένο σχεδιαστή

 

Number-One.jpg

 

Αναφέρεται και στο αφιέρωμα ότι ο Sal Buscema υπήρξε πάντα στη σκιά του μεγάλου του αδερφού, αλλά στη συγκεκριμένη ιστορία ο μικρός αδερφός αποδεικνύει ότι είναι ένας εξαιρετικός σχεδιαστής. Καταπιάνεται με μια πλειάδα ηρώων όπως οι Avengers, οι X-Men και έχει αρκετούς κακούς και κανένας δεν είναι κακοσχεδιασμένος, όλους τους ζωγραφίζει εξαιρετικά, τα πρόσωπα είναι εκφραστικά και οι σκηνές δράσης εξαιρετικά physical όπως ακριβώς μου αρέσουν σε ένα κόμικ του Captain America. Με αέρα ρετρό κόμικ με πολλά καρέ ανά σελίδα και πολύ έντονα χρώματα, νομίζω ότι η ανάγνωση του θα είναι απολαυστική για όλους σας.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

ca173d.jpg

 

Μου άρεσε το κατασκοπικό στοιχείο, μου άρεσε η συμμετοχή των X-Men, μου άρεσε το πως αναπτύχθηκαν οι δύο βασικοί μας ήρωες και θα το προτείνω ακριβώς σε όσους θα τους ευχαριστήσουν τέτοια στοιχεία. Δεν είναι μια κλασική ιστορία που θα λατρέψει ο καθένας, αλλά ένας πάρα πολύ ευχάριστος τόμος με φανταστικό σχέδιο, ανατροπές κοινωνικού και πολιτικού χαρακτήρα, μια ιστορία της πτώσης ενός συμβόλου μιας χώρας στα μάτια των συμπολιτών του καθώς και η συνειδητοποίηση ότι πλέον δε χρειάζεται να κρατάει την ταυτότητα του. Αν αναρωτηθείτε πολλοί για το ποιος ήταν ο αρχηγός της Μυστικής Αυτοκρατορίας, θα σας πω ότι έψαξα, αλλά δε βρήκα κάτι. Περισσότερη συζήτηση στην κρυστάλλινη από όποιον θέλει. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τόμος 62: Captain America & The Falcon Μυστική Αυτοκρατορία

 

619y2pjqWLL.jpg

 

Μιας και τη μέρα την πέρασα στο σπίτι, είχα αρκετό χρόνο για διάβασμα νέου τόμου, αλλά και review, γι' αυτό είπα να διαβάσω τον τελευταίο τόμο του Captain America και του Falcon που ήταν και ο μόνος που μου είχε μείνει.

 

Μια ιστορία με πολλή δράση και πολλές εξελίξεις

 

21.jpg 

 

Δεν έχω ιδέα από ιστορίες του Steve Englehart, αλλά όπως φαίνεται και από το αφιέρωμα πρόκειται για συγγραφέα που έπιασε στο 100% το vibe του Captain America και δούλεψε πολύ τη σχέση του και τη χημεία του με τον Falcon. Η συγκεκριμένη ιστορία έχει ως στόχο να οδηγήσει τον ήρωα σε ένα σημαντικό τέλμα με απόλυτο στόχο να τον κάνει να εγκαταλείψει την ταυτότητα του. Αυτό το πετυχαίνει βάζοντας σαν κακό τη Μυστική Αυτοκρατορία, μια οργάνωση που έχει ως στόχο να κατακτήσει την Αμερική.

 

 captain-america-173-1.jpg  ca172a.jpg

 

Ναι, ακούγεται απλοϊκό σαν σενάριο και σίγουρα είναι, αφού οι σεναριακές ευκολίες και τα μεγαλόπνοα σχέδια χωρίς όμως ακριβή κίνητρα υπάρχουν αρκετά στο κόμικ και η Μυστική Αυτοκρατορία έχει κάπως θολά κίνητρα. Η εξέλιξη πάντως είναι πάρα πολύ καλή. Από τη μία έχουμε τον Falcon να μετεκπαιδεύεται και να βελτιώνει τη στολή του στη Wakanda μαζί με τον Black Panther, ενώ ένας μεγάλος μηχανισμός προπαγάνδας στην Αμερική έχει βάλει στο στόχαστρο τον Cap και καταφέρνει να τον κατηγορήσει για φόνο και να τον βάλει φυλακή. Μετά την απόδραση του και με την επιστροφή του Falcon, o Cap θα συμμαχήσει με τους X-Men που επίσης έχουν στοχοποιηθεί και θα μάθουν τι είναι η Μυστική Αυτοκρατορία και θα προσπαθήσουν να διεισδύσουν στους κόλπους της.

 

465fdf808004ec7732fa83ca354d973c._SX360_QL80_TTD_.jpg  22.jpg

 

Το όλο κόμικ έχει καθαρά κατασκοπευτικό χαρακτήρα και η δράση ενυπάρχει σε τεράστιες ποσότητες που πάντα σε αφήνουν ευχαριστημένο. Όπως κάθε σωστή κατασκοπική ιστορία έχει διπλούς πράκτορες, προδοσίες και ανατροπές. Η όλη ιστορία οδηγεί στο τελευταίο τεύχος τον Steve Rogers στο να αναλογιστεί αν πρέπει να είναι ο Captain America βάσει και των αντιδράσεων της κοινής γνώμης σε όσα το κατηγόρησε η Μυστική Αυτοκρατορία και ουσιαστικά από αυτήν την ιστορία ξεκινάει η δημιουργία και η ανάπτυξη της προσωπικότητας του Nomad.

 

Εξαιρετικό σχέδιο από έναν υποτιμημένο σχεδιαστή

 

Number-One.jpg

 

Αναφέρεται και στο αφιέρωμα ότι ο Sal Buscema υπήρξε πάντα στη σκιά του μεγάλου του αδερφού, αλλά στη συγκεκριμένη ιστορία ο μικρός αδερφός αποδεικνύει ότι είναι ένας εξαιρετικός σχεδιαστής. Καταπιάνεται με μια πλειάδα ηρώων όπως οι Avengers, οι X-Men και έχει αρκετούς κακούς και κανένας δεν είναι κακοσχεδιασμένος, όλους τους ζωγραφίζει εξαιρετικά, τα πρόσωπα είναι εκφραστικά και οι σκηνές δράσης εξαιρετικά physical όπως ακριβώς μου αρέσουν σε ένα κόμικ του Captain America. Με αέρα ρετρό κόμικ με πολλά καρέ ανά σελίδα και πολύ έντονα χρώματα, νομίζω ότι η ανάγνωση του θα είναι απολαυστική για όλους σας.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

ca173d.jpg

 

Μου άρεσε το κατασκοπικό στοιχείο, μου άρεσε η συμμετοχή των X-Men, μου άρεσε το πως αναπτύχθηκαν οι δύο βασικοί μας ήρωες και θα το προτείνω ακριβώς σε όσους θα τους ευχαριστήσουν τέτοια στοιχεία. Δεν είναι μια κλασική ιστορία που θα λατρέψει ο καθένας, αλλά ένας πάρα πολύ ευχάριστος τόμος με φανταστικό σχέδιο, ανατροπές κοινωνικού και πολιτικού χαρακτήρα, μια ιστορία της πτώσης ενός συμβόλου μιας χώρας στα μάτια των συμπολιτών του καθώς και η συνειδητοποίηση ότι πλέον δε χρειάζεται να κρατάει την ταυτότητα του. Αν αναρωτηθείτε πολλοί για το ποιος ήταν ο αρχηγός της Μυστικής Αυτοκρατορίας, θα σας πω ότι έψαξα, αλλά δε βρήκα κάτι. Περισσότερη συζήτηση στην κρυστάλλινη από όποιον θέλει. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Μπορώ να πω ότι αυτός ο τόμος είναι ο πιο ενδιαφέρον τόμος με τον Captain America! Εκτός του ότι τον διάβασα μονορουφι ήθελα και συνέχεια και να μην τελειώσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι ο τόμος #53. :) 

 

Ακόμα ένας τόμος της αγαπημένης μας σειράς που φιλοξενεί έναν χαρακτήρα που δεν θα τον λέγαμε πρωτοκλασάτο στα στέκια των κόμικς. Ο λόγος για τον καβαλάρη εκδικητή από την Κόλαση, τον Ghost Rider, ο οποίος αν δεν είχε επέλθει η χαλάρωση στην Comics Code Authority, ίσως και να παρέμενε εκεί ή τουλάχιστον στο βάθος του συρταριού ενός δημιουργού (μακάβριο αστειάκι :P ). 

 

Το σενάριο εδώ υπογράφει ο Garth Ennis, γνωστός για δουλειές παρόμοιας θεματολογίας, ο οποίος μας χαρίζει ένα θρίλερ, με προεκτάσεις σκληρού (μερικές φορές) horror που αντλεί την έμπνευση του από την θρησκεία. Βούτυρο στο ψωμί του Garth! ;) Το εν λόγω σενάριο, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για το κινηματογραφικό sequel της ομότιτλης ταινίας. Η πλοκή διαθέτει μεγάλα ποσά ευφυούς φαντασίας και τολμώ να πω ότι με κράτησε, μιας κι έχει καλογραμμένη δομή. Η σκηνοθεσία είναι κινηματογραφική και η ένταση ανεβαίνει εκθετικά, με λίγες στιγμές δυναμικών σκηνών στο ενδιάμεσο. Το κόμικ διαβάζεται σχετικά γρήγορα, καθώς δεν διαθέτει μακροσκελείς διαλόγους. Πρόκειται για ένα όμορφο θρησκευτικό θρίλερ, που φαντάζομαι ότι θα ικανοποιήσει ακόμα και τους πιο απαιτητικούς αναγνώστες του είδους. 

 

Βέβαια, δεν τα βρήκα όλα ρόδινα. Τρανταχτό παράπονο ο ίδιος ο κεντρικός χαρακτήρας, ο οποίος δεν έχει πολλά λεπτά ενεργής συμμετοχής. Η ιστορία επικεντρώνεται να μας πει μερικά λόγια για την υπάρχουσα κατάστασή του και στην συνέχεια τον βλέπουμε να επέχει θέση κομπάρσου, με τον Χος, την Ρουθ, τον Γκουστάβ, τους δύο Αγγέλους και τον Καζάν να διεκδικούν την μερίδα του λέοντος. Η συμμετοχή του Ghost Rider ενεργοποιείται κάπως στο τελευταίο επεισόδιο, στο οποίο βρίσκεται αντιμέτωπος με το τέρας από την Κόλαση (που είναι κι ο κύριος villain), κι ενώ επαίρεται ότι το νίκησε, η αλήθεια μάλλον είναι άλλη…  

 

Spoiler

Όλη την δουλειά την έκανε η δεσποινίς Κάτμιντ. 

 

Ο χαρακτήρας που ξεχώρισα είναι αυτός της Ρουθ. Πρόκειται για έναν πολύ badass τύπο. Η ψυχρή αύρα της όταν κινείται, το γεγονός ότι δεν μιλάει κι ο μακάβριος τρόπος που σκοτώνει τής δίνουν έναν δυναμισμό απίστευτο! :gun2:

 

Το φινάλε δεν θα λέγαμε ότι είναι 100% ευτυχές. Η δουλειά ολοκληρώνεται, αλλά παράλληλα αποκαλύπτονται πολλά ψέματα, αλήθειες και προδοσίες, με τον Ghost Rider ν' απολαμβάνει μία γλυκόπικρη εκδίκηση. Νομίζω ότι είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος ολοκλήρωσης, από την στιγμή που μιλάμε για Παράδεισο και Κόλαση, δύο σταθερές που πρέπει να έχουν τους δικούς τους κανόνες και ρυθμούς. Εν κατακλείδι, μιλάμε για μία ιστορία που έχει τον δικό της χαρακτήρα και την διάβασα ευχάριστα. Με ικανοποίησε, χωρίς όμως να με συναρπάσει. Ενδείκνυται για τους λάτρεις του είδους, αλλά σίγουρα όχι στους νεαρούς μας "μαρβελάκιδες". :) 

 

Και πάμε να πούμε δυο λόγια και για τον εικαστικό τομέα. Προσωπικά νομίζω ότι εδώ υπάρχει το πρόβλημα που έχουμε εντοπίσει και σε άλλα κόμικς. Το σχέδιο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, αλλά δεν είναι το ενδεδειγμένο για να αφηγηθεί μία εικονογραφημένη ιστορία. Ο Clayton Crain έχει δουλέψει εξ’ ολοκλήρου στο Photoshop (όπως έχει ο ίδιος εξομολογηθεί) και μας παρουσιάζει απίστευτα καρέ που ενισχύουν τον χαμό που επιχειρεί να προκαλέσει το horror σενάριο. Αρκετές από τις σκηνές, μάλιστα, είναι ο ορισμός του μακάβριου και του splatter! Δυστυχώς, όμως, ενώ θα το απολάμβανα σε ένα portfolio ή σε μια μικρότερη ιστορία, εδώ τολμώ να πω ότι με κούρασε λίγο. Για να είμαι δίκαιος, πάντως, υπήρχαν και μερικά μεγάλα καρέ, που με κράτησαν αρκετή ώρα να τα χαζεύω. Υπερβάλλον ζήλος έχει καταβληθεί και στον χρωματισμό, ο οποίος μπορεί να είναι σκούρος (για να ταιριάζει με την θεματολογία), νομίζω όμως ότι το παρακάνει. Πολλά καρέ (σχεδόν η πλειοψηφία τους) βγαίνουν κατάμαυρα και χωρίς τον κατάλληλο φωτισμό μίας λάμπας ή του φωτός της ημέρας, στέκεται πολύ δύσκολο για κάποιον να διακρίνει ευκρινώς τα καρέ. 

 

Τα εξτραδάκια της έκδοσης είναι ικανοποιητικά και δεν έκρυβαν κάποια έκπληξη. Στην αρχή του τόμου φιγουράρει το editorial του εκδότη, καθώς και η σελίδα με τα γεγονότα που μας έφεραν μέχρι εδώ. Στο τέλος έχουμε μερικά λόγια για την προέλευση του πρωταγωνιστή, συνεχίζουμε με την επαγγελματική βιογραφία του εικονογράφου κι ο τόμος ολοκληρώνεται με δύο εικονογραφήσεις εναλλακτικών εξώφυλλων. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21492
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, Indian είπε:

Διαβάστηκε κι ο τόμος #53. :) 

Τι σύμπτωση σήμερα το διάβασα.

Θα συμφωνήσω σε πολλά και κυρίως στο spoiler του @ Indian , αυτή την αίσθηση αποκόμισα και εγώ για τέλος και δεν κατάλαβα γιατί το προσπέρασαν έτσι απλά.

Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό, διαβάστηκε ευχάριστα, αλλά θα ήθελα περισσότερη συμμετοχή του "Ghost Rider".

Να πω την αλήθεια περίμενα κάτι άλλο να διαβάσω, περισσότερο κάτι πιο κοντά στις αρχικές ιστορίες του, σαν πρώτη επαφή με αυτόν τον ήρωα. Αλλά εντάξει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #63 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0063.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0063z.jpg  

 

Σε δύο εβδομάδες θα κυκλοφορήσει (όπως ήδη γνωρίζουμε) το "1602". :) 

 

IMG_20220127_111437.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Είναι μεγάλος σε αριθμό σελίδων ο τόμος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

36 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Είναι μεγάλος σε αριθμό σελίδων ο τόμος;

 

Θα τον κατατάσσαμε στους μέτριους τόμους. Δεν είναι "τσιγαρόχαρτο", αλλά ούτε και "υπερ-τούμπανο".

 

Καταλαβαίνεις όπως τα λέω ή είναι πολύ επιστημονικά? :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, olyssesmoore είπε:

Είναι μεγάλος σε αριθμό σελίδων ο τόμος;

 

Στην ιστοσελίδα (την κανονική) της Hatchette το τεύχος  της έκδοσης 2012 είναι 144 σελίδες,όπως είπε Indian,μέτριος.

Όμως το τεύχος της έκδοσης 2016 είναι 232 σελίδες,μεγάλος δηλαδή.

 

Δεν ξέρω αν το τεύχος της έκδοσης του 2016 είναι σωστό με τον αριθμό σελιδών του ή όχι άλλα ένα έχω απορία αν ισχύει.Τι άλλο θα μπορούσε να έχει μέσα ο τόμος;

 

55 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Να ρωτήσω. Το 1602 που θα δούμε, τι ακριβώς είναι;

 

Εκτός από αυτά που είπε ο Νικόλας,θα δεις πολλούς ήρωες της Marvel αλλά δεν θα δεις τον Γούβεριν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  25

4 ώρες πριν, Indian είπε:

 

Θα τον κατατάσσαμε στους μέτριους τόμους. Δεν είναι "τσιγαρόχαρτο", αλλά ούτε και "υπερ-τούμπανο".

 

Καταλαβαίνεις όπως τα λέω ή είναι πολύ επιστημονικά? :lol:

 

 

:beer:

 

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Στην ιστοσελίδα (την κανονική) της Hatchette το τεύχος  της έκδοσης 2012 είναι 144 σελίδες,όπως είπε Indian,μέτριος.

Όμως το τεύχος της έκδοσης 2016 είναι 232 σελίδες,μεγάλος δηλαδή.

 

Δεν ξέρω αν το τεύχος της έκδοσης του 2016 είναι σωστό με τον αριθμό σελιδών του ή όχι άλλα ένα έχω απορία αν ισχύει.Τι άλλο θα μπορούσε να έχει μέσα ο τόμος;

 

 

Εκτός από αυτά που είπε ο Νικόλας,θα δεις πολλούς ήρωες της Marvel αλλά δεν θα δεις τον Γούβεριν.

 

Αλήθεια τώρα; 13 τευχάκια που περιέχει είναι μέτριος;:NoNo: Τόσες λίγες σελίδες θα έχει το κάθε τευχάκι;:thinking:

 

Συνήθως το κάθε τευχάκι περιέχει γύρω στις 20-22 σελίδες!

Τον μόνο τόμο που δεν πίστευα ότι θα ήταν "τούμπανο" είναι ο τόμος 60 με το eternals που περιέχει 7 τευχάκια με 20-34+ σελίδες το καθένα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

5 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

 

Αλήθεια τώρα; 13 τευχάκια που περιέχει είναι μέτριος;:NoNo: Τόσες λίγες σελίδες θα έχει το κάθε τευχάκι;:thinking:

 

Συνήθως το κάθε τευχάκι περιέχει γύρω στις 20-22 σελίδες!

Τον μόνο τόμο που δεν πίστευα ότι θα ήταν "τούμπανο" είναι ο τόμος 60 με το eternals που περιέχει 7 τευχάκια με 20-34+ σελίδες το καθένα!

Μερικές φορές τα τεύχη έχουν λιγότερες σελίδες. Π.χ. τα τεύχη του Dr. Strange από τον τόμο της συλλογής είχαν 10 σελίδες το καθένα καθώς δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό Strange Tales το οποίο μοιραζόταν ο Dr.  Strange με τον Nick Fury. Τώρα όμως πώς γίνεται η δεύτερη έκδοση της ίδιας ιστορίας να έχει σχεδόν 100 σελίδες περισσότερες δεν μπορώ να καταλάβω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

 

Αλήθεια τώρα; 13 τευχάκια που περιέχει είναι μέτριος;:NoNo: Τόσες λίγες σελίδες θα έχει το κάθε τευχάκι;:thinking:

 

Συνήθως το κάθε τευχάκι περιέχει γύρω στις 20-22 σελίδες!

Τον μόνο τόμο που δεν πίστευα ότι θα ήταν "τούμπανο" είναι ο τόμος 60 με το eternals που περιέχει 7 τευχάκια με 20-34+ σελίδες το καθένα!

 

Ορίστε η σελίδα των περιεχομένων του Marvel Comics Presents (1988) #72:

RCO002_1467446596.thumb.jpg.78454dcdc91f79c9b6e2c532dc8b55dd.jpg

 

Το Marvel Comics Presents ήταν περιοδικό ανθολογίας,περιείχε ιστορίες τεσσάρων χαρακτήρων ή ομάδων ανά τεύχος.Όπως μπορείς να δεις το κάθε μερος της ιστορίας ανά τεύχος είναι μικρό.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/1/2022 στο 6:43 ΜΜ, Lord Makro είπε:

Με αφορμή τον τελευταίο τόμο με το Captain America, έκανα μια σύγκριση των ελληνικών εκδόσεων...

 

 

Έχω αρκετές τέτοιες ιδέες, θα κάνω κι άλλα παρόμοια βίντεο στο μέλλον ;)

(ελπίζω να είναι καλά εδώ που το έβαλα σε αυτό το θέμα)

 

Αθάνατες μεταφράσεις του Καμπανά... Χαχαχα. Εφόσον έχεις και τις ελληνικές εκδόσεις, συνέχισε και δώσε έμφαση στις μεταφράσεις... Είναι διασκεδαστικό θεωρώ. Να θυμόμαστε οι παλιοί και να βλέπουν οι νεώτεροι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Απίστευτο! Ο τόμος 63-Wolverine Όπλο X:

Το κάθε τευχάκι περιέχει 8 σελίδες εκτός από το τελευταίο που το εξώφυλλο πιάνει 2 σελίδες και έχει 24 σελίδες!!!

Φαίνεται ότι δεν χωρούσαν στα προηγούμενα και τα έβαλαν όλα στο τέλος...:lol:

Και μόνο μέτριος τόμος δεν είναι... Θα έλεγα ότι είναι από τους μικρούς τόμους...(Αφού τον σύγκρινα με τους υπόλοιπους τόμους...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άκρως χορταστικός ο 54ος τόμος ("Η γέννηση του Ούλτρον") της αγαπημένης μας σειράς, καθώς εκτός από πολλές σελίδες, περιέχει κι αρκετές πληροφορίες για τα origins δύο ιδιαίτερων χαρακτήρων της Marvel. Κι αν αναλογιστούμε ότι οι ιστορίες ανάγονται από τα σπάργανα του αρχικού υλικού που δημιουργήθηκε, μπορώ να πω ότι έμεινα κάτι περισσότερο από ικανοποιημένος. :mafia: Η αλήθεια είναι ότι τον τίτλο της ανθολογίας, δεν θα τον έλεγα παραπλανητικό (γιατί δεν μας λέει ψέματα), αλλά σίγουρα θα μπορούσε να είναι άλλος. Για να εξηγήσω, να πω ότι ο σατανικός Ούλτρον "γεννάται" στο τεύχος #58, ενώ στα υπόλοιπα, που συνθέτουν τον τόμο, είτε εκτελεί χρέη κομπάρσου, είτε απλά δεν λαμβάνει μέρος! Προσωπικά όχι ότι με πειράζει, μιας κι απόλαυσα καλές ιστορίες κι ας μην ήταν βασικός πρωταγωνιστής. Αλλά μιας κι ο τόμος αφιερώνεται σε αυτόν, νομίζω ότι έπρεπε να κλέψει την παράσταση και να μονοπωλήσει το ενδιαφέρον. 

 

Τα σενάρια, επιμελημένα από τον τεράστιο Roy Thomas, τον άνθρωπο που εδραίωσε τον Conan στην Ένατη Τέχνη, είναι η επιτομή της επιστημονικής φαντασίας των '60s και σε αντίθεση με τους πιο σύγχρονους συνεχιστές, εδώ η υπερβολή κυμαίνεται σε ανεκτά επίπεδα. Η σκηνοθεσία είναι άρτια κι ο ρυθμός κρατάει σε εγρήγορση τον αναγνώστη, ενώ οι επεξηγηματικές λεζάντες δουλεύουν υπερωρίες, δίνοντας μία αύρα λογοτεχνική στις ιστορίες. Μία καλή συνήθεια της εποχής. Η δράση είναι πανταχού παρούσα, ενώ και οι ανατροπές είναι αξιόλογες και μερικές εξ' αυτών, εκπλήσσουν. Στο μενού υπάρχουν από προδοσίες, μέχρι κι ένας σφοδρός εμφύλιος πόλεμος! :wow: Ένα μικρό ψεγάδι για εμένα είναι το γεγονός ότι οι διάλογοι είναι πέραν του δέοντος μακροσκελείς κι αρκετές φορές δεν προσφέρονται για κάτι ενδιαφέρον, βγάζοντας μία ακατάσχετη φλυαρία.  Η χημεία ανάμεσα στους ήρωες είναι περίεργη. Από την μία βγάζουμε το συμπέρασμα ότι υπάρχει σύμπνοια απόψεων, αλλά πολλές (πάρα πολλές) φορές παρατηρούμε πολλές κόντρες και προσβλητικά σχόλια ανάμεσα στα μέλη. Αυτό δίνει έναν ρεαλιστικό τόνο στους χάρτινους πρωταγωνιστές, αλλά παράλληλα δημιουργεί ένα κλίμα μη οικογενειακό, που ίσως να λειτουργεί αρνητικά (κι όχι και τόσο διδακτικά) στον αναγνώστη. Σημαντική αναφορά ήταν και η γέννηση του Vision, ενός πολύπλευρου κι άκρως χαρισματικού ήρωα, ο οποίος ξεκίνησε σαν villain κι εξελίχθηκε σε μέλος των Avengers. Ένα πανέξυπνο plot twist! :respect:  Εν κατακλείδι, πρόκειται για έναν τόμο που με κέρδισε, μιας και περιέχει παλιό υλικό (που είναι το ευαίσθητο σημείο μου), αγαπημένους ήρωες και φυσικά πολλές πληροφορίες για εμάς τους αδαείς! Συστήνεται ανεπιφύλακτα σε αυτούς που συμμερίζονται τα δικά μου γούστα. :) 

 

Ένας άλλος τεράστιος καλλιτέχνης έχει επιμεληθεί τον εικαστικό τομέα και δεν είναι άλλος από τον John Buscema (τον αδελφό). Το σχέδιο του, χωρίς ίχνος βοήθειας από υπολογιστή, φανερώνει το απίστευτο ταλέντο του και χαρίζει σε εμάς τους κοινούς θνητούς μερικά πανέμορφα καρέ, γεμάτα λεπτομέρειες, που αποτυπώνουν άψογα την κίνηση και την ένταση της δράσης και είναι αναπόσπαστο κομμάτι του σεναρίου. Ο κύριος Buscema αποτελεί μία σχολή από μόνος του! :respect: Εξαιρετικός ήταν κι ο χρωματισμός. Υπάρχει πλουραλισμός έντονων χρωμάτων, τοποθετημένα έτσι που να μην κουράζουν τα μάτια, ενώ ταυτόχρονα δίνουν ένα πανέμορφο αποτέλεσμα. Η άψογη εκτύπωση και το καλό χαρτί της έκδοσης, συμβάλλουν τα μέγιστα στην ανάδειξη τόσο του σχεδίου, όσο και του χρώματος. Πολλά μπράβο! :clap2: 

 

Με δεδομένο το γεγονός ότι ο τόμος έχει υπερβεί τον καθιερωμένο αριθμό σελίδων που συνήθως έχει, είναι λογικό το έξτρα υλικό να είναι μειωμένο σε σχέση με τους προηγούμενους. Ξεκινάμε με το κλασικό editorial του κυρίου Lupoi και συνεχίζουμε με το μονοσέλιδο αφιέρωμα που συνήθως περιγράφει τα γεγονότα που οδήγησαν στην ιστορία που θα διαβάσουμε, αλλά εδώ αρκείται να αναφέρει την αρχική ομάδα των Εκδικητών, όπως την εμπνεύστηκαν οι Πατριάρχες της Marvel. Μετά το τέλος της ιστορίας, το μόνο που υπάρχει είναι ο Roy Thomas να μας μιλάει για την προέλευση της γέννησης του Ούλτρον, μέσα από ένα ενδιαφέρον κείμενο δύο σελίδων. Έτερο ουδέν. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

 

 John Buscema του αδελφου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 12/1/2022 στο 6:19 ΜΜ, Yorugosu είπε:

Στο top των προτιμήσεων και αναγνωστικής εμεπειρίας απο την πρώτη μας 60άδα! Ακόμη και για μένα, που βλέπω IRON MAN και φεύγω με όπισθεν. Θα παρακαλούσα κάποιον γνώστη να μου προτείνει αντίστοιχη ρετρό ιστορία του ήρωα.

 Θα σου πρότεινα το Armor Wars ή Stark Wars όπως αναφέρεται στα τεύχη (Iron Man #225-#232), που αφορά την  κλεμμένη τεχνολογία της στολής του Iron man. Η ιστορία ξεκινά όταν ο Tony Stark διαπιστώνει ότι η μυστική τεχνολογία της πανοπλίας του έχει κλαπεί και ξεκινά "έναν αγώνα δρόμου" για να εντοπίσει κάθε κομμάτι της, ώστε να το καταστρέψει. Δημοσιεύτηκε έγχρωμη στο ελληνικό σπαιντερμαν του Καμπανα τη δεκαετία του 90. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σύντομη κριτική για το Wolverin - Weapon X:

 

Σπάνια παρατάω κόμικ. Αυτό το παράτησα. Το έβαλα μόνιμα στην τουαλέτα μήπως καταφέρω και το τελειώσω εκεί. Διάβασα τις οδηγίες των απορρυπαντικών και των σαμπουάν. Τσέκαρα αν θυμάμαι καλά το τηλέφωνο του κέντρου Δηλητηριάσεων. Έλυσα μέχρι και Sudoku στο κινητό. Στο extreme. Δεν κατέβαινε με τίποτα. Σαν το σπανακόρυζο που μου έδινε η μάνα μου μικρό, για να γίνω δυνατός σαν τον Ποπάι. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Το έχω και δύο φορές :damn:

  • Like 2
  • Λύπη 1
  • Αστείο 22
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34887
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 63: Wolverine - Όπλο Χ

 

Marvel_Comics_Presents_79.jpg

 

Δύσκολο να ακολουθήσεις την ισοπεδωτική κριτική του Kurdy, ειδικά με το επικό κλείσιμό της, από την άλλη πλευρά εμένα το Weapon X ήταν πάντα μια από τις ιστορίες Wolverine που μου αρέσανε αν και κάποιες φορές την έβρισκα λίγο απλοϊκή. Ας τα εξηγήσω αναλυτικά.

 

Από άνθρωπος σε ζώο

 

647e1dba371f0fe49d3eae264bb0e5a7.jpg  EWTOu3_UcAAyIgk.jpg

 

Αυτό που ουσιαστικά βλέπουμε στο Όπλο Χ είναι η αιχμαλώτιση του Wolverine και η ζωή του στο ομώνυμο πρόγραμμα, το οποίο παίρνει τα αδύναμα νύχια του και τα ενισχύει με αδαμάντιο. Επικεφαλής του προγράμματος είναι ο Καθηγητής και βοηθοί του είναι ο Δόκτωρ Κορνίλιους και η Δεσποινίς Χάϊνς που ακολουθούν πιστά τις εντολές του, αν και ο Κορνίλιους έχει συνεχώς τις αμφιβολίες του για το πρόγραμμα. Κάθε τεύχος είναι μικρό σε μέγεθος, περίπου 6-7 σελίδες, οπότε η όλη η ιστορία βασίζεται σε μικρά βήματα ή περιπέτειες που εκτυλίσσονται κατά τη διάρκεια του προγράμματος.

 

hj0gn3qbneo41.jpg  Wolverine-Weapon-X-int.jpg

 

Αυτό που εξερευνά ο Windsor-Smith είναι το που ακριβώς ο άνθρωπος έχει τον έλεγχο της συνείδησης του, πότε ουσιαστικά μετατρέπεται σε ένα άγριο ζώο και πότε σε έναν υπερστρατιώτη με συνείδηση, αναλύει το πως είναι να πειραματίζεσαι σε ένα ον και πως εκείνο αντιδρά στην προσπάθεια του να δραπετεύσει και να ζήσει ελεύθερο κάνοντας ακραίες κινήσεις, καθώς και πως η δειλία αυτού που πειραματίζεται που κάνει το παν και θυσιάζει τους πάντες προκειμένου να τη γλυτώσει ο ίδιος. Σε γενικές γραμμές μια δύσπεπτη και δύσκολη ιστορία, ειδικά αν έχεις ένα δέσιμο με τον Wolverine και νιώθεις κι εσύ τα βάσανα που έχει περάσει ως χαρακτήρας.

 

Αρκετά δύσκολο σχέδιο

 

illo-1.jpg  lf.jpg

 

Ο Barry Windsor-Smith υπήρξε στα 90s μεγάλος επικρατής καλών σχεδιαστών όπως ο Jim Lee (τον Liefeld τον αφήνω απέξω φυσικά) και σίγουρα η δουλειά του στο Conan είναι σπουδαία, αλλά εδώ η αλήθεια είναι ότι με δυσκολεύει. Σχέδιο που πρέπει να συνηθίσει το μάτι σου για να καταλάβεις λεπτομέρειες δεν μου ήταν ποτέ συμπαθές. Ο Windsor-Smith προφανώς επηρεασμένος από παλιότερες δουλειές του χρησιμοποιεί πάρα πολλά μελάνια και πολλές σκιές και ενώ κάποια κοντινά πλάνα σε πρόσωπα είναι ωραία, overall μαζί με τον πολύ πεζό χρωματισμό χωρίς διαφοροποιήσεις δε σε κερδίζει πουθενά. Καταλαβαίνω λοιπόν απόλυτα όποιον τον κουράσει στο μάτι, αν και θεωρώ πως αργά και σταθερά το συνηθίζει ο καθένας.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

tumblr_oz9puo5WkL1refsh5o1_1280.jpg

 

Αν και ψιλοκλασική ιστορία γενικά, δεν είναι κόμικ για κάθε μέρα. Αν σας άρεσαν άλλες ιστορίες Wolverine (οι πιο καλές του έχουν εκδοθεί όλες στα ελληνικά) και αν σας αρέσει το concept του Wolverine ως πειραματόζωου καθώς και αυτού του είδους των ιστοριών τότε να προτιμήσετε. Διαφορετικά καλύτερα να περιμένετε μια άλλη Marvel ιστορία. Προσωπικά επειδή ο ήρωας είναι στο προσωπικό μου τοπ 3, αυτή είναι και μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες του. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δηλαδή ρε Νικόλα αν μία ιστορία με "δύσκολο" (ας χρησιμοποιήσω τη δικιά σου επιηκή έκφραση) σχέδιο, σχεδόν ανύπαρκτο σενάριο είναι από τις κορυφαίες του ήρωα, δε θέλω ούτε να φανταστώ πως είναι οι μέτριες και κάτω.

 

Φυσικά περί ορέξεως κλπ κλπ κλπ, αλλά νομίζω ότι σε μερικά έργα (κόμικς, μουσική, σινεμά) κάποτε πρέπει να πει κάποιος πως ο βασιλιάς είναι γυμνός γιατί μου δίνεται η εντύπωση ότι στους περισσότερους πρέπει να αρέσει επειδή αν πούνε ότι δεν τους άρεσε θα τους πάρουν για άσχετους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34887
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, Kurdy Malloy είπε:

Δηλαδή ρε Νικόλα αν μία ιστορία με "δύσκολο" (ας χρησιμοποιήσω τη δικιά σου επιηκή έκφραση) σχέδιο, σχεδόν ανύπαρκτο σενάριο είναι από τις κορυφαίες του ήρωα, δε θέλω ούτε να φανταστώ πως είναι οι μέτριες και κάτω.

 

Φυσικά περί ορέξεως κλπ κλπ κλπ, αλλά νομίζω ότι σε μερικά έργα (κόμικς, μουσική, σινεμά) κάποτε πρέπει να πει κάποιος πως ο βασιλιάς είναι γυμνός γιατί μου δίνεται η εντύπωση ότι στους περισσότερους πρέπει να αρέσει επειδή αν πούνε ότι δεν τους άρεσε θα τους πάρουν για άσχετους.

 

Εγώ όπως είπα το σχέδιο το βρίσκω δύσκολο, αλλά όσες φορές το διάβασα το κόμικ, το συνήθισα και μου άρεσε. Και για το σενάριο δεν πιστεύω ότι θα το βρουν όλοι ανύπαρκτο. Από εκεί και μετά οι ιστορίες Wolverine γενικά δεν είναι κατά μέσο όρο τρελά διαμάντια, αλλά κυρίως μέτριες οπότε οι καλές ξεχωρίζουν. Σε καμία περίπτωση δε βάζω αυτή πάνω από Origin, Wolverine και Old Man Logan είτε των Millar/McNiven είτε κάποια των Lemire/Sorrentino.

 

Στη δεύτερη παράγραφο συμφωνώ απόλυτα, γι' αυτό το λόγο υπάρχουν και ταινίες/σειρές/άλμπουμ/κόμικς που θεωρούνται αριστουργήματα και αν εμένα δε μου αρέσουν πολύ απλά θα βγω και θα το πω. Μπορεί να διαφωνήσει η πλειοψηφία μαζί μου, αλλά προσωπικά δεν πρόκειται να ωραιοποιήσω την άποψή μου ή κατά άλλους το hot take μου μόνο και μόνο για να μη με κράξουν. Οπότε καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου πάνω στο κόμικ Σταύρο, το αν άρεσε ή δεν άρεσε στην πλειοψηφία θα φανεί και από τις κριτικές, γιατί μπορεί στο GC να μην κέρδισε τους αναγνώστες. Είμαι όμως πάντα υπέρ του να λες τη δική σου αλήθεια και ας διαφωνούν οι περισσότεροι :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

10 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Δηλαδή ρε Νικόλα αν μία ιστορία με "δύσκολο" (ας χρησιμοποιήσω τη δικιά σου επιηκή έκφραση) σχέδιο, σχεδόν ανύπαρκτο σενάριο είναι από τις κορυφαίες του ήρωα, δε θέλω ούτε να φανταστώ πως είναι οι μέτριες και κάτω.

 

Φυσικά περί ορέξεως κλπ κλπ κλπ, αλλά νομίζω ότι σε μερικά έργα (κόμικς, μουσική, σινεμά) κάποτε πρέπει να πει κάποιος πως ο βασιλιάς είναι γυμνός γιατί μου δίνεται η εντύπωση ότι στους περισσότερους πρέπει να αρέσει επειδή αν πούνε ότι δεν τους άρεσε θα τους πάρουν για άσχετους.

 

Είναι μια ιστορία που έχει καταρχάς εκπληκτικό σχέδιο, το καλύτερο της καριέρας του τεράστιου Barry Windsor Smith. Τα κόμικς είναι οπτικό μέσο οπότε μόνο και μόνο για αυτό πρέπει να πάρει μια αναγνώριση. Επίσης την περίοδο που εκδόθηκε υπήρχε μεγάλη ένδεια καλών σεναρίων και είχε επικρατήσει το ποζεράδικο σχέδιο τύπων όπως οι McFarlane, Silvestri, Portacio κλπ οπότε μιλάμε για ένα μικρό φως σε μαύρη περίοδο δημιουργικά των κομικς.

 

Το σενάριο είναι απλόικό απλά εξηγεί κατά κάποιο τρόπο τον προβληματικό χαρακτήρα του Wolverine, οπότε είχε ξεσηκώσει θύελλά ενθουσιασμού στους  x-fans τότε.

 

Ίσως ναι να είναι υπερτιμημένη όμως αντικειμενικά δεν είναι κακή, είναι πάνω από τον μέσο όρο και πολύ καλή για την εποχή της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.