Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επόμενο τεύχος με τον Χαλκ. Και έρχεται και ο Σπάιντερμαν!
 

ED2BE676-B019-44F1-879E-481A6872FB97.thumb.jpeg.c8ce8a4fcc309554c2d98440dc03663a.jpegF9145660-F6BD-4832-BCB7-9851ACBFCD91.thumb.jpeg.22de77bfb588189de6380a9d699613de.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 4/12/2019 στο 12:54 ΜΜ, Laz33 είπε:

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Με σειρά κατάταξης απ΄τον καλύτερο στο χειρότερο τους βάζω έτσι:


Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10
The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10
Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
Iron Man: Extremis: 7/10

 

:beer:

Πολύ καλό και το Deadpool (το άφησες απ' έξω). Πάνω κάτω συμφωνούμε στη βαθμολογία με εξαίρεση τον Καπ που νομίζω αξίζει περισσότερο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Tasos Το Deadpool δεν το διάβασα, όπως και το New Avengers.
Δεν τα παίρνω όλα, κάποια που δεν μου κάνουν κλικ τα προσπερνώ :)

 

Το Captain America όντως θα μπορούσα να το βάλω λίγο παραπάνω, 7.5/10 ας πούμε, αλλά κάποια σημεία του σεναρίου είναι θολά και περιμένω το 2ο μέρος να δω πως και αν θα ξεδιαλύνουν.

Με επιφύλαξη είναι το 7άρι.
Στην αρχή έλεγα να μη βαθμολογήσω προτού διαβάσω και τη συνέχεια.
Αλλά ok, θα βάλω ξεχωριστό βαθμό στο 2ο μέρος και θα βγάλω ένα μέσο όρο για τη συνολική ιστορία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Thor: Αναγέννηση

 

Σενάριο: J. Michael Straczynski
Σχέδιο: Olivier Coipel

 

Πρώτη επαφή με τον... χάρτινο Θορ και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος. Η ιστορία αρχίζει κάπως παράξενα και με έντονα μυστικιστικά στοιχεία, όμως στη συνέχεια όλα αρχίζουν να βγάζουν νόημα και τότε αρχίζει το καλό. Το όλο κόνσεπτ της ιστορίας είναι αρκετά ώριμο και ιντριγκαδόρικο, η δράση χορταστική και η ατμόσφαιρα εξαιρετική. Όσον αφορά το σχέδιο, είναι πραγματικά πολύ καλό, δυναμικό και ζωντανό, με απολαυστικά κινηματογραφικά πλάνα και πολύ ωραία σκηνικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εντρυφήσει και ιδιαίτερα στον Θορ και το σύμπαν του, όμως η συγκεκριμένη ιστορία με ιντρίγκαρε για τα καλά. Σίγουρα δεν θα με χάλαγε να διάβαζα τυχόν επόμενους τόμους της σειράς.

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

MARVELGRAPHICNOVELS_0007.jpg MARVELGRAPHICNOVELS_0007z.jpg

 

IMG_20191206_210055.jpgIMG_20191206_210108.jpgIMG_20191206_211743.jpg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

22 λεπτά πριν, Onerlot είπε:

Αποκλείεται να έχει υπολογιστεί η παράμετρος του εγωικού Έλληνα κομισκόφιλου που θα πρήξει τα ούμπαλα της εκδοτικής για να εκδώσει ότι αυτός γουστάρει,

και ακόμη χειρότερα, αποκλείεται να έχει υπολογιστεί η παράμετρος του γιούχου υπεύθυνου στη χώρα μας, που θα λάβει αποφάσεις επηρεαζόμενος από τους 5 πρήχτες που τον έπρηξαν.

 

Για αυτό και εξαρχής υποστηρίζω ότι πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι για τη συγκεκριμένη έκδοση και θα πρέπει να την αντιμετωπίζουμε σαν κάθε τεύχος να είναι και το τελευταίο.

Ακόμη και αν τελικά εκδοθούν 60 ή παραπάνω τεύχη, είναι καλό να είμαστε εξαρχής επιφυλακτικοί.

Η συγκεκριμένη νοοτροπία δεν είναι αποκλειστική του Έλληνα. Δεν είμαστε τόσο πρωτότυποι στον σχολιασμό μας και στις αντιδράσεις μας όσο νομίζεις. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 13/9/2019 στο 10:14 ΠΜ, germanicus είπε:

10. Spider-Man Η Γέννηση του Βένομ - Spider-Man: Birth of Venom - The Amazing Spider-Man #252, 256-259 + 300, Web Of Spider-Man #1 και απόσπασμα από The Amazing Spider-Man #299 -  Tom DeFalco & David Michelinie - 1984 - gr 4,24 (4.012r) - 17/1

Λάθος σύνδεσμο στο goodreads έχεις βάλει.
Αφενός με πετάει στο Guardians of the Galaxy, αφετέρου αναφέρεσαι σε άλλη έκδοση του Birth of Venom και όχι σ΄αυτή της Hachette.
Αυτή που έβαλες είναι 352 σελίδων και περιέχει επιπλέον τεύχη απ΄την έκδοση της Hachette που έχει 200 σελίδες.

Η σωστή έκδοση είναι αυτή με 3.72 στα 239 ratings :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα και τον τόμο του Θορ.

 

Πραγματικά πολύ όμορφη ιστορία. Ήταν έκπληξη για μένα. Πραγματικά δεν περίμενα κάτι τόσο καλό. Ξεφεύγει από το κλασικό υπερηρωικό και βάζει μέσα μυθολογία, φιλοσοφία και πολλά ακόμα είδη. Όσοι τα αγοράζουν επιλεκτικά θα τους πρότεινα να το ξανασκεφτούν γιατί εδώ έχουμ ενα κάνουμε με κάτι πολύ διαφορετικό που σίγουρα δεν περίμεναν. Κρίμα που δεν έχουμε και τους επόμενους τόμους του Θορ από Στραζύνσκι στη συλλογή, θα ήθελα να τους διαβάσω και σίγουρα θα τους αναζητήσω στα αγγλικά. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ότι το σημείωμα στην αρχή που εξηγεί τα προηγούμενα παραλείπει κάποια πράγματα. Πχ έχουμε ξεκάθαρη αναφορά σε γεγονότα του Civil War και πράξεις που έκανε ο Iron Man  σε σχέση με τον Θορ που δεν αναφέρονται. Ίσως ο αγαπημένος μου τόμος της συλλογής ως τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 4 ~ Captain America Η Αρχή

 

Δεν είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, ούτε με κέρδισε. Μου άρεσε το σκίτσο, τα flash back που είχε αλλά ρε παιδί μου όταν πεθαίνει ένας βασικός χαρακτήρας αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα επιστρέψει. Δύο απώλειες είχε ο τόμος. Ο ένας έμαθα ότι επανέρχεται.

Το να μου τον βάζεις και καλά να πεθαίνει αλλά να ξέρω ότι θα γυρίσει με χαλάει πάρα πολύ και δε με αφήνει να το ζήσω, να με κερδίσει. Τεσπα, δικό μου πρόβλημα πάμε παρακάτω

 

 

Τόμος 5 Deadpool 

 

Το διασκέδασα! Δεύτερο ανάγνωσμα από τον συγκεκριμένο και μου άρεσε πάρα πολύ. Το σκίτσο είναι ταιριαστό, όσο για την υπόθεση κυλάει νερό. Μια από τις κορυφαίες στιγμές είναι το σκίτσο που κάνει ο ίδιος. Καταπληκτικός!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα το τεύχος 7.

 

Στην αρχή δεν με ενδιέφερε τόσο λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος για το Θορ σαν χαρακτήρα γενικά αλλά είχα μια ελπίδα βλέποντας τον συγγραφέα.Και παιδιά αποδείχτηκα λάθος,όσοι δεν το έχετε πάρει λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος θα σας πρότεινα να του δώσετε μια δεύτερη ευκαιρία.Η ιστορία απλά γ@@μάει κ!@@λους και δέρνει άσχημα.

Τόσο πολύ που πριν ξεκινήσετε να διαβάζετε τις μάχες,παίξτε αυτό και μετά συνεχίστε:

 

Και μετά,ελάτε να με ευχαριστήσετε χαχαχα :lol:  (τώρα που το ξανασκέφτομαι,αν σε κανά τεύχος έχει καμιά μεγάλη ή τελική τύπου μάχη θα το βάλω τότε)

 

J. Michael Straczynski,με κέρδισες.Αν δω ξανά ιστορία που στην οποία έχεις γράψει σενάριο στη συλλογή,θα ενθουσιαστώ και πορωθώ.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 6 ~ X-Men: Το Χάρισμα

 

Το ευχαριστήθηκα! Απλό, λιτό και καθαρό σχέδιο, ιστορία που δεν κουράζει και σε κρατά σε αγωνία με μικρές δόσεις χιούμορ.

Παρότι είχα διαβάσει τα τευχάκια δεν τη θυμόμουν την ιστορία. Όντως είναι πολύ καλή επιλογή.

Μπαίνει στα προσωπικά καλύτερα, μέχρι στιγμής, παρέα με το #1 Spiderman και το #7 του Thor.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και μιας και μου δόθηκε η πάσα για το "Χάρισμα", ας πω την γνώμη μου για το graphic novel αυτό. :) 

 

Τελείωσα την ανάγνωση και μπορώ να πω ότι η ιστορία με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό, τόσο στο σενάριο, όσο και στον εικαστικό τομέα.

 

Ο δημιουργός έφερε τους πρωταγωνιστές σε δύσκολη θέση, καθώς δεν είχαν μόνο να αντιμετωπίσουν μία εξωγήινη απειλή, αλλά κι εσωτερικούς αντιπάλους, που έφεραν τον διχασμό στις τάξεις τους. Εκτίμησα το γεγονός ότι υπάρχει ρεαλισμός στην ομάδα των X-Men. Δεν είναι οι τέλειοι "υπερήρωες" που είναι ενωμένοι στο κοινό καλό. Έχουν διαφορές, τσακώνονται και γενικά το κλίμα μεταξύ τους δεν θα το χαρακτηρίζαμε άριστο. Η πλοκή και η σκηνοθεσία ήταν δύο σημεία καλοδουλεμένα κι αυτό είναι κάτι που φανερώνει τον επαγγελματισμό και την εμπειρία του δημιουργού. Δεν λείπουν οι σκηνές δράσης, οι εκπλήξεις, αλλά και οι ανατροπές. Ούτε και το χιούμορ, το οποίο έβγαινε μέσα από έξυπνες ατάκες. Οι διάλογοι ήταν εύστοχοι κι απλοί, χωρίς μεγαλοστομίες. Το φινάλε ήταν σχετικά λιτό, αλλά αφήνει να εννοηθεί ότι έπεται συνέχεια και μάλλον θα είναι ενδιαφέρουσα. :) 

 

Πολύ όμορφος και ρεαλιστικός ήταν κι ο σχεδιασμός. Είχε λεπτομέρειες και μεγάλη γκάμα χρωμάτων.

 

Ωραία τα εξτραδάκια της έκδοσης, με κορυφαία την εισαγωγή, η οποία με βοήθησε (και φαντάζομαι κι αρκετούς "άσχετους" σαν κι εμένα :P ) να μπούμε στο νόημα και να κάνουμε μία "προεργασία" πριν διαβάσουμε την ιστορία.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

17 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Ο δημιουργός έφερε τους πρωταγωνιστές σε δύσκολη θέση, καθώς δεν είχαν μόνο να αντιμετωπίσουν μία εξωγήινη απειλή, αλλά κι εσωτερικούς αντιπάλους, που έφεραν τον διχασμό στις τάξεις τους. Εκτίμησα το γεγονός ότι υπάρχει ρεαλισμός στην ομάδα των X-Men. Δεν είναι οι τέλειοι "υπερήρωες" που είναι ενωμένοι στο κοινό καλό. Έχουν διαφορές, τσακώνονται και γενικά το κλίμα μεταξύ τους δεν θα το χαρακτηρίζαμε άριστο. Η πλοκή και η σκηνοθεσία ήταν δύο σημεία καλοδουλεμένα κι αυτό είναι κάτι που φανερώνει τον επαγγελματισμό και την εμπειρία του δημιουργού.

 

Έλα ντε,πες τα φίλε.Όχι σαν τους μη μου άπτου Avengers που ένα καβγαδάκι έκαναν όλο και όλο.Και το έκαναν event και ταινία ξερω 'γω.Xmen Forever Bitches!!!!! :lol::lol::lol::lol: 

 

 

 

(Joke joke,both good both good)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το birth of venom έχετε ξαναβγεί στα ελληνικά η θα είναι καινούργια έκδοση σαν τους guardians?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πολύ καλή ερώτηση.Αν έχει βγει πριν,τότε θα έχει βγει από το περίφημο Καμπανά ή τη Μαμούθ (λόγο ηλικίας δεν τα πρόλαβα και λόγο του ότι είμαι πολύ "casual" στα κόμικ,δεν ασχολήθηκα).Πιστεύω!!!

 

Ο Καμπανάς πάντως είναι πολυσυζητημένος στο thread.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Νομίζω κάποιος είπε ότι κάποια τεύχη του Birth of Venom είχαν βγει από Καμπανα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόμος 7 ~ Thor v3

 

Ένας από τους καλύτερους τόμους. Το σχέδιο ήταν αρκετά καλό αλλά η ιστορία δε παίζεται.. :up: (ναι, ο Thor είναι από τους αγαπημένους μου)

Τι να λέμε, επιστροφή Thor από το κενό, ωραίες δόσεις χιούμορ,  εμφάνιση Iron Man και μπουνίδια, εμφάνιση Loki/Hela (μόνο η Lady Sif έλειψε!)

 

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι μας αφήνει στο καλύτερο, εκεί που λες άντε τους βρήκε όλους, τώρα πάμε για... τέλος! (Ελπίζω να βγει η συνέχεια στο μέλλον, αλλιώς θα αγοραστεί εις την αγγλικήν.)

 

Η αίσθηση που μου άφησε ήταν σαν να πήγα να φάω μια ωραία μπριζόλα, και να έμεινα στο (εξαιρετικό) ορεκτικό.. Θέλω κι άλλο! :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

22 ώρες πριν, Evi είπε:

Το birth of venom έχετε ξαναβγεί στα ελληνικά η θα είναι καινούργια έκδοση σαν τους guardians?

Τα περισσότερα τεύχη που περιέχονται στον τόμο της Hachette έχουν βγει απ΄τον Καμπανά.
Πχ το Amazing Spider-Man #252 (που είναι το 1ο τεύχος του τόμου, αυτό στο οποίο έχουμε την 1η εμφάνιση της μαύρης στολής) είναι το τεύχος 164 του Καμπανά.
Τα τεύχη 256 έως 259 επίσης έχουν βγει απ΄τον Καμπανά αλλά με μπερδεμένη σειρά.
Για το #300 όπου εμφανίζεται 1η φορά ο Βένομ δεν ξέρω. Λίγο που έψαξα δεν βρήκα να το έβγαλε ο Καμπανάς.
Αλλά καμιά φορά άλλαζε τα εξώφυλλα, οπότε μπορεί και να έχει βγει με διαφορετικό εξώφυλλο, γι΄αυτό να μην το βρήκα :thinking:

Πάντως όπως και να ΄χει μιλάμε για έκδοση 30ετίας, που για τα σημερινά δεδομένα είναι πολύ κακή από διάφορες απόψεις(εκτύπωσης, μετάφρασης κτλ).
Άρα δεν μιλάμε ουσιαστικά για επανέκδοση όπως λέμε για την Anubis.
Για μένα είναι σαν να βγαίνει 1η φορά, γιατί θα το δούμε σε μια ωραία, έγχρωμη, συγκεντρωτική και σωστά μεταφρασμένη έκδοση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ήταν αλήθεια μπερδεμένη η σειρά; Ίσως, αλλά όχι ότι πχ το 259 είχε βγει πριν το 258. Ο λόγος για το όποιο μπέρδεμα νομίζω οφειλόταν στο ότι το εβδομαδιαίο τότε ελληνικό Spider-Man είχε κατορθώσει να προλάβει την αμερικάνικη έκδοση, με αποτέλεσμα κάποια τεύχη να βγαίνουν ταυτόχρονα! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει από ένα σημείο και μετά (Frenz run) πλέον νέο υλικό και ξεκίνησαν τις αλχημείες (Marvel Tales, Marvel Team Up ή Rom ως πρώτη ιστορία κτλ)...

 

Όλα είχαν βγει από τον Καμπανά. Τα του McFarlane μάλιστα πρέπει να ήταν από τα τελευταία που είχαν βγει σε μικρό μέγεθος, πριν την αλλαγή στο μεγάλο/έγχρωμο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35033
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  41
  • Reputation:   232
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Για το #300 όπου εμφανίζεται 1η φορά ο Βένομ δεν ξέρω. Λίγο που έψαξα δεν βρήκα να το έβγαλε ο Καμπανάς.

Έχει βγει.

 

1 ώρα πριν, tkollias είπε:

Όλα είχαν βγει από τον Καμπανά. Τα του McFarlane μάλιστα πρέπει να ήταν από τα τελευταία που είχαν βγει σε μικρό μέγεθος, πριν την αλλαγή στο μεγάλο/έγχρωμο...

Κοντά έπεσες, το μισό run με τον McFarlane βγήκε στον «μικρό» Σπάιντερ-Μαν, αλλά από το Amazing Spider-Man 309 και έπειτα, τα σακάτεψε στην έγχρωμη και εντελώς κακοτυπωμένη περίοδο του.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mε ψήσατε και διάβασα το Θορ.
Το κατέβασα στα αγγλικά, ήθελα πρώτα να βεβαιωθώ αν αξίζει πριν το αγοράσω :)


Ξεκινάμε με τα καλά.

Τα καλά ήταν ότι... ήταν καλό.
Όντως διαφορετικό απ΄τα περισσότερα υπερηρωικά. Δεν πίστευα ότι μπορούσε να λειτουργήσει ο συνδυασμός Βίκινγκς και σύγχρονη εποχή.
Λειτούργησε όμως.

Δεν έχω ξαναδιαβάσει Θορ αλλά κατάλαβα τα περισσότερα που αναφέρονταν μέσα, όπως τι ήταν το Ράγκναροκ και τι επιπτώσεις είχε, τι συνέβη στο Civil War κτλ(φαντάζομαι αυτά θα αξηγούνται στον πρόλογο της έκδοσης της Hachette).
Εντάξει, για κάποιους χαρακτήρες δεν πολυέβγαλα άκρη τι ρόλο παίζουν, αλλά νομίζω δεν ήταν αυτό το νόημα.
Η βασική υπόθεση ήταν η επιστροφή του Θορ, της Άσγκαρντ και των κατοίκων της.

 

Πάμε και στ΄αρνητικά.

Βασικά ένα αρνητικό βρήκα αλλά δεν το λες αμελητέο.
Ρε παιδιά, συνεχίζεται.
Ξεκάθαρα συνεχίζεται, όχι πχ σαν το X-Men - Gifted που κλείνει το main story και μπορεί άνετα να διαβαστεί αυτόνομο.

Kι απ΄ό,τι βλέπω η συνέχεια δεν περιλαμβάνεται στη συλλογή :thinking:

Δεν ξέρω αν θα τ΄αγοράσω ή όχι.
Προβληματίζομαι. Ίσως το κάνω μόνο και μόνο για να στηρίξω την προσπάθεια :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Όσον αφορά το Birth of Venom, όλα τα τεύχη είχαν δημοσιευτεί από τον Καμπανά, εκτός από το Web of Spider-Man 1. 

 

Τα τεύχη Amazing Spider-Man 252-259 είχαν δημοσιευτεί μάλιστα και έγχρωμα, στα Σούπερ Σπάιντερ-Μαν 16-19. (Από τα οποία εμείς θα ξαναδούμε τα 252 και 256-259). 

 

To 300 με τον Βένομ είχε δημοσιευτεί όντως με λάθος εξώφυλλο, νομίζω στα μικρά Σπάιντερ-Μαν 480-481 (το χωρίσανε στα δύο επειδή είχε διπλάσιες σελίδες ιστορίας, ως επετειακό):)

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

15 hours ago, Laz33 said:

 

Βασικά ένα αρνητικό βρήκα αλλά δεν το λες αμελητέο.
Ρε παιδιά, συνεχίζεται.
Ξεκάθαρα συνεχίζεται, όχι πχ σαν το X-Men - Gifted που κλείνει το main story και μπορεί άνετα να διαβαστεί αυτόνομο.

Kι απ΄ό,τι βλέπω η συνέχεια δεν περιλαμβάνεται στη συλλογή :thinking:

Δεν ξέρω αν θα τ΄αγοράσω ή όχι.
Προβληματίζομαι. Ίσως το κάνω μόνο και μόνο για να στηρίξω την προσπάθεια :)

 

 

Δυστυχώς το έψαξα κι εγώ και δεν βρήκα τη συνέχεια του run. Περιλαμβάνονται άλλοι τίτλοι από Thor αλλά όχι τα 7-12. 

Τότε που την διάβαζα από τα τευχάκια δε θυμόμουν που καταλήγει η ιστορία , αλλά θυμάμαι να συνεχίζω να την διαβάζω online. 

Δύο συγκεκριμένα τομάκια θα ήθελα, το vol 2 και το Back In Black από Spiderman

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κανένα παράπονο κι από την "Αναγέννηση". :)

 

Αν και δεν είμαι φίλος του θεού του κεραυνού, παρόλα αυτά εδώ βρίσκουμε ένα σενάριο εύστοχο και λιτό σε εκτέλεση. Ουσιαστικά όλη η πλοκή είναι η προσπάθεια του Thor να στήσει την Άσγκαρντ στην Γη και να επαναφέρει, στην νέα πατρίδα, τους συντρόφους του μέσα από τα σώματα των γήινων ξενιστών τους. Μία πρωτότυπη επιστράτευση. :) Υπάρχουν δυνατές σκηνές και μία απροσδόκητη μονομαχία του πρωταγωνιστή με τον Iron Man. Γενικά η ιστορία, μπορεί να έχει τις στιγμές της, αλλά δεν υπάρχει μεγάλη συγγραφική ποικιλία. Κι όταν το ενδιαφέρον αναζωπυρώνεται, φτάνουμε στο τέλος του τόμου. :sad1: Εν κατακλείδι ήταν μία ωραία δουλειά, που θα την ευχαριστιόμουν περισσότερο αν είχα διαβάσει το πριν και το μετά.

 

Το σχέδιο μου άρεσε. Ρεαλιστική απόδοση του background και των σημαντικών σκηνών. Το πρόσωπο του Thor όμως το βρήκα χοντροκομμένο. Μικρό το κακό. :) Πολύ προσεγμένο βρήκα και τον χρωματισμό. 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τόμος 7: Θορ, Αναγέννηση

 

Πολύ καλή επιλογή για πρώτη ιστορία Θορ στη Συλλογή. Τέλειο σκίτσο και σενάριο :)

 

Ο συγγραφέας κατορθώνει να τονίσει την ανθρώπινη πλευρά του Θορ με πολύ έξυπνο τρόπο. Η Άσγκαρντ, η πόλη όπου κατοικούν οι θεοί, μεταφέρεται δίπλα σε μια κωμόπολη της Αμερικής :wow:Όλα τα λεφτά η συναναστροφή των υπέρτατων θεών με τους ταπεινούς κατοίκους της κωμόπολης.

 

Με εντυπωσίασε που ο Θορ αναδεικνύεται σε έναν πολυσύνθετο κι ενδιαφέροντα χαρακτήρα. Δεν βιάζεται να βρει όλους τους θεούς, διότι σκέφτεται τις συνέπειες των πράξεών του και το πώς θα αντιδράσουν οι πιο μοχθηροί θεοί. Ως ο θνητός γιατρός Ντόναλντ Μπλέικ, συμμετέχει εθελοντικά στους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα, για να βοηθήσει ασθενείς σε όλο τον κόσμο :clap2:

 

Και κάπου εδώ εντοπίζω το πιο δυνατό σημείο αυτού του τόμου: Μου θυμίζει κλασσικές ιστορίες. Κάθε τεύχος αφηγείται μία ξεχωριστή ιστορία. Σε αντίθεση με τους περισσότερους προηγούμενους τόμους (και τις σύγχρονες ιστορίες γενικά), όπου μία ιστορία εξελίσσεται σε 5-6 τεύχη, εδώ κάθε τεύχος περιέχει μία ξεχωριστή ιστορία :)Και όλες μαζί συνδέονται από τους κοινούς στόχους και την αναζήτηση του Θορ.

 

Δεν θα έλεγα λοιπόν ότι ο τόμος συνεχίζεται, εφόσον ο Θορ ολοκληρώνει την αναζήτησή του για τους άλλους θεούς. Μένουν κάποιες πλοκές αναπάντητες, αλλά αυτές είναι δευτερεύουσες. Η κεντρική ιστορία είναι πλήρης:)

 

Και από ό,τι διάβασα στο διαδίκτυο, ο συγγραφέας (ο Στραζύνσκι) αποχώρησε τελικά από τον τίτλο του Θορ μετά από 17 τεύχη, χωρίς να ολοκληρώσει πλήρως την ιστορία που ήθελε να πει. Οι εκδότες ήθελαν να του επιβάλουν κάποιες ιδέες που δεν ήταν δικές του. Όπως και στις ιστορίες του για τον Σπάιντερ-Μαν, όπου η εμπλοκή των εκδοτών μείωσε την ποιότητα των τελευταίων ιστοριών του στον τίτλο. Προτίμησε λοιπόν να αποχωρήσει, παρά να γράψει κάτι που δεν τον εξέφραζε. Άρα, ακόμη κι αν βλέπαμε την συνέχεια στα ελληνικά, πάλι δεν θα είχαμε μία ιστορία με όλες τις πλοκές ολοκληρωμένες. 

:beer5:

 

 

 

 

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μένουν αρκετά ερωτήματα αναπάντητα πάντως.
Δεν βρίσκει την αγαπημένη του Lady Sif που αναζητάει εναγωνίως, ούτε ποτέ μαθαίνουμε ποιο είναι το σχέδιο του Loki με τον Dr Doom.
Άσε που μας αφήνει με cliff hanger, δείχνοντας τον Θορ να έχει χάσει τις αισθήσεις του στο τέλος του 6ου τεύχους.

Πάντως λίγο που είδα τα επόμενα τεύχη, 7-12, πρέπει να μαμάει η συνέχεια.
Δεν ξέρω πως ολοκληρώνεται η ιστορία, το διάβασα κι εγώ ότι πιέστηκε να την τελειώσει ο Straczynski επειδή η Marvel ήθελε να βγάλει το Siege όπου θα βλέπαμε την καταστροφή της Άσγκαρντ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 12/13/2019 at 4:31 PM, GreekComicFan said:

Κοντά έπεσες, το μισό run με τον McFarlane βγήκε στον «μικρό» Σπάιντερ-Μαν, αλλά από το Amazing Spider-Man 309 και έπειτα, τα σακάτεψε στην έγχρωμη και εντελώς κακοτυπωμένη περίοδο του.

 

Μιας και ο συγκεκριμένος τόμος προφανώς ΔΕΝ περιέχει όλο το run του Mcfarlane, θα έλεγα ότι έπεσα διάνα, όχι κοντά! :-)

 

Δεν ήξερα βέβαια ότι συμπεριλαμβάνει κάτι και εκτός Amazing, οπότε μου ξέφυγε το Web of Spider-Man και χάνω ένα πόντο από αυτό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αφού δεν υπάρχει στην Hachette η συνέχεια του Θωρ, η Οξύ και η Άνουμπις τι κάθονται ; Ευκαιρία για ανταγωνισμό !!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7/7 και μπορω να πω πως η πιο ευχαριστη εκπληξη ηταν ο τομος με την ιστορια του Deadpool. Πολυ καλος ο Cap και ο Σπάιντι, τα υπολοιπα δεν με ενθουσιασαν, για την ακριβεια τα περιμενα καλυτερα. Στο περιπτερο που τα αγοραζω απο τα 4 τευχη που φερνει φευγουν τα 2 ή και τα 3, ελπιζω γενικα η σειρα να παει καλα και να φτασει ως το τελος, μηπως δουμε και κατι απο Punisher.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.