Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

16 ώρες πριν, kaneda είπε:

Υ.Γ.1: Παρατήρησα στο 2ο τεύχος όταν πάνε οι αστυνομικοί για να μιλήσουν στον Θορ και αυτός χρησιμοποιεί τις δυνάμεις του για να ανυψώσει την Άσγκαρντ, ότι υπάρχει ένα σύννεφο που δείχνει να μιλάει ο ένας αστυνόμος το οποίο δεν έχει λόγια και είναι κενό. Υπάρχει και σε εσάς αυτό;

 

Με βάση αυτό:

https://readcomiconline.to/Comic/Thor-2007/Issue-2?id=8370

 

 Μπορούμε να πούμε πως είναι έτσι και στο πρωτότυπο.

 

Edit: Επείσης ο Loki σαν χαρακτήρας μυθολογίας (1) μπορεί να μεταμφιεστεί/μεταμορφωθεί σε οτιδήποτε ζωντανό (a la Μυστίκ,με την εξαίρεση πως μπορεί να γίνει και ζώο).(2) Συν ότι πάει με τα πάντα ερωτικά και (3) σπάει τα νεύρα όλων για δική του ικανοποίηση με ψέματα.Αυτά τα τρία είναι τόσο χαρακτιριστικά του μυθολογικού χαρακτήρα όσο o κεραυνός,το σφυρί και οι οργή του Θόρ.Δηλαδή μη σε παραξενεύει αυτό που είδες.Αν η Marvel στο δικό της χαρακτήρα δεν δίνει το (2),τότε σίγουρα του δίνει το (1) και το (3).

 

(Α και πήγαινε με άντρες μεταμορφωμένος σε γυναίκα,αντίθετα για γυναίκες κλπ κλπ)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Σε ό,τι αφορά τον Ντουμ και το γυναικείο σώμα του Λόκι, πρέπει να διαβάσεις τα επόμενα 12-14 τεύχη, για να δεις τι συμβαίνει ακριβώς. Δυστυχώς η μόνη επιλογή είναι να τα διαβάσεις στα αγγλικά, διότι δεν περιέχονται στην πρωτότυπη έκδοση της Συλλογής. Η μόνη πιθανότητα είναι να κυκλοφορήσουν στα ελληνικά σε αυτόνομη έκδοση, εκτός Συλλογής (την οποία πιθανότητα προσωπικά θεωρώ πολύ χαμηλή).

 

15 ώρες πριν, kaneda είπε:

Υ.Γ.2: Επίσης ένα "κρυφό στοιχείο" που βρήκα είναι πως τα πρώτα καρέ του 1ου τεύχους που δείχνουν τον κόσμο να πηγαίνει προς το Μιόλνιρ, είναι γεγονότα που συμβαίνουν μετά το τέλος του 6ου τεύχους. Αν δεν κάνω λάθος, θα δείτε σε ένα καρέ ξεκάθαρα τον Τζιμ (αυτόν που είχε βοηθήσει μαζί με το παιδί του ένας Ασγκαρντιανός να αλλάξει λάστιχο).

 

Όχι, συμβαίνουν κανονικά στην αρχή. Το τι συμβαίνει μετά το τέλος του έκτου τεύχους, το βλέπουμε στην αρχή του επόμενου, έβδομου τεύχους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Edit: Επείσης ο Loki σαν χαρακτήρας μυθολογίας (1) μπορεί να μεταμφιεστεί/μεταμορφωθεί σε οτιδήποτε ζωντανό (a la Μυστίκ,με την εξαίρεση πως μπορεί να γίνει και ζώο).(2) Συν ότι πάει με τα πάντα ερωτικά και (3) σπάει τα νεύρα όλων για δική του ικανοποίηση με ψέματα.Αυτά τα τρία είναι τόσο χαρακτιριστικά του μυθολογικού χαρακτήρα όσο o κεραυνός,το σφυρί και οι οργή του Θόρ.Δηλαδή μη σε παραξενεύει αυτό που είδες.Αν η Marvel στο δικό της χαρακτήρα δεν δίνει το (2),τότε σίγουρα του δίνει το (1) και το (3).

 

(Α και πήγαινε με άντρες μεταμορφωμένος σε γυναίκα,αντίθετα για γυναίκες κλπ κλπ)

 

 @TheMetalBat ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έχοντας γνώση για τις δυνάμεις και την προσωπικότητα κάθε χαρακτήρα αποκλειστικά από τις ταινίες της Μάρβελ (τώρα ξεκινάω να έχω μια πιο ενεργή σχέση με τα κόμιξ), αυτό που κατάλαβα βλέποντας την σκηνή όπου ο Λόκι ελευθερώνεται από τον ξενιστή του είναι (όπως είπε και ο ίδιος στον Θορ), πως επειδή δεν είναι Ασγκαρντιανός για αυτό δεν "αναστήθηκε" στο "παλιό" του σώμα (το αντρικό). Δεν είχα καταλάβει ότι μπορούσε να χρησιμοποιεί κανονικά τις δυνάμεις του γιατί προς το τέλος που τον ξανά δείχνει είναι ακόμα στο γυναικείο του σώμα.

 

3 ώρες πριν, Super Goofy 000 είπε:

Όχι, συμβαίνουν κανονικά στην αρχή. Το τι συμβαίνει μετά το τέλος του έκτου τεύχους, το βλέπουμε στην αρχή του επόμενου, έβδομου τεύχους 

 

@Super Goofy 000 κάνοντας ένα γρήγορο ξεφύλλισμα του κόμιξ (αφού το είχα διαβάσει) σκέφτηκα ότι:

 

Spoiler

Μετά την πτώση του Θορ στο τέλος του 6ου τεύχους, οι κάτοικοι της Οκλαχόμα πήγαν να προσπαθήσουν να σηκώσουν το Μιόλνιρ. Αυτό το σκέφτηκα επειδή όπως είπα και παραπάνω σε ένα καρέ φαίνεται ξεκάθαρα ο Τζιμ. Και λέω "μήπως ο Στραζίνσκι μας παρουσιάζει ένα "κρυμμένο" στοιχείο-σκηνή για το τί πρόκειται να γίνει στα επόμενα τεύχη;".

 

Δηλαδή σαν να λέμε στο προηγούμενο volume του Θορ, το Μιόλνιρ (έπειτα από το θάνατο του ήρωα) βρέθηκε στην Γη (όπως στην ταινία Θορ 1)...

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα πρώτα εξώφυλλα για την νέα χρονιά, δεν θα μπορούσε να ήταν τίποτα άλλο πέρα από MARVEL:D

Εξώφυλλο/οπισθόφυλλο τεύχους 9.

 

 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0009.jpg MARVELGRAPHICNOVELS_0009z.jpg

 

:cheers5:

μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σήμερα πήρα και διάβασα το Τεύχος 9 και η Γκαμόρα είναι γκομενάρα 10/10

 

 

Αυτό,τίποτα άλλο.....................

Καλά,θα γράψω και άλλα.  :lol:

Μια ωραία περιπέτεια με αρκετή δράση και καλό διάλογο μεταξύ χαρακτήρων.Η ιστορία καλύπτει επίσης και το παρελθόν των Φύλακων καθώς έχει και guest star,τον αγαπημένο μας γλετζέ.Επείσης το σχέδιο ένα πάρα πολύ όμορφο και ποικίλο,απλά δείτε τα μαλλιά του Starlord,Loreal Pantene Προβιταμίνη.Δεν θέλω να πω πολλά πράγματα για τη πλοκή,αλλά θα πω δύο.1,η Γη είναι πιο σημαντική από ότι περίμενα στο κόμικ και 2,ο Κουίλ φαίνεται πως  δεν συμπαθεί καθόόόλου το  πατέρα του.

 

Επείσης έχω δύο ερωτήσεις:

Πως και ο πατέρας του Κουίλ δεν είναι πλανήτης;

Γιατί ο Γκρουτ έχει σπυράκια; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ μόλις τελειώσα το Θορ που ήταν το τελευταίο που είχα αδιάβαστο. Καταρχάς μετά το Hulk το σχέδιο μου φάνηκε επικό. Επίσης κ ο τρόπος γραφής καθώς και το σχέδιο σαφώς πιο μοντέρνο Μ άρεσαν σαφώς περισσότερο. Όμως η ιστορία ήταν απλά ένας πρόλογος ενός μεγάλου SAGA. Επίσης για εμάς τους αμύητους ήταν κομματάκι μπερδεμένη. Χωρίς να ξέρω το παρελθόν μπερδεύτηκα με το ποιος είναι ποιος και τι ρόλο παίζει. Πράγμα λογικό βέβαια. Θα ήθελα να διάβαζα τη συνέχεια. Προς το παρόν θα πάρω το καπταιν Αμέρικα για να διαβάσω τη συνέχεια και ίσως το Spiderman. Τα άλλα δεν ξέρω τι είναι και αν θα τα τιμήσω. F4 τι φάση? Επίσης η ιστορία του Spiderman είναι παλιάς κοπής ή καινούργια? @germanicus μη βαράς. Δεν είχα ξαναδιαβάσει ποτέ σουπερηρωικα και οι παλιές ιστορίες μου φαίνονται και παλιές και μπερδεμένες. Οι καινούργιες πολύ πιο απλές. Καταλαβαίνω ότι είναι ο Καρλ Μπάρκς έναντι του fachini ξέρω γω αλλά σε αυτή τη φάση ο fachini είναι πιο διασκεδαστικό ς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα χθες τους Φύλακες του Γαλαξία. Μου άρεσε αρκετά, μιας και δεν είχα ξαναδιαβάσει comic με αυτούς τους ωραίους ήρωες. Θα προτιμούσα βέβαια να είχαμε και τη συνέχεια, αλλά για πρώτη γεύση είμαι ευχαριστημένος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ηulk: Σιωπηλές Κραυγές

 

Διάβασα επιτέλους τον 8ο τόμο που έχω αγοράσει εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες.
btw είναι το 1ο κόμικ που διαβάζω για το 2020 :)

 

Λοιπόν. Θα συμφωνήσω με αρκετά σχόλια, και ειδικά αυτό του Manitou, πως η ιστορία ήταν λίγο μπέρδεμα.
Βασικά ξεκίνησε απότομα με την εμφάνιση του γκρι Xαλκ, του Δρ. Στρέηντζ, του Ναμόρ(ούτε καν ακουστά τον είχα), του Δρ. Σαμψών κτλ.
Πολύ μπλέξιμο.
Μετά άρχισε να ξεκαθαρίζει, τα τεύχη 3 και 4 (δηλαδή τ΄αμερικάνικα #372-#373) μου άρεσαν αρκετά, εκεί με την επανασύνδεση του Μπρους με τη Μπέτι.
Στα επόμενα μπλέχτηκαν οι Σκραλ (οι ποιοι;), ένας Ρικ Τζόουνς που απ΄ό,τι κατάλαβα "έπρεπε" να τον ξέρω :lol: και άντε πάλι να προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει.
Οκ, έβγαλα κάποιο νόημα τελικά, αλλά πολύ βαβούρα και πολλοί νέοι πρωταγωνιστές.
Δεν προλάβαινε καλά καλά να τελειώσει μια ιστορία, ξεκινούσε μια άλλη εντελώς άσχετη.
Το τελευταίο τεύχος (#377) ήταν καλό κι έγινε το ξεκαθάρισμα μεταξύ γκρι και πράσινου Χαλκ :)

 

Συνολικά έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Υπήρχαν σημεία που απόλαυσα, υπήρχαν σημεία που με κούρασαν.
Θεωρώ πως θέλει καλό γνωστικό υπόβαθρο για να πιάσει ένας άσχετος το νόημα. Ίσως θα πρέπει να έχει διαβάσει και τα 369 τεύχη που προηγήθηκαν, δεν ξέρω.
Θα συμφωνήσω επομένως πως ο τόμος απευθύνεται κυρίως σε φανς του Hulk και όχι σε άσχετους ή περιστασιακούς αναγνώστες υπερηρωικών όπως εγώ.

 

Με κίνδυνο να το αδικήσω (λόγω έλλειψης γνώσεων του σύμπαντος του Hulk) θεωρώ πως είναι το υποδεέστερο που έχει βγάλει η συλλογή μέχρι στιγμής (χωρίς να λογαριάζω το New Avengers που δεν το διάβασα).

Απ΄την άλλη βέβαια γιατί να το αδικήσω; Η σειρά υποτίθεται απευθύνεται όχι μόνο σε γνώστες υπερηρωικών, αλλά και σε όσους θέλουν τώρα να εντρυφήσουν σ΄αυτόν τον κόσμο.

Θα βάλω ένα 6/10 δυστυχώς :(

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

1) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10
2) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

3) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
4) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10

5) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
6) Iron Man: Extremis: 7/10

7) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

Παρακάμπτω τους Guardians of the Galaxy και αναμένω με αγωνία τη "Γέννηση του Φαρμάκη" :lol:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 του Ναμόρ(ούτε καν ακουστά τον είχα)

Καθόλου ακουστά? Ο Ναμόρ ήταν και στον τόμο του Κάπτεν Αμέρικα.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως τόσο το εισαγωγικό σημείωμα όσο και τα αφιερώματα στους δημιουργούς είναι εξαιρετική ιδέα και βοηθάνε απίστευτα! 

Επίσης αυτοί οι X-MEN τόσο καλοί ήταν? Δεν το πήρα και από ότι βλέπω μάλλον έχασα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχασες τίποτα μιας και βρίσκονται να τα παραγγείλεις. Για τους X-Men να πω απλώς ότι το ένα κινηματογραφικό "σύμπαν" που έχουμε, αφορά τους X-Men και τους μεταλλαγμένους γενικότερα, με 12 ταινίες συνολικά και περιμένουμε σύντομα τη 13η + 2 τηλεοπτικές σειρές. Περισσότερες πληροφορίες εδώ. Το άλλο κινηματογραφικό σύμπαν το οποίο είναι και το μόνο (σχεδόν) που θα συνεχίσει από δω και στο εξής, είναι το "MCU" ("Marvel Cinematic Universe") που αφορά την ομάδα των Εκδικητών (Avengers) και πάνω απ' τις διπλάσιες ταινίες και πολύ περισσότερες σειρές.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Manitou Ναι. Το Astonishing X-Men vol3 (και ανάθεμα άμα θυμάται κανείς τα 2 προηγούμενα :lol: ) είναι μια εκπληκτική σειρά. Με είχε κάνει να ξαναδιαβάσω μεταλλαγμένους. Με τεράστια χαρά. Τουλάχιστον τα πρώτα τεύχη που έγραφε ο Whedon. Μετά κάπου το έχασε... Να το έχασε με την αλλαγή σεναριογράφου? Να το έχασε με το μπλέξιμο με τα μεγάλα events της Marvel. Δεν θυμάμαι :) Θυμάμαι όμως πόσο διασκέδασα με τα πρώτα. Είχαν φέρει μια χαρά και μια "ανεμέλια" (?), "ελαφρότητα" (?), "γοητευτική παιδικότητα" (?)... δεν ξέρω πως να το περιγράψω :) Είχαν ξαναγίνει ευχάριστα και διασκεδαστικά. Δες λχ την παρουσίαση όταν τα είχε βγάλει η Anubis και τους διθυράμβους από κάτω :) Σε αντιδιαστολή και με τα επόμενα του Ellis όπου αντί να γράφει από κάτω ο κόσμος "ω λαλάκα μου τι ήταν αυτό που διάβασα" αναλώνονται με άλλα :) 

Φαντάζομαι ότι ακόμα βρίσκεται. Και ήταν μια πολύ γόνιμη περίοδος για τον Whedon. 2004 τα έγραψε αυτά. 2002 είχε φτιάξει την διασκεδαστικότατη τηλεοπτική σειρά Firefly (που άμα ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις μπόλικους οπαδούς και νομίζω ότι βλέπεται ανετότατα και σήμερα και ίσως να είναι ανεκτή/διασκεδαστική και για 10χρονα... ίσως. δεν καλοθυμάμαι άμα είχε σπλατεριές). Είχε προηγηθεί βέβαια το Buffy που έχει τρελούς φαν (η Kabuki πρώτη πρώτη :D ). Και εν συνεχεία είχε γράψει το σενάριο στο διασκεδαστικότατο Cabin in the Woods (2012. που θεωρητικά είναι "τρόμου", δεν γουστάρω τα τρόμου, έχω λατρέψει αυτό όμως) και έγραψε και σκηνοθέτησε το πρώτο Avengers. Το έχεις δει προφανώς. Το ίδιο touch είναι :) (νταξ. υπάρχει και το Avengers Ultron που είναι δικό του... αλλά πλέον είμαστε στο 2015 και έχω διαβάσει σχόλια ότι φταίνε άλλοι και όχι αυτός). 

 

anyhow. Ψάξτο. Δεν θα σου μαυρίσει την καρδιά (πολλά X-Men το κάνουν) αλλά δεν είναι "γελοίο". Είναι διασκεδαστικό :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Cabin in the Woods" δεν είναι για μικρά παιδιά βέβαια... :NoNo:  Πολύ ωραία ταινία ωστόσο (εμένα μου αρέσουν οι Τρόμου!)! Για το "Buffy: The Vampire Slayer" & το "Angel" τι να πούμε... Μου 'χει λείψει... Το "Firefly" δεν πρόλαβε να μου λείψει. Το χαντάκωσαν οι ανόητοι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Manitou διάβασε το X-Men, αξίζει.
Αν είδες και την προσωπική μου κατάταξη θεωρώ πως είναι ο καλύτερος τόμος της συλλογής μέχρι στιγμής.
Και τον θεωρώ αρκετά αυτοτελή. Δεν χρειάζεται να ξέρεις και πολλά για το τι προηγήθηκε(όσα χρειάζονται αναφέρονται στον πρόλογο), ούτε θεωρώ ότι μένει η ιστορία ανολοκλήρωτη, άσχετα αν υπονοείται συνέχεια. Η βασική υπόθεση κλείνει και ο τόμος στέκεται μια χαρά και μόνος του.
Δεν είναι σαν το Thor πχ που έχεις την αίσθηση ότι διάβασες το part 1 μιας ιστορίας.
Πάντως επειδή απ΄ό,τι κατάλαβα ούτε εσύ είσαι πολύ φαν των υπερηρωικών, είσαι σαν κι εμένα περιστασιακός αναγνώστης, μην περιμένεις να πάθεις και την πλάκα σου με το Gifted.
Αλλά θα σου αρέσει αρκετά πιστεύω :)

 

btw μιας και λέγαμε τις προάλλες για το υπόβαθρο που χρειάζονται τα περισσότερα υπερηρωικά.
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω το Μαύρο Φοίνικα της Οξύ, που θεωρείται η καλύτερη ιστορία X-Men.
Αλλά κολλάω στο ότι ίσως κι εκεί χρειάζονται γνώσεις από προηγούμενα τεύχη και δεν θα πιάσω καλά το νόημα.

Ισχύει ή διαβάζεται μια χαρά κι απ΄όσους δεν έχουν εμπειρία με τους μεταλλαγμένους; :thinking:

Πχ το Gifted μια χαρά το διάβασα, δεν ένιωσα ότι έχω χάσει επεισόδια.

Με το Φοίνικα τι ισχύει; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναι και εγώ περιστασιακός αναγνώστης είμαι, που όμως αστεία αστεία μόνο το X-men και το Deadpool και το Gurdians of Galaxy δεν πήρα. Επίσης δεν μου αρέσουν καθόλου οι αντίστοιχες ταινίες. Έχω λίγο χρόνο για ταινίες και αν δω θα προτιμήσω κάτι άλλο. Όσες φορές τις πέτυχα δεν μου άρεσαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Dark Phoenix Saga" κατά τη γνώμη μου χρειάζεται γερό υπόβαθρο για να καταλάβεις τις αλλαγές και την απώλεια... Εάν είναι σαρωμένα τα τεύχη της "Μαμούθ Comix", προτείνω να ξεκινήσεις απ' αυτά! Μέσα σ' αυτά υπάρχει και το "Dark Phoenix Saga", βέβαια, οπότε αν θέλεις να το διαβάσεις σε έντυπο, κάνε πρώτα μία ψακτική γιατί δεν έχω πρόχειρες μπροστά μου αντιστοιχίες. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί να μας πει άμεσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Πάντως τόσο το εισαγωγικό σημείωμα όσο και τα αφιερώματα στους δημιουργούς είναι εξαιρετική ιδέα και βοηθάνε απίστευτα! 

Επίσης αυτοί οι X-MEN τόσο καλοί ήταν? Δεν το πήρα και από ότι βλέπω μάλλον έχασα!!

 

Post/απάντηση δικιά μου με το πως να πάρεις ένα τεύχος αν το έχεις χάσει.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Ναι. Το Astonishing X-Men vol3 (και ανάθεμα άμα θυμάται κανείς τα 2 προηγούμενα :lol: ) είναι μια εκπληκτική σειρά. Με είχε κάνει να ξαναδιαβάσω μεταλλαγμένους. Με τεράστια χαρά. Τουλάχιστον τα πρώτα τεύχη που έγραφε ο Whedon. Μετά κάπου το έχασε...

Να ήταν μόνο μετά τότε που το χάσε... Γενικά οι X-Men σε μεγάλο σημείο το είχαν "χάσει" με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια...

 

45 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Το "Dark Phoenix Saga" κατά τη γνώμη μου χρειάζεται γερό υπόβαθρο για να καταλάβεις τις αλλαγές και την απώλεια... Εάν είναι σαρωμένα τα τεύχη της "Μαμούθ Comix", προτείνω να ξεκινήσεις απ' αυτά! Μέσα σ' αυτά υπάρχει και το "Dark Phoenix Saga", βέβαια, οπότε αν θέλεις να το διαβάσεις σε έντυπο, κάνε πρώτα μία ψακτική γιατί δεν έχω πρόχειρες μπροστά μου αντιστοιχίες. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί να μας πει άμεσα.

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει έχεις διαβάσει πράγμα από πριν για να το καταλάβεις και να το νιώσεις θα έλεγα...

 

49 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Επίσης δεν μου αρέσουν καθόλου οι αντίστοιχες ταινίες.

Λογικό διότι εκτός από 2-3 ταινίες, δυστυχώς τα έκανε μαντάρα η Fox με τους X-Men.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Χαλκ: Σιωπηλές Κραυγές, με ελαφρά σπόιλερ από την πλοκή της ιστορίας.

 

Αρχικά μου άρεσε πολύ το σχέδιο και τα χρώματα τα οποία με έκαναν να "μεταφερθώ" σε μια άλλη δεκαετία (ιδιαίτερα για το χρώματα πιστεύω ότι οι υπεύθυνοι σε αυτό το κομμάτι έδωσαν ρεσιτάλ). Επίσης φαίνεται (πέρα από το ότι αναφέρεται στο τέλος του τόμου) ότι στον σεναριογράφο αρέσει πολύ ο χαρακτήρας του Χαλκ, γράφοντας μία ιστορία στην προκειμένη περίπτωση πολύ αξιόλογη. Ιδιαίτερα στα σημεία όπου δείχνει την εσωτερική διαμάχη του Μπρους Μπάνερ ανάμεσα σε γκρι και πράσινο Χαλκ ήταν εξαιρετικά (κυρίως στα τρία τελευταία τεύχη), καθώς επίσης και στο τεύχος όπου ο Μπρους πάει να βρει την Μπέτι στο μοναστήρι, όπου στην συγκεκριμένη σκηνή ψιλο-έπεσα σε "κατάθλιψη" με την εξέλιξη της συνάντησής τους. Στα συν επίσης και η παρουσία του Δόκτωρ Στρέιντζ, των Σκραλ και η παρουσία του χαρακτήρα της Μάρλο, η οποία έδωσε μία ωραία στιγμή από γέλιο (αναφέρομαι στην σκηνή όπου συναντάει για πρώτη φορά τον Μπρους και την Μπέτι στο σπίτι του Τζόουνς). Τέλος και εμένα με πείραξε λίγο που κάποιοι χαρακτήρες δεν αναλύονται επαρκώς (Ρικ Τζόουνς και Δόκτωρ Σαμψών) αν και ισχύει αυτό που είπατε, ότι υποτίθεται ότι ο αναγνώστης τους γνωρίζει από τα προηγούμενα τεύχη. Προσωπικά εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιά ήταν αυτή η "δύναμη" που είχε προκαλέσει στο παρελθόν ο Τζόουνς και οι Σκραλ προσπαθούσαν να τον αναγκάσουν να την χρησιμοποιήσει, καθώς επίσης και ποιός ήταν ο άνθρωπος μέσα στο κόκκινο αμάξι (πείτε την αλήθεια δεν θα μπορούσε με κάποιες τροποποιήσεις να μοιάζει με την μηχανή του Κανέντα από το άνιμε Ακίρα;) που κυνηγούσε τον Χαλκ.

 

Συμπερασματικά άλλος ένας εξαιρετικός τόμος όπου βλέπουμε πρωτίστως έναν Μπρους Μπάνερ ψυχολογικά ασταθή, με τους Χαλκ (πράσινο και γρι) να προσπαθούν να πάρουν (ο καθένας ξεχωριστά) τον έλεγχο του μυαλού του. Βαθμολογία: 9/10.

 

Υ.Γ.: Μακάρι ο @Proedrosgr να έχει δίκιο και ο τόμος που θα μάθουμε την άλλη Παρασκευή να είναι μία ιστορία του Γούλβεριν.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τελείωσα κι εγώ επιτέλους τον τόμο του Χαλκ. Ακολουθούν ελαφρά σπόιλερ προφανώς.

 

Ανάμεικτα συναισθήματα γενικά όπως προείπα. Μου άρεσε αρκετά, άλλα τεύχη περισσότερο, άλλα λιγότερο, απλά ένιωσα ότι δεν υπάρχει τόση ισορροπία και συσχέτιση μεταξύ τευχών. Σου πέταγε πάρα πολλές υποπλοκές. Μία ο Στρέιντζ, μια ο Νάμορ, μία ο Ρικ Τζόουνς, μία ο Δρ. Σαμψών, μία οι Σκραλ, μία η Μάρλον γενικά χαμός λίγο. Από την μία είναι ωραίο γιατί νιώθεις όντως ότι βρίσκεσαι σε ένα σύμπαν ρεαλιστικό, μεγάλο, περιεκτικό, όπως στη πραγματική ζωή που σε μια μέρα μπορεί να συναντήσεις πολλούς διαφορετικούς γνωστούς σου που δεν συνδέονται μεταξύ τους. Από την άλλη όπως είπαν κι άλλοι ένιωσα και λίγο ότι με πετάει στη μέση της ιστορίας. Το τελευταίο τεύχος θεωρώ ήταν αριστούργημα, με την διαταραχή προσωπικότητας, πάρα πολύ έξυπνο και δίνει άλλη βαρύτητα στην ιστορία του Μπάνερ. Γενικότερα με τον τόμο αυτό βλέπεις πόση ανάπτυξη μπορεί να έχει ο Χαλκ, ενώ στις ταινίες πάντα είναι λίγο μονοδιάστατος και περιορίζεται στην σχέση Μπάνερ-Χαλκ και τίποτα παραπάνω. Μου άρεσαν επίσης πάρα πολύ οι διάλογοι του David. Διασκεδαστικοί, φυσικοί και γεμάτοι αναφορές. 

 

Αν έπρεπε να κατατάξω ως τώρα τις ιστορίες:

1. Thor: Αναγέννηση 

2. Spider-Man: Η Επιστροφή

3. X-Men: Το Χάρισμα

4. Captain America: Εκτός Χρόνου

5. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

6. Iron Man: Extremis

7. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

8. New Avengers: Aπόδραση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

για τους  φύλακες του γαλαξία, καλές ιστορίες, τις δυο πρώτες διάβασα δεν ήξερα τίποτα για αυτή την ομάδα. ο hulk πολύ καλός. μου θύμισε τα παλια

Επεξεργασία από SPAWN
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, SPAWN είπε:

για τους  φύλακες του γαλαξία, καλές ιστορίες, τις δυο πρώτες διάβασα δεν ήξερα τίποτα για αυτή την ομάδα. ο hulk πολύ καλός. μου θύμισε τα παλια

Δεν είχες διαβάσει, διότι δεν υπήρχαν φίλε μου!! Αυτή η ομάδα δεν έχω μάθει ακόμη πως και πότε προέκυψε... Οι Guardians of the Galaxy που είχαμε την τύχη να διαβάσουμε κάποιες περιπέτειές τους στα "Σπάιντερ Μαν" του Καμπανά, ήταν με μέλη όπως τους Vance Astro και Martinex (νομίζω και ο Yondu) και κάνας-δυο ακόμη που δε θυμάμαι, με αρχηγο τον Starhawk, που αν δεν απατώμαι ήταν κάτι σαν..ανδροϊδές! Μάλιστα ήρθαν απ' το μέλλον και βοήθησαν τους Εκδικητές, όπου τους είχαν κάνει επίτημα μέλη τους (τότε ήρθαν απ' το μέλλον διότι κυνηγούσαν έναν επιστήμονα που το έσκασε από κει, αυτός που θα γνωρίσουμε λίγο αργότερα ως "Εχθρός"!)! Καμία σχέση με την "ανάλαφρη" αυτή ομάδα που έχουμε εδώ και που το origin της δεν το γνωρίζω, ούτε γιατί είναι στην "εποχή μας", ούτε φυσικά γιατί έχουν το ίδιο όνομα με εκείνη την ομάδα... Υποτίθεται πως η άλλη ομάδα έρχεται μετά το 3.000 μ.Χ. και δημιουργήθηκε για να αντιμετωπίσει την απειλή της ερπετοειδούς φυλής εξωγήινων, τους Badoon, που κατέστρεφαν τα πάντα στο πέρασμά τους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6927
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι guardians of the galaxy, οι καινούργιοι και καλύτεροι από όλους προέκυψαν από τον μεγάλο Abnett μετά το πρώτο Annihilation.

 

Εκεί ο Abnett ένωσε πολλούς διαφορετικούς Marvel cosmic χαρακτήρες δίνοντας φόρο τιμής στον μεγάλο Starlin. Η σειρά ήταν εξαιρετική με υπέροχο σχέδιο του Pelletier.

 

Όμως όπως οι περισσότερες ποιοτικές σειρές δεν πουλούσε τίποτα. Όμως ....

 

Από εκεί προήρθε το ενδιαφέρον για την ταινία που οδήγησε στη σειρά του Bendis της οποίας τα πρώτα τεύχη είδαμε στην σειρά.

 

Έτσι ανέλαβε ο Bendis η σειρά πουλούσε σαν τρελή. Βέβαια δεν ήταν πια και τόσο καλή ποιοτικά αλλά δεν βαριέσαι

 

Make mine cosmic Marvel.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

@Mandrake Γιατι αυτή η ομάδα? Με απλά λόγια movie synergy...αυτή η ομάδα εμφανίστηκε στις ταινιες του MCU οπότε αυτή προωθήθηκε εκείνη την περιόδο! Επίσης...Bendis! Αν δεν κανω λάθος κάποια απο τα μέλη της είχαν εμφανιστεί ως ομάδα στη σειρα Annihilation πιο παλιά όπου τους συγκέντρωσε ο Vance Astro...Ε, μετά ήρθε η ταινία και ο Bendis κι ετσι οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες εντυπώθηκαν στη νεότερη γενιά ως οι Φυλακες του Γαλαξία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Από πλευρά κόμικ δεν μπορώ να πω πολλά,μόνο το ότι η σειρά του Bendis που βλέπουμε και στη συλλογή μέρος της ξεκίνησε το 2013 που ήταν σαν διαφήμιση για τις ταινίες λίγο πολύ.

 

Οι δυό ταινίες mcu πρωτοέπαιξαν  το 2014 η πρώτη και 2017 η δεύτερη.

 

Τώρα μία πραγματικά ενδιαφέρον διαφήμιση (ή μεγάλη σύμπτωση) είναι από τη πλευρά των βιντεοπαιχνιδιών.Με τον Rocket Racoon να μπαίνει στη συνέχεια/expansion/rereleased του Marvel vs Capcom 3,το Ultimate Marvel vs Capcom 3 το 2011.Δύο χρόνια μετά τη κυκλοφορία κεντρικού παιχνίδιου (2009).Μετά ήρθε το Marvel vs Capcom Infinite και έγινε όλο μια mcu διαφήμιση και άσχημη διαφήμιση.

"Εντάξει μπορεί αυτό να είναι επειδή είναι ενδιαφέρον ή σημαντικός ο χαρακτήρας" θα μου πείτε πολύ σωστά αλλά θέλω απλά να πω πως υπήρχει σαν χαρακτήρας πριν τη σειρά του Bendis και το mcu.Και η ομάδα το ίδιο πράγμα πιθανόν απλά τώρα έχουν φτάσει σε νέα επίπεδα διασημότητας (και ίσως σημαντικότητας).

 

Με αυτό θέλω να πω πως οι Φύλακες δεν είναι δημιούργημα του mcu ή πρωτοεμφανίζονται γενικά στη σειρά του Bendis και πως υπήρχαν από πριν.

 

Ορίστε το trailer του Rocket Racoon για το Ultimate Marvel vs Capcom 3 από το επίσημο κανάλι της Marvel:

 

Edit:Στο Marvel Database λέει πως η ομάδα πρωτοξεκίνησε ως Guardians of the Galaxy το 2008.

https://marvel.fandom.com/wiki/Guardians_of_the_Galaxy_(Earth-616)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εάν δεν κάνω λάθος όμως, εκείνη η ομάδα που διάβασα εγώ τότε (που προσωπικά του προτιμώ εκατό φορές περισσότερο!!) τοποθετήθηκε σε διαφορετικό timeline! Εναλλακτικό σύμπαν όπου κάποια στιγμή πρέπει να μπήκε και ο Wonder Man που μάλλον..επέζησε (?!) μέχρι τότε και μιας και δε γερνάει; Δε ξέρω... Ως Hollywood ονομαζόμενος, δεν έχω διαβάσει σχετική ιστορία από δικό τους κόμικ... Εγώ ως guests στους Avengers τους έχω δει και απ' το λίγο που είχα δει, ήταν σούπερ!!

 

Όσο για το movie synergy που λες, δεν είναι του "MCU" σίγουρα, διότι οι συγκεκριμένοι εμφανίστηκαν για πρώτη φορά τον Απρίλιο του 2008, στο "Annihilation: Conquest", απ' ότι διαβάζω εδώ! Μιας και το αναφέραμε, μακάρι πλάκα πλάκα να διαβάζαμε κάποια στιγμή στην Ελλάδα και το crossover με τους Phalanx! Να πάρουμε και μια γεύση Borg της "Marvel Comics", στα Ελληνικά, οι αμύητοι! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα κι εγώ το Guardians. Εύπεπτο τομάκι, το τελείωσα πολύ γρήγορα. Τα πρώτα 2 τευχάκια που περιέχει είναι ουσιαστικά μια εισαγωγή στο σύμπαν των Guardians ας πούμε. Παρατηρώ μεγάλη ομοιότητα με τις ταινίες. Προφανώς ο τίτλος βγήκε όταν βγήκε για να προωθήσει και την ταινία αλλά μου κάνει εντύπωση που είχε γίνει συνεννόηση 1 χρόνο πριν (Αύγουστο του 2013 βγήκε το κόμικ, Αύγουστο του 2014 η ταινία) για να συμβαδίζει το ρόστερ της ομάδας και στις 2 εκδοχές. Όσον αφορά το κόμικ λοιπόν, σε γενικές γραμμές πλακίτσα είχε, κυρίως δράση έδειξε, αλλά όχι κάτι παραπάνω. Το αγαπημένο μου ήταν το συμβούλιο των διαγαλαξιακών "βασιλέων" που αναφέρονται στην σημαντικότητα της Γης, έδενε ωραία σαν εξωτερική ματιά του σύμπαντος της Marvel. Διαπιστώνω πάντως ότι αυτό που είχα διαβάσει για τον Bendis ισχύει. Οι διάλογοί του ώρες ώρες δεν παίζονται. Είτε είναι ακατάπαυστοι, με σελίδες γεμάτες μπαλονάκια, είτε είναι κάτι διακοπτόμενο θέλοντας να δώσει μια ψευδή φυσικότητα. Με κουράζουν. Καταλήγω ότι δεν τον προτιμώ σαν συγγραφέα γενικότερα, ούτε το New Avengers μ'άρεσε τόσο όπως είχα πει.

 

Αν έπρεπε να κατατάξω ως τώρα τις ιστορίες:

1. Thor: Αναγέννηση 

2. Spider-Man: Η Επιστροφή

3. X-Men: Το Χάρισμα

4. Captain America: Εκτός Χρόνου

5. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

6. Iron Man: Extremis

7. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

8. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

9. New Avengers: Aπόδραση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

38 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Διάβασα κι εγώ το Guardians. Εύπεπτο τομάκι, το τελείωσα πολύ γρήγορα. Τα πρώτα 2 τευχάκια που περιέχει είναι ουσιαστικά μια εισαγωγή στο σύμπαν των Guardians ας πούμε. Παρατηρώ μεγάλη ομοιότητα με τις ταινίες. Προφανώς ο τίτλος βγήκε όταν βγήκε για να προωθήσει και την ταινία αλλά μου κάνει εντύπωση που είχε γίνει συνεννόηση 1 χρόνο πριν (Αύγουστο του 2013 βγήκε το κόμικ, Αύγουστο του 2014 η ταινία) για να συμβαδίζει το ρόστερ της ομάδας και στις 2 εκδοχές. Όσον αφορά το κόμικ λοιπόν, σε γενικές γραμμές πλακίτσα είχε, κυρίως δράση έδειξε, αλλά όχι κάτι παραπάνω. Το αγαπημένο μου ήταν το συμβούλιο των διαγαλαξιακών "βασιλέων" που αναφέρονται στην σημαντικότητα της Γης, έδενε ωραία σαν εξωτερική ματιά του σύμπαντος της Marvel. Διαπιστώνω πάντως ότι αυτό που είχα διαβάσει για τον Bendis ισχύει. Οι διάλογοί του ώρες ώρες δεν παίζονται. Είτε είναι ακατάπαυστοι, με σελίδες γεμάτες μπαλονάκια, είτε είναι κάτι διακοπτόμενο θέλοντας να δώσει μια ψευδή φυσικότητα. Με κουράζουν. Καταλήγω ότι δεν τον προτιμώ σαν συγγραφέα γενικότερα, ούτε το New Avengers μ'άρεσε τόσο όπως είχα πει.

 

Αν έπρεπε να κατατάξω ως τώρα τις ιστορίες:

1. Thor: Αναγέννηση 

2. Spider-Man: Η Επιστροφή

3. X-Men: Το Χάρισμα

4. Captain America: Εκτός Χρόνου

5. Hulk: Σιωπηλές Κραυγές

6. Iron Man: Extremis

7. Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

8. Guardians of the Galaxy: Κοσμικοί Εκδικητές

9. New Avengers: Aπόδραση

 

 

Θα ήθελα νε σε κεράσω έναν καφέ της παρηγοριάς γιατί εσύ ήσουν ο πιο πορωμένος από όλους μας για τεύχος των Φυλάκων.Και με βάση τη προσωπική σου κατάταξη για τα τεύχη,μάλλον απογοητεύτηκες.Εύχομαι καλύτερα τεύχη για Φύλακες στο μέλλον για τη συλλογή αν υπάρξουν!!!  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Θα ήθελα νε σε κεράσω έναν καφέ της παρηγοριάς γιατί εσύ ήσουν ο πιο πορωμένος από όλους μας για τεύχος των Φυλάκων.Και με βάση τη προσωπική σου κατάταξη για τα τεύχη,μάλλον απογοητεύτηκες.Εύχομαι καλύτερα τεύχη για Φύλακες στο μέλλον για τη συλλογή αν υπάρξουν!!!  :)

Όντως περιμενα να μ αρέσει παραπάνω. Αλλά εντάξει, δεν θα βάλω και τα κλάμματα. Με συγχωρείτε... κάτι μπήκε στο μάτι μου...ποιος καθαρίζει κρεμμύδια; :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κοντεύουμε 10ο τεύχος και εγώ έχω να πιάσω τόμο από το 4ο :P Ελπίζω να είστε έτοιμοι για σειρά κριτικών, γιατί προβλέπεται δυνατό μπάσιμο στο διάβασμα (ελπίζω :) ). Βασικά δεν ξέρω αν το OCD μου θα ικανοποιηθεί αν διαβάσω το δεύτερο μέρος του Captain America (καθώς το τελευταίο τεύχος που διάβασα ήταν το πρώτο) χωρίς να παρεμβληθεί άλλη ιστορία ή αν θα πρέπει να τα πιάσω με τη σειρά ανεξαρτήτως αν έχω όρεξη να πιάσω ιστορία του ήρωα που έχει σειρά να διαβαστεί. Θα δείξει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.