Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ή να το κρατήσουν ως ΕΪΜ, αφού έτσι προφέρεται. Και μας υπενθυμίζει κιόλας το παρακάτω κορυφαίο αστείο :lol:

 

image.thumb.png.e5684028c86c917f142095a5a7034d6c.png

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Κάπτεν Αμέρικα: Εκτός Χρόνου, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Λοιπόν παιδιά εμένα η γνώμη μου για τον τόμο του Κάπτεν Αμέρικα είναι πάρα πολύ καλή έως άριστη θα έλεγα. Ξεκινώντας από το τέλος προς την αρχή μπορούμε να θεωρήσουμε σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα δούμε και τον τόμο του Στρατιώτη του Χειμώνα. Πιστεύω ότι όποιος είναι φαν του κατασκοπευτικού και του μυστηρίου θα βρει τον τόμο αρκετά ενδιαφέρον, καθώς σε κάθε τεύχος το "παζλ" αρχίζει να συμπληρώνεται και με το τοπίο σιγά-σιγά να ξεδιαλύνεται. Εγώ από ότι κατάλαβα για την ψυχολογία του Κάπτεν είναι ότι ο κύβος με κάποιον τρόπο του δημιουργεί ψεύτικές αναμνήσεις ή του ξεκλειδώνει αναμνήσεις του μυαλού του που μπορεί να μην θυμόταν (όπως αντίστοιχα συνέβη στον Μπάκι στην ταινία Κάπτεν Αμέρικα: Εμφύλιος Πόλεμος όπου στην προκειμένη περίπτωση λειτουργούσε με τις αναμνήσεις της εκπαίδευσής του από τους Ρώσους), όπου αυτό μένει να αποδειχθεί στην πορεία βέβαια. Συμπερασματικά πολύ καλός τόμος, με ομαλή μετάβαση της ιστορίας μεταξύ παρόν-παρελθόν και φυσικά, το αλατοπίπερο, με ρεαλιστικά καρέ μάχης. Βαθμολογία: 8,5/10.

 

Επίσης, από την μεριά μου προτιμώ τα ονόματα καλύτερα στα αγγλικά όπως αυτά είναι δηλαδή και τα "βαφτιστικά" τους από τους δημιουργούς. Δεν έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα βέβαια αλλά για παράδειγμα προτιμώ τα Μπιστ και Στορμ από τα αντίστοιχα Κτήνος και Καταιγίδα. Επίσης στο πέμπτο τεύχος στο σημείο που σκάει ο μπράβος του Σκαλ δεν θα ήταν καλύτερα η ατάκα του (όπως και η ατάκα του Μπάκι όταν κάνει ντου με τους Ρώσους στην πρώτη σκηνή) να είναι μεταφρασμένη στο κάτω σημείο της σελίδας (όπως ήταν εκείνη που έλεγε για τον τίτλο της εφημερίδας στο πρώτο τεύχος);

 

Τέλος με αφορμή τον επερχόμενο τόμο, η δίκη μου πρόβλεψη είναι πως θα δούμε τον... Πλανήτη Χαλκ. Φυσικά για κλείσιμο 10άδας ελπίζω σε κάποια ιστορία του Γούλβεριν!

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το πήρα στον δρόμο για την σχολή. Hulk Silent Screams το 8 όπως έλεγα κι ευχόμουν γιατί έχω το Planet Hulk χαχαχα

IMG_20191107_101325.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επόμενο τεύχος X-Men

91DE4F38-5E95-4768-BC17-C10773D29A4F.jpeg

5FC8EBF1-FF21-4132-8568-50A5A3998638.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα του 5ου με τον κύριο νεκροπισίνα :)  (μπορεί και νεκρομπιλιάρδο. δε τζουρι ιζ νοτ αουτ)

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0005.jpgMARVELGRAPHICNOVELS_0005z.jpg

 

IMG_20191108_100823.jpgIMG_20191108_100833.jpgIMG_20191108_101550.jpg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Deadpool: Ο πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον

 

Σενάριο: Duane Swierczynski
Σχέδιο: Jason Pearson

 

Οι δυο ταινίες με ήρωα τον Deadpool μου άρεσαν σε μεγάλο βαθμό (η πρώτη πολύ περισσότερο από τη δεύτερη), αλλά κατά τ'άλλα δεν έχω εμβαθύνει ιδιαίτερα στον συγκεκριμένο τύπο. Για την ακρίβεια, αυτό το κόμικ αποτελεί την πρώτη μου επαφή με τον χάρτινο Deadpool. Λοιπόν, πέρασα πολύ καλά! Σίγουρα δεν ξετρελάθηκα, αλλά ήταν μια απόλυτα ψυχαγωγική αναγνωστική εμπειρία, με κάμποση δράση, ακόμα περισσότερη τρέλα, αλλά και φυσικά με κατάμαυρη αίσθηση του χιούμορ. Το σχέδιο αρκετά καλό και τίμιο, μπορώ να πω ότι μου άρεσε, αλλά μάλλον έπασχε λιγάκι στις λεπτομέρειες των σκηνικών και των χαρακτήρων. Γενικά δηλώνω ιδιαίτερα ικανοποιημένος, δεδομένου ότι κρατούσα και σχετικά μικρό καλάθι πριν το ξεκινήσω. 

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε  και το τεύχος 5.Μια τρελή εμπειρία μπορώ να πω :lol:

 

Αυτό το τεύχος έχει στο περίπου  δύο ιστορίες (είναι όντως δύο; Η μία σε κομμάτια; δεν ξέρω),το  Wade Wilson's War και το X-Men Origins:Deadpool. 

 

Και οι δύο ιστορίες έχουν ωραίο σχέδιο,άφθονη δράση,πολλά αστεία και λίγη βία.Μπορεί να σας πιάσει αναγούλα σε μερικές φάσεις.Επείσης ένα θάξιμο σε έναν άνθρωπο που ας πούμε έχει ένα φετίχ με κάτι (δε θα πω τι είναι αλλά θα πω πως είναι στην δεύτερη ιστορία).

 

 

 

8e42cbf813dadcbbf57fb0bd20a9c615_hair-strands-png-107-images-in-collection-page-1-strand-of-hair-png_407-276.thumb.png.4e2e361605da4705e738f59c308c4d7b.png

(Και για να προσθέσω λίγη καφρίλα..)

Α,ξέχασα να αναφέρω πως εγώ και ο Deadpool έχουμε παρόμοια γούστα και αυτό φαίνεται με το πως είναι σχεδιασμένες οι συνεργάτριες του και με τα πλούσιά  τους μπούστα :awesome:

 

;)

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική "σφηνάκι" για τον τόμο Ντέντπουλ: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον.

 

Λοιπόν... τι να πει κανείς για τον τόμο του Ντέντπουλ; Έχοντας διαβάσει το Αυτόχειρες Βασιλιάδες και το Ο Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος η αλήθεια είναι ότι ολοκληρώνοντας το τέταρτο τεύχος αυτού του τόμου, δυσκολεύτηκα να καταλάβω το τί διάβασα. Αλλά από ότι κατάλαβα...

 

Spoiler

ο Ντέντπουλ αφότου έχει ολοκληρώσει μία αποστολή, κατά τη διάρκεια της ανάρρωσής του μαζί με τους συνεργάτες του, αποφασίζει να μας τρολάρει λέγοντάς μας μια ιστορία για ένα συμβάν που έγινε στο Μεξικό.

 

Τώρα για το Ορίτζινς, μια ανάλαφρη και γρήγορη ιστορία που μας δίνει μια εναλλακτική εκδοχή του πως συμμετείχε στο Όπλο Χ. Στα συν το υπόβαθρο του χαρακτήρα που παρουσιάζετε με τις σκηνές από το παρελθόν, όπως και τα καρέ με τα πιστολίδια (τα λεγόμενα σπλας).

 

Συνολικά ένας εναλλακτικός τόμος σε σχέση με αυτά που έχουμε διαβάσει στο παρελθόν όσο αφορά την πλοκή και την ροή της ιστορίας, με (επιτρέψτε μου να προτείνω) άλλο ένα γρήγορο διάβασμα (το πολύ τα τεύχη #1-4) να κρίνεται απαραίτητο. Βαθμολογία: 7,5/10.

 

Τέλος, θα πάρω το ρίσκο να προβλέψω πως ο επόμενος τόμος θα είναι (με βάση την απάντηση που έδωσε η εκδοτική στον φίλο @Tsaklas) το Σπάιντερ-Μαν: Η Γέννηση του Βένομ (και φυσικά για αμέσως επόμενο το Ολντ Μαν Λόγκαν).

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβάστηκε κι αυτό (έστω εν μέρει, μιας και μου απομένει το Origins στο τέλος).

 

Η εντύπωσή μου είναι γενικά θετική. Δεν είμαι φαν του ήρωα, αλλά και η ιστορία και ο τρόπος αφήγησης έχουν ένα ενδιαφέρον, ενώ το σχέδιο είναι καταπληκτικό και ταιριαστό. Ο Pearson είναι ίσως ο καλύτερος κλώνος του Michael Golden, τον οποίο θεωρώ ίσως τον καλύτερο comic book artist (έστω τουλάχιστον σε Marvel-DC) των 80s. Φυσικά, κοινός τόπος και των δύο είναι η πολύ περιορισμένη παραγωγή, κάτι που δεν τους έκανε ποτέ τα πρώτα ονόματα όπως ήταν πχ οι Byrne & Romita Jr, καλλιτέχνες που συνδύαζαν ποιότητα και ποσότητα.

 

Αυτό που στα σίγουρα δε μου άρεσε ήταν τα εξώφυλλα. Το ένα χειρότερο από το άλλο, και χρωματικά/σχεδιαστικά αλλά και ως στήσιμο. Yuck!

 

Ίσως επανέλθω για το Origins, αλλά με μικρές πιθανότητες, μου κάνει τρελό filler με την πρώτη ματιά.

 

Στο επόμενο έχουμε Astonishing X-Men, όπου θα επικεντρωθώ κυρίως στο πόσο καλή ήταν η μετάφραση, μιας και τις original ιστορίες τις έχω και στη συλλογή, αλλά και σε πολύ μεγάλη εκτίμηση. Ο δημιουργός της Buffy Summers Joss Whedon αναλαμβάνει την Kitty Pryde, χαρακτήρα που εν πολλοίς ενέπνευσε την Buffy, και τον συνεπώνυμο Scott Summers! Δε θα ξεχάσω ποτέ την ατάκα του Κύκλωπα στο τέλος για τα κουστούμια και τους υπερήρωες, ούτε το γεγονός ότι αυτή ήταν (imho) η μόνη φορά που ο χαρακτήρας του Κύκλωπα αναπτύχθηκε με ένα στοιχειώδη σεβασμό μετά το Uncanny X-Men#175, περισσότερα από 20 χρόνια νωρίτερα (και ποτέ έκτοτε). Επίσης, θεωρώ τον Cassaday (μαζί με τον Suart Immonen) τον καλύτερο σχεδιαστή κόμικς των τελευταίων 20 χρόνων, οπότε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τόμος 5: Ντέντπουλ, Ο πόλεμος του Γουέηντ Γουίλσον

 

Ο τόμος αποτελείται από δύο ιστορίες, συμπαθητικές μεν, όχι όμως και αριστουργήματα.

 

Στην πρώτη ιστορία, μού άρεσε ότι ο Ντέντπουλ ειρωνεύεται συνεχώς τους πάντες και ''σπάει τον τέταρτο τοίχο'', απευθύνεται δηλαδή άμεσα στον αναγνώστη. Αυτά τα στοιχεία τα είχαμε δει και στην ταινία. Δυστυχώς λείπει το κάφρικο ενήλικο χιούμορ της ταινίας. Επίσης οι βίαιες σκηνές μάχης θα μπορούσαν να είναι πιο ενδιαφέρουσες, αντί να φαίνονται πανεύκολες για τον Ντέντπουλ και την ομάδα του, που θριαμβεύουν χωρίς να ιδρώσει το αυτί τους.

 

Στην δεύτερη ιστορία, θα προτιμούσα να δω τι έγινε μετά το τέλος, παρά τα όσα προηγήθηκαν. Αν και ομολογώ ότι γέλασα πολύ με ένα συγκεκριμένο αστείο :)

Spoiler

Στο τέλος ο Ντέντπουλ συναντά τον πατέρα του, που τον εγκατέλειψε μικρό παιδί, κι ετοιμάζεται να του διηγηθεί την ιστορία της ζωής του. Αυτή η ιστορία ναι, έπρεπε να ειπωθεί!

 

Γενικά ένα τομάκι με το οποίο πέρασα την ώρα μου και γέλασα σε δυο σημεία. Ελπίζω να υπάρχουν καλύτερες ιστορίες Ντέντπουλ εκεί έξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

37 λεπτά πριν, Super Goofy 000 είπε:

Δυστυχώς λείπει το κάφρικο ενήλικο χιούμορ της ταινίας.

 

Κάτσε ρε φίλε,τότε το "με γεμίσατε με τόσο μολύβι που θα μπορώ να γράφω με το %#^$ μου" τι είναι; :lol:

 

($%%@ λέει εκεί,"πουλί"θα πω εγώ,επιστημονικά ορθό και φιλικό στα παιδιά,αν και ομολογώ η πρώτη μου σκεψη όταν διάβαζα το κόμικ είναι η λέξι "καβ--" :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Αυτό ακριβώς είναι το αστείο, με το οποίο αναφέρω ότι γέλασα πολύ στην δεύτερη ιστορία :lol:

Ενώ όμως η ταινία ήταν γεμάτη από παρόμοια αστεία, στον τόμο είχαμε μόνο αυτό. Ήθελα κι άλλα παρόμοια. Να μπορώ να πω σε φίλους, που τούς άρεσε η ταινία, να αγοράσουν και το κόμικ:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Βρήκα χρόνο να διαβάσω το Deadpool (ο Καπ ακόμη αδιάβαστος εντωμεταξύ). Το Wade Wilson's War είναι συμπαθητική ιστορία που διαβάζεται εύκολα. Το X-Men origins: Deadpool κατά το κύριο μέρος αδιάφορο οπότε δεν θα το σχολιάσω. Το Wade Wilson's War  λοιπόν είναι ενδιαφέρον επειδή είναι non-cannon και αυτό δίνει μεγάλη ελευθερία στον δημιουργό. Πολλά πράγματα όμως θα μπορούσαν να είναι καλύτερα όπως π.χ. το χιούμορ. Το τέλος όμως είναι πολύ δυνατό και "κουβαλάει" την ιστορία. Επίσης μου φαίνεται πως έχει μια Joker αύρα.  Όταν είδα ότι το επόμενο τεύχος θα ήταν Deadpool και μία όχι γνωστή ιστορία ήμουν απογοητευμένος αλλά να πω την αλήθεια το ευχαριστήθηκα τελικά. Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει το δεκάρικο αλλά σίγουρα αξίζει να την διαβάσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Bilis είπε:

Το Wade Wilson's War είναι συμπαθητική ιστορία που διαβάζεται εύκολα. Το X-Men origins: Deadpool κατά το κύριο μέρος αδιάφορο οπότε δεν θα το σχολιάσω.

 

Ο λόγος που το Xmen Origins:Deadpool είναι μέσα στο τόμο είναι για να σου δείξει το πιθανό παρελθόν του Wade Wilson  ως όλο καθώς το Deadpool: Wade Wilson's War σου δείχνει το πιθανό παρελθόν του Deadpool.Και τα δύο από τον ίδιο συγγραφέα και σεναριογράφο.Το λέει στις σημειώσεις του συγγραφέα πίσω αυτό. 

 

Τώρα ένας λόγος παραπάνω που θεωρώ εγώ είναι επειδή κάποιοι μπορεί να ξίνισαν ή να ξινίσουν με τη κοροϊδία στο Wade Wilson's War και να θέλουν κάτι που ίσως μάλλον πολύ σίγουρα μπορεί όντως να έγινε.

 

Και ναι,μπορεί να είσαι ο πρώτος εδώ που το έγραψε.Αυτό με τα ψεύτικα παρελθόντα είναι όντως πολύ τύπου Joker.Ο αναγνώστης είναι η Harleen Quinzel,ο Deadpool είναι ο Joker και η ανάγνωση του κόμικ είναι η ψυχιατρική εξέταση.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το ήξερα ότι το Origins είναι του ίδιου συγγραφέα αλλά φάνηκε σαν να το έβαλαν επειδή τα τέσσερα τεύχη δεν θα άξιζαν 10 ευρώ από μόνα τους. Γενικά μου φάνηκε λίγο υπερδραματικό αν και

Spoiler

εκεί που ο Dead Pool έβλεπε πως βγήκε η ταινία του ήταν ξεκαρδιστικό :lol:

Το Wade Wilson's War ήταν σίγουρα καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

13 ώρες πριν, Bilis είπε:

Το ήξερα ότι το Origins είναι του ίδιου συγγραφέα αλλά φάνηκε σαν να το έβαλαν επειδή τα τέσσερα τεύχη δεν θα άξιζαν 10 ευρώ από μόνα τους. Γενικά μου φάνηκε λίγο υπερδραματικό αν και

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

εκεί που ο Dead Pool έβλεπε πως βγήκε η ταινία του ήταν ξεκαρδιστικό :lol:

Το Wade Wilson's War ήταν σίγουρα καλύτερο.

 

Δεν ξέρω αν ο κάθε τόμος έχει ένα όριο για ελάχιστες σελίδες,παραδείγματος χάρη 100 σελίδες και άνω,πότε κάτω.Αλλά υπάρχουν τόμοι με μόνο τέσσερα τεύχη μέσα,αλλιώς ναι είναι λίγα τα τεύχη αν έχουν λίγες σελίδες για το τόμο. 

 

Όσο για το κρυμμένο κείμενο,επειδή στο κινητό δεν μπορώ να βάλω spoiler εδώ,θα πω αυτό:   

Στο Xmen Origins Deadpool αυτό που αναφέρεις το έφτιαξε σίγουρα ένα γνωστό πρόσωπο με μία σιγκεκριμένη μανία στις ταινίες,στοιχείο:Έφτιαξε Transformers.

Με το που το κατάλαβα αυτό ή νόμιζα έστω πως είναι αυτό λύθηκα στα γέλια.

 

Επείσης το Wade Wilson's War έχει 4th walk break.Ένας λόγος ίσως που μπορεί να σου άρεσε περισσότερο.

 

 

Edit:  Για πσράδειγμα,στη συλλογή οι τόμοι Wolverine:Wolverine και New Xmen:E is for Extinction είναι τέσσερα τεύχη σύνολο το καθένα.

 

Edit2:  Αν το λές από τη πλεύρα που το διαβάζει  ο αναγνώστης και τρολλάρεται και λέει "αυτό ήταν;" και θέλει απαντήσεις,τότε να έχεις δίκιο.Τα τέσσερα αυτά τεύχη δεν θα ήταν αρκετα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το reference με τις εκρήξεις το έπιασα :lol: αλλά ήταν λίγο περίεργο μιας και υπήρχε παρόμοιο reference και στο Wade Wilson's War. Τα 4th Wall Breaks δεν ήταν και τόσο αστεία αλλά τουλάχιστον ήταν καλογραμμένα και ο τρόπος που αντιδρούσαν οι χαρακτήρες γύρω του ήταν δημιουργικός. Όσο για ελάχιστο αριθμό σελίδων, πιστεύω ότι όντως υπάρχει. Είναι πολλές ιστορίες στις οποίες έχουν βάλει έξτρα τεύχη όπως σε αυτή. Όσο για τους τόμος που έχουν τέσσερα τεύχη, μπορεί τα τεύχη τους να έχουν περισσότερες σελίδες (το Wolverine πχ είναι limited series οπότε μπορεί να έχει παραπάνω από τις κανονικές 22) ή να μην μπορούσαν να βρουν έξτρα τεύχη για να βάλουν. Επίσης μπορεί και το Wade Wilson's War να έχει λιγότερες από 22 σελίδες ανά τεύχος, δεν τις έχω μετρήσει. Πάντως σε όγκο, σε σχέση με τον Captain America που έχει 7 τεύχη ο Deadpool είναι σχεδόν ο μισός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλησπέρα . Από αλλού περιμένατε , από αλλού σας ήρθε .

Τα σημερινά εξώφυλλα .

MARVELGRAPHICNOVELS_0006.jpg    MARVELGRAPHICNOVELS_0006z.jpg

 

marvel289.thumb.jpg.66b035658c172fbc02d552978312ce97.jpg και τι εχουμε στο μέλλον

 

μεταφέρθηκαν στη βάση

  • Like 12
  • Λύπη 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τους X-Men. Αν και γενικά δεν είναι από τους αγαπημένους μου, ομολογώ ότι αυτή η ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ! Και σαν ιστορία και σχεδιαστικά. Όσον αφορά τους Φύλακες του Γαλαξία, τους περιμένω με ανυπομονησία! Θεωρώ πολύ καλή επιλογή από την εκδοτική! ΟΚ, αγαπάμε αραχνάκια κτλ, αλλά τώρα είναι η ευκαιρία να διαβάσουμε και τίποτα άλλο στα ελληνικά. Από Οξύ και Ανούμπις θα δούμε και βλέπουμε τόσα χρόνια τα σιγουράκια, έτσι χαίρομαι για αυτή την επιλογή. Με το καλό και γρήγορα και άλλες μη αναμενόμενες ιστορίες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πήρα σήμερα ΚΑΙ το X-Men οπότε 6/6. Μου άρεσε η ιστορία.. Δεν ξέρω αν θα πάρω το Thor δεν είμαι "ζεστός". 

Βαθμολογία για X-Men 9.0/10

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τόμος 6: Χ-Μεν, Το Χάρισμα

 

Ξαναδιάβασα λοιπόν την ιστορία κι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Παραμένει όσο καλή την θυμόμουν. Κάθε ένας από τους πέντε πρωταγωνιστές έχει τις δικές του σκηνές και την ευκαιρία να μας αποδείξει ότι δίκαια ανήκει στην ομάδα των Χ-Μεν. Από  αυτήν την άποψη μου θύμισε και τις δύο πρώτες ταινίες των Εκδικητών, που τις σκηνοθέτησε ο Γουέντον, ο συγγραφέας αυτής της ιστορίας. Κι εκεί όλα τα μέλη της ομάδας είχαν την ευκαιρία να λάμψουν στο προσκήνιο, επειδή η ιστορία δεν επικεντρώθηκε μόνο στους πιο δημοφιλείς ήρωες.

Παρατήρησα πόσο απίστευτο είναι το τέλος του κάθε τεύχους!*  Σε πείθει να διαβάσεις οπωσδήποτε την συνέχεια. Πώς είχαμε αντέξει να διαβάσουμε κάποτε την ιστορία αυτή σε συνέχειες; :lol:

Ένα μικρό μειονέκτημα είναι ο απότομος τρόπος που ολοκληρώνεται μία βασική πλοκή της ιστορίας, η εύρεση δηλαδή θεραπείας για τις μεταλλάξεις. Βέβαια αν σκεφτεί κανείς ότι θα μπορούσαν να την ξεχειλώσουν πολύ άσχημα αυτήν την πλοκή αν την συνέχιζαν, τότε εκτιμάται κάπως καλύτερα αυτό το μειονέκτημα.

Το σκίτσο είναι πανέμορφο και αναδεικνύει ακόμη περισσότερο το μεγαλείο της ιστορίας.

Μία ιστορία που πραγματικά άξιζε να επανεκδοθεί σε αυτήν την πολυτελή έκδοση:)

 

* Η ιστορία απαρτίζεται από 6 τεύχη, που αρχικά είχαν κυκλοφορήσει αυτόνομα. Σε αυτήν την έκδοση έχουμε και τα έξι μαζί. Δηλαδή ο τόμος είναι αυτοτελής, η ιστορία ολοκληρώνεται. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε και το τεύχος 6.Τι να πω πραγματικά...δεν ξέρω.Γ@ματο!!! Ναι βρίζω,δε με νοιάζει :lol:

 

Από που να το πρωτοπιάσω,λοιπόν ξεκινάμε: 

 

Το σχέδιο είναι όμορφο και ζωντανό (και μου θυμήζει λίγο το τεύχος 4).Αποικονίζει τις σκηνές δράσεις πολύ ωραία,οι οποίες τα σπάνε.Από διάλογο αρκετά ρεαλιστικό που μπορώ να πω πως η κεντρική πεντάδα μοιάζει με τους φίλους μου μερικές φορές. :lol: Σεναριακά,πολύ ενδιαφέρον και όλο στροφές πλοκής (ψάξτε plot twist) με πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Εκτίμησα το "Η ιστορία μέχρι τώρα" λίγο παραπάνω σε αυτό γιατί θα έχανα τον μπούσουλα.Εν το μεταξύ,τα τευχάκια τελειώνουν σε cliffhanger κανοντάς σε να θες να διαβάσεις τη συνέχεια...........για μισό λεπτό.........Ε JOSS WHEDON...ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ XMEN THE ANIMATED SERIES!!!!   :lol:

 

Αυτά,το τέλος της ιστορίας κάπως δείχνει πως υπάρχει συνέχεια.Αν ισχύει κάτι τέτοιο και είναι μαλιστα στη συλλογή γενικά,τότε οπωσδήποτε θελώ και τη συνέχεια.Απλά φοβερή ιστορία.  :)

 

 

ΥΓ:

Παρεπιπτόντως, κάποια άτομα στην ιστορία διαφωνούν με τη θεραπεία των μεταλλαγμένων.Αν είμουν μεταλλαγμένος έχοντας τέσσερα πόδια και η μούρη μου αναποδογυρισμένη και να βγάζω αφρούς από το στόμα (Που σημαίνει θα πήγαιναν στα μάτια) τότε ναι θα την έκανα και εγώ ή αν η μεταλλαξή μου ήταν επικίνδυνη σε εμένα ή άλλους.

Επεξεργασία από TheMetalBat
@ :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτή η ιστορία, καθώς και η συνέχεια, τολμώ να πω ότι είναι η καλύτερη ιστορία της Marvel τα τελευταία 20-25 χρόνια. Το υπέροχο σχέδιο του Cassaday, οι Whedonικοί διάλογοι, οι ανατροπές, η γλύκα κι η νοσταλγία που βγάζει, αλλά και οι πρωτότυπες σκέψεις και επιλογές την εκτίναξαν στα ύψη των προτιμήσεών μου. Ξεκάθαρα με έκανε να αντιληφθώ τι ήταν αυτό που δε μου άρεσε στο run του Morrison,  δηλαδή την πλήρη απουσία συναισθήματος . Ο Morrison εστίασε στο kinky/wierd/innovative τόσο πολύ που έχασε το νόημα των X-Men, οι οποίοι ελέω Claremont είχαν τεράστιες ποσότητες συναισθήματος και feel good αισθητικής. Αυτό το επανέφερε ο Whedon, απογειώνοντας τη σειρά, επικέντρωσε στους αγαπημένους χαρακτήρες, καταλήγοντας να κάνει οριακά συμπαθή ακόμη και την (άχρηστη και μισητή για τα γούστα μου) Έμμα Φροστ (τρελαίνομαι κάθε φορά που ο Σκοτ της τη "λέει")...

Μακάρι να είχε μείνει παραπάνω το δίδυμο, αλλά ίσως να είναι και καλύτερα έτσι, καθώς κατάφεραν σε 24 (;) τεύχη να απογειώσουν τους X-Men και πάλι, με απλές συνταγές χωρίς φανφάρες και τρέλες, σε ύψη που δυστυχώς φοβάμαι δεν πρόκειται να τους ξαναδούμε ποτέ (όπως στα δικά μου μάτια αποδείχτηκε από το πρόσφατο πολυδιαφημισμένο και απόλυτα αποτυχημένο εγχείρημα του Hickman).

Πάμε για το επόμενο τώρα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, tkollias είπε:

πως στα δικά μου μάτια αποδείχτηκε από το πρόσφατο πολυδιαφημισμένο και απόλυτα αποτυχημένο εγχείρημα του Hickman

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με αυτό :) Κρίνεις πολύ νωρίς. Για πολλούς απόλυτα επιτυχημένο. Και αυτό φαίνεται σε όλους τους τομείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

8 hours ago, ΚΟΜΙΞ said:

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με αυτό :) Κρίνεις πολύ νωρίς. Για πολλούς απόλυτα επιτυχημένο. Και αυτό φαίνεται σε όλους τους τομείς.

Προφανώς δικαίωμά μας να έχουμε αντίθετες απόψεις

 

 Χωρίς να μπω όμως σε λεπτομέρειες και ξεστρατίσουμε, θεωρώ απαράδεκτο το σεναριακό εύρημα της Μόιρα, το deus ex machina παίρνει διαστάσεις γιγαντισμού, ενώ καθαρά από άποψη κόμικ νοοτροπίας και τεχνοτροπίας τα charts και τα poweproints είναι εκτός τόπου και χρόνου. Τέλος, 12 τεύχη για να πούμε τι ακριβώς; Και από πού κι ως πού το κρίνω νωρίς; Πρέπει, αφού διάβασα 12 τεύχη, να περιμένω τι θα γίνει σε ένα χρόνο σε 10 τίτλους; Έλεος, ούτε χρόνος ούτε χρήμα υπάρχει για όλο αυτό. Αφού δεν κατάφερε να με κερδίσει σε 12 τεύχη δε θα με κερδίσει ποτέ...

 

Ας τα πούμε με pm πάντως, αν θες, για να μην κανιβαλίσουμε την ωραία κουβέντα που κάνουμε εδώ για τη συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Στο Ντέντπουλ τον ΣΤΟΧΟ τον ζωγραφίζει ο Παχνελης Στο τέλος των τευχων

Επεξεργασία από SPAWN
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η ώρα να διαβάσω τον Deadpool. 

 

Βρε παιδιά, τι κόμικ ήταν αυτό? :lol: Το ευχαριστήθηκα για τον λόγο ότι από την μία κρατούσε την δράση που αρμόζει σε τέτοιες ιστορίες, αλλά από την άλλη έβγαζε ένα χιούμορ ασύλληπτο κι ευφυέστατο. :wow:  Ο πρωταγωνιστής, είναι γενικώς παραδεκτό ότι το έχει χάσει κι επίσημα, αλλά εδώ έδωσε ρέστα. Τι να μνημονεύσω πρώτο? Το στυλ του? Τους "διαλόγους" του με το κοινό? Για να μην πω για το plot twist στο φινάλε. Ειδικά με αυτό ένιωσα ότι η ιστορία με κορόιδεψε. :lol:  Σαν ο συγγραφέας να μου είπε στο τέλος: "Σου άρεσε η ιστορία? Ε, ξέχνα ό,τι διάβασες! Σε δούλευα!!!". :lol:  

 

Γενικά το απόλαυσα το σενάριο. Διαφοροποιούνταν από αυτά που έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα. Ένα ευχάριστο και κεφάτο διάλειμμα από τα "σοβαρά" κόμικς της Marvel.  :) 

 

 

:beer: 

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα και το X-Men: Το Χάρισμα. Πολύ καλό όντως. Γιατί δεν έδωσαν στον Whedon καμιά ταινία X-Men; Θα τα πήγαινε περίφημα. Ωραία παρουσίαση των χαρακτήρων, καταλαβαίνεις τον χαρακτήρα του καθενός και γενικά ξεχωρίζουν, καταλαβαίνεις ποιον διαβάζεις, κάτι πολύ σημαντικό στα team-up book. Κλασικός Γουίντον όπως και στις ταινίες Avengers με πολύ χιούμορ, με χάλασε μόνο να βλέπω χαρακτήρες όπως η Έμα Φροστ να κάνουν χιουμοράκι, δεν μου ταίριαξε. Μακάρι να δούμε και την συνέχεια αλλά αυτό το ξερό "ΤΕΛΟΣ" στο τελείωμα του τόμου με προβληματίζει. Θα απαντήσει λογικά ο Τσέλιος στο μέιλ κάποιου από Δευτέρα, να μάθουμε αν θα μπει. Θα ήθελα πάντως να διαβάσω όλα τα τεύχη του, έστω και στα αγγλικά. 

 

Ίσως να ήταν και ο αγαπημένος μου τόμος ως τώρα, με μικρή διαφορά από το Εκτός Χρόνου. Μπορεί και το ανάποδο. 

Edit: Ψέματα, λόγω σχεδίου μάλλον προτιμώ Out of Time. Eδώ δεν με ξετρέλανε το σχέδιο.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Captain America: Εκτός χρόνου

 

Σενάριο: Ed Brubaker
Σχέδιο: Steve Epting

 

Ο Κάπτεν Αμέρικα είναι ένας από τους υπερήρωες της Marvel που συμπαθώ περισσότερο, έστω και αν αυτό οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά στις ταινίες που τον έχω συναντήσει, μιας και δεν πρέπει να έχω διαβάσει πάνω από δυο κόμικς όπου είχε συμμετοχή. Τέλος πάντων, η ιστορία είναι πολύ δυνατή, πολυεπίπεδη και καλογραμμένη (ο Ed Brubaker του "Criminal" αποτελεί εγγύηση για μένα), με ένταση, νεύρο, δυνατές σκηνές και ιδιαίτερα ικανοποιητική σκιαγράφηση των βασικών χαρακτήρων. Επίσης οι κακοί της υπόθεσης είναι πολύ ενδιαφέροντες και σίγουρα βάζουν δύσκολα στον Κάπτεν Αμέρικα. Όσον αφορά το σχέδιο, κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικό, με ρεαλιστική και δυναμική αποτύπωση των σκηνών δράσης, απολαυστικά κινηματογραφικά πλάνα, ωραία σκηνικά και πολύ καλό σχεδιασμό των στολών. Το μόνο... αρνητικό της υπόθεσης, είναι το ανοιχτό τέλος του τόμου, μιας και η ιστορία συνεχίζεται σε επόμενο τόμο. Ελπίζω να δούμε τη συνέχεια σχετικά σύντομα, αν και βέβαια μια επανάληψη θα την κάνω έτσι κι αλλιώς, όταν έρθει εκείνη η ώρα. 

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβάστηκε το Χάρισμα.
Νομίζω είναι αντάξιο της δημοφιλίας του.
Είναι πράγματι πολύ καλό :)
Σε κάποια σημεία δυσκολεύτηκα λίγο με τα πολλά ονόματα, μιας και δεν έχω εμπειρία από X-Men. Xρειάστηκε να ανατρέξω στις πίσω σελίδες να δω ποιος είναι ποιος, όπως και στον πολύ κατατοπιστικό πρόλογο "η ιστορία μέχρι τώρα".
Αν εξαιρέσουμε αυτό αλλά και κάποιους διαλόγους που με μπέρδεψαν σε πρώτη ανάγνωση, θεωρώ ότι έχουμε ένα πολύ δυνατό κόμικ σε επίπεδο σεναρίου.
Το τέλος κάθε τεύχους όντως ανεβάζει την αγωνία στα ύψη και σε ψήνει να μάθεις τη συνέχεια :cool:
Κι ενώ στο τέλος του τόμου η βασική ιστορία ολοκληρώνεται, φαίνεται ότι υπονοείται μια συνέχεια.
Κάτι θα παίξει με την Κitty, έχω μια υποψία τι μπορεί να είναι.

Spoiler

Μάλλον αυτή θα ξεκινήσει τον πόλεμο με τον Κόσμο της Θραύσης.


Ωραία και τα εξτραδάκια στο τέλος για τη Σχολή του Xavier.

 

Συνολικά είναι ο καλύτερος τόμος της συλλογής μέχρι τώρα, απ΄αυτούς που διάβασα.
Με σειρά κατάταξης απ΄τον καλύτερο στο χειρότερο τους βάζω έτσι:


Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 8/10
The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10
Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10
Iron Man: Extremis: 7/10

 

:beer:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.