Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το σχέδιο δεν ήταν τόσο άσχημο, απλά δεν ήταν κόμικς. Το κάθε καρέ δεν είχε κίνηση ούτε συνεχή δομή, ήταν σαν πίνακες ζωγραφικής (και όχι πολύ καλοί μερικές φορές, αλλά ικανοποιητικοί).

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στο πρώτο τεύχος κάπου έχει από πίσω γυμνό τον Τόνι Σταρκ. Δεν έχω δει χειρότερα σχεδιασμένο ανθρώπινο σώμα σε ρεαλιστικό σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επόμενη ιστορία: Captain America Εκτός Χρόνου

8C9124B5-F036-4DAD-948B-4C3ECCA8509F.jpeg

5BB4D4B9-3ADD-43E3-B0C0-F3A65E41D656.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άρα: 

06. X-men Το Χάρισμα - Astonishing X-Men Gifted - Astonishing X-Men #1-6 -  Joss Whedon & John Cassaday - gr 4.17 (24705r) - 22/11

 

αυτή η πληροφορία για το τι θα κυκλοφορήσει και πότε, προστίθεται για ευκολία και στο αρχικό ποστ κάθε φορά για όποιον τυχόν δεν το έχει πάρει χαμπάρι :)

 

Τα τευχάκια είχαν κυκλοφορήσει και το μακρινό 2006 από την Anubis :D Από τα αγαπημένα μου storylines. (μέχρι που παραξηλώθηκε για άλλη μια φορά το θέμα... όχι όμως στα 6 πρώτα τεύχη :lol: ) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το περίμενα πως θα το ξαναβγάλουν αυτό. :) Easy money για την Anubis. :) 

Έχουν βγει και τα επόμενα 6 τεύχη του Astonishing σε τόμο από την σειρά της Hachette. Αν κάνει ένα καλό η εκδοτική και βγάλει κατά αποκλειστικότητα και τα άλλα 2 storylines που έχει βγάλει επίσης η Anubis, ίσως βγάλουν και το Giant Size Astonishing που κλείνει το run του Whedon, το οποίο δεν είχαν βγάλει. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας ανεβάσουμε και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο του τρίτου τόμου. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0003.jpg   MARVELGRAPHICNOVELS_0003z.jpg   

 

 

:beer:

 

μεταφέρθηκαν στη βάση

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αγοράστηκε και διαβάστηκε με συνοπτικές διαδικασίες ! Καλή ιστορία με ανατροπές και cliffhanger , ίσως ασχοληθώ να διαβάσω και τα επόμενα. Το σχέδιο πολύ δυναμικό, σύγχρονο σε βάζει μέσα στη δράση. Δεν είχα ξαναπετυχει τον Killgrave σε κόμικ , τον γνώρισα στο Jessica Jones του Netflix  ( μακράν ο καλύτερος villain σε τηλεοπτική σειρά ).

 Δυστυχώς στο περίπτερο είχε φέρει μόνο ένα αντίτυπο και για να είμαι σίγουρος, θα το κρατάει από εδώ και πέρα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ενώ εσείς μιλάτε για το τρίτο τεύχος εγώ βρήκα χρόνο να διαβάσω το Iron-Man: Extremis! Τα πρώτα δύο τεύχη είναι αργά αλλά από το τρίτο τεύχος και μετά υπάρχει σοβαρή βελτίωση. Η πλοκή είναι μέτρια αλλά η ιστορία δίνει περισσότερη έμφαση στις μάχες (οι οποίες είναι κινηματογραφικές και αρκετά θεαματικές) με αποτέλεσμα να διαβάζεται γρήγορα. Θα συμφωνήσω με αυτούς που είπαν ότι ο κακός ήταν βαρετός αφού απλώς υπήρχε γιατί τον χρειαζόταν η πλοκή. Κάτι που ενόχλησε πολλούς ήταν το σχέδιο αλλά προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα (εκτός από μερικές στιγμές που προσπαθούσε να γίνει υπερβολικά ρεαλιστικό και κατέληγε να μοιάζει με unfinished animation). Σε γενικές γραμμές είναι μια ιστορία που  διαβάζεται ευχάριστα και άξιζε τα 7 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Πάντως πολύ ωραίο σχέδιο έχει το Avengers.

Δεν λέει να μην το πάρει όποιος είναι στο ντεμί. Είναι κρίμα. Είναι πολύ καλό.

 

Δεν πρέπει να δένουμε ντε και καλά ότι θα βγουν 60 ή παραπάνω τόμοι και θα έχουμε την ευχέρεια να επιλέξουμε κάποια από αυτά.

Πρέπει να ενεργούμε σαν κάθε τεύχος να είναι το τελευταίο και θα το χάσουμε αν δεν το πάρουμε!

 

ΥΓ: Manitou, τώρα διάβασα τα μηνύματα. Ναι, να το πάρεις. Έχει μέσα και σπάιντερμαν, και γούλβεριν και την καυτή σπαιντεργούμαν! Θα σου αρέσει σίγουρα!

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

14 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Παράλληλα ψάχνω το τομάκι της Espresso να διαβάσω τουλάχιστον το Spider-man No More σε αξιοπρεπή έκδοση.

Το τομάκι υπάρχει διαθέσιμο σκαναρισμένο, αν θέλεις να διαβάσεις άμεσα τις ιστορίες:)

 

 

19 ώρες πριν, Onerlot είπε:

Πάντως πολύ ωραίο σχέδιο έχει το Avengers.

Δεν λέει να μην το πάρει όποιος είναι στο ντεμί. Είναι κρίμα. Είναι πολύ καλό.

 

Και δεν είναι μόνο το σχέδιο ωραίο, το σενάριο και οι διάλογοι είναι επίσης εξαιρετικοί. Λίγο μας τα χαλάει στο τέλος, όταν

Spoiler

μεταθέτει σε επόμενη ιστορία την μάχη με τον άγνωστο κεντρικό αντίπαλο.

Πάντως ο χαρακτήρας κάθε ήρωα διαφαίνεται ξεκάθαρα από τα λόγια και τις πράξεις του. Επιπλέον, η συνύπαρξη τόσων διαφορετικών ηρώων, που δεν έχουν ξανασυνεργαστεί ποτέ όλοι μαζί, δίνεται με χιούμορ και αμεσότητα. Οι διάλογοι θυμίζουν την καθημερινή ομιλία. Σε πολλά σημεία γελούσα δυνατά ενώ το διάβαζα.

Ο συγγραφέας το έγραψε με μεράκι και φαίνεται:)  

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μόλις προλαβα και διάβασα και εγώ τον δεύτερο τόμο,με λίγα λόγια καλή ιστορία hard Sci fi με στοιχεία και από ταινίες του Cronenberg.

Ισως αυτοί που γνωρισαν τη Μάρβελ από τις ταινίες να σοκαριστουν από τη βία και κάποιες αναφορές στα ναρκωτικά,καθώς και από την παντελή έλλειψη χιούμορ. Ωραιος ο τρόπος που ο Ellis προσθέτει στην ιστορία το origin του ήρωα,μην ξεχνάμε πως  κυκλοφόρησε πριν τις ταινίες και ο Iron man ήταν άγνωστος στο ευρύ κοινό.

Στο εικαστικό κομμάτι,γενικα δεν είμαι φαν του ρεαλιστικου σχεδίου,ισως με εξαίρεση τον Alex Ross,πάντως κάνει τη δουλειά του.Ο τρίτος τόμος θα αγοραστεί σύντομα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάστηκε και ο τρίτος τόμος. Ωραίο σχέδιο, καλούτσικη ιστορία με στιγμές χιούμορ του αραχνανθρώπου. Μου θύμισε κιόλας πολύ τον τηλεοπτικό Spiderman του Tom Holland. 

Προσωπικά προσπαθώ να διαβάζω την κάθε κυκλοφορία μέσα στο σ/κ γιατί αν μαζευτούν πολλά αδιάβαστα τομάκια, κάτι μου λέει ότι μπορεί να κόψω τη σειρά..Οπότε: :gnews:

Βάλτε και εμένα σε αυτούς που θέλουν παλιές ιστορίες, στα όρια του ρετρό. Ακόμα και σε αυτούς που δεν χαλιούνται με μία She-Hulk ή έναν Ghost Rider :beer:

Προτιμώ να βλέπουμε νέους χαρακτήρες παρά να έχουμε επανακυκλοφορίες παλιότερων τευχών - τόμων.

 

Κάτι τελευταίο όσον αφορά τις εικονίτσες στην κάθε ράχη. Τα δικά μου τεύχη (2 και 3) φαίνονται στην ίδια ευθεία ( το 1 είναι ελάχιστα πιο κάτω) οπότε ίσως να υπάρχουν κάποιες κακές εκτυπώσεις σαν αυτή του φίλου @Tsaklas

Μας βλέπω να πηγαίνουμε με χάρακες στο περίπτερο από το επόμενο :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Προστέθηκε στο πρώτο ποστ του παρόντος η πρώτη αναφορά στην κυκλοφορία του κάθε τόμου (την πραγματική κυκλοφορία, όχι την προαναγγελία) γιατί το παρόν αναπτύσσεται με ραγδαίους ρυθμούς και πολύ φοβάμαι ότι σε λίγο θα είναι δύσκολο να παρακολουθήσει κάποιος ή να βρει κάτι που να αφορά κάποιον συγκεκριμένο τόμο. :) 

 

Και νομίζω ότι θα πρέπει λίγο η κοινότητα να δούμε πως θα χειριστούμε όλο αυτόν τον όγκο, γιατί νομίζω πως συμφωνούμε όλοι πως μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει γίνει ένα τέρας το παρόν. Ανοίγω σε καταλληλότερο σημείο σχετική συζήτηση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 14/10/2019 στο 2:48 ΠΜ, Mandrake είπε:

 

Έγινε,ευχαριστώ!! Θα τα έχω υπόψην μου.

 

Ώρα να πω λίγα πράγματα για το τεύχος 3,το πήρα και εγώ,το διάβασα με συνοδεία φιστικιών αράπικων.

Μου άρεσε πολύ,είχε πολύ δράση,ωραίο σχέδιο και καλή χημεία χαρακτήρων.Μπορώ να πω (παρόλο που δεν έχω ιδέα τι παίζει γενικά) πως μου άρεσε πολύ η πλοκή.

Ο Luke Cage είναι θεούλης!  Αυτός μαζί με τον Spidey θα έκαναν τρομερά comedy σόου. Η Spider-Woman γκομενάρα και πανέξυπνη γενικά,πω ρε φίλε τι γυναίκα είναι αυτή!  :love2:

 

Αυτά,α και θα κάνω spoiler τον κακό,ο κεντρικός κακός του τεύχους είναι...

Spoiler

 

300px-Sauron.thumb.jpg.ae49c61e54267140bcab34a8290eca07.jpg

 

Και όποιος κατάλαβε...  :lol::lol:

 

 

Και ένα απ΄΄ο τα επόμενα τεύχη είναι-Men,πανέμορφα!!!!   

(γιατί έχουν φάει τόσο λούτσο και υποτίμηση από σχεδόν όλους/όλα ή τους περισσότερους.Με θερμή και αγαπητή εξαίρεση την ταινία Logan.)

 

Δικό σου,Wolverine!!!

 

Υ.Γ.=Δεν ανησυχώ για το τι/ποια ιστορία ή ποιον ήρωα/κακό θα βάλουν στα τεύχη (θα ξινίσω λίγο αν βάλουν ιστορία του καρκίνου και AIDS που λέγεται Captain Marvel (oxi Shazam),αλλά εντάξει θα το δέχτω υποθέτω) γιατί δεν έχω σχεδόν τίποτα/κανένα κόμικ.

 

Πάντως αρχίζω και παρατηρώ ένα μοτίβο με τη σειρά των  6 τευχών όπως τη ξέρουμε ως  τώρα, είναι Ιστορία Ήρωα,Ιστορία Ήρωα,Ιστορία Ομάδας. Άρα αν συνεχίσει αυτό,μετά τους X-men είναι  2 τεύχη με ιστορίες ενός ήρωα ανά τεύχος και μετά μία ιστορία μίας ομάδας (πολλών ηρώων που συμμετέχουν).Αλλά δεν είναι σίγουρο και θα δούμε πως θα είναι αργότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τόσο καιρό λέω το μακρύ μου και το κοντό μου εδώ πέρα αλλά δεν είχα διαβάσει τους τόμους! 

 

Βρήκα λοιπόν χρόνο χθες να διαβάσω το Spider-Man. Πολύ καλή ιστορία, φρέσκια και ενδιαφέρουσα. Ο Ιεζεκιήλ και ο κακός ωραίες προσθήκες στο σύμπαν του Σπαιντερμαν και γενικά η μυστικιστική προσέγγιση στην προέλευση του ήρωα μ άρεσε. Ωραίοι διάλογοι επίσης, φυσικοί και αστείοι. Αλλά αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο ήταν η μετάφραση. Είχε πολύ καλή απόδοση. Πολλές φορές εμπεριέχει καθημερινές ελληνικές εκφράσεις που δεν περίμενα να συναντήσω. Πολύ καλή δουλειά. Δεν συναντάς συχνά τόσο προσεγμένες μεταφράσεις. Ελπίζω να ναι στην ίδια ποιότητα και τα υπόλοιπα.

 

Μετά από αυτό που τελειώνει στο #35 διάβασα και το #36 από το τομάκι της Espresso. Είναι ουσιαστικά ένα σπέσιαλ τεύχος που αφορά την 11η Σεπτεμβρίου. Πραγματικά ανατριχιαστικο. Το προτείνω σε όλους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το διάβασα και το 3ο. Τελικά, το όλο εγχείρημα εξελίσσεται σε μια άσκηση υπομονής εκ μέρους μου... Για άλλη μια φορά μου θύμισε για ποιο λόγο έχω σταματήσει να διαβάζω νέα κόμικς εδώ και ~10 χρόνια.

 

Για τον Bendis τι να πω; Μία λέξη μου έρχεται μόνο, ντροπή. Ντροπή αυτός ο τύπος να θεωρείται σούπερ σταρ. Από πού να ξεκινήσω και πού να καταλήξω.

Από τις "μποτούλες", τον Σπάιντερ-Μαν χωρίς εσώρουχα, την αδύναμη μνήμη του Πήτερ (δε θυμάται πώς λέγεται ο Ιλέκτρο, ο Σόρον κτλ) έως τις νέες δυνάμεις του Σόρον ξαφνικά, ώστε να σοκάρουμε καθ' επανάληψη τους αναγνώστες. Έλεος πια με αυτή τη γενιά εξυπνάκηδων συγγραφέων και ειδικά με αυτόν. Bottom of the barel.

 

Το σχέδιο το βρήκα άνισο. Ενώ ο Finch γεμίζει τις σελίδες, τα δίνει όλα σε λεπτομέρειες κτλ, εντούτοις θεωρώ ότι έχει (είχε τουλάχιστον τότε, δεν ξέρω πώς έχει εξελιχθεί) χτυπητές αδυναμίες, τόσο ανατομικές όσο και σκηνοθετικές. Σε αρκετές στιγμές τα πρόσωπά του μπερδεύονται, ενώ θεωρώ τρομερό fail να χρειάζεσαι σκονάκι για να καταλάβεις ποιος είναι ο τάδε και ο δείνα χαρακτήρας. Και φυσικά οι ατελείωτες σελίδες διαλόγων (4 στο τέλος, για όνομα!) δεν τον βοηθούν καθόλου...

 

Για τα επόμενα νομίζω είμαι ασφαλής. Το Κάπτεν Αμέρικα αν θυμάμαι καλά το έχω ήδη στα πρωτότυπα και θεωρώ ότι Brubaker-Epting είχαν μια αρκετά καλή συνεργασία ενώ το Astonishing X-Men το θεωρώ αριστούργημα.

 

Άντε να πάρουμε και καμιά ανάσα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βρήκα λίγο χρόνο και διάβασα τους πρώτους 2 τόμους της σειράς:

 

1. Το Spider-Man ήταν δυνατή ιστορία. Γενικά όσες ιστορίες Spider-Man έχω διαβάσει από τον Straczynski μου άρεσαν όπως και οι δουλειές του σε άλλους τίτλους με άφηναν πολύ ικανοποιημένο. Εδώ μάλιστα δε βασίζεται σε πολύ γνωστούς χαρακτήρες και κακούς της Spider-Man μυθολογίας, αλλά φέρνει στο προσκήνιο καινούριους, τους οποίους συστήνει και αναπτύσσει πολύ σωστά. Αυτό ισχύει τόσο για τον Ιεζεκιήλ όσο και και για τον Morlun. Ο τελευταίος μου φάνηκε λίγο OP σαν κακός, αλλά από την άλλη ο τρόπος με τον οποίο φρόντισαν να μας δείξουν και να μας εξηγήσουν γιατί είναι τόσο δυνατός με κάνει να το θεωρώ σχετικά δικαιολογημένο αυτό το γεγονός. Παρ' ότι ήξερες ότι ο Spider-Man θα κερδίσει, ήσουν σε διαρκή αγωνία για το πως θα τα καταφέρει, καλλιεργούσε δηλαδή αυτό το αίσθημα ότι ίσως και να είναι η πρώτη φορά που θα χάσει.

Ξέρω πως ο John Romita Jr. διχάζει πολύ κόσμο με το σχέδιο του. Προσωπικά μου αρέσει στις περισσότερες του δουλειές, στη συγκεκριμένη δε με ικανοποίησε ιδιαίτερα. Υπήρχαν κάποιες στιγμές στη μάχη που δε μου άρεσαν και μου φάνηκαν κάπως χαοτικές. Overall πολύ διασκεδαστικό κόμικ και μια καλή εισαγωγική επιλογή για τη σειρά.

 

2. Το Extremis το έψαχνα καιρό, αλλά δυστυχώς είχε εξαντληθεί από την Anubis και χάρηκα που επιτέλους είχα την ευκαιρία να το διαβάσω. Πολύ όμορφη ιστορία, ο Warren Ellis είναι ένας συγγραφέας που έχω σε εκτίμηση, μου άρεσε το twist στο τέλος όπως και η ανάπτυξη της ιστορίας. Η πρώτη ταινία Iron Man (που τη λατρεύω) δανείστηκε πολλά στοιχεία από το Extremis, αφού και αυτό λειτούργησε ως ένας επαναπροσδιορισμός του ήρωα στη σύγχρονη εποχή. Θεωρώ πως αυτό που κλέβει την παράσταση είναι το σχέδιο του Adi Granov. Πολύ ρεαλιστικό και ειδικά στις σκηνές μάχης πολύ καθαρό και ξεκούραστο με μεγάλα πάνελ. 

 

Ελπίζω μέσα στη μέρα να διαβάσω και το New Avengers, αλλιώς θα παραθέσω γνώμη, όποτε προλάβω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33866
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ μόλις τελείωσα τον τρίτο τόμο. Ο οποίος είναι μόλις το τρίτο τεύχος με υπερηρωικα που διαβάζω (μαντέψτε τα άλλα δύο τεύχη). Συνεχίζω να πιστεύω ότι το  spiderman ήταν πολύ πολύ καλύτερο. 

 

Καλά οι απορίες που έχω θα σας φανούν αστείες αλλά δεν πειράζει. Γιατί τόσοι υπερηρωες; Γιατί τόσοι κακοι; τι φαση; :lol:

Εντάξει είχε τη φάση του. Επίσης μου πήρε δεν ξέρω πόση ώρα να το τελειώσω καθώς όπως είπε και ο @tkollias πιο πάνω ΉΘΕΛΑ σκονάκι να καταλάβω ποιος είναι ποιος. 

Μου άρεσε το χιούμορ του μπορώ να πω. Επίσης είναι να το διαβάζεις μέρα στο φως γιατί το πορτατίφ δεν σου δίνει το φως για να ξεχωρίσεις τι γίνεται.

Πάντως γενικά για μια γνωριμία με όλον αυτόν τον αχταρμά είναι εξαιρετικό. Πολύ τίμια αγορά.

Γενικά πάντως αυτοί οι αμερικανοί δεν ξέρουν από κανένα μέτρο έτσι. 

 

 

Μα καλά μποτουλες??:antekale:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

56 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Γιατί τόσοι υπερηρωες; Γιατί τόσοι κακοι; τι φαση; :lol:

Γιατί χωρίς πολλούς κακούς μαζεμένους μαζί, δεν θα είχε κανένα νόημα να δημιουργήσουν οι ήρωες δική τους ομάδα :lol: 

Ειδικά οι Εκδικητές είναι η ομάδα εκείνη που τα πιο δημοφιλή μέλη είχαν ανέκαθεν δικά τους περιοδικά (π.χ. Άιρον Μαν, Κάπταιν Αμέρικα κτλ.), ενώ εμφανίζονταν και στο περιοδικό των Εκδικητών, μαζί με τα λιγότερο γνωστά μέλη (π.χ. Όραμα, Κόκκινη Μάγισσα...). Και έτσι η μαμά Μάρβελ μπορούσε να απολαμβάνει καλύτερες πωλήσεις στον γενικά μέτριο τίτλο των Εκδικητών (από άποψη δημοφιλίας και πωλήσεων) :) 

Η συγκεκριμένη ιστορία πάντως αποτέλεσε την αρχή της εκτίναξης των Εκδικητών στους πιο δημοφιλείς κι ευπώλητους τίτλους της Μάρβελ. Βοήθησε και η ένταξη στην ομάδα των πιο αγαπημένων ηρώων της Μάρβελ, Σπάιντερ-Μαν και Γούλβεριν.

 

Μιας και αναφέρθηκε η μποτούλα. Πρόκειται για αστείο που δεν μπορεί να μεταφραστεί επακριβώς στα ελληνικά. Στα αγγλικά ο όρος ''bootie'' σημαίνει μεν ''μποτούλα, μικρή μπότα'' (που ακούγεται κάπως περίεργο στα ελληνικά:lol:). Σημαίνει επίσης ''καλλίγραμμος πισινός'' ή ''γυναίκα με καλλίγραμμο πισινό'':oops:

Κρύβεται εδώ ένα πονηρό αστείο, που δεν μπορεί να διατηρηθεί στην ελληνική μετάφραση.

 

Α, και ''bootie'' σημαίνει επίσης ''θησαυρός''! Σε συμφραζόμενα, ''βρήκαν έναν θησαυρό οι πειρατές'' κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

αλλά φέρνει στο προσκήνιο καινούριους, τους οποίους συστήνει και αναπτύσσει πολύ σωστά. Αυτό ισχύει τόσο για τον Ιεζεκιήλ όσο και και για τον Morlun. Ο τελευταίος μου φάνηκε λίγο OP σαν κακός, αλλά από την άλλη ο τρόπος με τον οποίο φρόντισαν να μας δείξουν και να μας εξηγήσουν γιατί είναι τόσο δυνατός με κάνει να το θεωρώ σχετικά δικαιολογημένο αυτό το γεγονός. Παρ' ότι ήξερες ότι ο Spider-Man θα κερδίσει, ήσουν σε διαρκή αγωνία για το πως θα τα καταφέρει, καλλιεργούσε δηλαδή αυτό το αίσθημα ότι ίσως και να είναι η πρώτη φορά που θα χάσει.

Πλέον και ο Morlun δεν θεωρείται καινούργιος :)  Και όμως είσαι πολύ κοντά γιατί υπάρχει ιστορία που γίνεται αυτό που λες. Ο Spider-Man έχασε. Και μάντεψε από ποιον ;)

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Γιατί τόσοι κακοι;

Γενικά υπάρχουν πολύ κακοί και καλοί διότι υπάρχει και ποικιλία αλλά και γιατί κάπως πρέπει να κρατηθεί τον ενδιαφέρον ανά τα χρόνια.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διαβάστηκε και το Extremis. Πραγματικά εντυπωσιακό το πόσα στοιχεία έχει δανειστεί η 1η ταινία από εδώ. Νόμιζα ότι είχε κυρίως επηρεάσει την 3η αλλά τελικά το ανάποδο ισχύει. 

 

Η ιστορία πολύ ώριμη και σκληρή, μου άρεσε να βλέπω τέτοια διαφορά στο ύφος. Μου θύμισε ότι το ενήλικο κοινό έχει σίγουρα θέση στα υπερηρωικα κόμικ ακόμα. Με κούρασε λίγο η υπεραναλυση επιστημονικων όρων κλπ για να εξηγήσει πως γίνεται το καθετί, το βρήκα λίγο αχρείαστο. 

 

Όσον αφορά το σχέδιο, αν και δεν είμαι οπαδός του ρεαλιστικου σχεδίου, μου άρεσε αρκετά. Υπήρχαν στιγμές που με ξένισε, κυρίως στις εκφράσεις που βγαίνουν πολύ στατικές θεωρώ, αλλά γενικότερα ήταν όμορφο. Ενδιαφέρον ότι πήραν τον συγκεκριμένο να τους συμβουλέψει για τον σχεδιασμό της στολής στην πρώτη ταινία Iron Man, όπως μας λέει στο τέλος της έκδοσης. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σήμερα διάβασα τελικά και το New Avengers.

Και αυτό μου άρεσε ως ιστορία, είδα βέβαια πως η Hachette είχε εκδώσει και το Avengers: Disassembled, οπότε θεωρώ πως θα μπορούσε να το είχε βγάλει και εδώ πρώτο και μετά από λίγα τεύχη να ακολουθούσε το Break Out που είναι άμεση συνέχεια του. Θα έλεγα πως τα πρώτα δύο τεύχη μου άρεσαν περισσότερο, εδώ το σχέδιο του Finch είναι πολύ όμορφο και μου αρέσει το πως η ομάδα σχηματίζεται παρά τους προβληματισμούς των ηρώων μετά τα γεγονότα του Disassebled (γι' αυτό κι αν το είχαμε διαβάσει πρώτο, θα πρόσθετε πόντους, καθώς θα ξέραμε καλύτερα το ψυχολογικό υπόβαθρο των πρώην Avengers). Θεώρησα κάπως άνιση την ανάπτυξη της ιστορίας, δηλαδή το πρώτο μισό μέχρι να σχηματιστεί η ομάδα ήταν πολύ ενδιαφέρον, ενώ το δεύτερο μισό που οδηγεί στη μάχη δε με ενθουσίασε. 

Συνοψίζοντας, σίγουρα ευχάριστο graphic novel και χαίρομαι που το πήρα και αυτό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

12 hours ago, Super Goofy 000 said:

Μιας και αναφέρθηκε η μποτούλα. Πρόκειται για αστείο που δεν μπορεί να μεταφραστεί επακριβώς στα ελληνικά. Στα αγγλικά ο όρος ''bootie'' σημαίνει μεν ''μποτούλα, μικρή μπότα'' (που ακούγεται κάπως περίεργο στα ελληνικά:lol:). Σημαίνει επίσης ''καλλίγραμμος πισινός'' ή ''γυναίκα με καλλίγραμμο πισινό'':oops:

Κρύβεται εδώ ένα πονηρό αστείο, που δεν μπορεί να διατηρηθεί στην ελληνική μετάφραση.

 

Α, και ''bootie'' σημαίνει επίσης ''θησαυρός''! Σε συμφραζόμενα, ''βρήκαν έναν θησαυρό οι πειρατές'' κτλ.

 

Προφανώς δεν είχα θέμα με καθαυτό το αστείο. Το θέμα μου είναι ότι βάζεις να γίνεται με τον Σπάινερ-Μαν που ξαφνικά, για να μας βγει το αστείο, μαθαίνουμε μετά από 40 χρόνια και 1500 ιστορίες ότι λέει τις μπότες μποτούλες. Σα να μας λένε ξαφνικά ότι ο Ντόναλντ λέει το καπέλο του βαρκούλα ένα πράγμα...

 

Γενικά, αν θες να κάνεις τέτοια αστεία βάλε νέους χαρακτήρες και μην ταράζεις τους υφιστάμενου,ς. Είναι η διαφορά του έξυπνου από τον εξυπνάκια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα αλλάξω για λίγο την κουβέντα σας (που ομολογώ είναι ευχάριστη και διδακτική) για να πω την γνώμη μου για τον τρίτο τόμο της Συλλογής. :) 

 

Μετά την ανάγνωσή της, την βρήκα μία πολύ αξιόλογη ιστορία που με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος της. :) 

 

Ο Bendis, με μαεστρία, "επανεκκινεί" την διαλυμένη ομάδα των Εκδικητών, φέρνει νέα μέλη στο προσκήνιο και την προσαρμόζει σε νέα δεδομένα. Το σενάριο είναι καλογραμμένο και δεν αφήνει τον αναγνώστη να βαρεθεί. Εκτός από τις σκηνές υπερηρωικής δράσης, η ιστορία περιέχει αρκετό μυστήριο για τα κίνητρα της απόδρασης. Η πλοκή φροντίζει να ανεβάζει την αγωνία κάθε φορά που φτάνει στο τέλος κάθε τεύχους-κεφαλαίου. Η ομάδα των Εκδικητών φαίνεται να είναι αρκετά δεμένη μεταξύ της, με μόνη ίσως εξαίρεση, τον Luke Cage. Ο συγκεκριμένος μού φάνηκε ότι ένιωθε έξω από τα νερά του. Δεν είχε τόση καλή χημεία. Με απογοήτευσε λίγο και η συμπεριφορά του Wolverine. Ένα αγρίμι και μισό, που μου έφερε στον νου το "Όπλο Χ". Θα τον προτιμούσα όπως τον βλέπουμε, μετέπειτα, στους X-Men. Από την ιστορία δεν λείπει ούτε το χιούμορ, για το οποίο φρόντιζε επιμελώς ο Spiderman. :)  Προσωπικά θα ήθελα να έπαιρναν περισσότερο (και ποιοτικότερο) χρόνο συμμετοχής ο Electro κι ο Sentry. Δυνατοί χαρακτήρες που έμειναν ανεκμετάλλευτοι. Το φινάλε αποκαλύπτει μία μεγάλη σκευωρία, που με ξάφνιασε. :wow: Ακόμα μία καινοτομία του Bendis. :respect: Το άσχημο, όμως, είναι ότι δεν μαθαίνουμε τον υπαίτιο της απόδρασης, αφήνοντας την ιστορία, ουσιαστικά, ανολοκλήρωτη. :( Γενικά η ιστορία, παρά τα μικρά θεματάκια της, με κάλυψε. 

 

Το σχέδιο ήταν πολύ παραστατικό και ζωντανό. Σε συνδυασμό με τον όμορφο χρωματισμό, δίνουν ένα αξιόλογο αποτέλεσμα. Θα προτιμούσα, όμως, να υπήρχε περισσότερο φως. Μα καλά, η Jessica Jones σε νυχτικό με μωβ καρδούλα??? :shit2: :lol: 

 

Η έκδοση γι'ακόμα μία φορά είναι άψογη από κάθε άποψη. Στα έξτρα ο αναγνώστης θα πάρει πληροφορίες για τον λόγο που οι Avengers διαλύθηκαν την πρώτη φορά (για να μπει στο κλίμα των New Avengers), καθώς κι αρκετά εξώφυλλα. Επίσης, μετά το τέλος της ιστορίας αφιερώνονται δύο δισέλιδα. Στο πρώτο, ο συγγραφέας μάς μιλάει για τους Εκδικητές, ενώ στο δεύτερο υπάρχει ένα εκτενέστατο βιογραφικό του σχεδιαστή.

 

Μπορώ να κάνω μία ερώτηση και μία παρατήρηση? Στην πρώτη σελίδα (στο εξώφυλλο με την λέξη "απόδραση" στα πράσινα), ποιος είναι ο τύπος με την γυάλα στο κεφάλι που στέκεται κάτω από τον Iron Man? :thinking: Επίσης, στο πρώτο εξώφυλλο μετά το τέλος της ιστορίας, υπάρχει ένας χαρακτήρας κάτω από τον Luke Cage, που δεν τον βλέπουμε στην ιστορία. Από ένα μικρό ψάξιμο που έκανα, συμπέρανα ότι είναι ο Ronin. Ισχύει αυτό? 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Indian είπε:

Θα αλλάξω για λίγο την κουβέντα σας (που ομολογώ είναι ευχάριστη και διδακτική) για να πω την γνώμη μου για τον τρίτο τόμο της Συλλογής. :) 

 

Μετά την ανάγνωσή της, την βρήκα μία πολύ αξιόλογη ιστορία που με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος της. :) 

 

Ο Bendis, με μαεστρία, "επανεκκινεί" την διαλυμένη ομάδα των Εκδικητών, φέρνει νέα μέλη στο προσκήνιο και την προσαρμόζει σε νέα δεδομένα. Το σενάριο είναι καλογραμμένο και δεν αφήνει τον αναγνώστη να βαρεθεί. Εκτός από τις σκηνές υπερηρωικής δράσης, η ιστορία περιέχει αρκετό μυστήριο για τα κίνητρα της απόδρασης. Η πλοκή φροντίζει να ανεβάζει την αγωνία κάθε φορά που φτάνει στο τέλος κάθε τεύχους-κεφαλαίου. Η ομάδα των Εκδικητών φαίνεται να είναι αρκετά δεμένη μεταξύ της, με μόνη ίσως εξαίρεση, τον Luke Cage. Ο συγκεκριμένος μού φάνηκε ότι ένιωθε έξω από τα νερά του. Δεν είχε τόση καλή χημεία. Με απογοήτευσε λίγο και η συμπεριφορά του Wolverine. Ένα αγρίμι και μισό, που μου έφερε στον νου το "Όπλο Χ". Θα τον προτιμούσα όπως τον βλέπουμε, μετέπειτα, στους X-Men. Από την ιστορία δεν λείπει ούτε το χιούμορ, για το οποίο φρόντιζε επιμελώς ο Spiderman. :)  Προσωπικά θα ήθελα να έπαιρναν περισσότερο (και ποιοτικότερο) χρόνο συμμετοχής ο Electro κι ο Sentry. Δυνατοί χαρακτήρες που έμειναν ανεκμετάλλευτοι. Το φινάλε αποκαλύπτει μία μεγάλη σκευωρία, που με ξάφνιασε. :wow: Ακόμα μία καινοτομία του Bendis. :respect: Το άσχημο, όμως, είναι ότι δεν μαθαίνουμε τον υπαίτιο της απόδρασης, αφήνοντας την ιστορία, ουσιαστικά, ανολοκλήρωτη. :( Γενικά η ιστορία, παρά τα μικρά θεματάκια της, με κάλυψε. 

 

Το σχέδιο ήταν πολύ παραστατικό και ζωντανό. Σε συνδυασμό με τον όμορφο χρωματισμό, δίνουν ένα αξιόλογο αποτέλεσμα. Θα προτιμούσα, όμως, να υπήρχε περισσότερο φως. Μα καλά, η Jessica Jones σε νυχτικό με μωβ καρδούλα??? :shit2: :lol: 

 

Η έκδοση γι'ακόμα μία φορά είναι άψογη από κάθε άποψη. Στα έξτρα ο αναγνώστης θα πάρει πληροφορίες για τον λόγο που οι Avengers διαλύθηκαν την πρώτη φορά (για να μπει στο κλίμα των New Avengers), καθώς κι αρκετά εξώφυλλα. Επίσης, μετά το τέλος της ιστορίας αφιερώνονται δύο δισέλιδα. Στο πρώτο, ο συγγραφέας μάς μιλάει για τους Εκδικητές, ενώ στο δεύτερο υπάρχει ένα εκτενέστατο βιογραφικό του σχεδιαστή.

 

Μπορώ να κάνω μία ερώτηση και μία παρατήρηση? Στην πρώτη σελίδα (στο εξώφυλλο με την λέξη "απόδραση" στα πράσινα), ποιος είναι ο τύπος με την γυάλα στο κεφάλι που στέκεται κάτω από τον Iron Man? :thinking: Επίσης, στο πρώτο εξώφυλλο μετά το τέλος της ιστορίας, υπάρχει ένας χαρακτήρας κάτω από τον Luke Cage, που δεν τον βλέπουμε στην ιστορία. Από ένα μικρό ψάξιμο που έκανα, συμπέρανα ότι είναι ο Ronin. Ισχύει αυτό? 

 


:beer: 

 

Μπα,είσαι κομπλέ. Και ναι αίναι ο Ronin,ο άλλος με τη γυάλα δεν ξέρω. Τώρα το Breakout είναι όλο μέσα στο τεύχος αλλά ο Sentry μπαίνει στην ομάδα μετά σε επόμενα arcs σίγουρα.Και ήθελε να κρατήσει το μυστήριο ο συγγραφέας για μετά σίγουρα.  Πες το μια εισαγωγούλα στη συγκεκριμένη ιστορία :lol:

Δεν ξέρω αν το αμέσως επόμενο arc αυτού έχει βγει στη συλλογή πουθενά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επόμενο τεύχος... Deadpool!

AC28DF13-A70B-4FF1-B827-8EF17EB5F5FC.jpeg

7F534C5D-B710-4DA1-9927-B4955B6F4B10.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τέταρτου τόμου με τον Captain America, κοντά μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0004.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0004z.jpg    

 

 

:beer: 

 

μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εξαιρετική ιστορία του "Out of Time". Καλά, εννοείται πως όλο το run του Brubaker είναι φοβερό... Νομίζω πως η ιστορία του Winter Soldier τελειώνει στο τεύχος 14, αλλά ενδιάμεσα υπάρχουν κάποια φίλερ τεύχη. Οπότε δε θεωρώ απίθανο να εκδώσει την συνέχεια η Hachette. (αφού το επιβεβαίωσε κιόλας ακόμα καλύτερα.)

 

Εγώ μετά το 1ο τεύχος, δεν έχω πάρει κάποιο. Το Extremis και τα Astonishing τα έχω, το Captain America το έχω σε Omnibus και το Θωρ του Straczynski σε τευχάκια. Το Avengers του Bendis το είχα διαβάσει το καλοκαίρι και δε μου άρεσε... εκτός από το σχέδιο του Finch. Μακάρι στο μέλλον να βγει κάτι που να μου τραβήξει την προσοχή, γιατί όλο αυτό το εγχείρημα αξίζει υποστήριξη σε κάθε περίπτωση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Επιτέλους διαβάστηκε και το New Avengers πάνω στην ώρα για το Captain America. Είχα ακούσει αμφιλεγόμενες γνώμες για το τεύχος από την πρώτη κιόλας μέρα και τώρα που το διάβασα μπορώ να πω ότι είμαι κάπου στο ενδιάμεσο. Το σχέδιο ήταν καλό αλλά πολλές φορές δυσκολευόσουν να καταλάβεις τι γινόταν. Η ιστορία είναι απολαυστική και μου αρέσουν η δημιουργία και η σύνθεση της ομάδας. Μερικές φορές όμως το σενάριο είναι βαρετό και φαίνεται ότι δεν καταβλήθηκε πολλή προσπάθεια από τον Bendis.

Spoiler

Όπως πχ όταν ο Ελέκτρο καταστρέφει την φυλακή υψίστης ασφαλείας σε 10 δευτερόλεπτα και μετά οι Εκδικητές τον βρίσκουν από μία θολωμένη φωτογραφία.

Ακόμη δεν είμαι σίγουρος αν είναι χειρότερο από το Extremis αλλά ελπίζω να δούμε καλύτερες ιστορίες στα επόμενα τεύχη.

 

Επίσης παρατήρησα ένα πρόβλημα στην σελιδοποίηση στο 1ο τεύχος επειδή το The Story so Far ήταν η δεύτερη σελίδα του πρωτότυπου τεύχος. Έτσι, αν παρατηρήσατε, έβαλαν μια σελίδα που είχε μια άκυρη εικόνα των Εκδικητών πριν από καθε καρέ που έπιανε δύο σελίδες. Δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν αφού θα μπορούσαν απλώς να βάλουν αυτή την εικόνα εκεί που ήταν το The Story so Far στο original και η ιστορία δεν θα διακόπτονταν κάθε λίγο και λιγάκι. (κάτι παρόμοιο έγινε και στο 4ο τεύχος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tώρα κατάλαβα τι έγινε.
Αυτό που βγήκε τώρα (Out of Time) δεν είναι το Winter Soldier της αμερικάνικης σειράς, ούτε περιλαμβάνεται σ΄αυτή.
Είναι στα international exclusives και αποτελείται απ΄τα τεύχη Captain America (Vol. 5) #1-7.


Το Winter Soldier, που είναι το 44ο τεύχος της οriginal σειράς και 7ο της αγγλικής, περιλαμβάνει τα τεύχη Captain America (Vol. 5) #8-9 and #11-14 και αποτελεί τη συνέχεια του Out of Time.
Άρα κι εγώ θεωρώ δεδομένο πως θα το δούμε και δεν θα μείνουμε με την ιστορία ανολοκλήρωτη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.