Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε σήμερα το πρωί στην αναμονή για φόρτωση. :) 

 

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά από επάνω. Την ιστορία την βρήκα πολύ προσεγμένη και πρωτότυπη, αλλά σίγουρα όχι τέλεια. Το σενάριο προσδίδει μυστήριο κι όμορφες εναλλαγές στις σκηνές, ενώ ο villain φαίνεται πανίσχυρος κι ακατάβλητος. Απρόσμενοι (κι εξίσου μυστηριώδεις) σύμμαχοι κάνουν την εμφάνισή τους κι ο Spidey φαίνεται να βρίσκεται σε μεγάλη απόγνωση. Θα συμφωνήσω με το χιούμορ που υπάρχει. Δεν είναι καθόλου υπερβολικό και βρίσκεται στα σωστά σημεία, κάνοντας έτσι τον πρωταγωνιστή να μοιάζει περισσότερο ώριμος. Η πλοκή αποκαλύπτει κλιμακωτά τις καταστάσεις και το φινάλε είχε "λογική" και δεν ήταν καθόλου βιαστικό. Το ίδιο και η μεγάλη σκηνή της μάχης, η οποία εκτείνεται στα δύο τελευταία κεφάλαια-τεύχη. Έτσι μας δίνονται περισσότερες στιγμές απόλαυσης. :) Οι διάλογοι, στην πλειοψηφία τους έβγαιναν φυσιολογικά. Υπήρχαν όμως και στιγμές (όταν έκαναν την εμφάνισή τους οι "τοτεμικές δυνάμεις") που έβγαζαν κουλτούρα. :P  Εν κατακλείδι, η ιστορία μού άφησε μία πολύ καλή επίγευση. Την προτείνω 100% στους λάτρεις του "Αραχνάκια", αλλά και σε όσους θέλουν να διαβάσουν μία ενδιαφέρουσα ιστορία του ήρωα. 

 

Ο εικαστικός τομέας, με ικανοποίησε εξίσου. Υπήρχαν όμως και καρέ που δεν ήταν τόσο προσεγμένα όσο θα έπρεπε. Γενικά όμως δεν έχω παράπονο. Οι σκηνές δράσης ήταν δοσμένες αξιόλογα, ενώ κι ο χρωματισμός ήταν ζωηρός και με μεγάλη ποικιλία. 

 

Για την έκδοση δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να έχει παράπονο. Τι να πούμε? Να πέσει φωτιά να μας κάψει. :P Σκληρόδετη, με καλό χαρτί κι επιμέλεια της Anubis. Έχει δηλαδή όλο το πακέτο. Και με τα χρήματα που κοστίζει είναι σαν να κλέβεις καραμέλα από μωρό. :respect: Επίσης, με κέρδισε και στον τομέα του έξτρα υλικού (που όποιος διαβάζει τα posts μου θα καταλάβει ότι είναι το ευαίσθητο σημείο μου :lol: ). Έτσι λοιπόν, νομίζω ότι δεν θα μπορούσαμε να ζητήσουμε κάτι περισσότερο. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μου άρεσε και εμένα η ιστορία καθώς γενικα μου αρέσουν ο Romita Jr. και ο Straczynski.

Η ιστορία ήταν ενδιαφέρουσα,ιδιαίτερα η αναφορά στις σχολικές ένοπλες επιθέσεις και στον "κακό δρόμο" που θα μπορούσε να πάρει ο Πητερ.Δεν πολυσυνηθίζονται τέτοια θεματα σε mainstream σειρές.

Μόνο μείον ίσως είναι ένα σημείο στην ιστορία που ένας χαρακτήρας βρίσκεται ακριβώς εκει

που πρέπει και κάνει ακριβώς αυτό που πρέπει να γινει,βγάζοντας το φίδι απ την τρύπα.

Γενικά δεν έχω διαβάσει από κλασικά Marvel όσο θα ήθελα,οπότε η σειρά είναι ότι πρέπει,ελπίζω σύντομα για Dark Phoenix.Ενταξει,για  την ποιότητα και τα extras με κάλυψαν παραπάνω,τέτοιες δουλειές στο είδος είναι σπάνιες για τη χώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα από Μοναστηράκι! 
 

D3827F59-62D2-4E83-B5D4-A14217D088F9.jpeg
 

 

A7885ABA-B2D5-4A1A-9BBE-8224BF5C2787.jpeg

Επεξεργασία από tsironick
Προσθήκη φωτογραφίας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 λεπτά πριν, Lizard 86 είπε:

δεν μας ειπες αφισουλα ειχε και ποιο θαναι το επομενο τευχος? τα καλυτερα μας αφησες....:thinking:

Δεν έχει αφίσα αυτό το τεύχος. Το επόμενο είναι το New Avengers: Απόδραση. Ο τόμος πάλι στα ίδια ποιοτικά κριτήρια με τον πρώτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω πως είναι προφανές ότι κάθε φορά θα μας δίνουν τα επόμενα 4 στο χαρτόνι :) 

 

Άρα το 5ο θα είναι το Deadpool: Wade Wilson's War που ήταν το 84ο της αγγλόφωνης σειράς :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθαν και τα εξώφυλλα του δεύτερου τόμου. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0002.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0002z.jpg

μεταφέρθηκαν στη βάση

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να κάνω και ένα σχόλιο για το περιεχόμενο.

 

Με έκπληξη είδα πως η πρώτη ιστορία άρεσε σε πολύ κόσμο. Συνεπώς ήταν σωστή επιλογή.

Για μένα είναι κάτω του μετρίου. Κακό σχέδιο Ρομιτα Τζ (με επαρκές βέβαια όπως πάντα storytelling) και μια ιστορία εκτός λογικής spiderverse που θυμίζει Thor με έντονο μυθολογικό στοιχείο από έναν συγγραφέα καλό για τηλεοπτικές σειρές κακό για κομικς.

Τώρα το 2ο είναι για μένα φοβερή ιστορία από τον θεο Ellis με αμφιλεγόμενο computerised σχεδιο Granov.

είναι το πολυσyζητημένο νέο origin του Iron Man δεν είναι πια a shining knight in a technoligicaly advanced armor του παρελθόντος

μα humanity's test pilot of the future. Δίνει ένα φουτουρισμό στον τίτλο και διασκευή της αποτελεί η ταινία Iron Man 3.

Να δεισ που αυτή η ιστοριάρα θα θαφτεί εδώ από αυτούς που αγοράζουν τη σειρά ...

Στα 36 χρόνια που διαβάζω Marvel Comics πάντα με εντυπωσίαζε αυτό. Η επιλογή του κοινού στισ σειρές/ ιστορίες κλπ και πάντα η επικράτηση σε δημοφιλία της χρυσής μετριότητας έναντι των αριστουργημάτων.

Μάλλον δικό μου ψυχολογικό είναι αυτός ο προβληματισμός... Τέλωπάντων Make mine Marvel

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Η σειρά μου θυμίζει εποχές που πήγαινα στο περίπτερο για να αγοράσω το νέο, μηνιαίο τότε τεύχος του Σπάιντερ-μαν. Εξαιρετική ποιότητα, αλλά κυρίως εξαιρετικές ιστορίες (με εξαίρεση του Ντέντπουλ που πρώτη φορά την βλέπω).

Η ''Επιστροφή'' είναι από τις πιο γνωστές σύγχρονες ιστορίες του Σπάιντερ-μαν. Χαίρομαι απίστευτα που επιτέλους κυκλοφόρησε στην Ελλάδα, σε μια πολυτελή σκληρόδετη έκδοση. Πολύ καλογραμμένο σενάριο από τον Στραζύνσκι, με χιούμορ (''Γιατί δεν έχω τσέπες;'') και προσοχή στις λεπτομέρειες (''Θα τηλεφωνούσα στους 4 Φανταστικούς, αλλά πάντα λείπουν''). Δεν θυμόμουν την απίστευτη σκηνή με τους πυροβολισμούς στο σχολείο. Ο Ρομίτα δίνει ρεσιτάλ στο σκίτσο, με τον συνήθη τότε συνεργάτη του Σκοτ Χάνα στα μελάνια. Τα χρώματα προσδίδουν έναν κινηματογραφικό φωτισμό στην ιστορία. Μάλιστα ο χρωματισμός άλλαξε με αφορμή τα συγκεκριμένα τεύχη (και παρέμεινε έτσι και στα επόμενα, μακάρι να τα δούμε κι αυτά!)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός. :)  φώτο από ολόκληρη τη συσκευασία (έτσι. για να υπάρχει) και φώτο όπως εξελίσσεται :D 

 

IMG_20190927_185817.jpgIMG_20190927_185849.jpgIMG_20190927_190459.jpg

 

από εκεί και πέρα

 

(1) ο θείος Νίκος σας συμβουλεύει να σκεφτείτε πολύ το άμα θα τους πάρετε όλους ή όχι. Προσωπικά κάποτε δεν αγόραζα κάποια πράγματα από Disney επειδή τα είχα ήδη σε άλλη έκδοση και μετά καθόμουν και τα έψαχνα :) Γιατί? Γιατί υπάρχει ένα καταραμένο μικρόβιο :) Το οποίο κολλάει πανεύκολα εδώ μέσα :) Ξέρω πλέον ότι το έχω, ξέρω ότι είναι ανώφελο να καταπολεμήσω την αρρώστια, έχω καταθέσει τα όπλα :) Κοιταχτείτε λοιπόν καλά μέσα σας για το τι άνθρωποι είστε :) Οι περισσότεροι από όσους ποστάρουμε εδώ μέσα είμαστε βαρεμένοι. Αλλιώς δεν θα ασχολούμασταν και δεν θα αισθανόμασταν την ανάγκη να ποστάρουμε. Και μόνο που ποστάρατε λοιπόν, αυτό σημαίνει πως έχετε ήδη το μικρόβιο. Απλώς δεν ξέρετε τον βαθμό της αρρώστιας :) Φυσικά δεν μπορώ να σας πείσω ότι την έχετε ήδη πατήσει. Τουλάχιστον, σας προτρέπω να το συλλογιστείτε λίγο παραπάνω :) Και εδώ δεν έχουμε απλά κάτι με μια αρίθμηση. Έχουμε κάτι παραπάνω από ένα 1,2,3,4 το οποίο ίσως να αφορά μόνο ψυχαναγκαστικούς :) Έχουμε κάτι που "παζλίζει" και "συμπληρώνεται". Μην απαντήσετε. Απλά σκεφτείτε το :) Εγώ εδώ θα είμαι πάντως για να το παίξω σταλεγάκιας και αύριο :lol: 

 

Να επισημάνω επίσης ότι δύσκολα θα τα βρείτε αυτά μεταχειρισμένα στο μέλλον. Η εμπειρία έχει δείξει ότι τα σκληρόδετα και τα πολυτελή δεν τα ξεφορτώνεται εύκολα ο κόσμος. Μπορεί όταν ψόφησε ο μακαρίτης, οι κληρονόμοι του που δεν έχουν ιδέα από κόμιξ να έστειλαν στο Μοναστηράκι τα Μίκυ Μάους του, τα Ποπάυ του, τις Δράσεις του, τα Τρουένο του, που ήταν όλα μικρά και "ευτελή" στην εμφάνιση, μπορεί να έστειλαν στο Μοναστηράκι τα Λούκυ Λουκ του και τα Αστερίξ του, που ήταν μεγαλύτερα αλλά με μαλακό εξώφυλλο, αλλά τα σκληρόδετά του, όσα είχαν prestige format, πιο ιλλουστρασιόν χαρτί ή ήταν πιο "κουλτουρέ" (λχ τα Bilal του), αυτά δεν τα έστειλαν στο Μοναστηράκι. Αυτά τα κράτησαν για να διακοσμούν τη δική τους βιβλιοθήκη, το δικό τους wall of vanity :) 

 

(2) Κρίνοντας από τα όσα άκουσα από τους μαγαζάτορες το πρώτο πρέπει να πήγε εξαιρετικά. 4 ευρώ δεν είναι και πολλά εξ΄άλλου. Κρίνοντας από τα όσα βλέπω σε αυτό το τόπικ, υπάρχει τουλάχιστον μια τρελή δυναμική. Σε μεγάλο βαθμό μου θυμίζει τις καλοκαιρινές εκδόσεις Disney του Τερζό και της Καθημερινής και τον Μπλε Κομήτη. Τα πρώτα πιάσανε. Πολύ όσο έδιναν ποιοτικά πράματα, λιγότερο όταν έδιναν σαβούρα (τα Μεγάλα Σήριαλ του Τερζό από ένα σημείο και μετά). Το δεύτερο δυστυχώς απεβίωσε για τον χ/ψ λόγο. Είχε δυναμική όταν ξεκίνησε, αλλά κρίνοντας από τα σχόλια, την έχασε διότι δεν ικανοποιούσαν αυτά που έβαζε στην αρχή και δεν την ξαναβρήκε όταν άρχισε να βάζει πράγματα που γούσταρε ο κόσμος. Γενικώς όμως φαίνεται να θέλει ο κόσμος ποιοτικά κόμικ με σταθερό ρυθμό. Προφανώς εδώ δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα βγει. Λογικά σε κάποια φάση θα αρχίσει και η γκρίνια του "γιατί δεν έβγαλαν αυτό ή εκείνο" :) Ήδη με μόλις 2 τίτλους να έχουν βγει και άλλα 3 να έχουν υπαινιχθεί υπάρχουν σχόλια του "γιατί δεν βγάζουν το τάδε"... Φαντάσου όταν θα αποδειχθεί πως όντως δεν έβγαλαν ποτέ το τάδε ή το δείνα. :) Ο κατάλογός τους δεν έχει πράγματα που δεν έχει ήδη βγάλει η Οξυ ή η Anubis. Ούτε είναι ποιοτικότεροι τίτλοι (στον κατάλογο) από αυτούς των άλλων 2. Εκεί όμως μπορεί να υπήρχε ενθουσιασμός με κάποιους τίτλους, αλλά ήταν πιο "σποραδικός", πιο μαζεμένος. Μάλλον λοιπόν εδώ μετράει το σκληρόδετο, η τιμή αλλά και αυτό η δέσμευση/στόχος ότι θα βγαίνει ένα τέτοιο κόμικ σε πολύ συγκεκριμένα τακτά διαστήματα. Κάτι που συνέβαινε και με τα καλοκαιρινά Disney της Καθημερινής, ειδικά όσο έβγαζε Μπαρκς (που συνδύαζε και τα 3 αυτά χαρακτηριστικά). Εκπλήσσομαι πολύ ευχάριστα που συμβαίνει αυτό :) 

 

(3) αυτά. Όλα τα άλλα που επιλέγω να αφήσω άφατα, είναι ανθρώπινα :) (ο ψυλλιασμένος βέβαια θα σκεφτεί ότι δεν είναι άφατο άμα πεις ότι υπάρχει κάτι :) αυτό όμως είναι κουβέντα για τον ψυχίατρό μου :D

 

:cheers5: 

  • Like 21
  • Respect 4
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  680
  • Reputation:   5371
  • Achievement Points:  727
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ο πρώτος τόμος περιλαμβάνει τα πρώτα τεύχη του J. Michael Straczynski  στο The Amazing Spider-Man. Πρόκειται για τα τεύχη 30-35 του vol. 2. Από τα τεύχη αυτά ξεκίνησε στο εξώφυλλο του τεύχους να αναγράφεται και η αντίστοιχη αρίθμηση του vol. 1 (471-476). Η ιστορία δεν έχει δημοσιευτεί ξανά στην Ελλάδα.

 

Η ιστορία του επόμενου τεύχους 36 (477) έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα εδώ.

 

Τα επόμενα τεύχη 37-45 (478-485) αποτελούν το περιεχόμενο του 48ου τόμου της σειράς The Official Marvel Graphic Novel Collection, οπότε μπορεί και να τα δούμε και εδώ.

 

Από την περίοδο Straczynski  στην Ελλάδα έχουν επίσης κυκλοφορήσει:

 

Spiderman:The Other: μέρη 3,6,9, και 12 (τεύχη:525 - 528)

The Road to Civil War: (τεύχη:529 -531)

Spiderman:Civil War: (τεύχη 532-538)

Spiderman:Back in Black: (τεύχη: 539 - 543)

Spidermnan: One more Day:  μέρη 1 και 4, (τεύχη: 544 - 545, οπού τελειώνει και η περίοδος του Straczynski )

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σάββατο σημαίνει 3 φοβερά γλυκά στο καλύτερο ζαχαροπλαστείο του Ρεθύμνου, το «Μέλι» και 2 φοβερά κόμικ που μου άρεσαν!

Το IRONMAN EXTREMIS έχει ωραίο σοβαρό σχέδιο και ''ώριμο'' στόρι, φαίνεται ξεκάθαρα ότι απευθύνεται σε 25+ ηλικίες και όχι σε ''παιδάκια''. Βαθμολογία 9.0/10:clap2:

 

Το AVENGERS VS X-MEN Νο7 το θεωρώ κατώτερο του Νο6 που ήταν το καλύτερο μέρος, αλλά έχει επαρκή δράση και σενάριο. 

Κάπου στο τέλος είναι ''νωχελική'' η ιστορία και αφήνει μέτρια ''επίγευση''.:thinking:

Βαθμολογία 7.5/10:)

 

Τα γλυκά φοβερά.. Εκλέρ με σοκολάτα αρκετά πικρή, σοκολατίνα ''Γκαλίνγκο'' της Valrhona με γέμιση αλμυρή καραμέλα και τάρτα με καραμελωμένη μπανάνα

και μους που πίκριζε... όλα έχουν μέσα Βιολογικό Κατσικίσιο Γάλα, πατέντα του ιδιοκτήτη, αν έρθετε Ρέθυμνο καλοκαίρι επισκεφθείτε το

μαγαζί(τον χειμώνα είναι κλειστά-δυστυχώς). Μία πάστα κάνει 4-4,5€ αλλά η ποιότητα top! δεν έχετε ξαναφάει κάτι τέτοιο. Βαθμολογία 20.0/10!!!(δύο δεκάρια!!!):lol:

 

(Συνολικά ξόδεψα 13€ στο ζαχαροπλαστείο και 11€ στους τόμους, αλλά χαλάλι, μια ζωή την έχουμε) :respect:

 

ΥΓ: Οι τόμοι της Hachette έχουν τρομερή ποιότητα, αξίζει να τους αποκτήσει κάποιος, ειδικά το σκληρό εξώφυλλο κάνει την διαφορά! Βαθμολογία 10/10 για την ''Ιταλίδα''

ΓΛΥΚΟ 1.png

ΓΛΥΚΟ 2.png

ΓΛΥΚΟ 3.png

Επεξεργασία από spiderman
  • Like 11
  • Respect 3
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1761 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγόρασα και εγώ σήμερα τον 2ο τόμο κυρίως για δυο λόγους.


1) Η τιμή του.
2) Επειδή ουσιαστικά πάνω του σχεδιάστηκε η πρώτη ταινία του Iron Man η οποία μου είχε αρέσει πολύ.

 

Το σενάριο μου άρεσε, αλλά και γενικά αυτήν η τροποποιημένη ιδέα του origin.

Ρε παιδιά αυτό το σχέδιο μου φάνηκε τελείως "ανορθόδοξο", κάποια στιγμή αισθάνθηκα λες και διαβάζω νουάρ.
Φαίνεται πάντως ότι έχει πέσει πολύς <<υπολογιστής>>.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω ο Granov χρησιμοποιεί μικτές τακτικές (ζωγραφική & PC). Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι τα μελάνια ήταν Terry Austin! Σόρι κιόλας, τι στην ευχή χρειάζεται ο Austin σε αυτό το σχέδιο;!;

 

(Lord Makro, you are a man of my own heart!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ναι, ο Adi Granov χρησιμοποιεί υπολογιστή μόνο στο τελικό στάδιο του χρώματος, οι σελίδες του είναι ζωγραφισμένες στο χέρι.

Έχει ένα ιδιαίτερο στυλ, κάπου είχα βρει παλιότερα μια αναλυτική περιγραφή της μεθοδολογίας του (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάποια πράγματα από τότε).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγώ τα πήρα τα 2 πρώτα και μετά πολύ επιλεκτικά γιατί τα κλασικά τα έχω και τα υπόλοιπα

δεν νομίζω να θέλω να τα έχω.

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι κάτι που δεν το ξέρω ίσως το κατεβάσω και αν μου αρέσει αρκετά να αγοράσω τον τόμο.

Σχέση ποιότητας τιμής είναι όντως πολύ καλή.

 

Στην Αγγλία η Συλλογή βγήκε 2 φορές μέχρι τώρα.

Δείτε τι υπάρχει αυτή τη στιγμή στο eshop της Hachette.

 

marvel-ultimate-graphic-novels-collection-2016

marvel-ultimate-graphic-novels-2012

 

Αρκετά τεύχη δείχνουν εξαντλημένα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν έχουν γίνει συλλεκτικά , εδώ όμως με την χαζομάρα που μας δέρνει και

εφόσον υπάρχουν άτομα που συλλέγουν και διαβάζουν κάτι μόνο σε Ελληνικές εκδόσεις ποτέ δεν ξέρεις.

 

Φυσικά αν ήμουν Άγγλος δεν θα την ακούμπαγα θα προτιμούσα να αγοράσω original marvel εκδόσεις.

Εδώ που η γλώσσα είναι διαφορετική ok.

 

Τώρα να τα πάρεις όλα για να είναι ωραία στην βιβλιοθήκη είναι μία άποψη κατανοητή αλλά

πολύ μακριά από την λογική ως αναγνώστη και συλλέκτη.

Ο Dell Otto πάντως είναι αγαπημένος cover artist.

 

Πάντως Hachette θα ξαναστείλει αρκετούς στα περίπτερα και τα ψιλικατζίδικα και

πολλοί θα διαβάσουν για πρώτη φορά αξιόλογα marvel comic. :)

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Iron Man: Extremis

 

Σενάριο: Warren Ellis
Σχέδιο: Adi Granov

 

Πρώτο κόμικ με ήρωα τον Iron Man που διαβάζω και δηλώνω οπωσδήποτε ικανοποιημένος και ψυχαγωγημένος, αν και δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα κιόλας. Η ιστορία μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη, με μπόλικη δράση, γραφική βία και πολλή ένταση, σίγουρα έχει πολλά ωραία καλούδια να προσφέρει. Ο χαρακτήρας του Τόνι Σταρκ έχει ένα κάποιο βάθος, ο συγγραφέας μας δίνει να καταλάβουμε κάποια πράγματα για τη ζωή και τον τρόπο σκέψης του, όμως ο κακός της υπόθεσης δεν με... τρόμαξε ιδιαίτερα, ούτε ένιωσα κάτι γι'αυτόν (μίσος ή έστω οίκτο). Όσον αφορά το σχέδιο, είναι αρκετά ιδιαίτερο, θυμίζει λίγο βιντεοπαιχνίδι και είναι σαν να φτιάχτηκε σε μεγάλο βαθμό στον υπολογιστή, αν και μάλλον απλώς αυτό είναι το στιλ του σχεδιαστή. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε, έδωσε και μια βρώμικη και νουάρ αίσθηση στην όλη ιστορία, απλώς μερικές σκηνές δράσης μου φάνηκαν κάπως άψυχες και κρύες. Συμπερασματικά, πρόκειται για έναν πολύ καλό τόμο και θεωρώ πως είναι ό,τι πρέπει για να γνωρίσει κανείς και τον... έντυπο Iron Man.

 

8/10

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

ΠΡΟΣΟΧΉ: Ακολουθεί μεγάλο ποστ!

 

Γεια χαρά σε όλους.Έψαχνα πληροφορίες για τη συλλογή και αυτό το φόρουμ με βοήθησε απίστευτα.Θα ήθελα να πω σε όλους ένα μέγαλο ευχαριστώ σε όλους του thread για αυτό καθώς για να είμαι ειλικρινής είμαι σχεδόν τελείως αρχάριος στα κόμικς γενικά :lol:.Με εξαίρεση αυτά τα τρία που μου τα έκαναν δώρο μικρός:

71OPhEh1WUL._AC_SL1204_.jpg Ultimate X-Men #34 (Που νόμιζα πώς ήταν κόμικ Spiderman χαχα)

 

s-l500.jpg  Superman #654 (το οποίο έχει λίγο στυλό από την τότε μωρό αδερφή μου,αλλά δεν με πειράζει)

 

Kαι άλλο ένα Spiderman κόμικ για το οποίο το μόνο που θυμάμαι αυτή τη στιγμή είναι μια φάση που ο Doc Octopus καθόταν μπροστά από ένα τζάκι και "μίλαγε" στα μεταλλικά του "χέρια" καθώς αυτά του σέρβιραν τσάι;! Νομίζω,τέλος πάντων.

 

Edit από το μέλλον (19/3/2020):

Τελικά ήταν το Ultimate Spider-Man #55

clean.thumb.jpg.2c067d03650539ac407d7f40646f4a6f.jpg

 

Kαι αναφαιρόμουν στη σκηνή αυτή σχετικά με τσάϊ κσι τζάκι:

20200319_010327.thumb.jpg.51862073d1431fbc813d5e479216f057.jpg

 

Και δεν έχω ούτε ένα Batman κόμικ έστω για πλάκα...ντροπή.

 

 

Τώρα στο θέμα:

Είδα το πρώτο τεύχος σε διαφήμιση και ήθελα να το πάρω με ταμπούνια που λένε. Spiderman και μια ολοκληρωμένη ιστορία συν premium καλό βιβλίο και υπερβολικά φθηνό; Έφυγα!!!!  :D

 

Τεύχος 1:

Μου άρεσε πάρα πολύ το πρώτο γιατί μου έθεσε ένα ερώτημα για το χαρακτήρα που ποτέ δε σκέφτηκα,"το ερώτημα του δαγκώματος της Αράχνης".Πολύ ωραία εικονογράφηση,διάλογοι και χαρακτήρες συν αφίσα (που πραγματικά νόμιζα πως είναι απλά οδηγός συλλογής). Απλά τέλειο, 4 ευρώ καλοξοδευμένα χαχα

 

 

Τεύχος 2:

Πολύ καλό,στην αρχή δεν μου άρεσε πολύ η σχεδίαση γιατί την περίμενα να είναι σαν του πρώτου (πιο κόμικ στο περίπου).Αλλά μετά από δύο φύλλα τη συμπάθησα.Περίμενα λίγο ποιο πολύ δράση αρχικά αλλά προς τα μισά και τέλος το χαίρεσαι παραπάνω.Είχε για μένα πάρα πολύ καλούς διαλόγους και ισορροπημένη ροή γεγονότων και εξηγήσεων,κάτι που είναι σημαντικό όταν πρέπει να δώσεις και backstory χωρείς να το χαλάσεις.Α,και ο Τόνι εδώ μου φάνηκε πολύ πιο σοβαρός από τον τρελό δισεκατομμυριούχο που ξέρουμε και αγαπάμε.(Φταίει μάλλον που γενικά ξέρω κόμικ χαρακτήρες πιο πολύ από άλλα media παρά από κόμικ.)

 

Υ.Γ.= Έκανα το λογαριασμό αυτό μόνο για αυτό το thread αρχικά,αλλά μπορεί να επισκεφτώ και άλλα.Ελπίζω να συνεχίσω τη συλλογή καθώς θέλω να ολοκληρώσω τη συλλογή και την εικόνα των ραχών των τόμων ,τουλάχιστον μέχρι εκεί αν μπορώ.Μου αρέσει πως είναι καλές εκδόσεις των καλύτερων ιστοριών κόμικ της Marvel,οπότε δεν ανησυχώ για το αν το στόρι είναι καλό και ποιος ήρωας είναι,μιας και είμαι αρχάριος τα δέχομαι σχεδόν όλα.     (Πάντως κανένας Ghost Rider,Punisher,Dredevil και Venom αν διαλεχθούν είναι απόλυτα ευπρόσδεκτοι).

Με συγχωρείτε αν το ποστ ήταν πολύ μεγάλο και σας εύχομαι μια γαμάτη μέρα όποτε το διαβάζετε αυτό.  :D

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9666
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να αγοράσω και εγώ την σειρά γιατί θεωρώ ότι τα 10€ είναι μια πολύ καλή τιμή για έναν σκληρόδετο τόμο με τόσες σελίδες και καλό, χοντρό χαρτί.
Ένας λόγος που δεν το έκανα νωρίτερα ήταν επειδή προτιμώ να διαβάζω τα comics στην γλώσσα που γράφτηκαν (εφόσον την καταλαβαίνω). Ένας άλλος λόγος είναι ότι δεν είμαι τεράστιος fan των Superhero, αλλά προτιμώ ήρωες όπως ο Batman και ο Green Arrow που δεν έχουν υπερδυνάμεις. Και επίσης είμαι συλλέκτης οπότε για εμένα δεν υπάρχει η επιλογή να διαλέξω ποιους τόμους θα πάρω και ποιους θα προσπεράσω. Ή θα τους πάρω όλους ή κανέναν. Αυτό θα ίσχυε ακόμα και αν δεν είχαν αρίθμηση και το σχέδιο του Gabriele Dell'Otto στις ράχες. Παρ' όλα αυτά, επειδή η έκδοση είναι πολύ αξιόλογη είπα να την στηρίξω και εγώ, και αγόρασα τους 2 πρώτους τόμους με 11€. Αν και το Iron-Man: Extremis το είχα ήδη (στα ελληνικά) από την έκδοση της Anubis.

 

2 hours ago, TheMetalBat said:

στο δικό σας Iron Man Extremis τεύχος έχει Story so far;

Όχι, δεν έχει.

 

On 9/19/2019 at 11:04 PM, jimakoszs97 said:

Στο οπισθόφυλλο γράφει «Περιλαμβάνει τα τεύχη: Amazing Spider-Man (Vol.1) #30-35». Δεν θα έπρεπε να λέει Vol. 2, αφού είναι τα τεύχη 30-35 από την σειρά που ξεκίνησε το 1999 και όχι από την πρώτη σειρά του 1963;

Στο οπισθόφυλλο του Iron Man: Extremis γράφει «Περιλαμβάνει τα τεύχη: Iron Man (Vol. 4) #1-6» ενώ μέσα, στις πρώτες σελίδες γράφει «Contains material originally published in magazine form as The Invincible Iron Man Vol. 3 #1-6.».

Απ' ότι βλέπω είναι από αυτή τη σειρά που στο Comic Vine την έχει ως Volume 4.

 

Η μετάφραση του Iron Man: Extremis είναι η ίδια με αυτή της έκδοσης του 2008 (λογικό αφού η επιμέλεια της έκδοσης είναι από την Anubis) αλλά έχουν γίνει κάποιες μικροαλλαγές. Π.χ. στα ονόματα (το «Τόνυ» έγινε «Τόνι», το «Μαλλεν» έγινε «Μαλεν», το «Έλλιοτ» έγινε «Έλιοτ»). Επίσης τα γράμματα όταν μιλάει ο Iron Man είναι σε σκούρο κόκκινο χρώμα ενώ στην παλιά έκδοση είναι μαύρα.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν παιδιά πήρα και εγώ το Iron Man ώστε να δω τι μέρος του λόγου είναι και να στηρίξω και εγώ λίγο ακόμη την προσπάθεια. Έχω ξαναγράψει ότι δεν διαβάζω Σουπερηρωικά. Παρόλα αυτά το Spiderman μου άρεσε πολύ. Είναι και ο ήρωας ο πιο γνωστός, ε έχω δει και 2 ταινίες του, γενικά Σούπερμαν, Μπατμαν και Σπαιντερμαν είναι οκ. Πήρα το Iron Man να πάρω και μια γεύση από εκεί. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε. Ούτε το σχέδιο ούτε η ιστορία. Δεν παραβλέπω όμως ότι είναι μια καταπληκτική έκδοση για τους φαν (και όχι μόνο) του είδους.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάζοντάς το για δεύτερη φορά, το σχέδιο συνεχίζει να μην μου αρέσει. Το βρίσκω πολύ εφετζίδικο με την κακή έννοια όμως.

Την ιστορία όμως από την άλλη, τη βρήκα πολύ συμπαθητική. Μπορεί να παίζει ρόλο βέβαια ότι ξαναείδα πρόσφατα τις ταινίες Iron Man και όσο να'ναι έχει κάποια κομμάτια από εκεί. Βάλε και το τέλος του Endgame, πιο συμπαθητικός είναι πλέον ο Τόνι ο Σταρκ.

Επίσης στα θετικά συγκαταλέγω τα εξτραδάκια στο τέλος. Δε θυμάμαι αν τα είχε η πρώτη έκδοση της Anubis (και εκεί που είναι καταχωνιασμένη, ποιος τη ψάχνει..)

 

Για τους φίλους που θα ήθελαν κάποιου είδους intro, δεν το βρίσκω απαραίτητο. Στο κάτω-κάτω origin είναι. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το διάβασα κι εγώ επιτέλους... Δυστυχώς, η άποψή μου κάθε άλλο παρά θετική είναι. Και παρόλο που περίμενα λίγες μέρες πριν γράψω, για να είναι πιο ήπια η κριτική μου, δυστυχώς όσο το σκέφτομαι τόσο χειρότερο το βρίσκω.

 

 

Ακολουθούν σπόιλερς, οπότε κρύβω τις λεπτομέρειες:

 

Όπως ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα τελευταία χρόνια το βρίσκω πολύ δήθεν. Με εκνευρίζει που ο "μελλοντολόγος" συγγραφέας θέλει να βάλει τη δική του πινελιά με το ζόρι στην ιστορία. Με εκνευρίζει που ο Άιρον Μαν ...

Spoiler

...ξαφνικά εμφανίζεται ως άχρηστος απέναντι στον εχθρό και αντί να ζητήσει την προφανή βοήθεια των Εκδικητών προτιμά να λάβει μια άγνωστη ουσία που θα τον μεταλλάξει. Και για να το ξεκαθαρίσω τι με χαλάει, η ιστορία μας λέει ότι ο αλκοολικός Τόνι, σε φάση αποτοξίνωσης εδώ και χρόνια,  που αποφεύγει το αλκοόλ και τις ουσίες, συνειδητά λαμβάνει μια άγνωστη ουσία στο σώμα του. Έλεος... Η πανοπλία που χώραγε σε βαλίτσα και τη φοράγε σε δευτερόλεπτα δεκαετίες τώρα πρέπει να μετακινείται χωριστά από αυτόν και χρήζει ξαφνικά ΑΜΕΣΗΣ αναβάθμισης. Αναρωτιέται πώς θα βγει από ένα χώρο που θα τον δουν να έχει μπει ως Σταρκ και να βγει ως Άιρον-Μαν (υποθέτω θα έπρεπε να τον απασχολήσει ΠΡΙΝ να μπει, αλλά δεν είναι και καμία διάνοια...).

Και φυσικά, το χειρότερο από όλα...

Spoiler

...ο ήρωάς μας όχι μόνο σκοτώνει , αλλά εν συνεχεία αποκεφαλίζει (!) και εντέλει κλωτσάει (!!!) το κουφάρι του εχθρού του!!! WTF!?!?!?

 

Γενικά, αυτό που χαλάει χρόνια τώρα στα κόμικς είναι κι εδώ παρόν: ο συγγραφέας "ανακαλύπτει" προβλήματα, τα οποία λύνει με τις εξαιρετικά "έξυπνες" και "πρωτότυπες" ιδέες του. Οι δε διάλογοι είναι υποτυπωδώς passable...

 

Το σχέδιο έχει αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον, είναι το ατού του κόμικ και μόνο τυχαίο δεν είναι ότι ο σχεδιαστής Adi Granov ενεπλάκη στις ταινίες αμέσως μετά.. Αν κάτι με ξενερώνει είναι ουσιαστικά πρόβλημα του σεναρίου (οποία έκπληξη!). Βαριέμαι αφάνταστα τα κόμικ με τα ομιλούντα κεφάλια. Δεν είναι sitcom, είναι κόμικ, και δη με υπερήρωες. Δεν υπάρχει περιορισμός στο budget, δεν χρειάζεται να περνάμε 15 σελίδες με τύπους που μιλάνε ακίνητοι και με κοιμισμένα βλέμματα.

 

Τέλος, είναι η ιδέα μου ή ο Τόνι έχει κάτι από Τομ Κρουζ;

 

Ως έκδοση υπέροχη, ένα κόσμημα για τη βιβλιοθήκη. Η μετάφραση πρέπει να είχε ένα-δυο προβληματάκια, αλλά χωρίς να έχω διαβάσει το πρωτότυπο μπορώ μόνο να το υποθέσω.

 

Άντε να δούμε και τα επόμενα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

13 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Α και ίσως χαζή ερώτηση αλλά,στο δικός σας Iron Man Extremis τεύχος έχει Story so far;

Εξήγηση δηλαδή της ιστορίας μέχρι το σημείο που ξεκινάει το κόμικ αυτό. Γιατί στο δικό μου τουλάχιστον δεν έχει,κάνει την εισαγωγή του ο δημιουργός/εκδότης ή ότι είναι και μέτα δίπλα το εξώφυλλο του κόμικ issue.Το τεύχος 1 έχει και νόμιζα πως και αυτό θα έχει αλλά δεν ξέρω.

Το Iron Man Extremis δεν έχει story so far επειδή αυτά τα τεύχη είναι τα πρώτα από το Vol 4 του Iron Man. Ουσιαστικά, δεν υπάρχει ιστορία πριν από αυτό το κομικ. Με την λογική τα υπόλοιπα τεύχη θα έχουν, εκτός ίσως από αυτά που περιλαμβάνουν πρώτα τεύχη ενός run.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34950
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  18
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

2 ώρες πριν, tkollias είπε:

 

 

Το σχέδιο έχει αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον, είναι το ατού του κόμικ και μόνο τυχαίο δεν είναι ότι ο σχεδιαστής Adi Granov ενεπλάκη στις ταινίες αμέσως μετά.. Αν κάτι με ξενερώνει είναι ουσιαστικά πρόβλημα του σεναρίου (οποία έκπληξη!). Βαριέμαι αφάνταστα τα κόμικ με τα ομιλούντα κεφάλια. Δεν είναι sitcom, είναι κόμικ, και δη με υπερήρωες. Δεν υπάρχει περιορισμός στο budget, δεν χρειάζεται να περνάμε 15 σελίδες με τύπους που μιλάνε ακίνητοι και με κοιμισμένα βλέμματα.

 

 

Το σχέδιο μου θύμισε το Iron Man: Οι πέντε εφιάλτες....μάλλον οι 2 σχεδιαστές χρησιμοποιούν παρόμοια τεχνική με κάποια ψηφιακή επεξεργασία ίσως???....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα πω κάτι  χιουμοριστικό για το τέλος του τεύχους 2 (Extremis).

Θα το βάλω σε spoiler και διαβάστε το μόνο αν έχετε τελειώσει το τεύχος 2 ή απλά αγνοήστε το όλο αυτό  :lol::

Spoiler

Προς το τέλος,όταν ο Τόνι πήγε στη Maya.Κάλεσε τους Εκδικητές η Maya αλλά ο Τόνι λέει,"μπα,μην τα κουράζω τα παιδιά,τα κoύρασα ήδη πολύ με τον Ultron" και ανατινάζει το τηλέφωνό της με το μυαλό του όταν έβαλε τον Extremis. Και τώρα για τον Extremis,o Tόνι λέει "Ζεις μια φορά" και βάζει τον extremis.Τώρα είναι Iron Man μέσα σε Iron Man,Μπαμπούσκα Iron Man χαχαχα. Ήταν λίγο πολύ ζήτημα ζωής και θανάτου συν πως αν ερχόντουσαν οι Εκδικητές,ο Αντωνάκης  δεν θα έπαιρνε credit οπότε όχι :lol:.

Και η μάχες όσες ήταν και για όσο ήταν,μια χαρά ήταν παρόλο που άργησαν να εμφανιστούν.Δεν είναι χάλια η αναμονή για αυτές σε αντίθεση με την απογοήτευση που πήρα από κάτι άλλο σε σχέση με Iron Man και αυτό είναι η ταινία Iron Man 3 (Spoilers) εκεί που πορώθηκα με τον θεό τον Ben Kingsley ως τον κακό της ταινίας,ΜΠΑΜ όχι φίλε είναι ψεύτικος πάρε έναν ουσιαστικά χειρότερο από αυτόν ως τον κανονικό κακό.Μια ευκαιρία πεταμένη στα σκουπίδια κυριολεκτικά. :crying:

 

Αν το διαβάσατε σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και μη με κρεμάσετε για το χιούμορ μου.... :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβάστηκε το Extremis :)
Να πω εδώ ότι δεν έχω ιδέα από Iron Man, όπως κι απ΄τους περισσότερους super-heroes.
Οπότε για άσχετο, μου φάνηκε αρκετά καλό. Στα επίπεδα του Spiderman "Coming Home".
Αν εξαιρέσουμε το μισό 2ο τεύχος που μιλούσε ο Σαλ και δεν καταλάβαινα τι έλεγε, η υπόλοιπη ιστορία είχε πολύ σασπένς.
Μ΄άρεσε και η ανατροπή στο τέλος.
Εννοείται δεν το βρήκα αριστούργημα(για την ακρίβεια δεν έχω διαβάσει ακόμα υπερηρωικό που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω έτσι) αλλά ήταν αν μη τι άλλο αξιόλογο.
To σχέδιο πράγματι αρκετά περίεργο και "computerized", αλλά συνηθίζεται και δεν με χάλασε.
Ξανά μπράβο στη Hachette που δίνει την ευκαιρία σε όσους δεν είμαστε του αμερικάνικου να γνωρίσουμε τους ήρωες της Μarvel :clap2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διάβασα κι εγώ (ξανά) το Iron Man: Extremis. Το θεωρώ κορυφαία ιστορία Άιρον Μαν, τόσο για νέους, όσο και για παλιούς αναγνώστες. Καλογραμμένο σενάριο (με μερικά δυσνόητα σημεία είναι η αλήθεια, ειδικά τον διάλογο με τον Σαλ) και σκίτσο αν μη τι άλλο πρωτοπόρο και ρεαλιστικό. Οι δύο μάχες ειδικά αποδόθηκαν με υπέροχο ρυθμό. Αγαπημένες σκηνές από τις μάχες:

Spoiler

α) η ''προσγείωση'' του Άιρον Μαν πάνω σε ένα αμάξι και η επακόλουθη καραμπόλα, β) όταν οι δύο αντίπαλοι περνάνε μέσα από ένα κτήριο, συνεχίζοντας να παλεύουν ανενόχλητοι

 

Επίσης κάτι που θα ήθελα να διευκρινίσω

Spoiler
On 2/10/2019 στο 11:41 ΠΜ, tkollias είπε:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

...ο ήρωάς μας όχι μόνο σκοτώνει , αλλά εν συνεχεία αποκεφαλίζει (!) και εντέλει κλωτσάει (!!!) το κουφάρι του εχθρού του!!! WTF!?!?!?

 

 

Η τελική σκηνή της μάχης του Άιρον Μαν με τον αντίπαλό του, τον Μάλεν, είναι πολύ πιο περίπλοκη. Μην ξεχνάμε ότι και οι δύο μαχητές έχουν ενισχυθεί σωματικά και βιολογικά από τον ορό του Έξτρεμις (από μία διαφορετική εκδοχή του ο καθένας). Ο Έξτρεμις, μεταξύ άλλων, χαρίζει υπερδύναμη στον Μάλεν και θεραπεύει τον οργανισμό του από πληγές.

Αν προσέξεις, όταν βλέπουμε την πλάτη του πτώματος, δεν υπάρχει η τρύπα στο στήθος από το πρώτο χτύπημα. Ο  Έξτρεμις αναπλάθει την πληγή. Ο Άιρον Μαν αναγκάζεται να τον σκοτώσει με αποκεφαλισμό, επειδή ελπίζει ότι ο ΄Έξτρεμις δεν μπορεί να αναπλάσει ολόκληρο κεφάλι. Γι αυτό στο επόμενο καρέ κοιτάει με προσοχή πάνω από τον λαιμό, για να βεβαιωθεί ότι όλα τελείωσαν. Κι έπειτα κλωτσάει το πτώμα όχι από εκδικητική μανία, αλλά από αγανάκτηση, επειδή όντως δεν ήθελε να τον σκοτώσει. Όταν όμως ο αντίπαλός του προσπάθησε να του σχίσει τον λαιμό, δεν είχε επιλογή: ή θα πέθαινε ο ίδιος ο Άιρον Μαν, ή θα τον σκότωνε. Η αρματωσιά γύρω από τον λαιμό δεν είχε επαρκή θωράκιση, ώστε να αποτρέψει τα υπερ-δυνατά χέρια του αντιπάλου από το να σχίσουν τον λαιμό του Άιρον Μαν.

Είναι η κλασική περίπτωση αυτοάμυνας, όπου ο αμυνόμενος αναγκάζεται να σκοτώσει τον επιτιθέμενο, επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σώσει την δική του ζωή. Ομοίως ο Κάπταιν Αμέρικα σκότωσε ανθρώπους στον Β' Παγκόσμιο για να επιβιώσει ο ίδιος και οι σύμμαχοί του, όχι επειδή του άρεσε να σκοτώνει. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι από εμένα το Extremis και μπορώ να πω ότι μου γέννησε ανάμεικτα συναισθήματα. :) 

 

Η ιδέα του σεναρίου, νομίζω ότι είναι γενικά παραδεκτό κι αδιαμφισβήτητο (τουλάχιστον από την πλειοψηφία των αναγνωστών), ότι είναι έξυπνη και πρωτότυπη. Έχουμε έναν Tony Stark συνειδητοποιημένο κι ώριμο να τα βάζει με έναν επικίνδυνο αντίπαλο, ενώ παράλληλα του έχει εναντιωθεί μία μεγάλη μερίδα του πληθυσμού για τις επιχειρηματικές του δραστηριότητες. Γίνονται αναφορές στο παρελθόν του και μαθαίνουμε το origin της δημιουργίας του Iron Man με όμορφο τρόπο, χωρίς να κλέβει χρόνο από το story του παρόντος. Από εκεί και πέρα βρήκα μία πλοκή, που νομίζω ότι ήθελε καλύτερη διαχείριση. Ενώ είχε σκηνές να δώσει, ήταν επίπεδη, χωρίς συγγραφική ποικιλία και, με εξαίρεση δύο-τρεις στιγμές, όλη η υπόλοιπη κινήθηκε υποτονικά. Ακόμα κι ο villain δεν μου έβγαζε αυτό το μίσος και την τρέλα, που θα με κάνει να τον σιχαθώ. Φαινόταν ο εσωτερικός του πόνος, αλλά δεν έβγαζε νεύρο. Όλο αυτό το αποδίδω και στο σχέδιο (και θα εξηγήσω πιο κάτω γιατί). Η σκέψη του Tony...

Spoiler

να φέρει τον εαυτό του στην ίδια ισχύ με τον αντίπαλό του (και μάλιστα να βελτιώνει σε ένα βράδυ την φόρμουλα που ήθελε χρόνια για να φτάσει σε αυτό το σημείο)

...ενώ είχε μεγάλη φαντασία, δεν αναδεικνύει το ταλέντο και την δύναμη του Iron Man. Με αυτόν τον τρόπο, θα μπορούσε οποιοσδήποτε να είναι στην θέση του πρωταγωνιστή. Ένας καλός Mallen. Σαν αναγνώστης, θα προτιμούσα τον ήρωα να πολεμήσει με τα δικά του μέσα και να σκεφτεί έναν πρωτότυπο τρόπο να επικρατήσει. Το φινάλε και η ανατροπή που κρύβει στις δύο τελευταίες σελίδες, με εξέπληξαν ευχάριστα. Ένα plot twist που δεν το περίμενα. :clap2: Γενικά την ιστορία την βρήκα πάρα πολύ καλή, αλλά με "άνευρη" πλοκή.

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα, έχουμε ένα σχέδιο το οποίο είναι υπέροχο. Κάθε καρέ είναι κι ένας μικρός πίνακας ζωγραφικής, γεγονός που αποδεικνύει περίτρανα ότι ο Adi Granov είναι ταλέντο. Φοβάμαι όμως ότι όλο αυτό γύρισε μπούμερανγκ στο κόμικ. Ενώ τα καρέ ήταν όμορφα, η εναλλαγή τους (και κατά συνέπεια η αλληλουχία των σκηνών) έβγαζε μία στατικότητα, που ίσως να ενίσχυε την ατονία στην πλοκή. Βγάζω λοιπόν το συμπέρασμα ότι ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης το έχει με τον σχεδιασμό εξώφυλλων και μάλιστα με το παραπάνω. Στις εσωτερικές σελίδες, όμως, νομίζω ότι θέλει λίγη βελτίωση. Πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

 

Η έκδοση, σαν ποιότητα, νομίζω ότι δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Ίσως αν ήταν χρυσοποίκιλτη. :P Στα έξτρα έχουμε τα εξώφυλλα των τευχών που λειτουργούν σαν σελιδοδείκτες, μία δισέλιδη παρουσίαση των βασικών πανοπλιών που, μέσα στο πέρασμα των χρόνων, έχει φορέσει ο Stark, για να ακολουθήσουν οι δύο βιογραφίες των συντελεστών και μάλιστα υπάρχει και μία μικρή συνέντευξη του Granov.  :respect:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

16 hours ago, Super Goofy 000 said:

 

 

Επίσης κάτι που θα ήθελα να διευκρινίσω

 

 

Ολίγον παράξενο να απαντώ με τα anti-spoiler κουτάκια, αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές!

 

Spoiler

Να δεχτώ το σχόλιο περί κεφαλιού, όσο τραβηγμένο κι από τα μαλλιά κι αν είναι, αν και δεν το έχω μπροστά μου να το επιβεβαιώσω. Το γεγονός όμως ότι κλωτσάει από αγανάκτηση το νεκρό, αποκεφαλισμένο σώμα είναι απαράδεκτο για ένα ήρωα. Μπορεί να έχεις άλλη άποψη, αλλά ο Iron-Man που γνωρίζαμε το πιο πιθανό θα ήταν να τον πάρει αγκαλιά αφού τον σκοτώσει, όχι να τον κλωτσήσει! Σκέψου ένα αστυνομικό, κι όχι ένα σούπερ-ήρωα να το κάνει, θα τον έκραζε το σύμπαν! Επίσης, δεν βρίσκεις ότι αποτελεί μεγάλη σεναριακή ευκολία η πανοπλία που είναι πιο εξελιγμένη από τις παλιές, με τις οποίες κόντραρε Hulk, Silver Surfer κτλ ξαφνικά να μην μπορεί να αντέξει το χτύπημα  του Μάλεν ώστε να καταλήξει στη λύση που κατέληξε; Προσωπικά θεωρώ πως ξεπερνά τα όρια της γελοιότητας. Αλλά, φυσικά αυτό είναι η δική μου οπτική και μόνο και για τους λόγους αυτούς δεν μου άρεσε.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

6 ώρες πριν, tkollias είπε:

Ολίγον παράξενο να απαντώ με τα anti-spoiler κουτάκια, αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καταλαβαίνω καλύτερα τώρα τι εννοούσες. Ωστόσο έχω μερικές επιφυλάξεις ακόμη. Πάντα στα πλαίσια της φιλικής συζήτησης, έτσι; Μπορεί να διαφωνούμε, αλλά πιστεύω ότι ο διάλογος έχει ενδιαφέρον.:)

Συμφωνώ ότι με μια αγκαλιά ο Άιρον Μαν θα έδειχνε καλύτερα την συμπάθειά του. Η κλωτσιά υποδηλώνει την αλαζονεία του, τώρα που βρίσκεται στο απόγειο των δυνάμεών του. Δυστυχώς, όμως, δεν είναι η πρώτη φορά που ο Άιρον Μαν φέρεται αλαζονικά. Στην κλασσική ιστορία Armor Wars επιτίθεται ακόμη και σε συμμάχους του (πχ. τον Κάπταιν Αμέρικα), που στέκονται εμπόδιο στην προσπάθειά του να καταστρέψει την κλεμμένη τεχνολογία του. Και ας την χρησιμοποιούν νόμιμοι πράκτορες της Αμερικανικής κυβέρνησης!!  Ένας συνετός ήρωας θα διεκδικούσε την απόσυρση της πατενταρισμένης τεχνολογίας του σε μία δικαστική διαμάχη. Δεν θα χτυπούσε αδιάκριτα απλούς πράκτορες, που δεν γνωρίζουν ότι χρησιμοποιούν κλεμμένη τεχνολογία.

Όσον αφορά την ικανότητα της παλιότερης πανοπλίας να κοντράρει πανίσχυρους ήρωες, θυμάμαι μόνο ότι ο κάθε συγγραφέας έγραφε και κάτι διαφορετικό. Σε μια μάχη με τον Χαλκ, ο Άιρον Μαν νικάει μεταφέροντας όλη την ενέργεια της πανοπλίας στη γροθιά του ( :thinking: ) και ρίχνοντας τον Χαλκ αναίσθητο με μια γροθιά ''όλα-ή-τίποτα'' (Κυριολεκτικά! Η πανοπλία απενεργοποιείται αφού ρίξει την γροθιά!!!). Σε μια άλλη μάχη με τον Χαλκ, ο Άιρον Μαν κατασκευάζει και φοράει για πρώτη φορά πανοπλία Αντιμετώπισης του Χαλκ (Hulkbuster Armor), επειδή η απλή πανοπλία δεν του φαίνεται αρκετή για να τα βάλει με τον Χαλκ! Γι αυτό και δέχομαι εύκολα την

Spoiler

 άνεση του Μάλεν να τον πληγώσει. Ίσως κι επειδή ο Μάλεν ήθελε να πληγώσει και να σκοτώσει τον Άιρον Μαν, ενώ ο Χαλκ απλώς να τον θέσει εκτός μάχης.

Σε κάθε περίπτωση, σέβομαι και την δική σου γνώμη στο όλο θέμα.:)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Επειδή είμαι ελαφρώς καθυστερημένος θέλω να διαβάσω το συγκεκριμένο πριν το βάλω στην προβλεπόμενη θέση στη βιβλιοθήκη να δημιουργείται το παζλ.

 

Ε λοιπόν με τόσο ελεεινό σχέδιο δεν έχω θυμηθεί ξανά να ζορίζομαι να προχωρήσω ανάγνωση κόμικ. Αίσχος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.