Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
HACHETTE FASCICOLI SRL Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
13-09-2019
Εξώφυλλα:
119 + 119 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
119
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Δεκαπενθήμερη
Μέγεθος:
17.6 x 26.5
Σελίδες:
168
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
The Official Marvel Graphic Novel Collection
Προέλευση:
Αμερικανική
ISSN:
2612-775X
Ονομαστική τιμή:
9,99€ (-#81), 10,99€ (#82-)
Ομαδοποίηση:
  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

δηλαδη 600 ευρω για την  συλλογη και 2,5 χρονια διαρκεια  . τουλαχιστον το πρωτο τευχος εχει 4 ευρω οποτε καποιος μπορει να δει εαν αξιζει τον κοπο η οχι  . παντως  στην εικονα δειχνει ομορφη συλλογη .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σκληρό εξώφυλλο, ένα σωρό εξτραδάκια, 160 σελίδες με 4 ευρώ και ακολουθούν άλλοι 59 τόμοι.  Αναρωτιέμαι τι καλή πράξη έκανα για να αξίζω κάτι τέτοιο... 

Συγνώμη Οξύ... αγάπησα άλλη.... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, Pilgrim είπε:

Εμείς οι ψυχαναγκαστικοί κομιξόφιλοι που θέλουμε όλη τη συλλογή και δεν καπνίζουμε, από που να κόψουμε για να βρούμε  το εξτρά 20αράκι το μήνα? :collapse:

 

Έδιτ: Δωράκι αφίσα στο 1ο τεύχος το οποίο φαίνεται να είναι καλή κατασκευή. Εκδόθηκε στη Ρουμανία :thinking:

Θα τρωμε μέρα παρα μέρα.....

 Το εξτρα δωρακι αφίσα που από πίσω υπάρχουν  πληροφορίες  για την έκδοση και τις τυπικές πληροφορίες για τους ήρωες που θα παρουσιαστουν στα προσεχή άλμπουμ .

 1551762691_973@.thumb.jpg.be19817d2fb2b452b5f8f4de9b1a6ad7.jpg     1301531995_974@1.thumb.jpg.851cadcdd4f3e9bfeb88bfc36fe19d50.jpg

Κατά την γνώμη στο πινακάκι δεν θα πρέπει να υπάρχει το ονομα του μεταφραστη για δεν ξέρουμε από τώρα αν θα είναι σε όλα ο ίδιος .

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα και εγώ το πρώτο βιβλίο! Θεωρώ ότι πλέον ο πύχης έχει ανέβει κατά πολύ. Σκληρό εξώφυλλο, πολλές σελίδες και σε τιμή μικρότερη από αυτές που δίνουμε για άλλες εκδόσεις με μικρότερο μέγεθος. Απλά respect!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επόμενος τίτλος είναι το IRON MAN EXTREMIS το οποίο έχει εκδοθεί παλαιότερα από την ANUBIS. Θα το πάρω γιατί το έψαχνα αφού ήταν για πολύ καιρό εξαντλημένο, όμως μήπως θα ήταν καλύτερα να έβγαζαν καινούργιους τίτλους που δεν έχουν ξαναεκδοθεί από ANUBIS και Οξύ ; Δόξα τον θεό έχουν να επιλέξουν 60 από τους 200 και πλέον τόμους που έχουν βγει στο εξωτερικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το πήρα και εγώ σήμερα, κυκλοφορεί κανονικά και επαρχία. 

Το  Extremis θα βγει μάλλον επειδή είναι χρονιά εξαντλημένο και εγώ το έψαχνα. 

Κανονικά 2ο τόμος είναι το dark Phoenix, και όπως φαίνεται το προσπερασαν, λόγω της έκδοσης της Οξύ. 

Οι τίτλοι είναι ένας και ενας πάντως, και old man logan βλεπω, και House of M, και secret invasion. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διαβάζοντας την ιστορία πριν από λίγο, ήταν πραγματικά εξαιρετική. Ξεδιπλώνεται πολύ όμορφα,

με τον Πάρκερ να βρίσκεται στο παλιό του σχολείο, εκεί που πήγε Λύκειο και να αναπολεί το παρελθόν του. Σ'αυτό το σημείο εμφανίζεται ο ''άγνωστος'' Ιεζεκιήλ(που έχει δυνάμεις που μοιάζουν με του Ανθρώπου-Αράχνη) ο οποίος ξέρει ότι ο Πήτ είναι ο Σπαιντερμαν και τον προειδοποιεί για κάποια πράγματα, ενώ τον προβληματίζει με διφορούμενα ερωτήματα.  Ο Πάρκερ στην συνέχεια αναλαμβάνει καθηγητής στο παλιό του σχολείο και εκεί ξάφνου ξαναεμφανίζεται ο Ιεζεκιήλ(που είναι κ πολύ πλούσιος) και κάνει μια δωρεά 100.000$ στο Λύκειο, με σκοπό να ζητήσει απ'τον Πήτ να τον ακολουθήσει για να τον πάει σε ένα καταφύγιο από Αδαμάντιο,  για να μείνει εκεί και να προστατευτεί απ'τον μοχθηρό Μόρλουν ένα βαμπίρ ηλικίας χιλίων ετών που τρέφεται από ανθρώπους με δυνάμεις ζώων. Ο Πήτ αρνείται να μείνει στο καταφύγιο και εκεί ξεκινάει η μάχη με τον Μόρλουν που μοιάζει ανίκητος. Ο Σπαιντερμαν δεν μπορει να τον αντιμετωπήσει και ο Μόρλουν γίνεται όλο και πιο δυνατός όταν στην μάχη μπαίνει και ο Ιεζεκιήλ(που αρχικά είχε αρνηθεί να βοηθήσει τον Πήτ) και τραυματίζουν ελαφρά τον Μόρλουν που βγάζει αίμα από την μύτη. Το αίμα αυτό εκμεταλλεύεται ο Πάρκερ για να τον νικήσει κάτι που τελικά κάνει με την βοήθεια της βιοχημείας. Ο Ιεζεκιήλ λίγο νωρίτερα φαίνεται να έχει σκοτωθεί απ'τον Μόρλουν, αλλά τελικά έχει επιζήσει. Μετά την μάχη με τον Μόρλουν ο Σπαιντερμαν γυρίζει σπιτι βαριά τραυματισμένος κάνει ένα μπάνιο, ξαπλώνει και αποκοιμιέται, οταν μπαινει στο διαμέρισμα η θεία Μεί και βρίσκει την στολή του Σπαιντερμαν κομματιασμένη, ενώ ο Πήτ κοιμάται.

Ωραίο κόμικ, με σωστή δομή ιστορίας, καλό σχέδιο, που σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή... πετυχημένοι διάλογοι.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 9.5/10 αξίζει να το αποκτήσει κάποιος!

Επεξεργασία από germanicus
μπηκαν σποιλερ :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν έχω να προσθέσω κάτι από τους "προλαλήσαντες". 

 

Μιλάμε για μία εξαιρετικής ποιότητας έκδοση, πραγματικό κόσμημα για την βιβλιοθήκη κάθε Μαρβελάκια, αλλά και λάτρη των κόμικς γενικώς. Σκληρόδετη έκδοση, ωραίο χαρτί κι εκτύπωση, πολλά έξτρα, αφισούλα, μικρή τιμή (ακόμα και το δεκάρικο δεν νομίζω να είναι πολύ για μία τέτοια δουλειά) και απολαυστικές ιστορίες, υπό την επιμέλεια ενός εκ των ηγετών του Ελληνικού χώρου, την Anubis.

 

Νομίζω ότι αυτή η κυκλοφορία ήταν ένα αναπάντεχο δώρο για όλους εμάς. :hug2: Εννοείται ότι θα ακολουθήσω την σειρά κι ελπίζω να τηρήσει την υπόσχεσή της για την κυκλοφορία 60 τόμων. Το κακό είναι ότι δεν έχω τόσο μεγάλο ράφι άδειο, για να χαζέψω το υπέροχο σχέδιο στην ράχη. :lol: 

 

Λύστε μου μία απορία. Το υλικό είναι παρμένο από την Αμερικάνικη ή την Ιταλική έκδοση (επειδή αναφέρει την Panini)? Στην Ιταλία έχουν βγει (ή θα βγουν) 60 τόμοι με την σειρά των ιστοριών που έχουν ανακοινωθεί και στην Ελλάδα ή ακολουθούν τους τόμους της original σειράς?

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η σειρά είναι Αγγλική. Δεν βλέπω να έχει κυκλοφορήσει στην Ιταλία. Εκεί πρέπει να έχει αποκλειστικότητα στα Marvel η Panini, οπότε βγάζει τις δικές της αυτόνομες εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Με το που είδα τη διαφήμιση στην τηλεόραση ήμουν επιφυλακτικός, όταν όμως πήρα τον πρώτο τόμο στα χέρια μου ένιωσα μια ευχάριστη έκπληξη.! Σκληρόδετοι τόμοι, πολύ καλή ποιότητα χαρτιού, εξαιρετική εκτύπωση. Αν και οι επόμενοι τόμοι κινούνται στα ίδια επίπεδα ποιότητας, θα τους πάρω ασυζητητί. !

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι το εγχείρημα είναι λίγο τολμηρό (δεν ξέρω αν υπάρχει δηλαδή στην Ελλάδα το ανάλογο αγοραστικό κοινό για να προμηθευτεί 60 τόμους - 600 ευρώ δηλαδή) και εύχομαι να μην μείνει στη μέση και μας αφήσει και μας με την όρεξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

591€ σε 2,5 χρόνια περίπου, είναι εφικτό ποσό ακόμα και για αυτούς που δεν σκάνε αρκετά φράγκα τον μήνα για το χόμπι τους πιστεύω, για κάτι τόσο αξιόλογο το οποίο θα δώσει ακόμα και σε περιστασιακούς αναγνώστες αρκετά καλή και σφαιρική γνώση του σύμπαντος της Μάρβελ. :)

 

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση του τόμου

Πολύ καλό σενάριο, σε κρατάει σε αγωνία, πολύ καλό σχέδιο, πολύ καλό χρώμα, πολύ καλό χαρτί, πού καλή εκτύπωση.

Αξίζει 1000% τα λεφτά της (αν ήταν από αυτός τον τσακαλόμορφο θεό η τιμούλα του τόμου πιστεύω θα ήταν λίγο πιο κάτω από διπλάσια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άνοιξα το Spider-Man και είναι πράγματι απίστευτη έκδοση! Και 10€ να έκανε, τα έδινα άνετα! Εδώ έχουμε δώσει κοντά στο 10ευρο για τευχάκια από τηλεπεριοδικά, πλάκα κάνουμε τώρα; :lefta:Δε φαίνεται στην τσέπη σε βάθος χρόνου και θα έχετε κάποια πολύ καλά κομμάτια στη συλλογή σας! Όσο για την αναμονή; Προσωπικά, μου πήρε 2 χρόνια και 3 μήνες για να ολοκληρώσω τα DVDs της τηλεοπτικής σειράς "The X-Files" απ' τη "DeAgostini Hellas", αυτή τη φορά θα μου κρατάνε και τεύχος οπότε αποκλείεται να χάσω κάποιο, επομένως δεν έχω κανένα πρόβλημα! Κάθε δεκαπέντε ημέρες θα έχω να διαβάζω ένα υπερηρωικό τουλάχιστον, για τα επόμενα δυόμισι χρόνια! Σκεφτόμενος μονάχα τις υπόλοιπες κυκλοφορίες που θα θέλω να αγοράζω κάθε τρεις και λίγο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να μάθω εντατικά κιθάρα και να βγάζω καπελάκι στα πάρκα και στις πλατείες. :orchestra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Onerlot είπε:

Πολύ καλή έκδοση. 10 ευρώ για τα μετέπειτα είναι πολύ φθηνά για σκληρόδετο τόμο 5-6 τευχών (180 + σελίδων)

 

Δεν χρειάζεται να τα πάρουμε και όλα αν δεν το θέλουμε…

 

Αυτό λέγεται ψυχαναγκασμός και είναι αρρώστια.

Και μόνο σαν έκδοση επιβάλλεται! Ο καθένας μιλάει για την τσέπη του, βέβαια, αλλά εάν δε στηρίξουμε τέτοιες εκδόσεις, ποιες θα στηρίξουμε; Προσωπικά, δεν είχα κανένα ενδοιασμό σε σκληρόδετες, ούτε για "Asterix" (παρόλο που τα είχα σχεδόν όλα ήδη!), ούτε για "Lucky Luke" (εκεί είχα ελάχιστα, πλέον και τα ξαναμαζεύω με αργούς ρυθμούς...), ούτε για "Φρουτοπία" (είχα την έκδοση-τσιγαρόχαρτο της "Modern Times" που μάζευα για μήνες...), ούτε για τα πολεμικα που είχε βγάλει το "TiVo" (δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή τίτλο, κόλλησα...), ούτε ακόμη και για τα (ομολογουμένως!) πανάκριβα "Classics Illustrated" της "Οξύ" (που σκοπεύω να τα αποκτήσω όλα!) και τα Ντισνεϊκά παίρνω όσο μπορώ, ακόμη κι αν κάποιες απ' αυτές είχαν κατώτερης ποιότητας χαρτί ή ήταν ασπρόμαυρα (δεν αναφέρομαι στα Ντισνεϊκά....)! Στα υπερηρωικά θα κολλήσω που είναι απ' τα πολύ αγαπημένα, με καλής ποιότητας χαρτί, τέτοια ράχη και τέτοια τιμή; Ανεξάρτητα απ' το αν είσαι φαν ή όχι, στα λίγα κόμικς που εκδίδονται στη χώρα μας, εάν αγαπάς το μέσον το αγοράζεις και του δίνεις μια ευκαιρία στην ανάγνωση (ακούς archon; :reap:  :P ). Δεν είμαι μέτοχος της "Hachette" και δε μ' ενδιαφέρει να πείσω οποιονδήποτε για τ' οτιδήποτε. Ο καθένας μπορεί να πάρει το χρόνο του, να κάνει μία ανασκόπηση στις διάφορες ελληνικές κυκλοφορίες κόμικς που έχουν βγει τα τελευταία (ας πούμε) 20 χρόνια, να συγκρίνει ποιότητα, τιμές και τι συχνότητα έχουν τέτοιες κυκλοφορίες. Οι ιστορίες λογικά θα είναι όλες καλές. Δεν τίθεται θέμα ποιότητας ιστοριών. Σε άλλους θα αρέσουν κάποιες περισσότερο, σε άλλους κάποιες λιγότερο, αλλά δε νομίζω πως θα εύχεται αργότερα να μην είχε αγοράσει ένα "τόσο κακό κόμικ", ανεξάρτητα αν του αρέσει το είδος ή όχι. Κι εγώ έχω τις προτιμήσεις μου, αλλά είμαι ανοιχτός στα πάντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55365
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και κάτι για να κλονίσω όσους το παίζουν υπεράνω και λένε "δεν πειράζει να μην συμπληρώσω τη ράχη"

 

RAXH.thumb.jpg.b5ec52e469b560139d5d2baac9fb576d.jpg

 

Ναι, ναι, μεγεθύντε το κάνοντας κλικ επάνω του ΤΡΕΙΣ φορές για να το δείτε στην πλήρη του ανάλυση!

 

Ε; κλονιστίκατε λίγο; ε; ε;  :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, Mandrake said:

 Ανεξάρτητα απ' το αν είσαι φαν ή όχι, στα λίγα κόμικς που εκδίδονται στη χώρα μας, εάν αγαπάς το μέσον το αγοράζεις και του δίνεις μια ευκαιρία στην ανάγνωση (ακούς archon; :reap:  :P ). 

:lol:

 

Φυσικά και θα δώσω ευκαιρία στην ανάγνωση των τόμων...

Απλά, αυτό τον καιρό διαβάζω τα "ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ"... :D

 

9 min ago , mko said:

 

Εγώ καθόλου να σου πω την αλήθεια :lol:

Δεν είμαι από αυτούς που παίρνουν ένα κόμικ μόνο και μόνο για το εξώφυλλο,ή τη ράχη κλπ Μπορεί να είναι ένα επιπλέον κίνητρο,αλλά σίγουρα ποτέ δεν είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο αγοράζω ένα έργο τέχνης,όπως είναι το κόμικ.Θεωρώ ολίγον αφελές κάποιος να αγοράζει δεκάδες τόμους χωρίς ουσιαστικό λόγο,απλά και μόνο για την εικόνα,φυσικά όμως σέβομαι αυτόν που θα το κάνει,γιατί κι αυτός προφανώς θα έχει τους λόγους του.Και δεν με πειράζει να μην έχω ολοκληρωμένη την εικόνα της ράχης,επειδή για να την έχω,θα πρέπει να κόψω το δεκατιανό μου :lol: Προτεραιότητα έχει το φαί(είδος βασικής ανάγκης)κι όχι το κόμικ(είδος πολυτελείας).

Τη συγκεκριμένη έκδοση, την αγοράζω μόνο και μόνο για το λόγο οτι θα είναι στολίδι για τη βιβλιοθήκη μου. Αυτό δεν αποκλείει το γεγονός να αρχίσω κάποτε να τα διαβάζω... Αλλωστε κόμικς είναι και αυτά...

Επίσης η ράχη είναι ένα έξυπνο τρικ να μην χάσει κάποιος ούτε ένα τόμο.

 

Απέχω από την αγορά Omnibuses και άλλων hardcover υπερηρωικών αφού ξέρω πολύ καλά οτι δεν πρόκειται να τα διαβάσω.

Όμως η συγκεκριμένη έκδοση είναι άλλη φάση...

Θα την έχει η κουτσή Μαρία, και δε θα την έχω εγώ; :D

 

Μήπως είμαι και άρρωστος και άρχοντας και αφελής;

 

Γιατί απολογούμαι; :thinking:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 λεπτά πριν, archon είπε:

 

Γιατί απολογούμαι; :thinking:

 

Έλα μου ντε, δεν σου το ζήτησε κανείς :)

 

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αργεί πολύ να βγει ο δεύτερος και δεν με αρέσει.. Αυτό θα έχουμε για τα επόμενα 2,5 χρόνια;;:thinking::NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

 

Πιστεύω ότι θα βγει, απλά θα αργήσει. Δηλαδή μπορεί να το βγάλουν μετά από 2 χρόνια που θα έχει κάνει τον κύκλο της η έκδοση της Οξύ. 

 

ΟΜΩΣ, θα προτιμούσα χίλιες φορές να βγει στη θέση του αυτό από τα "International Exclusives":

 

Uncanny X-Men: Days of Future Past, το οποίο περιέχει τα: Uncanny X-Men #138-143 and Uncanny X-Men Annual #4

 

Είναι η ιστορία που προσπέρασε η Μαμούθ και μου'χει μείνει το απωθημένο.

 

Μέχρι στιγμής αυτός ο τόμος έχει βγει μόνο σε Αργεντινή, Γαλλία, Περού, Πολωνία και Ρωσία.

 

Μακάρι να βγει κι εδώ!! :pray:

 

X-Men από Μαμούθ να 'ναι και όποια ιστορία θέλει ας είναι!!! :love4:

 

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Και κάτι για να κλονίσω όσους το παίζουν υπεράνω και λένε "δεν πειράζει να μην συμπληρώσω τη ράχη"

 

RAXH.thumb.jpg.b5ec52e469b560139d5d2baac9fb576d.jpg

 

Ναι, ναι, μεγεθύντε το κάνοντας κλικ επάνω του ΤΡΕΙΣ φορές για να το δείτε στην πλήρη του ανάλυση!

 

Ε; κλονιστίκατε λίγο; ε; ε;  :)

 

Μπα καθόλου :lol: Είναι πολύ ωραίο δεν το συζητώ και πάντα μ' άρεσαν έτσι κόμικς που η ράχη τους σχηματίζει εικόνα. Αλλά δεν έχω το χώρο να το στήσω και να πω την αλήθεια πρώτο και κύριο δεν καίγομαι να αγοράσω όλες τις ιστορίες ή όλους τους χαρακτήρες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όσο περνάν οι μέρες, τόσο κλίνω προς να την πάρω όλη τη σειρά. Απολύτως κατανοητό και σεβαστό ότι δεν είναι για όλους. Ακόμη και το εικοσαράκι μετράει.

Αλλά, όταν δίνεις 2*4,25 (ή και 3*4,25) για την εφημερίδα και σιχτιρίζεις για το μαλακό εξώφυλλο του τόμου, δώσε τα 10€ και ησύχασε. 

 

Έχω μετανιώσει στο παρελθόν για σειρές που δε "μάζεψα" όταν κυκλοφορούσαν, τις παράτησα και έκανα αμάν να τις βρω χρόνια αργότερα (βλέπε Spawn, Conan, Batman κτλ)

Τώρα που... ωρίμασα, έμαθα :beer:

 

Επίσης, θα ήθελα να δω τον πλήρη κατάλογο των 60 τόμων που έχουν να εκδώσουν, να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παρακάτω μια λίστα με το τι έχει εκδοθεί στην Ελλάδα από τους 200 και τόμους που έχει αυτή η σειρά.

(Μπορεί να έχω παραλείψει κάποιους)

 

Uncanny X-MEN : Dark Phoenix  (Το ΄Επος του Μαύρου Φοίνικα -ΟΞΥ -2018)

Iron Man Extremis  (ANUBIS -2008)

Astonishing X-MEN : Gifted  (Το Χάρισμα -ANUBIS -2006) (σε τεύχη)

Astonishing X-MEN : Dangerous  (Κίνδυνος -ANUBIS -2006) (σε τεύχη)

The Amazing Spider-Man : Kraven's Last Humt  (Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν -ΟΞΥ -2016)

Marvels  (ANUBIS -2009) και (MODERN TIMES -1998)

New X-MEN : E is for Extinction  (Ε όπως Εξάλειψη -ANUBIS -2007)

New X-MEN : Imperial  (Αυτοκρατορική Εισβολή -ANUBIS -2007)

Marvels Zombies  (ANUBIS-2010)

Ultimate Spider-Man : Power and Ressponsibility  (ANUBIS -2005) και (MODERN TIMES -2002) (σε τεύχη)

Wolverine Origin  (ANUBIS -2009)

Wolverine : Weapon X  (Όπλο Χ -ΟΞΥ -2017)

Death of Wolverine  (Ο Θάνατος του Γούλβεριν -ANUBIS -2017)

Eterrnals  (ANUBIS -2007)

1602  (ANUBIS -2012)

Civil War  (ANUBIS -2010)

Black Panther : Who is the Black Panther  (Ποιος είναι ο Μαύρος Πάνθηρας; -ΟΞΥ -2018)

Word War Hulk  (ΟΞΥ -2017)

Doctor Strange : The Oath  (Ο Όρκος -ΟΞΥ -2016)

Venom vol.2  (ΟΞΥ -2018)

Siege  (Πολιορκία -ANUBIS -2011)

Avengers Prime  (ΟΞΥ -2017)

Thor : Gog of the Thunder  (Ο Θεός του Κεραυνού -ANUBIS -2013) (σε τεύχη)

Original Sin  (ΟΞΥ -2019)

MS Marvel : No Normal  (Μετάλαξη -ANUBIS -2019)

Secret Wars Part 1-2  (Μυστικός Πόλεμος Μέρος 1-2 -ANUBIS -2018)

The Infinity Saga Part 1 (The Infinity Gauntlet -ΟΞΥ -2018)

The Infinity Saga Part 2-3 (The Infinity War -ΟΞΥ -2019)

Avengers vs X-MEN Part 1-3  (ANUBIS -2018-2019) (σε τεύχη)

Fear Itself Part 1-2  (Το Πρόσωπο του Φόβου -ANUBIS -2019)

The Ultimates: Super-Human (Υπεράνθρωποι -ANUBIS -2008)

The Ultimates: Homeland Security (Εθνική Ασφάλεια -ANUBIS -2008)

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα και προβληματίστηκα.
Προβληματίστηκα γιατί... μ΄άρεσε. Δεν πέταξα τη σκούφια μου αλλά μ΄άρεσε :)
Μια ευχάριστη πολυεπίπεδη ιστορία που δεν είχε μόνο ξύλο.
Να πω εδώ ότι ο κύριος λόγος που απέφευγα τόσο καιρό τα υπερηρωικά είναι πως είχα την αίσθηση ότι πέρα απ΄το να πλακώνονται στο ξύλο οι ήρωες με τους εχθρούς τους, δεν γίνεται κάτι άλλο.


Κι ερχόμαστε στο δια ταύτα.
Τι κάνουμε τώρα;
Σταματάμε για να μην κάνουμε άνοιγμα και στα αμερικάνικα ή συνεχίζουμε και βλέπουμε;
Χώρο πολύ δεν έχω, ενώ τα χρήματα είναι σίγουρα ένα θέμα, ακόμα και για μένα που δεν ξοδεύω πολλά σε κόμικς.
Και υπάρχει ένα τρίτο πρόβλημα. Κάποιους ήρωες ούτε καν τους ξέρω(πχ Avengers, Daredevil, Captain America κτλ).

Mάλλον θα πάρω επιλεκτικά κάποια τεύχη :)

 

Μπράβο και πάλι στην εκδοτική για το εγχείρημα. Έκανε πολύ καλή δουλειά σε προωθητικό επίπεδο με διαφημίσεις παντού, ενώ η σκέψη να δώσει το 1ο τεύχος με μόνο 4€ λειτούργησε ευεργετικά :spidey_yeah_that:

 

Θα ήθελα να κάνει το ίδιο και η DC.
Από καιρό ήθελα να διαβάσω κάποιες καλές ιστορίες Batman και Superman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55365
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

12 hours ago, hudson said:

Παρακάτω μια λίστα με το τι έχει εκδοθεί στην Ελλάδα από τους 200 και τόμους που έχει αυτή η σειρά.

(Μπορεί να έχω παραλείψει κάποιους)

 

Uncanny X-MEN : Dark Phoenix  (Το ΄Επος του Μαύρου Φοίνικα -ΟΞΥ)

Iron Man Extremis  (ANUBIS)

Astonishing X-MEN : Gifted  (Το Χάρισμα -ANUBIS) (σε τεύχη)

Astonishing X-MEN : Dangerous  (Κίνδυνος -ANUBIS) (σε τεύχη)

The Amazing Spider-Man : Kraven's Last Humt  (Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν -ΟΞΥ)

Marvels  (ANUBIS) και (MODERN TIMES)

New X-MEN : E is for Extinction  (Ε όπως Εξάλειψη -ANUBIS)

New X-MEN : Imperial  (Αυτοκρατορική Εισβολή -ANUBIS)

Marvels Zombies  (ANUBIS)

Ultimate Spider-Man : Power and Ressponsibility  (ANUBIS) και (MODERN TIMES) (σε τεύχη)

Wolverine Origin  (ANUBIS)

Wolverine : Weapon X  (Όπλο Χ -ΟΞΥ)

Death of Wolverine  (Ο Θάνατος του Γούλβεριν -ANUBIS)

Eterrnals  (ANUBIS)

1602  (ANUBIS)

Civil War  (ANUBIS)

Black Panther : Who is the Black Panther  (Ποιος είναι ο Μαύρος Πάνθηρας; -ΟΞΥ)

Word War Hulk  (ΟΞΥ)

Doctor Strange : The Oath  (Ο Όρκος -ΟΞΥ)

Venom vol.2  (ΟΞΥ)

Siege  (Πολιορκία -ANUBIS)

Avengers Prime  (ΟΞΥ)

Thor : Gog of the Thunder  (Ο Θεός του Κεραυνού -ANUBIS) (σε τεύχη)

Original Sin  (ΟΞΥ)

MS Marvel : No Normal  (Μετάλαξη -ANUBIS)

Secret Wars Part 1-2  (Μυστικός Πόλεμος Μέρος 1-2 -ANUBIS)

The Infinity Saga Part 1 (The Infinity Gauntlet -ΟΞΥ)

The Infinity Saga Part 2-3 (The Infinity War -ΟΞΥ)

Avengers vs X-MEN Part 1-3  (ANUBIS) (σε τεύχη)

Fear Itself Part 1-2  (Το Πρόσωπο του Φόβου -ANUBIS)

 

Κάποια από αυτά θα βγούνε με επιπλέον υλικό όμως, όταν εδώ βγήκαν μόνο με τα bare necessities:

 

π.χ.

 

1. Στο Original Sin της Οξύ είδαμε μόνο τα Original Sin #0-8, ενώ σε αυτό που θα βγει εδώ θα δούμε και τα Original Sin Annual 1 και Original Sins #1-5 

 

2. Στο Secret Wars της Anubis είδαμε μόνο τα Secret Wars #0-9, ενώ σε αυτό που θα βγει εδώ θα δούμε και τα Secret Wars Journal #1-5 

 

3. Στο Infinity War της Οξύ είδαμε μόνο τα Infinity War #1-6, ενώ σε αυτό που θα βγει εδώ θα δούμε και τα Warlock and the Infinity Watch #7-10 και το Marvel Comics Presents (v2) #108-111

 

κλπ, κλπ, 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Αν και με τα υπερηρωικά ποτέ δεν είχα έρωτα, το είδα τυχαία μπροστά μου και ήταν πολύ προκλητικό:takethis:. ΄Όλο αυτό το σκληρόδετο με όλες τις πολυτελείς φιοριτούρες της συσκευασίας με 4 ευρώ?:wow:(όσο πχ κάνει ένα τευχάκι?) Αναρωτιέμαι πως τέτοιες τιμές μπορεί να συμφέρουν τον εκδοτικό αν αναλογιστεί κανείς και τα έσοδα των πρακτορείων, των μεταφορικών ,των περιπτεράδων,δικαιώματα,συντελεστές επιμέλειας  κτλπ, οι εκδότες για να βγάζουν κέρδος πρέπει να είναι ξαδέλφια του Χουντίνι!! Ωστόσο εγώ δεν θα δώσω το 600άρι ,άλλα για κάποιον που καραγουστάρει και το είδος νομίζω ότι είναι κελεπούρι! Ακόμη και οι εκδόσεις με τα 9.99 οικονομικές μου φαίνονται για τόσο εξαιρετική έκδοση, βέβαια μας καλομαθαίνει και αυτό δεν ξέρω πόσο καλό είναι για το μέλλον των εντύπων! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διάβασα τον πρώτο τόμο... Όχι απλά μια εξαιρετική ποιοτικώς έκδοση, αλλά και μια εξαιρετική ιστορία -σχεδιαστικά και σεναριακά- για τον Αραχνάκια που απόλαυσα από την αρχή μέχρι το τέλος και ήθελα κι άλλο. Αυτός είναι ο Σπάιντερ-Μαν που μας αξίζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1761 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με το μπούκωμα στην tv και τον χαμό στα social είπα να το αγοράσω και εγώ.

Αν και είχα δει σκαναρισμένα τα τευχη, αυτό το είδος σχέδιο είναι τελείως έξω από τα νερά μου.

4 ευρώ λεω είναι, παει στα κομμάτια, ένας καφες λιγότερο.

Τελειώνοντας το, το σενάριο ήταν οκέι. Ούτε κάτι το τρομερό, αλλα όυτε και κάτι που να πεις έχασα τον χρόνο μου.

Εξαιρετική βιβλιοδεσία και ποιότητα χρωμάτων-χαρτιου .

Μελλοντικά θα κινηθώ και εγώ επιλεκτικά ως προς τις ιστορίες, ανάλογα με τους σεναριογράφους και σχεδιαστές.
Όσο για το σχέδιο στις ράχες δεν με ενδιαφέρει καθόλου. (ωραίο μάρκετινγκ τρικ btw)

 

Ps: έδωσα και ένα διευράκι για να πάρω το καπό από το lancia από την ίδια εταιρία με σκοπό να το κορνιζάρω και να το κρεμάσω στον τοίχο.

Επεξεργασία από gigok
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Πάντως διαβάζοντας τον πρώτο τόμο  καθώς δεν έχω διαβάσει υπερηρωικά αυτής της εποχής ( άλλα πιο πριν στα 90's ), δεν εντυπωσιάστηκα όσο έλπιζα, περίμενα κάτι πιο σύνθετο και πρωτότυπο από τόσο μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας βιομηχανίας άλλα πέρασα ευχάριστα άπλα δεν ένιωσα σαν να διάβασα κάτι που είναι 160 σελίδες,  βέβαια οι σκληροπυρηνικοί φανς του spidey θα γουστάρουν πιο πολύ!! Το σενάριο πιο μεστό:dadira: από τα πολύ παλιότερα και με ωραίο ρυθμό άλλα η αγαπημενη μου ever ιστορία από αυτές που έχω διαβάσει από Σπάιντερμαν παραμένει το αντιλήψεις / perceptions :spidey_yeah_that:από mcFarlane. Πάντως η έκδοση είναι εξαιρετική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

The Amazing Spider-Man: Η επιστροφή

 

Σενάριο: J. Michael Straczynski
Σχέδιο: John Romita Jr.

 

Ενώ έχω δει αρκετές ταινίες της Marvel, τα κόμικ που έχω διαβάσει είναι πάρα, μα πάρα πολύ λίγα, ζήτημα να ξεπερνάνε τα... πέντε. Πάντως ο Spider-Man είναι από τους σούπερ ήρωες που συμπαθώ περισσότερο από το σύμπαν της Marvel, αν και τούτη η ιστορία είναι μόλις η πρώτη που διαβάζω με αυτόν ως πρωταγωνιστή. Λοιπόν, δηλώνω ως επί το πλείστον ικανοποιημένος, τόσο από την ιστορία, όσο κυρίως από το σχέδιο και την όλη ατμόσφαιρα. Η ιστορία διαθέτει ένταση και αρκετό νεύρο, δράση και κάμποσο ξυλίκι, χωρίς όμως να είναι απλοϊκή, υπάρχει λίγο βάθος σε χαρακτήρες και καταστάσεις. Όσον αφορά το σχέδιο, είναι πολύ ωραίο, με σχετικά δυναμική αποτύπωση των σκηνών δράσης και βίας, και πολύ ζωντανά χρώματα. Επίσης οι διάλογοι είναι ικανοποιητικοί, με καλό χιούμορ και αστείες ατάκες στα σωστά σημεία. Μπορεί να μην ξετρελάθηκα κιόλας, όμως πέρασα πολύ καλά. Σίγουρα μια καλή αρχή για τη σειρά Graphic Novels της Marvel, των εκδόσεων Hachette.

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.