Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33880
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω να πω τα εξής για τον τρέχοντα τόμο: Είναι εκπληκτικές οι υπερβολές των εισαγωγών για κάθε ιστορία. Διαφημίζονται σαν "η καλύτερη ιστορία που γράφτηκε ποτε" "το μοναδικό διαμάντι της ένατης τέχνης" κλπ. Εντάξει στους παλιούς τόμους γινόταν αυτό αλλά δεν παυει να είναι αστείο. 

Σχετικά λοιπόν με την ιστορία του γάμου του Reed με την Sue έχω να πω ότι ήταν μια μπούρδα και μισή. Μου θύμισε κάτι ιστορίες Ντίσνεϋ για κάποιο milestone που συμμετέχουν όλοι οι ήρωες σε μια μικρή ιστορία με ηλίθιο σενάριο του στυλ "τρέχουμε όλοι μαζί για 300 μέτρα με άλλους 300 και στο τέλος τρώμε 300 burger γιατί γιορτάζουμε το 300 τεύχος". Έτσι ήταν και αυτή η ιστορία. Προφανώς και δεν την διάβασα όλη γιατί δεν είχε νόημα. Απλά.ξεφυλισα και την είδα πάνω πάνω. 

Τώρα η κυρία ιστορία του τεύχους μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλή. Περιμένω τον μεγάλο κακό στο τέλος. Όπως είπα και πιο πάνω μου κάνουν εντύπωση τα χρώματα. Μου βγαίνει ένα πολύ έντονο κίτρινο και κόκκινο ενω το μαύρο είναι θαμπό. Η Radnet έχει πολύ πολύ καλύτερα χρώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55396
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν βοηθάει και το ιλουστρασιόν χαρτί. Προσωπικά προτιμώ το ματ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γιατί ρε παιδιά; Μια χαρά είναι τα χρώματα :thinking:

 

Συμφωνώ πάντως για το Annual #3.
Εντελώς της πλάκας ιστορία. Μια παρέλαση κακών απλά για να γιορταστεί το γεγονός του γάμου τoυ Ριντ και της Σου.
Έχω διαβάσει περίπου το μισό τόμο, μέχρι και το FF #47.
Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το story arc με τον Γκαλάκτους.

Τα τευχάκια #44-47 με τους Inhumans ευχάριστα ήταν, δεν μπορώ να πω.
Αλλά στερούνται πρωτοτυπίας. Εντελώς κοινότυπο σενάριο, ειδικά για κάποιον που έχει διαβάσει αρκετά υπερηρωικά εκείνης της εποχής.

Θέλω να πιστεύω ότι τα επόμενα που περιλαμβάνουν το main story θα είναι καλύτερα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι ο 45ος τόμος της συλλογής Marvel, που αφορά μία μεγάλη επιστροφή, αυτή του Thanos. Ας παραθέσω, λοιπόν, την ταπεινή μου άποψη. :) 

 

Πρόκειται για μία "δύσκολη" ιστορία, όσον αφορά το σενάριο, το οποίο μπορεί να έχει μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά παράλληλα διαθέτει μια από τις μεγαλύτερες πολυπλοκότητες που έχω διαβάσει. Μιλάμε για μια Space Opera που δεν διαδραματίζεται στο διάστημα όπως αυτό που ξέρουμε, αλλά οι συγγραφείς θέλουν να στήσουν ένα πλαίσιο το οποίο είναι πολύ πιο σύνθετο από τα καθιερωμένα. Για την ανάγνωση της συγκεκριμένης ιστορίας, προσωπικά με βοήθησε το γεγονός ότι έχω διαβάσει τα (εκπληκτικά) “Infinity Gauntlet” και “Infinity War” και προτρέπω εκείνους που θέλουν να την διαβάσουν, να κάνουν αυτή την “προεργασία”. ;) 

 

Με την υπάρχουσα δομή που επικρατεί στην ιστορία, σίγουρα με μια μόνο ανάγνωση δεν θα κατανοηθεί πλήρως. Επιδέχεται πολλών αναγνώσεων και κάθε φορά θα μαθαίνουμε κάτι νέο που μας είχε ξεφύγει. Επίσης, απαιτείται μεγάλη συγκέντρωση κατά την ανάγνωση. Θέλει τον αναγνώστη παρόντα και ζητάει την αμέριστη προσοχή του. Έχω την πεποίθηση, όμως, ότι ακόμα και οι μέτρια διαβασμένοι αναγνώστες θα δυσκολευτούν να εντρυφήσουν. :thinking: 

 

Αυτό που επικρατεί κατά κράτος είναι οι καλογραμμένες σκηνές μάχης, οι οποίες είναι παρατεταμένες κι εντείνουν την αγωνία στους αναγνώστες. Το σενάριο, όμως, με εξαίρεση τις σκηνές του πολέμου, δεν κυλάει αβίαστα, αλλά αντιθέτως νιώθω ότι φλυαρεί χωρίς να λέει πολλά. Το φινάλε μάς επιφυλάσσει ένα καλό plot twist κι ολοκληρώνει την ιστορία με συγκινητικό τρόπο. 

 

Ας πούμε και δύο λόγια για το cast. Θετικό, βρήκα το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιούνται οι πρωτοκλασάτοι πρωταγωνιστές (τα δυνατά χαρτιά που βλέπουμε συνεχώς) της Marvel, με αποτέλεσμα να υπάρχει φρεσκάδα, ξεφεύγοντας με αυτόν τον τρόπο από τα κλασικά. Υπάρχει επίσης μία πλειάδα χαρακτήρων και ηρώων, τους οποίους παραδέχομαι ότι δεν τους ήξερα όλους. Οι συγγραφείς, όμως, κατανοώντας ότι κι άλλοι αναγνώστες θα βρίσκονται στην θέση μου, μας βοηθάνε, βάζοντας (σε πολλά σημεία) το όνομα του κάθε χαρακτήρα δίπλα στην μορφή του. :P Ο Thanos δεν σταματάει να μας εντυπωσιάζει, ο οποίος στα “Infinities” φαίνεται κάπως μαλακός και ήπιος ορισμένες φορές, ενώ αντιθέτως εδώ επιβεβαιώνει τον τίτλο του τρελού τιτάνα. :respect:  Σε μερικά σημεία της πλοκής, φέρεται σαν τον Hulk. Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να αναστηθεί (γιατί όχι? :thinking: ), αλλά έπρεπε οπωσδήποτε να επανεμφανιστεί στο σύμπαν του Οίκου των Ιδεών. :) Επίσης, χάρηκα που είδα ξανά τον αξιολάτρευτο Ρόκετ Ρακούν, αλλά και τον Μπέτα Ρέι Μπιλ, τον οποίο είχα την χαρά να τον γνωρίσω στον τόμο του Thor. 

 

Εν κατακλείδι, είναι μια ιστορία που της έδωσα πόντους, παρασυρόμενος από τα εξαιρετικά “Infinities”, αλλά σίγουρα δεν την βάζω πάνω από αυτά. Θεωρώ πάντως ότι είναι από τις δουλειές που απευθύνεται σε ελίτ αναγνωστών και λιγότερο σε εκείνους που απλά αρέσκονται να διαβάζουν υπερηρωικά κόμικς. Διαβάστε την με δική σας ευθύνη! :) 

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα, το σχέδιο και τα εξώφυλλα αποτελούν το δυνατό σημείο του τόμου. Μιλάμε για μία πανέμορφη απόδοση, με τους χαρακτήρες να έχουν ολοζώντανες κινήσεις και μεγάλη πλαστικότητα. Πραγματικά απόλαυσα την πλειοψηφία των καρέ, ενώ υπάρχουν κι αρκετά τα οποία με κράτησαν περισσότερο στην σελίδα, να τα θαυμάζω. :wow: Δυνατός ήταν κι ο χρωματισμός, με εντυπωσιακή απόδοση του αχανούς διαστήματος, αλλά και των στολών των χαρακτήρων. :clap2: 

 

Σαν συνοδευτικό υλικό πριν την έναρξη, θα βρούμε ένα εμπεριστατωμένο editorial του Lupoi και την καθιερωμένη σελίδα με τα γεγονότα που οδήγησαν σε αυτή την ιστορία. Στο τέλος του τόμου θα βρούμε μια συνέντευξη των σεναριογράφων, καθώς και μερικά προσχέδια με μολύβι κάποιων από τους χαρακτήρες της υπόθεσης. 

  

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως για να μη λέτε μόνο για τη radnet ότι έχει θέματα επιμέλειας, στον τόμο με τον Γκαλάκτους εντόπισα τουλάχιστον 5-6 τυπογραφικά λάθη.
 

"Το δέρμα του Άνθρωπο Δράκο"

01.thumb.JPG.bd5a8ca125c912397a035a828b2d1fe3.JPG

 

"Ήρθα ώρα να..."

02.thumb.JPG.64cc3f0e4ea3a716211fa0c244793e4e.JPG

 

Εδώ στην αρχή λέει "διαστατική πύλη" και μετά "διαδιαστατική πύλη"

03.thumb.JPG.963708373d0953f333723360a422bfbf.JPG 04.thumb.JPG.8bf1242405cc68631dc05052ad6ac44d.JPG

 

"Όλο μέρος είναι εντελώς άδειο"

05.thumb.JPG.d5b1c3ad80c89a5cc8af39fea334c327.JPG

 

"Ετοίμασε δυναμικό σου πεδίο"

06.thumb.JPG.132b0b2af48c5048e2d21dcf730832f6.JPG

 

"Τα μυαλό τους"

07.thumb.JPG.154ea5ed6aa4a68bdbecb08e8f142c83.JPG

 

 

Χωρίς να λέω ότι οι μεταφράσεις/επιμέλειες των 2 εταιρειών είναι στο ίδιο επίπεδο.
Σαφώς και συνολικά η Hachette έχει κάνει καλύτερη δουλειά. Αλλά η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο κάποιοι θεωρούν :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55396
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εκεί που λέει "ώρα για το σινιάλο" τους δείχνει το δάχτυλο! :confuse:

 

Το ξέρουμε κι εμείς αυτό το "σινιάλο". Σα δε ντρέπεται ο σαρδανάπαλος! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Πάντως για να μη λέτε μόνο για τη radnet ότι έχει θέματα επιμέλειας, στον τόμο με τον Γκαλάκτους εντόπισα τουλάχιστον 5-6 τυπογραφικά λάθη.

 

 

Χωρίς να λέω ότι οι μεταφράσεις/επιμέλειες των 2 εταιρειών είναι στο ίδιο επίπεδο.
Σαφώς και συνολικά η Hachette έχει κάνει καλύτερη δουλειά. Αλλά η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο κάποιοι θεωρούν :)

 

 

Την επιμέλεια της "Hachette" όπως γνωρίεις την έχει η "Anubis". Επειδή διάβασα πρόσφατα το 1ο "House of X: Οίκος του X", εάν σου πω ότι "κόλλησα" σε τουλάχιστον 4-5 καρέ που είχαν τέτοια λάθη, τι θα πεις; Αφενός είναι πολύ πρόσφατη κυκλοφορία της "Anubis", αφετέρου διαθέτει επιπρόσθετα επιμελήτρια! Εάν βρω χρόνο να τα εντοπίσω ξανά, θα τα φωτογραφίσω να δείτε!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33880
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ είμαι ευτυχισμένος. Από όλα αυτά που λέτε δεν προσέχω απολύτως τίποτα! Όλα μου φαίνονται το ίδιο καλά!!!:lol:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Fantastic Four: Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

 

Δεν είμαι φαν των FF, αλλά είμαι φαν των κλασικών ιστοριών, οπότε περίμενα με ανυπομονησία το συγκεκριμένο τόμο :)

Το story arc με τον Γκαλάκτους θεωρείται η καλύτερη ιστορία FF εκείνης της περιόδου και μια απ΄τις καλύτερες ιστορίες FF και Marvel γενικώς. Δεν γινόταν επομένως να μην τη διαβάσω :)
Λοιπόν. Όπως έγραψα και πάνω ο τόμος ξεκινάει αδύναμα.
Στο Annual #3 έχουμε μια άσκοπη παρέλαση κακών απλά για να γιορταστεί το γεγονός του γάμου τoυ Ριντ και της Σου.

Στα τεύχη FF #44-47 έχουμε μια ιστορία με τους Inhumans, που είχε μεν ενδιαφέρον αλλά μου φάνηκε εντελώς κοινότυπη.

Στα FF #48-50 έχουμε το στόρυ με τον Γκαλάκτους, μέχρι τα μισά του #50 για την ακρίβεια.

Εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς πιο ποιοτικά.
Σίγουρα δεν διάβασα την καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει ποτέ, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν περίμενα κάτι τέτοιο.
Το σενάριο, μέσα στην απλοϊκότητά του, ήταν πολύ ευχάριστο.

Τόσο ο Σίλβερ Σέρφερ όσο και ο ίδιος ο Γκαλάκτους δεν ήταν απλά κάποιοι νέοι εχθροί. Είχαν βάθος και προσωπικότητα.

Πάντως όσο περίεργο κι αν σας φανεί, το πιο ωραίο κομμάτι του τόμου για μένα ήταν αυτό απ΄την αποχώρηση του Γκαλάκτους και μετά. Τα πιο ωραία τεύχη ήταν τα #50 και #51 :cool:

Σχεδιαστικά έμεινα εξίσου ικανοποιημένος.
Μ΄αρέσει πολύ το ρετρό σχέδιο, όπως και τα έντονα χρώματα που χρησιμοποιούσαν τότε.

Μόνο στο Annual #3 κάτι δεν μ΄άρεσε με το μελάνωμα. Μου φάνηκαν πολύ άτονα τα μελάνια, λογικά επειδή τα έκανε άλλος και όχι ο Joe Sinnott.

 

Συνολικά απόλαυσα τον τόμο. Ειδικά το 2ο μισό (απ΄το τεύχος #48 και μετά).

Μπαίνει στους 5 αγαπημένους μου της συλλογής.

Θα πάρω και τη συνέχειά του κατά πάσα πιθανότητα.

 

Βαθμό θα βάλω ένα 8/10 :beer:
7.5/10 το 1ο μισό, 8.5/10 το 2ο.

 

 

Η κατάταξη διαμορφώνεται ως εξής:

 

  1) The Amazing Spider-Man: Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν: 9/10

  2) The Amazing Spider-Man: Η Γέννηση του Βένομ: 8.5/10

  3) Daredevil: Aναγέννηση: 8.5/10

  4) Marvel Origins: Δεκαετία του 1960: 8/10

  5) Fantastic Four: Ο Ερχομός του Γκαλάκτους: 8/10

  6) Μarvels: 8/10
  7) Iron Man: Δαίμονας στο Μπουκάλι: 8/10

  8) Marvel Knights Spider-Man Vol. 1: Down Among The Dead Men: 8/10

  9) Spider-Man: Απώλεια: 7.5/10

10) Ultimate Spider-Man: Δύναμη και Ευθύνη: 7.5/10
11) Wolverine: 7.5/10
12) Αstonishing X-Men: Το Χάρισμα: 7.5/10
13) Captain America: O Στρατιώτης του Χειμώνα: 7.5/10
14) The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή: 7.5/10

15) The Amazing Spider-Man: Αποκαλύψεις & Μέχρι Να Σβήσουν Τα Άστρα: 7.5/10

16) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Δεύτερο: 7.5/10

17) The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο: 7.5/10

18) Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα: 7.5/10
19) Thor: Αναγέννηση: 7.5/10
20) Captain America: Εκτός Χρόνου: 7/10

21) Marvel Knights Spider-Man Vol. 2: Venomous: 7/10
22) Deadpool: Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον: 7/10
23) Iron Man: Extremis: 7/10

24) Hulk: Σιωπηλές Κραυγές: 6/10

 

 

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   862
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ό,τι δεν υπάρχει στη λίστα δεν το διάβασα.

...θα σου πρότεινα τον Δόκτωρα Strange - Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί. Τον χαρακτηρίζει η αγαπημένη φλυαρία της περιόδου, αλλά θα φιγουράριζε ευθύς στην χρυσή σου πεντάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και καθυστερημένα, ας πούμε δύο λόγια για τον τόμο #46, που φιλοξενεί την Spider-Gwen. :) 

 

Μία νέα περσόνα επιχειρεί να διεκδικήσει κομμάτι από την πίτα του αραχνο-σύμπαντος κι εκείνη ακούει στο όνομα...Gwen Stacy. Ο Jason Latour γράφει ένα φρέσκο σενάριο με μία άκαφτη πρωταγωνίστρια, το οποίο μπορεί να κρύβει εκπλήξεις, όσον αφορά την διανομή του cast, κινείται, όμως, σε μία δομή που είναι γνωστή ακόμα και στον μέτρια μυημένο αναγνώστη. Μέσα σε αυτό το περίεργο σύμπαν, λοιπόν, θα παρελάσουν αρκετοί γνωστοί μας χαρακτήρες (όπως ο Γύπας, ο Ματ Μέρντοκ, ο Κίνγκπιν κ.ά.) οι οποίοι έχουν διαστρεβλωμένες πορείες στις ζωές τους, σε σχέση με την εικόνα με την οποία τους έχουμε γνωρίσει. Βλέπουμε με έκπληξη, λοιπόν, τον Γύπα να δουλεύει για τον Κίνγκπιν, που βρίσκεται στην φυλακή, ενώ ο Μέρντοκ είναι ο δικηγόρος του ευτραφούς εγκληματία! :wow: 

 

Η πρωταγωνίστρια, υιοθετεί πολλά από τα στοιχεία του Spider-Man, όπως είναι το καυστικό χιούμορ και η αίσθηση του καθήκοντος. Είναι ένα έφηβο κορίτσι, που ακολουθεί μία συμβατική ζωή, όταν δεν φοράει την κουκούλα της υπερηρωίδας. Έτσι, λοιπόν, το σενάριο κινείται σε δύο κατευθυντήριες γραμμές. Η πρώτη είναι μία πλοκή ανάλαφρη, νεανική, που απευθύνεται περισσότερο στο γυναικείο κοινό, ενώ η δεύτερη είναι εκείνη που στηρίζεται στην περιπέτεια και την δράση, όπως θα πρέπει να συμβαίνει στην συγκεκριμένη θεματολογία. 

 

Όσον αφορά την πλοκή, εκείνη μας αποκαλύπτει το origin της ηρωίδας, αλλά αυτό το κάνει επιγραμματικά. Σε αυτό το σημείο δεν κατατίθεται μεγάλη συγγραφική φαντασία, καθώς η Gwen, μετατρέπεται σε Spider-Gwen, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που ξέρουμε κι από τον Peter Parker. Στην συνέχεια, αυτό που επικρατεί είναι η προσπάθειά της να “καθαρίσει” το όνομά της, καθώς θεωρείται από την Αστυνομία και τον Τύπο σαν μία κοινή εγκληματίας. Σας θυμίζει κάτι αυτή η κατάσταση? :P Επίσης, το μεγαλύτερο μέρος περιγράφει με γλαφυρότητα μία σύγκρουση, ανάμεσα στην πρωταγωνίστρια και τον Γύπα, αλλά και την αναμέτρηση της Μαύρης Γάτας με τον Μέρντοκ! Κομβικό ρόλο παίζει κι ο πατέρας της Gwen, ο οποίος είναι Αρχηγός της Αστυνομίας κι αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο καθήκον και την οικογένεια. 

 

Αν πρέπει να κάνω ένα γενικό σχόλιο για την ιστορία, θα έλεγα ότι δεν θα την κατέτασσα στις πρώτες επιλογές μου για ανάγνωση. Παραδέχομαι ότι δίνει μία πρωτότυπη πινελιά κι ενισχύει την ισότητα των δύο φύλλων, αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσε ο συγγραφέας, αντί να πάρει ένα υπάρχον σύμπαν και να του αλλάξει τα φώτα με τις “τρελές” μετατροπές του, να δημιουργήσει έναν διαφορετικό κόσμο, που θα εντάξει την ηρωίδα. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν μπορώ να πω ότι μ’ ενθουσίασε η συγκεκριμένη δουλειά. Από εκεί και πέρα, αν θελήσουμε να παρακάμψουμε αυτό το γεγονός, έχουμε μία υπόθεση με καλή ροή, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Οι σκηνές της μάχης, είναι αρκετά προσεγμένες, το ίδιο και η προσπάθεια της φίλης μας να μεταπείσει τις Αρχές ότι δεν είναι εγκληματίας, αλλά προσωπικά με άφησαν με το αίσθημα του ανολοκλήρωτου. 

 

Εν κατακλείδι, είναι μία ιστορία που θα την εκτιμήσουν περισσότερο οι μικρότερες ηλικίες αναγνωστών και ίσως να έλξει πιο πολύ το κοριτσίστικο κοινό. Αυτοί που δεν έχουν ασχοληθεί επισταμένα με το συγκεκριμένο σύμπαν του Οίκου των Ιδεών ή αρέσκονται στο σύγχρονο Spider-verse, μπορούν να επενδύσουν άφοβα. Οι υπόλοιποι διαβάστε την ιστορία με δική σας ευθύνη. :) 

 

Ο εικαστικός τομέας μιμείται το σενάριο και κινείται κι αυτός σε έναν νεανικό ρυθμό. Εδώ μου δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι ο κύριος Rodriguez έχει τσακωθεί με τις καμπύλες, καθώς παρατηρούμε ότι το σχέδιο έχει υιοθετήσει ένα στυλ με πολλές γωνίες. :P Προσωπικά το βρήκα συμπαθητικό, αλλά δεν είναι κι ό,τι καλύτερο έχουν δει τα όμορφα και τσακίρικα μάτια μου! :tik: Είναι σίγουρο, πάντως, ότι δεν θα ενοχλήσει κατά την ανάγνωση. Ο χρωματισμός αποπνέει αισιοδοξία, με την “ολάνθιστη” παλέτα που χρησιμοποιεί. :flowers7: Ακόμα ένα στοιχείο του νεανικού στυλ που επικρατεί στην συγκεκριμένη δουλειά στο σύνολό της. Έχουμε, λοιπόν, μία μεγάλη ποικιλία χρωμάτων, που εναλλάσσονται με το γύρισμα των σελίδων και μπορεί να είναι έντονες, αλλά δεν κουράζουν το μάτι. Προσωπικά θεωρώ τον χρωματισμό το δυνατότερο σημείο της ιστορίας. 

 

Ο παρών τόμος έχει στο έξτρα υλικό του, το καθιερωμένο σχόλιο-editorial του κυρίου Lupoi, ενώ είναι εμφανής η έλλειψη της σελίδας που αναφέρει την περίληψη των προηγουμένων. Πιστεύω ότι αυτή η έλλειψη είναι σοβαρή και θα έπρεπε τουλάχιστον να δίνει πληροφορίες για το origin της πρωταγωνίστριας. Δεν λέω, δεν αργούμε να μπούμε στο νόημα, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε μερικές ακόμα πληροφορίες. :) Στο τέλος του τόμου ο αναγνώστης θα βρει μία σειρά από εναλλακτικά εξώφυλλα, ενώ θα κλείσουμε με τον συγγραφέα να μας λέει δύο λόγια για την Spider-Gwen. Και για να πω την άχρηστη πληροφορία της ημέρας, παρατηρούμε ότι πρώτα έχουμε την παράθεση των εξώφυλλων και μετά το κείμενο με τα λόγια του συγγραφέα. Ανάποδα, δηλαδή, από την συνηθισμένη δομή που βλέπουμε στους άλλους τόμους της συλλογής. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 26/11/2021 στο 6:07 ΜΜ, Laz33 είπε:

Fantastic Four: Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

 

:cheers3:

 

 

Οπότε πλέον φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις για ποιο λόγο αναφέρουν (και μάλιστα το απεικονίζουν με στιγμιότυπο) το γεγονός αυτό στο "Marvels". Τη σημαντικότητα του γεγονότος και πως το αντιλαμβάνονται οι απλοί άνθρωποι όταν συνέβαινε. Για πες μου όμως... Σε χάλασε καθόλου που τα διάβασες τούμπα; Γι' αυτό σου λέω πως δεν έχει μεγάλη σημασία η σειρά. "Εκπαιδευτήκαμε" να τα διαβάζουμε κατ' αυτόν τον τρόπο και περνώντας τα χρόνια κλείναμε τυχόν κενά (ή δημιουργούνταν νέα, τα οποία όμως ενδέχεται να έκλειναν με τη σειρά τους αργότερα). Story of my life. Κάποια κομβικά σημεία αντιλαμβάνεσαι δια μέσου της ανάγνωσης ότι συνέβησαν και κάποια στιγμή αυτά ενδέχεται να παρουσιαστούν μπροστά σου από νεότερες εκδόσεις, αλλά εάν όχι, δε χάλασε ο κόσμος. Δε σου χαλάει η αναγνωστική εμπειρία στην περιπέτεια που επιλέγεις να διαβάσεις και αν το κάνει, τότε εσύ κάνεις κάτι λάθος. Το μόνο που θυμάμαι να "με χαλάει" είναι όταν η σειρά που θα επέλεγε η επόμενη εκδοτική ήταν πολύ μεταγενέστερη και ήθελα λίγο χρόνο (στα πρώτα πέντε τεύχη ας πούμε) να το συνηθίσω, από κει κι έπειτα "έμπαινα" μέσα στην ιστορία και έκλεινα τα κενά είτε από αναφορές σε παλαιότερες ιστορίες που είχα διαβάσει, είτε από την ίδια την ιστορία. Πλέον μπορεί ν' αναζητήσει κανείς πληροφορίες στο διαδίκτυο. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33880
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν μόλις τελείωσα και εγώ τον φοβερό αυτό τόμο. Χωρίζεται σε τεσσερα μέρη. Το πρώτο και αδιάφορο με τον γάμο το σχολίασα πιο πάνω. Μετά έχουμε τι καλύτερο για μένα κομμάτι με τους inhumans και στη συνέχεια το κομμάτι με τον Γκαλακτους. Τέλος έχουμε την μικρή ιστορία με τον Μπεν που έχει και αυτή το ενδιαφέρον της. Καταρχάς τώρα που έχω διαβάσει καμία 15αρια ιστορίες από την αρχή του saga των Φ4 πραγματικά μπορώ να απολαύσω καλύτερα κάτι τέτοιες ιστορίες. Νιώθω το κλίμα τους και τους ήρωες. Η ιστορία με τους inhumans τα σπάει. Ολοκληρωμένη με ανατροπες και με περίεργο συσχετισμό καλών κακών. Η τελευταία ιστορια επίσης μου άρεσε αν και αυτή η συμπαντολογια χωρίς τέλος μου τη σπάει. Τέλος ας πάω στην βασική ιστορία του Γκαλακτους. Σαν ιστορία ήταν πολύ καλή και σούπερ διασκεδαστική. Ξεχώριζε σαφώς ο silver surfer. Απλά με χαλάει που από τα πρώτα κιόλας σαράντα τεύχη έχει εμφανιστεί ένας τέτοιος υπέρτατος κακός που απλά δεν νικιέται με τίποτα και που τρυπάει το σύμπαν και τον χωροχρόνο σαν θεός. Δηλαδή είναι ένας θεός. Ο οποίος τελικά νικιέται με ένα εύκολο και χαζό σκηνοθετικό εύρημα που απλά διαλύει τελείως τα τελευταία ίχνη λογικής στην ιστορία. Αυτό γενικά με χαλάει σε αυτές τις ιστορίες ιδίως εκείνης της εποχής. Για να βρίσκουμε κάθε φορά έναν νέο υπερκακο πιο σούπερ ντουπερ από τον προηγούμενο καταστρατηγουμε κάθε έννοια λογικής γιατί στο τέλος κάπως πρέπει να τον κερδίσουμε και πάλι από την αρχή. Αλήθεια εσείς που είστε πιο του χώρου απαντήστε μου σε κάτι. Υπάρχει στο μέλλον των Φ4 κάποιος πιο δυνατός από τον Γκαλακτους. Επίσης αυτός επανεμφανίζεται? (Είμαι σχεδόν σίγουρος για το δεύτερο). Κατά τα άλλα ήταν από τους καλύτερους τόμους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55396
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, Manitou said:

Υπάρχει στο μέλλον των Φ4 κάποιος πιο δυνατός από τον Γκαλακτους. Επίσης αυτός επανεμφανίζεται? (Είμαι σχεδόν σίγουρος για το δεύτερο). Κατά τα άλλα ήταν από τους καλύτερους τόμους. 

 

Ο Beyonder στα SECRET WARS κάνει με τα κρεμμυδάκια τον Galactus. Τώρα που ξέρεις λίγο από μάρβελ, πάρε διάβασε τους δύο τόμους MARVEL SUPER HEROES SECRET WARS της Hachette και θα πάθεις πλάκα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33880
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Ο Beyonder στα SECRET WARS κάνει με τα κρεμμυδάκια τον Galactus. Τώρα που ξέρεις λίγο από μάρβελ, πάρε διάβασε τους δύο τόμους MARVEL SUPER HEROES SECRET WARS της Hachette και θα πάθεις πλάκα! :)

@ Laz33  ωχ έπιασε εμένα τώρα...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόλις ολοκλήρωσα το διάβασμα στο τόμο 58. Ήταν πολύ ενδιαφέρον σενάριο ειδικά την πρωτοεμφανιση των Inhumans και του Γκαλάκτους. Οκ μια χαρά ο διάσημος γάμος.

Μια απορία: Αφού ο Γκαλάκτους παρουσιάζεται ως το τέλος του κόσμου και απειλεί να αφανίσει την ανθρωπινή φυλή και οι 4 Φανταστικοί ήταν οι μοναδικοί που τα έβαλαν μαζί του, πως γίνεται να μη επεμβαίνει κανένας ανεξάρτητος ήρωας, ούτε οι Εκδικητές, ούτε η ΑΣΠΙΔΑ, ούτε οι X-Men? Επειδή δεν ήταν στη δικαιοδοσία τους λες και κάποιος λέει ''Είναι η εξωγήινη απειλή παγκοσμίου επίπεδου,είναι η δουλεία των FF και εγώ σταματάω μόνο τον Γκριν Γκομπλιν ή τον Ρεντ Σκαλ'' ? . Τέλος πάντων είναι κόμικ :lol:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ο οποίος τελικά νικιέται με ένα εύκολο και χαζό σκηνοθετικό εύρημα που απλά διαλύει τελείως τα τελευταία ίχνη λογικής στην ιστορία. Αυτό γενικά με χαλάει σε αυτές τις ιστορίες ιδίως εκείνης της εποχής. Για να βρίσκουμε κάθε φορά έναν νέο υπερκακο πιο σούπερ ντουπερ από τον προηγούμενο καταστρατηγουμε κάθε έννοια λογικής γιατί στο τέλος κάπως πρέπει να τον κερδίσουμε και πάλι από την αρχή.

 

Nαι, γι΄αυτό έγραψα ότι το σενάριο είναι απλοϊκό.
Αλλά αυτό λίγο πολύ ισχύει σ΄όλα τα υπερηρωικά εκείνης της εποχής.
Στην ιστορία με τους Inhumans πχ που λες ότι σου άρεσε πιο πολύ απ΄όλες, βρίσκεις λογικό ότι ο Τζόνι Στορμ και η Κρίσταλ ερωτεύτηκαν με την πρώτη ματιά και ήταν έτοιμος ο ένας να θυσιάσει τη ζωή του για τον άλλο;
Εγώ το βρήκα πολύ γελοίο αυτό το κομμάτι.

Αλλά εντάξει, όπως είπα τα σενάρια τότε ήταν πολύ απλοϊκά, οπότε όπως δέχομαι ότι ο Σίλβερ Σέλφερ ένιωσε συναισθήματα για την Αλίσια και εναντιώθηκε στον Γκαλάκτους, έτσι δέχομαι κι ότι ο Τζόνι με την Κρίσταλ κατάλαβαν μέσα σε 2 δευτερόλεπτα ότι ο ένας αποτελεί το έτερον ήμισυ του άλλου :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55396
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Secret Avengers: Αποστολή στον Άρη

Ο Brubaker είναι γνωστός για πιο προσγειωμένες ιστορίες οπότε παραξενεύτηκα που είδα το όνομα του σε μια κοσμική ιστορία. Στο Secret Avengers μπορεί κανείς να δει τις επιρροές από τις pulp ιστορίες που έχει συνηθίσει ο Brubaker αλλά ξεφεύγει γρήγορα από το κατασκοπικό στυλ και πηγαίνει προς το κοσμικό. Βέβαια, σε μια ιστορία τόσο μικρού βεληνεκούς είναι δύσκολο να πάρεις μια κοσμική απειλή στα σοβαρά. Ως αποτέλεσμα έχουμε μια συνηθισμένη ιστορία Avengers χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Το ίδιο ισχύει και για το σχέδιο. Είναι σίγουρα μοντέρνο αλλά χωρίς κάτι ξεχωριστό. Η "Αποστολή στον Άρη" δεν είναι κακή ιστορία αλλά ούτε έχει και κάτι που να με ενθουσιάζει. Δεν νομίζω να την πρότεινα στους φίλους μου και όσοι αγοράζουν τους τόμους επιλεκτικά μπορούν εύκολα να την παραλείψουν.

Fantastic Four: Ο Ερχομός του Γκαλάκτους
Λατρεύω τους Fantastic Four της δεκαετίας του '60 οπότε ανυπομονούσα για αυτόν τον τόμο. Εδώ βλέπουμε μια πιο εξελιγμένη εκδοχή των χαρακτήρων σε σχέση με αυτή των τόμων της Radnet και λιγότερο καρτουνίστικα σενάρια. Στην αρχή αυτό με πείραξε γιατί μου φάνηκε πως έφυγε ένα κομμάτι της ταυτότητας της σειράς. Ο γάμος του Reed και της Sue είναι ένα μεγάλο event αλλά η δράση δεν είναι διατυπωμένη με τρόπο που να το κάνει διασκεδαστικό. Βέβαια, εκείνη την εποχή, μια τόσο μεγάλη σύρραξη ηρώων και κακών δεν ήταν κάτι συνηθισμένο οπότε φαντάζομαι πως το τεύχος θα έκανε φοβερή εντύπωση. Μετά έχουμε την πρώτη εμφάνιση των Inumans. Εκεί βαρέθηκα λίγο. Η ιστορία μου φάνηκε αχρείαστα περίπλοκη. Υπάρχουν υπερβολικά πολλοί χαρακτήρες και μου ήταν δύσκολο να θυμάμαι τι παίζει με τον καθένα. Το τέλος είναι επίσης λίγο απογοητευτικό. Φαίνεται περισσότερο σαν set-up για τους Inhumans (δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο σκοπός της) παρά σαν ιστορία των Fantastic Four. Ευτυχώς, με την άφιξη του Galactus, τα πράγματα έγιναν πιο ενδιαφέροντα. Ο Silver Surfer και ο αφέντης του είναι καλογραμμένοι χαρακτήρες και όσον αφορά τον δεύτερο, μπορείς να νιώσεις την απειλή του ενώ το κίνητρο του είναι ρεαλιστικό. Μου άρεσε κάποια στιγμή που ο Watcher περιγράφει την καταστροφή της γης. Για ένα κόμικ που κυκλοφόρησε πριν περίπου 60 χρόνια, με έκανε να ανατριχιάσω. Το τέλος της ιστορίας μου φάνηκε ικανοποιητικό, δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν καλύτερο τρόπο που θα μπορούσε να κλείσει. Το τεύχος με το Thing είναι συμπαθητικό με αρκετή έμφαση στους χαρακτήρες.

Το σχέδιο του Kirby έχει εξελιχθεί πολύ από τα πρώτα τεύχη και είναι αξιέπαινο. Μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση οι λεπτομέρειες που σχεδιάζει στα μηχανήματα, κάτι για το οποίο είναι γνωστός. Στο σενάριο του Lee παρατήρησα πολλές φορές κάτι που δεν μου άρεσε και στον τόμο "Η Γέννηση του Ούλτρον", την τεχνική που κάτι συμβαίνει εκτός καρέ και μαθαίνουμε για αυτό μέσω του διαλόγου. Η φαντασία του Lee και οι εφευρετικές του ιδέες σίγουρα υπερισχύουν της ικανότητας του στην σεναριογραφία.

Επίσης κάτι που μου φάνηκε περίεργο είναι πως στην μετάφραση φαίνεται να υιοθετήθηκαν κάποιες τεχνικές της Radnet (εκτός από τα λάθη). Πολλές φορές είναι σε bold οι λέξεις μου, σου, του ενώ έχω την εντύπωση πως παλιότερα τις μετέφραζαν ως εμένα, εσένα, αυτόν ώστε να δίνεται έμφαση στο τέλος της πρότασης. Επιπλέον, παλιότερα δεν έβαζαν ερωτηματικό μαζί με θαυμαστικό. Κάνω λάθος;

Ο "Ερχομός του Γκαλάκτους" μπορεί να ξεκινάει άτσαλα αλλά είναι ένας καλός, κατ' εμέ, τόμος που έχει όχι μόνο ιστορική αξία αλλά και μια αξιοσημείωτη και διασκεδαστική ιστορία. Ανυπομονώ για την συνέχεια όπου θα δούμε και την πρώτη εμφάνιση του Black Panther!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Επίσης κάτι που μου φάνηκε περίεργο είναι πως στην μετάφραση φαίνεται να υιοθετήθηκαν κάποιες τεχνικές της Radnet (εκτός από τα λάθη). Πολλές φορές είναι σε bold οι λέξεις μου, σου, του ενώ έχω την εντύπωση πως παλιότερα τις μετέφραζαν ως εμένα, εσένα, αυτόν ώστε να δίνεται έμφαση στο τέλος της πρότασης. Επιπλέον, παλιότερα δεν έβαζαν ερωτηματικό μαζί με θαυμαστικό. Κάνω λάθος;

Πιστεύω ότι και παλαιότερα υπήρχαν κάποια λάθη, αλλά επειδή ήταν ελάχιστα δεν δίναμε και τόση σημασία, αλλά μετά την "Radnet/Luppa" που το έχουν παρακάνει, νομίζω ότι τα προσέχουμε περισσότερο και στις άλλες εκδόσεις, με αποτέλεσμα να λέμε ότι "να και εδώ κάνουν λάθη" και καμιά φορά τα ίδια, πάντα όμως σε μικρότερο βαθμό γιατί "RADNET" είναι ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ :lol:.

 

Όσον αφορά τώρα το τεύχος με τον γάμο του Reed και της Sue, εμένα μου άρεσε όλη αυτή η μάζωξη της "Marvel"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33880
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Mandrake  μου απογειώσεις την ανάγνωση. Εννοείται ότι ούτε που θυμόμουν την ιστορία του τομου Marvels και μόλις τελείωσα τον τόμο Galactus απόλαυσα το κεφάλαιο τρία του Marvels. Εννοείται ότι χάνει πολύ πολύ να το διαβάσεις χωρίς να ξέρεις την ιστορία. Thanks. Επίσης διάβασα σε μια άλλη μεριά του forum σχετικά με αυτό που ρωτάω κατά πόσο είναι ο πιο δυνατός κακός ο Galactus. Thanks guys!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάζοντας πάντως το 56 - Marvel Knights Spider-Man:Άνιση Αναμέτρηση για άλλη μια φορά μου γεννιέται το ερώτημα γιατί υπάρχει τέτοιο κόλλημα με τον έφηβο Peter Parker και τα origin stories (και στα κόμικ και στις κινηματογραφικές μεταφορές ). 
 

ο «ενήλικος» πιο dark Spider-Man (όπως και στο “Τελευταίο Κυνήγι”) μου φαντάζει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον! 
 

Ίσως βέβαια να φταίει και η μεγάλη οικειότητα με το χαρακτήρα και τον όλο σύμπαν από … τα τόσα origins🤔😂

 

Γενικά, παρά πολύ καλός τόμος και σεναριακά και σε σχέδιο, ανυπομονώ για τη συνέχεια την Παρασκευή και ψάχνω ήδη τρόπους να διαβαστεί η συνέχεια (9-12) που κλείνει το arc…

Επεξεργασία από Giagri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Ντέρντεβιλ: Φύλακας Δαίμονας, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Ο Ματ Μέρντοκ, δικηγόρος την ημέρα και "διάβολος" του Χελς Κίτσεν ως Ντέρντεβιλ το βράδυ, περνάει μία περίοδο επαναπροσδιορισμού της πίστης του. Βρίσκεται σε διάσταση με την γυναίκα της ζωής του, την Κάρεν Πέιτζ, η οποία έχει μετακομίσει στην Δυτική Ακτή προκειμένου να κυνηγήσει μία πολλά υποσχόμενη καριέρα στο ραδιόφωνο. Μία μέρα εντελώς ξαφνικά, στο δικηγορικό γραφείο που εργάζεται ο Ματ μαζί με τον Φόγκι, θα κάνει την εμφάνιση της ένα κορίτσι κρατώντας στην αγκαλιά της ένα νεογέννητο μωρό. Αυτή θα ζητήσει την βοήθεια τόσο του Ματ, όσο και του Ντέρντεβιλ, φανερώνοντάς του ότι ξέρει την μυστική του ταυτότητα. Το κορίτσι όπως ξαφνικά εμφανίστηκε έτσι ξαφνικά εξαφανίζεται, αφήνοντας όμως το μωρό στην αγκαλιά του Ματ. Έτσι ο Ντέρντεβιλ θα βρεθεί από την μία στιγμή στην άλλη με ένα μωρό στα χέρια του. Και σαν αυτό από μόνο του να μην ήταν ήδη αρκετό, σχεδόν αμέσως μετά θα παρουσιαστούν στην ζωή του μία σειρά από ατυχή γεγονότα (όχι αυτά του Λέμονι Σνίκετ) που ο ήρωας θα κληθεί να αντιμετωπίσει. Φιλική συμμετοχή ο Μπένετικτ Κάμπερμπατς. Σε γκεστ εμφάνιση ο Αγαπημένος μας Φιλικός Γείτονας.

 

Αν έπρεπε να περιγράψω τον τόμο με όσο το δυνατόν λιγότερες λέξεις θα ήταν "ένα οριακό τσακ πιο κάτω από το Born Again (του 14ου τόμου της συλλογής)". Μα πόσο πολύ λατρεύω να βλέπω τον Ντέρντεβιλ είτε στην ομώνυμη σειρά του Νέτφλιξ (ιδιαίτερα στην τρίτη σεζόν), είτε στα κόμιξ σαν αυτά του Born Again και Guardian Devil, να παλεύει με το μέσα του. Ο Σμιθ εντάσσει το στοιχείο της (Καθολικής) πίστης στην πλοκή της ιστορίας με τρόπο αριστοτεχνικότατο. Σε κανένα σημείο του τόμου δεν αισθάνθηκα να διαβάζω κάτι (σεναριακά) τραβηγμένο. Όλα τα γεγονότα παρουσιάζονται έχοντας μία κάποια βάση και στην πορεία της ιστορίας εξηγούνται επαρκώς. Επίσης μου έκανε (θετική) εντύπωση ο τρόπος που ο συγγραφέας παρουσιάζει την ψυχολογία του Ματ. Κάθε γυναίκα που έχει περάσει από την ζωή του, σε μεγάλο ή μεγαλύτερο βαθμό, τον έχει σημαδέψει. Τέτοιο θέμα με τις γυναίκες (και την προδοσία) δεν έχει ούτε και ο Τζέιμς Μποντ του Ντάνιελ Κρεγκ. Το σχέδιο μου άρεσε αν και ομολογώ ότι δεν ξετρελάθηκα τόσο όσο με εκείνο του τόμου του Born Again. Τέλος, έξτρα πόντους πιστεύω ότι δίνουν και τα χρώματα που "έντυσαν" το σχέδιο, όπου όλα αυτά συνδυαστικά έδωσαν έναν πιο νουάρ τόνο στην ιστορία. Βαθμολογία: 9/10.

 

Υ.Γ.1:

Spoiler

Γνωρίζει κάποιος ποιοι ήταν τελικά οι φονιάδες που σκότωσαν τα νεογέννητα στην αρχή του τεύχους #1;

Υ.Γ.2:

Spoiler

Επίσης ο κακός μπορεί να έκανε ότι έκανε, αλλά όταν τελικά ο Ντέρντεβιλ βρίσκει το μωρό, φαίνεται η θερμοκοιτίδα στην οποία αυτό ήταν μέσα να τροφοδοτείται με οξυγόνο (φαίνονται να είναι συνδεδεμένοι κάτι σωλήνες), παρότι ο κακός του είχε πει ότι το μωρό βρίσκεται σε δωμάτιο χωρίς αέρα.

 

Υ.Γ.3: Η τελευταία σεκάνς του τεύχους #5, έχει εμπνεύσει την αντίστοιχη σκηνή του 10ου επεισοδίου της τρίτης σεζόν της σειράς Ντέρντεβιλ του Νέτφλιξ.

Υ.Γ.4: Μιας και αναφέρθηκα στον τηλεοπτικό Ντέρντεβιλ, φήμες θέλουν τον πρωταγωνιστή του Νέτφλιξ να εμφανίζεται στην επερχόμενη σειρά της Σι-Χαλκ του Ντίσνεϊ+.

 

Υ.Γ.5: Ο τόμος τελειώνει με το τεύχος #8. Παρόλα αυτά στο τεύχος #9 κάνει το ντεμπούτο του ο χαρακτήρας της Έκο, η οποία και θα εμφανιστεί στην τωρινή σειρά του Χόκαϊ του Ντίσνεϊ+.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tευχος 59

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0059.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0059z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

επομενο -NO 60-ETERNALS

MARVELGRAPHICNOVELS_0059_next.thumb.jpg.7e196c9766d9358e82ac6b846c0df677.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 58: Fantastic Four - Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

 

product_f_f_ffbe-fantastic-four-behold-galactus_2.jpg

 

Και ενώ το τέλος της εξηντάδας πλησιάζει, ο συγκεκριμένος τόμος είναι ο πρώτος εδώ και καιρό που έσπασα την ανάγνωσή του σε αρκετές περισσότερες από μία ημέρες. Κυρίως γιατί αυτός ο τόμος έχει πάνω από μία ιστορία, συγκεντρώνοντας μαζί τεύχη διαφορετικών arcs που απλώς έχουν τον τίτλο του γνωστότερου εξ αυτών. Σήμερα λοιπόν είπα να μιλήσω για κάθε ένα ξεχωριστά.

 

Ο γάμος του Reed και της Sue

 

αρχείο λήψης.jpg

 

Το timing με Radnet εδώ δεν είναι ιδανικό, γιατί έχουμε μείνει στα προβλήματα που έχει το ζευγάρι σχετικά με τα αισθήματα της Sue για τον Namor, οπότε δεν έχουμε δει τη διαδικασία που τους έφτασε στο γάμο. Από εκεί και πέρα όχι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο το Annual τεύχος, λειτουργεί σαν ένας κράχτης του να σχεδιάσει ο Kirby όσους περισσότερους ήρωες και κακούς γίνεται χωρίς ιδιαίτερα λογικές συνδέσεις.

 

Οι Inhumans κάνουν ντεμπούτο

 

RCO013_1468807375.jpg  RCO007_1468807375.jpg

 

Οι συγκρίσεις με τις ιστορίες της Radnet είναι αναπόφευκτες αν αναλογιστούμε ότι είναι η ίδια ομάδα ηρώων από το ίδιο δίδυμο δημιουργών σε μια πιο ώριμη φάση οπότε προφανώς συγκρίνεις σε σχέση με τα πρώτα τους τεύχη. Με τους Inhumans λοιπόν βλέπουμε πράγματα που στα παλιότερα τεύχη δεν είχαμε δει, δηλαδή όχι απλά μια ιστορία σε κάθε τεύχος, αλλά ένα αφηγηματικό arc που ξεκινάει, συστήνει χαρακτήρες, έχει εξελίξεις, μάχες και τελειώνει μετά από έναν συγκεκριμένο αριθμό τευχών.

 

FantasticFour45Feature.jpg

 

Και μπορώ να πω ότι οι κύριοι Lee και Kirby τα καταφέρνουν πολύ καλά. Αρχικά έχοντας μια ιδέα του ποιοι είναι οι Inhumans, δε γνώριζα ότι σχεδόν όλοι οι εμβληματικοί χαρακτήρες της ομάδας έχουν δημιουργηθεί από τους Lee-Kirby. Σεναριακά η ιστορία έχει ένα ενδιαφέρον, υπάρχει η κόντρα με τον Black Bolt, ίσως τον πιο ενδιαφέροντα χαρακτήρα από τους αντιπάλους, βλέπουμε τα εσωτερικά των Inhumans, έχουμε το ερωτικό ενδιαφέρον του Τζόνι και γενικότερα υπάρχουν subplots που δείχνουν ότι οι συνέπειες αυτής της ιστορίας χαράσσονται στους ήρωές μας και τους επηρεάζουν και στα επόμενα.

 

Ο Ερχομός του Galactus

 

Fantastic_Four_48.jpg

 

Αν περιμένετε να δείτε αρκετό Galactus, ίσως απογοητευτείτε γιατί η εμφάνισή του είναι μόλις για ενάμιση τεύχος, αλλά πραγματικά είναι επική. Αρχικά έχουμε τον Galactus να σετάρεται σαν κακός μαζί με τον Silver Surfer και εξαρχής ο Lee κάνει φανταστική δουλειά. Δείχνει πόσο τρομερά παντοδύναμος είναι ο μεγάλος κακός, αλλά ταυτόχρονα προσθέτει πολύ βάθος στον Surfer, τον παίρνει από ξύλο απελέκητο και τον μετατρέπει σε χαρακτήρα με ενσυναίσθηση, σε χαρακτήρα που καταλαβαίνει πόσο κακό έκανε. Είναι λίγο βεβιασμένη η αλλαγή; Ίσως; Απορείς γιατί ξαφνικά ο Surfer γνώρισε την Alicia και άλλαξε ενώ το αφεντικό του έχει φάει άπειρους κόσμους; Ναι.

 

QLPvqLIo_0203170717281gpadd.jpg

 

Ταυτόχρονα όμως καταφέρνει να σε πείσει για την ειλικρινή του αλλαγή, για την προσπάθεια του να νιώσει πράγματα, να αντιληφθεί πόσο άσχημο είναι αυτό που κάνει. Και έξυπνα ο Lee δείχνει ότι είναι τόσο δυνατός που ούτε ο Galactus δε γνωρίζει την πραγματική δύναμη του σκλάβου του. Η ιστορία δεν είναι τόσο Fantastic Four, αφού οι Fantastic Four μαζί με τον Watcher ψάχνουν τρόπους να πείσουν τον Galactus να φύγει. Και εδώ είναι λίγο βεβιασμένες και γρήγορες οι εξελίξεις. Αλλά η κύρια ιστορία είναι ο αδυσώπητος καταβροχθιστής κόσμων εναντίον του υπηρέτη που αψηφά τις διαταγές και μάχονται.

 

3210680-runty.jpg

 

Είναι μια πολύ καλή ιστορία που σε κάνει να νιώθεις την επιβλητικότητα του κακού της, τη δύναμή του και τον απόλυτο έλεγχο που έχει πάνω στη μοίρα των άλλων κόσμων. Και αυτό κάνει την εμφάνιση του στο Marvels ακόμα πιο βαρύνουσα, ακόμα πιο επιβλητική. Δεν κράτησε πολύ, αλλά ναι αυτά τα τεύχη ήταν τα αγαπημένα μου στον τόμο.

 

Το aftermath και ο Ben

 

ff-51-2.png

 

Εδώ έχουμε ένα μικρό διαμαντάκι. Ουσιαστικά είμαστε μετά τον Galactus όπου η Sue με τον Reed ζουν σαν παντρεμένοι, ο Johnny πάει στο κολλέγιο και ο Ben εξαπατάται από κάποιον που παίρνει τη θέση του και χαρίζει στον Ben την ανθρώπινη μορφή του, προκειμένου να καταστρέψει εκ των έσω τους F4. Γρήγορα όμως εξελίσσεται πολύ σε θαυμαστή του Reed και θυσιάζεται για εκείνον. Εδώ η αφήγηση αν και διαδραματίζεται σε ένα τεύχος, είναι πιο στρωτή, πιο καλογραμμένη, ένα τεύχος αρκετά προσωπικό για τον κακό, αρκετά συγκινητικό και σημαντικό για την ομάδα. Μακάρι κι άλλοι κακοί που εμφανίζονταν τόσο λίγο να είχαν το βάθος και την εξέλιξη αυτού.

 

Το εξελιγμένο σχέδιο του Kirby

 

ff50e.jpg

 

Καμία σχέση με τα πρώτα τεύχη. Εξελιγμένο, πιο καθαρό, με πιο λεπτές γραμμές, πιο προσεκτικό και κυρίως με καλύτερη ανατομία και πρόσωπα που ουσιαστικά ξεχωρίζουν μεταξύ τους, το σχέδιο του Kirby είναι μνημειώδες, έχει φαντασία, έχει ποικιλία, έχει τόσο ωραία και ξεχωριστά πράγματα που θαυμάζεις, ακόμα και ολοσέλιδα πάνελ που εντυπωσιάζουν. Από όσα F4 έχω διαβάσει, είναι μακράν το αγαπημένο μου.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

infinity002.jpg

 

Ένας πραγματικά πολύ χορταστικός τόμος, μερικές ιστορίες που είναι αρκετά επίπεδα πιο πάνω από τις πρώτες που διαβάζουμε στη Radnet. Δεν λείπουν παθογένειες όπως το πυκνό γράψιμο ανά σημεία, αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι συνολικά κάθε ιστορία έχει κάτι να σου πει, βλέπουμε θρυλικές εισαγωγές, πολύ ωραία ανάπτυξη χαρακτήρων και όλα αυτά είναι πολύ σημαντικά για το σύμπαν της Marvel. Το αφιέρωμα έχει το ενδιαφέρον του. Σε γενικές γραμμές το προτείνω στους πάντες, ειδικά όσοι διαβάζετε Radnet και F4 πιστεύω θα γουστάρετε πάρα πολύ. Αυτά από μένα, παραβγήκε μεγάλο αυτό, καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενώ ο πρώτος τόμος του Marvel Knights μου άρεσε αρκετά και κέρδισε το ενδιαφέρον μου, αποφάσισα να διαβάσω τη συνέχεια online γιατι δεν βρίσκω νόημα να δώσω 20Ε για 2 τόμους και μετά να ψάχνω να βρω τη συνέχεια απο άλλες εκδόσεις, συν επιπλέον χρήματα κλπ.(Τον πρώτο τόμο τον αγόρασα κανονικά)
Ο δεύτερος τόμος για να είμαι ειλικρινής δεν μου πολυάρεσε...κάπου χάθηκε η ροή της ιστορίας και ένιωσα λίγο αδιαφορία για τα γεγονότα που διαδραματίζονται. Το σχέδιο είναι πολύ καλό γενικά σε όλη τη σειρά αλλά η παρουσίαση του Venom δεν με άφησε ευχαριστημένο.
Ο τρίτος τόμος ήταν καλύτερος με περισσότερο σασπένς και κάποια υπέροχα καρέ!
Στο σύνολό της η ιστορία είναι αρκετά καλή, αλλά αυτος ο αδικαιολόγητος χαμός απο ''κακούς'' και ''συμμάχους'' θεωρώ οτι κάνει λίγο χαοτικό το τελικό αποτέλεσμα!

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική για τον τόμο Γκοστ Ράιντερ: Αιώνια Καταδίκη, με ελαφρά σπόιλερ.

 

Ο Τζόνι Μπλέιζ, ο μηχανόβιος καβαλάρης των FM Stereo γνωστός ως Γκοστ Ράιντερ βρίσκεται στην Κόλαση όπου και βασανίζεται ανελέητα από τους δαίμονες του κάτω κόσμου. Ξαφνικά μία νύχτα στην Κόλαση οι δαίμονες θα βρεθούν σε σχίσμα μεταξύ τους. Ο αρχιδαίμονας Καζάν ηγείται μίας εξέγερσης προς τα πάνω επιθυμώντας μαζί με τους ακολούθους του να κυριεύσει την Γη. Οι δαίμονες της Κόλασης που αντιτάχθηκαν με το σχέδιο του Καζάν, στέλνουν έναν δικό τους δαίμονα-κυνηγό, τον Χος, να βρει και να φέρει τον Καζάν πίσω στην Κόλαση. Οι άγγελοι του Παραδείσου μαθαίνοντας και αυτοί τα νέα στέλνουν την Ρουθ, μία αρχάγγελο-κυνηγό γνωστή για τις αντισυμβατικές της μεθόδους καταδίωξης, να συλλάβει και αυτή τον Καζάν. Από την άλλη, ένας άλλος άγγελος, ο Μαλαχίας, στρατολογεί τον Γκοστ Ράιντερ και του υπόσχεται την πλήρη άφεση αμαρτιών αν καταφέρει και βρει πρώτος από όλους τον Καζάν και να τον στείλει στην Κόλαση. Έτσι στην μία πλευρά είναι ο Παράδεισος, στην άλλη η Κόλαση και στην μέση ο Γκοστ Ράιντερ. Σίγουρα δεν θα έχει καλή κατάληξη όλο αυτό.

 

Την ιστορία σε γενικές γραμμές την βρήκα μέτρια. Παρότι αυτή κυλάει γρήγορα και η πλοκή είναι ευκόλως κατανοητή, υπήρξαν κάποια πράγματα στην ιστορία που δεν μου άρεσαν. Δεν θέλω να κάνω σημαντικά σπόιλερ και το ξέρω ότι δεν διαβάζω το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι, αλλά δύο συγκεκριμένα γεγονότα που έγιναν στο πρώτο τεύχος με ενόχλησαν πολύ. Επίσης ο τρόπος με τον οποίο ο Καζάν ανατράπηκε στα τελευταία τεύχη μου φάνηκε λίγο ξέμπαρκος. Παρόλα αυτά ο τόμος είχε και κάποια θετικά στοιχεία όπως η συνταρακτική αποκάλυψη του τελευταίου τεύχους, καθώς και το μαύρο χιούμορ του Έννις που υπάρχει σε σημεία. Το σχέδιο του Κρέιν μου άρεσε αλλά σε κάποια καρέ (κυρίως σε αυτά που δείχνουν τις ορδές δαιμόνων) δυσκολεύτηκα να το απολαύσω πλήρως. Ίσως σε αυτό να έφταιγε και το μαύρο φόντο, γιατί δεν μπορούσα με ευκολία να ξεχωρίσω το σχεδιάγραμμα του εκάστοτε δαίμονα. Ωστόσο το τέλος με ικανοποίησε και θα ήθελα να διάβαζα την συνέχεια της ιστορίας (δεν περιλαμβάνεται στην συλλογή) που αναφέρεται στα εξτραδάκια. Βαθμολογία: 6,5/10.

 

Υ.Γ.: Ένα μικρό λαθάκι που εντόπισα στον τόμο και απλά το αναφέρω για λόγους συνέπειας, είναι ότι η ιστορία αποτελείται από το Γκοστ Ράιντερ volume 5 #1-6 και όχι από το Γκοστ Ράιντερ volume 4 #1-6, όπως αναφέρεται στο πίσω μέρος του τόμου καθώς και στην πρώτη σελίδα με τις πληροφορίες των συντελεστών.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι ο 47ος τόμος της συλλογής Marvel. :) 

 

Η τρίτη (αν θυμάμαι καλά) επαφή μου με ιστορία του Daredevil και μπορώ να πω ότι  γίνεται θετική δουλειά με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Οι ιστορίες του συνεχίζουν να με γοητεύουν, με αποτέλεσμα να αισθάνομαι οικεία με τον χαρακτήρα και να τον συμπαθώ ολοένα και περισσότερο. 

 

Εδώ έχουμε μια δυναμική συνέχεια της θρυλικής δουλειάς του Miller, χωρίς όμως να είναι κάποιο καλοδουλεμένο αντίγραφο. Έχει την δική της δυναμική και υπόσταση. Ο πρωταγωνιστής προσπαθεί επιτυχημένα να εκμαιεύσει την συμπάθεια του αναγνώστη, καθώς έχει "γήινα" χαρακτηριστικά και μια πονεμένη ιστορία για να πει. Δεν είναι μονόπλευρος, αλλά η ζωή και οι πράξεις του έχουν πλουραλισμό. Κι ο Batman τραβάει τον δικό του Γολγοθά, αλλά είναι πιο ώμος κι άκαμπτος σε σχέση με τον Daredevil. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην ιδιοσυγκρασία των χαρακτήρων ή είναι καθαρά θέμα ιστοριών. :thinking: 

 

Αυτό που αντιλαμβανόμαστε αμέσως με την έναρξη της ιστορίας, είναι η εισαγωγή πολλών θρησκευτικών και συγκεκριμένα Χριστιανικών στοιχείων, ένα γεγονός σχετικά αποστασιοποιημένο στον χώρο της Ένατης Τέχνης, τουλάχιστον με τον τρόπο που αποδίδεται εδώ. Ο ήρωας, μπορεί να αμφιταλαντεύεται, αλλά δεν παύει να πιστεύει σε κάτι ανώτερο. Σε έναν Θεό. Κι αυτό από μόνο του είναι ένα γεγονός που εναντιώνεται με την σύγχρονη αντίληψη που έχουν οι δημιουργοί για το συγκεκριμένο θέμα. 

 

Η υπόθεση, δείχνει από πολύ νωρίς τα...δόντια της, καθηλώνει τον αναγνώστη και διατηρεί αμείωτο το ενδιαφέρον του σε κάθε σελίδα. Είναι ένα καλοδουλεμένο horror θρίλερ με μεταφυσικές και θρησκευτικές προεκτάσεις και δεν είναι λίγες οι φορές που μου έφερε στο μυαλό κάτι από "Το μωρό της Ρόσμαρυ" ή το εξαιρετικό "The Omen". Τουλάχιστον μέχρι δύο κεφάλαια πριν το τέλος, όπου απολαμβάνουμε μία έξυπνη ανατροπή, η οποία φέρνει την ιστορία σε ρεαλιστικά μονοπάτια. Σ' εκείνο το σημείο, ένας villain από τα παλιά θα κάνει την εμφάνισή του κι αφού προηγουμένως θα μας κάνει να τον λυπηθούμε και να προσφερθούμε να καταλάβουμε το πρόβλημά του, στην συνέχεια θα μας κάνει να τον μισήσουμε για τον τρόπο που ενεργεί εκδικητικά. Σαν κακός της υπόθεσης, λοιπόν, φαίνεται να επιτελεί αξιοπρεπώς τον συγγραφικό του σκοπό. :) Το τελευταίο κεφάλαιο της ιστορίας πλημμυρίζει με συγκινησιακό φορτίο. Είναι από τις ελάχιστες φορές που με συγκίνησε κάποιο υπερηρωικό κόμικ και φαντάζομαι ότι το ίδιο θα πάθει κι όποιος το διαβάσει. Φαντάζομαι ακόμα κι ο πιο σκληροπυρηνικός αναγνώστης. 

 

Το σενάριο είναι αυτό που λέμε σφιχτοδεμένο, δεν αφήνει τίποτα στην τύχη, ενώ ταυτόχρονα διαθέτει μεγάλη ποικιλία σκηνών που ανεβάζουν την αδρεναλίνη και την αγωνία στο κόκκινο. Μέσα από τις σελίδες του παρελαύνει ένας ικανοποιητικός αριθμός χαρακτήρων (καλών και κακών) και μάλιστα με τους περισσότερους να έχουμε γνωριστεί στο παρελθόν. Δεν έχουν θέση ενός απλού κομπάρσου, αλλά ο καθένας τους λειτουργεί εποικοδομητικά στην εξέλιξη του μύθου. 

 

Η παρούσα ιστορία μπορεί να μην έχει τον Miler στην επιμέλεια, είναι όμως δημιουργία δύο ανθρώπων που οι ζωές τους είναι άμεσα συνυφασμένες με τον χώρο των κόμικς. Ο λόγος για τον Kevin Smith, τον οποίο γνωρίσαμε από τον κινηματογράφο και τον Joe Quesada, έναν ζωντανό θρύλο της Marvel κι όχι μόνο. Ο Smith συνεχίζει να με εκπλήσσει. Εκτός από το "Clerks" και το "Comic Book Men", δεν γνώριζα κάτι περισσότερο γι' αυτόν. Όταν διάβασα το δικό του “Spider-Man & Black Cat - Το κακό που κάνουν οι άνθρωποι” θεώρησα ότι είναι μια μεμονωμένη συγγραφή (πολύ καλή). Τώρα, όχι μόνο μαθαίνω ότι έχει εκπονήσει ένα πλούσιο συγγραφικό έργο, αλλά έρχεται στα χέρια μου αυτή η ιστορία, που άνετα θα μπορούσε να είναι δημιούργημα ενός επαγγελματία του χώρου. 

 

Η σκηνοθεσία είναι καλοδουλεμένη και στηρίζεται στο αφηγηματικό στοιχείο, κάνοντας την ιστορία (σε συνδυασμό με την νύχτα και την αφιλόξενη πόλη) να υιοθετεί ένα στυλ νουάρ. Σε αυτό πιστεύω ότι βοήθησε η εμπειρία του συγγραφέα στον χώρο της Έβδομης Τέχνης. Η ένσταση μου βρίσκεται στους διαλόγους. Ο Smith διαχειρίζεται όμορφα την γλώσσα και με την βοήθεια της καλής μετάφρασης, έρχεται στα χέρια μας μια αξιόλογη δουλειά στον τομέα αυτό. Δυστυχώς όμως, αυτό το στυλ των βαρύγδουπων προτάσεων δεν μου κάθεται καλά στα κόμικς. :( 

 

Εν κατακλείδι είναι μια πολύ όμορφη δουλειά, αντάξια του πρωταγωνιστή της. Προτείνεται όχι μόνο στους φανατικούς του Daredevil, αλλά σε όλους. Επίσημα, λοιπόν, δηλώνω ότι μου αρέσει η πένα του Kevin Smith και σίγουρα θα ψάξω να βρω κι άλλες δουλειές του. 

 

Ο εικαστικός τομέας με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Το σχέδιο του Quesada φανερώνει το επαγγελματικό κύρος του καλλιτέχνη και σε συνδυασμό με την σεναριακή σκηνοθεσία, χαρίζει στον αναγνώστη αρκετά προσεγμένα καρέ. Αυτό που δεν με ικανοποίησε είναι η απόδοση του πρωταγωνιστή, ο οποίος δεν βγάζει δυναμισμό. Το χρώμα είναι επίσης πολύ προσεγμένο. Αν και υπάρχουν πολλές σκηνές που διαδραματίζονται την νύχτα, εντούτοις δεν υπάρχει μαυρίλα, αλλά ο σωστός φωτισμός. 

 

Το συνοδευτικό υλικό είναι το καθιερωμένο κι αρκετά πλούσιο. Στην αρχή του τόμου θα βρούμε το editorial του Lupoi, καθώς και την σελίδα με τα γεγονότα που οδήγησαν στην ιστορία (πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι η περιγραφή του origin του χαρακτήρα). Μετά το πέρας της ιστορίας, θα διαβάσουμε από ένα δισέλιδο επαγγελματικό βιογραφικό τόσο του συγγραφέα, όσο και του εικονογράφου, ενώ ο τόμος θα ολοκληρώσει την ύλη του με μια παράθεση κάποιων από τους κύριους villains που έχει αντιμετωπίσει ο άνθρωπος χωρίς φόβο. Μια χαρά! :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55396
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 12/4/2021 at 11:24 PM, kaneda said:

Ο αρχιδαίμονα Καζάν ηγείται μίας εξέγερσης προς τα πάνω επιθυμώντας μαζί με τους ακολούθους του να κυριεύσει την Γη. Οι δαίμονες της Κόλασης που αντιτάχθηκαν με το σχέδιο του Καζάν, στέλνουν έναν δικό τους δαίμονα-κυνηγό, τον Χος, να βρει και να φέρει τον Καζάν πίσω στην Κόλαση.

 

Φαντάζομαι αυτός ο Καζάν θα ήταν ο υπεύθυνος για να καίνε τα καζάνια της κολάσεως... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Φαντάζομαι αυτός ο Καζάν θα ήταν ο υπεύθυνος για να καίνε τα καζάνια της κολάσεως... 

Το επίθετό του είναι Ντιπί. Κόλαση !!!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.