Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές για Πρωτάρη


armadillogreco

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34959
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλησπέρα σε όλους... :)

Μία μικρή εισαγώγη πριν μπω στο "ζουμί"...

Είμαι εντελώς -μα εντελώς- αυτοδίδακτος σε αυτό που κάνω... Πάντα είχα ενδιαφέρουν για τα κόμικ, τη ζωγραφική, τις ιστορίες και γενικά με ο τι έχει να κάνει με θέματα κοντά στην 9η τέχνη, χωρίς να βρω το θάρρος να βγω από το καβούκι μου... Περνώντας μια περίοδο πίεσης πρόσφατα αναζήτησα να χαλαρώσω με την παλιά μου αγάπη και αποφάσισα να βγω προς τα έξω δημιουργόντας μια "περσόνα", τον Armadillo Greco...

Έτσι, έστειλα ένα παραμύθι που έγραψα και ζωγράφισα μόνος σε κάποιους εκδοτικους και περιμένω και ταυτόχρονα ανέβασα το πρώτο μου κομικ (βλ. προηγούμενη ανάρτηση μου)...

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το πρώτο μισό της πρωτης σελίδας, της δεύτερης προσπάθειας μου ;) την οποία δεν ξέρω πότε θα ολοκληρωθεί...

Το ερώτημα μου προς όλους σας, σαν πιο σχετικοί από εμένα, είναι:

Άντε και το έφτιαξα... Τι το κάνω;

1) Που και πως προτείνετε να το ανεβάζω (έχω σελίδα στο fb που λογικά θα ανεβαίνει αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό που να ανεβαίνουν ξένα κόμικ);

2) Είναι καλύτερο να τα ανεβάσω σελιδα-σελιδα (π.χ. ανά εβδομάδα) ή όλο μαζί σαν chapter; 

3)Κάποια άλλη πρόταση-ιδεα για να το "επικοινωνήσω" προς τα έξω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητάω συγνώμη για το μεγάλο κείμενο...

20190907_131340-ANIMATION.gif

Επεξεργασία από armadillogreco
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Kαλησπέρα και καλωσήρθες εδώ!:xai: Καταρχάς σχετικά με τις ερωτήσεις σου ,ο τρόπος με τον οποίο θα το ανεβάζεις έχει να κάνει με την ταχύτητα που φτιάχνεις σελίδες! Το κοινό πάντα θα ζητάει το περισσότερο δυνατόν αριθμό σελίδων στο λιγότερο δυνατό χρόνο, το θέμα είναι εσύ τι μπορείς να προσφέρεις.:xm:

   Στην ερώτηση το έφτιαξα και μετά τι το κάνω, απάντησες μόνος σου, αφού το έστειλες σε εκδοτικούς οίκους. Ψάξε κι άλλους εκδοτικούς και στείλε σε περισσότερους για να αυξήσεις τις πιθανότητες.  Συνήθως βέβαια σε οίκους πχ παιδικών βιβλίων έχουν τα δικά τους σενάρια που θέλουν να εικονογραφίσει κάποιος, άλλα αυτό δεν είναι νόμος. Θα πρέπει να σκεφτείς και αν αυτό το κάνεις για χόμπυ ή αν θες να κερδίζεις λεφτά , είναι πολύ σημαντικό για τις κινήσεις σου και τους όρους που θα βάλεις σε όποιους συνεργαστείς.:)

Θα έγραφα περισσότερα άλλα με κούρασε το ότι η εικόνα που έχεις βάλει κουνιέται συνέχεια και μου αποσπά την προσοχή! Αν όμως ξαναρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο αν ξέρω θα απαντήσω! Ενδιαφέρον και το φόντο της ιστορίας σου (Ιαπωνία 1019),καλή δουλειά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34959
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο... Αρχικά σε εκδοτικό έχω στείλει ένα παραμύθι και το ανέφερα απλά εισαγωγικά :D...

Αυτό που βλέπετε στην αδιάκοπα κινούμενη εικόνα είναι περισσότερο passion project παρά κάτι που θα ήθελα να κάνω για χρήματα...

Έχω ήδη τον σκελετό της ιστορίας μου και το δουλεύω σιγά σιγά...

Και εδώ είναι η ερώτηση μου...

α) Ανεβάζω σελιδα-σελιδα στην σελίδα μου στο fb (η κάπου αλλού; ) όσο το φτιάχνω (με ρυθμο πχ μια σελίδα στις 15 μέρες) ή

β) Να τα μαζέψω και να τα ανεβάσω κάπου όλα μαζί και αν ναι που θα ήταν περισσότερο προσβάσιμο στην Ελλάδα;

 

Για να επανορθώσω για τη ζημιά στα μάτια (συγνώμη :oops:) ανεβάζω σταθερή την εικόνα...

Και πάλι ευχαριστώ...

 

received_1124300521113580.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ωραία, εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις να ανεβάζεις όταν ήδη θα έχεις φτιάξει πολλές σελίδες για να μην φανείς ασυνεπής αν πχ σου τύχει κάτι και δεν μπορέσεις να ανεβάσεις στον ρυθμό που έχεις υποσχεθεί στο κοινό σου.

Μια σελίδα τη βδομάδα από τη στιγμή που θα έχεις ήδη έτοιμες για στοκ καμιά 15αριά ! Και ναι το φβ είναι καλή προώθηση, αν ανεβάζεις και από τη σελίδα σου και στο προφίλ σου και σε διάφορες ομάδες που υπάρχουν θα φανείς. Βέβαια για τους καλλιτέχνες είναι περισσότερο της μόδας το instagram αυτή την περίοδο!:gnews: Εγώ θα σε συμβούλευα να ανεβάζεις σε όλα! Και από εκεί και πέρα , ανάλογα με την απήχηση που έχουν οι δημιουργίες σου,σιγά σιγά θα χτίζεται ένα κοινό που κάποια στιγμή θα θελήσει να αγοράσει κάτι από σένα!:):)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34959
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... :)

Εχω ήδη ετοιμάσει 2 σελίδες και έχω γράψει το "σενάριο" για τις πρώτες 15... 

Το πλάνο μου είναι να βγει γύρω στις 50 σελίδες οπότε όταν θα έχω γύρω στις 10 θα αρχίσω να ανεβάζω μια σελίδα την εβδομάδα...

Αποφάσισα να το κάνω σε 2 γλώσσες και θα το ανεβάσω:

α) εδω σε καποιο θρεντ (κατατοπιστε με για τη σωστή ενότητα)

β) στη σελίδα μου (και από εκεί σε ομάδες κλπ) και

γ)σε κάποια σελίδα που φιλοξενεί webcomic στα αγγλικά (αν έχετε κάποια πρόταση καλοδεχούμενη)

Ελπίζω να μην χάσω την όρεξη μου αλλά θα το παλέψω να το τελειώσω... :)

Μέχρι την επόμενη φορά σας αφήνω τον τίτλο σαν ένα μικρό τίζερ...

received_1362742347197263.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.