Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο σας βοήθησε το greekcomics να εμβαθύνετε στον κόσμο των κόμικς;


1SUPERMAN1

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτογράφτηκα στο greekcomics ήξερα πολύ λίγα για τα κόμικς, όσα μου επέτρεπε η προσωπική εμπειρία που είχα ως αγοραστής από την παιδική κι εφηβική μου ηλικία. Στην αρχή γράφτηκα από περιέργεια και σχεδόν δεν συμμετείχα στο forum. 'Ώσπου μια ωραία πρωία κατέβηκα στο Μοναστηράκι και αγόρασα από έναν πάγκο κάποια κόμικς και περιοδικά που αγόραζα και διάβαζα μικρός. Επίσης μέσα μου είχα μια μικρή νοσταλγία (ίσως να έφταιγε και η ηλικία) για τις παλιές εποχές και ήμουν μέλος σε αρκετά retro forums.  Η τελική ώθηση δόθηκε από την "Αρχειοθήκη Κόμικς"  όπου ξαναδιάβαζα ολόκληρα τα παλιά κόμικς. Σιγά σιγά μπήκα στο άγριο σπορ της συλλογής κόμικς με αποτέλεσμα να έχω διαθέσει μια μικρή περιουσία για τα κόμικς που κατέχω μέχρι στιγμής. Πολύτιμος οδηγός ήταν και είναι το greekcomics και όλοι οι φίλοι που άοκνα και με μεράκι αποθέτουν τις γνώσεις τους σε αυτό το forum. Στη συνέχεια αγόρασα , κατέβασα από το διαδίκτυο αλλά και φωτογράφησα από βιβλιοθήκες αρκετά βιβλία  και άρθρα σχετικά με τα κόμικς και τη λαϊκή λογοτεχνία. Σίγουρα από όλα αυτά είμαι αρκετά σοφότερος  στο αντικείμενο αυτό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  541
  • Reputation:   5509
  • Achievement Points:  608
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Νομίζω οτι οι απαντήσεις θα ειναι ίδιες για ολους με τεράστια respect για την λέσχη .

εγω παρομοιάζω την λέσχη με την βιβλιοθήκη της  Αλεξάνδρειας όπου μαζεύτηκε όλη η γνώση του τότε γνωστού κόσμου . 

Δεν υπαρχει κατι στο κόσμο του ελληνικού και οχι μονο κόμιξ που να μην ειναι στη λέσχη η στο μυαλό των ανθρώπων που την υπηρετούν καθημερινά απο οποιοδήποτε πόστο η σε εμας τους απλους θαυμαστεσ Των κόμιξ που ποστάρουμε το λιθαράκι μας .  

Δεν μπορώ να φανταστώ τα κόμιξ χωρίς την λέσχη ............

Επεξεργασία από nikos99
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν... Έχω την αίσθηση οτι έχω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα, αλλά πάλι μπορεί να παίζει παιχνίδια η μνήμη μου...

Πάμε...

 

Στο G.C, "ψήθηκα" που λένε...

Λίγο το ένα λίγο το άλλο, "ρούφηξα" κάθε γνώση από τα εξαίρετα μέλη του και μέρα με τη μέρα γινόμουν σοφότερος...

Πρώτο και κυριότερο, θυμήθηκα τα νιάτα μου, που δεν άφηνα περιοδικό για περιοδικό στο περίπτερο... Είδα τίτλους που είχα να τους δω 35+ χρόνια, οι οποίοι μου ξύπνησαν τη νοσταλγία για τα καλά και με έβαλαν στο "τριπάκι" να αποκτήσω ξανά εκείνα τα χαμένα μου κόμικς...

Έμαθα για τα σπάνια κόμικς, (θέμα που με ιντριγκάρει ιδιαίτερα)...

Έμαθα για τα "δύσκολα" κάθε σειράς...

Έμαθα σχεδιαστές, σεναριογράφους, εκδότες... Έμαθα, έμαθα, έμαθα...

 

Χρωστάω πάρα πολλά στο G.C, διότι με έκανε συλλέκτη σπουδαίου διαμετρήματος, με περγαμηνές και παράσημα (τι έκανε λέει;;; :lol:)

 

Νομίζω οτι πρέπει να δίνεται μετά από κάποια χρόνια και μετά από τις απαραίτητες εξετάσεις, κάποιο πτυχίο στα μέλη, για τη φοίτησή τους στη "σχολή" Greek Comics! :D 

 

Thanx for everything G.C. and all people behind it!!!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, archon είπε:

Έμαθα σχεδιαστές, σεναριογράφους, εκδότες... Έμαθα, έμαθα, έμαθα...

Εγώ πάλι από την άλλη, έμαθα διάφορα ονόματα του χώρου, που έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα και κύρος, που ομολογώ ότι αγνοούσα :sleep3:

όπως: Δάσκαλος, Αμερικάνος, Μπάμπης, Κουγέας, κλπ... :D

 

:holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  541
  • Reputation:   5509
  • Achievement Points:  608
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

13 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

Εγώ πάλι από την άλλη, έμαθα διάφορα ονόματα του χώρου, που έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα και κύρος, που ομολογώ ότι αγνοούσα :sleep3:

όπως: Δάσκαλος, Αμερικάνος, Μπάμπης, Κουγέας, κλπ... :D

 

:holidays3:

 

 

Και εγώ που νόμιζα οτι θα έλεγες οτι γνώρισες τους κολοσους  Παύλο  δημοσθενη Γιώργο και το υπόλοιπο συνάφι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.