Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικό πρόβλημα με το forum...


Μενίγ Πουαγώ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:help: 

Το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με την περιήγησή μου στο forum... Αυτό άρχισε λίγο πριν τον δεκαπενταύγουστο. Χρησιμοποιώ chrome... Στο δικό μου laptop (lenovo) που έχει 3 GB μνήμη κόλλαγε απίστευτα. Τώρα γράφω από το laptop της μητέρας μου που επειδή έχει 4 GB μνήμη είναι πιο ομαλό αλλά καμιά φορά κρασάρει η σελίδα και μου βγαίνει ένα μήνυμα περί ανεπάρκειας μνήμης... Αυτό φυσικά το έβγαζε και στο δικό μου laptopaki... 

"Για την επαναφορά αρκετής μνήμης ώστε όλα να λειτουργούν κανονικά αποθηκεύστε τα αρχεία και έπειτα κλείστε και επανεκκινήστε όλα τα ανοιχτά προγράμματα." Αυτό το μήνυμα μου βγάζει μόνο όταν σερφάρω στο φόρουμ... Με youtube και facebook δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα... Τουλάχιστον με το laptop της μητέρας μου... Διότι στο δικό μου είχα ψιλοπροβληματάκια και σε αυτά αλλά όχι τόσο σοβαρά.  

Κάτι διάβασα για καθαρισμό cookies αλλά αυτά μόνο ακουστά τα έχω και δε θέλω να κάνω ενέργειες προτού σιγουρευτώ αφού  στα τεχνικά είμαι άσχετος... Απορίες...

1. Έγινε καμιά αναβάθμιση στο forum που δε την σηκώνουν τα 4 Gb  μνήμης του Toshiba της μητέρας μου και πολύ περισσότερο τα 3GB του lenovo μου; 
2. Η καλύτερη λύση ,που την σκέπτομαι πολύ σοβαρά, είναι να πάρα καινούριο με περισσότερη μνήμη; Αν ναι πόση προτείνεται; Δε με ενδιαφέρει να ανεβάζω ή να κατεβάζω μεγάλα αρχεία. Απλά να μην έχω πρόβλημα σερφαρίσματος και να απολαμβάνω τους emulators μου... Παλιές κονσόλες δηλαδή... Και να με βγάλει κάποια χρόνια...
3. Η διαγραφή cookies θα λύσει το πρόβλημα ή θα δόσει απλώς μία μικρή παράταση ζωής; Διότι το laptpaki μου έχει κλείσει δεκαετία 

Μπορεί εν τέλει το πρόβλημα να είναι άλλο και εγώ να έχω καταλάβει λάθος... Αλλά το έκανε σε δύο διαφορετικά laptop με μόνη διαφορά 1 GB μνήμης... 

Πάσα βοήθεια δεκτή... Παπί σε απόγνωση... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με 10ετίας λαπτοπ Γιάννη, που πας.... :) Προσωπικά δεν ξαφνιάζομαι που σου κολλάει στο φόρουμ αλλά που δεν σου κολλάει παντού :) Εμπειρικά, ένας desktop ρολλάρει απρόσκοπτα 5 χρόνια και μετά αρχιζει να βαραίνει σιγά-σιγά ενώ ένα λαπτοπ κρατάει ακόμα λιγότερο. (εκτός άμα μιλάμε για mac :) αυτά κρατάνε παραπάνω).

 

Επίσης εμπειρικά, ομολογώ πως δεν ξέρω την τύφλα μου από λαπτοπς. Ξέρω μόνο πως ανά πάσα στιγμή, όταν θες να πάρεις νέο desktop, εγώ τουλάχιστον που δεν τρέχω παιχνίδια ή επεξεργασία ήχου/εικόνας, πρέπει να δίνω 800 ευρώ και ο,τι πάρω θα ρολλάρει άνετα 5 χρόνια και μετά όσο κρατήσει. (αντίστοιχη τακτική έχω και για τα κινητά μου. 150 ευρώ περίπου και ο,τι κοστίζει τόσο, θα κάνει αυτά που θέλω).

Φαντάζομαι πάντως (κυριολεκτικά φαντάζομαι... έχω πολύ μεσάνυχτα και εγώ) πως η κατάλληλη τιμή για ένα laptop για τη χρήση που φαίνεται να κάνεις, είναι 400 με 500 ευρώ. 

my 2c for what they're worth

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Όπως τα λέει ο Νίκος. Ένα ποσό γύρω στα 400-500 ευρώ αρκεί για ένα λαπτοπ με 8gb ram, έναν μικρό ssd και επεξεργαστή απλά ανεκτό. Και θα σε πάρει 3-4 χρόνια στο νερό, με προσεκτική χρήση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@germanicus :thanks: 


 

11 λεπτά πριν, christs είπε:

Όπως τα λέει ο Νίκος. Ένα ποσό γύρω στα 400-500 ευρώ αρκεί για ένα λαπτοπ με 8gb ram, έναν μικρό ssd και επεξεργαστή απλά ανεκτό. Και θα σε πάρει 3-4 χρόνια στο νερό, με προσεκτική χρήση. 

Οπότε νοιώθω σίγουρα ευλογημένος που έβγαλα δεκαετία με τον lenovo μου και με πολύ χρήση... :thanks:  Χρήστο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34823
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  5
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

α. Κοίταξε μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει τη swap ή αν είναι ήδη ενεργοποιημένη να την αυξήσεις (πχ. από 1GB σε 3-4GB).

 

Δεν είναι η τέλεια λύση γιατί η swap είναι ένα κομμάτι του σκληρού δίσκου που απλά το χρησιμοποιεί σαν επιπλέον RAM... μόνο που οι σκληροί δίσκοι είναι αργοί και μόλις αρχίσει να γράφει εκεί υπάρχει μείωση της απόδοσης.

 

Βρήκα έναν οδηγό εδώ για Windows 7, 8: How to increase swap memory in Windows?

 

β. Δοκίμασε Firefox μήπως χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη στην περίπτωση σου (ο Chrome έχει φήμη ότι καταβροχθίζει τη RAM)

 

Πιο extreme λύσεις που απαιτούν λίγες τεχνικές γνώσεις:

 

γ. Προσθήκη επιπλέον RAM. Πρέπει να βρεις πόσα dimm ("θύρες") παίρνει το laptop σου (1 ή 2), αν είναι ήδη και τα δύο γεμάτα ή έχεις κάποιο άδειο, τι μνήμη θες (υποθέτω DDR2 ή DDR3) και φυσικά αν το μοντέλο σου το υποστηρίζει ή έχει όριο σε κάποια GB κτλ. Δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες γιατί είναι ανάλογα το μοντέλο.

 

δ. Αντικατάσταση του σκληρού δίσκου με έναν SSD (πιο γρήγορη τεχνολογία). Θα έχεις καλύτερες αποδόσεις γενικά στο σύστημα (το boot και τα προγράμματα θα ανοίγουν γρηγορότερα) και ίσως η swap επίσης να τρέχει πιο γρήγορα οπότε όταν γράφει εκεί να μην χάνεις απόδοση. Ένας SSD 240GB ξεκινάει από 30€. Φυσικά θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσεις Windows, προγράμματα...

 

Πάντως σε laptop 10ετίας θα είναι και ο επεξεργαστής πιο αργός, το ίδιο και τα υπόλοιπα μέρη, οπότε δεν θα αλλάξει κάτι τρελό με τα παραπάνω.

 

Μου κάνει εντύπωση βέβαια που δεν κολλάει σε Facebook και Youtube αλλά εδώ στο (πιο ελαφρύ) forum.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αν κατάλαβα καλά.. 10 χρόνια και δεν έχεις σβήσει ούτε cookies.. μάλιστα.. θα σου έλεγα να κάνεις έναν καθαρισμό με τα διάφορα προγράμματα που κυκλοφορούν αλλά μάλλον δύσκολο.. οπότε πήγαινε το για ένα φορματ και θα είσαι κομπλέ και θα σου έρθει και πιο οικονομικά :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω desktop 10ετίας με Windows XP(!!!) και 2GB RAM και δεν έχει τύχει να μου κολλήσει το φόρουμ.
Και γενικά δεν κολλάει το PC παραμόνο αν ανοίξω πολλές σελίδες ταυτόχρονα.
Οπότε δεν νομίζω να φταίει η RAM σου.
Ίσως ο δίσκος σου θέλει αναβάθμιση, αν και στα laptop δεν ξέρω αν γίνεται αυτό. Γενικά πάντως τα laptop
είναι πιο ευαίσθητα απ΄τα desktop,
Σε πρώτη φάση αν θες κάνε ένα καθάρισμα με antimalware και με το CCleaner και ίσως βελτιωθεί η κατάσταση :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@hapato ΄Εβαλα SSD σκληρό και έκανα φορματ ( @mr-d) και το φορουμ άνοιγε πιο αργά και από βραδύποδα στο δικό μου... Με της μητέρας μου που μπαίνω τώρα όχι ότι δε κολλάει αλλά υποφέρεται... Επίσης έφυγα από τον firefox γιατί μου βγήκε προβληματικός... Δε ξέρω αν αξίζει να ξαναεπιστρέψω...

@Laz33MS

Είναι γνωστό ότι τα ΧΡ είναι τα καλύτερα windows που έχουν βγει... Πολύ αγανακτήσανε όταν η Microsoft έπαψε να τα ενημερώνει... Συμφωνώ ότι θα οφείλεται στο ότι τα desktop είναι πιο ανθεκτικά από τα laptop... :thanks: x3...

:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ένα φιλαράκι αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα με Lenovo, είχε δοκιμάσει ένα σωρό μόντες που έβρισκε σε διάφορα τεχνικά sites,

που ασχολούνται με υπολογιστές. Τις περισσότερες φορές, χωρίς αποτέλεσμα είναι η αλήθεια. :antekale: 

Ώσπου ψάξε-ψάξε, βρήκε μια πατέντα, την εφάρμοσε και σώθηκε!  :)

Όποτε, μην στεναχωριέσαι, για όλα υπάρχει λύση. ;)

 

Spoiler

 

 

:lol:

 

 

 

:holidays3:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα καλύτερα Windows που έχουν βγει ποτέ είναι τα "Windows 7"! Από κει και πέρα το να "τρέχεις" σήμερα "Windows XP" είναι τουλάχιστον απαγορευμένο. Είναι ανενημέρωτα κάτι αιώνες και εάν δεν έχεις κάποια ειδική custom έκδοση που έχουν κάτσει κάποιοι ρομαντικοί να φτιάξουν, απορρώ πως "παίζεις μπάλα" με 2 Gb RAM και surfάρεις κανονικά στο Internet... Δηλαδή ο περιηγητής σου είναι ενημερωμένος Laz; Με τους οηγούς σου τι γίνεται; Με τους codecs; Με τα Java; Στο streaming πως πάμε; Οπως και νά 'χει, εάν δεν είναι άτομο που να γνωρίζει καλά πως να κινηθεί έχοντας "φορέσει" στον υπολογιστή του την custom έκδοση, δε θα πρότεινα ποτέ και σε κανέναν να βάλει "Windows XP" σήμερα...

Ο "Firefox" είναι για μένα μονόδρομος. Θα μπορούσε κανείς να δοκιμάσει τον "Opera" αλλά ο "Chrome" δεν είναι λύση. Κάθε μηχάνημα που έχει τύχει κατά καιρούς να μου ζητηθεί να το καθαρίσω, είχε μολυνθεί και μάλιστα ο "Chrome" ήταν απ' τις πρώτες εστίες μόλυνσης, έχοντας φτάσει να βρίσκω κάθε λογής malware στους υποφακέλους του και τις περισσότερες φορές καθαρισμένος πλέον, να έχει καταστραφεί και να χρειάζεται επανεγκατάσταση. Το κακό με τον "Firefox" είναι ότι ακόμη και στη σειρά των "Quantum", δυστυχώς δεν έχουν καταφέρει να διορθώσουν το πρόβλημα με το memory leak με αποτέλεσμα 4 Gb RAM να μη φτάνουν εάν κάποιος ανοίξει πολλά tabs και τα αφήσει για ώρα ανοιχτά. Ρουφάει μνήμη με συνοπτικές διαδικασίες και σου γονατίζει το μηχάνημα. Σήμερα νομίζω πως δε θα πρέπει κανείς να ψάχνει υπολογιστή με κάτω των 8 Gb RAM. Είναι απαραίτητη και στο paging (και όχι swapping πλέον), όπου καλό θα ήταν βέβαια να έχει κανείς τουλάχιστον το 10% του κύριου σκληρού του δίσκου ελεύθερο. Τα laptop έχουν πάρα πολλά αρνητικά με κύριο ότι ανεβάζουν συχνά θερμοκρασίες και καταστρέφουν ένα σωρό υποσυστήματα, όπως το DVD-RW, τη μπαταρία, την κάρτα γραφικών ή το σκληρό δίσκο... Ο επεξεργαστής τότε ζορίζεται και χτυπάει κόκκινο, οπότε εάν είναι πιο μικρός, αυτό θα φανεί σύντομα στο μηχάνημα. Ο καθαρισμός και η αλλαγή πάστας θα πρέπει να γίνεται μια φορά το χρόνο απ' τη στιγμή που θα ξεκινήσουν προβλήματα θερμοκρασίας, αν και κάποιοι παράγοντες μπορεί να σε αναγκάζουν να τον κάνεις πιο συχνά (π.χ. εάν ο κάτοχος καπνίζει, όπου με τη σκόνη και την υγρασία γίνεται μια ωραία "μίξη" στο σύστημά σου γρηγορότερα!). Η αλλαγή πάστας δεν είναι πάντοτε απαραίτητη, αλλά σε κάθε καθαρισμός αυτή στην αλλάζουν έτσι κι αλλιώς. Ούτε ανεμιστηράκια από κάτω με βάση, ούτε τα ψευτογκατζετάκια που κουμπώνουν στη γρίλια, ούτε τίποτα τέτοιο. Μόνο ο καθαρισμός σε σώζει εάν δεις και ανεβαίνουν θερμοκρασίες στο μηχάνημά σου και η γρίλια δε βγάζει ζεστό αέρα προς τα έξω. Τα laptop δεν είναι για πολλά πολλά... Δυστυχώς κι εγώ ένα τέτοιο δεκαετίας χρησιμοποιώ (που δεν είναι και δικό μου) και ταλαιπωρούμαι χρόνια τώρα, ενώ έχω αλλάξει μέχρι στιγμής τρεις μπαταρίες, τρεις μετασχηματιστές και εδώ και μήνες έχω αγοράσει να αντικαταστήσω το σκληρό δίσκο (αλλά βαριέμαι να τα στήσω όλα αυτά στο νέο και τραβάω ακόμη του Χριστού τα πάθη). Τον είχα αλλάξει άλλη μια φορά, βέβαια, όπως και το πληκτρολόγιο δύο φορές μέχρι τώρα (τη μία έπεσε ολόκληρο ποτήρι νερό μέσα και την άλλη χυμός πορτοκάλι). Τουλάχιστον είχα πάρει 800€ μηχάνημα (τον "Acer Aspire 7741G" είχα πάρει από το "Πλαίσιο" τότε) και σε γενικές γραμμές με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Το μηχάνημα ελάχιστες φορές έχει κλείσει μέσα στη δεκαετία αυτή και με αυτά που έχει τραβήξει, είναι θαύμα που κάνω τη δουλειά μου ακόμη (έστω και μ' αυτές τις επιδιορθώσεις).

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Τα καλύτερα Windows που έχουν βγει ποτέ είναι τα "Windows 7"! Από κει και πέρα το να "τρέχεις" σήμερα "Windows XP" είναι τουλάχιστον απαγορευμένο. Είναι ανενημέρωτα κάτι αιώνες και εάν δεν έχεις κάποια ειδική custom έκδοση που έχουν κάτσει κάποιοι ρομαντικοί να φτιάξουν, απορρώ πως "παίζεις μπάλα" με 2 Gb RAM και surfάρεις κανονικά στο Internet... Δηλαδή ο περιηγητής σου είναι ενημερωμένος Laz; Με τους οηγούς σου τι γίνεται; Με τους codecs; Με τα Java; Στο streaming πως πάμε; Οπως και νά 'χει, εάν δεν είναι άτομο που να γνωρίζει καλά πως να κινηθεί έχοντας "φορέσει" στον υπολογιστή του την custom έκδοση, δε θα πρότεινα ποτέ και σε κανέναν να βάλει "Windows XP" σήμερα...

Προφανώς και δεν θα συνιστούσα σε κάποιον που παίρνει τώρα PC να βάλει τα XP.
Εγώ τα έχω επειδή το τελευταίο format το έκανα πριν 5-6 χρόνια που ακόμα υπήρχαν ενημερώσεις.
Πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Και σερφάρισμα κάνω κανονικά και τα live streaming μου βλέπω και στους ελέγχους με antivirus/antimalware καμία μόλυνση.
Κάποιες σελίδες έχει τύχει να μην μου τις ανοίξει λόγω ανενημέρωτης Java αλλά σε γενικές γραμμές, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, τα XP παραμένουν λειτουργικά εν έτει 2019.
Προφανώς αν χρειαστεί να κάνω format θα τ΄αλλάξω. Αλλά όσο δεν χρειάζεται τ΄αφήνω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ξέρω, ναι. Είναι πρόβλημα αυτό με τη διακοπή υποστήριξης των "Windows 7" αλλά για ένα ακόμα χρόνο λογικά θα είμαστε καλυμμένοι. Εάν δεν "πιέσει" καταστάσεις η "Microsoft" και drivers θα υπάρχουν και java και λογικά ένα καλό antivirus και ένα antimalware θα μας καλύπτουν ακόμη. Προσωπικά, θα το τρενάρω όσο μπορώ μέχρι να φτάσω στα "Windows 10" (τα 8άρια για κανένα λόγο!!). Φίλε Laz33MS ποιον φυλλομετρητή χρησιμοποιείς στα "Windows XP" και ποια antivirus/antimalware; Όταν λέω δε θα τα πρότεινα, εννοώ φυσικά σε κάποιον που πολεμά να στήσει ένα παλαιότερο μηχάνημα ή που θέλει να κάνει format, ως το λειτουργικό που θα πρέπει να εγκαταστήσει εκ νέου. Όσο για εκείνους που έχουν 4 Gb RAM, τα 64μπιτα "Windows XP" δεν είναι επιλογή με την καμία!! Θα ήταν πολύ καλύτερο σήμερα να μεταβεί στα "Linux", εάν το μηχάνημά του δε "σηκώνει" νεότερα λειτουργικά της "Microsoft". Ότι κι αν έχεις απάνω για ασφάλεια, πάντως, εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πολύ επικίνδυνο να χρησιμοποιείς σήμερα ένα τέτοιο λειτουργικό... Τα antivirus & antimalware, ακόμη κι αν υποστηρίζονται (δηλαδή μπορούν να εγκατασταθούν κανονικά τελευταίες εκδόσεις τους και είναι updated) βοηθούν αλλά όχι σε βάθος, εφόσον ο πυρήνας του λειτουργικού δεν προστατεύεται, μιας και εκείνο δεν υποστηρίζεται απ' την "Microsoft" εδώ και πολλά χρόνια. Είχα διαβάσει για μια custom έκδοση των XP όπου συνεχίζουν να υποστηρίζονται σε αυτήν από κάποιους, δε θυμάμαι όμως αυτή τη στιγμή πως λέγεται. Ίσως θα πρέπει να την κοιτάξεις εφόσον θέλεις να συνεχίσεις με το ίδιο λειτουργικό και να μην παίρνεις τέτοιο ρίσκο. Στο παρελθόν είχα περάσει μια αντίστοιχη από ένα forum με fan του εξωτερικού για τα "Windows 98 SE", όταν αρνούμουν πεισματικά να τα εγκαταλείψω και με "κράτησε" αρκετό καιρό! Ήθελε όμως στενή παρακολουθήση για τα updates που αναρτούσαν τα παιδιά και τυχόν προβλήματα που ανέφεραν, το ένα πίσω απ' το άλλο, αλλά δεν είχα σε τίποτα να ζηλέψω τα XP!

Το κακό με τα "Windows 7" είναι πως είναι αρκετά βαριά με τις άπειρες ενημερώσεις που έχουν όλα αυτά τα χρόνια και ότι η "Microsoft" δεν έδωσε ποτέ πακέτο ένα 2ο service pack, με αποτέλεσμα να πρέπει κανείς να κατεβάζει πολύ πράμα σε μια επανεγκατάσταση λειτουργικού... Και φυσικά μετά τις 14 Ιανουαρίου 2020 δε ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να κατεβάζει και τα ήδη υπάρχοντα updates. Λογικά δε θα μπορεί, οπότε το λειτουργικό το παροπλίζουν σιγά σιγά... Στα "Windows 10" δε ξέρω αν υπάρχει service pack εκεί έξω με ότι τελευταίο έχει κατέβει (δεν το 'χω ψάξει), από την άλλη το να κάνει όποτε γουστάρει στο background ενημερώσεις δεν είναι κι ότι καλύτερο όταν εσύ δουλεύεις κάποια πράγματα ή παίζεις κάποιο online παιχνίδι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

@hapato ΄Εβαλα SSD σκληρό και έκανα φορματ ( @mr-d) και το φορουμ άνοιγε πιο αργά και από βραδύποδα στο δικό μου... Με της μητέρας μου που μπαίνω τώρα όχι ότι δε κολλάει αλλά υποφέρεται... Επίσης έφυγα από τον firefox γιατί μου βγήκε προβληματικός... Δε ξέρω αν αξίζει να ξαναεπιστρέψω...

Πότε τα έκανες αυτά; Πρόσφατα; Αντιμετωπίζεις δηλαδή το ίδιο πρόβλημα ακόμη με το φόρουμ; Τι σου ανεβαίνει, ο επεξεργαστής ή η RAM; Τι βλέπεις στο γράφημα των "Επιδόσεων"; Και πες μου ακριβώς τι λειτουργικό σύστημα έχεις.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tα καθαριστικά προγράμματα που έχω(avast, malwarebytes και CCleaner) ενημερώνονται κανονικά, όπως και ο browser φυσικά(Firefox).
Aλλά και τα Windows μου δεν είναι ανενημέρωτα απ΄το ΄14 που υποτίθεται σταμάτησε η υποστήριξή τους.
Η Microsoft έβγαζε κατά καιρούς ενημερώσεις. Έχω τα service pack 3 με τελευταία ενημέρωση ασφαλείας τον Ιούνιο του ΄17.
Πάντως εδώ και 5 χρόνια που θεωρητικά τα XP "πέθαναν" το λειτουργικό δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα :)
Δεν βρίσκω λόγο να τ΄αλλάξω. Μόνο αν χτύπα ξύλο χρειαστεί φορμάτ. Αλλά έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό θα χρειαστώ καινούριο desktop λογικά, πόσο θ΄αντέξει το έρμο.
Τον Οκτώβρη κλείνει 11 χρόνια κι έχει δουλέψει υπερωρίες. Έχει βγάλει και με το παραπάνω τα λεφτά του.
Και τόσο που άντεξε θαύμα είναι (χωρίς αναβάθμιση μάλιστα, μόνο ανεμιστηράκι κουτιού άλλαξα στα τόσα χρόνια κι έβαλα θερμοαγώγιμη πάστα στο fan της CPU επειδή ανέβαζε θερμοκρασίες) :)

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Πότε τα έκανες αυτά; Πρόσφατα; Αντιμετωπίζεις δηλαδή το ίδιο πρόβλημα ακόμη με το φόρουμ; Τι σου ανεβαίνει, ο επεξεργαστής ή η RAM; Τι βλέπεις στο γράφημα των "Επιδόσεων"; Και πες μου ακριβώς τι λειτουργικό σύστημα έχεις.


Την προηγούμενη Παρασκευή... (23/8). Το ίδιο βράδυ προσπάθησα να μπω στο φορουμ και κόλλαγε μέχρι και ο δείκτης του ποντικιού. Πρόβλημα μνήμης μου έβγαζε οπότε λογικά η ram φταει. Το γράφημα των επιδόσεων τι είναι; Λειτουργικό σύστημα έχω windows 7... Όταν λες "ακριβώς" εννοείς ποια έκδοση???

:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παιδιά, είναι ξεκάθαρα θέμα μνήμης. Κι εμένα σερνόταν το laptop όταν έμπαινα στο forum.

Γιάννο, επειδή έχεις ηλικιωμένο laptop, δεν αξίζει να δώσεις λεφτά να του κάνεις το οτιδήποτε. Όποτε μπορέσεις οικονομικά, πάρε έναν καινούργιο υπολογιστή. Προσωπικά, θα σου προτείνω desktop και αν σε παίρνει οικονομικά, πάρε μπόλικη RAM, όχι μόνο 8GB. Ειδικά οι browsers τραβάνε πολλή και σε αρκετές περιπτώσεις γίνονται πιο βαριοί και από παιχνίδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34823
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  5
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1698 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μιας και το αναλύσαμε τόσο, @Μενίγ Πουαγώ μπορείς να βάλεις ένα screenshot από τα χαρακτηριστικά του laptop σου; Δεξί κλικ στο "Ο Υπολογιστής μου" - > Ιδιότητες, εκεί τα γράφει.

 

11 hours ago, Laz33MS said:

Tα καθαριστικά προγράμματα που έχω(avast, malwarebytes και CCleaner) ενημερώνονται κανονικά, όπως και ο browser φυσικά(Firefox).

 

Η τελευταία έκδοση του Firefox για XP ήταν η 52, που βγήκε τον Μάρτιο του 2017 και πήρε ενημερώσεις ασφαλείας έως τον Ιούνιο του 2018. Οπότε μπορεί να υπάρχουν θέματα ασφαλείας που να μην επιλύονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γιάννη, για να έχεις έναν μπούσουλα στο τι περίπου χρειάζεσαι σε περίπου που ψαχτείς για αντικατάσταση λαπτοπ, σου δείχνω ενδεικτικά ένα μοντέλο που είδα σε γνωστή αλυσίδα στα mail μου, στα χρήματα που σου αναφέραμε.  Φυσικά δίχως να θέλω να σου προωθήσω κάτι, καθαρά ενδεικτικά για να βοηθήσω. https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/199702-dell-inspiron-3583-i3-8145u/8gb/256gb?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=17-190824-P2832-COMPUTING-NLDD-LAPTOPS_DD_ASUS_SALES

 

Έχει αρκετή ραμ, σύγχρονο cpu και φοράει ssd. Σε περίπτωση που έχεις ήδη ssd, αγόρασε ένα παρόμοιο μηχάνημα χωρίς ssd πάνω, και άρα θα γλιτώσεις χρήματα (περίπου ένα πενηντάρικο), και θα βάλεις πάνω τον παλιό σου ssd. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 ώρες πριν, hapato είπε:

Μιας και το αναλύσαμε τόσο, @Μενίγ Πουαγώ μπορείς να βάλεις ένα screenshot από τα χαρακτηριστικά του laptop σου; Δεξί κλικ στο "Ο Υπολογιστής μου" - > Ιδιότητες, εκεί τα γράφει.

 

 

Η τελευταία έκδοση του Firefox για XP ήταν η 52, που βγήκε τον Μάρτιο του 2017 και πήρε ενημερώσεις ασφαλείας έως τον Ιούνιο του 2018. Οπότε μπορεί να υπάρχουν θέματα ασφαλείας που να μην επιλύονται.

Μα γι' αυτό μου φάνηκε περίεργο κι εμένα να υποστηρίζεται κανονικά ο φυλλομετρητής του... Εμείς είμαστε στον 68.0.2 πλέον με "Firefox Quantum"! Διαφωνώ στο να βάλει παραπάνω από 8Gb RAM ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ για τη δουλειά που λέει ότι κάνει! Για μένα είναι πεταμένα λεφτά... Εκεί που θα πρέπει να δώσει βάση είναι στον 4πύρηνο επεξεργαστή. Μη μείνει στον 2πύρηνο που προτείνει ο φίλος christs παραπάνω... Εάν θέλει από το ίδιο κατάστημα, εγώ θα πρότεινα αυτόν εδώ (https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/200454-acer-aspire-3-a315-r5-3500u/8gb/256gb) αρκεί να μάθεις εάν συμπεριλαμβάνει τον επεξεργαστή "AMD Ryzen R5-3500U", διότι αυτό δε ξεκαθαρίζεται... Εάν πάλι θέλεις laptop με ξεχωριστή κάρτα γραφικών, θα πρέπει να "ανέβεις" λίγο (https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Dell-Inspiron-3580-Laptop-Core-I5-8265u8-Gb1-Tbradeon-520-2-Gb.htm)... Να ξέρεις βέβαια ότι ο τελευταίος θα σου καταναλώνει παραπάνω ρεύμα... Ενδέχεται καμιά 40αριά Watt παραπάνω.

Για το λειτουργικό σου σύστημα ρώτησα σε περίπτωση που έχεις 64bit εγκατεστημένο το οποίο με 3 Gb RAM είναι λάθος. Θα έπρεπε να έχεις 32bit λειτουργικό. Το 64μπιτο είναι πιο βαρύ. Μπες εκεί που σου αναφέρει ο hapato παραπάνω και πες μας. Εάν ΔΕ δεις αναφορά για 64bit, τότε έχεις 32μπιτο.

 

Από την περασμένη Παρασκευή δε νομίζω να έχεις "καθαρίσει" με τις ενημερώσεις των Windows, οπότε τσέκαρε μήπως η RAM και ο επεξεργαστής "χτυπάει κόκκινο" λόγω των ενημερώσεων που γίνονται στο background. Για να δεις αυτό που σου λέω, κάνε δεξί κλικ στην κάτω μπάρα εκκίνησης και πάτα "Εκκίνηση Διαχείρισης Εργασιών". Έπειτα πήγαινε στην καρτέλα "Επιδόσεις" και άσε το minimized παρακολουθώντας συχνά-πυκνά με τις ενέργειες που κάνεις πού ανεβαίνει. Τσέκαρε ωστόσο τα "Windows Updates" για να δεις εάν κατεβάζει/εγκαθιστά ενημερώσεις εκείνη τη στιγμή. Δε χρειάζεται να σου αναφέρω, φαντάζομαι, ότι δε surfάρουμε ΠΟΤΕ στο διαδίκτυο εάν δεν έχουμε τουλάχιστον ένα antivirus εγκατεστημένο στον υπολογιστή & ένα "uBlock Origin" (ή Adblock Plus" αν προτιμάς) στον φυλλομετρητή μας, έτσι; :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έκδοση Windows 7 με service pack 1...

Επεξεργαστής Intel (R) Core (TM) 2 Duo CPU T 5870 @ 2GHz 2 GHz

Tύπος συστήματος 64 Bit.

Μνήμη στο γράφημα 624 ΜΒ με πτωτική τάση (Όταν το έκλεισα ήταν στα 616). Τώρα γράφω από της μητέρας μου γιατί το δικό μου τα ζώα μου αργά... Πάντως με τα 4GB της μητέρας μου facebook και youtube ρολάρουν μία χαρούλα...

:hop: :hop: :hop: 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως το φοβόμουν, το μηχάνημά σου έχει λάθος λειτουργικό σύστημα. 64μπιτο βάζουμε όταν ένα μηχάνημα διαθέτει από 4 Gb RAM και πάνω. Εφόσον τον έκανες format πριν λίγες μέρες, κάνε του ξανά ένα τώρα που είναι στην αρχή σε 32μπιτα Windows. Πάλι δεν ανέφερες, βέβαια, τι ακριβώς λειτουργικό έχεις. Ποια έκδοση των "Windows 7"; Τα "Home Basic"; Τα "Ultimate"; Τα "Professional"; Αν έχεις κάποια έκδοση μετά τα "Home Premium" θα σου έλεγα να επιστρέψεις σε εκείνα, αν και δεν πιστεύω ότι θα δεις τρελές διαφορές. Τα "Ultimate" & τα "Enterprise" έχουν και την καλύτερη κρυπτογράφηση αρχείων. Η 32bit έκδοση, όμως, επιβάλλεται! Επίσης δε μου είπες εάν το μηχάνημά σου κάνει updates ακόμη ή όχι... Σε αυτή την περίπτωση, η μνήμη θα είναι χαμηλή και ο επεξεργαστής σε κάποιες φάσεις θα κάνει σκαμπανευάσματα. Ανάλογα τη γραμμή που έχεις, εάν επιλέγεις να κάνεις όλα τα updates (προσωπικά, δε θα πρότεινα κάτι λιγότερο!), την απόσταση του laptop απ' το router, αν τα ξεκινάει αυτόματα (εάν δεν το πείραξες, αυτό είναι λογικά προεπιλεγμένο) και ανάλογα την παλαιότητα του μηχανήματος, μπορεί να πάρει και μέρες να ολοκληρωθούν. Εάν δεν το δούμε όμως και δε μας δίνεις δεδομένα, δε θα σου λύσουμε το πρόβλημα... :oops:

 

Το streaming αφορά περισσότερο τον επεξεργαστή φίλε μου και όχι τη μνήμη. Η μητέρα σου, προφανώς, έχει καλύτερο επεξεργαστή από εσένα. Η μνήμη είναι ως επί το πλείστον για την πολυδιεργασία αλλά "φαίνεται" επίσης η πτώση της όταν κάποιες εφαρμογές χρειάζονται περισσότερη. Δε ξέρω αν είναι φρεσκοφορμαρισμένο το μηχάνημα της μητέρας σου, αν είναι καινούργιο ή τι Windows "φοράει", πάντως εγώ την πρότασή μου στην έκανα. Κάτω από 8 Gb και 4 πυρήνες δε θα αγόραζα υπολογιστή σήμερα και προπαντός όταν μιλάμε για laptop. Ούτε στην κάρτα γραφικών θα έκανα "εκπτώσεις" εάν δεν υποστηρίζει τουλάχιστον Full HD (1920x1080). :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δοκίμασα και κάτι άλλο... Να μπω στο forum από διαφορετικούς περιηγητές. Μόνο με τον Chrome εντοπίζεται το πρόβλημα... Με Chromium και Firefox που δοκίμασα το forum ρολλάρει μία χαρούλα... Οπότε το format έκανε εν τέλει καλή δουλειά... Απλά θα μπαίνω στο forum από άλλον περιηγητή!!! Αλλάχτηκε και ο σκληρός... Ρώτησα και εκτός από εδώ και μου είπαν ότι για τις εργασίες που θέλω μια χαρά είναι η μνήμη μου... Οπότε μέχρι νεωτέρας θα πορευτώ με τον γεράκο μου!!! Αν στο μέλλον αλλάξουν οι ανάγκες μου θα πράξω αναλόγως!!!

Σας  :thanks:  πάρα πολύ όλους για την ανταπόκρισή σας και τις συμβουλές σας!!! Αυτό δείχνει πόσο δεμένα είναι τα μέλη αυτής της διαδυκτιακής κοινότητας!!! Οι συμβουλές σας κρατούνται για μελλοντική χρήση!!! Έμαθα και κάποια πραγματάκια που αγνοούσα!!!

:hop::hop::hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ώρα λοιπόν να φορτώσουμε 5-6 πρόσθετα ακόμα που θα βαρύνουν και το τωρινό σου σύστημα :D νομίζω πως ένα add-on που θα σου ανοιγει σε καινούργιο ταμπ κάθε φορά που θα πατάς ένα λινκ, θα είναι ταμάμ. ακόμα καλύτερα εάν σου ανοίγει 2 ταμπ. ένα για εκεί που θες και ένα για το Χαρούμενο Κορίτσι. Είναι ντροπή μετά από τόσα χρόνια να εμφανίζονται μέλη που δεν ξέρουν τι εστί Χαρούμενο Κορίτσι.

 

ίσως να ήταν επίσης καλή ιδέα να σου εμφανίζονται 2 ταμπ για κάθε ταμπ. ένα που θα είναι στα ελληνικά και ένα στη Γραμμική Β. 4 ταημς δε φαν :) και θα μάθουμε όλοι να διαβάζουμε Γραμμικη Β! :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

59 λεπτά πριν, germanicus είπε:

ώρα λοιπόν να φορτώσουμε 5-6 πρόσθετα ακόμα που θα βαρύνουν και το τωρινό σου σύστημα :D νομίζω πως ένα add-on που θα σου ανοιγει σε καινούργιο ταμπ κάθε φορά που θα πατάς ένα λινκ, θα είναι ταμάμ. ακόμα καλύτερα εάν σου ανοίγει 2 ταμπ. ένα για εκεί που θες και ένα για το Χαρούμενο Κορίτσι. Είναι ντροπή μετά από τόσα χρόνια να εμφανίζονται μέλη που δεν ξέρουν τι εστί Χαρούμενο Κορίτσι.

 

ίσως να ήταν επίσης καλή ιδέα να σου εμφανίζονται 2 ταμπ για κάθε ταμπ. ένα που θα είναι στα ελληνικά και ένα στη Γραμμική Β. 4 ταημς δε φαν :) και θα μάθουμε όλοι να διαβάζουμε Γραμμικη Β! :D 

 

:cheers5: 


Σίγουρα ο μόνος λόγος που αξίζει να καταθέσω τον οβολό μου για καινούριο λαπτοπάκι είναι το Χαρούμενο Κορίτσι!!! :hug2:

:hop::hop::hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.