Μετάβαση στο περιεχόμενο

Black Panther: Wakanda Forever (2022)


Matt

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο Ryan Coogler, σκηνοθέτης και σεναριογράφος του Black Panther, θα επιστρέψει στα καθήκοντα του και για το sequel.

 

ECx4y7AVAAA4ezX.thumb.jpg.8ab845eeb8c9d3af407b0cc6ca29206c.jpg

 

Η ταινία θα κάνει πρεμιέρα στις 6 Μαΐου 2022.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Black Panther: Wakanda Forever (2022)
  • 3 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Έσκασε πρώτο τρέιλερ και έλυσε κάποιες απορίες σχετικά με το τι θα δούμε στη μετά Chadwick Boseman εποχή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

άνοιξα να δω το τρέηλερ με μια τεράστια διάθεση να το χλευάσω. οκ. μου την έκοψε αυτή την διάθεση. :) για να δούμε. το έθνικ/φολκλορικό στοιχείο ήταν καλό.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει η ταινία, αλλά πρόκειται για ένα καλό teaser.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια πρώτη φωτογραφία του Namor που όπως μαθαίνουμε θα είναι μεταλλαγμένος.

 

image.jpeg

 

Καθώς και οι σκέψεις του Ryan Coogler για το μη recasting του Black Panther (όλο το κείμενο εδώ)

 

Παράθεση

"It just felt like it was much too soon to recast," Feige also said about the decision not to recast Chadwick Boseman. He later discussed how the plan is to follow the comics that inspired much of the Marvel Cinematic Universe. "Stan Lee always said that Marvel represents the world outside your window. And we had talked about how, as extraordinary and fantastical as our characters and stories are, there's a relatable and human element to everything we do. The world is still processing the loss of Chad. And Ryan poured that into the story."

 

Feige later spoke of the conversations he had with Ryan Coogler on shaping the story of Black Panther 2. "The conversations were entirely about, yes, 'What do we do next?'" Feige explained. "And how could the legacy of Chadwick – and what he had done to help Wakanda and the Black Panther become these incredible, aspirational, iconic ideas – continue? That's what it was all about."

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά το "ακολουθούμε τα comics" όποτε βολεύει γίνεται. Αλλιώς το πετάνε από το παράθυρο. Για το recasting, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγινε. Όλοι λυπηθήκαμε τον χαμό του ανθρώπου, αλλά αν δεν κάνω λάθος μέχρι και η οικογένειά του ήταν οκ με το recasting. Ειδικά αν στην ταινία πουν ξεκάθαρα ότι πέθανε ο T'Challa, δεν ξέρω πως τον επαναφέρεις πιο μετά αν το θες χωρίς να πας να φέρεις κάποιον άλλον λόγω multiverse.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Wakanda Forever θα είναι κολοσσιαίων διαστάσεων! 2 ώρες και 41 λεπτά θα διαρκέσει, άρα θα είναι η δεύτερη μεγαλύτερη σε διάρκεια ταινία του MCU μετά το Avengers: Endgame. Με φοβίζει λίγο η τόσο μεγάλη διάρκεια ειδικά σε ταινία που δεν έχει 100% ξεκάθαρο πρωταγωνιστή. Ίδωμεν.

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από την άλλη μπορεί να έχει πραγματικό σενάριο. Όχι act 1, act 2, act 3 και τελειώσαμε :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Βγήκε και δεν είναι καθόλου κακό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το είδα 2 φορές πλέον, χτες και σήμερα και μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε πλήρως και ήταν από τις καλύτερες του Phase 4 μαζί με το Spider-Man και μέσα στις τοπ 10 του MCU γενικώς. Ελάχιστα πράγματα θα άλλαζα. Ναι μεν συμφωνώ με τους επικριτές όσον αφορά την διάρκεια, μπορούσαν να λείπουν άνετα 15-20 λεπτά χωρίς να θυσιαστει η πλοκή, αλλά και πάλι, το μόνο σημείο που με κούρασε ήταν το τέλος, που ενώ είχε έρθει η κλιμάκωση, έχουμε ένα έξτρα 10λεπτο τουλάχιστον, ίσα ίσα για να κλείσει όπως όπως διάφορες υποπλοκες. Κατά τ άλλα χορταστική ταινία που είχε πολλά να διαχειριστεί αλλά τα κατάφερε περίφημαμ. Αρχικα , τον αιφνιδιο θάνατο του Τσαντγουικ Μποουζμαν, τον οποίο τίμησε στο έπακρο η ταινία αποδίδοντας έναν φόρο τιμής, αρκετά συγκινητικά και με πρωτόγνωρη ωριμότητα όσον αφορά το πένθος, την θλίψη, και πώς προχωράς όταν έχεις χάσει έναν δικό σου άνθρωπο ενώ η ζωή τρέχει ασταμάτητα και δε σε περιμένει. Επίσης, την εισαγωγη του Ναμορ στο MCU, που παρά τις εμφανείς αλλαγές στο origin, είναι τόσο ωραία δοσμένη ιστορία του και ο ίδιος είναι από τα highlight της ταινίας. Τέλος, την εισαγωγή της Riri Williams που πολύ φοβόμασταν ότι θα ειναι απλα ένα ξεδιάντροπο προμοταρισμα της επερχόμενης σειράς της στο Disney+. Παραδόξως, λειτουργησε αρκετά οργανικά μεσα στο σενάριο και η ηρωίδα ειναι αρκουντως συμπαθητική. Το σενάριο λοιπόν αν και φορτωμένο, δεν ειναι χαοτικό αλλά για το μεγαλύτερο μέρος του σε κρατάει σε εγρήγορση. Μιλάμε για μια ταινία πλούσια συναισθηματικά, με δουλεμένους χαρακτήρες αλλά και το απαραίτητο θέαμα και νομίζω κανείς δεν το περίμενε ότι θα βγει τόσο καλό χωρίς τον Μποουζμαν. Επίσης από τις πιο δυνατές υποκριτικά ταινίες του MCU, ρεσιτάλ από Angela Bassett αλλά και Letitia Wright. 8/10

Η κατάταξη μου για τις ταινίες του Phase 4:
1. Spider-Man No Way Home
2. Black Panther: Wakanda Forever
3. Shang Chi and the Legend of the 10 Rings
4. Doctor Strange in the Multiverse of Madness
5. Eternals
6. Black Widow
7. Thor Love and Thunder

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ξέρουμε πόσες επιπλέον σκηνές θα έχει η ταινία black panther wakanda forever ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

28 min ago , olyssesmoore said:

Ξέρουμε πόσες επιπλέον σκηνές θα έχει η ταινία black panther wakanda forever ;

1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το συγκεκριμένο sequel είναι για μένα ένα από τα πιο δύσκολα, αν όχι το δυσκολότερο που έπρεπε να βγάλει η Marvel. Όχι μόνο έχασε έναν ηθοποιό που ενσάρκωνε έναν χαρακτήρα στον οποίο βάσιζε το μέλλον της, αλλά γενικότερα ο αιφνίδιος θάνατος του Chadwick Boseman επηρέασε όλη τη βιομηχανία. Χωρίς recasting, αλλά κοιτώντας την πραγματικότητα κατά πρόσωπο, ο Ryan Coogler παραδίδει ένα πραγματικά πάρα πολύ καλό sequel.

 

Η ταινία χειρίζεται τον θάνατο του Black Panther με σπουδαίο τρόπο και ταυτόχρονα τιμάει το legacy του, ενώ παραδίδει τα σκήπτρα στην Shuri. Η Angela Bassett παραδίδει μαθήματα υποκριτικής ως Ramonda, ενώ η εισαγωγή του Namor ως κακού είναι πραγματικά ενθουσιώδης και πιστεύω ότι η Marvel πρέπει να επενδύσει πολύ στον χαρακτήρα αυτόν. Μου άρεσε πάρα πολύ που είδαμε το origin story του και απολαύσαμε και την καλή αλλά και την κακή πλευρά του, καθώς και το ότι δήλωσε ότι είναι μεταλλαγμένος, δίνοντας μας τα πρώτα ψήγματα από τον κόσμο των X-Men στο MCU. Γενικά η κόντρα Namor με τη Wakanda μπορώ να πω ότι χτίστηκε με πολύ ωραίο τρόπο.

 

Επίσης πρέπει να πω ότι λάτρεψα την Ironheart και την εμφάνιση της, περιμένω κάτι πολύ καλό από εκείνη μελλοντικά. Τα visuals είναι εξαιρετικά και οι σκηνές δράσης ήταν στο γνωστό, εξαιρετικό επίπεδο του MCU. Μόνο μου παράπονο είναι ότι πολλές σκηνές τη νύχτα δεν έκαναν διακριτή τη δράση και τι συνέβαινε στο προσκήνιο, καθώς και ότι μου φάνηκε αρκετά μεγάλη σε διάρκεια. Είχε καλύτερη ροή μεν, αλλά ανά σημεία έκανε κοιλίτσα. Κατά τ’ άλλα μιλάμε για την ίσως καλύτερη ταινία της Phase 4 του MCU μετά το Spider-Man και την καλύτερη φετινή της Marvel. Σε σχέση με το πρώτο θα το έβαζα λίγο πιο κάτω, αλλά ναι γενικά αν σας άρεσε το Black Panther τότε αξίζει να δείτε κι αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σήμερα ήμουν έτοιμος να αγοράσω εισιτήριο να δω μόνος μου αφού δεν είχα κανέναν διαθέσιμο φίλο, αλλά ένιωθα συνεχεία κούραση και ζεστή. Νόμισα ότι οφειλόταν στα συνεχώς τρεχάματα όλη τη εβδομάδα. Τελικά είμαι θετικός στο κοβιντ :crying:. Ο καταραμένος ιός μου στέρησε τη χαρά μου. Εντάξει θα περάσουν οι 5 μέρες και έτοιμος να δω το επόμενο Σάββατο. Όμως υπάρχει κάτι θετικό από αυτό: Ο ιός με πρόλαβε πριν δυο εβδομάδες τη Athenscom . :dance: Θα προσπαθήσω να προσέχω με χιλιάδες μάτια τη υγεία μου μέχρι εκεί τη ημερομηνία!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2328
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εμένα πάντως μου άρεσε πάρα πολύ ή ταινία και συγκινήθηκα και λίγο στο τέλος που την αφιέρωσαν στον Chadwick Boseman, γιατί ήταν από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς της Marvel! Μεγάλη μαγκιά τους που δεν τον αντικατέστησαν με κάποιον άλλον ηθοποιό!

Επεξεργασία από Λούντβιχ Φον Ντρέηκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

37 min ago , Λούντβιχ Φον Ντρέηκ said:

Μεγάλη μαγκιά τους που δεν τον αντικατέστησαν με κάποιον άλλον ηθοποιό!

 

Μαγκιά ή εύκολη λύση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

38 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Μαγκιά ή εύκολη λύση;

Εύκολη λύση θα ήταν να έκαναν απλά μια αντικατάσταση και να προχωρούσαν με το ήδη έτοιμο σενάριο που είχε μέσα τον Τ'Τσαλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  36
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκαναν αυτό που ήθελε να δει η πλειοψηφία και θα πουλούσε περισσότερο χωρίς γκρίνιες και κατακραυγή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Νομιζω πάντως ότι όταν έπαψε να ειναι τόσο "νωπό" το θέμα του θανάτου του Boseman, αρκετοί φαν έλεγαν για ρικαστ, ετσι ώστε να υπάρχει ο χαρακτήρας του Τ'Τσαλα στο MCU. Εξήγησε όμως η παραγωγή ότι πέρα από συνεργάτης ήταν και πολύ κοντινός τους άνθρωπος, και δε θα μπορούσαν να φανταστούν τόσο σύντομα κάποιον άλλον στον ρόλο. Λογικό, παίζει και ο ανθρώπινος παράγοντας από πίσω. Όπως και να χει το χειρίστηκαν πολύ σωστά από κάθε άποψη. (Όποιος έχει δει την ταινία καταλαβαίνει)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είδα κι εγώ τον Πάνθηρα 2 και ναι πέρασα τέλεια!!! Το χάιπ μου για αυτή την ταινία ξεκίνησε από το απόλυτο μηδέν, μιας και εξαρχής ήμουν υπέρμαχος του να γίνει ρικάστ ο ρόλος του Τ'Τσάλα και φοβόμουν πώς θα μπορούσε να εξελιχθεί η ιστορία χωρίς αυτόν. Όσο όμως περνούσε ο καιρός και έβγαιναν τα τρέιλερς, το χάιπ μου ανέβαινε και ανέβαινε και ανέβαινε, και εν τέλει η ταινία δεν με πρόδωσε. Εκ των υστέρων θα πω ότι καλώς δεν έγινε ρικάστ και δεν θεωρώ ότι η επιλογή τους αυτή ήταν η εύκολη λύση. Αντίθετα, το εύκολο και αυτονόητο θα ΄ταν να προσπεράσουν τον θάνατο του Μπόουζμαν με μια αφιέρωση και τέλος. Το δύσκολο ήταν να καταφέρουν σε μια ταινία και να τιμήσουν τον Μπόουζμαν, και να προχωρήσουν την ιστορία και τους χαρακτήρες, αλλά και να εισάγουν τον Νάμορ. Και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά πέτυχαν 3 στα 3!!

 

Σε μια φάση που το MCU φάνταζε από αδιάφορο έως κάκιστο (φωτεινή εξαίρεση το No Way Home και το Multiverse of Madness), το Wakanda Forever καταφέρνει και να αναθερμάνει το ενδιαφέρον μου στο MCU, αλλά συγχρόνως να είναι ίσως μία από τις λιγότερο MCU ταινίες κρατώντας αποστάσεις από τις συνήθεις σεφερλικές σάχλες που μας σερβίρει κάθε λίγο το σύμπαν. Η 2η σε μεγαλύτερη διάρκεια ταινία είχε ομολογουμένως πολλά κουτάκια να τικάρει, πέτυχε τον σκοπό της και δεν ένιωσα να κουράστηκα ούτε δευτερόλεπτο. Ναι ενδεχομένως θα μπορούσαν 15-20 λεπτά να 'χαν κοπεί και η ταινία να έμενε ανεπηρέαστη, αλλά και πάλι δεν υπήρξε κομμάτι της ταινίας που να πω "ωχ αδελφέ, γιατί το τραβάτε τόσο" και να τσεκάρω ρολόι πόσο θέλω ακόμα.

 

Ο φόρος τιμής στον Μπόουζμαν ήταν εξαιρετικός, τίμησε και τον πρόωρο θάνατο του ηθοποιού και την κληρονομία του Πάνθηρα εντός σεναρίου. Χωρίς να υποτιμώ τις ερμηνείες όλου του καστ, αναμφίβολα εκείνη που ξεχωρίζει είναι η Μπάσετ σε κάθε της εμφάνιση με το πάθος που βάζει στην ερμηνεία της και στον τρόπο που πενθεί, αλλά και ο Χουέρτα ως Νάμορ. Ο χαρακτήρας της Ρίρι Γουίλιαμς δεν θα πω ψέματα μου ήταν απόλυτα αδιάφορος. Δεν την ήξερα και δεν νοιαζόμουν να τη μάθω. Ξεκάθαρα μπήκε γιατί έπρεπε να την εισάγουν πριν τη σόλο σειρά της. Παρ' όλα αυτά έδεσε οργανικά στο σενάριο και ξεχώρισε αρκετά η Θορν μέσα στην ταινία, ώστε και να την συμπαθήσω και να θέλω να δώσω μια ευκαιρία στη σειρά της.

 

Και ερχόμαστε στον Νάμορ. Ξέραμε ότι άλλαξαν κάπως το όριτζιν του χαρακτήρα και βλέποντας την ταινία μπορώ να πω ότι του άλλαξαν τα φώτα :lol: Σχεδόν πάντα όταν αλλάζουν ριζικά είτε το πώς μοιάζει ο χαρακτήρας είτε την ιστορία του, έχω πρόβλημα. Θέλω τους χαρακτήρες να είναι όπως τους ξέρω. Αλλά εδώ σχεδόν τίποτα δεν μ' ενόχλησε πραγματικά, μάλλον το αντίθετο. Ένιωσα ότι πέτυχαν την χρυσή τομή μεταξύ του να τιμήσουν τις κόμικ ρίζες του Υποβρύχιου και του να τον ανανεώσουν αρκετά στο κινηματογραφικό σύμπαν της Μάρβελ. Σίγουρα το έκαναν για να διαφοροποιηθεί από τον Άκουαμαν (μιας και το DCU τους πρόλαβε σ' αυτό το κομμάτι), αλλά και για να προσθέσουν ένα λιθαράκι πολυπολιτισμικότητας ακόμα. Όμως και πάλι έγινε τόσο οργανικά, τόσο ωραία οπτικά και ήταν τόσο πετυχημένη η σύνδεση της κόμικ-φανταστικής με την υπαρκτή μυθολογία, που στο τέλος απλά δεν σ' ενδιαφέρει και απολαμβάνεις το κάθε λεπτό.

 

Εν κατακλείδι, σίγουρα μέσα στο τοπ 3 της 4ης φάσης, αλλά και μέσα στο τοπ 10 ολοκλήρου του MCU με τη σειρά του Πάνθηρα να πετυχαίνει για μένα 2 στα 2!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2328
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

50 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Εύκολη λύση θα ήταν να έκαναν απλά μια αντικατάσταση και να προχωρούσαν με το ήδη έτοιμο σενάριο που είχε μέσα τον Τ'Τσαλα. 

Συμφωνώ απόλυτα, συνεπώς μαγκιά τους:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν είναι το μεγαλύτερο ή το μικρότερο μέρος του κοινού γιατί δεν κάνω δημοσκοπήσεις, αλλά ήταν αρκετό αυτό που ήταν υπέρ του recasting παρά το δέσιμο που υπήρχε με τον Boseman. Δεν είναι τυχαίο ότι σε κάθε είδηση για την ταινία πριν βγει, τρενταραν αντίστοιχα hashtags στο ίντερνετ. Και η οικογένειά του ήταν υπέρ. Κι όταν λέω εύκολη λύση, δεν εννοώ ότι είναι απαραίτητα η λάθος απόφαση. Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει λάθος και σωστό. Αλλά ναι για μένα είναι εύκολη λύση το να μην κάνεις recast. Ετσι το βλέπω τουλάχιστον. Θα έχω άποψη και για το τελικό αποτέλεσμα όταν δω την ταινία. Αν και μπορώ να προβλέψω από τώρα (χωρίς να έχω διαβάσει spoilers, γιατί πάντα τα αποφεύγω) πως το διαχειρίστηκαν σεναριακά και τι θα κάνουν στο μέλλον με τον χαρακτήρα...

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το είδα και δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω με αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί. Η ταινία είναι πολύ καλή, σοβαρή, με καλές ερμηνείες και αποτελεί το τέλειο tribute για τον Boseman.  Από τους νέους χαρακτήρες, τις εντυπώσεις κερδίζει ο Ναμόρ παρά τις αλλαγές που έγιναν σε σχέση με τα κόμιξ. Σίγουρα θα μας απασχολήσει περισσότερο στο μέλλον.  Γενικά είναι μια ταινία που πολύ πετυχημένα χτίζει για το μέλλον, καθώς με το τέλος της αφήνει  ανοιχτά κάποια ζητήματα.  Βαθμολογία 8,5/10. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με άνεση η καλύτερη ταινία του Phase 4. Από την άλλη όμως δεν ήταν συνολικά καλή ταινία :) Αυτό εδώ δεν έπρεπε να είναι ταινία αλλά mini series των 6 επεισοδίων. Άπειρες φορές έβριζα και χτυπιόμουν μέσα στο σινεμά διότι αισθανόμουν τρελές ελλείψεις στο σενάριο. Έπρεπε να μπει εκείνο το όριτζιν? Well, μου άρεσε ως όριτζιν, δεν κόλλαγε με τίποτα όμως στη δομή της ιστορίας ως είχε. Ήταν ένα ξεκάθαρα "το βάλαμε για να το βάλουμε και γιατί είναι κουλ". Σε ένα mini series 6 επεισοδίων, αυτό θα ήταν το 4ο επεισόδιο (ή το μισό του 4ου επεισοδίου) και δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα :) Πάνε οι άλλες 2 εκεί που πάνε και ξαφνικά έρχονται οι άλλοι ειδικά για αυτές τις 2. Και που το ξέρουν ότι αυτές έχουν πάει εκεί??? Πάρα μα πάρα πολλές τέτοιες σκηνές που θα μπορούσα να πω ότι ήταν αναμενόμενες, Αλλά είχαν μπει τελείως ξεκούδουνα μέσα στην ιστορία. Πρωτοφανώς υπήρχαν στιγμές που ήθελα να σηκωθώ να φύγω από τα νεύρα μου. Επίσης μου χτύπησε άσχημα το στρατευμένο pc. Πολύ καλά έκαναν που είχαν στο επίκεντρο τους Αφρικανούς, πολύ καλά έκαναν που είχαν κυρίως ηρωίδες σε ρόλους καλών, αλλά και τουλάχιστον 3 γυναίκες σε ρόλους κομβικών κακών. Η όλη δουλειά όμως χτύπαγε τόσο στρατευμένη... 

 

Τι την έκανε την καλύτερη ταινία του Phase 4? Απίστευτα χρώματα, απίστευτα σκηνικά! Αυτό σε τεράστιο βαθμό ήταν και το μεγάλο ατού του πρώτου Black Panther. Εδώ νομίζω ότι έγινε ακόμα καλύτερο. Η απεικόνιση του Υποβρύχιου και των οπαδών του ήταν πανέμορφη! Δεν χόρταινες να τους βλέπεις :) 

 

στις ελλείψεις να βάλω και το ότι δεν εξηγήθηκε ποτέ γιατί στη μάχη των 3 γυναικών με τους άλλους 4, οι άλλοι 4 είχαν την αντίδραση που είχαν αφού είχαν φάει ξύλο. :) και φυσικά έχουμε το κλάσσικ στην τελευταία μεγάλη μάχη... Εάν οι Monty Python γύριζαν σήμερα το σκετσάκι με τον Μαύρο Ιππότη, στην μονομαχία του "it's only a scratch", θα γύρναγε και θα ξαναέραβε τα μέλη του για να συνεχίσει ο,τι έκανε. Και στην αμέσως επόμενη σκηνή θα τον είχαν στο γυμναστήριο να σηκώνει 200 κιλά στον πάγκο :)  Τελείως κλάσσικ στο σινεμά. Είσαι β-γ-δ-ρολίστας? Σε χτυπάει το βέλος στον ώμο και πεθαίνεις ακαριαία. Είσαι ο κεντρικός ήρωας? Σε κόβουν με το σπαθί στα 2 και σηκώνεσαι σα να μη τρέχει τίποτα :) 

 

Μου άρεσε επίσης και η τελική σκηνή του Υποβρύχιου :) Γενικώς η απεικόνισή του νομίζω πως ήταν πολύ πιστή στο πνεύμα των κόμικ. Μπορεί να μην ταίριαζε το όριτζιν ή το που ήταν κ.ο.κ., αλλά κολλάει πολύ στο άλλοτε είναι ήρωας, άλλοτε είναι εγκληματίας, πάντα όμως με τη δική του ατζέντα η οποία αφορά τον εγωισμό του και την πρόθεσή του να υπερασπιστεί τους ανθρώπους του όπως αυτός νομίζει σωστό.

 

πολύ mixed feelings λοιπόν. Ευτυχώς που την είδα στο σινεμά και (α) απόλαυσα τον ήχο και την εικόνα και (β) αναγκάστηκα να την δω ως το τέλος :) 


:cheers5: 

 

 

εδιτ α ναι. και έχω και κάτι τις με βασιλιάδες και δικαιώματα λόγω γονιδίων. Αυτό το σκέλος είναι για μικρά παιδιά που είναι ακόμα στο στάδιο του καλού πρίγκιπα και της καλής πριγκίπισσας... :) Gedankenexperiment: Βάλε κάποιον που είναι γιος, εγγονός, δισέγγονος κάποιου βασιλιά ή κάποιου πολιτικού και βάλτον να χοροπηδάει με αυτό το στυλ επειδή είναι γιος, εγγονός, δισέγγονος του τάδε :) Υλικό για Σεφερλή :) (όχι για Monty Python :) ) 

εδιτ2 άκρως πετυχημένος ο φόρος τιμής στον Boseman. Το χειριστήκαν εξαιρετικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

56 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Είσαι ο κεντρικός ήρωας? Σε κόβουν με το σπαθί στα 2 και σηκώνεσαι σα να μη τρέχει τίποτα :) 

Ή έστω σηκώνεσαι σαν αράχνη σε κάποιο συγγενές animated series :angel:

56 λεπτά πριν, germanicus είπε:

εδιτ2 άκρως πετυχημένος ο φόρος τιμής στον Boseman. Το χειριστήκαν εξαιρετικά.

Ναι, αλλά η κηδεία ήταν εντελώς

 

Να πω και 2-3 για την ταινία. Καλή ήταν, άλλη μία μεταβατική ταινία. O Sub-Mariner ενδιαφέρουσα επιλογή. Μπορεί όσοι δεν έχουν επαφή με τα κόμικς να μην κατανοούν πόσο σημαντικός είναι ο Sub-Mariner Namor για το σύμπαν της Μάρβελ από την εποχή της Timely κιόλας, αλλά δίνει βάθος στο MCU με το διττό του ρόλο. Δηλαδή όπως και τον Black Adam από το δίπλα μαγαζί δεν τον λες ούτε villain ούτε ήρωα. Το πρόβλημα είναι ότι η DC του έδωσε δική του ταινία με το καλημέρα, εδώ καλά καλά πριν το τέλος δεν ξέραμε αν θα τον κρατήσουν για επόμενη ταινία (εννοείται πως θα τον κρατούσαν για ευνόητους λόγους).
Επίσης δεν ξέρω αν μου άρεσαν τα τόσα easter eggs. Από όλα τα μέρη του κόσμου, η Danai Gurira πήγε να συναντήσει τον Freeman στην Alexandria, VA; Αλήθεια; Πάλι καλά που δεν πετάχτηκε και κανένα ζόμπι εκεί στα δάση ξεχασμένο από άλλα γυρίσματα. Δεν ξέρω και αν μου άρεσε η χρήση της λόγχης σαν lightsaber αμυντικό όπλο. Ας μείνουν μερικά πράματα εκεί που πρέπει νομίζω
Κατά τα άλλα business as usual, κάναμε setup Μαύρη Πανθηρίνα για 10-12 χρόνια το λιγότερο, αλλά έχουμε και αντικαταστάτη ώστε να μπορούμε να τη σκοτώσουμε σε κάποια ταινία αν θέλουμε έναν εντυπωσιακό και συγκινητικό θάνατο στο μέλλον. Έχουμε antagonist που μπορεί να δώσει και δικό του franchise και μπορεί άνετα να παίξει και με τους επερχόμενους F4, κάναμε και την επιφανειακή μας κριτική στο Δυτικό κόσμο σαν κλασσική Disney και όλα καλά. Για την Dreyfus δεν ξέρω που θα το πάνε. ΠΡΟΦΑΝΩΣ είναι ο Φιούρι αυτής της σειράς και της επόμενης, αλλά πήραν τόσο βαρύ όνομα για δευτεράντζα; Θα μου πεις και ο Τζάκσον το ίδιο και βαρύτερο όνομα ήταν. Λογικά θα παίξει πολύ από  εδώ και πέρα, ΟΚ έκανε ένα cameo στην Μαύρη Χήρα (που έγινε Άσπρη) πλέον έχει ρόλο. Έρχονται και Thunderbolts όπως είπε και κάποιος άλλος. Στήσαμε και την Ironheart, θέλουμε κάτι άλλο;
Τέλος το recasting. Δε με ένοιαξε τόσο αν και μας οδήγησε σε μία ακόμα origin story τις οποίες έχω αρχίσει και τις βαριέμαι αφόρητα. Δε θέλω πχ να δω πως απέκτησαν τις δυνάμεις τους οι F4 (αλλά θα το δω), βαριέμαι να ξαναδώ πως τσίμπησε η αράχνη τον Πίτερ Πάρκερ, βαριέμαι να ξαναδώ τον φόνο των Γουέιν στο στενάκι, δε θέλω να δω τον μικρό Σταρκ να ανακαλύπτει πως θα γίνει νέος Iron Man, βαριέμαι. Σημασία έχει τί κάνουν όλοι αυτοί ΑΦΟΥ έγιναν υπερήρωες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το μόνο που με ξένισε λίγο ήταν η συνεχής χρήση της αγγλικής γλώσσας με αφρικανική προφορά. Δεν θα απορούσα αν στο ιπτάμενο όχημα οι Γουακαντιανοί άκουγαν Τοντορίντο και μαύρος πάνθηρας ήταν ο Ονγκουσότο. Κατά τα άλλα γούσταρα Νάμορ παρόλο που ήταν γιαλαντζί, χωρίς Ατλαντίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

59 λεπτά πριν, MARIELOS είπε:

Το μόνο που με ξένισε λίγο ήταν η συνεχής χρήση της αγγλικής γλώσσας με αφρικανική προφορά. Δεν θα απορούσα αν στο ιπτάμενο όχημα οι Γουακαντιανοί άκουγαν Τοντορίντο και μαύρος πάνθηρας ήταν ο Ονγκουσότο. Κατά τα άλλα γούσταρα Νάμορ παρόλο που ήταν γιαλαντζί, χωρίς Ατλαντίδα.

 

Συμφωνώ μαζί σου 100%.

Η Disney λέει πως το κάνει για την πολιτικη ορθότητα αλλά δεν είχε πρόβλημα να βάζει τους αφρικάνικους να μιλάνε τη αγγλική γλώσσα.

Τεσπα, ο Ναμορ ήταν όλα τα λεφτά, αλλά θα ήθελα πολύ να δω την Ατλαντίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το Wakanda Forever κέρδισε το Όσκαρ καλύτερων κοστουμιών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.