Μετάβαση στο περιεχόμενο

She-Hulk: Attorney at Law (2022)


Matt

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

6ο επεισόδιο και ήταν μακράν το χειρότερο/βαρετότερο της σειράς και κατέληξα απλά να σκιπάρω συνέχεια. Ξανά μανά η Ταϊτάνια και ειλικρινά κούρασε να την βλέπω κάθε βδομάδα, δεν μου είναι καν συμπαθής χαρακτήρας. Το CGI εξακολουθεί να 'ναι μαύρο χάλι. Στα θετικά το b-plot του κου Αθάνατου και η τελευταία σκηνή που λογικά χτίζει για την κεντρική πλοκή της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Επεισόδιο 6

Καλό επεισόδιο. Όχι σαν το 5 αλλά καλό. Πάλι μου άρεσε η πιο προσωπική ιστορία. Ίσως τελικά όντως να έφταιγαν σε μεγάλο βαθμό τα cameos για τα επεισόδια 2-4. Εδώ η σκηνοθεσία μου φάνηκε πιο προσεγμένη και η σκηνή μάχης ήταν απολαυστική. Το cgi όμως συνεχίζει να μην είναι ικανοποιητικό. Το B plot, όπως συνήθως πλέον, δεν είχε πολύ ενδιαφέρον. Πιστεύω πως χρειαζόταν λίγο περισσότερο χρόνο για να αναπτυχθούν καλύτερα οι χαρακτήρες. Αυτό θα βοηθούσε και το main plot. Το τέλος με προβλημάτισε λίγο. Θέλω να δω που το πάνε αλλά, απ' ότι έχω ακούσει, παρόμοια καταλήγουν και οι υπόλοιπες Disney + σειρές της Marvel. Τέλος, μερικές θεωρίες για τον μυστηριώδη κακό:

Spoiler

Στις πιο προφανείς επιλογές είναι ο Todd που τον υποδύεται ο John Bass. Στο σημερινό επεισόδιο όμως μου φάνηκε πολύ ύποπτη και η Mallory. Αυτή είναι που λέει στην Nikki να μην ειδοποιήσει την Jen και αποφεύγει να μιλάει για την ζωή της. Αναφέρει πως έχει ένα παιδί οπότε μπορεί είναι άρρωστο και να χρειάζεται το αίμα της She-Hulk για να το θεραπεύσει. Επίσης ο Todd είναι πελάτης της άρα συνδέονται άμεσα. Βέβαια, όλα αυτά μπορεί να είναι misdirect ή γραμμένο ώστε οι πρωταγωνιστές της σειράς να κυνηγήσουν το λάθος άτομο. Μια άλλη θεωρία που είδα online είναι πως ο κακός είναι ο Leader. Η ιστοσελίδα με τις απειλές προς την She-Hulk λέγεται Intelligencia που στα κόμικς είναι μια ομάδα ευφυών υπερκακών. Δεν μου φαίνεται αδύνατο καθώς ήδη γνωρίζουμε πως θα εμφανιστεί στην καινούρια ταινία του Captain America.  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αηδία δεν αντέχω να δω άλλα επεισόδια. Το παρατάω στο 6...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Επεισόδιο 7

Κι άλλο καλό επεισόδιο. Πιστεύω πως από το 5 και μετά έχει ανεβεί κάπως η ποιότητα. Το σενάριο εστιάζει περισσότερο στην προσωπική εξέλιξη της πρωταγωνίστριας και η σκηνοθετική ματιά της Anu Valia (που έχει σκηνοθετήσει τα 5-7) είναι πιο ενδιαφέρουσα από αυτήν της Kat Coiro. Δεν έχω πολλά να σχολιάσω, μόνο ότι ανησυχώ λίγο για το πως θα το κλείσουν. Μένουν δύο επεισόδια και έχουν μείνει πολλά μέτωπα ανοικτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχω δει ως τώρα 7 επεισόδια και δεν ξέρω ακόμα ακριβώς τι είναι αυτό που βλέπω. Ίσως το Σεξ εντ δε Σίτι με υπερήρωες. Να δούμε ποιος θα είναι ο μίστερ μπιγκ στο τέλος. Ψηφίζω το Πράγμα των ff.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τα τελευταία επεισόδια δεν βλέπονται. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι καλό το φινάλε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

7ο επεισόδιο και θα 'μαι ειλικρινής, είδα κάνα 2λεπτο και το υπόλοιπο σκρολάρισμα χωρίς καν να δίνω σημασία τι παίζει. Οκ ξέραμε εξαρχής ότι η σειρά είναι κωμική ανάλαφρη με λίγο παρωδία, αλλά υπάρχει λόγος που ο υπότιτλος είναι"attorney at law". Αυτό το νομικό κομμάτι της σειράς ήταν που εξαρχής με κέρδισε και έβρισκα να 'χει πλάκα και δυστυχώς αυτό ακριβώς το κομμάτι πέταξαν στα σκουπίδια στα δυο τελευταία επεισόδια. Ξανά μανά να ασχολούμαστε με τα προσωπικά της Τζεν που δεν δίνω δεκάρα, ξανά μανά γκεστ ο Μπλόνσκι που δεν έχει πια τι άλλο να προσφέρει. Και μας μένουν 2 τελευταία επεισόδια που θέλω να πιστεύω θα ασχοληθούν με την κεντρική ιστορία της σειράς επιτέλους, ελπίζοντας να δούμε και DD που μας τιζάρουν μήνες και το μόνο που είδαμε ήταν μια κουκούλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είδα τα πρώτα 7 επεισόδια και πρέπει να πω ότι μπορεί να μην το μίσησα όπως πολλοί, αλλά το βρίσκω εύκολα την πιο αδιάφορη σειρά της Marvel από όσες έχουν βγει. Τα πρώτα επεισόδια δεν κυλούν άσχημα και ειδικά αυτό το περίεργο τμήμα υπερφυσικών υποθέσεων στην εταιρία που δουλεύει η Jen να έχει κάποιο ενδιαφέρον, ωστόσο στα επόμενα επεισόδια απλώς εξαφανίζεται. Είναι προφανές ότι δεν υπάρχει κεντρική ιστορία, αλλά και τα αυτοτελή επεισόδια δεν είναι κάτι το πραγματικά σπουδαίο. Καταναλώνονται γρήγορα, αλλά δεν σου αφήνουν κάτι πολύ καλό. Ίσως τα μόνα στοιχεία που με κέρδισαν να ήταν η σάτιρα στην ποπ κουλτούρα και οι αναφορές στην ίδια τη Marvel και τον τρόπο γραφής της με το σπάσιμο του τέταρτου τοίχου.

 

Από εκεί και μετά το CGI είναι πολύ κακό και ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έδωσαν περισσότερη έμφαση στη δικηγορική ιδιότητα της πρωταγωνίστριας, αλλά να πρέπει να εμβαθύνουμε συνεχώς στη διπλή ταυτότητα και όχι με τρόπο ουσιώδη, αλλά με το γράψιμο του Ποιος γκόμενος γουστάρει τη Jennifer και ποιος τη She-Hulk το θεωρώ αχρείαστο. Και μια χαρά θα ήταν αυτοτελή επεισόδια όπως τα τευχάκια του Dan Slott που διαβάσαμε στη Hachette, αλλά όχι αυτό το πράγμα τώρα χωρίς κεντρική να περιπλανόμαστε σε επεισοδιάκια με μερικά αστεία, αρκετές αναφορές και λίγη ουσία. Κάτι αηδίες του στυλ Ντροπή για τις υπερηρωικές σειρές ότι έκανε twerk η She-Hulk από τυπάκια που χαζογελάγανε όταν χόρευε ο Quill ή άλλοι ήρωες της Marvel τα θεωρώ αστεία. Αλλού είναι το πρόβλημα της σειράς. Και θέλει γερό σώσιμο στα τελευταία δύο με Daredevil και επιτέλους κάποιον κεντρικό κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

 

Sitcom με τον Χάρι Πότερ να δουλεύει στην ίδια ασφαλιστική με τον Ντράκο, να μένει δίπλα στον Χάγκριντ και στον πάνω όροφο απ' τον Βόλντεμορτ. Κάνει παρέα με τον Ρον που προσπαθει να γίνει ηθοποιός και την Ερμιόνη που δουλεύει στον οίκο μόδας του Σνέιπ. Ο Ρον συζεί με τον Ρόκι Μπαλμπόα αν καταφέρουμε να πάρουμε τα δικαιώματα γιατί ο Σταλόνε τα παρέδωσε ως αφελής νέος, και μπορεί να έχουν καταλήξει στη Disney, αν και δεν τον έχουμε δει ποτέ με τα Στρουμφάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, nikolas12 said:

 Κάτι αηδίες του στυλ Ντροπή για τις υπερηρωικές σειρές ότι έκανε twerk η She-Hulk από τυπάκια που χαζογελάγανε όταν χόρευε ο Quill ή άλλοι ήρωες της Marvel τα θεωρώ αστεία.

 

Ένα επικό σχόλιο που κυκλοφορεί στο ίντερνετ είναι το "Αχ Stan ευτυχώς που δεν το είδες αυτό" ή "Ντροπή στην μνήμη του Stan Lee". Του ανθρώπου που έφτιαξε την Stripperella...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

8ο επεισόδιο τέλος. Επιτέλους ένα καλό επεισόδιο μετά από βδομάδες, επιτέλους επιστροφή στο νομικό κομμάτι της σειράς και...

 

Spoiler

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είδαμε Daredevil & She-Hulk με στολή!!!! Βέβαια θα την πω την αμαρτία μου, ο DD του MCU πολύ φοβάμαι ότι θα καταντήσει χαχαχούχας όπως και οι περισσότεροι χαρακτήρες στο σύμπαν. Υπεργαμάτη στολή, απόλαυση να βλέπουμε ξανά τον Κοξ στον ρόλο, αλλά τώρα να βλέπω DD ξυπόλητο μέρα μεσημέρι να κυκλοφορεί στο πεζοδρόμιο φάτσα φόρα, ε είναι για να γελάς και να κλαις με την κατάντια του...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, BATNICK said:

 

  Hide contents

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είδαμε Daredevil & She-Hulk με στολή!!!! Βέβαια θα την πω την αμαρτία μου, ο DD του MCU πολύ φοβάμαι ότι θα καταντήσει χαχαχούχας όπως και οι περισσότεροι χαρακτήρες στο σύμπαν. Υπεργαμάτη στολή, απόλαυση να βλέπουμε ξανά τον Κοξ στον ρόλο, αλλά τώρα να βλέπω DD ξυπόλητο μέρα μεσημέρι να κυκλοφορεί στο πεζοδρόμιο φάτσα φόρα, ε είναι για να γελάς και να κλαις με την κατάντια του...

 

 

Ε ναι, γιατί ο συγκεκριμένος χαρακτήρας είναι μες στην σοβαρότητα πάντα... Κάπου έλεος με την σοβαροφάνεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν ήμουν πωρωμένος για την εμφάνιση του Daredevil όπως πολλοί, βλέποντας όμως το επεισόδιο μπορώ να πω με ευκολία πως είναι το καλύτερο της σειράς. Τέλεια ισορροπία μεταξύ αστείου και σοβαρού, δράσης και δικηγορικών. Πολύ καλή η χημεία μεταξύ της She-Hulk και του Daredevil. Μου άρεσε πως αντιδρούσαν και στο δικαστήριο αλλά και στις μάχες. Τα συγκεκριμένα στοιχεία είναι στο ζενίθ τους, παρουσιάζοντας την πιο ενδιαφέρουσα δικηγορική υπόθεση και τις πιο δυναμικές σκηνές δράσεις της σειράς. Μέσα σε όλο αυτό κατάφεραν να εξελίξουν και την ηρωίδα και να κλείσουν με ένα σοκαριστικό τέλος. Μακάρι όλα τα επεισόδια να ήταν έτσι. Δεν μπορώ να πω πως "ανυπομονώ" για το φινάλε καθώς είναι πολλά που πρέπει να ξεδιαλύνουν για ένα επεισόδιο και απ' ότι έχω ακούσει στις άλλες σειρές της Marvel τα κάνουν μαντάρα. Για να δούμε τι θα δούμε λοιπόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όταν τελείωσε το επεισόδιο ήμουν σε ένα και μόνο μουντ: Δηλαδή ήταν τόσο δύσκολο να είναι όλα έτσι; Πανεύκολα το καλύτερο της σειράς έως τώρα, το όγδοο επεισόδιο φέρνει τον Matt Murdock και τα περισσότερα θα έλεγα ότι τα κάνει σχετικά σωστά. Έχουμε μια πολύ καλή δικηγορική κόντρα μεταξύ των δύο, η οποία εκτυλίσσεται σε μια συνεργασία των alter ego τους όταν ο πελάτης της She-Hulk απειλεί τον πελάτη του Matt και τελικά σε ένα βραχυχρόνιο φλερτ. Τα action sequences του Daredevil είναι φανταστικά και η νέα στολή με στοιχεία και της κόκκινης και της κίτρινης μου άρεσε πολύ.

 

Για μια σειρά που δε σε ενδιαφέρει καν το φινάλε της, το επεισόδιο αυτό ήταν πάρα πολύ καλό, το πιο ποιοτικό δείγμα γραφής της ως τώρα. Κι άλλα τέτοια ρε παιδιά. Legal drama, λίγο καλό χιούμορ, ωραία δράση και χημεία και κυρίως μια εκτός εαυτού τρομερά τσαντισμένη πρωταγωνίστρια να δοκιμάζει τα όρια της όπως στο τέλος. Ειλικρινά τόσο δύσκολο ήταν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to She-Hulk: Attorney at Law (2022- )

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είδα και το 9ο (ως κάποιο σημείο τουλάχιστον, μετά δεν άντεξα άλλο και το έκλεισα). Δεν έχω κομψή λέξη να το χαρακτηρίσω, οπότε θα πω μόνο ότι η σειρά ξεκίνησε τόσο μα τόσο διασκεδαστικά και μέχρι το φινάλε κατάφερε να τη θεωρώ ένα τεράστιο χάσιμο χρόνου.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να σκοτώνουν στο φινάλε τον DD, μπας και σωθούμε και δεν βγει ποτέ η σειρά του

 

5/10 από μένα για τις καλές στιγμές της που με διασκέδασε

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Προσωπικά μ άρεσε αρκετά το φινάλε. Ναι μεν ξεπετάει την όποια συνολική πλοκή είχαν στήσει ίσα ίσα σε όλη τη σεζόν, αλλά τουλάχιστον γίνεται με ευφάνταστο και διασκεδαστικό τρόπο. 

 

Συνολικά για την σειρά τώρα. Καταλαβαίνω όποιες ενστάσεις ακουγονται. Εξαρχής ήταν μια σειρά που προφανώς δεν είναι για όλους. Έχει ιδιαίτερο χιούμορ, αυτοαναφορικο,  δε φοβάται να τρολλαρει τους haters και με αυτο τον τρόπο να προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερη δυσαρέσκεια, γενικά ήταν αναμενόμενο να διχάσει. Προσωπικά η όλη φάση καθημερινή ζωή σουπερηρωων, chick flick  κλπ μου φάνηκε αρκετά διασκεδαστικη ,ήταν κάτι καινούργιο και συμπάθησα τον χαρακτήρα της Τζεν οπότε απ την αρχή ως το τέλος ήμουν εκεί, περνούσα καλά, άλλοτε λιγότερο, άλλοτε περισσότερο, δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα. Δε θα προσποιηθω βέβαια ότι είδαμε κάτι ιδιαίτερα καλογραμμένο, ή ότι στάθηκε στο ύψος του legal comedy που υποσχέθηκε. Τουλάχιστον όμως διαφοροποιηθηκε από την πεπατημένη. Κάποιος θα μπορούσε να πει κιόλας ότι χρησιμοποιεί το τρολλαρισμα κ την υποτιθέμενη αυτογνωσία για τα αδύναμα σημεία της σειράς (η συνολική πλοκή της σεζόν, το μέτριο CGI) για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό τελικά ήταν έξυπνο ή "φτηνός" τρόπος για να θεωρηθεί υπεράνω κριτικής ας πούμε. Θα δείξει πως θα μου μείνει σαν εντύπωση στο πέρασμα του χρόνου. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μόλις είδα το τελευταίο επεισόδιο. Λυπάμαι για αυτό που είδα.

Spoiler

Ξεκίνησε ως αστείο, τελείωσε ως προσβολή. Γελοιοποίησε χαρακτήρες όπως την Τιτάνια, τον Αμπομινέισον, και τώρα ακόμη και τον Σκααρ. Αυτό όμως πάει να γίνει γενικό φαινόμενο. Ξεκίνησε από τη μετατροπή του Θωρ σε καρικατούρα στο νούμερο 3 και λόγω της επιτυχίας εκείνης της ταινίας επεκτείνεται σαν αρρώστια στο υπόλοιπο κινηματογραφικό και τηλεοπτικό σύμπαν της Μάρβελ.
Όσο για το σενάριο, ουσιαστικά δεν υπήρξε ποτέ. Κοροϊδία σκέτη!

Πρώτη φορά που σιχάθηκα σειρά της Μάρβελ. Δυστυχώς το πράγμα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, αφού τα αίσχη που έγιναν σε αυτη τη σειρά αποτελούν μέρος της κανονικότητας αυτού του σύμπαντος.


 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

14 hours ago, theforce said:

Μόλις είδα το τελευταίο επεισόδιο. Λυπάμαι για αυτό που είδα.

  Reveal hidden contents

Ξεκίνησε ως αστείο, τελείωσε ως προσβολή. Γελοιοποίησε χαρακτήρες όπως την Τιτάνια, τον Αμπομινέισον, και τώρα ακόμη και τον Σκααρ. Αυτό όμως πάει να γίνει γενικό φαινόμενο. Ξεκίνησε από τη μετατροπή του Θωρ σε καρικατούρα στο νούμερο 3 και λόγω της επιτυχίας εκείνης της ταινίας επεκτείνεται σαν αρρώστια στο υπόλοιπο κινηματογραφικό και τηλεοπτικό σύμπαν της Μάρβελ.
Όσο για το σενάριο, ουσιαστικά δεν υπήρξε ποτέ. Κοροϊδία σκέτη!

Πρώτη φορά που σιχάθηκα σειρά της Μάρβελ. Δυστυχώς το πράγμα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, αφού τα αίσχη που έγιναν σε αυτη τη σειρά αποτελούν μέρος της κανονικότητας αυτού του σύμπαντος.


 

 

Ακριβώς όπως τα λές, μεγάλη απογοήτευση το φινάλε. Κρίμα γιατι η σειρά ξεκίνησε καλά και δημιούργησε προσδοκίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Επεισόδιο 9

 

Και φτάσαμε στο τέλος. Δεν περίμενα να πάρει αυτή την κατεύθυνση, ήταν όμως σίγουρα μια ευχάριστη έκπληξη. Επιτέλους για πρώτη φορά αξιοποίησαν σωστά το 4th wall breaking. Η σκηνή όπου

Spoiler

η Jen αλληλεπιδρούσε με τον K.E.V.I.N.

ήταν απολαυστική και με έκανε να γελάσω αρκετές φορές. Η Tatiana Maslany απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο καλή είναι στον ρόλο. Βέβαια, όλη αυτή η αυτο-αναφορικότητα σημαίνει πως η Marvel αναγνωρίζει τα λάθη της και σκοπεύει να τα διορθώσει. Δεν νομίζω να ανταποκριθεί σε αυτό καθώς ήδη έχουν έρθει σε αντίθεση με τους εαυτούς τους δύο φορές:

Spoiler

Όταν ο Kevin λέει στην Jen πως ο Hulk πρέπει να επιστρέψει από το διάστημα για να αποκαλυφθεί τι έκανε εκεί και η Jen του απαντάει να το "αφήσουν για την ταινία" όμως τελικά απλώς αναβάλλεται για μερικές σκηνές αργότερα και όταν ο Abomination που θα "λογοδοτούσε για τις πράξεις του" αποδράει από την φυλακή.

Εκτός από αυτό το κομμάτι όμως, τα υπόλοιπα ήταν κάτω του μετρίου. Δεν μου άρεσε η "ανατροπή" με τον κακό ούτε αυτό που έκαναν με τον Abomination. Το πρώτο κομμάτι του επεισοδίου μου φάνηκε υπερβολικά γρήγορο. Το προηγούμενο είχε τελειώσει με μια σοκαριστική σκηνή όπου μια προσωπική στιγμή της πρωταγωνίστριας μοιράζεται δημόσια χωρίς την θέληση της. Εδώ βλέπουμε μόνο τον αντίκτυπο που έχει αυτό το γεγονός στην Jen ως She-Hulk. Δηλαδή δεν επηρεάστηκε καθόλου ψυχολογικά; Ακόμα χειρότερο είναι πως το άτομο το οποίο της το προκάλεσε αυτό δεν εμφανίζεται καν(!) Υποθέτω πως είναι πιο ψηλά στις προτεραιότητες της Marvel να παρωδήσουν τον εαυτό τους και τους τοξικούς haters απ' ότι να θίξουν ένα κοινωνικό φαινόμενο. Γενικά αυτό φαίνεται να είναι ένα πρόβλημα που μαστίζει την σημερινή ψυχαγωγία όπου η κωμωδία βρίσκεται πάντα στο προσκήνιο.

Για τον τελικό απολογισμό θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος καθώς ήδη έχω γράψει υπερβολικά εκτενείς κριτικές για κάθε επεισόδιο. Θεωρώ την σειρά μέτρια. Ποτέ δεν είδα κάτι που "μίσησα" αλλά και στον αντίποδα, τίποτα δεν με ενθουσίασε. Έχει μερικές καλές σκηνές αλλά μέχρι εκεί. Το highlight για μένα είναι σίγουρα η υποκριτική. Πιστεύω όλοι έπαιξαν καλά τους ρόλους τους. Βέβαια, οι δευτερεύοντες χαρακτήρες είχαν τόσο περιορισμένο χρόνο εμφάνισης που αμφιβάλλω αν θα νοιαζόμουν για αυτούς χωρίς να έχω διαβάσει τα κόμικς. Το cgi δεν είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο και μια επιλογή της παραγωγής που δεν μου άρεσε είναι το πως όλη η σειρά είναι ουσιαστικά ένα origin story. Προτιμώ τον τρόπο των κόμικς όπου το origin ενός ήρωα γίνεται τσακ-μπαμ σε ένα τεύχος και μετά διαβάζουμε περιπέτειες με αυτόν. Το καινούριο μοντέλο μάλλον λειτουργεί ώστε η εταιρία να έχει υλικό για να μπορεί να φτιάχνει ταινίες/σειρές με τους χαρακτήρες για τουλάχιστον μια δεκαετία. Γενικά, δεν θα πρότεινα αυτή τη σειρά ούτε θα παρακολουθήσω δεύτερο κύκλο εάν κυκλοφορήσει. Κρίμα γιατί η She-Hulk είναι αγαπημένος χαρακτήρας των κόμικς και άξιζε καλύτερα από αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

55 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Ακόμα χειρότερο είναι πως το άτομο το οποίο της το προκάλεσε αυτό δεν εμφανίζεται καν(!) 

Spoiler

Τι εννοείς δεν εμφανίζεται καν; Αφού είπε ο Τοντ ότι αυτός και η Intelligencia έβαλαν τον τυπά να προσεγγίσει την Τζεν, ώστε να πάρει το αίμα της και προφανώς και τέτοιο υλικό από προσωπικές στιγμές. 

 

Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι μπορούσε να προσεγγίσει πιο σοβαρά και κοινωνιολογικά το ζήτημα αυτό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

11 ώρες πριν, Tsaklas είπε:
  Απόκρυψη περιεχομένων

Τι εννοείς δεν εμφανίζεται καν; Αφού είπε ο Τοντ ότι αυτός και η Intelligencia έβαλαν τον τυπά να προσεγγίσει την Τζεν, ώστε να πάρει το αίμα της και προφανώς και τέτοιο υλικό από προσωπικές στιγμές. 

 

Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι μπορούσε να προσεγγίσει πιο σοβαρά και κοινωνιολογικά το ζήτημα αυτό.

 

Spoiler

Αναφέρεται, δεν εμφανίζεται. Πιστεύω θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον η Jen να αντιμετωπίσει αυτόν αντί για τον Todd στο τέλος. Ή έστω να τον αντιμετωπίσει κι αυτόν σε κάποιο βαθμό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Για μενα η χειροτερη με διαφορα σειρα της Μαρβελ.Δεν εχω ξαναδυσκολευτει ποτε να δω οτιδηποτε εχει σχεση με το MCU..Ειμαι απο τα ατομα που οτι και να το ταισει το MCU μπορει να κανει μια κριτικη αλλα παντα θα πω οτι το λιγοτερο οκ και οτι περασα καλα..Ε με αυτη (αν εξαιρεσουμε την σκηνη με την A.I. ) δεν διασκεδασα καθολου.Ναι οι ερμηνειες κυριως της πρωταγωνιστριας και των "μεγαλων ονοματων" ηταν καλες αλλα δεν το σωζουν.

Πηραν ενα ωραιο κονσεπτ και το εκαναν να αναλωθει σε πολιτικες ατζεντες.

Αντι η σειρα να εχει σκοπο να μας δειξει το οριτζιν ενος χαρακτηρα,εφτιαξαν μια σειρα για να κοροιδεψουν μια συγκεκριμενη μεριδα κοσμου και να εκμεταλλευτουν το κλιμα που επικρατει στην κοινωνια αυτον τον καιρο.

Ειναι σαν να σκεφτηκαν τι κανει περισσοτερο χαμο στο internet και στα social αυτην την εποχη..ο φεμινσμος και οι incels..ωραια θα κανουμε μια σειρα για να πιασουμε και τις 2 ομαδες..

Και μεσα σε ολα αποτελειωσαν και τον ερμο τον Hulk..

Ωρες ωρες νομιζω πως πραγματικα μετα το Age of Ultron,μπηκε  καποιος μεσα στην εταιρεια που τρεφει μεγαλο μισος για τον Hulk και οτι εχει connection με αυτον και θελει  να τον ξεφτυλισει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

7 ώρες πριν, Riddick είπε:

Πηραν ενα ωραιο κονσεπτ και το εκαναν να αναλωθει σε πολιτικες ατζεντες.

Πες τα! Έχουμε γεμίσει ατζέντες! :out:

 

Ατζέντα Eco Leather Flex | Violet - Copy City Publish

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μιας και δεν είχα αντέξει ως το φινάλε και το 'χα κλείσει μόλις εμφανίστηκε ο

Spoiler

Dareκαραγκιόζμπερντες

 

Τώρα που το είδα να πω πόσο έκλαψα με τον τρόπο που εμφανίστηκε και με το λουκ που έδωσαν στον

Spoiler

Σκάαρ

 

Δεν θα πω ψέματα, δεν τον ήξερα καν σαν χαρακτήρα, αλλά είδα λίγο το πώς είναι στα κόμικς και πώς εδώ και ακόμα κλαίω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ξεκίνησα το She-Hulk χωρίς να με περιβάλλει αυτή η τοξικότητα που υπήρχε γύρω από τη σειρά από τα trailers (τα οποία δε με ενθουσίασαν), ωστόσο δε μπορώ να πω ότι γενικότερα το αποτέλεσμα μας δικαίωσε όσους πιστέψαμε ότι μπορεί και να έβγαινε έστω υποφερτό. Σε ένα σύμπαν όπου οι σειρές είναι όλες από συμπαθητικές μέχρι πάρα πολύ καλές προσπάθειες, το She-Hulk δυσκολεύεται και να περάσει τη βάση. Δεν έχει κύριο κακό ή κεντρική υπόθεση και ακόμα και στο μοντέλο αυτοτελών ιστοριών, αποτυγχάνει να πετύχει την αποστολή του δηλαδή να συνδυάσει χιούμορ, υπερηρωικό και legal drama.

 

Μόνο το επεισόδιο με τον Daredevil ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα ως απόρροια όλων των παραπάνω. Έχει λίγο χιούμορ, δεν είναι τόσο κακό όσο το πλασάρουν κάποιοι, αλλά δεν είναι και τίποτα μα τίποτα το ιδιαίτερο. Το σπάσιμο του τέταρτου τοίχου είναι αρκετά καλή ιδέα, αλλά εν τέλει χαντακώνει τη σειρά και το φινάλε. Πιθανώς από τα πιο γελοία φινάλε σε σειρά χωρίς κανένα λόγο ύπαρξης. Επίσης το παίζει αυτοαναφορική, αλλά πνίγεται στο ίδιο της το concept. Η πιο σύγχρονη προσέγγιση σε κακούς όπως η Titania αποτυγχάνει πλήρως. Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει όλα να συμβαδίζουν με το τώρα ρε γαμώτο. Γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι Ινσταγκραμοinfluencer και να σχολιάζει το ΤικΤοκ κτλ. Γράψτε επιτέλους κάτι ρεαλιστικό, κάτι κοντά στο κόμικ.

 

Η σειρά δεν είχε σταθερό σημείο βάσης και ό,τι καλό υπήρχε έμενε underused ή το έκαναν να φαίνεται απογοητευτικό. Και το κακό είναι ότι μια χαρά potential θα είχαν με λίγο καλύτερο γράψιμο, δεν είναι τόσο απαράδεκτη, απλά χάνει λόγω της απουσίας σκελετού για την πλοκή και της γενικότερης ραντομίλας που επικρατεί. Το μόνο που εύχομαι να μείνει είναι η Tatiana Maslany που είναι αρκετά καλή ως She-Hulk. Από εκεί και μετά τίποτα παραπάνω δεν κρατάω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to She-Hulk: Attorney at Law (2022)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.