Μετάβαση στο περιεχόμενο

Moon Knight (2022)


Matt

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

11.jpg

 

Ο Moon Knight, κατά κόσμον Marc Spector, προσγειώνεται στο Disney+ αποκτώντας τη δική του σειρά .

 

 

KS0gST4.thumb.jpg.85db73035f76554d682def2003ac80b1.jpg  Moon_Knight_(TV_series)_logo.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλό φαίνεται

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν βρήκα κάτι νεότερο πάνω σε αυτή τη σειρά...

 

(προφανώς αμφιταλαντεύονται λόγω του ότι ο Μαρκ είναι ολίγον...σχιζοφρενής -πολλαπλές προσωπικότητες/σχιζοειδής- και δεν ξέρουν αν "απαλείψουν" την λεπτομέρεια αυτή στη σειρά αυτή ή όχι; )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

10 λεπτά πριν, Malk είπε:

Δεν βρήκα κάτι νεότερο πάνω σε αυτή τη σειρά...

 

(προφανώς αμφιταλαντεύονται λόγω του ότι ο Μαρκ είναι ολίγον...σχιζοφρενής -πολλαπλές προσωπικότητες/σχιζοειδής- και δεν ξέρουν αν "απαλείψουν" την λεπτομέρεια αυτή στη σειρά αυτή ή όχι; )

Αυτή η σειρά όπως και οι σειρές της Ms. Marvel και της She-Hulk ετοιμάζονται ακόμα, χωρίς να έχουν κάποια οριστική ημερομηνία κυκλοφορίας. Λογικά μετά το 2022 θα κυκλοφορήσει οπότε έχουμε καιρό για να βγουν νέα και πληροφορίες.

 

Προς το παρόν η Marvel επικεντρώνται πρώτα στα Captain America & Winter Soldier, WandaVision και Loki, που έχουν ένα γενικό χρονοδιάγραμμα κι έχουν ήδη καθυστερήσει από διακοπές στα γυρίσματα λόγω του ιού. Όλα στην ώρα τους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Oscar Isaac πρωταγωνιστής στο Moon Knight της Marvel

 

marvel-moon-knight-oscar-isaac-disney-plus-1242340-1140x597.thumb.jpeg.b8178fde141484c7fa84582e67876ea0.jpeg

 

Μπορεί η πανδημία να έχει βάλει σημαντικά εμπόδια στις παραγωγές γενικότερα, αλλά η Marvel δεν κάθεται με σταυρωμένα τα χέρια και συνεχίσει τον σχεδιασμό για τα επόμενα βήματα της.

 

Μεγάλο βάρος αυτή την εποχή πέφτει στις σειρές που θα προβληθούν από το Disney Plus, χωρίς να γίνεται καμία έκπτωση στο κόστος τους με τα μπάτζετ να θυμίζουν κινηματογραφικές παραγωγές.

 

Άλλη μία απόδειξη για αυτό είναι η συμφωνία με τον Oscar Isaac για να πρωταγωνιστήσει στο Moon Knight. Ο Jeremy Slater που έγραψε και επιμελήθηκε την τηλεοπτική μεταφορά του Umbrella  Academy στο Netflix έχει αναλάβει να γράψει το σενάριο για τη νέα αυτή σειρά.

 

Ο Moon Knight είναι ένας μισθοφόρος με πολλαπλά alter-ego που πολεμά τον υπόκοσμο, ενώ στην πορεία γίνεται δέκτης του Αιγύπτιου θεού του φεγγαριού Khonshu.

 

H πρώτη σειρά της Marvel που θα δούμε στο Disney Plus είναι το Wandavision που έρχεται κάποια στιγμή μέχρι το τέλος της χρονιάς, ενώ μέσα στο 2021 θα δούμε τα The Falcon and Winter Soldier και Loki.

 

Άλλες σειρές που έχουν πάρει το πράσινο φως είναι τα She-Hulk ,Ms Marvel, Hawkeye, και η σειρά για τον Nick Fury.

 

ΠΗΓΗ

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to Moon Knight (2022)

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνήθως δεν ενθουσιάζομαι εύκολα, ειδικά με σειρές Marvel, αλλά holy shit αυτό φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον! Το design του ήρωα είναι 100% to the point, o Oscar Isaac δείχνει ότι θα ξεδιπλώσει όλες τις αρετές του και τις διαφορετικές πτυχές του, έχει horror στοιχεία, έχει λίγο χιούμορ και κυρίως σε βυθίζει και στην παράνοια του ήρωα που δεν ξέρει τι είναι αλήθεια και τι είναι ψέμα, καθώς και τι συμβαίνει στη ζωή του. Το hype μου βρίσκεται στα ύψη και μακάρι να δικαιωθώ και να μην είναι αδιάφορο ή σούπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

sh*t looks good.

 

Φτιάχτηκα και εγώ πάρα πολύ :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αδιανόητα εξαιρετικό το πρώτο επεισόδιο. Επίπεδο Wandavision. Τουλάχιστον.

 

το πρώτο επεισόδιο σηκώνει reviewing. άνετα και άμεσα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επεισοδιάρα το πρώτο!!! Oscar Isaac στα καλύτερα του!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έχω δει ίσα με 10 φορές τις σκηνές με τα cupcakes και τις τουαλέτες :) (τα μνημονεύω όσο πιο spoiler free γίνεται) και διασκέδασα το ίδιο σε όλες τους! :) 

 

:cheers5: 

υγ σαφώς και το έχω ξαναδεί ολόκληρο, σαφώς και αδημονώ για το επόμενο! :) νομίζω πως είναι τόσο ευχάριστο και refreshing όσο το πρώτο Avengers όταν βγήκε :) (μεγάλη έμφαση στο "όταν". διότι έκτοτε έχει υποχωρήσει μέσα μου. τότε όμως ήταν jaw dropping ως σύνολο και το puny god έπαιζε για χρόνια :) μη σου πω ότι παίζει ακόμα :D )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

S01E02  δεν είναι το αριστούργημα που ήταν το S01E01. οκ. Έχει και μια ιστορία να αφηγηθεί η σειρά. Δεκτό. :)


Δεν πέρασα άσχημα. Αλλά άμα πέσεις από τα 8900 του Έβερεστ στα 2900 του Όλυμπου, δεν κοιτάς ότι είσαι στα 2900, αλλά ότι έπεσες 6000 μέτρα :) δεν λέω ότι έπεσε στα ύψη του Όλυμπου. μπορεί να έπεσε και στο ύψος του Λυκαβηττού. :) Στο μέλλον θα κρίνω το που είναι το S01E02. Σίγουρα βλέπονταν πάντως. Δεν είπα επ'ουδενί "τι αηδία βλέπω" :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ολοκλήρωσα τη σειρά. Δεν φτάνει σε ψηλό επίπεδο, αλλά σίγουρα είναι κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τα συνηθισμένα της Marvel.Το μεγαλύτερο θετικό είναι η ερμηνεία του Isaac σε συνδυασμό με τον Moon Knight που είναι μακράν ο πιο πολύπλοκος χαρακτήρας που μας έχει εμφανίσει η Marvel. Απο εκεί και πέρα το σενάριο είχε τα πάνω και τα κάτω του με την όλη φάση να θυμίζει Gods of Egypt. Μεγαλύτερο αρνητικό η σχετικά λιγοστή δράση (με εξαίρεση το τελευταίο επεισόδιο).  Γενικά μια ματιά αξίζει τον κόπο να της ρίξετε, μην περιμένετε όμως πολλά πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Speaking of which, έχω δει 3 φορές το πρώτο επεισόδιο, άπειρες φορές διάφορες σκηνές από το πρώτο επεισόδιο, και μετά το 2ο επεισόδιο, βρίσκω συνέχεια κάτι άλλο για να δω... :) θα τα δω και τα άλλα 4, αλλά εντέλει το 2ο λειτούργησε πολύ λάθος με εμένα... και ας το έβρισκα τουλάχιστον ανεκτό. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ας γράψω κι εδώ μια γνώμη.

 

Η συγκεκριμένη σειρά ήταν από αυτές που έψησαν λίγο-πολύ τους πάντες με το πρώτο τρείλερ. Από την αρχή φαινόταν για κάτι πιο σκοτεινό, διαφορετικό από ότι μας έχει συνηθίσει το MCU. Οι ίδιοι οι δημιουργοί το προμόταραν σαν ψυχολογικό θρίλερ, character study και διάφορα τέτοια που ξέραμε ότι ποτέ δε θα δούμε στο MCU, αλλά ελπίζαμε έστω να έχει τέτοιες πινελιές. Ήρθε το πρώτο επεισόδιο, για μένα ήταν πολύ καλό, ενδιαφέρον, όσο σκοτεινό ήθελα. Φτάνει και το 2ο, έλεγα οκ, λίγο σάχλας πια ο Στίβεν αλλά δεν βαριέσαι. Έβλεπα μάλιστα πολύ κόσμο να δυσανασχετεί με την αλλαγή ύφους στο πιο family-friendly κωμικό αλλά ήμουν ακόμα στους υπερασπιστές της σειράς, σκεπτόμενος μάλιστα "περίμεναν κάτι άλλο από MCU;". Σιγά-σιγά όμως περνώντας μερικά ακόμα αδιάφορα επεισόδια και με το φαινόμενο Στίβεν ολοένα και να γιγαντώνεται άρχισα ακόμα κι εγώ να εκνευρίζομαι με το πώς τελικά μια σειρά που είχε κάθε προοπτική να 'ναι σοβαρή, σκοτεινή, στα πλαίσια του MCU, έτυχε τελικά μια μεταχείριση πλήρους ντισνεοποίησης 100% παρά τις υποσχέσεις τους για κάτι το ξεχωριστό. Πιο πολύ δηλαδή μου την έδωσε το πόσο χαμένη ευκαιρία ήταν. Κατά τ' άλλα οκ, δεν ήταν ότι δεν βλεπόταν σε καμία περίπτωση. Ο Άιζακ κουβαλάει την σειρά, η αιγυπτιακή μυθολογία έχει την φάση της, και το 5ο επεισόδιο ήταν σίγουρα αριστούργημα με πολύ εύστοχο χειρισμό σε δύσκολα θέματα ψυχικής υγείας. Δυστυχώς η σειρά έληξε με κλασική ξεπέτα όλων των εκκρεμότητων που υπάρχουν, όπως κάνουν συνήθως οι περισσότερες σειρές του MCU. Ναι μεν μας είχε προετοιμάσει για όσα ήρθαν, αλλά με πόση ευκολία έγιναν όλα είναι να τρελαίνεσαι. Σε κάθε σειρά σχεδόν αυτό κάνουν. Ακόμα και στο WandaVision που είχε 9 ολόκληρα επεισόδια (και το οποίο για μένα ήταν εξίσου άνιση σειρά αν και μάλλον μου άρεσε ένα κλικ παραπάνω). Ενδιαφέρουσα πάντως αυτή η πιο σκοτεινή, απομονωμένη γωνιά του MCU, θα ήθελα να δω μια συνέχεια αν και δεν βλέπω τον Άιζακ ψημένο για μεγάλα franchise. Επίσης εφόσον το ύφος ακολούθησε πλήρως αυτό του MCU, γιατί όχι να μην δούμε και κάποια σύνδεση με άλλους supernatural ήρωες (ξέρουμε έρχεται Blade, έχουν teaseάρει Black Knight, ακούγεται για Ghost Rider, υπάρχει πράγμα). Να σημειωθεί πάντως ότι στο νέο Δρ. Στρέιντζ είχε πολύ πιο σκοτεινές σκηνές από αυτό που πάνε να πλασάρουν εδώ.

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Moon Knight είναι για εμένα μια πολύ ενδιαφέρουσα φιγούρα. Όπου έβρισκα comic που συμμετείχε το άρπαζα όταν ήμουν μικρός και τα κόμικ ήταν τόσο δυσεύρετα στην Ελλάδα όσο και οι τίμιοι πολιτικοί(οι τελευταίοι ακόμα δυσεύρετοι είναι). Οπότε νομοτελειακά ξεκίνησα τη σειρά. Έχω δει τα δύο πρώτα επεισόδια μέχρι τώρα. Λοιπόν οι σκέψεις μου.

Πρώτο επεισόδιο: Όπα! Πώς και το έκαναν τόσο καλό; Ίσως λίγο "marvel humor" παραπάνω αλλά το πράγμα φαίνεται εντυπωσιακό.

Δεύτερο επεισόδιο: Είπα κι εγώ... Προσγειωθήκαμε.

Θα δω και τα υπόλοιπα και για τους δύο πρωταγωνιστές(Isaac - Hawke) και για την αιγυπτιακή μυθολογία και για το συλλεκτικό του πράγματος(είπαμε, φίλος του Ασημένιου Ιππότη).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ που ολοκλήρωσα την σειρά ειδικά στα δύο τελευταία επεισόδια έχασα την μπάλα. Όποιος κατάλαβε το φινάλε και μπορεί να μου το εξηγήσει του χαρίζω έναν γεωφυσικό χάρτη της Λέρου. Το σενάριο έχει κάτι τρύπες σαν την απόφυση του Γκαλάκτους. Προβληματίστηκα τι θα γινόταν αν στις ταινίες του Μπρους Λι οι σκηνές δράσης απουσίαζαν και μας έδειχνε ξαφνικά τον Τσακ Νόρις τέζα και τον Μπρους να σκουπίζει τα χέρια του. Κρίμα γιατί έκαψαν έναν σπουδαίο Ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μόνο που άξιζε στη σειρά ήταν ο Oscar Isaac. Ο χαρακτήρας του Moon Knight πάντα με άφηνε αδιάφορο. Ας δώσουμε κι ένα βαθμό για τη διαφορετικότητα  της προσέγγισης και κατιτίς για το εξωτικό του θέματος και μέχρι εκεί. Delete τώρα.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Moon Knight ξεκίνησε με έναν ιδιαίτερα ενθουσιώδες επεισόδιο, ίσως στα τοπ 3 των σειρών της Marvel στο Disney Plus. Ουσιαστικά μας σύστησε έναν εντελώς καινούριο χαρακτήρα, τον Moon Knight και για όποιον ήξερε πέντε πράγματα για τον ήρωα, υποψιαζόταν εύκολα ότι θα ερχόντουσαν οι ανατροπές σχετικά με το ποιος είναι και φυσικά για τις πολλαπλές προσωπικότητες του. Μετά την πρεμιέρα, η σειρά μας προσφέρει ένα ακόμα ωραίο δεύτερο επεισόδιο και στα επόμενα δύο κάνει μια κοιλιά για να τελειώσει με πολύ ωραίο τρόπο στο φινάλε. Δεν ξέρω αν η ιστορία θα αποδίδονταν αν γινόταν ταινία αντί για σειρά, σίγουρα και στο ρυθμό και στη διάρκεια και στο μπάτζετ θα κέρδιζε, από την άλλη η Marvel κάνει σειρές είτε για να προσφέρει εξελίξεις στο σύμπαν ταινιών (Wandavision, Loki), είτε για αυτόνομες περιπέτειες χαρακτήρων που δεν υπολογίζει πολύ στις ταινίες.

 

Ο Moon Knight σίγουρα δεν είναι τόσο πρωτοκλασάτος ήρωας για να έχει τέτοια θέση. Η πρώτη σεζόν του χωρίς να είναι κάτι φανταστικό, έδειξε ότι έχει potential για κάτι καλό στο μέλλον. Ο Oscar Isaac είναι φανταστική επιλογή για το ρόλο και σε όλα τα επεισόδια δίνει ρέστα με την ερμηνεία του, ο τρόπος που αλλάζει τις εκφράσεις του και την προφορά του δείχνουν και το πόσο κατάλληλος ήταν για το ρόλο. Από εκεί και μετά δε μου έμεινε κάποιος άλλος χαρακτήρας. Όπως και να 'χει, την προτείνω να τη δείτε, ειδικά το πρώτο επεισόδιο θα σας αρέσει πάρα πολύ και όλη η σειρά έχει να προσφέρει στο MCU κάτι το διαφορετικό σε θέμα ύφους και εικόνας :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

καλά. άμα έχω κρυώσει τόσο μετά το 2ο επεισόδιο, έτσι όπως τα λες μετά το 3ο θα έχω γίνει παγοκολώνα :D 

 

:cheers5: 

 

υγ νταξ. δεν το διαγράφω. απλώς σχολιάζω διότι μου έχει κάνει τρομακτική εντύπωση το πόσο με έφτιαξε το πρώτο επεισόδιο και πόση ανώμαλη προσγείωση έφαγα εντέλει με το 2ο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Απολογισμός θετικών και αρνητικών του Moon Knight

 

ΘΕΤΙΚΑ

  1. Το βασικό καστ. Oscar Isaac κλέβει την παράσταση ερμηνευτικά με τις εναλλαγές μεταξύ Μαρκ και Στίβεν. Ethan Hawke τιμιότατος στην ερμηνεία του, που ξεκίνησε λίγο σαν αδιάφορος villain και εν τέλει σε κεντρίζει και δεν κουράζει. Όχι ο κλασικός διαβολικός κακός, αλλά περισσότερο κάποιος που όντως μέσα του πιστεύει ακράδαντα στα κίνητρά του. May Calamawy πέρα από το πόσο μ' άρεσε, είδα ένα ωραίο παίξιμο από μια άγνωστη ηθοποιό και έναν 100% νέο χαρακτήρα που θέλω να 'χει συνέχεια.
  2. Διαφορετικό ύφος που φλερτάρει με το χόρορ στοιχείο, συνδυασμένο με αιγυπτιακή μυθολογία.
  3. Γυρίσματα σε πραγματικά σκηνικά, γιατί πολύ μας κούρασε η αλόγιστη χρήση του green screen.
  4. Το σπάσιμο των δεσμών με το MCU, που καθιστά τη σειρά εύκολη στη θέαση από άτομα που δεν έχουν παρακολουθήσει κάθε ταινία και κάθε σειρά που θα βγάλει το MCU και που όλα πρέπει να αλληλοσυνδέονται και να μη χάνεις κεραία για να μην έχεις κενά.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

  1. Ο Mister Knight που δυστυχώς στις περισσότερες εμφανίσεις του ήταν ο καραγκιοζάκος που ικανοποιούσε την άσβεστη δίψα της ποντικουράδας aka Disney για χιούμορ χιούμορ χιούμορ.
  2. Το γεγονός ότι ποτέ πραγματικά η σειρά δεν ξέφυγε από τα αυτοεπιβαλλόμενα δεσμά του family friendly χαρακτήρα του MCU, όποτε εντέλει σπατάλησε την ευκαιρία να δώσει κάτι τελείως διαφορετικό από τα συνηθισμένα.
  3. Μέτριο CGI που δυστυχώς φαινόταν ότι μιλάμε για μια τηλεοπτική σειρά και όχι κινηματογραφικού μπάτζετ, αν και έχω δει και τηλεοπτικά με καλύτερο CGI.
  4. Λίγα επεισόδια για μια σειρά που άνετα θα μπορούσα να δω φουλ σεζόν πάνω της.

Σε κάθε περίπτωση έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από τη σειρά, κάνοντας την μια από τις αγαπημένες μου του MCU και ίσως μαζί με το Loki τις δυο καλύτερές του για μένα. Μακάρι πραγματικά να πάρει το πράσινο φως για 2η σεζόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα επιτέλους την σειρά. Είχε λίγο απ'ολα τελικά. Κάποια κορυφαία επεισόδια, κάποια που κούρασαν λίγο. Έναν εξαιρετικό Oscar Isaac ο οποίος μάλλον το έχει βάλει σκοπό της ζωής του να μην αφήσει franchise που να μην συμμετέχει (ακόμα περιμένουμε να μάθουμε το παραμικρό για το MGS).

 

Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη, η χειρότερη ή απλά μια σειρά του MCU μέσα σε όλες. Ξέρω ότι όταν τελείωσε το 6ο επεισόδιο, ήθελα να δω άλλα τόσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επετέλους είδα και τα επόμενα 4 επεισόδια και το τέλεψα :) Πολύ καλή σειρά εν τω συνόλω της. Με ενόχλησε κάπως το ξυλίκι στο τελευταίο επεισόδιο. Πολύ basic? ανέπνευστο? πασσέ? Δεν ξέρω τι ακριβώς. Γενικώς πάντως το κόλπο όπου ξαφνικά "ξυπνάει"/"αλλάζει χαρακτήρα" και βλέπουμε να έχει σπείρει τον όλεθρο και τον ίδιο να ψάχνεται, δούλεψε εξαιρετικότατα :) Υπήρξαν κάποια σημεία που δεν τα κατάλαβα. Ειδικά αυτό με τις ματωμένες πατημασιές. :) Κοίταξα στην wiki στις περιλήψεις των επεισοδίων και ούτε εκεί είδα να τα αναφέρουν. Ίσως δεν τα κατάλαβαν και άλλοι? :D Θα πρέπει να γκουγκλάρω λίγο.

Συνολικά? Κάνει παρέα στα Wandavision και Hawkeye. :) Από τα πράγματα που αξίζει να δει κανείς. :) Δε νομίζω πως ήταν για παραπάνω επεισόδια. Το κυρίαρχο τρικ του ήταν οι 2 προσωπικότητες, οι εναλλαγές και η "αμνησία". Με το που ήρθε η "συνεννόηση" μεταξύ τους και χάθηκε το μυστήριο του "τι έγινε στο μεσοδιάστημα", δεν είχε παρά να ολοκληρώσει την ιστορία. Έχω διαβάσει μόνο κάποια του Moench και του Ellis. Ψήνομαι να διαβάσω τώρα και κάποια από τα άλλα που έχω σταχυολογήσει.

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν λίγο "φευγάτη" η σειρά, φαντάζομαι πολλοί δεν θα την ολοκλήρωσαν ή θα την είδαν ψυχαναγκαστικά, όντας καμένοι μαρβελάκηδες.

Γενικά οι σειρές της Marvel μετά το Loki έχουν πάρει την κατιούσα. Σε σειρά αξιολόγησης:

1. Wandavision: απροσδόκητο, ξάφνιασε ευχάριστα

2. Loki: ουσιώδες, έκανε το expansion στο saga του MCU με επικό Hiddleston

3. The Falcon and the Winter Soldier: πιο παραδοσιακό , action buddy movie, βλεπόταν άνετα, χωρίς πολλά πολλά

4. Hawkeye: Χριστουγεννιάτικο, πιστώνεται το πάντρεμα με τις σειρές του Netflix

5. Moon Knight: δαιδαλώδες σε σημείο να κουράζει, χωρίς τον Isaac ίσως να μη βλεπόταν

6. Ms Marvel: για παιδάκια

7. She Hulk: ό,τι να ναι, με ανησυχητικά σημάδια για την "εξέλιξη" των χαρακτήρων του netflix στο κανάλι της disney.....

 

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Moon Knight: 10μηνη δουλειά οπτικών εφέ περιλαμβάνει το πρώτο επεισόδιο

"Έπρεπε να περάσουμε μήνες σβήνοντας αυτόν τον κάμεραμαν από όλους αυτούς τους καθρέφτες".

 

 

 

Το πρώτο επεισόδιο του "Moon Knight" περιλάμβανε την γνωστή σκηνή με τους καθρέφτες στο Βρετανικό Μουσείο, η οποία αν και απλή, χρειάστηκε δέκα μήνες δουλειάς πάνω στα οπτικά εφέ για να ολοκληρωθεί.

 

"Αυτή η λήψη πιθανότατα χρειάστηκε συνολικά 10 μήνες δουλειάς", είπε η συντονίστρια οπτικών εφέ, Alexandra Rebeck, σε ένα βίντεο (για το More Perfect Union) . "Ήταν το πιο περίπλοκο πλάνο σε ολόκληρη την σειρά".

 

Λόγος της δυσκολίας ήταν ένας κάμεραμαν, ο οποίος αντανακλούσε (αναγκαστικά) εκατοντάδες φορές στους καθρέφτες του μπάνιου, όταν ο Steven Grant συναντά το υπερδύναμο alter-ego του.

 

 

ΠΗΓΗ

Επεξεργασία από spider-maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.