Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όταν τα κόμικς σε ταξιδεύουν


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Χαιρετώ την ομάδα. Το καλοκαιράκι έχει σχεδόν τελείωση και αποφάσισα να γράψω κάτι μιας και έχω καιρό να γράψω. Λοιπόν καθόμουν τώρα το καλοκαίρι που έχουμε λίγο καιρό για ξεκούραση και διάβαζα τα κόμικ που έχω στην συλλογή μου. Διάφορα κόμικ από marvel, DC, Disney και πολλά ακόμα διάφορα και έτσι όπως τα διάβαζα μου ήρθε στο μυαλό το πόσο ωραία περνάω όταν διαβάζω ένα κόμικ ένα οποιοδήποτε κόμικ. Όταν τα ανοίγω αυτόματα μεταφέρομαι μέσα σε αυτά βλέπω τις υπέροχες εικόνες και τα συναρπαστικά τοπία και χάνομαι μέσα σε όλες αυτέ τις χρωματιστές σελίδες. Είτε στο διάστημα με marvel και DC είτε σε κάποια αρχαία πόλη των Ινκας  ή σε έναν δρόμο της Λιμνούπολης με την Disney  από περιπέτεια σε περιπέτεια ταυτίζομαι με τους ήρωες μπαίνω και εγώ μέσα στην ιστορία και έστω νοερά μεταφέρομαι και εγώ εκεί που βρίσκονται και οι ήρωες. Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω όταν ήμουν μικρός ακόμη και είχα διαβάσει ένα τεύχος από κάποια σειρά της marvel που είχε σχέση με το διάστημα, κοιτούσα σαν χαμένος αυτά τα καρέ που έδειχναν τα άστρα, άλλους νέους και παράξενους πλανήτες, περίεργα διαστημόπλοια και πολλά άλλα και σήκωνα το κεφάλι μου και κοιτούσα έξω από το παράθυρο μου το βράδυ και έβλεπα όλα αυτά που έβλεπα και στο κόμικ. Ακόμη και τώρα που έχω μεγαλώσει και τα ξαναδιαβάζω αφήνω την ιστορία να με ''ρουφήξει'' μέσα της έτσι ώστε να μπορέσω πάλι με την φαντασία μου να χαθώ και να περιπλανηθώ  σε όλους αυτούς τους παράξενους και μαγικούς κόσμους αλλά και να θυμηθώ πως ήμουν μικρός όταν τα πρωτοδιάβαζα να νοσταλγήσω εκείνες τις εποχές εκείνες τις μέρες και μετά να χαθώ με συμμαχώ μου την φαντασία μου και την νοσταλγία μέσα στην ιστορία και τα απίστευτα και μοναδικά της τοπία. Αυτό το παθαίνω κάθε φορά που διαβάζω ένα τεύχος κόμικ, πάντα το ανοίγω και και το ξεφυλλίζω και το διαβάζω όπως την πρώτη φορά και πάντα ταξιδεύω (νοερά) σε αυτά τα μοναδικά και απίστευτα μέρη ακόμη και αν η ιστορία δεν είναι κάτι φοβερό, ακόμη και αν οι άλλοι την κρίνουν ως το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί στα κόμικς εγώ πάντα θα την διαβάζω με την ίδια χαρά, νοσταλγία και πάντα θα ταξιδεύω μαζί της στα απίστευτα, φανταστικά, πέρα από κάθε φαντασία τοπία της. Όλα αυτά γίνονται μέχρι να φτάσω στην τελευταία σελίδα όπου εκεί ''ξανά επιστρέφω'' στην πραγματικότητα όπου και συνειδητοποιώ ότι ο αληθινός κόσμος δεν έχει ούτε μια στάλα από την μαγεία των κόμικς καθώς ο αληθινός κόσμος είναι ποτισμένος από την σαπίλα, την διαφθορά, τον φθόνο και το μίσος και όσο μεγαλώνεις συνειδητοποιείς ότι αυτός ο κόσμος σε ρουφάει και εσένα μέσα του αφήνοντας λίγα περιθώρια πλέον να ξαναγίνεις παιδί, να βουτήξεις σε αυτήν την μαγεία και νοσταλγία και να χαθείς-ταξιδέψεις  σε ονειρεμένους κόσμους.

 

Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε. Θέλω από κάτω να μου πείτε εσείς πως νιώθετε όταν διαβάζετε ένα κόμικ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/24/2019 at 4:09 AM, Νίκος Τσιλοπάνος said:

είχα διαβάσει ένα τεύχος από κάποια σειρά της marvel που είχε σχέση με το διάστημα, κοιτούσα σαν χαμένος αυτά τα καρέ που έδειχναν τα άστρα, άλλους νέους και παράξενους πλανήτες

 

Αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ υπερηρωικό κόμικ, πρόσφατα στην πολιτεία ξεφύλλιζα ένα ξενόγλωσσο κόμικ του σούπερμαν (με τέτοια ποιότητα χρωμάτων που σου φεύγει το τσερβέλο που λέμε) και έπεσα σε ένα καρέ και ένιωσα λίγο πολύ όπως εσύ είπες. Ήταν ο Σούπερμαν και κοίταζε απο μια βάση έξω στο διάστημα (νομίζω ήταν στη σελήνη). Δεν θυμάμαι όμως καν το τεύχος.

 

Παρ' όλα αυτά έχω δει αρκετές εικόνες κόμικ που απεικονίζουν το διάστημα και ήταν πολλές απο αυτές εντυπωσιακές :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.