Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ (Β' Περιοδου) vs Nτοναλντ vs Super Μικυ


Συλλεκτης

Ποια εκδοση της Β' Περιοδου ειναι καλυτερη;  

22 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αφορμη για το παρον νημα ειναι ενας προβληματισμος που εξεφρασα στο νημα για το ΚΟΜΙΞ 61 γυρω απο το κατα ποσο αξιζει να αγοραζει καποιος το τωρινο ΚΟΜΙΞ. Πιστευετε πως το Ντοναλντ και το Σουπερ Μικυ αξιζουν περισσοτερο ή ειναι παρομοιου επιπεδου?

 

Οταν ειχε βγει το πρωτο Ντοναλντ της δευτερης περιοδου το ειχα αγορασει τιμης ενεκεν και απο τοτε δεν ξαναασχοληθηκα. Μηπως αξιζει να στραφω προς τα εκει? Μηπως το Σ.Μικυ ειναι καλυτερο? Μηπως ειναι ολα μαπα?

 

Εσεις αποφασιζετε :up:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατ αρχάς δεν μ' αρέσει η επιλογή των εναλλακτικών απαντήσεων, που δηλώνει προκατάληψη. Πού είναι, π.χ., η επιλογή «όλα είναι το ίδιο καλά»;

 

Από εκεί και πέρα, στο Greek Comics θα βρεις αναλυτικές παρουσιάσεις των τευχών και των τριών τίτλων, από τις οποίες θα μπορέσεις να σχηματίσεις μια καλύτερη άποψη από αυτήν που σχημάτισες από κάποια παλιά πρώτα τεύχη.

 

Όσο για τη δική μου προσωπική άποψη:

  • Το Ντόναλντ Β' περιόδου έχει αλλάξει χαρακτήρα σε σχέση με τα πρώτα τεύχη του. Δημοσιεύει μεγάλες ιστορίες δανέζικης (με κωδικό D) ή ιταλοδανέζικης (με κωδικό I/D) παραγωγής στη μορφή των ιστοριών τού Topolino με τρεις σειρές καρέ ανά σελίδα, συχνά σχεδιασμένες από Ιταλούς σχεδιαστές, όπως ο Massimo Fecchi (κυρίως) ή ο Giorgio Cavazzano. Γενικά οι ιστορίες αυτές είναι αρκετά καλές, συχνά καλύτερες από αυτές στο Μίκυ Μάους όταν, όπως αυτόν τον καιρό, δημοσιεύει ιστορίες τής σειράς. Τον τελευταίο καιρό σε κάθε τεύχος έχει μια ιστορία τής σειράς ΤΝΤ, που σε πολλούς αρέσει πολύ.
  • Το Super Μίκυ άλλαξε κι αυτό ελαφρώς χαρακτήρα και έγινε λιγότερο παιδικό, απ' ό,τι ήταν όταν ξεκίνησε. Η κύρια ιστορία είναι μια μεγάλη ιστορία με τον Μίκυ, δανέζικης παραγωγής σε ιταλικό στυλ, όπως και στο Ντόναλντ και είναι συνήθως από πολύ καλή έως εξαιρετική. Οι υπόλοιπες ιστορίες είναι κι αυτές δανέζικης παραγωγής, αλλά σε μορφή τεσσάρων καρέ ανά σελίδα, σχεδιασμένες από νοτιοαμερικανούς σχεδιαστές, σε απομίμηση των δεκασέλιδων ιστοριών τού Barks.
  • Για το Κόμιξ, την άποψή μου την έχω διατυπώσει πολλές φορές. Ξεκίνησε ως απομίμηση των τευχών τής πρώτης περιόδου τής Gladstone. Με 32 (+4 τα εξώφυλλα) σελίδες το κάθε τεύχος, τα τεύχη του ήταν πολύ αντίστοιχα με τα αμερικανικά και έκαναν αίσθηση στην Ελλάδα: μία ιστορία τού Barks (ή τού Rosa, αργότερα), συμπληρωμένη (διότι ο Barks δεν έγραψε πολλές ιστορίες των 32 σελίδων) με δανέζικο υλικό, αντίστοιχο αυτού που διαβάζουμε τώρα στο Super Μίκυ. Η επιτυχία τού περιοδικού, σε συνδυασμό, υποθέτω, με το ασυνήθιστα μικρό, για τα ελληνικά δεδομένα, μέγεθός του, υπαγόρευσε τη σταδιακή αύξηση του αριθμού των σελίδων του, αυξάνοντας έτσι το ποσοστό τού τεύχους, που καταλάμβανε το δανέζικο υλικό. Έτσι φτάσαμε να έχει το Κόμιξ 100 σελίδες, από τις οποίες η συντριπτική πλειοψηφία είναι δανέζικες ιστορίες. Από μια άποψη το περιοδικό είναι πάντα το ίδιο (μία ιστορία Barks/Rosa συν δανέζικο υλικό), από μια άλλη έχει αλλάξει, διότι έχει κυρίως δανέζικο υλικό. Προσωπικά δεν με χαλάει, με χαλάει, όμως, το ότι, ενώ το Κόμιξ και το Super Μίκυ δημοσιεύουν τις ίδιες ιστορίες, το Κόμιξ έχει λιγότερες σελίδες και μεγαλύτερη τιμή. Μα... Scarpa, μα... Δράκουλας, θα πουν κάποιοι. Αυτά είναι εξαιρέσεις, με τις οποίες πειραματίστηκαν οι εκδότες, οι οποίες μάλλον δεν πήγαν καλά, οπότε δεν συνεχίστηκαν. Ειδικά για τον Δράκουλα, για κάθε @ΚΟΜΙΞ, που θέλει να διαβάζει όσο το δυνατόν περισσότερες τέτοιες ιστορίες, υπάρχει και ένας Γιώργος, που εξοργίζεται, όταν τις βλέπει σε εκδόσεις Ντίσνεϋ!

Όσο για τη δική μου απάντηση στο ερώτημά σου: είναι όλα το ίδιο καλά. Το Κόμιξ και το Super Μίκυ είναι πολύ παρόμοια, με διαφορά στον τύπο τής κύριας ιστορίας, οπότε δεν μπορώ να πω ότι κάποιο είναι καλύτερο από το άλλο. Το Ντόναλντ είναι τόσο διαφορετικό, που δεν έχει νόημα να το συγκρίνω με τα άλλα δύο. Και τους τρεις τίτλους τους αγοράζω όλους και τους διαβάζω ευχάριστα.

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά σε κάποια σημεία θα συμφωνήσω με τον Κρίτων (και στις περιγραφές που δίνει). Θα δώσω όμως και εγώ την δική μου άποψη.

  • Ντόναλντ: Ναι μεν είχε σκαμπανεβάσματα όταν ξεκίνησε αλλά ίσως να θεωρείται πλέον η πιο σταθερή σειρά, καθώς ποιοτικά εδώ και πολύ καιρό είναι στο ίδιο σταθερό καλό επίπεδο. Όντως είναι κάποιες φορές που οι ιστορίες του είναι καλύτερες από του ΜΜ ειδικά όταν το τελευταίο δημοσιεύει ιστορίες του σωρού.
  • Super Μίκυ: Ενώ όντως ξεκίνησε πιο παιδικό στην συνέχεια απέκτησε ένα διαφορετικό φορματ που μοιάζει με του σημερινού ΚΟΜΙΞ. Πολυσέλιδη κεντρική ιστορία που μπορεί να είναι καλή ως πολύ καλή και μετά δεκασέλιδες/ολιγοσέλιδες με διάφορους χαρακτήρες.
  • ΚΟΜΙΞ: Φορμάτ ίδιο με αυτό του σημερινού Super Μίκυ με την μεγάλη διαφορά ότι η κύρια ιστορία είναι ανατύπωση αλλά οι υπόλοιπες δεκασέλιδες είναι συνήθως αδιάφορες. Ναι μεν το περιοδικό πάντα ξεχώριζε ότι είχε και άρθρο για την κάθε ιστορία και γινόταν μια πιο προσεχτική επιλογή ιστοριών και όχι να το αφήνουμε στο έλεος. Μια προσεγμένη έκδοση. Το ότι πλέον μπαίνουμε στην διαδικασία και το συγκρίνουμε με το Super Μίκυ νομίζω λέει πολλά από μόνο του δυστυχώς. @Kriton δεν διαφωνώ ότι απόψεις διίστανται όσον αφορά κάποιες ιστορίες.

Γενικά, δεν μπορώ να αποφασίσω ποια έκδοση είναι καλύτερη. Είναι μεταξύ του Ντόναλντ και του Super Μίκυ (σταθερότητα vs άνοδος) αλλά και πάλι είναι οριακά. Βέβαια και οι 3 εκδόσεις δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

7 ώρες πριν, Kriton είπε:

Κατ αρχάς δεν μ' αρέσει η επιλογή των εναλλακτικών απαντήσεων, που δηλώνει προκατάληψη. Πού είναι, π.χ., η επιλογή «όλα είναι το ίδιο καλά»;

 

Από εκεί και πέρα, στο Greek Comics θα βρεις αναλυτικές παρουσιάσεις των τευχών και των τριών τίτλων, από τις οποίες θα μπορέσεις να σχηματίσεις μια καλύτερη άποψη από αυτήν που σχημάτισες από κάποια παλιά πρώτα τεύχη.

 

Εχεις δικιο, ηταν παραβλεψη μου που δεν εβαλα και μια 5η επιλογη. Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου για τους 3 τιτλους. Απο αυτα που διαβαζω απο εσενα και τον ΚΟΜΙΞ μαλλον θα στραφω στο Ντοναλντ, μια και το Σ. Μικυ ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα με το ΚΟΜΙΞ απ'οτι καταλαβαινω.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Το Ντόναλντ και το Super Μίκυ δεν μου αρέσουν καθόλου. Το ΚΟΜΙΞ μου αρέσει περισσότερο επειδή δημοσιεύει (από το τεύχος 18 και μετά αποκλειστικά) ιστορίες με κλασσικό σχέδιο παρόμοιο με του Καρλ Μπαρκς. Οι ιστορίες των σχεδιαστών που μου αρέσουν περισσότερο δημοσιεύονται στο ΚΟΜΙΞ (Carl Barks, Don Rosa, Vicar, Marco Rota, Daan Jippes, Arild Midthun, Mau Heymans, Bas Heymans, Sander Gulien κ.α.).

Κάποιες αλλαγές που θα ήθελα εγώ για το ΚΟΜΙΞ:
- Όχι τακτικές αναδημοσιεύσεις ιστοριών των Carl Barks και Don Rosa (που μπορούν να έχουν τις δικές τους εκδόσεις βιβλιοθήκης).

- Ναι σε αναδημοσίευση ιστοριών άλλων δημιουργών που είχαν δημοσιευτεί στην χώρα μας πριν 15+ χρόνια.

- Συνδετήρες αντί για ράχη (για να μένει εύκολα ανοιχτό το τεύχος πάνω στο τραπέζι).

- Ποιοτικότερο χαρτί και καινούργιο χρωματισμό στις παλιές ιστορίες.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

26 min ago , jimakoszs97 said:

Συνδετήρες αντί για ράχη (για να μένει εύκολα ανοιχτό το τεύχος πάνω στο τραπέζι).

 

ΑΥΤΟ!

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Κάποιες αλλαγές που θα ήθελα εγώ για το ΚΟΜΙΞ:
- Όχι τακτικές αναδημοσιεύσεις ιστοριών των Carl Barks και Don Rosa (που μπορούν να έχουν τις δικές τους εκδόσεις βιβλιοθήκης).

- Ναι σε αναδημοσίευση ιστοριών άλλων δημιουργών που είχαν δημοσιευτεί στην χώρα μας πριν 15+ χρόνια.

- Συνδετήρες αντί για ράχη (για να μένει εύκολα ανοιχτό το τεύχος πάνω στο τραπέζι).

- Ποιοτικότερο χαρτί και καινούργιο χρωματισμό στις παλιές ιστορίες.

-Θα συμφωνήσω. Ο Μπαρκς και ο Ρόσα έχουν ήδη τις Βιβλιοθήκες τους :)

-Υπάρχουν ιστορίες που έχουν μπει μόνο μια φορά εδώ και 30+ χρόνια. Νομίζω ότι αυτές αξίζουν.

-Δεν διαφωνώ αλλά νομίζω ότι για την Καθημερινή το θέμα με τους συνδετήρες έχει λήξει διότι όλα τα περιοδικά τους έχουν το ίδιο φορματ σελιδοποίησης και πιστεύω είναι και ο πιο φτηνός τρόπος.

-Συμφωνώ αλλά και τα 2 έχουν κόστος. Ειδικά ο χρωματισμός είναι κάτι που πλέον δεν το περιμένω καθώς σταμάτησαν να μεταφράζουν τα ηχητικά εφέ που σημαίνει ότι δεν θέλουν να πληρώνουν παραπάνω τους γραφίστες τους.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το ΚΟΜΙΞ υποφέρει απ' τις επαναδημοσιεύσεις Ρόσα, αλλά για κάποιον νέο αναγνώστη αποτελεί καλή επιλογή. Οι συνοδευτικές ιστορίες είναι κάπως πιο εγκεφαλικές σε σχέση με αυτές που μπαίνουν στο Super Μίκυ.

 

Το Super Μίκυ μου αρέσει γιατί οι ιστορίες του προσεγγίζουν το πνεύμα των ιστοριών Disney που διάβαζα όταν μεγάλωνα τη δεκαετία του '80.

 

Το ΜΜ και η νέα ιταλική σχολή έχουν εξελιχτεί, το σχέδιο έχει γίνει πιο τσαλακωμένο, η ροή των ιστοριών πιο απότομη, οι ιστορίες χρησιμοποιούν λιγότερο το στοιχείο της φαντασίας, και όταν το χρησιμοποιούν μοιάζουν περισσότερο με b-movies δράσης. Όπως ισχύει γενικά με την εποχή μας, έχουν γίνει πιο ενήλικες και πιο κυνικές. Εμένα αυτό δε με καλύπτει ως αναγνώστη (δε διαβάζω Disney για να βλέπω τον Φάντομ Ντακ να πηγαίνει σε διαστημικές βάσεις και να αλλάζει την πορεία σε αστεροειδείς, υπάρχουν άλλες καταλληλότερες εκδόσεις αν θέλω να διαβάσω κάτι τέτοιο), αλλά άλλους τους καλύπτει. Όταν μπαίνουν ιστορίες του Καστύ, η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια όχι μόνο γιατί ο Καστύ είναι τόσο καλός, αλλά κυρίως γιατί οι υπόλοιποι είναι τόσο μέτριοι.

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

11 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

Το ΜΜ και η νέα ιταλική σχολή έχουν εξελιχτεί, το σχέδιο έχει γίνει πιο τσαλακωμένο, η ροή των ιστοριών πιο απότομη, οι ιστορίες χρησιμοποιούν λιγότερο το στοιχείο της φαντασίας, και όταν το χρησιμοποιούν μοιάζουν περισσότερο με b-movies δράσης.

 

Πολυ σωστα ολα και κυριως αυτο με την ροη.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπορεί οι συνδετήρες να βολεύουν κάπως στην ανάγνωση, αλλά εάν δεν είναι σκληρό το χαρτί του εξώφυλλου ή/και λίγες οι σελίδες, το τεύχος φθείρεται με τρομερή ταχύτητα :) τρομερή... :) 

 

:cheers5: 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

9 hours ago, germanicus said:

Μπορεί οι συνδετήρες να βολεύουν κάπως στην ανάγνωση, αλλά εάν δεν είναι σκληρό το χαρτί του εξώφυλλου ή/και λίγες οι σελίδες, το τεύχος φθείρεται με τρομερή ταχύτητα :) τρομερή... :) 

 

:cheers5: 

Εγώ έχω πολλά αμερικάνικα τεύχη (κυρίως της DC) με μαλακό-ελαφρύ χαρτί εξωφύλλου και είναι σε άριστη κατάσταση. Φυσικά τα έχω σε θήκες (comic bags) με χαρτονάκια (backing boards). Όσο για τις σελίδες εγώ δεν έχω πρόβλημα να μειωθούν αν ανέβει η ποιότητα της έκδοσης. Βέβαια εγώ μάλλον είμαι στην μειοψηφία και οι πωλήσεις θα μειωθούν αν γίνει κάτι τέτοιο.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

21 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Εγώ έχω πολλά αμερικάνικα τεύχη (κυρίως της DC) με μαλακό-ελαφρύ χαρτί εξωφύλλου και είναι σε άριστη κατάσταση. Φυσικά τα έχω σε θήκες (comic bags) με χαρτονάκια (backing boards). Όσο για τις σελίδες εγώ δεν έχω πρόβλημα να μειωθούν αν ανέβει η ποιότητα της έκδοσης. Βέβαια εγώ μάλλον είμαι στην μειοψηφία και οι πωλήσεις θα μειωθούν αν γίνει κάτι τέτοιο.

 

Οι πωλησεις ισως οχι αλλα το καθαρο κερδος ναι. Μαλλον εχουν υπολογισει οτι κερδιζουν περισσοτερα με το ΚΟΜΙΞ στα 3,5 ευρω και στις 100 σελιδες, παρα ας πουμε αν το εχουν στα 2 ευρω με 50 σελιδες, με δεδομενο οτι καποια κοστη ειναι σταθερα ειτε ειναι η εκδοση 100 σελιδες ειτε 10.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

22 min ago , Συλλεκτης said:

Οι πωλησεις ισως οχι αλλα το καθαρο κερδος ναι. Μαλλον εχουν υπολογισει οτι κερδιζουν περισσοτερα με το ΚΟΜΙΞ στα 3,5 ευρω και στις 100 σελιδες, παρα ας πουμε αν το εχουν στα 2 ευρω με 50 σελιδες, με δεδομενο οτι καποια κοστη ειναι σταθερα ειτε ειναι η εκδοση 100 σελιδες ειτε 10.

Εννοούσα πως θα πέσουν οι πωλήσεις αν μειωθούν οι σελίδες και η τιμή παραμείνει στα 3,5€ ώστε η έκδοση να έχει καλύτερο χαρτί (π.χ. σαν αυτό των graphic novels των εκδόσεων Μικρός Ήρως) και καινούργιο χρωματισμό σε ορισμένες ιστορίες όπως αυτή από το τεύχος 60:
1993929894_TheSorceressApprentices.thumb.png.bcc337c801741300889a102e4bde1dfc.png

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Εννοούσα πως θα πέσουν οι πωλήσεις αν μειωθούν οι σελίδες και η τιμή παραμείνει στα 3,5€ ώστε η έκδοση να έχει καλύτερο χαρτί (π.χ. σαν αυτό των graphic novels των εκδόσεων Μικρός Ήρως) και καινούργιο χρωματισμό σε ορισμένες ιστορίες όπως αυτή από το τεύχος 60:
1993929894_TheSorceressApprentices.thumb.png.bcc337c801741300889a102e4bde1dfc.png

Στην συγκεκριμένη ο χρωματισμός δεν είναι καινούργιος :) Έχει τον ίδιο με αυτόν της Φιλανδίας του 2005 ή της Ρωσίας του 2006.

fi_aa2005_19d_001.jpg&normalsize=1ru_mm2006_41e_001.jpg&normalsize=1

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

3 min ago , ΚΟΜΙΞ said:

Στην συγκεκριμένη ο χρωματισμός δεν είναι καινούργιος :) Έχει τον ίδιο με αυτόν της Φιλανδίας του 2005 ή της Ρωσίας του 2006.

fi_aa2005_19d_001.jpg&normalsize=1ru_mm2006_41e_001.jpg&normalsize=1

Ναι, ο καινούργιος είναι αυτός της Ολλανδικής έκδοσης. Γενικά η Καθημερινή δεν έχει κάνει καινούργιο χρωματισμό σε κάποια ιστορία νομίζω. Ο Τερζόπουλος πρέπει να έκανε συχνά αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Ναι, ο καινούργιος είναι αυτός της Ολλανδικής έκδοσης. Γενικά η Καθημερινή δεν έχει κάνει καινούργιο χρωματισμό σε κάποια ιστορία νομίζω. Ο Τερζόπουλος πρέπει να έκανε συχνά αν δεν κάνω λάθος.

Ναι ο Τερζόπουλος όντως το έκανε συχνά. Πρέπει κιόλας να είχε και πιο πολλούς χρωματιστές/γραφίστες.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όλα αυτά που λέμε εδώ δεν είναι νεα. Τα έχουμε χιλιοματαξαναπει. Θα ήθελα μόνο να προσθέσω το εξής. Ο τελευταίος τόμος του Σκάρπα είναι η απάντηση στο τι χρειάζεται η καθημερινή. Όπως έχουμε ξαναπεί μπορεί να υπάρχει βούληση (γιατί υπάρχει Όντως βούληση) αλλά δεν υπάρχει μεράκι. Από τα τρία περιοδικά θα μπορούσε να υπάρχει μόνο ένα. Το ΣουπερΚομιξ που θα μάζευε όλες εκείνες τις ιστορίες 4 σειρων. Άντε κ το Ντόναλντ που έχει συγκεκριμένες τίμιες ιστορίες. Αρκεί βέβαια να έχει πωλήσεις και να μην βάζει μέσα την εκδοτική. Από κει κ πέρα χρειάζεται ένας τίτλος σαν τα παλιά Κλασικά. Στον τελευταίο τόμο του Σκάρπα οι περισσότερες ιστορίες είναι παντελώς αδημοσίευτες και οι υπολοιπες  δημοσιευμένες 30+ χρόνια πιο πριν. Θα είχε νόημα ένας τίτλος που θα έβαζε αδημοσίευτες ή παλιά δημοσιευμένες ιστορίες του Σκάρπα του Καβατσανο του Καρπι του Τσιμινο του Πωλ Μαρρυ του Γκοτφερσον κ.τ.λ. Ιστορίες διαμάντια που δεν τις έχουμε διαβάσει ποτέ ή πάρα πολύ παλιά (κάποιοι). Με τον Γκοτφερσον π.χ. δυστυχώς γλυκαθηκαμε με έναν τομο κ μετά τέλος. Ακόμα κ στην υπάρχουσα μορφή του κόμιξ χωράει ο Γκοτφερσον και ο Μαρρυ. Άντε ο Σκάρπα θεωρητικά θα εκδοθεί ολόκληρος. Οι υπόλοιποι όμως? Θα δώσω άλλο ένα παράδειγμα. Έχετε διαβάσει μια παμπάλαια ιστορία που λέγεται Σενιορ Σκρούτζ και διαδραματίζεται στη Φλωρεντία και στη Βενετία (αν θυμάμαι καλά). Τα σπάει σαν ιστορία που ήταν κ σε επτά συνέχειες ( και τις ψάχνω μανιωδώς). Που να την βρεις αυτή την ιστορία. Μια φορά δημοσιευμένη 30 σχεδόν χρόνια πριν. Και υπάρχουν τόσες άλλες περιπτώσεις. Όλα αυτά θα χοραγαν σε ένα περιοδικό άνετα 

  • Like 7
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ερώτημα είναι, αν μπορούν τα σύγχρονα παιδιά να διαβάσουν τις παλιές ιστορίες, ώστε να μπορεί να επιβιώσει ένα περιοδικό σαν τα Κλασικά Ντίσνεϋ, ή αν αυτές μπορούν να διαβαστούν πλέον μόνο από μεγάλους, που δεν είναι το κύριο κοινό των "Μίκυ Μάους". Δεν ξέρω πόσο αντιπροσωπευτική ήταν η άποψη μιας κοπελιάς πριν μερικά χρόνια, που έλεγε ότι οι παλιές ιστορίες την κουράζανε!

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό ακριβώς είναι και το σωστό ερώτημα. Αν ήμουν εγώ η Καθημερινή θα έβλεπα τις πωλήσεις του Σκάρπα, θα πατούσα πάνω στις πωλήσεις του Μπαρκς (και οι δυο περιπτώσεις αφορούν παλιές ιστορίες) και μάλλον (χωρίς βέβαια να ξέρω τον αριθμό αυτό) θα το ρίσκαρα. Βέβαια, οι παλιές ιστορίες, ιδίως οι Ιταλικές, είναι πολύ λιγότερο "πολιτικά ορθές". Είναι σαφώς πιο αστείες βέβαια, αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν αντικατοπτρίζουν  τη σημερινή "γραμμή Ντίσνευ". Και ορθώς μπορώ να πω. Δηλαδή απείρως καταλληλότερη είναι μια καλή ιστορία του νέου Ιταλικού Ντίσνευ παρά ένας παλιός καλ(κ)ός Μπαπτίστα Κάρπι με το Ντόναλντ, τον Σκρουτζ και τα ανιψάκια στα χειρότερα τους. Παρόλα αυτά εγώ θα το δοκίμαζα. Σε καλό ρετρό περιτύλιγμα και βουρ. Και φαντάζομαι θα γινόταν αν δεν υπήρχε η εφημερίδα. Δεν είναι τυχαίο που τα καλύτερα φιλέτα δίνονται από την εφημερίδα για λόγους προώθησης (προφανώς). Αυτόν τον Σκάρπα 10 χρόνια κάθε καλοκαίρι θα τον δίνει η εφημερίδα. Τέλοσπάντων πολλά θέματα έπιασα ταυτόχρονα!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα μπορούσε με καλό μάρκετιγκ να πλασάρει παλιές ιστορίες. Αν βάζει συνέχεια διαφημίσεις του τύπου "στο επόμενο Κόμιξ κλασική ιστορία που μάγεψε γενιές ντισνεακηδων" ενδεχομένως να τσιμπήσει και το νεανικό κοινό. Εμείς δηλαδή πώς τσιμπησαμε με το "συλλεκτικό τεύχος";

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για ποιο λόγο υποθέτουμε πως το ενήλικο κοινό είναι αναγκαστικά μικρότερο απ' το ανήλικο; Προσωπικά πιστεύω πως το ενήλικο κοινό είναι περισσότερο και πως το ανήλικο έχει αγκαλιάσει την τεχνολογία και δεν ασχολείται ιδιαίτερα με παρωχημένες έννοιες όπως έντυπο και Ντίσνεϋ. Αυτοί είναι οι περίεργοι καιροί στους οποίους ζούμε. Επίσης, γιατί η Κ να εστιάσει αποκλειστικά στο ένα κοινό και να αποκλείσει το άλλο; Φτιάξε ένα έντυπο για το ένα και ένα άλλο για το άλλο. Εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν εκδότης. Αν έβλεπα πως το κοινό δεν ανταποκρίνεται, θα το σταματούσα. Αλλά θα το δοκίμαζα. Η Κ δεν το δοκιμάζει.

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

Για ποιο λόγο υποθέτουμε πως το ενήλικο κοινό είναι αναγκαστικά μικρότερο απ' το ανήλικο;

Θα συμφωνήσω αλλά αυτό πιστεύει η Κ και ο editor.

2 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

Επίσης, γιατί η Κ να εστιάσει αποκλειστικά στο ένα κοινό και να αποκλείσει το άλλο; Φτιάξε ένα έντυπο για το ένα και ένα άλλο για το άλλο. Εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν εκδότης. Αν έβλεπα πως το κοινό δεν ανταποκρίνεται, θα το σταματούσα.

Και εδώ συμφωνώ :)

2 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

Αλλά θα το δοκίμαζα. Η Κ δεν το δοκιμάζει.

Μάλλον δεν θέλουν να σκέφτονται την αποτυχία ή γενικά το επιτελείο είναι τόσο μικρό που δεν έχει χρόνο. Εδώ το ΚΟΜΙΞ που θεωρείται περιοδικό για κάπως πιο μεγάλο κοινό έχει μόνο 1 άρθρο και είναι λες και έχεις το Σούπερ Μίκυ :lol:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 hours ago, Jim Slip said:

Για ποιο λόγο υποθέτουμε πως το ενήλικο κοινό είναι αναγκαστικά μικρότερο απ' το ανήλικο;

 

Στην Ελλάδα, όπου αν πουν κάποιον απατεώνα δεν ιδρώνει το αυτί του (και ίσως υπερηφανευθεί κιόλας, που είναι «έξυπνος»), αλλά αν του πουν ότι δεν είναι σοβαρός, αυτό είναι θανάσιμη προσβολή, δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί ενήλικες, που διαβάζουν παιδικά περιοδικά. Δεν πρέπει να είμαστε πολύ περισσότεροι από τα 100–150 μέλη αυτού του club στο Greek Comics ή τον αντίστοιχο αριθμό ατόμων, που διαβάζει τις παρουσιάσεις μου.

 

Όποιος με έχει δει την Παρασκευή να επιστρέφω στο σπίτι με το Μίκυ Μάους, απαράλλακτα με ρωτάει «βγαίνει ακόμα;».

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Kriton είπε:

Δεν πρέπει να είμαστε πολύ περισσότεροι από τα 100–150 μέλη αυτού του club στο Greek Comics ή τον αντίστοιχο αριθμό ατόμων, που διαβάζει τις παρουσιάσεις μου.

Νομίζω ότι λες υπερβολικά λίγα άτομα. Εδώ η ομάδα που έχω για τη wiki στο φβ έχει 270 μέλη και η ομάδα του ΚΟΜΙΞ  2.728 αλλά καταλαβαίνω που το πας :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 hours ago, Kriton said:

 

Στην Ελλάδα, όπου αν πουν κάποιον απατεώνα δεν ιδρώνει το αυτί του (και ίσως υπερηφανευθεί κιόλας, που είναι «έξυπνος»), αλλά αν του πουν ότι δεν είναι σοβαρός, αυτό είναι θανάσιμη προσβολή, δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί ενήλικες, που διαβάζουν παιδικά περιοδικά. Δεν πρέπει να είμαστε πολύ περισσότεροι από τα 100–150 μέλη αυτού του club στο Greek Comics ή τον αντίστοιχο αριθμό ατόμων, που διαβάζει τις παρουσιάσεις μου.

 

Όποιος με έχει δει την Παρασκευή να επιστρέφω στο σπίτι με το Μίκυ Μάους, απαράλλακτα με ρωτάει «βγαίνει ακόμα;».

 

Είμαι 41 χρονών και δε δίνω δεκάρα τι λένε όσοι με βλέπουν να αγοράζω Μίκυ Μάους. Ας πούνε και οι υπόλοιποι στο νήμα πως αισθάνονται.

 

Ζούμε στην εποχή της νοσταλγίας. Υπάρχουν άπειρες ρετρό κοινότητες στο διαδίκτυο για ένα σωρό πράγματα: κόμικ, παιχνίδια, παλιοί υπολογιστές, τηλεοπτικές σειρές κ.ο.κ. Ζούμε με άλλα λόγια στην εποχή που μεγάλος αριθμός ενήλικων επιδιώκει μια έμμεση επιστροφή στην παιδική ηλικία. Πολλοί δεν επιθυμούν να αναλάβουν επιπλέον δεσμεύσεις, αναβάλλουν την αναπαραγωγή για αργότερα κλπ. Το να υπάρχει μεγάλος αριθμός ενηλίκων που να διαβάζει Ντίσνεϋ βγάζει νόημα.

 

Όσο για τα παιδιά, αμφιβάλλω αν διαβάζουν έντυπα. Ας πούνε όσοι οι συγγενείς τους έχουν μικρά παιδιά, ή όσοι έχουν οι ίδιοι, διαβάζουν τα παιδιά έντυπα κόμικ; Θυμάμαι τη δεκαετία του '80 τα ψιλικατζίδικα ξεχείλιζαν από κόμικ: Ντίσνεϋ, Αγόρι, Μπλεκ, Σπαϊντερμαν, Μανίνες, Κατερίνες, Τιραμόλα, Σεραφίνο, Ποπάϋ, χαμός. Τώρα το μόνο που βλέπεις είναι τα κόμικ της Καθημερινής, και τώρα τελευταία κάτι τόμους Μπλεκ και Ζαγκόρ. Βλέπω τις νέες κυκλοφορίες στο Greekcomics και αναρωτιέμαι, που είναι όλα αυτά; Πάντως όχι στο περίπτερο της γειτονίας μου. Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω πως υπάρχει μεγάλο ενήλικο κοινό το οποίο θα στήριζε μια έκδοση σαν τα Κλασικά (μια καλή έκδοση, όχι το σκουπίδι που είχε γίνει στα τελευταία του Τερζόπουλου).

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 8/29/2019 at 7:06 PM, Jim Slip said:

 

Είμαι 41 χρονών και δε δίνω δεκάρα τι λένε όσοι με βλέπουν να αγοράζω Μίκυ Μάους. Ας πούνε και οι υπόλοιποι στο νήμα πως αισθάνονται.

 

Ζούμε στην εποχή της νοσταλγίας. Υπάρχουν άπειρες ρετρό κοινότητες στο διαδίκτυο για ένα σωρό πράγματα: κόμικ, παιχνίδια, παλιοί υπολογιστές, τηλεοπτικές σειρές κ.ο.κ. Ζούμε με άλλα λόγια στην εποχή που μεγάλος αριθμός ενήλικων επιδιώκει μια έμμεση επιστροφή στην παιδική ηλικία. Πολλοί δεν επιθυμούν να αναλάβουν επιπλέον δεσμεύσεις, αναβάλλουν την αναπαραγωγή για αργότερα κλπ. Το να υπάρχει μεγάλος αριθμός ενηλίκων που να διαβάζει Ντίσνεϋ βγάζει νόημα.

 

Όσο για τα παιδιά, αμφιβάλλω αν διαβάζουν έντυπα. Ας πούνε όσοι οι συγγενείς τους έχουν μικρά παιδιά, ή όσοι έχουν οι ίδιοι, διαβάζουν τα παιδιά έντυπα κόμικ; Θυμάμαι τη δεκαετία του '80 τα ψιλικατζίδικα ξεχείλιζαν από κόμικ: Ντίσνεϋ, Αγόρι, Μπλεκ, Σπαϊντερμαν, Μανίνες, Κατερίνες, Τιραμόλα, Σεραφίνο, Ποπάϋ, χαμός. Τώρα το μόνο που βλέπεις είναι τα κόμικ της Καθημερινής, και τώρα τελευταία κάτι τόμους Μπλεκ και Ζαγκόρ. Βλέπω τις νέες κυκλοφορίες στο Greekcomics και αναρωτιέμαι, που είναι όλα αυτά; Πάντως όχι στο περίπτερο της γειτονίας μου. Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω πως υπάρχει μεγάλο ενήλικο κοινό το οποίο θα στήριζε μια έκδοση σαν τα Κλασικά (μια καλή έκδοση, όχι το σκουπίδι που είχε γίνει στα τελευταία του Τερζόπουλου).

Συμφωνώ μέχρι πένας. Επιπλέον ακόμα και αυτό το "σκουπίδι" που λες είχε κάποιες καλές ιστορίες να σου δώσει. 

Πάντως έχω κ εγώ την ίδιες απορίες με σένα. Ποιοι αγοράζουν όλα αυτά τα κόμιξ? Στο δικό μου μαγαζί στην Ξάνθη σε μια περιοχη που μένουν σίγουρα 5000 άνθρωποι έρχονται με το ζόρι 10 Μίκυ Μαους την εβδομάδα. Κάποτε αυτά κάλυπταν μια μεγάλη πολυκατοικία. Νομίζω ότι η βασική αιτία της ύπαρξης των Ντίσνεϋ στην Ελλάδα ίσως είναι οι εκδόσεις με εφημερίδες. Αλλά και πάλι εικασίες κάνουμε όλοι.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν νομιζω πως θα υπηρχε προβλημα με την δημοσιευση παλιων (προ 2000) ιταλικων ιστοριων. Οι πιο πολλοι δε θα καταλαβαιναν την διαφορα και το σχεδιο τους παραμενει ακομα και σημερα καλο. Αν μου λεγατε για Στρομπλ και Μερι θα καταλαβαινα τις ενστασεις.

 

Το ποιο ειναι το σημερινο κοινο των Ντισνευ ειναι ενα θεμα. Εμπειρικα και εγω πιστευω πως περισσοτερο οι ενηλικοι τα αγοραζουν πια γιατι τα τωρινα παιδια εχουν αλλους τροπους ψυχαγωγιας, αλλα δεν μπορω να το αποδειξω. Αληθεια, εχουμε στοιχεια για τις πωλησεις του ΜΜ και των αλλων εκδοσεων διαχρονικα?

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Συλλεκτης είπε:

Αληθεια, εχουμε στοιχεια για τις πωλησεις του ΜΜ και των αλλων εκδοσεων διαχρονικα?

Είχα φτιάξει αυτό το θρεαντ. :)

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

49 min ago , Συλλεκτης said:

Δεν νομιζω πως θα υπηρχε προβλημα με την δημοσιευση παλιων (προ 2000) ιταλικων ιστοριων. Οι πιο πολλοι δε θα καταλαβαιναν την διαφορα και το σχεδιο τους παραμενει ακομα και σημερα καλο.

Παρόμοιο με τις καινούργιες ιταλικές ιστορίες. Το «καλό» είναι υποκειμενικό.

 

49 min ago , Συλλεκτης said:

Αν μου λεγατε για Στρομπλ και Μερι θα καταλαβαινα τις ενστασεις.

Πολύ αξιόλογοι δημιουργοί, μακάρι να δούμε και τόμους με ιστορίες του Tony Strobl από την σειρά Disney Masters της Fantagraphics, αφού η IDW επιλέγει αποκλειστικά ιταλικές ιστορίες για τις περίπου 50 διαθέσιμες σελίδες που έχει στα δύο περιοδικά της.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

16 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Παρόμοιο με τις καινούργιες ιταλικές ιστορίες. Το «καλό» είναι υποκειμενικό.

 

Γιατι, τι κακο εχει? :Suspicious:

 

Παράθεση

Πολύ αξιόλογοι δημιουργοί, μακάρι να δούμε και τόμους με ιστορίες του Tony Strobl από την σειρά Disney Masters της Fantagraphics, αφού η IDW επιλέγει αποκλειστικά ιταλικές ιστορίες για τις περίπου 50 διαθέσιμες σελίδες που έχει στα δύο περιοδικά της.

 

Και εμενα μου αρεσουν αλλα οσοι δεν ειναι εξοικειωμενοι μαζι τους ισως δεν θα εχουν το ιδιο καλη γνωμη αν τους πρωτοδιαβασουν το 2019.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.