Μετάβαση στο περιεχόμενο

tsironick

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SUPERMAN: AMERICAN ALIEN
Σενάριο/Kείμενα:
Max Landis
Σχέδιο:
Nick Dragotta, Tommy Lee Edwards, Joëlle Jone, Jae Lee, Francis Manapul, Jonathan Case, Jock
Σχέδιο εξωφύλλου:
Ryan Sook
Hμερ. έκδοσης:
12-08-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 25.0
Σελίδες:
192
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Alex Guimarães, Tommy Lee Edwards, Rico Renzi, June Chung, Francis Manapul, Jonathan Case, Lee Loughridge
Επιμέλεια:
Νίκος Χατζόπουλος
Πρωτότυπος τίτλος:
Superman: American Alien (2016) #01-07
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-641-5
Ονομαστική τιμή:
19.80€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SUPERMANAMERICANALIEN_0001.jpg  SUPERMANAMERICANALIEN_0001z.jpg

 

 
Σύνοψη βιβλίου:
Αυτό δεν είναι ένα κόμικ για τον Σούπερμαν. Αυτή είναι η ιστορία του Κλαρκ Κεντ, ενός αγροτόπαιδου από το Κάνσας, το οποίο κατάγεται από άλλον πλανήτη. Είναι η ιστορία ενός τρομαγμένου παιδιού με απίστευτες δυνάμεις, ενός έφηβου παραβάτη που έχει πολλά να μάθει, ενός δημοσιογράφου που οσμίζεται την αλήθεια και κρατά καλά κρυμμένο το μεγαλύτερο μυστικό του κόσμου. Αυτός δεν είναι ο Σούπερμαν που γνωρίζετε. Όχι ακόμη. Ο Max Landis, ο αναγνωρισμένος σεναριογράφος της επιτυχημένης ταινίας Chronicle, παρουσιάζει επτά ιστορίες από τη ζωή του άνδρα που θα γίνει ο Άνθρωπος από Ατσάλι, επτά καθοριστικές στιγμές που μετέτρεψαν έναν άλλοτε καλό, άλλοτε θυμωμένο, άλλοτε αστείο, αλλά πάντα ανθρώπινο Αμερικανό εξωγήινο στον μεγαλύτερο υπερήρωα του κόσμου. Είναι σχεδιασμένο από τους καλύτερους σχεδιαστές κόμικς, όπως οι: Jock (Batman: The Black Mirror), Francis Manapul (Detective Comics), Jae Lee (Batman/Superman), Joëlle Jones (Lady Killer), Nick Dragotta (East of West) και άλλοι. Το Superman: American Alien αφηγείται την ανθρώπινη ιστορία του Τελευταίου Γιου του Κρύπτον.
 
Σχολιασμός:
Πρόκειται για την συγκεντρωτική έκδοση των τευχών Superman: American Alien #1-7, μιας πρόσφατης σχετικά κυκλοφορίας στην Αμερική. Κάθε κεφάλαιο είναι σχεδιασμένο από διαφορετικό σχεδιαστή, κάτι που όμως δεν κουράζει, μιας και αναφέρεται σε άλλη χρονική περίοδο του Κλαρκ Κεντ. Το βιβλίο εστιάζει στην ανθρώπινη πλευρά του Superman. Αν και φανταζόμουν ότι θα είναι άλλη μια εκδοχή της προέλευσης του ήρωα σε comic, τελικά ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και διαβάστηκε με αρκετό ενδιαφέρον. Η έκδοση είναι στα ποιοτικά δεδομένα που μας έχει συνηθίσει η Οξύ. Ανάμεσα στα τεύχη υπάρχουν κάποια σκίτσα από εξώφυλλα και κάποια μονοσέλιδα comic. Μια εξαιρετική έκδοση που θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε όλοι στη βιβλιοθήκη μας. Ίσως η καλύτερη ιστορία του Superman που εκδόθηκε στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σκαναρίστηκε σε καλύτερη ποιότητα και διαβάστηκε σήμερα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω γιατί, αλλά το τρέναρα αρκετά το διάβασμα του συγκεκριμένου τεύχους και όλα δείχνουν πως έκανα λάθος. Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλες τις κυκλοφορίες κόμικ της Οξύ, πρέπει να ομολογήσω ότι αυτή είναι μακράν η πιο υποτιμημένη! Δεν το περίμενα, αλλά πραγματικά μιλάμε για ένα αρκετά καλό κόμικ για κάποιον που του αρέσει η μυθολογία του Superman.

 

Ο Max Landis λοιπόν γράφει εφτά διαφορετικές ιστορίες, οι οποίες βρίσκουν τον Κλαρκ Κεντ σε τελείως διαφορετικές φάσεις της ζωής του. Τον βλέπουμε ως μικρό Κλαρκ στο Smallville, τον βλέπουμε ως νέο δημοσιογράφο στη Metropolis, παρακολουθούμε τα πρώτα του βήματα ως Superman χωρίς όνομα και με ερασιτεχνική στολή, αλλά και ως Superman όπως τον ξέρουμε. Αυτό που ουσιαστικά κάνει ο Landis είναι να οικοδομήσει ένα παζλ για τον κεντρικό χαρακτήρα και σε κάθε ιστορία βάζει και ένα λιθαράκι στην ιστορία του ήρωα. Κάποιες εκ των ιστοριών έχουν μεταξύ τους μια χαλαρή σχέση, αλλά γενικά είναι αυτόνομες και ακολουθούν χρονολογική πορεία. 

 

Εκτός από την πρώτη γνωριμία του Supeman με τη Lois (έλειψε νομίζω ένας Perry White) και τον Lex που ήταν προφανές ότι θα εμφανιστούν, έχουμε επίσης εμφανίσεις από μια πλειάδα χαρακτήρων που σίγουρα δεν περιμέναμε να δούμε και (κρατώ μια επιφύλαξη) κάποιους δεν τους έχουμε ξαναδεί σε ελληνική DC έκδοση, τουλάχιστον πρόσφατα. Δε θα ήθελα να πω ποιοι είναι αυτοί, αλλά θα πω ότι μέσα από την αλληλεπίδραση του Κλαρκ με όλους αυτούς, καταλαβαίνει κανείς πως ο Superman αλλάζει άποψη σχετικά με τους στόχους του, για τις συνεργασίες με άλλους υπερήρωες, πως μαθαίνει από τα λάθη του και βελτιώνεται και πως φεύγει από το Kansas για να ενσωματωθεί σε μια μεγαλούπολη.

 

Κάθε ιστορία έχει και διαφορετικό σχεδιαστή, ο οποίος εφαρμόζει διαφορετικές τεχνοτροπίες στο σχέδιό του. Ο καθένας ανάλογα με τα γούστα του επιλέγει και ποια ιστορία του αρέσει περισσότερο σχεδιαστικά. Προσωπικά οι πρώτες δύο ιστορίες στο Smallville δε με ξετρέλαναν ούτε σεναριακά και το σχέδιο δεν τις βοήθησε καθόλου, ωστόσο στην τρίτη ιστορία η Joelle Jones κάνει εξαιρετική δουλειά. Επίσης μου άρεσε το ιδιαίτερο σχέδιο του Manapul στην πέμπτη ιστορία και του Jock στην έβδομη, νομίζω πως ο τελευταίος έκανε ωραία ανάμειξη της σκοτεινής αισθητικής του με την αισιοδοξία του Superman σε μια ιστορία που ο Κλαρκ μαθαίνει κάποιες σκληρές αλήθειες και δρα εκτός ελέγχου. Και στην έκτη ιστορία νομίζω πως ο Jonathan Case προσφέρει κάτι πολύ αξιόλογο. Όπως είπα όμως, ο καθένας μπορεί ανάλογα με το γούστο του να κρίνει το σχέδιο διαφορετικά.

 

Συνεπώς το 2019 η Οξύ έκανε εξαιρετικές Superman επιλογές και αν το Brainiac είναι γνωστό για την ποιότητα του γενικά, αυτό το διαμαντάκι προσωπικά δεν το γνώριζα και χάρηκα πολύ που το διάβασα. Αν σας αρέσουν οι ιστορίες Superman και έχετε επενδύσει στην ψυχοσύνθεση του και να τον γνωρίσετε σαν χαρακτήρα, νομίζω πως το American Alien θα σας αρέσει αρκετά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Συνεπώς το 2019 η Anubis έκανε εξαιρετικές Superman επιλογές

Μήπως εννοείς η Οξύ;:)

Δυστυχώς η Anubis μας έχει απογοητεύσει στο θέμα της DC (άλλη μια ευκαιρία να γκρηνιάξω για αυτό το θέμα).       

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, hudson είπε:

Μήπως εννοείς η Οξύ;:)

Δυστυχώς η Anubis μας έχει απογοητεύσει στο θέμα της DC (άλλη μια ευκαιρία να γκρηνιάξω για αυτό το θέμα).       

 

Ναι, την Οξύ εννοούσα :) Και εγώ γκρινιάζω μόνιμα για το θέμα Anubis και DC

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

9 hours ago, nikolas12 said:

Σκαναρίστηκε σε καλύτερη ποιότητα

 

Δεν πρόσεξες και το μέγεθος βγήκε κάτω του προβλεπόμενου... μπορείς να προσπαθήσεις ξανά;

 

:cheers3: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 λεπτά πριν, Valtasar είπε:

 

Δεν πρόσεξες και το μέγεθος βγήκε κάτω του προβλεπόμενου... μπορείς να προσπαθήσεις ξανά;

 

:cheers3: 

 

Ναι λογικά αύριο όμως :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to SUPERMAN: AMERICAN ALIEN
  • 1 year later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Τα τελευταία χρόνια έχουν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά 3 διαφορετικά ''μοντέρνα'' origins του Superman.Το ''Earth one'', το ''American alien'' και το ''Year one'' του Miller που είναι το μόνο που δεν έχω διαβάσει γιατί
αν και αγαπημένος ο Frank Miller τα τελευταία χρόνια έχει πάρει την κατιούσα και οι κριτικές για το Superman:Year one στο νετ είναι πολύ κακές.(Εγώ θα το διαβάσω όταν πέσει η τιμή του σίγουρα αλλα μέχρι τότε δεν έχω άποψη.)
 
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που σχεδόν όλοι στο νετ συμφωνούν οτι το American alien είναι καλύτερο απ'το Year one! (ρε συ Miller πως το κατάφερες αυτό... ) Και για να εξηγήσω τι θέλω να πω...
 
Το origin story μου αρέσει γενικά σαν θεματολογία στα υπερηρωικά κόμικς, και ήθελα απο καιρό να διαβάσω το American alien γνωρίζοντας οτι είναι μια ιστορία για την ζωή του Κλάρκ Κέντ, χωρίς πολλή δράση και χωρίς πολύ Superman.
Η ιστορία παρουσιάζει τον Κλάρκ απ'τα παιδικά του χρόνια μέχρι την ενηλικίωσή του και τις πρώτες εμφανίσεις του ως Superman.
Αποτελείται απο 7 τεύχη, και κάθε τεύχος περιέχει κάποιες απ' τις σημαντικότερες στιγμές της ζωής του Κλάρκ Κέντ σε 7 διαφορετικές χρονικές περιόδους.
 
Αν και διαβάζεται εύκολα και είναι διασκεδαστικό κατα την ανάγνωση, διαφωνώ με τις περισσότερες σεναριακές επιλογές όσο ''ανοιχτόμυαλα'' και αν δώ το κόμικ αυτό.
Δεν θέλω να κάνω spoiler αλλα το τεύχος με την ιστορία στο κότερο του Μπρούς Γουέιν είναι επιεικώς χαζομάρα και κακή ιδέα.
Ο συγγραφέας δεν εμβαθύνει σε κανέναν χαρακτήρα του κόμικ και όλες οι ιστορίες είναι επιφανειακές και χωρίς καμία συνοχή.
 
Στο σχέδιο συμμετέχουν 7 δημιουργοί, ένας σε κάθε τεύχος. Κάποια σχέδια είναι πολύ όμορφα με εντυπωσιακούς χρωματισμούς και μερικά εξαιρετικά καρέ.
Υπάρχουν όμως και κακές στιγμές με μέτριο σχέδιο και κακό σχεδιασμό του Superman.
 
Γενικά το τελικό αποτέλεσμα μοιάζει περισσότερο με ένα εναλλακτικό αφιέρωμα στον Κλάρκ Κέντ παρά με βιογραφικό story.
 
Η έκδοση είναι στα γνωστά στανταρντ της εκδοτικής με ποιοτικό γυαλιστερό χαρτί και εξαιρετική εκτύπωση.
 
 
*
Όποιος θέλει να διαβάσει ενα πραγματικά καλό origin του Superman προτείνω το καταπληκτικό Superman: Earth One που είναι ένα απ'τα καλύτερα Superman κόμικ που έχω διαβάσει!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 29/12/2021 στο 12:09 ΠΜ, Guts είπε:
Τα τελευταία χρόνια έχουν κυκλοφορήσει στα Ελληνικά 3 διαφορετικά ''μοντέρνα'' origins του Superman.Το ''Earth one'', το ''American alien'' και το ''Year one'' του Miller που είναι το μόνο που δεν έχω διαβάσει γιατί
αν και αγαπημένος ο Frank Miller τα τελευταία χρόνια έχει πάρει την κατιούσα και οι κριτικές για το Superman:Year one στο νετ είναι πολύ κακές.(Εγώ θα το διαβάσω όταν πέσει η τιμή του σίγουρα αλλα μέχρι τότε δεν έχω άποψη.)

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και αυτό το origin

Superman Birthright

που ήταν το πρώτο που έβγαλε η "Anubis". Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "μοντέρνο", αλλά γράφτηκε μετά το 2000 οπότε μάλλον είναι.

Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό, το μόνο που δεν μου άρεσε είναι λίγο το σχέδιο, αλλά εντάξει..."τρώγεται".

 

Φυσικά για εμένα το καλύτερο είναι το "Superman The Man of Steel" του 1986 ή στα ελληνικά "Superman Ο Άνθρωπος Ατσάλι", του John Byrne

που στην Ελλάδα κυκλοφόρησε από την  Πέργαμος το μακρινό 1995-96.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

2 hours ago, hudson said:

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και αυτό το origin

Superman Birthright

που ήταν το πρώτο που έβγαλε η "Anubis". Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "μοντέρνο", αλλά γράφτηκε μετά το 2000 οπότε μάλλον είναι.

Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό, το μόνο που δεν μου άρεσε είναι λίγο το σχέδιο, αλλά εντάξει..."τρώγεται".

 

Φυσικά για εμένα το καλύτερο είναι το "Superman The Man of Steel" του 1986 ή στα ελληνικά "Superman Ο Άνθρωπος Ατσάλι", του John Byrne

που στην Ελλάδα κυκλοφόρησε από την  Πέργαμος το μακρινό 1995-96.

 

 

Με το ''μοντέρνο'' εννοώ οτι παρουσιάζει μια ιστορία του Superman στην εποχή μας (2000 και μετά) με διάφορες παραλαγές στο παραδοσιακό Origin του χαρακτήρα.
Το Superman Birthright παραλίγο να το πάρω πρίν 2 βδομάδες...αλλα τελικά πήρα το Daredevil Born Again της Ηachette που ήταν ανεπίτρεπτο να μην το έχω διαβάσει! :) (Έχουν όλοι δίκιο τελικά που το λένε πάρα πολύ καλό)
 
Δεν είμαι πολύ φαν του Superman αλλα το Birthright θα το διαβάσω σύντομα. Σωστός για την επισήμανση.
Στο Superman The Man of Steel δεν είχα δώσει σημασία, θα το ψάξω, πρέπει να είναι classic! Άσε που η δεκαετία του 1980 είναι αγαπημένη για τα κόμικς και ειδικά τα υπερηρωικά! Θα μου αρέσει σίγουρα. Thanks!
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Γενικά δεν είμαι fan του υπερηρωικού, δεν το σνομπάρω αλλά δεν το κυνηγάω κι όλας, σίγουρα δεν μπορώ να παρακολουθήσω σειρές που δεν τελειώνουν ποτέ. Παρ' όλ' αυτά δεν λέω όχι σε κάποια limited ή σε κάποια πολύ συγκεκριμένα story arcs.

Πριν κανα χρόνο το public ξεφόρτωνε τα κόμικ της ΟΞΥ με 70 και 80 % έκπτωση οπότε είπα ευκαιρία να τσιμπήσω μερικά. Μέσα σε αυτά ήταν και το συγκεκριμένο.

Εχτές το βράδυ το έπιασα λοιπόν και το διάβασα όλο. Πέρασα πολύ ωραία, μου αρέσουν και τα origins, οπότε ήταν καλή επιλογή. Δεν θα το έπαιρνα στην αρχική του με τίποτα αλλά στην τιμή που το πήρα ήταν περισσότερο από καλό.

Η εναλλαγή σχεδίου από τευχος σε τεύχος δεν με πείραξε καθόλου αν και όπως λένε και προηγούμενοι κάποια τεύχη είναι πιο καλά από άλλα. Θα συμφωνήσω με τον @ Guts  για το τεύχος με το σκάφος, ήταν πολύ επιφανειακό και γενικά μάπα. Σε γενικές γραμμές όμως είναι ένα πολύ ωραίο αναγνωσμα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.