Μετάβαση στο περιεχόμενο

ερωτηση για comics ηρωων απο "αρχαια" χρονια ως σημερα


Obiwan88

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34862
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Γεια σας φιλτατοι. Νεο μελος εδω και ηδη εχω συστηθει στην καταλληλη ενοτητα. Ο λογος που γραφτηκα εδω, ειναι διοτι οντας ασχετος με το αντικειμενο - και παρακαλω μην με κρινετε οταν καταλαβετε την ασχετοσυνη μου - θελησα να παρω γνωσεις απο τους εμπειρους του χωρου, και να μαθω 2-3 βασικα πραγματα για αυτον. Οχι δηλαδη να γινω ειδημων οπως αρκετοι θα 'στε εδω μεσα. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις γνωσεις σας, και ζητω συγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου, αλλα θελω να μαι οσο πιο αναλυτικος γινεται ετσι ωστε να παρω οσο το δυνατον ακριβεστερες απαντησεις. Ξεκιναω:

 

Κατ αρχας να πω πως με ενδιαφερει να μαθω καποια βασικα πραγματα συγκεκριμμενα μονο για τους ηρωες των παιδικων μου χρονων και οχι για καποιους νεοτερους (οπως deadpool) ή αλλους, ναι μεν παλιους και δημοφιλεις αλλα όχι τόσο δημοφιλεις οσον αφορα την δικη μου παιδικη ηλικια (οπως captain America). Οι ηρωες αυτοί ειναι: Batman, Superman, Spider-man. Η βασικη μου ερωτηση και απορια χρονια τωρα ειναι αυτη: Οταν ξεκινησαν να εμφανιζονται αυτοι οι ηρωες, πολλες δεκαετιες πριν, φανταζομαι ξεκινησαν με τα τευχη τους να ονομαζονται απο τα ονοματα τους. Παραδειγμα Spider-man #1, μετα απο καποιο διαστημα Spider-man #2 κτλ. Και θα ειχαν μια συνεχεια. Οταν λοιπον αυτη η συγκεκριμμενη εκδοση/σειρα τευχων σταματησε για καποιον λογο αργοτερα φανταζομαι - δεν γνωριζω κατι, απλα αυτο υποθετω, γ αυτο ειμαι εδω για να μου μαθετε πώς εγινε - θα ξεκίνησε μια αλλη εκδοση/σειρα τευχων με ισως ενα ΑΛΛΟ ονομα και με αριθμηση και παλι απο την αρχη #1, #2 κτλ μεχρι και αυτη για τον α) ή β) λογο να καταργηθει και να ξεκινησει μια καινουρια. Και ετσι, σιγα σιγα, με το περασμα των δεκαετιων, να φτασουμε στις μερες μας οπου φανταζομαι θα υπαρχουν εκδοσεις/σειρες τευχων συγχρονες με την δικη τους αριθμηση και την δικη τους ιστορια η οποια θα συνεχιζεται σε καθε τευχος. Ειμαι σε κατι λαθος σε αυτα που λεω παραπανω; Εγιναν τα πραγματα διαφορετικα; Πολυ πιθανον ναι, και ελπιζω στη δικη σας αποσαφηνηση.

 

Τωρα, περα απο αυτο, θα ηθελα και κατι ισως αρκετα δυσκολο, το οποιο βεβαια δε ξερω κατα ποσο ειναι δυνατον. Αλλα δεν χανω κατι να το προσπαθησω. Υπαρχει αραγε καμια λιστα η οποια δειχνει ολα τα τευχη που εχουν βγει ποτε, καθως και ολες τις εκδοσεις/σειρες τευχων που χουν βγει κατα καιρους; Μιλαω συγκεκριμμενα βεβαια για αυτους τους 3 ηρωες. Δε με ενδιαφερει καποια σειρα που να εχει μεσα σαν "γκεστ σταρ" εναν απο αυτους τους ηρωες. Μιλω συγκεκριμμενα για comics τα οποια εχουν φτιαχτει εξ ολοκληρου πανω στον ηρωα (πχ the amazing spider-man). Να διευκρινίσω κατι: Μπορει να αναφερω συνεχως των spider-man, αλλα αυτο το κανω επειδη εχω την εντυπωση πως ειναι ισως ο πιο δημοφιλης ηρωας comic! Στη πραγματικοτητα με τον batman εχω τρελο κολλημα, και αν ειναι τεραστιος κοπος να μου δειξει καποιος την λιστα και των 3 ηρωων με τα τευχη απο τα "αρχαια" χρονια μεχρι σημερα (αν υπαρχει βεβαια κατι τετοιο, γιατι νομιζω πως πολλα ζηταω), τοτε απλα και μονο η λιστα με τα τευχη του batman θα ηταν για μενα ονειρικο!

 

Ευχαριστω πολυ και παλι, ανυπομωνω πραγματικα να δω τις απαντησεις σας, και ευχομαι να απαντηθουν τα ερωτηματα μου. Ειναι πολυ ωραιο συναισθημα που σας βρηκα και μπορω πλεον να μοιραστω τις σκεψεις/αποριες μου με εμπειρα ατομα του χώρου! :D:D:D:D

Επεξεργασία από Obiwan88
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν αναφέρεσαι για όλες τις εκδόσεις ανά τον κόσμο και όχι μόνο τις ελληνικές εκδόσεις έχω να σου πω τα εξής:

Από αυτά που γνωρίζω οι πρώτες εκδόσεις όπου εμφανίζονται οι υπερήρωες που ανέφερες δεν είχαν ως τίτλο τα ονόματά τους.

Για παράδειγμα η πρώτη εμφάνιση του Superman ήταν στο αμερικάνικο περιοδικό Action Comics Νο 1 του 1938. φυσικά αργότερα βγήκε και περιοδικό με τίτλο Superman. Μια λίστα θα βρεις εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Superman_comics

Ομοίως για τον Batman ο οποίος πρωτοεμφανίστηκε στο αμερικάνικο Detective Comics Νο 27 του 1939  και αργότερα σε περιοδικό με τίτλο BATMAN https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Batman_comics

Τέλος για τον Spiderman που είναι και ο "μικρότερος" σε ηλικία υπερήρωας , εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο  αμερικάνικο περιοδικό Amazing Fantasy  Νο 15 το 1962 , ενώ αργότερα βγήκαν αρκετά περιοδικά που περιείχαν στον τίτλο τους το όνομα Spiderman .Η λίστα είναι εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Spider-Man_titles. Τα παραπάνω πρώτα τεύχη που ανέφερα αποτελούν το άγιο δισκοπότηρο για τους συλλέκτες υπερηρωικών κόμικς και η αξία τους στην αγορά ανέρχεται από 100.000 έως 3.000.000 δολάρια το τεύχος σε πολύ καλή κατάσταση.

Στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος οι πρώτες εμφανίσεις του Superman και του Batman ήταν στο περιοδικό  ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΜΙΚΣ εκδόσεων ΑΤΛΑΝΤΙΣ (με εξελληνισμένα όμως ονόματα)(παρουσίαση τίτλου : https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&cov_id=95&page=1)  και του Spiderman στο περιοδικό ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ από τις εκδόσεις Καμπανά (παρουσίαση τίτλου : https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&cov_id=197&page=1)

Ελπίζω να σου έδωσα κάποια στοιχεία , αν και υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα με περισσότερες γνώσεις επί του αντικειμένου.

Επεξεργασία από 1SUPERMAN1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλημέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ :)

Αυτό που ζητάς είναι λογικό, αλλά είναι και εύκολο να απαντηθεί σε πρώτη φάση, αφού φυσικά και υπάρχουν - πλέον - τέτοιες λίστες. Σαφώς πιο δύσκολο είναι να ψάξεις όλα τα τεύχη ένα προς ένα.  Σε κάθε περίπτωση, είναι προαπαιτούμενο το να ξέρεις αγγλικά (συγγνώμη, αλλά επειδή δεν γνωριζόμαστε, δεν μπορώ να ξέρω τις γνώσεις σου)

 

Καταρχάς, θεωρώ δεδομένο ότι αναφέρεσαι σε ξένες εκδόσεις, εάν ψάχνεις για ελληνικά τεύχη, εκεί τα πράγματα απλουστεύονται πάρα πολύ :)

 

Ας πάρουμε ως παράδειγμα τον Batman, που είναι και ο δικός μου αγαπημένος ήρωας.

 

Εδώ μπορείς να βρεις μια συνοπτική λίστα με όλους τους τίτλους που έχουν κυκλοφορήσει και έχουν κάποια σχέση με τον Batman. Η λίστα είναι με χρονολογική σειρά και καλύπτει και τις διάφορες συλλογές (Trade Paperbacks ή Hardcovers) που έχουν κυκλοφορήσει. Αν και τεράστια, είναι συνοπτική, επειδή περιέχει τις βασικές πληροφορίες (έτος έναρξης, έτος διακοπής για τις σειρές που σταμάτησαν, αριθμός τευχών). Εάν θέλεις να ψάξεις κάθε τεύχος από όλες τις σειρές, μπορείς να μπεις στο comicbookdb.com, που περιέχει πληροφορίες για κάθε τεύχος ξεχωριστά (σεναριογράφος, σχεδιαστής, υπόθεση κτλ), εφόσον φυσικά αυτές οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες (συνήθως είναι). Συγγνώμη, που δεν δίνω λινκ, αλλά για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα. Καλού κακού πάντως, δίνω και λινκ του σαφώς πιο δύσχρηστου (κατά τη γνώμη μου) grand comics database. Πρέπει όμως να ξέρεις τον τίτλο της σειράς που ψάχνεις, επειδή πολλά κόμικς έχουν σχέση με τον Batman, αλλά δεν έχουν τη λέξη "Batman" στον τίτλο, για αυτό είναι καλύτερο να ξεκινήσεις από τη wikipedia. Επίσης, πρέπει να έχεις υπόψη σου, ότι σου βγάζει όλες τις εκδόσεις από όλες τις χώρες που έχει δημοσιευτεί ο Batman.

 

Στο λινκ που έδωσα, πας κατευθείαν στην αμερικανική έκδοση του Batman. Ως παράδειγμα ενός μεμονωμένου τεύχους, έχω επιλέξει το #300, που κάποτε, όταν ήμουν μικρό παιδί, είχε κυκλοφορήσει και στα ελληνικά...

 

Ορίστε και τα αντίστοιχα λινκ για τον Superman και τον Spider-Man.

 

Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο :):)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34862
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

4 ώρες πριν, leonidio είπε:

 

Καταρχάς, θεωρώ δεδομένο ότι αναφέρεσαι σε ξένες εκδόσεις, εάν ψάχνεις για ελληνικά τεύχη, εκεί τα πράγματα απλουστεύονται πάρα πολύ :)

Σας υπερ-ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις! Πραγματι, αναφερομουν στις ξενες εκδοσεις, ομως αυτο το "εκει τα πραγματα απλουστευονται παρα πολυ" με εβαλε στον πειρασμο να σε ρωτησω πληροφοριες επ αυτου. Αν και γνωριζω πολυ καλα αγγλικα, ομολογω τωρα που το σκεφτομαι πως θα με ευχαριστουσε αυτο που διαβαζω, να το διαβαζω στη γλωσσα μου. Και μιας και δεν ειμαι συλλεκτης και μονο με ενδιαφερει να διαβασω μερικα comics και να θυμηθω τα παιδικα μου χρονια, θα ηθελα να μου πεις τι γινεται με τα comics που αφορουν τους συγκεκριμμενους 3 ηρωες (batman, superman, spider-man) ή και μονο τον Batman (πραγματικα κ μονο για αυτο να μου λεγες, θα σου μουν απολυτως ευγνωμων) στην Ελλαδα. Τα links που  μου  δωσε ο φιλος 1SUPERMAN1 βοηθανε αλλα αν εχεις και εσυ κατι, θα ηταν απιστευτα καλοδεχουμενο. Επισης, δεν με ενδιαφερει τοσο να βρω comics της παιδικης μου ηλικιας (αυτο ετσι κ αλλιως ειναι αρκετα δυσκολο). Με ενδιαφερει κυριως να αγορασω μερικα ΝΕΑ, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ στα ελληνικα, τα οποια να εχουν μεσα τον αγαπημενο μου batman. Πχ, καποια σειρα η οποια σας αρεσει πολυ ή ειναι πολυ γνωστη; Των ημερων μας; Εννοω εστω της δεκαετιας μας, λεγοντας "των ημερων μας" φυσικα. Αυτο που σκεφτηκα στην αρχη, ειναι να μπω σε ενα "κομιξαδικο" Online και να παρω 5-6 τευχη με Batman που θα βρω μπροστα μου. Χωρις ψαξιμο, χωρις συνοχη,χωρις τιποτα. Αλλα μετα σκεφτηκα, πως καλο θα ταν πριν κανω βεβιασμενες κινησεις, να ρωτησω την γνωμη ειδικων, για αυτο και σας ηρθα εδω. Υπαρχει λοιπον καποια σειρα comic που να σχετιζεται με τον batman και να ειναι καινουρια, ετσι ωστε να μην δυσκολευτω να την βρω; Ο,τι αλλο μου πεις για το παρελθον εσυ leonidio ή οποιοιδήποτε αλλος, θα το καταευχαριστηθω να το διαβασω για να παρω τις γνωσεις, αλλα δεν νομιζω να κατσω να ψαχνω στο ιντερνετ για να βρω τα τευχη. Πω πραγματικα, εχω ξεκινησει να "ξεκοκαλιζω" τα links που μου στειλατε. Ευχαριστω.

Επεξεργασία από Obiwan88
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε. Και'γω είμαι ένα σχετικά νέο μέλος(απλά μαθαίνω γρήγορα, πολύ γρήγορα θα έλεγα).

Μέσα σε 3 μήνες έχω μαζέψει 30 τόμους, όταν δεν είχα κανέναν! :magic:

Λοιπόν ο δημοφιλέστερος υπερ-ήρωας είναι ο SUPERMAN, 2ος έρχεται ο BATMAN και 3ος ο (αγαπημένος μου) SPIDERMAN.

No1 Superman https://www.ign.com/lists/comic-book-heroes/1

No2 Batman https://www.ign.com/lists/comic-book-heroes/2

No3 Spiderman https://www.ign.com/lists/comic-book-heroes/3

No4 Wolverin https://www.ign.com/lists/comic-book-heroes/4 κτλ κτλ κτλ

 

Ψάχνεις νέες σειρές με BATMAN, SUPERMAN and SPIDERMAN, αυτό που κάνω και 'γω δηλαδή(για κάποιο λόγο δεν θέλω παλιές σειρές).

ΔΕΣ ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ :dadira:

https://myboxes.gr/?s=SUPERMAN (κουτιά σε χαμηλές τιμές από ΕΚΔΟΣΕΙΣ ANUBIS)

https://myboxes.gr/?s=BATMAN

https://myboxes.gr/?s=SPIDERMAN

 

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΣ ΕΔΩ :dadira:

https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=SPIDERMAN&sn.ff.sm_category_2=κόμικς%2F%2Fστα+ελληνικά

https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=SUPERMAN&sn.ff.sm_category_2=κόμικς%2F%2Fστα+ελληνικά&sn.s=-f_best

https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=BATMAN&sn.ff.sm_category_2=κόμικς%2F%2Fστα+ελληνικά&sn.s=-f_best

στα Public θα βρείς πολύ πράμα(Εκδόσεις Anubis και Εκδόσεις ΟΞΥ)... θα έλεγα να πάς στο public της γειτονιάς σου σίγουρα στο τμήμα

βιβλίου θα έχει αρκετά κόμικ θα βρείς πολλά που θέλεις. :blob7:

 

Ελπιζω να βοήθησα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3 ώρες πριν, Obiwan88 είπε:

Σας υπερ-ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις! Πραγματι, αναφερομουν στις ξενες εκδοσεις, ομως αυτο το "εκει τα πραγματα απλουστευονται παρα πολυ" με εβαλε στον πειρασμο να σε ρωτησω πληροφοριες επ αυτου. Αν και γνωριζω πολυ καλα αγγλικα, ομολογω τωρα που το σκεφτομαι πως θα με ευχαριστουσε αυτο που διαβαζω, να το διαβαζω στη γλωσσα μου. Και μιας και δεν ειμαι συλλεκτης και μονο με ενδιαφερει να διαβασω μερικα comics και να θυμηθω τα παιδικα μου χρονια, θα ηθελα να μου πεις τι γινεται με τα comics που αφορουν τους συγκεκριμμενους 3 ηρωες (batman, superman, spider-man) ή και μονο τον Batman (πραγματικα κ μονο για αυτο να μου λεγες, θα σου μουν απολυτως ευγνωμων) στην Ελλαδα. Τα links που  μου  δωσε ο φιλος 1SUPERMAN1 βοηθανε αλλα αν εχεις και εσυ κατι, θα ηταν απιστευτα καλοδεχουμενο. Επισης, δεν με ενδιαφερει τοσο να βρω comics της παιδικης μου ηλικιας (αυτο ετσι κ αλλιως ειναι αρκετα δυσκολο). Με ενδιαφερει κυριως να αγορασω μερικα ΝΕΑ, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ στα ελληνικα, τα οποια να εχουν μεσα τον αγαπημενο μου batman. Πχ, καποια σειρα η οποια σας αρεσει πολυ ή ειναι πολυ γνωστη; Των ημερων μας; Εννοω εστω της δεκαετιας μας, λεγοντας "των ημερων μας" φυσικα. Αυτο που σκεφτηκα στην αρχη, ειναι να μπω σε ενα "κομιξαδικο" Online και να παρω 5-6 τευχη με Batman που θα βρω μπροστα μου. Χωρις ψαξιμο, χωρις συνοχη,χωρις τιποτα. Αλλα μετα σκεφτηκα, πως καλο θα ταν πριν κανω βεβιασμενες κινησεις, να ρωτησω την γνωμη ειδικων, για αυτο και σας ηρθα εδω. Υπαρχει λοιπον καποια σειρα comic που να σχετιζεται με τον batman και να ειναι καινουρια, ετσι ωστε να μην δυσκολευτω να την βρω; Ο,τι αλλο μου πεις για το παρελθον εσυ leonidio ή οποιοιδήποτε αλλος, θα το καταευχαριστηθω να το διαβασω για να παρω τις γνωσεις, αλλα δεν νομιζω να κατσω να ψαχνω στο ιντερνετ για να βρω τα τευχη. Πω πραγματικα, εχω ξεκινησει να "ξεκοκαλιζω" τα links που μου στειλατε. Ευχαριστω.

 

Οι σειρές από αυτούς τους τρεις ήρωες που έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά, είναι ελάχιστες σε σύγκριση με τα αμερικάνικα, αν και μια από αυτές έφτασε σε απροσδόκητα υψηλό νούμερο τευχών. 

Από την ηλικία που γράφεις ότι είσαι, υποθέτω ότι διάβαζες ίσως κάποιες από τις σειρές της Πέργαμος και /ή της Modern Times και μετά ίσως πήρες κάποια τεύχη των εκδόσεων Anubis,

 

Παρόλα αυτά, θα πάρω τα πράγματα από την αρχή. :)

Καταρχάς, σε παραπέμπω στο index του φόρουμ, όπου μπορείς να βρεις όλες αυτές τις σειρές, που θα αναφέρω. Να ξέρεις όμως, ότι χρειάζεται κάποιο ψάξιμο, επειδή οι σειρές καταχωρούνται με τον ακριβή ελληνικό τίτλο, και συνεπώς, κάποια μπορεί να είναι στο S (Superman) και άλλη στο Σ (Σούπερμαν), ενώ άλλες μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικούς τίτλους. Εντούτοις, έχει γίνει μια προσπάθεια ομαδοποίησης των ηρώων αυτών (δες τα λινκ για Μπάτμαν, Σούπερμαν και Σπάιντερ-Μαν αντίστοιχα), αλλά νομίζω ότι οι λίστες αυτές δεν είναι ενημερωμένες πλήρως, αφού σταματάνε γύρω στο 2016, αν δεν κάνω λάθος. Στην ενότητα Ομαδοποίηση. μπορείς να βρεις και αντίστοιχες πληροφορίες για άλλους ήρωες.  Έχε αυτά τα λινκ υπόψιν, όσο θα διαβάζεις τα ακόλουθα, θα βρεις πολλές πληροφορίες για όλες τις σειρές που θα αναφέρω ακολουθώντας τους συνδέσμους στα θέματα που σου γράφω. :)

 

Η πρώτη εμφάνιση των κόμικς της DC στην Ελλάδα, έγινε το 1960 με τα Καλύτερα Κόμικς και κράτησε για 136 τεύχη. Δημοσιεύτηκαν αρκετές ιστορίες Σούπερμαν και κάποιες Μπάτμαν. Φυσικά, οι ιστορίες είναι παλιές, τα δε τεύχη δυσεύρετα πλέον και αρκετά ακριβά. Υπόψιν, ότι δεν περιέχουν όλα τα τεύχη ιστορίες των δύο ηρώων. 

 

Στη συνέχεια, μετά από πάρα πολλά χρόνια και συγκεκριμένα το 1978, τη σκυτάλη πήραν οι εκδόσεις Ψαρόπουλος σε μια ιστορική για εμένα σειρά. Κυκλοφόρησαν 103 διαφορετικά τεύχη Σούπερμαν και 8 τεύχη Μπάτμαν. Σε αυτά τα τεύχη φιλοξενήθηκαν κι άλλοι ήρωες της DC, από διάφορες σειρές. Έγινε πολύ ωραία επιλογή ιστοριών και η έκδοση ήταν πολύ καλή. Κι αυτά τα τεύχη δεν είναι πλέον εύκολο να βρεθούν, αλλά είναι σίγουρα φτηνότερα από τα Καλύτερα Κόμικς.

 

Εννοείται, ότι δεν είναι αυτά τα τεύχη που διάβαζες μικρός. :)

 

Εσύ, ίσως να πρόλαβες την τρίτη εμφάνιση των Σούπερμαν και Μπάτμαν από τις εκδόσεις Πέργαμος που ξεκίνησαν το 1995 και πρέπει να σταμάτησαν κάπου το 2002. Κυκλοφόρησαν 59 τεύχη Σούπερμαν (τα 1-6 με την καταγωγή του ήρωα, τα 7-44 με την ιστορία του θανάτου και της επιστροφής του και τα 45-49 από τη σειρά Superman Adventures, για κοινό μικρότερης ηλικίας) και 60 τεύχη Μπάτμαν (βασισμένα όλα στη σειρά Batman Adventures, επίσης για κοινό μικρότερης ηλικίας)

 

Στο ενδιάμεσο, είχαμε και την τέταρτη εμφάνιση του Μπάτμαν από τη Modern Times με δύο σειρές, το Οι Εχθροί του Μπάτμαν (4 τεύχη) και Batman Σκοτεινός Ιππότης (10 τεύχη). H εκδοτική δεν έβγαλε σειρά με το Σούπερμαν, δημοσίευσε όμως τον ήρωα στη σειρά JLA (10 τεύχη). Λογικά, και αυτές τις σειρές θα τις πρόλαβες στα περίπτερα :) 

 

Δυστυχώς και αυτά τα τεύχη έχουν γίνει πλέον ακριβοθώρητα, αλλά είναι σαφώς πιο φτηνά.

 

Η πέμπτη και τελευταία χρονικά εμφάνιση των ηρώων αυτών έγινε από την Anubis. Κυκλοφόρησαν 12 τεύχη DC Universe (και άλλα 6 με άλλους ήρωες) με την καταγωγή του Superman και το Batman:Hush. Η εκδοτική στη συνέχεια κυκλοφόρησε τις σειρές: Superman/Batman (33 τεύχη), Superman (28 τεύχη), All-Star Superman (6 τεύχη), Batman (36 τεύχη), All-Star Batman (9 τεύχη), ενώ οι δύο ήρωες εμφανίστηκαν και στη σειρά Justice League (10 τεύχη). Κυκλοφόρησαν και κάποιες σειρές των 2 ή 4 τευχών, και δόθηκαν και αρκετά τεύχη με άλλες ιστορίες των ηρώων μέσω της εφημερίδας Έθνος αλλά ας το σταματήσουμε εδώ. Φυσικά, υπήρξαν και υπάρχουν ακόμα μεμονωμένες εκδόσεις τόμων από την Anubis και πλέον και από την Οξύ, αλλά είναι  πρόσφατες κυκλοφορίες και μπορείς να ενημερωθείς για αυτές πολύ εύκολα. :)

 

Τα τεύχη της Anubis είναι πιο εύκολο να βρεθούν και σίγουρα είναι και φτηνότερα. Λογικά, ίσως βρεις κάποια σε κεντρικά κομιξάδικα. 

 

Για το Σπάιντερ-Μαν τώρα: ξεκίνησε από τις εκδόσεις Καμπανά το 1977 και μέχρι το 1992 έβγαλε 589 τεύχη, τα πρώτα 64 σε μεγάλο σχήμα και εν μέρει έγχρωμα (δυσεύρετα και ακριβά), τα 65-493 σε μικρό ασπρόμαυρο (όχι τόσο δύσκολα και σχετικά φτηνά) και τα 494-589 ξανά σε μεγάλο και εξολοκλήρου έγχρωμο σχήμα (κι αυτά εύκολα και σχετικά φτηνά). O τίτλος δημοσίευσε κυρίως ιστορίες από το Amazing Spider-Man, αλλά και από άλλες σειρές του Spider-Man και άλλων ηρώων. Αν και ήταν κακή ποιότητα έκδοσης, υπήρξε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα η μόνη μας επαφή με τα υπερηρωικά κόμικς, για αυτό και είχε κοινό

 

Μετά ανέλαβε η Μαμούθ Κόμιξ, που έβγαλε το περιοδικό Σπάιντερ-Μαν το 1993, το οποίο έφτασε μόνο στα 24 τεύχη και περιείχε ιστορίες από τη σειρά Spider-Man του Todd McFarlane. Δεν είναι ακριβά, αλλά δεν είναι εύκολο να βρεθούν, ίσως να υπάρχουν κάποια σε κεντρικά κομιξάδικα.

 

Λογικά, αυτά δεν τα πρόλαβες. Και εδώ, θα πρέπει να ξεκίνησες από Modern Times. Αυτοί, ξεκινώντας το 1996 έβγαλαν τις σειρές Spider-Man Adventures (27 τεύχη με υλικό της τηλεοπτικής σειράς για μικρότερο κοινό), The Amazing Spider-Man, (12 τεύχη με ιστορίες που είχε δημοσιεύσει πριν ο Καμπανάς),  Ultimate Spider-Man (6 τεύχη με σειρά από ένα νέο σύμπαν, βλέπε παρακάτω) και Σπάιντερ-Μαν (30 τεύχη με υλικό που δεν είχε δημοσιευτεί ξανά στην Ελλάδα από διάφορες σειρές του ήρωα). Δεν είναι εύκολα πλέον, αλλά βρίσκονται σχετικά φτηνά.

 

Και πάλι παραλαμβάνει τη σκυτάλη η Anubis, η οποία το 2005 κυκλοφορεί τη σειρά Ultimate Spider-Man (64 τεύχη με την ιστορία να ξαναρχίζει από την αρχή σε ένα εναλλακτικό σύμπαν), που λογικά την πρόλαβες στα περίπτερα. Στη συνέχεια, κυκλοφόρησαν αρκετοί τόμοι με περιπέτειες του ήρωα από το ¨κανονικό" σύμπαν της Marvel και η εταιρεία προχώρησε στην έκδοση της σειράς The Amazing Spider-Man (30 τεύχη).  Κατόπιν, κυκλοφόρησαν και κάποιο άλλοι τόμοι και τουλάχιστον δύο σειρές των τριών τευχών και ακόμα βγαίνουν τόμοι και από την Anubis, αλλά και από την Οξύ πλέον, αλλά κι αυτές είναι  πρόσφατες κυκλοφορίες και μπορείς να ενημερωθείς για αυτές πολύ εύκολα. :) 

 

Και για τον Σπάιντερ-Μαν, τα τεύχη της Anubis είναι πιο εύκολο να βρεθούν και σίγουρα είναι και φτηνότερα. Λογικά, ίσως βρεις κάποια σε κεντρικά κομιξάδικα. 

 

Να σημειώσω, ότι όλα τα τεύχη των σειρών του Ψαρόπουλου, της Μαμούθ,  της Πέργαμος και τα περισσότερα της Modern Times (και αυτών των ηρώων, αλλά και όλων των υπερηρωικών) έχουν σκαναριστεί από εμάς και μπορείς να τα δεις, να τα κατεβάσεις και να τα διαβάσεις σε Η/Υ στην ενότητα Εξωτερικές Πηγές, στην οποία ίσως δεν έχεις ακόμα πρόσβαση ως νέο μέλος (θα αποκτήσεις εν καιρώ) ή στο arxeiokomikgr

 

Αυτά! :beer:

Επεξεργασία από leonidio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ή απλά ρίξε μια ματιά στις εξωτερικές πηγές, που πρέπει να έχεις πρόσβαση:

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/forum/83-εξωτερικεσ-πηγεσ/

 

Εκεί θα βρεις να κατεβάσεις και να διαβάσεις (σε tablet είναι το καλύτερο) ολόκληρες σειρές από Ελληνικά κόμικ! 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

8 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Ή απλά ρίξε μια ματιά στις εξωτερικές πηγές, που πρέπει να έχεις πρόσβαση:

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/forum/83-εξωτερικεσ-πηγεσ/

 

Εκεί θα βρεις να κατεβάσεις και να διαβάσεις (σε tablet είναι το καλύτερο) ολόκληρες σειρές από Ελληνικά κόμικ! 

 

:cheers3:

 

Σωστή επισήμανση, εγώ τα μπέρδεψα λίγο και το διόρθωσα στην προηγούμενη ανάρτησή μου. Ευχαριστώ, Δημήτρη! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34862
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν εχω λογια. Ηξερα πως εδω περα θα βγαλω ακρη με τον χαμο που γινεται! Σας υπερ-ευχαριστω ολους! @leonidio Τετοια αναλυση δε την περιμενα. ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ, αλλα δεν την περιμενα. Εγινε ενα μεγαλο ξεκαθαρισμα στο κεφαλι μου. Σε υπερ-ευχαριστω. Και ολους φυσικα για τις απαντησεις σας. Φιλε @spiderman ΕΥΓΕ! Μπορει κι εγω σε κανα 3μηνο να πλησιαζω το επιπεδο σου! Και επισης @constantinople οι εξωτερικες πηγες ηταν ενας θησαυρος! Συγκινηθηκα με καποια απο αυτα που ειδα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 8/15/2019 at 12:00 PM, leonidio said:

Εάν θέλεις να ψάξεις κάθε τεύχος από όλες τις σειρές, μπορείς να μπεις στο comicbookdb.com, που περιέχει πληροφορίες για κάθε τεύχος ξεχωριστά (σεναριογράφος, σχεδιαστής, υπόθεση κτλ), εφόσον φυσικά αυτές οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες (συνήθως είναι). Συγγνώμη, που δεν δίνω λινκ, αλλά για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

 

Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει θέμα για τις συνδέσεις από όλη την Ευρώπη λόγω GDPR. Επί του πρακτέου πάντως, προσωπικά μπαίνω εκεί με Tor.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34862
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σας ΥΠΕΡευχαριστω ολους :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.