Μετάβαση στο περιεχόμενο

Superman: Red Son (2020)


Γάντζος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

233.jpg

 

Announced at San Diego Comic-Con on July 19, 2019. An animated adaptation of a three issue, 2003 miniseries by Mark Millar, Dave Johnson, and Killian Plunkett is set to be released in 2020.

 

Πηγη: wiki

 

[imdb=tt10985510]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αρχισε να κυκλοφορει στα γνωστα μερη :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μιας και το είδα, ας γράψω πρώτος τη γνώμη μου. Κάθε νέα ταινία DC την περιμένω με ανυπομονησία, καθώς πάντα βρίσκουν τρόπο να βγάζουν ένα ενδιαφέρον το αποτέλεσμα είτε η ιστορία ακολουθεί αυστηρά το κόμικ είτε όχι. Στην προκειμένη περίπτωση, δεν έχω διαβάσει δυστυχώς το Red Son οπότε δε μπορώ να κρίνω την ταινία σε σύγκριση με το source material κάτι που στις animated ταινίες πάντα δίνει ή αφαιρεί πόντους. Αν δηλαδή παρεκκλίνουν από αυτό με αρνητικό τρόπο και η ταινία γίνει βαρετή, τότε η κριτική μου είναι αυστηρότερη. Αυτό το ερώτημα σίγουρα θα μπορεί να το απαντήσει κάποιος άλλος όμως :)

 

Εν τέλει μου άρεσε αρκετά το Red Son. Εξετάζει τις σχέσεις του Superman με τον Lex και τη Lois υπό ένα τελείως διαφορετικό πρίσμα και μάλιστα στους δύο τελευταίους δίδεται μία τελείως άλλη διάσταση σε σχέση με αυτή που τους έχουμε συνηθίσει. Η κριτική που γίνεται δεν αφορά μόνο τη Ρωσία, αλλά εμμέσως πλην σαφώς και την Αμερική, παρουσιάζοντας αρνητικές πλευρές στις ιδεολογίες και των δύο, αλλά κυρίως μου άρεσε το πως οι χαρακτήρες ουσιαστικά απέδιδαν τις διαφωνίες τους στην ιδεολογική ταυτότητα του αντιπάλου τους, κοινώς ο Superman ήταν κακός για τον Lex γιατί ήταν κομμουνιστής και ο Lex ήταν κακός για τον Superman, γιατί ήταν ένας καπιταλιστής. Εκτός αυτών η ροή ήταν αρκετά καλή, γι' αυτό και η αργή και σταθερή μετάλλαξη του Superman από έναν αγνό τύπο που θέλει το καλό του Κόμματος σε έναν ηγέτη ίδιο με τους προκατόχους του (θύμισε πολύ Όργουελ και συγκεκριμένα Φάρμα των Ζώων) απεικονίστηκε εξαιρετικά. Όσον αφορά την ιστορία, μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο ενεπλάκησαν ο Batman και η Wonder Woman, θεωρώ πως τους είδαμε και τους δύο ακριβώς όσο έπρεπε.

 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά, δε θεωρώ πως εν έτει 2020 μπορούμε να έχουμε παράπονο από τη DC, τόσο το voice acting όσο και το animation δε με άφησαν παραπονεμένο. Overall, αρκετά καλό, θέλω να διαβάσω και το κόμικ για να μπορώ να έχω 100% εικόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ειναι μερικες φορες που το αρχικο υλικο ειναι τοσο πλουσιο και καλοδουλεμενο στην ολοτητα του, που οποιαδηποτε προσαρμογη του μαλλον θα ειναι υποδεεστερη. Θεωρω οτι εχουμε να κανουμε με μια τετοια περιπτωση. Δεν ειναι οτι θυμομουν απεξω κι ανακατωτα το αρχικο κομικ, παει εναμισης χρονος σχεδον απο τοτε που το διαβασα, αλλα εχοντας το διπλα μου κατα την διαρκεια της ταινιας και ξεφυλλιζοντας το για να δω ομοιοτητες, παντα θυμομουν ποσο δυνατες σκηνες και γραψιμο ειχε, κατι που εδω δεν ειδα. Ισως ειναι αδικο να το κρινω αποκλειστικα με βαση το πρωτοτυπο, αλλα μιλαμε για μια εξαιρετικα πολυπλοκη ιστορια. Μαλιστα ειναι και αρκετα πολιτικα φορτισμενη, τοσο που αν δεν προσεξεις, μπορει να θεωρηθει οτι εισαι υπερ ή κατα συγκεκριμενων ιδεολογιων. Το κομικ νομιζω ηταν αρκετα προσεκτικο στο να διατηρησει αυτες τις ευθραυστες ισορροπιες. Εδω πολλες φορες σαν να ενιωσα οτι προσπαθει παραπανω να κανει μια κριτικη στον κομμουνισμο, που δεν ειναι τοσο η θεματικη του αρχικου υλικου. Περαν αυτου, πολλα δυνατα σημεια ελειπαν. Ηταν σαν να τικαρει κουτακια οτι πεταω μεσα αυτο, αυτο, κι αυτο που εγινε στο κομικ και ειμαι κομπλε, χωρις παραλληλα να συνδυαζει το δυνατο γραψιμο που υπηρχε εκει. Σαν να ενιωθα οτι προχωραει πολυ γρηγορα, δεν περναει αρκετη ωρα να μας δειξει πχ στη σχεση Σουπερμαν-Σταλιν, πως ξεκιναει και πως καταληγει να ναι δικτατορας, την ολη ιστορια του Μπατμαν επισης, την αντιπαλοτητα με τον Λουθορ και την Αμερικη, σαν να τα περνα λιγο στο ντουκου ολα. Ισως καποιες σχεσεις πχ Λειν-Λουθορ να τις κανει λιγο πιο οργανικες και να περιοριζει λιγο την μοχθηρια του Λουθορ κ να τον κανει πιο ανθρωπινο αλλα μαλλον εκει θα περιοριζα το τι ειχε να προσφερει αυτη η μεταφορα. Μιλαμε για ενα κομικ που ειχε ενα τρομερα ανατριχιαστικο, συγκινητικο mindfuck τελος κιολας που εδω δεν χρησιμοποιησαν καν. Σιγουρα δεν ειναι κακη, βλεπουμε κι εδω την καταπτωση ενος Σουπερμαν τυφλωμενου απο την ιδεολογια του να προσπαθει να ελεγξει ολοκληρο τον κοσμο θεωρωντας οτι κανει το καλο, αλλα μαλλον μου φανηκε λιγο σαν ξαναζεσταμενο φαγητο το ολο πραγμα. Δεν ειναι και για 6,3 που εχει στo IMDB, θεωρω αυτο εγινε μαλλον λογω ευαισθητης θεματολογιας κλπ, θα της εβαζα ενα 7,5/10 το πολυ, 7 στο IMDB εγω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ο Λεξ Λούθορ μου φάνηκε πιο φυσιολογικός σε σχέση με τον κόμικ, που πιστεύω ότι το παράκαναν με τις δυνατότητες του.

Επίσης ξεφεύγει αρκετά από τη συνηθισμένη οπτική των υπερηρωικών αφού ασχολείται με τα πολιτικά δρώμενα Ρωσίας-Αμερικής. 

Δεν είναι η αγαπημένη μου θεματολογία, παρόλα αυτά  την είδα ευχάριστα. 

Είχε διαφορές από το κόμικ με την πιο σημαντική να είναι το τέλος όπου το βρήκα πολύ υποδεέστερο. Του κόμικ ήταν αριστουργηματικό! :respect:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.