Μετάβαση στο περιεχόμενο

Thor: Love Αnd Thunder (2022)


Matt

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34891
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Τελικά έσκασε και trailer. Εντυπωσιακό οπτικά, αρκετό χιούμορ που προσωπικά δε με πολυτρέλανε, αλλά και πάλι δε μπορώ να δηλώσω τόσο πολύ εντυπωσιασμένος. Περιμένω το τελικό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1 ώρα πριν, nikolas12 είπε:

282199041_1486451165115824_5558926124994055579_n.jpg

 

Ανεξαρτήτως τρέιλερ, το πρώτο πόστερ της ταινίας που δημοσίευσε η Marvel είναι εντυπωσιακό.

Το τρέιλερ ξέχασες 

Edit: ώπα σορρυ είμαι από κινητό και ούτε είδα την επόμενη σελίδα. 

 

Κι εγώ δεν ενθουσιαστηκα. Ο Μπειλ ωραίος αλλά πολλές σάχλες.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδιά κάπως άσχετο αλλά μιας κ μιλάμε για Θωρ προσπαθώ να θυμηθώ το τίτλο μιας ταινίας που εχω δει εδώ κ πολύ καιρο που εχει σχέση με τη Σκανδιναβική μυθολογία. Εχει να κανει με εναν ταξιδιώτη αν θυμάμαι καλα που βγαζει ηλεκτρισμο απο τα χερια του, μπλέκεται με μια ψυχολόγο γαι να βάλει ακρη ποιος ειανι  κ μάλιστα εχει ενα πικρο τέλος που σε αφήνει λίγο κόκκαλο, αφου  νομίζω εμφανίζεται ο Θωρ η ο απόγονος του κ τα κανει πουτ.....  Την θυμάμαι γιατί εχοντας δει πριν απο αυτή τη το Ραγναροκ, τις ειχα συγκρίνει με τη πρώτη να είναι πολύ καλύτερη απο τη κωμωδία της Μαρβελ. Μηπως θυμάται-γνωριζει κανεις  πως λέγεται

Επεξεργασία από tomas good
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3 hours ago, nikolas12 said:


image.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Με μια πρωτη γρηγορη ματια,συμπαθητικο τρειλερ.
O Θορ δεν ειναι και απο τους ιδιαιτερα αγαπημενους μου, δεν εχω διαβασει πολλα πραγματα,(παρολο που το Thor Ragnarok που λαμβανει μερος κατα το event Avengers Disassembled,ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου stories γενικα απο marvel) αλλα εχω ακουσει οτι το run του Τζεισον Ααρον (το οποιο εχει να κανει με τον villain της ταινιας) ειναι αρκετα καλο και ψαχνω χρονο να το αρχισω.

Πισω στο τρειλερ,μαρεσει που η Portman ειναι η δικη μας και οχι καποια αλλη απο αλλη Earth και μαρεσε και οτι ο κακος φαινεται οσο σκοτωνει τοσο αλλαζει,κατι το οποιο μαλλον εχει να κανει με το ξιφος του(διαλυει εναν ολοκληρο πλανητη αν ειδα καλα)..
Δεν μαρεσε ο Διας και δεν μαρεσε και η σκηνη που κλεινει το τρειλερ με τον Δια και τον Θορ..Αλλα Γουατιτι ειναι αυτος και δεν αλλαζει.

Οπτικα θα ναι πανεμορφο,δραση θα εχει,κομιξιστικο στυλ θα εχει αλλα θα χουμε και υπερβολικα ξεχειλωμενη κωμωδια οπως ειχαμε και στο Ραγκναροκ με τον Χουλκ.

Περιμενω λιγο παραπανω το τελος της ταινιας για να δω αν και πως θα κλεισει ο κυκλος του Θορ στο MCU.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12917
  • Reputation:   94435
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν βλέπω να έχει μπει αυτό το μικρό teaser, οπότε ας το βάλουμε κι αυτό να υπάρχει. :P 

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Σε κάποιο τρέιλερ έχω ακούσει το όνομα Betta Ray Bill. Λέτε να εμφανιστεί κι αυτός; Γιατί το δεύτερο σφυρί του Θωρ μοιάζει με αυτό του Betta Ray Bill από τα κόμιξ!

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το είδα σήμερα. Η αλήθεια είναι ότι οι προσδοκίες μου ήταν πολύ χαμηλές μιας και θεωρώ τον Waititi μεγάλο σάχλα, οπότε σε σχέση με το τι περίμενα όταν άκουγα ότι θα έχει ακόμα περισσότερη κωμωδία απ' το Ragnarok, μου φάνηκε αρκετά οκ. Χωρίς βέβαια να ξετρελάθηκα με κάτι, όπως ακριβώς και με το τελευταίο Doctor Strange.

 

Δεν θα μπω στη διαδικασία να το συγκρίνω με τα κόμικς και το Thor run του Jason Aaron, θα ήταν άδικο μιας και εκεί, λίγο που του έχω ρίξει μια ματιά, έχουμε να κάνουμε με κάτι επικών διαστάσεων και σοβαρού κλίματος, που δεν θα περίμενα με τίποτα από τον Waititi. Πάντως, για τα κομμάτια που εμπνεύστηκε, δηλαδή τον Gorr και την Mighty Thor, κάνει μια αρκετά καλή προσπάθεια να τα μεταφέρει στη μεγάλη οθόνη. Ο Μπέιλ και η Πόρτμαν ήταν τα αγαπημένα μου κομμάτια της ταινίας. Ο Θωρ οκ ο γνωστός μπουνταλάς που βλέπουμε τα τελευταία 5 χρόνια, από το Ragnarok κι έπειτα (με εξαίρεση την άψογη ισορροπία που κράτησε στο Infinity War). Η σχέση του με την Τζέιν ήταν αρκετά ωραία δοσμένη, μάλλον στο καλύτερο επίπεδο που την έχουμε δει στο MCU, μιας και στα πρώτα 2 δεν τους είχαν δώσει πάρα πολύ χώρο θεωρώ να μας πείσουν για την χημεία τους, η οποία εδώ υπάρχει σίγουρα. 

 

Το χιούμορ διάχυτο όπως θα περιμέναμε, ειδικά στο πρώτο μισό είναι λες και βλέπεις σκετσάκια-παρωδία MCU, αλλά οκ, αναμενόμενο. Το καλό ήταν ότι όταν εμφανιζόταν ο Γκορ κρατούσαν κάπως πιο σοβαρό το κλίμα και ότι αν μη τι άλλο, σε σχέση με το Ragnarok, θεωρώ έδωσαν περισσότερο χώρο στις συναισθηματικές στιγμές να αναπνεύσουν. Είχε και αρκετά ωραίες μάχες, ευφάνταστες, με ωραία κινηματογράφηση, χορογραφία και μουσική. Απλά, όπως είπα, δεν μου έδωσε αυτό το κάτι παραπάνω. Δεν ένιωσα στιγμή ότι βλέπω κάτι φοβερό. Σαν κατάληξη κιόλας, το ένιωσα και λίγο ξεπέτα. Μπορεί να με έχει κουράσει το MCU αλλά με εξαίρεση το Spider-Man , τη σειρά του Loki και κάποια επεισόδια WandaVision, είναι κάτι που νιώθω σε όλη την 4η φάση. Απλά κάτι safe και αξιοπρεπές που οκ καλά πέρασα, αλλά δεν θα μου μείνει και σαν εμπειρία ιδιαίτερα.

 

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το είδα κι εγώ και ήταν τόσο κακό όσο το περίμενα!

Λόγω της θεματολογίας του, με Gorr-Jane Foster έπρεπε να είναι αρκετά σοβαρό κι όχι μια κλασική σαχλίτσα τύπου Ragnarok!

Από οπτικής άποψης είναι μια χαρά ,αλλά από εκεί  και μετά υπάρχουν αρκετές αδυναμίες.

Δεν ξέρω αν η Marvel θέλει έναν χαρακτήρα παλιάτσο και δεν ξέρω αν η επόμενη ταινία θα είναι στο ίδιο μοτίβο με τον Ηρακλή (της Marvel) να κονταροχτυπιέται με τον Θωρ  για τα πρωτεία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Τα trailers μου είχαν δημιουργήσει λίγο hype όμως μετά βγήκαν τα αρνητικά reviews οπότε πήγα με χαμηλές προσδοκίες. Τελικά, μπορώ να πω ότι η ταινία ήταν χειρότερη απ' ότι περίμενα σε πολλά σημεία. Τα πρώτα 20 λεπτά, λ.χ. μοιάζουν με παρωδία τύπου Screen Junkies. Η πλοκή υποκινείται από macguffins με αποτέλεσμα το συναίσθημα να χάνεται στο υπόβαθρο και να μην μπορείς να επενδύσεις σε αυτό αρκετά ώστε να σου κρατηθεί το ενδιαφέρον. Μεγάλα κομμάτια της ταινίας είναι αχρείαστα όπως το subplot με τον Δια και ο Korg και η Valkyrie δεν κάνουν και τίποτα σημαντικό. Το χιούμορ του Waititi δεν με κούρασε όμως δεν μπορώ να πω ότι το βρήκα αστείο.

Τώρα, στα θετικά, πιστεύω το αποκορύφωμα της ταινίας ήταν ο Christian Bale ως Gorr. Φανταστική ερμηνεία και ο χαρακτήρας, αν και μερικές φορές άγγιζε τα όρια του κλισέ, ήταν καλογραμμένος. Μακάρι να είχε περισσότερο screentime. Ο Chris Hemsworth μου άρεσε ως Thor. Πιστεύω πως έχει την απαραίτητη γοητεία για να ηγηθεί ένα blockbuster και η ερμηνεία του ήταν δυνατή στη κωμικές σκηνές αλλά η αδυναμία του σεναρίου δεν του έδινε την ευκαιρία να λάμψει. Το τέλος της ταινίας είναι και το πιο δυνατό σημείο. Κατάφερε να με κάνει να νιώσω κάτι για τους χαρακτήρες και το κλείσιμο ήταν ικανοποιητικό. Το mid-credits scene με ενθουσίασε καθώς είμαι fan του χαρακτήρα που εμφανίστηκε. Όταν το καλύτερο κομμάτι μιας ταινίας είναι το tease για την επόμενη, κάτι πάει λάθος.

Αν βγει Thor 5 ελπίζω να το αναλάβει άλλος σκηνοθέτης. Ήδη στο mid-credits ο τόνος φαινόταν αρκετά διαφορετικός και μακάρι να κρατηθεί έτσι. Γενικά θα έλεγα πως αυτή η ταινία είναι η λιγότερο αγαπημένη μου στο MCU. Δεν ξέρω αν είναι όντως τόσο κακή ή απλά δεν είναι για εμένα ή έχει αρχίσει να με κουράζει το MCU. Γενικά παρατηρώ πως η τέταρτη φάση έχει αρχίσει να κουράζει. Ίσως οφείλεται στην υπερβολική παραγωγή ταινιών και σειρών και το γεγονός ότι δεν φαίνεται να οδηγεί πουθενά. Όπως και να 'χει, θα αρχίσω να βλέπω πιο επιλεκτικά τις ταινίες της Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το είδα και εγώ χθες. Τελικά η βαθμολογία που παίρνει στο IMDB 6.9 είναι ακριβής θα έλεγα. Το παράκαναν με τους αστείους διαλόγους. Ακόμα και από θέμα διασκέδασης στο 3 είχα περάσει καλύτερα. Ευτυχώς που υπάρχει ο Christian Bale, αν και με αφήνει με το παράπονο του πως θα ήταν αν η ιστορία του Gorr ήταν ακριβώς όπως και στα κομικς... Δεν ήταν κάτι φοβερό τελικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34891
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λόγω κόβιντ που κόλλησα δύο μέρες πριν την πρεμιέρα, κατάφερα να πάω επιτέλους να το δω την Πέμπτη. Η αλήθεια είναι ότι σε αντίθεση με το Ragnarok, δεν ήμουν καθόλου εντυπωσιασμένος από αυτό που θα πήγαινα να δω, αλλά ας όψεται που MCU είναι αυτό. Εν τέλει δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είχε στο κεφάλι του ο Waititi και έφτιαξε μια ταινία μετά βίας δύο ωρών που δε θυμίζει όμως ούτε Thor, ούτε Guardians, ούτε προσφέρει κάτι καινούριο. Και το χειρότερο είναι ότι υπήρχε μια τεράστια παγίδα που μπορούσε να πέσει, αυτή του να αναλωθεί σε ένα ακατάσχετο προσκύνημα της Natalie Portman ως η νέα Thor, φέρνοντας τον Hemsworth σε β ρόλο στις ταινίες και δεν έπεσε και παρ' όλα αυτά πάλι το πήγαν λάθος!

 

Αρχικά είδα πολύ κόσμο να λέει για υπερβολικό χιούμορ και ειλικρινά αναρωτιέμαι σε αυτήν την ταινία, αυτό σας πείραξε; Το χιούμορ πάντα υπάρχει στο MCU και το Thor αυτό προφανώς θα ήταν κωμωδία, τα πέντε αστεία παραπάνω δεν είναι πρόβλημα. Πρόβλημα είναι να έχεις έναν πολύ δυνατό κακό, μια ηθοποιάρα σαν τον Bale και να τον χτίζεις τρία λεπτά. Πρόβλημα είναι σε αντίθεση με το Ragnarok να μη νιώθεις δέσιμο ή συμπάθεια για κανένα χαρακτήρα, πρόβλημα είναι ότι η Valkyrie και ο Korg πέρασαν παντελώς αδιάφοροι και ούτε καν το κεντρικό ζευγάρι δεν κέρδισε κάτι από όλο αυτό. Όχι παιδιά, το θέμα δεν είναι τα αστεία, το θέμα είναι η μικρή διάρκεια, η απουσία μιας κάποιας επικότητας, η απουσία καλού σεναρίου με δομή και γενικότερα η αρπακολλατζίδικη δουλειά που έχει γίνει.

 

Κάθε ταινία του MCU ακόμα και σε αυτήν τη μέτρια Phase Four έχει ένα σκοπό. Κάποτε ήταν να έρθει ο Loki, μετά ο Thanos, τώρα είναι να αναπτυχθεί το Multiverse και να εισαχθεί μια νέα γενιά ηρώων στις ταινίες. Που ήταν όλο αυτό χθες; Τι σκοπό είχε το Thor: Love and Thunder; Τι έφερε στο Multiverse; Πόσα βήματα πήγε πιο κάτω ο Thor; Αυτή θα έπρεπε να είναι η κριτική μας και δυστυχώς η Marvel έχοντας βρει τη μηχανή τυπώματος χρήματος, συνεχίζει μετά το Endgame να δίνει μέτριες ή στην καλύτερη απλώς καλές ταινίες, χωρίς σκοπό και νόημα. Αν όλα θα μπουν σε τάξη με το Phase Five; Ίσως, προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στην εταιρία, γιατί και κάπου στον Ultron στραβοπάτησε πάλι και μετά έδωσε αρκετές ταινιάρες. Μένει να δούμε το νέο Black Panther και ύστερα να έρθουν μερικές δυνατές ταινίες όπως το τρίτο Ant Man που θα έχει Kang και ο Blade.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάζοντας πάντως κριτικές σαν και αυτή είναι ο κύριος λόγος που δεν πήγα να το δω στο σίνεμα. Θα περιμένω απλά να μπει στο Disney+ κάποια στιγμή μέχρι τον Σεπτέμβρη να το δω για να έχω εικόνα και μέχρι εκεί. Πάντως για το χιούμορ του Waititi, έχοντας δει το Ragnarok (προφανώς εννοώ δουλειές του εντός MCU) είναι από τις περιπτώσεις που αν είναι παραπάνω απ'όσο αντέχει κάποιος δημιουργεί κι αυτό σοβαρό θέμα. Σίγουρα με ένα καλό σενάριο, αυτό θα ήταν το λιγοτέρο που θα μας απασχολούσε. Αλλά είναι κι αυτό ένα θέμα.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Και μένα οι προσδοκίες μου ήταν χαμηλές και δικαιώθηκα, καθώς για ταινία Thor ήταν αρκετά μέτρια. Ο Waititi το παρακάνει τόσο πολύ με το χιούμορ σε βαθμό που καταντάει κουραστικό. Κρίμα γιατί θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη και πιο επική καθώς είχε έναν εξαιρετικό Villain (respect στον Bale) και πολύ ωραίο τέλος. Μου άρεσε και η όλη φάση με τον Δία και μάλλον ήταν αναμενόμενο αυτό που είδαμε στη mid-credit σκηνή. Βαθμολογία 7/10. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   124
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Για αρκετό διάστημα στην αρχή η ταινία έβγαζε μουντ παρωδίας. Μέχρι και οι ηθοποιοί έπαιζαν λες και συμμετείχαν σε τέτοια ταινία.

Αποκορύφωμα της καφριλας για μένα ήταν η σκηνή αλα Χάρι Πότερ με το πέταγμα στο αέρα με το σκουπόξυλο.

Η γνώμη μου είναι ότι η ταινία βγήκε απλά για να βγει. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έκατσα να δω και εγώ! Βρε σκηνοθέτη Τουίτη η κάπως έτσι. Τι σου έφταιξε ο φουκαράς ο Θωρ και μας τον έκανες Κοντσίτα Βουρστ; Άντε και το επόμενο να το σκηνοθετήσουν οι αδερφοί Ζούκερ, πιο σοβαρό θα βγει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όποιον ενδιαφέρεται να το δει, η ταινία θα μπει 8 Σεπτεμβρίου στο Disney Plus

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Παρακολούθησα την ταινία, πριν κάποιο καιρό . Δεν μπορώ να πω ότι μέ ενθουσίασε. Δεν θα κρίνω γενικά την ιστορία, δεν είμαι εξ'άλλου ειδικός στο σύμπαν αυτό, αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις:

 Τα θετικά:

1)Το πρώτο μέρος είχε καλό χιούμορ.

2) Οι σκηνές μάχης ήταν πολύ εντυπωσιακές.

3)Οι ερμηνείες ήταν καλές- αυτή που ξεχώρισα βέβαια, ήταν του κακού(Christian Bale).

 

Τα αρνητικά(έχει spoilers- προχωράτε με δική σας ευθύνη):

  

1)Στην αρχή, ο πρώτος θεός που πεθαίνει λέει ότι δεν τον νοιάζει που εξολοθρεύτηκαν όλοι οι πιστοί του, καθώς θα έρθουν κι άλλοι. Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό; Αν πάψει ο κόσμος να σε πιστεύει, δεν είσαι θεός, είσαι ένα τίποτα. Άρα όλοι αυτοί, θα έπρεπε να παλεύουν για το ποιος θα έχει μεγαλύτερη επιρροή κι όχι να αδιαφορούν.

2)Επίσης δεν μού άρεσε που "γελοιοποιούσε" τους αρχαίους θεούς. Δεν μιλάω μόνο για τον Δία, αλλά για θεότητες της Αιγύπτου, της Λατινικής Αμερικής(Μάγια, Ίνκα, Αζτέκοι)που καθόντουσαν στο συμβούλιο των θεών.

3) Ο Δίας πέφτει ξερός από τον κεραυνό

του(μετά βέβαια αποδεικνύεται ότι επέζησε) είναι δυνατόν, ένας Θεός, τέτοιου βεληνεκούς, να τραυματίζεται σοβαρά, από το δικό του όπλο;

4)Το τσεκούρι του Θορ, ήταν το κλειδί για την Αιωνιότητα, ένα πλάσμα που θα μπορούσε, να εξολοθρεύσει όλους τους Θεούς και κανένας δεν το ξέρει. Είναι δυνατόν, ολόκληροι Θεοί, να μην έχουν το κλειδί, μέσα στον μυστικό τους κόσμο;

5) Τέλος, το τέλος με άφησε ανικανοποίητο. Ο Θορ είπε στον κακό για την αγάπη και ο κακός, ξαφνικά από εκδικητικό ψυχοπαθή, μετατράπηκε σε καλό πατέρα που ζήτησε την ανάσταση της κόρης του και την άφησε(γιατί ο ίδιος πέθανε) με τον- μέχρι πρότινος- θανάσιμο εχθρό του.

 

Γενικά υπάρχουν κι άλλα, όπως τοχ

ιούμορ στο δεύτερο μέρος της ταινία, το οποίο με κούρασε(ενώ στο πρώτο μέρος ήταν πολύ στρωτό και τοποθετημένο εκεί που έπρεπε) ή ας πούμε η ομοιότητα του κακού με τον Βολντεμορ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

37 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Παρακολούθησα την ταινία, πριν κάποιο καιρό . Δεν μπορώ να πω ότι μέ ενθουσίασε. Δεν θα κρίνω γενικά την ιστορία, δεν είμαι εξ'άλλου ειδικός στο σύμπαν αυτό, αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις:

 Τα θετικά:

1)Το πρώτο μέρος είχε καλό χιούμορ.

2) Οι σκηνές μάχης ήταν πολύ εντυπωσιακές.

3)Οι ερμηνείες ήταν καλές- αυτή που ξεχώρισα βέβαια, ήταν του κακού(Christian Bale).

 

Τα αρνητικά(έχει spoilers- προχωράτε με δική σας ευθύνη):

  

1)Στην αρχή, ο πρώτος θεός που πεθαίνει λέει ότι δεν τον νοιάζει που εξολοθρεύτηκαν όλοι οι πιστοί του, καθώς θα έρθουν κι άλλοι. Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό; Αν πάψει ο κόσμος να σε πιστεύει, δεν είσαι θεός, είσαι ένα τίποτα. Άρα όλοι αυτοί, θα έπρεπε να παλεύουν για το ποιος θα έχει μεγαλύτερη επιρροή κι όχι να αδιαφορούν.

2)Επίσης δεν μού άρεσε που "γελοιοποιούσε" τους αρχαίους θεούς. Δεν μιλάω μόνο για τον Δία, αλλά για θεότητες της Αιγύπτου, της Λατινικής Αμερικής(Μάγια, Ίνκα, Αζτέκοι)που καθόντουσαν στο συμβούλιο των θεών.

3) Ο Δίας πέφτει ξερός από τον κεραυνό

του(μετά βέβαια αποδεικνύεται ότι επέζησε) είναι δυνατόν, ένας Θεός, τέτοιου βεληνεκούς, να τραυματίζεται σοβαρά, από το δικό του όπλο;

4)Το τσεκούρι του Θορ, ήταν το κλειδί για την Αιωνιότητα, ένα πλάσμα που θα μπορούσε, να εξολοθρεύσει όλους τους Θεούς και κανένας δεν το ξέρει. Είναι δυνατόν, ολόκληροι Θεοί, να μην έχουν το κλειδί, μέσα στον μυστικό τους κόσμο;

5) Τέλος, το τέλος με άφησε ανικανοποίητο. Ο Θορ είπε στον κακό για την αγάπη και ο κακός, ξαφνικά από εκδικητικό ψυχοπαθή, μετατράπηκε σε καλό πατέρα που ζήτησε την ανάσταση της κόρης του και την άφησε(γιατί ο ίδιος πέθανε) με τον- μέχρι πρότινος- θανάσιμο εχθρό του.

 

Γενικά υπάρχουν κι άλλα, όπως τοχ

ιούμορ στο δεύτερο μέρος της ταινία, το οποίο με κούρασε(ενώ στο πρώτο μέρος ήταν πολύ στρωτό και τοποθετημένο εκεί που έπρεπε) ή ας πούμε η ομοιότητα του κακού με τον Βολντεμορ.

 

Για αυτό το λόγο η ταινία έχει πάρει τη κάτω βόλτα τη δεύτερη εβδομάδα προβολής, Η Disney δεν νοιάζεται για τις ''σωστές'' παρατηρήσεις μας αλλά μόνο για το ανούσιο χαζό χιούμορ που μετάτρεψε τον Θορ σε φλώρο θεό. Όλη η ταινία ουσιαστικά ήταν το νηπιαγωγείο όπως τη αποκάλεσε η Αμερική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

5 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 

Για αυτό το λόγο η ταινία έχει πάρει τη κάτω βόλτα τη δεύτερη εβδομάδα προβολής, Η Disney δεν νοιάζεται για τις ''σωστές'' παρατηρήσεις μας αλλά μόνο για το ανούσιο χαζό χιούμορ που μετάτρεψε τον Θορ σε φλώρο θεό. Όλη η ταινία ουσιαστικά ήταν το νηπιαγωγείο όπως τη αποκάλεσε η Αμερική.

Spoiler

Έτυχε να την δω χθες βράδυ. Συμφωνώ απόλυτα. Ανούσια εντελώς. Ο Θορ παρουσιάζεται σαν χαζοχαρούμενος, χωρίς καμία εξέλιξη μετά από τόσες μάχες, απώλειες/περιπέτειες. Ασόβαρος. Πολύ παιδική ταινία γεμάτη χρώματα που κουράζουν πολύ στο μάτι. 

Για τον Δια με κάλυψε ο @ Θοδωρής Καραπάνος . Τραγική η αποτύπωση του ως χοντρό με φούστα, να κατεβαίνει τις σκάλες με θηλυπρέπεια και να έχει εμμονή με τα όργια. Πόσο μάλλον να του παίρνουν την αστραπή/όπλο τόσο εύκολα. Ευτυχώς δεν τον σκότωσαν κιόλας.

Spoiler

Να δούμε στην επόμενη ταινία τι θα κάνουν και με τον Ηρακλή που εμφανίστηκε μετά τους τίτλους τέλους.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Macchia nera είπε:
Spoiler

Να δούμε στην επόμενη ταινία τι θα κάνουν και με τον Ηρακλή που εμφανίστηκε μετά τους τίτλους τέλους.

 

Ό,τι και με τους άλλους. Μαντάρα

 

11 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

1)Στην αρχή, ο πρώτος θεός που πεθαίνει λέει ότι δεν τον νοιάζει που εξολοθρεύτηκαν όλοι οι πιστοί του, καθώς θα έρθουν κι άλλοι. Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό; Αν πάψει ο κόσμος να σε πιστεύει, δεν είσαι θεός, είσαι ένα τίποτα. Άρα όλοι αυτοί, θα έπρεπε να παλεύουν για το ποιος θα έχει μεγαλύτερη επιρροή κι όχι να αδιαφορούν.

 

Θα εμφανιστείς μπροστά σε καινούριους , θα κάνεις επίδειξη δύναμης και μια χαρά...Κάντε με θεό να σας δείξω πως γίνεται η δουλειά.

 

Εγώ, να σας πω την αλήθεια, τα έχω κόψει τα marvolomovies από καιρό, οπότε έχω ησυχάσει από τις χαζομάρες της Disney. Δε παλεύεται όλο αυτό το πράγμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 25/8/2022 στο 11:09 ΜΜ, PowerRangers8 είπε:

Για αυτό το λόγο η ταινία έχει πάρει τη κάτω βόλτα τη δεύτερη εβδομάδα προβολής, Η Disney δεν νοιάζεται για τις ''σωστές'' παρατηρήσεις μας αλλά μόνο για το ανούσιο χαζό χιούμορ που μετάτρεψε τον Θορ σε φλώρο θεό. Όλη η ταινία ουσιαστικά ήταν το νηπιαγωγείο όπως τη αποκάλεσε η Αμερική.

Ο Θωρ είναι το οφθαλμόλουτρο για τις γυναίκες και το comic relief των team ups. Καιρό τώρα. Απορώ τί περιμένατε; Η ταινία έπρεπε να είναι διασκεδαστική και τίποτα παραπάνω και αυτό ήταν. Πέρασε καλά ο γιος μου άρα μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα μπήκε τελικά όπως είχε ανακοινωθεί στο Disney Plus, οπότε το είδα κι εγώ. Το πρωτο συμπέρασμα που έβγαλα με το που τελειωσε ήταν ότι ένιωσα αντιστρόφως ανάλογα από το Dr Strange. Δηλαδή εκεί ο Raimi έσωσε με την παρουσία του κάτι που αλλιώς δεν θα βλεπόταν με τίποτα κι εδώ ο Waititi πάλευε με τον εαυτό του να κάνει κάτι που στην θεωρία θα μπορούσε να είναι πολύ καλό, να μην βλέπεται. Πολύ κακό πρώτο μισό, συμπαθητικό δεύτερο μισό που έσωσε κάπως την ταινία για μένα. Το στενάχωρο είναι ότι υπήρχε ένας Bale που πάλευε μόνος του ουσιαστικά. Υπήρχαν βέβαια κι άλλα θετικά στοιχεία όπως ο Δίας του Russell Crowe ή οι δραματικές σκηνές του 2ου μισού αλλά μέχρι εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από τις 28 ταινίες του MCU που είχαν βγει πριν από αυτή, δεν έχω δει μέχρι στιγμής το Hulk του 2008 και το Thor 2 του 2013. Όλα τα άλλα τα έχω δει. Με κάποια πέρασα σούπερ, με κάποια οκ, κάποια δεν ήταν καλά. (Πλην του Doctor Strange, όλα τα άλλα του Phase 4). Ε, εδώ την παρατήσαμε τη ταινία κάπου στο 40? Μετά τα παιδιά τέλος πάντων. Η ατάκα του Kurdy "πέρασε ο γιος μου οκ, οπότε μια χαρά" είναι πιθανότατα η επιτομή της κριτικής. Δεν έχω παιδιά, ούτε την ηλικία του γιου του. 

Δεν έχω ξαναπαρατήσει ταινία του MCU. Θα την τελειώσω, αλλά όχι με παρέα. Μόνος μου. Να μαγειρεύω ταυτόχρονα, να σκουπίζω, να παίζω στο tablet... ίσως και να βλέπω ταυτόχρονα τη μπογιά να στεγνώνει. 

 

Το έχουν απαυτώσει το MCU. Οι υπεύθυνοι δεν θα πρέπει να δούνε την παρέλαση στην 28η :D με τίποτα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

11 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Να μαγειρεύω ταυτόχρονα, να σκουπίζω, να παίζω στο tablet... ίσως και να βλέπω ταυτόχρονα τη μπογιά να στεγνώνει

Να σπας καρύδια είναι μια πολύ πιο ενδιαφέρουσα ασχολία 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το είδα στο Disney plus.

 

Δεν έχω λόγια, άθλιο πέρα από κάθε προσδοκία.

 

Επίτευγμα με τέτοιο καστ και τέτοιο μπατζετ να δημιουργήσεις τέτοιο σκουπίδι ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H αλήθεια είναι ότι το όλο τρόλινγκ έπεσε στην αρχή και μετά κάαααααπως στρώνει. Αλήθεια το ξέρετε ότι τα τραγιά του Θωρ είναι απολύτως σύμφωνα με την Βόρεια μυθολογία. Απλά φαντάζομαι ότι εκεί δεν είναι τόσο γελοία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 min ago , Kurdy Malloy said:

H αλήθεια είναι ότι το όλο τρόλινγκ έπεσε στην αρχή και μετά κάαααααπως στρώνει. Αλήθεια το ξέρετε ότι τα τραγιά του Θωρ είναι απολύτως σύμφωνα με την Βόρεια μυθολογία. Απλά φαντάζομαι ότι εκεί δεν είναι τόσο γελοία.

 

Υπάρχουν κανονικά, έχουν και ονόματα. Tanngrisnir και Tanngnjóstr. Μάλιστα, σύμφωνα με την μυθολογία, εάν χρειαζόταν τα έτρωγε κιόλας. Μετά την επόμενη μέρα με το Mjölnir τα αναγεννούσε.

 

Τώρα ο Waititi, είδε το γνωστό βίντεο με την κάτσικα και την Taylor Swift και μάλλον είπε ότι θα ήταν τρομερά αστείο να το βάλει μέσα στην ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατόρθωσα να το τελειώσω. Είμαι ήρωας.
 

 

 

ok. είχε κάποιες καλές σκηνές, αλλά ρε φίλε. ρε φίλε...... εάν κάποιος πετσοκόψει το φιλμ και αφαιρέσει σκηνές, ίσως και να βγαίνει κάτι αξιοπρεπές. ευτυχώς που δεν πλήρωσα εισιτήριο. :) Όσοι γονείς πήγαν τα παιδιά τους να το δούνε, είναι ήρωες! :) :respect: Να κρατήσετε τα εισιτήρια και όταν μεγαλώσουν να τους λέτε "ξέρεις τι θυσίες έχω κάνει εγώ για εσένα? μέχρι και στο Thor 4 σε πήγα!!!" :D 

Είναι εντέλει η πλέον ηρωική ταινία έβερ! :) Όλοι ήρωες είμαστε που την είδαμε μέχρι και 2ο ποστ κρέντιτ! :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.