Μετάβαση στο περιεχόμενο

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness (2022)


Matt

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

 

Για πρώτη φορά εμφανίστηκαν στο New Avengers #7 (July 2005).

 

Αλιευμένο από την Wikipedia! Μην νομίζεις ότι το ήξερα! :P 

 

 

:beer:

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι Illuminati είναι η αιτία που ο Hulk παγιδεύτηκε στο διάστημα για να καταλήξει σε έναν άλλο πλανήτη, στο δρόμο του όμως υπήρχε μια σκουληκότρυπα (δεν την είχαν υπολογίσει καλά...) που τον έκανε να καταλήξει στον πλανήτη Sakkar. Γι' αυτό (και για κάποιον άλλο σοβαρότερο λόγο που θα πρέπει να μάθετε διαβάζοντας τις ιστορίες αυτές) όταν επιστρέφει στη Γη, στο "World War Hulk", ψάχνει να τους βρει έναν προς έναν για να τους τιμωρήσει. Είχα ακούσει τη φημολογία περί Illuminati αλλά δεν έχω ιδέα από που προέκυψε και πως έβγαλαν κάποιοι τέτοια ασφαλή συμπεράσματα. Βέβαια πλέον δεν είναι φημολογία, ο @ rythmhawk μου είπε ότι το έγραψαν στο instagram της "Marvel Studios". Δεν το πίστεψα στην αρχή διότι ο ίδιος ο Doctor Strange ανήκει στους Illuminati, επομένως πως είναι δυνατόν να του εμφανίζονται εκείνοι; Εκτός κι αν μιλάμε για κάποιο εναλλακτικό σύμπαν με τον ίδιο (και δεν εννοώ φυσικά αυτόν που βλέπουμε στο τέλος των trailers!). Έμαθα πως κυκλοφόρησε και 3ο trailer στο instagram, δεν το 'χω δει ακόμη όμως και θα ψάξω μήπως υπάρχει στο "YouTube". Ας αφήσουν και λίγο μυστήριο οι μ@^%$3ς... Φίλε @ Bilis σου προτείνω τις ιστορίες αυτές ανεπιφύλακτα, είτε τις πάρεις απ' την "Οξύ", είτε απ' την "Hachette"!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ήμουν στην πρεμιέρα της ταινίας, αλλά δεν πρόλαβα να γράψω γνώμη και μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν είπε τίποτα μέχρι τώρα. Ας ξεκινήσω λοιπόν. Το δεύτερο Doctor Strange είναι ουσιαστικά η ολοκλήρωση της ιστορίας της Wanda Maximoff που ξεκίνησε από το Wandavision και η οποία απέρρεε από τα όσα συνέβησαν στο Infinity War όταν και πέθανε ο Vision. Ταυτόχρονα είναι και μια ιστορία που βλέπουμε τον Doctor Strange να εξελίσσεται και να γίνεται πολύ δυνατότερος ενώ ταυτόχρονα ανακαλύπτει το Multiverse. Για να σας προετοιμάσω όσους θέλετε να το δείτε, θα σας πω το εξής: Αν περιμένετε εξελίξεις στο Multiverse ανάλογες όσων είδαμε στο Spider-Man θα απογοητευτείτε. Υπάρχουν cameos και υπέροχες εκπλήξεις, οι οποίες όμως δεν είναι τόσο major αλλά περισσότερο ένα κλείσιμο του ματιού της Marvel προς εμάς.

 

Στην κύρια ιστορία τώρα, βλέπουμε τη μεταμόρφωση της Wanda στην παντοδύναμη Scarlet Witch και αν κάνει κάτι εξαιρετικά ο Raimi είναι να την δείξει ως μια πάρα πολύ δυνατή κακό. Ειλικρινά είχαμε καιρό να δούμε κακό Marvel που αναρωτιέσαι πως θα μπορέσει ο ήρωας να τον κερδίσει. Εκτός όμως αυτού και ο Doctor Strange εξελίσσεται, ερχόμενος σε επαφή με τη μαύρη μαγεία που απ' όσο καταλαβαίνω θα παίξει μεγάλο ρόλο στο sequel. Οπτικά η ταινία είναι πάρα πολύ όμορφη, ίσως όχι τόσο όσο η πρώτη που είχε τα πολύπλοκα οπτικά μοτίβα του Scott Derrickson, αλλά ο Sam Raimi προσθέτει πολύ περισσότερα στο storytelling και τη διάρθρωση της πλοκής, κάτι που το χρειαζόταν ο ήρωας. Θα ήθελα να δω τον Raimi και σε άλλες ταινίες Marvel. Επίσης σε αντίθεση με την πρώτη ταινία δεν το παρακάνουν με το χιούμορ, είναι τόσο όσο χρειάζεται.

 

Πάμε τώρα σε ένα πρώτο spoiler.

Spoiler

Σε ένα άλλο σύμπαν βλέπουμε επιτέλους αυτό που χρόνια φωνάζουμε ότι θέλουμε, τον John Krasinski ως Mister Fantastic. Πέραν της συγκίνησης ότι οι F4 έρχονται στο MCU, θέλω να πω ότι η Marvel αυτή τη στιγμή έχει πέσει σε μια παγίδα. Ο Krasinski και η γυναίκα του Emily Blunt είναι το τέλειο casting για Reed Richards και Sue Storm. Αν η Marvel το δει σαν μια ευκαιρία να μας πει, οκ είδατε για αυτό που ουρλιάζατε, τώρα θα φέρω αυτόν που θέλω, τότε έχουν κάνει τεράστιο λάθος. Ο Krasinski είναι εξαιρετική επιλογή για το ρόλο και τώρα που ο Jon Watts έχει φύγει από σκηνοθέτης της επερχόμενης ταινίας F4, μπορεί να αναλάβει και αυτό το ρόλο. Γενικά Marvel μη χάσεις την ευκαιρία, μην προσπαθήσεις να κάνεις τη διαφορά.

 

Συνολικά το Doctor Strange in the Multiverse of Madness είναι μια ωραία ταινία με καλή σκηνοθεσία και ωραίες εξελίξεις στο σύμπαν της Marvel, ωστόσο οι εξελίξεις αυτές δεν είναι τόσο μέγιστες όσο θα περίμενε κάποιος. Δεν είναι απογοήτευση, αλλά αν περιμένατε κάτι στο επίπεδο του Spider-Man, όχι δε βρίσκεται εκεί. Και είναι λογικό γιατί μάλλον η Marvel τις κρατάει για πιο μεγάλες ταινίες της όπως φαίνεται. Προς το παρόν ο Strange θα επιστρέψει σίγουρα με sequel και το mid credit scene με προετοιμάζει για κάτι ενδιαφέρον και σίγουρα οπτικά συναρπαστικό.

 

Μια τελευταία μου σκέψη σχετικά με MCU. Το πρόβλημα είναι ότι το MCU δεν δείχνει να έχει κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Κάποτε ξέραμε ότι υπήρχε ο Loki, θα ερχόταν ο Thanos, είχαμε Avengers κτλ. Όπως φαινόταν, το τρίπτυχο της δεύτερης φάσης θα ήταν Captain Marvel-Doctor Strange-Black Panther που με το θάνατο του Chadwick Boseman έχει κολλήσει. Καλές οι ατομικές περιπέτειες, αλλά πρέπει να τεθεί ξανά ο στόχος, καλές οι ιστορίες που συνδέονται με σειρές, αλλά πρέπει να βρεθεί ο επόμενος Big Bad, να ξαναδούμε Avengers, να έρθουν σιγά σιγά οι X-Men και οι F4.  Πιστεύω ότι περισσότερα θα μάθουμε σε κάποιο επερχόμενο event. Κοιτώντας το καλεντάρι, βλέπω ότι η Marvel έχει προγραμματισμένες ταινίες μέχρι τον επόμενο Ιούλιο με το The Marvels. Άρα μέσα στους επόμενους μήνες θα μάθουμε τις ταινίες του 2024-2025 και θα καταλάβουμε περισσότερα για το που πάει το πράγμα.

 

Προς το παρόν να πάτε να το δείτε το Doctor Strange στο σινεμά αν θέλετε την όμορφη οπτική του εμπειρία και περιμένω και τα δικά σας σχόλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ nikolas12 θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσες σκηνές έχει μετά το τέλος της ταινίας,για να ξέρω μέχρι πόσο να κάτσουμε και να μην περιμένουμε σκηνή και τελικά δεν δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

26 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

@ nikolas12 θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσες σκηνές έχει μετά το τέλος της ταινίας,για να ξέρω μέχρι πόσο να κάτσουμε και να μην περιμένουμε σκηνή και τελικά δεν δούμε...

2 σκηνές. Να ξέρεις πως η δεύτερη και τελευταία σκηνή εντελώς άχρηστη/μουφα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 2/5/2022 στο 12:10 ΠΜ, Mandrake είπε:

Φίλε @ Bilis σου προτείνω τις ιστορίες αυτές ανεπιφύλακτα, είτε τις πάρεις απ' την "Οξύ", είτε απ' την "Hachette"!

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις! Το Planet Hulk το είχα διαβάσει από την επίσημη συλλογή (δεν θυμόμουν την εμπλοκή των Illuminati) και είναι από τις αγαπημένες μου ιστορίες Marvel! Το WW Hulk το έχω επίσης από την συλλογή της Hatchette αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμη. Θα το έχω υπόψη μου!

Τώρα, σχετικά με την ταινία, την παρακολούθησα κι εγώ πριν από μερικές μέρες. Δεν ψηνόμουν πολύ να την δω αλλά με παρέσυρε το hype της εβδομάδας πριν από την κυκλοφορία. Εντάξει, γενικά πιστεύω πως είναι μια διασκεδαστική τυπική ταινία της Marvel. Όντως, η σκηνοθεσία του Raimi είναι πολύ καλή, με την κίνηση της κάμερας να χτίζει συνεχώς ατμόσφαιρα, αλλά τα ειδικά εφέ δεν είναι τόσο συναρπαστικά όσο στην πρώτη ταινία, όπως είπε και ο @ nikolas12 .  Θα έλεγα μάλιστα ότι οι δυνάμεις του Dr. Strange πολλές φορές μου φάνηκαν καρτουνίστηκες σε αντίθεση με την ταινία του Derrickson όπου πάντα φαινόταν να έχουν κάποια επιστημονική βάση.

Μου άρεσε πάντως πως δεν το παράκαναν με τα cameos και κράτησαν την ιστορία προσωπική για τον Dr. Strange. Βέβαια, όσοι περιμένουν να δουν μια παρέλαση από χαρακτήρες μάλλον θα απογοητευτούν. Γι αυτό ευθύνονται λίγο και όλα τα ψεύτικα leaks και rumors που κυκλοφορούσαν και ανέβασαν τις προσδοκίες στα ύψη. Πιστεύω πως αν είχαν αλλάξει το marketing και δεν έκαναν tease τους χαρακτήρες στα trailers, ίσως να λυνόταν κάπως αυτό το πρόβλημα. Επίσης, ο τίτλος θα έπρεπε απλώς να είναι "Dr. Strange 2" καθώς δεν εξερευνάται τόσο πολύ το multiverse. 

Τέλος, η νεοφερμένη Xochitl Gomez έκανε καλή δουλειά ως America Chavez και επίσης θεώρησα πολύ έξυπνο τον τρόπο που χρησιμοποιήθηκε ο Zombie Dr. Strange. Δεν ξέρω τι σχέδια έχει η Marvel  για τον χαρακτήρα στην συνέχεια (δεν έχει ανακοινωθεί Dr. Strange 3) αλλά έτσι κι αλλιώς πλέον επιλέγω ποιες ταινίες της Marvel να δω ανάλογα με το πως νιώθω εκείνη τη στιγμή.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τη Πέμπτη πήγα να δω τη πρεμιέρα. Για να είμαι ειλικρινής μου άφησε πολύ ανάμεικτα συναισθήματα. Όσοι δε θέλετε σποιλερ,πηγαίνετε να το δείτε και πείτε τη άποψη σας. Να θυμάστε, αυτή η ταινία ίσως είναι η μοναδική που έχει αρκετά στοιχεια Horror που μπορεί να πάθετε σοκ (για τους μικρότερους FanMarvels).

Spoiler

Πολύ ωραία τα εφέ, ειδικά οι μάχες με τη μαγεία και τα ξόρκια. Δυστυχώς η υπόθεση συγκεντρώνεται μονο στα δυο σύμπαντα, περισσότερο χρόνο στο ένα. Άψογη η παρουσία των Illuminati αλλα διαρκεί μόνο για λίγο. Δεν περιμέναμε να είναι ο αντίπαλος χαρακτήρας του Doctor Strange η Wanda, πιστεύαμε μάλλον θα ήταν ο Loki ή ο Kang ο Κατακτητής. Παρακολουθήσαμε την Κόκκινη Μάγισσα να επαναλαμβάνει τα λάθη της από τη σειρά WandaVision. Τόση φασαρία και φασαρία για να πάρει τα δυο ''ανύπαρκτα'' αληθινά παιδιά από τη μητέρα Wanda ενός άλλου σύμπαντος. Περιμέναμε να δούμε τα περισσότερα σύμπαντα για όσο θα διαρκέσει η ώρα, όχι κάνα δευτερόλεπτο. Σε γενικές γραμμές πολύ καλή η ταινία αλλά με απογοήτευσε λίγο η υπόθεση. Κάλως ήρθατε πίσω, Σαμ Ράιμι.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ταινία είναι λίγο άρτζι μπούρτζι και λουλάς. Αλλά τη σώζει o Sam Raimi που κλείνει το μάτι στο gore παρελθόν του. Με άλλο σκηνοθέτη θα μιλάγαμε για πανωλεθρία...

Δεν ξέρω που βαδίζει αυτή η φάση του MCU αλλά μου φαίνεται ότι θα καταλήξει σε κάτι , σε ένα event,  που θα ενώσει μερικά σύμπαντα για να φέρει όλους τους χαρακτήρες της Marvel στην Earth 616 που για πρώτη φορά ονομάζεται στις ταινίες ως τέτοια....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

On 2/14/2022 at 1:39 AM, nikolas12 said:

Με πρόλαβε για 1 λεπτό ο @ StefanosPap . Απίστευτο τρέιλερ, απλά τρομερό. Δε σου αποκαλύπτει τίποτα, δε σου δείχνει κάτι καινούριο, αλλά είναι τόσο πανέμορφο οπτικά και συγχρόνως σου εγείρει τη φαντασία σε διαολεμένο βαθμό. Θα είναι σίγουρα ταινία που θα αλλάξει πάρα πολλά στο MCU. Ανυπομονώ πραγματικά.

 

4 hours ago, nikolas12 said:

Ήμουν στην πρεμιέρα της ταινίας, αλλά δεν πρόλαβα να γράψω γνώμη και μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν είπε τίποτα μέχρι τώρα. (...) Για να σας προετοιμάσω όσους θέλετε να το δείτε, θα σας πω το εξής: Αν περιμένετε εξελίξεις στο Multiverse ανάλογες όσων είδαμε στο Spider-Man θα απογοητευτείτε. Υπάρχουν cameos και υπέροχες εκπλήξεις, οι οποίες όμως δεν είναι τόσο major αλλά περισσότερο ένα κλείσιμο του ματιού της Marvel προς εμάς.

 

Εμ το περίμενα εγώ, η λέξη multiverse μου φαίνεται interchangeable με τις λέξεις "reset button".

 

Πολύ εύκολο να δείξεις κοσμοϊστορικά γεγονότα και μετά να τα σκουπίσεις κάτω από το χαλί επειδή έγιναν σε άλλο σύμπαν, έχοντας μηδέν αντίκτυπο.

 

Οπότε είναι σαν να λέμε Dr Strange and the Reset Button of Madness?

 

Επίσης ο Vision εμφανίζεται καθόλου στην ταινία;

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Πολύ εύκολο να δείξεις κοσμοϊστορικά γεγονότα και μετά να τα σκουπίσεις κάτω από το χαλί επειδή έγιναν σε άλλο σύμπαν, έχοντας μηδέν αντίκτυπο.

 

Συνηθισμένο κόλπο όταν δεν έχεις συγγραφείς με ταλέντο ώστε να μπορέσουν να υποστηρίξουν μια συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Στην κύρια ιστορία τώρα, βλέπουμε τη μεταμόρφωση της Wanda στην παντοδύναμη Scarlet Witch και αν κάνει κάτι εξαιρετικά ο Raimi είναι να την δείξει ως μια πάρα πολύ δυνατή κακό. Ειλικρινά είχαμε καιρό να δούμε κακό Marvel που αναρωτιέσαι πως θα μπορέσει ο ήρωας να τον κερδίσει. Εκτός όμως αυτού και ο Doctor Strange εξελίσσεται, ερχόμενος σε επαφή με τη μαύρη μαγεία που απ' όσο καταλαβαίνω θα παίξει μεγάλο ρόλο στο sequel.

 

Αυτά τα δύο στοιχεία, δυνατή villain και εξελισσόμενος hero είναι πολύ θετικά. Επιπλέον λατρεύω την Scarlet Witch και θεωρώ την επιλογή της ηθοποιού για τον ρόλο ως την πιο επιτυχημένη στο MCU(και είμαι πολύ αυστηρός με το MCU).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

  Επίσης ο Vision εμφανίζεται καθόλου στην ταινία;

 

Spoiler

Όχι.

 

Να γράψω κι εγώ μια γνώμη. Την είδα επίσης προχθές στην πρεμιέρα την ταινία, αλλά όλο αμελούσα να γράψω κάτι. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες σε γενικές γραμμές.

 

Η συγκεκριμένη ταινία είχε την πολύ δύσκολη δουλειά να έρθει μετά το Spider-Man: No Way Home που μας γλύκανε όλους χρησιμοποιώντας υποδειγματικά την νοσταλγία για τους παλιούς Σπάιντι ως ουσιαστικό fan-service. Μόλις καταλάγιασε λίγο το hype της, ξεκίνησαν ήδη οι πρώτες θεωρίες για το Multiverse of Madness. Ότι θα δούμε τους πάντες όλους, ότι θα παρελάσει οποιοσδήποτε έχει εμφανιστεί σε ταινία Marvel παλαιότερα, διάφορα τέτοια υπερβολικά φιλόδοξα. Ευτυχώς ποτέ δεν πίστεψα τόσο μεγάλες κουβέντες και δεν παρασύρθηκα από τις προσδοκίες μου. Η ταινία λοιπόν όπως ειπώθηκε και παραπάνω, δεν έχει τίποτα τρομερές εκπλήξεις. Έχει κάποιες, πολύ ευπρόσδεκτες, ευτυχώς καλοδουλεμένες (διίστανται οι απόψεις γι' αυτό βέβαια αλλά προσωπικά θεωρώ ήταν αξιοπρεπώς δοσμένες κι όχι "ξεπέτα") αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που περίμενε αρκετός κόσμος. Πολλοί ξενέρωσαν με αυτό, λογικό και το καταλαβαίνω, οι προσδοκίες παίζουν μεγάλο ρόλο στο πώς θα σου φανεί μια ταινία. Αν είχε βγει πριν το Σπάιντερμαν όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένο, με την America Chavez να ανοίγει κιόλας τα portals που εισήλθαν οι άλλοι Σπάιντι στο MCU αντί για τον Νεντ τυχαία όπως έγινε, θεωρώ και οι 2 ταινίες θα κέρδιζαν. Ο Στρέιντζ δε θα 'χε το βάρος όλου αυτού του hype, και στο Σπάιντερμαν όπως είπα θα γινόταν όλο πιο οργανικά. 

 

Προσωπικά πάντως, δεν με χάλασε η έλλειψη πολλών cameo, πιστεύω ήταν κέρδος για την ταινία και της έδωσε την δυνατότητα να επικεντρωθεί στους ήρωές της και να τους αναπτύξει παραπάνω. Ειδικά ο Στρέιντζ και η Γουάντα έκαναν ένα ικανοποιητικό ταξίδι απ΄την αρχή ως το τέλος σαν χαρακτήρες, πιστεύω εξελίχθηκαν περαιτέρω και πήγαν ένα βήμα παραπέρα. Πολύ θετικό κιόλας ότι μια ταινία με τίτλο Doctor Strange, έδωσε έμφαση στην μετεξέλιξη του ήρωά της και όχι σε έναν στρατό από cameo. Ένα άλλο μεγάλο ατού της ταινίας είναι ότι πραγματικά είναι μια ταινία Sam Raimi. Το προσωπικό του στυλ ήταν εμφανές κι έδωσε στην ταινία μια δική της ξεχωριστή ταυτότητα που δεν έχουμε ξαναδεί στο MCU. Φλέρταρε γενικώς με το horror (σε PG-13 επίπεδα πάντα) και είχε αρκετές πιο "σκληρές" σκηνές που αγγίζουν τα όρια της καταλληλότητας της ταινίας. Αισθητικά ήταν μεγάλη επιτυχία λοιπόν, ήταν κάτι το διαφορετικό που σου μένει, τόσο οπτικά όσο και σαν ύφος. Επίσης το μαρβελικό χιούμορ αν και υπήρχε εδώ κι εκεί, θεωρώ δεν ήταν άκαιρο, δεν χαλούσε τις δραματικές στιγμές. Να κάνω και μια ειδική μνεία στην νεοφερμένη Αμέρικα Τσάβεζ που θεωρώ ήταν πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη και από τα highlights της ταινίας.

 

Από εκεί και πέρα το πρόβλημα μάλλον ήταν λίγο στο σενάριο. Δεν ξέρω αν φταίει η μικρή διάρκεια (χωρίς τα credits δεν είναι ούτε 2 ώρες), αλλά πραγματικά αυτό το ένιωσα λίγο πρόχειρο. Ξεκινάει η ταινία και γίνονται διάφορα πράγματα πολύ γρήγορα, με ατσούμπαλο τρόπο. Μερικοί διάλογοι είναι αφύσικοι, είναι εκεί απλά για να πάμε από το α στο β μέρος χωρίς πολλές πολλές εξηγήσεις. Δεν είχα κάποιο άλλο ιδιαίτερο αρνητικό που να μου χτύπησε πολύ σαν πρώτη θέαση, αλλά γενικώς μου άφησε μια γεύση ότι οκ, δεν έγινε και κάτι το φοβερό. Για μια ταινία με τίτλο "Multiverse of Madness" που περιμένεις να γίνει της τρελής, τα πράγματα κύλησαν αρκετά ομαλά και προβλεπόμενα. Δεν μου ανατίναξε και τον εγκέφαλο η ταινία δηλαδή χωρίς να λέω απαραίτητα ότι ήταν κακή, ή ότι δεν ήταν fun. Απλώς θα περίμενες λίγα παραπάνω πράγματα. (Όχι από άποψη cameo που δεν έγιναν, από άποψη υπόθεσης). Αφήνει πάντως ενδιαφέρουσες εκκρεμότητες για το μέλλον, που ελπίζω να εξερευνηθούν σχετικά σύντομα και όχι σε 6 χρόνια όπως μεσολάβησαν μεταξύ του 1ου και 2ου Doctor Strange. 

 

Ένα 7.5/10 θα της έβαζα. Και η κατάταξη μου για τις ταινίες του Phase 4 θα ήταν ως εξής:
1. Spider-Man: No Way Home

2. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

3. Doctor Strange in the Multiverse of Madness

4. Eternals

5. Black Widow.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Πολύ εύκολο να δείξεις κοσμοϊστορικά γεγονότα και μετά να τα σκουπίσεις κάτω από το χαλί επειδή έγιναν σε άλλο σύμπαν, έχοντας μηδέν αντίκτυπο.

 

Ποτε αλλαξαμε universe και timeline και εχουν σβηστει αυτα που εγιναν με τον Thanos?
Απο κει και περα να πω κανα δυο γενικα πραγματακια:
-Οταν πας καποιος να δει μια ταινια πρεπει να μπορει να εχει στο μυαλο του το τι περιμενεις αυτος ,με το τι του εχου πει απο το studio να περιμενει εχει διαφορα.

Δεν μπορεις να κρινει μια ταινια με βαση τη εχει κατεβασει η κουτρα σου..Δεν γινεται να λεω οτι η συγκεκριμενη ταινια ειναι κακή επειδη πχ περιμενα την Wanda να κανει awakening ολους τους mutants του πλανητη και η Chavez στο τελος να τους στειλει στην Krakoa. οπως εγω το φανταστικα.

Το studio εδειξε στα τρειλε τι θα εχει ειπε "θα χω Πατρικ Στιουαρτ,θα χω καποια καπτεν Μαρβελ,θα χω Ιλουμινατι" και τα ειχε,σε αντιθεση με το Μορμπιους ας πουμε που περασε την εντυπωση οτι ο Κιτον θα ειχε ενα..σεβαστο κομματι στην ταινια και τον εξαφανισαν.

 

-Εδειξαν για πρωτη φορα τον Thanos σε after credit στην 1η ταινια Avengers δηλαδη καπου στην 6η ταινια και πηρε αλλες 12 για να τον δουμε κανονικα σε ταινια..Σε ενα saga το οποιο ξεκινησε και ηταν πιο συμπαγες και μετα αρχισε να ανοιγει.

Και τωρα στην καινουργια εποχη εχουμε ηδη 5 ταινιες απο τις οποιες μονο οι 2 τελευταιες αρχιζουν και πατανε στο Multiverse το οποιο δεν ξερουμε καν αν και πως θα το συνεχισουν και σε τι ευρος ή αν απλα το χρησιμοποιησαν σαν plot device για ορισμενες ταινιες με σκοπο την νοσταλγια.
Οποιο και αν ειναι το project θα ξετυλιχτει σιγα σιγα και δεν καταλαβαινω την βιασυνη να τα δειξουν ολα και να ειναι ολες οι ταινιες επικες...

Φανταστιτε να ειχαμε  6 ταινιες,μια για καθε πετραδι και η 7 απλα να ηταν το Infinity War ,που ακριβως επειδη δεν θα υπηρχε ολο αυτο το build up 17-18 ταινιων δεν θα ηταν ιδια ταινια.

 

Οσο για την ταινια σαν ταινια αμα καποιος παει προσγειωμενα

-θα δει μια καλη ταινια που ισως να μην ειναι στο top 10,λογικο οταν υπαρχουν αλλες 27 να διαλεξεις,αλλα δεν παυει να ειναι μια καλη ταινια

-μια ταινια η οποια ξεφευγει απο το στυλ της Μαρβελ που ειναι απο τα μεγαλυτερα παραπονα που ακουμε τοσα χρονια

-εχει την "ταυτοτητα" του σκηνοθετη ,απο κει και περα αν αυτη αρεσει σε καποιον ή οχι ειναι αλλο θεμα.

-τα cameo σε σχεση με το No way home  εχουν λογο υπαρξης,εξυπηρετουν την ταινια και δεν ειναι για την νοσταλγια (πραγμα που δεν κατακρινω,μου αρεσαν απλα εχει διαφορα)

-Καποια πραγματα γινονται λιγο βιαστηκα.Δεν ξερω τι ειχε η μιση ωρα που κοπηκε αλλα θα ηθελα να την δω

-Strange και Wanda θα σηκωσουν το κουπι του MCU απο δω και περα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Παιδιά θέλω να ρωτήσω. Στην πρώτη σκηνή μετά την ταινία. Αυτή με τα μωβ ρούχα ποιά είναι; Και τί εννοούσαν με την σκηνή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, olyssesmoore είπε:

Παιδιά θέλω να ρωτήσω. Στην πρώτη σκηνή μετά την ταινία. Αυτή με τα μωβ ρούχα ποιά είναι; Και τί εννοούσαν με την σκηνή;

 

Είναι σπόιλερ αυτό οπότε ακολουθεί μεγάλο ποστ εδώ μέσα:

 

Spoiler

Αυτή η χαρακτήρας αναγνωρίστηκε ότι είναι η Clea. Είναι μια μάγισσα που ανήκει στον κόσμο της Earth-616 και όχι σε κάποιο άλλο σύμπαν. Ανήκει σε μια άλλη διάσταση, τη Dark Dimension η οποία είναι κάτι σαν να λέμε η κόλαση αλλά για μαγικά πλάσματα. Στον κόσμο των μάγων υπάρχουν οι Faltines, μια φυλή πλασμάτων που είναι φτιαγμένα από 100% καθαρή μαγεία. Faltine επίσης λέγεται η διάσταση που ζει η φυλή. Ο Faltine Sinifer είναι υπεύθυνος που έφερε στη ζωή τα δίδυμα Dormammu και Umar. Τα δίδυμα αυτά δεν είχαν φτιαχτεί όμως ούτε καθ' ομοίωσιν του Sinifer όπως συμβαίνει σε όλους τους Faltines και κυρίως δεν κατανάλωναν ενέργεια, αλλά ύλη. 

 

Ο Sinifer προσπάθησε να τους σταματήσει, ωστόσο εκείνοι τον μετέτρεψαν από ενέργεια σε ύλη και τον σκότωσαν κάτι που οδήγησε τους υπόλοιπους Faltines στο να τους εξορίσουν στο Dark Dimension και τους δύο. Ανά καιρούς το Dark Dimension έχει διοικηθεί από τον Dormammu. Τώρα, η Clea είναι κόρη του Πρίγκιπα Orini, μαθητή του Dormammu και της Umar αδερφής του Dormammu κάτι που την κάνει ανιψιά ενός εκ των μεγαλύτερων κακών του Doctor Strange. Με τον καιρό η Clea είδε το πως ο Doctor Strange πολέμησε τον Dormammu και τελικά γύρισε την πλάτη στην οικογένεια της και τάχθηκε μαζί του. Είναι από τα μεγαλύτερα ερωτικά ενδιαφέροντα του Strange και έχει υπάρξει παντρεμένη με εκείνον. Επίσης έχει διοικήσει την Dark Dimension και έχει υπάρξει Sorcerer Supreme.

 

Τι σημαίνει λοιπόν το τέλος της ταινίας ή μάλλον πως το ερμηνεύω εγώ; Πιστεύω ότι το επόμενο Doctor Strange δε θα πάει εκεί που το περίμενα (πίστευα θα έχουμε Nightmare και μετά Dormammu), αλλά θα μπούμε πλήρως στον κόσμο της Dark Dimension, θα ξαναδούμε έναν Dormammu με πολύ περισσότερες δυνατότητες και φυσικά τον Baron Mordo. Πιστεύω θα έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μια ήρεμη, μετρημένη αντίδρασή μου μετά την προβολή της ταινίας

 

yes-baby.gif

 

Αναμφίβολα η καλύτερη για μένα ταινία MCU στη 4η φάση και σίγουρα μέσα στο τοπ όλου του MCU

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, BATNICK είπε:

Μια ήρεμη, μετρημένη αντίδρασή μου μετά την προβολή της ταινίας

 

yes-baby.gif

 

Αναμφίβολα η καλύτερη για μένα ταινία MCU στη 4η φάση και σίγουρα μέσα στο τοπ όλου του MCU

Χαχαχα ωραίο το gif!:lmao:

Πάντως κι εγώ στις πρώτες θέσεις θα το έβαζα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την είδα σήμερα. Οφείλω να πω ότι άλλα περίμενα και άλλα έγιναν. Δεν περίμενα να έχουμε άπειρα cameos κλπ αλλά περίμενα να έχουμε διαφορετικό κακό. Μέτα από σκέψη θα πω ότι η ταινία ήταν μέτρια και ήταν λες και έτρεχε. Ναι μεν είχε ωραία horror στοιχεία, ήταν κάτι διαφορετικό αλλά το story ήταν κάπως τραβηγμένο και ήθελε ακόμα 40 λεπτά η ταινία...

 

Spoiler

Έχουμε δει την Wanda να κάνει και χειρότερα στα κόμικς βέβαια λόγω της ψυχολογικής της κατάστασης... Το ίδιο ήθελαν να πετύχουν και εδώ αλλά ειδικά στο τέλος που είδε ότι ήταν λάθος μου φάνηκε πολύ βιαστικό... Η Wanda μου φάνηκε πολύ δυνατή αλλά και οι illuminati λίγο χαζοί; Δηλαδή έχεις τον Professor X για 5 λεπτά στην ταινία και δεν τον αξιοποιείς σχεδόν καθόλου; Χάρηκα επίσης με τους Mr Fantastic και Black Bolt αλλά ο πρώτος μόνο ο πιο έξυπνος άνθρωπος στον σύμπαν δεν ήταν καθώς είπε στην Wanda πως λειτουργούν οι δυνάμεις του Black Bolt...

 

Επίσης για μένα θα έπρεπε να θέσουν πιο πολύ το θέμα του Chnton. Να πουν περισσότερα για το lore και την σύνδεση του με την Wanda. Περίμενα και τον Charles να μιλήσει για τους μεταλλαγμένους.

 

Οι ηθοποιοί Olsen και Cumberbatch κουβάλησαν την ταινία. Ειδικά η Olsen εξαιρετική ως Wanda ενώ η Xochitl Gomez ήταν εντελώς αδιάφορη ως America Chavez. Γενικά η Scarlet Witch έκλεψε την παράσταση σε όλα τα επίπεδα. Δεν σας φάνηκε περισσότερο ως συνέχεια του WandaVision η ταινία παρά μια ταινία με τον Doctor Strange;

 

Spoiler

Ο Strange ενώ είχε μια ανάπτυξη χαρακτήρα στο τέλος ήταν σαν δευτερεύων χαρακτήρας στην ίδια του την ταινία. Και ο ίδιος και οι εναλλακτικοί εαυτοί του δεν μου φάνηκαν αρκετά δυνατοί.

 

Εν τέλει πολλά τα μεν αλλά για την ταινία η οποία θεωρώ ότι θα λειτουργούσε καλύτερα ως σειρά. Απογοητεύτηκα από το φτωχό σενάριο... Δεν μπορώ να βάλω κάτι παραπάνω από 6,5/10.

 

Spoiler

Για να πω την αλήθεια, ήθελα να έχουμε ως εχθρό τον Nightmare διότι θα λειτουργούσε πολύ με το όλο horror στοιχείο και η μετάβαση της Wanda στην τρέλα θα γινόταν πιο εύκολα...

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι μου άρεσαν τα εφέ και η σκηνοθεσία πολύ.

 

On 7/5/2022 στο 1:32 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Ένα 7.5/10 θα της έβαζα. Και η κατάταξη μου για τις ταινίες του Phase 4 θα ήταν ως εξής:
1. Spider-Man: No Way Home

2. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

3. Doctor Strange in the Multiverse of Madness

4. Eternals

5. Black Widow

Για μένα καμιά από τις παραπάνω δεν παίρνει 7.5. Τοπ το Spider-Man αλλά και πάλι οριακά 7. Δυστυχώς σεναριακά όλες είναι αδύναμες ταινίες. Ας ελπίσουμε να γίνουν καλύτερα τα πράγματα μελλοντικά.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Την είδα σήμερα. Οφείλω να πω ότι άλλα περίμενα και άλλα έγιναν. Δεν περίμενα να έχουμε άπειρα cameos κλπ αλλά περίμενα να έχουμε διαφορετικό κακό. Μέτα από σκέψη θα πω ότι η ταινία ήταν μέτρια και ήταν λες και έτρεχε. Ναι μεν είχε ωραία horror στοιχεία, ήταν κάτι διαφορετικό αλλά το story ήταν κάπως τραβηγμένο και ήθελε ακόμα 40 λεπτά η ταινία...

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχουμε δει την Wanda να κάνει και χειρότερα στα κόμικς βέβαια λόγω της ψυχολογικής της κατάστασης... Το ίδιο ήθελαν να πετύχουν και εδώ αλλά ειδικά στο τέλος που είδε ότι ήταν λάθος μου φάνηκε πολύ βιαστικό... Η Wanda μου φάνηκε πολύ δυνατή αλλά και οι illuminati φάνηκαν λίγο χαζοί; Δηλαδή έχεις τον Professor X για 5 λεπτά στην ταινία και δεν τον αξιοποιείς σχεδόν καθόλου; Χάρηκα επίσης με τους Mr Fantastic και Black Bolt αλλά ο πρώτος μόνος ο πιο έξυπνος άνθρωπος στον σύμπαν δεν ήταν καθώς είπε στην Wanda πως λειτουργούν οι δυνάμεις του Black Bolt...

 

Επίσης για μένα θα έπρεπε να θέσουν πιο πολύ το θέμα του Chnton. Να πουν περισσότερα για το lore και την σύνδεση του με την Wanda. Περίμενα και τον Charles να μιλήσει για τους μεταλλαγμένους.

 

Οι ηθοποιοί Olsen και Cumberbatch κουβάλησαν την ταινία. Ειδικά η Olsen εξαιρετική ως Wanda ενώ η Xochitl Gomez ήταν εντελώς αδιάφορη ως America Chavez. Γενικά η Scarlet Witch έκλεψε την παραάσταση σε όλα τα επίπεδα. Δεν σας φάνηκε περισσότερο ως συνέχεια του WnadaVision ή ταινία παρά μια ταινία με τον Doctor Strange;

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο Doctor Strange ενώ είχε μια ανάπτυξη χαρακτήρα φαινόταν ως δευτερεύων χαρακτήρας. Και ο ίδιος και οι εναλλακτικοί εαυτοί του δεν μου φάνηκαν αρκετά δυνατοί.

 

Εν τέλει πολλά τα μεν αλλά για την ταινία η οποία θεωρώ ότι θα λειτουργούσε καλύτερα ως σειρά. Απογοητεύτηκα από το φτωχό σενάριο... Δεν μπορώ να βάλω κάτι παραπάνω από 6,5/10.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ήθελα να πω την αλήθεια μου να έχουμε ως εχθρό τον Nightmare διότι θα λειτουργούσε πολύ με το όλο horror στοιχείο και θα είχαμε την ,μετάβαση της Wanda στην τρέλα πιο εύκολα...

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι μου άρεσαν τα εφέ και η σκηνοθεσία πολύ.

 

Για μένα καμιά από τις περαπάνω δεν παίρνει 7.5. Τοπ το Spider-Man αλλά και πάλι οριακά 7. Δυστυχώς σεναριακά όλες είναι αδύναμες ταινίες. Ας ελπίσουμε να γίνουν καλύτερα τα πράγματα μελλοντικά.

 Ακριβώς συμφωνώ μαζί σου για το Doctor Strange 2. Ουσιαστικά η Wanda είναι ο κεντρικός χαρακτήρας παρα τον τίτλο της ταινίας. Σε κάποια σημεία μου φάνηκε σαν να συνεχίζεται το WnadaVision. Σε γενικές γραμμές η ταινία είναι ωραία αλλά η υπόθεση... έτσι κι έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

12 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 Ακριβώς συμφωνώ μαζί σου για το Doctor Strange 2. Ουσιαστικά η Wanda είναι ο κεντρικός χαρακτήρας παρα τον τίτλο της ταινίας. Σε κάποια σημεία μου φάνηκε σαν να συνεχίζεται το WnadaVision. Σε γενικές γραμμές η ταινία είναι ωραία αλλά η υπόθεση... έτσι κι έτσι.

Να ρωτησω κατι,πηγες σινεμα χωρις να εχεις δει το τρειλερ και γενικα χωρις οποιαδηποτε πληροφορια για την ταινια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

4 ώρες πριν, Riddick είπε:

Να ρωτησω κατι,πηγες σινεμα χωρις να εχεις δει το τρειλερ και γενικα χωρις οποιαδηποτε πληροφορια για την ταινια;

Πήγα σινεμά χωρίς να δω τα περισσότερα τρέιλερ για τη αποφυγή σποιλερ, που είναι το λάθος το οποιο παραδέχτηκε ο σκηνοθέτης. Συγνώμη αλλά που κόλλαγε αυτή η ερώτηση σου?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ απορώ με την επιλογή να εισάγουν ένα νέο χαρακτήρα για μια ταινία που θα βγει ας πούμε σε τρία χρόνια και να επιλέξουν την Σαρλίζ Θερόν που τότε θα είναι 53 ετών!!!!!!! Ήμαρτον!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 min ago , Bonadrug said:

Εγώ απορώ με την επιλογή να εισάγουν ένα νέο χαρακτήρα για μια ταινία που θα βγει ας πούμε σε τρία χρόνια και να επιλέξουν την Σαρλίζ Θερόν που τότε θα είναι 53 ετών!!!!!!! Ήμαρτον!!!

 

Βρε οι πενηντάρες ίσον με δυόμισι εικοσάρες! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

26 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Πήγα σινεμά χωρίς να δω τα περισσότερα τρέιλερ για τη αποφυγή σποιλερ, που είναι το λάθος το οποιο παραδέχτηκε ο σκηνοθέτης. Συγνώμη αλλά που κόλλαγε αυτή η ερώτηση σου?

Μια μικρή φιλική διόρθωση, δεν ήταν ο σκηνοθέτης που παραδέχτηκε πως τα trailers έδειξαν υπερβολικά μεγάλο κομμάτι της πλοκής αλλά ο Kevin Feige, πρόεδρος των Marvel Studios.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

51 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Πήγα σινεμά χωρίς να δω τα περισσότερα τρέιλερ για τη αποφυγή σποιλερ, που είναι το λάθος το οποιο παραδέχτηκε ο σκηνοθέτης. Συγνώμη αλλά που κόλλαγε αυτή η ερώτηση σου?

Απλα προσπαθω να καταλαβω γενικα με τι expectations παει να δει καποιος την ταινια.γενικα,oχι μονο εσυ.

Αμα εχει δει καποιος  το Wandavision και ειδικα την post credit scene και εχει δει και καποιο σχετικα τελευταιο τρειλερ,ειναι δυσκολο να μην περιμενει οτι θα υπαρχει συνδεση με το Wandavision και θα ειναι μια συνεχεια του arc της Wanda και οτι γενικα δεν θα ειναι "κομπαρσος" στην ταινια.

58 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Βρε οι πενηντάρες ίσον με δυόμισι εικοσάρες! :)

ειδικα οταν μιλαμε για την Σαρλιζ Θερον που τις εχεις για πρωινο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Ακριβώς συμφωνώ μαζί σου για το Doctor Strange 2. Ουσιαστικά η Wanda είναι ο κεντρικός χαρακτήρας παρα τον τίτλο της ταινίας.

Αυτό γενικά υπάρχει στις ταινίες της Disney. Η γυναίκα πρωταγωνίστρια γίνεται κεντρική ηρωίδα και ο άντρας πρωταγωνιστής υποχωρεί σε δεύτερη θέση στην ίδια του την ταινία.

2 ώρες πριν, Bonadrug είπε:

Εγώ απορώ με την επιλογή να εισάγουν ένα νέο χαρακτήρα για μια ταινία που θα βγει ας πούμε σε τρία χρόνια και να επιλέξουν την Σαρλίζ Θερόν που τότε θα είναι 53 ετών!!!!!!!

Κανονικά τέτοιο ασεβές σχόλιο θα έπρεπε να τιμωρηθεί αυστηρά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

3 ώρες πριν, Bilis είπε:

Μια μικρή φιλική διόρθωση, δεν ήταν ο σκηνοθέτης που παραδέχτηκε πως τα trailers έδειξαν υπερβολικά μεγάλο κομμάτι της πλοκής αλλά ο Kevin Feigeevin Feige, πρόεδρος των Marvel Studios.

Σωστός. Μ@λ@κι@ έκανε πολύ ο Kevin Feige που πίστευε πως θα τραβήξουνε περισσότερο κοινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι δεν είμαι ο πιο παθιασμένος φαν του MCU με τα κυριότερα προβλήματα του για μένα να 'ναι το επαναλαμβανόμενο άκαιρο και σαχλό χιούμορ, η εμμονή των ιθυνόντων να αναθέτουν την σκηνοθεσία εν πολλοίς σε ανθρώπους του χεριού τους, ώστε η ταινία που εντέλει γυρίζεται είναι μια ακόμα ταινία του Kevin Feige και όχι μια ταινία δημιουργού με την προσωπική του σφραγίδα/ύφος και η εμμονή του MCU να κινείται σε ασφαλή μονοπάτια αποφεύγοντας όχι κάτι πιο ώριμο από PG-13, αλλά ακόμα και να σπρώξουν το PG-13 στα όρια του, δίνοντας μας τελικά ταινίες που θα τις χαρακτήριζα σαν PG-10-. Για όλους τους παραπάνω λόγους μάλλον πέρασα και τόσο πολύ καλά βλέποντας το Multiverse of Madness, γιατί ήταν μια αντί-MCU ταινία που κινήθηκε έξω από το πλαίσιο, εμπιστεύτηκε έναν μεγάλο σκηνοθέτη και του έδωσε αρκετή ελευθερία να βάλει το στίγμα του, περιόρισε στο ελάχιστο το χιούμορ και όπου αυτό υπήρξε δούλευε όντως και έσπρωξε το PG-13 τόσο πολύ στα όρια του, όσο δεν πίστευα ποτέ να δω σε μια ταινία μάρβελ αυτά που έβλεπα. Πραγματικά μέσα στο σινεμά έπιανα τον εαυτό μου να νιώθει καθαρό αγνό γηπεδικό ενθουσιασμό, που έχω να νιώσω για MCU ταινία (στο σύνολό της) πολλά χρόνια.

 

Τώρα όσον αφορά τα 3 πιο κύρια μείον που τις καταλογίζουν, ήτοι το αδύναμο σενάριο, τα σπόιλερς μέσω των trailers και τα λιγοστά cameo, με αφήνουν παγερά αδιάφορο έως απολύτως αντίθετο. Τα σπόιλερς όταν βγαίνουν μια ντουζίνα trailers και teasers θεωρώ είναι αναπόφευκτα και συμβαίνει πάντα σε κάθε ταινία μάρβελ. Εξ ου και πλέον σταματώ να βλέπω trailers μετά τα πρώτα δυο που βγαίνουν ή αν βλέπω το κάνω εν γνώση του κινδύνου. Επίσης προτιμώ να μου δώσουν ένα διακριτικό σπόιλερ, παρά τα παιχνιδάκια στα trailers του NWH που ο κόσμος το 'χε τούμπανο και 'μεις κρυφό καμάρι. Τα cameo ήταν τόσα όσα έπρεπε. Ναι δεν θα με χάλαγαν λίγα ακόμα, αλλά στη τελική το να μου δείξεις 20 χαρακτήρες από ένα δευτερόλεπτο τον καθένα εμένα δεν μου λέει κάτι. Η ταινία λέγεται "Doctor Strange in the..." και έπρεπε να επικεντρωθεί πάνω του και πάνω στη Γουάντα, ώστε να δούμε τη συνέχεια του ταξιδιού τους, του μεν Στρέιντζ από την πρώτη του σόλο ταινία, της δε Γουάντα από τη σειρά του WandaVision. Όσο για το σενάριο, προσωπικά έχω δει ελάχιστες ταινίες του MCU που το σενάριο τους να έχει κάτι να πει και δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε αυτή η ταινία να ήταν η εξαίρεση. Δεν βλέπεις MCU για να δεις καμιά βαθυστόχαστη πλοκή, αλλά για να δεις υπερηρωικό θέαμα. Αν θες υπερηρωικό είδος+σενάριο, βάλε δες κάνα Νόλαν ή Ριβς ή Μπάρτον. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

 

Εν κατακλείδι την καραγούσταρα, στο Νο1 της Phase 4 (ακολουθεί στο Νο2 το No Way Home), μέσα στο τοπ 10 όλου του MCU και αν της έβαζα βαθμό θα ήταν σίγουρα ένα 8-8.5.

 

Υ.Γ. Η Σαρλίζ στα 50 της θα εξακολουθεί να βάζει κάτω αρκετές 25άρες :love2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην ταινία παρόλο που δεν έγιναν αυτά που υπέθετα ότι θα γίνουν για 2η φορά (η 1η ήταν στο "Avengers: Endgame") πέρασα υπέροχα! Δυστυχώς μου έτυχε κάτι και καθυστέρησα επομένως έχασα ένα δεκάλεπτο στην αρχή, αλλά σκοπεύω αργά ή γρήγορα να τη ξαναδώ με άλλη παρέα, οπότε θα αναπληρώσω το κενό. Καταρχάς φίλε @ PowerRangers8 δεν έπρεπε να το πεις αυτό για την after-credits σκηνή, ήταν λάθος αυτό που έγραψες... Ήταν ωραία τρολιά και όσοι γνωρίζουν και είναι εξοικειωμένοι με το συγκεκριμένο ηθοποιό & συγκεκριμένους ρόλους που έχει υποδυθεί, θα γελάσουν σίγουρα! Αλλά δεν έπρεπε να αποθαρρύνεις τον άλλο φίλο... Σε ότι αφορά την post-credit σκηνή, δε με πειράζει τόσο η επιλογή της ηθοποιού (αν και όντως θα μπορούσαν να βάλουν μια πιο νέα, εφόσον μας απέδειξε ότι τα πήγε καλά στο "Mad Max" και αν δεν κάνω λάθος ετοιμάζουν ταινία της από τον κόσμο αυτόν, δε νομίζω σε άλλη ταινία δράσης να τα πάει άσχημα, έστω και μετά από τρία χρόνια! Από κει και πέρα η "Marvel Studios" μας δείχνει για άλλη μια φορά ότι τα κάνει όλα..ανάποδα... Γνωρίζω ότι είναι άλλο "σύμπαν" αλλά οι συγκρίσεις με την Earth-616 είναι αναπόφευκτες, τουλάχιστον για όσους είναι εξοικειωμένοι με τις ιστορίες των κόμικς. Και ειδικά εδώ στην Ελλάδα που έχουμε σχετικά "φρέσκο" το graphic novel "Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί" της "Επίσημης Συλλογής Graphic Novels της Marvel" θα τους κακοφανεί γιατί δεν το είδαμε τότε και το βλέπουμε τώρα. Σε ότι αφορά πάλι την Scarlet Witch:

 

Spoiler

το πράγμα είναι ΤΟΣΟ πολύ μπερδεμένο στο "MCU", που τι να πρωτοαναφέρεις ως "διαφορετικό" απ' την Earth-616... Έχει χαθεί πια η μπάλα με τη σειρά των γεγονότων σε όλα τα επίπεδα και σχεδόν όλους τους χαρακτήρες. Προσπαθώ να το παρακολουθώ παράλληλα ως κάτι εναλλακτικό, αλλά δεν γίνεται να αποβάλλω με τίποτα την αίσθηση ότι θα ήταν απείρως καλύτερο εάν τα γεγονότα γίνονταν με τη σειρά των κόμικς, έστω παραβλέποντας ολόκληρα κεφάλαια από κάθε σειρά κόμικς... Απείρως καλύτερα και οπωσδήποτε πιο σοβαρά! Η Scarlet Witch. το Darkhold και ο Cthon, έχουν εμφανιστεί σε ιστορία των Εκδικητών η οποία μάλιστα είναι προγενέστερη περίπου κατά 25-30 χρόνια πριν την ιστορία "House of M", αλλά εδώ "τους πρόλαβαν" τα γεγονότα της τηλεοπτικής σειράς "Agents Of S.H.I.E.L.D." όπου εμφάνισαν για πρώτη φορά το Darkhold και έπρεπε κάπου να τη "δέσουν", οπότε την παρουσίασαν ως ένα μυθικό χαρακτήρα, ακόλουθο κατά κάποιο τρόπο του Cthon, χωρίς να μας λένε ποιος ή τι είναι ο Cthon, χαρακτήρας τέτοιος που να έχει προφητευτεί ΔΕΝ υπάρχει στην πραγματική Earth-616, απλώς η Scarlet Witch γίνεται αντικείμενο απαγωγής από έναν άλλον μάγο τον Mordred (προφανώς είναι ο γνωστός γιος της μάγισσας Morgana, της γνωστής μυθολογίας του Camelot, μιας και η Morgana υπήρξε η ίδια ακόλουθη του Cthon), που με κάποιο ξόρκι απ' το Darkhold της εμποτίζει τη σκοτεινή ενέργεια του Cthon διότι δείχνει να είναι ικανή να το αντέξει και ουσιαστικά γίνεται δαιμονισμένη και υποχείριο της σκοτεινής αυτής θεότητας με πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις απ' αυτές που ήδη είχε. Το τι ακριβώς "ξεκλειδώνει" και μπορεί να κάνει η Wanda από μόνη της, βέβαια, είπαμε πως το διαβάζουμε 25-30 χρόνια ως μία εκ των ισχυρότερων μεταλλαγμένων που πάτησε ποτέ στη Γη! Εδώ έκαναν έναν αχταρμά, έβγαλαν απ' έξω τον Mordred, έβγαλαν απ' έξω τον Cthon μη αναφέροντας τίποτα για εκείνον (διότι πως να προλάβουν!! Ίσως τον δούμε ως θεό-σφηνάκι σε κάποια άλλη ταινία, ΑΝ καταφέρει κανείς να τον φέρει ξανά στο σύμπαν αυτό από τη διάσταση που βρίσκεται εξόριστος), έβαλαν μέσα κι ένα θρόνο λέει για την βασίλισσα της προφητείας, ότι να 'ναι... Πάλι καλά που ανέφεραν το βουνό Wundagore (και όχι Γουάνταγκορ, όπως το πρόφεραν και το έγραφε και ο μεταφραστής! Απορώ... Οι Αμερικανοί ΔΕ ξέρουν να διαβάζουν Λατινικούς χαρακτήρες; Ή τους φάνηκε τόσο ωραίο να συνδέσουν το όνομα του βουνού με εκείνο της προφήτισσας και ξέχασαν κι αυτά που ξέρουν; ) και δεν έβαλαν να διαδραματίζεται κάπου αλλού αυτό κι ας είναι έστω σε κάποιον ανύπαρκτο ναό (Στα κόμικς ο Mordred έμενε σε κάποιο κάστρο, αν θυμάμαι καλά).

 

Να πω εδώ ότι έκαναν το τραγικό λάθος να ονομάσουν υποτίθεται από μία γνώστη των διαφόρων "συμπάντων" εκείνο απ' όπου προέρχεται ο Doctor Strange ως Earth-616, ενώ πρωτύτερα είχε επίσημα καταχωρηθεί το βασικό σύμπαν του "MCU" ως Earth-199999. Εάν δεν το αιτιολογήσουν αυτό κάπως, μου φαίνεται πως είναι η μεγαλύτερη μπαλαφάρα που έχουν κάνει μέχρι σήμερα οι δημιουργοί του "MCU", ξεπερνώντας ακόμη και τα ατοπήματα του Brian Singer στην "20th Century Fox" των X-Men. Και ειλικρινά δεν έχω ιδέα πως :SmokingDevil: πρόκειται να "μπαλώσουν" αυτό που έγραψαν οι σεναριογράφοι... Διότι μελλοντικά είναι βέβαιο ότι θα δημιουργήσει προβλήματα, καθώς το "σύμπαν" των κόμικς στις τρέχουσες σειρές εξακολουθεί να είναι η Earth-616 και κινηματογραφικά βλέπουμε κάτι πολύ διαφορετικό. Δε μπορεί να είναι και τα δύο σύμπαντα το ίδιο. Τέτοια τραγικά λάθη δεν τα κάνει ούτε η "DC Comics" που ξεκίνησε όλο αυτό πρώτη με τις παράλληλες Γαίες και μάλιστα στο τηλεοπτικό crossover "Crisis" του δικτύου "The CW" ταυτοποίησε ακόμη ορισμένα κινηματογραφικά/τηλεοπτικά "σύμπαντα" ήδη απ' το 1966, δίνοντάς τους κωδικά ονόματα, συμπεριλαμβάνοντας ακόμη και τις παράλληλες διαδικτυακές σειρές της τέως διαδικτυακής πλατφόρμας "DC Universe" (νυν "HBO Max"). Που ξέρουμε τι μπάχαλο έχει κάνει ακόμη και στο δικό της κινηματογραφικό σύμπαν και πόσο πίσω έχει μείνει, παρόλα αυτά στο "Crisis" έκανε ένα πολύ καλό συμμάζεμα! Δε μπορώ να το εξηγήσω, δείχνει ως ένα μεγάλο blooper αυτό. Ο σεναριογράφος δεν ήξερε, ο σεναριογράφος δε σκέφτηκε, δε μπορώ να το εξηγήσω αυτό, δείχνει ως ένα μεγάλο blooper... Η πρώτη "σφαλιάρα" έρχεται απ' την ίδια τη "Marvel Comics" όπου αυτό που αντικατέστησε μετά το 4ο "Secret Wars" το σύμπαν της Earth-616, λέγεται.."Earth-616"! :confuse:  Η 2η ήταν αυτή που αναφέρω εδώ και μάλιστα έχει μπερδέψει ακόμη και εκείνους που ενημερώνουν τη "Wikipedia", διότι απ' ότι φαίνεται δεν έχει ακόμη υπάρξει κάποια επίσημη απάντηση για ποιο λόγο συνέβη αυτό, λέγοντας συγκεκριμένα εδώ: "In the film Spider-Man: Far From Home (2019), Mysterio claims that the main Marvel Cinematic Universe continuity exists on "Earth-616". However, the MCU was previously designated as Earth-199999 in the 2008 coffee table book Official Handbook of the Marvel Universe A to Z, Vol. 5 and is referred to as such in other media. It is left unclear if this is a misdirect by Mysterio". Με λίγα λόγια υπήρχε η θεωρία ότι κάπου, κάπως, ο Mysterio γνώριζε & ότι μέσα σ' άλλα αλλά ήθελε να παραπλανήσει και σε αυτό. Τα υπόλοιπα που αναφέρονται στο συγκεκριμένο trivia τα βλέπω μονάχα ως κλείσιμο του ματιού απ' τους δημιουργούς προς τους αναγνώστες.

 

Το άλλο τραγικό (που είχε και επανάληψη μάλιστα) ήταν η μετάφραση του θεού Cthon (το ελληνικότατο Χθων) ως "Καθόν"! :lol: Εκτός απ' την προφορά που ακούγεται έτσι, μου φαίνεται αδιανόητο ένας Έλληνας μεταφραστής να μη γνωρίζει την ονομασία αυτή... Ακόμη και ο τότε μεταφραστής του Καμπανά το είχε γράψει σωστά... Από την άλλη χαίρομαι που βγαίνουν στην επιφάνεια σιγά σιγά τα πάνθεον της Γης, διότι δεν ήμουν και πολύ σίγουρος εάν θα το έκαναν αυτό και σε τι βαθμό. Βλέπουμε όμως το πάνθεον της Ηλιούπολης απ' το "Moon Knight", ακούμε στην ταινία εδώ για τον Χθων που ήταν απ' τους αρχαιότερους θεούς της Γης (Elder Gods), βλέπουμε μάλλον τον Δία στο trailer του "Thor: Love and Thunder" (αν και απ' τον Taika Waititi δεν περιμένω κάτι σοβαρό..μάλλον για διακωμώδηση πάει ο χαρακτήρας και θα εκνευριστώ πολύ), οπότε δεν αποκλείεται να δούμε ιστορίες που έχουν συμμετάσχει κάποια από αυτά, όπως σύγκρουση Ολυμπίων με Eternals ή ακόμη και διάφορα πάνθεον να συγκροτούνται σε ενδεχόμενη άφιξη των Celestials. Δε ξέρω..βάσει των ήδη υπαρχόντων σεναρίων εικάζω ορισμένα πράγματα. Σημασία έχει αρχικά να μάθεις ότι σ' αυτό το σύμπαν υπάρχουν και αυτοί οι χαρακτήρες για να ξέρουμε ότι μπορεί να τους χρησιμοποιήσουν, το πως θα τους διαφοροποιήσουν τώρα και που τους τοποθετούν, εντάξει..είναι ένα θέμα αλλά δεν είναι μείζον.

 

Καλό θα ήταν όμως σε πλάσματα τα οποία υποτίθεται είχαν πιστούς στη Γη επί χιλιάδες χρόνια να μην κάνουν παπάτζες όπως αυτό που είδαμε με τον Thor στο "Thor: Ragnarok" και σε αρκετά σημεία στις επόμενες ταινίες (όπως και στο trailer της νέας). Βασικά να μην κάνουν σε κανένα χαρακτήρα, αλλά ας πούμε σε αυτούς ένα παραπάνω. Και δεν το λέω επειδή θα έπρεπε να είναι θέμα ταμπού ή επειδή έχει να κάνει με θέματα πίστης ή ακόμη λογοκρισίας, αλλά δε μπορώ από τη μία να διαβάζω κάτι ιστορικό ή να παρακολουθώ άλλες παραγωγές όπως είναι το "Vikings" του "History Channel" ή το "The Northman" που είδα πρόσφατα στον κινηματογράφο και από την άλλη να βλέπω τον μπυροκοιλιά Thor. Αισθητικά δηλαδή και μόνο μου προκαλεί αναγούλα, όταν μάλιστα στα κόμικς ο χαρακτήρας αυτός δεν έχει καμία απολύτως σχέση και υποτίθεται ότι το κινηματογραφικό αυτό σύμπαν όχι μόνο βασίζεται αλλά είναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ εκείνου των κόμικς, εντασσόμενο σε ένα εκτενέστερο πολυσύμπαν. Όταν βλέπεις ένα έναν δικτάτορα, έναν διπρόσωπο γερουσιαστή ή πρόεδρο (διπλό πράκτορα) ενός υποτίθεται δημοκρατικού κράτους, έναν πολιτικό κρατούμενο, έναν τρομοκράτη, έναν ήρωα, έναν διοικητή μιας παραστρατιωτικής οργάνωσης, ένα θεό, έναν βασιλιά ενός υποβρύχιου βασιλείου, έναν αυτοκράτορα μιας γαλαξιακής αυτοκρατορίας ή ένα από τα μεγαλύτερα επιστημονικά μυαλά της Γης, καλό θα ήταν να παρουσιάζεται ως έχει και όχι με ελαφρότητες και καραγκιοζιλίκια. Ούτε να εμφανίζεται ένας θεός ηλικίας ξέρω γω 3.000 ετών να αποκτά ξαφνικά ψυχολογικά προβλήματα, ούτε ένα κυνηγημένο τέρας (που υποτίθεται ότι η ύπαρξή του είναι μία κατάρα) να άλλοτε να μουλαρώνει και να συμπεριφέρεται σαν υπερφυσικός μπέμπης και άλλοτε να βγάζει selfie χαζογελώντας από smartphone με το fan club του. Κάποιοι εκεί στη "Marvel Studios" φαίνεται πως θεώρησαν ότι είναι καλή ιδέα όλα αυτά, αλλά όταν έρθει ο λογαριασμός που δε θα μπορούν πλέον "να τα μαζεύουν" θα είναι αργά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους. Να προσθέσω και εγώ στην κουβέντα ένα - δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση μετά από δύο φορές που πήγα και είδα την ταινία. Καταρχάς η διάρκεια της αρχικά ήταν δύο ώρες και σαράντα λεπτά... Για αυτό και αν παρατηρήσετε προσεκτικά τα teaser τρέιλερ στο instagram και αλλού, θα βρείτε σκηνές που δεν υπάρχουν στην ταινία. Φυσικά αυτό το κάνουν και για εμπορικούς σκοπούς διότι αν στα δώσουν όλα στο πιάτο ΠΩΣ εσύ μετά θα πας να αγοράσεις την EXTENDED EDITION???? LONG LIVE PIRACY λοιπόν και εμείς... Όπως έγραψε και φίλος πιο πάνω η ταινία ήταν για την WANDA παρά για τον Stephen Strange. Περίμενα ότι θα άνοιγε μεγάλο κεφάλαιο με εμφάνιση χαρακτήρων κ.λ. αλλά που... Και δεν θα αναφέρω ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ το Politically correct που ευτυχώς δεν ήταν ΤΟΣΟ εντονο αυτήν την φορά. Πάλι καλά...

Αρχίζω σιγά σιγά και αποδέχομαι πως ότι αφορά το MCU απλώς θα παρακολουθούμε τις ταινίες του χωρίς να έχουμε καμία προσδοκία πέραν του ότι είναι ταινίες για δεκάχρονα της κωλοdisney. Το Moon Knight το είδατε? Άλλο και αυτό.

 

Υγ : Σε δύο μήνες θα είμαστε πάλι εδώ να μιλάμε για παρόμοια πράγματα για το THOR 4. που βέβαια μου άρεσε το τρέιλερ ΑΛΛΆ σαν μια ευχάριστη ταινία επιστημονικής φαντασίας που περιλαμβάνει χαρακτήρες από κόμικς της αγαπημένης μας MARVEL. Ο Taika Waititi (Κακή του ώρα εκεί που είναι), δήλωσε πολύ πρόσφατα το εξής :  ''Ουσιαστικά είναι μια ταινία για την κρίση μέσης ηλικίας''.... Χαχαχαχα Ρε πάμε καλά?

 

Υγ ΙΙ :  Γενικώς είμαι ανοιχτός σε κάθε αντίληψη και στο να προσθέτουν πράγματα...Αυτοί όμως το ξεφτίλισαν το θέμα δείχνοντας συγκεκριμένα πράγματα - προϊόντα - στάση ζωής επανειλημμένα. Όλα αυτά ειπώθηκαν από έναν οπαδό με κάθε καλή πρόθεση που απλώς βλέπει τις προοπτικές να σβήνουν η μια πίσω από την άλλη. Είδομεν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.