Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΥΠΕΡ-ΗΡΩΪΚΟΥ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΟΣ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σκέφτομαι σοβαρά να γράψω ένα υπερ-ηρωϊκό μυθιστόρημα που θα έχει σχέση με τον Πήτερ Πάρκερ(ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ). Ποιο είναι το θέμα εδώ;

Υπάρχει περίπτωση η MARVEL να μου μπλοκάρει το βιβλίο, λόγω πνευματικής ιδιοκτησίας του ήρωα της; Σημειωτέον θα είναι μυθιστόρημα όχι κόμικ.

Ξέρεις κάποιος ή πρέπει να επικοινωνήσω από εβδομάδα με ANUBIS για διευκρινήσεις;

Εννοείται δεν θα είχα πρόβλημα να δίνω ποσοστό από τις πωλήσεις στην MARVEL αφού έτσι κι'αλλιώς είναι δική της έμπνευση ο Spidey.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

...κρίμα δεν είναι να εκμεταλλευτεί η Marvel την δουλειά σου και να θησαυρίσει; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

48 λεπτά πριν, thor77 είπε:

...κρίμα δεν είναι να εκμεταλλευτεί η Marvel την δουλειά σου και να θησαυρίσει; 

Το θέμα όμως είναι, τι ορίζει η νομοθεσία περί δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτήσιας... δλδ αν η χρήση των ηρώων της Marvel σε μυθιστόρημα, θα έχει κάποιο κώλυμμα

για μένα οπότε θα πρέπει να ζητήσω άδεια από την αμερικάνικη εταιρία. Αν ξέρει κάποιος ας δώσει μία έγκυρη απάντηση.

Πάντως έχω σκεφτεί ένα φοβερό στόρι, που πιστεύω θα αρέσει... δεν μπορώ να αποκαλύψω τίποτα(εννοείται). :notalk:

 

Πάντως για να θησαυρίσει η Marvel μέσω εμού, σημαίνει πωλήσεις για το βιβλίο... τρέμε Λένα Μαντά έρχομαι!!! :lol::clap2:

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μετακινήθηκε στην ενότητα ΓΕΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ .

 

Αν γράψεις ένα τέτοιο βιβλίο, χωρίς να το έχει αδειοδοτήσει η ίδια η Marvel ή κάποια εταιρία που έχει άδεια να παράγει μυθιστορήματα με τους χαρακτήρες της Marvel, η μόνο περίπτωση που μπορείς να το βγάλεις είναι δωρεάν, ψηφιακά και ως fan fiction. Αλλά ακόμα και έτσι, πρέπει να το ψάξεις, για το τι ισχύει και τι όχι για την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, για το τι επιτρέπεται να περιέχει το διήγημα σου (δεν θα πρότεινα να βγάλεις ολόκληρο βιβλίο) και το τι όχι.

 

Με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, απλά θα στο μπλοκάρει και θα μηνυθείς. Και δεν είναι από τις εταιρίες που θα σε χρεώσουν αναδρομικά δικαιώματα για κάτι και θα σε αφήσουν να συνεχίσεις να το διαθέτεις ή να το αναλάβουν οι ίδιοι. Αν δεν το έχει αδειοδοτήσει και δεν στο έχει αναθέσει η ίδια ή ένας αντιπρόσωπος τους, θα στο μπλοκάρει, που σημαίνει, αυτοί πρέπει να σε προσλάβουν να το γράψεις, όχι να πας εσύ να το προτείνεις. :)

 

Η Anubis δεν έχει σχέση με τη ανάθεση δικαιωμάτων για την Marvel. Απλά εκδίδει πράγματα τους, δεν είναι πράκτορας δικαιωμάτων της. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, GreekComicFan είπε:

Μετακινήθηκε στην ενότητα ΓΕΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ .

 

Αν γράψεις ένα τέτοιο βιβλίο, χωρίς να το έχει αδειοδοτήσει η ίδια η Marvel ή κάποια εταιρία που έχει άδεια να παράγει μυθιστορήματα με τους χαρακτήρες της Marvel, η μόνο περίπτωση που μπορείς να το βγάλεις είναι δωρεάν, ψηφιακά και ως fan fiction. Αλλά ακόμα και έτσι, πρέπει να το ψάξεις, για το τι ισχύει και τι όχι για την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, για το τι επιτρέπεται να περιέχει το διήγημα σου (δεν θα πρότεινα να βγάλεις ολόκληρο βιβλίο) και το τι όχι.

 

Με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, απλά θα στο μπλοκάρει και θα μηνυθείς. Και δεν είναι από τις εταιρίες που θα σε χρεώσουν αναδρομικά δικαιώματα για κάτι και θα σε αφήσουν να συνεχίσεις να το διαθέτεις ή να το αναλάβουν οι ίδιοι. Αν δεν το έχει αδειοδοτήσει και δεν στο έχει αναθέσει η ίδια ή ένας αντιπρόσωπος τους, θα στο μπλοκάρει, που σημαίνει, αυτοί πρέπει να σε προσλάβουν να το γράψεις, όχι να πας εσύ να το προτείνεις. :)

 

Η Anubis δεν έχει σχέση με τη ανάθεση δικαιωμάτων για την Marvel. Απλά εκδίδει πράγματα τους, δεν είναι πράκτορας δικαιωμάτων της. :)

 

 

Θα το ψάξω και θα το δώ... δεν με βιάζει έχω άλλα ως προτεραιότητες τώρα. Ευχαριστώ :)

 

Πάντως κυκλοφορούν στο youtube διάφορες ιστορίες με υπερ-ήρωες δεν νομίζω ότι έχουν πάρει άδεια για να τις δημιουργήσουν δες εδώ..

 

 

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε επικοινωνία με Εκδόσεις ANUBIS μου είπαν ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την MARVEL στις Η.Π.Α. μέσω της επίσημης ιστοσελίδας τους και να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω τα δικαιώματα

χρήσης κάποιων ηρώων στο βιβλίο μου. Ήδη έστειλα ε-μαιλ, αλλά θεωρώ πως θα πουν όχι, αλλά θα δούμε.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω καλά αγγλικά και ελπίζω να βγάλουν νόημα μ'αυτό που έγραψα μέσω μετάφρασης. :confuse:

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τώρα είδα πως είχες κάνει επεξεργασία στο ποστ σου. Καλό είναι να γράφεις σε νέα απάντηση ότι έχεις να πεις. :)

 

Αυτά είναι concept arts/videos και παρωδίες, όχι κανονικά σενάρια. Ψάξε προσεκτικά τι ισχύει και τι δεν ισχύει για το τι μπορείς να κάνεις χωρίς να χρειάζεται άδεια και τι όχι, για να μην βρεθείς προς εκπλήξεις, εφόσον το σκέφτεσαι σοβαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν το έχεις με την συγγραφή γιατί όχι να γράψεις ένα μυθιστόρημα με δικούς σου υπερήρωες και μετά να ζητήσεις εσύ δικαιώματα από την Μάρβελ για να τα αγοράσει; Καλό; :lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εδώ και τόσες μέρες η MARVEL δεν μου απάντησε στο ε-μαιλ και νομίζω ή μάλλον είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα απαντήσει, και ασφαλώς δεν θα μου δώσει καμία άδεια να χρησιμοποιησω οποιονδήποτε ήρωα της.

Φίλε MARIELOS έχεις δίκιο μάλλον κάποια στιγμή θα γράψω ένα με δικούς μου ήρωες καμιά 200αρια σελίδες και πιστεύω ΟΞΥ ή Anubis θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν να το εκδόσουν, αν δεν κάνω λάθος

υπάρχουν και οι Εκδόσεις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ που ασχολούνται με το ''φανταστικό''.

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πρόσφατα έδειξε στην ΕΡΤ το ντοκιμαντέρ 5 ή 6 επεισοδίων νομίζω "Η 'άγνωστη ιστορία των κόμικς" όπου έδειχνε πως η Μάρβελ πολλές φορές φέρθηκε σαν σε σκουπίδια στους μεγαλύτερους σχεδιαστές και σεναριογράφους αφού τους εκμεταλλεύτηκε και κέρδισε από αυτούς. Δεν το βρήκα στο WEB TV της ΕΡΤ για να σου βάλω εδώ το λινκ. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Πρόσφατα έδειξε στην ΕΡΤ το ντοκιμαντέρ 5 ή 6 επεισοδίων νομίζω "Η 'άγνωστη ιστορία των κόμικς" όπου έδειχνε πως η Μάρβελ πολλές φορές φέρθηκε σαν σε σκουπίδια στους μεγαλύτερους σχεδιαστές και σεναριογράφους αφού τους εκμεταλλεύτηκε και κέρδισε από αυτούς. Δεν το βρήκα στο WEB TV της ΕΡΤ για να σου βάλω εδώ το λινκ. 

 

Εγκατέλειψα την ιδέα να γράψω κάτι με ήρωες της Μάρβελ, θα ειναι καθαρά δικής μου επινόησης, με δικούς μου υπερ-ήρωες και θεωρώ ότι μπορεί και να αρέσει

απλά δεν το'χω προτεραιότητα, ήδη γράφω άλλο περίπου 200 σελίδες και έχω κολλήσει εδώ και καιρό στο 10ο κεφάλαιο, από τα 25-26 που είναι να γράψω. Αφού

ολοκληρώσω αυτό θα περάσω στο επόμενο, γενικά πρώτα να 'μαι καλά, έχω σχέδια για αρκετά ''ιδιαίτερα'' βιβλία, θέλω να γράφω ξεχωριστά όχι δλδ Μαντά και τέτοια,

αλλά να διαφέρουν... τους επόμενους μήνες θα εκδόσω την 1η μου ποιητική συλλογή και όσοι την διαβάσετε θα δείτε ότι είναι πραγματικά ιδιαίτερη, ένα κράμα,

Λειβαδίτη θα έλεγα με Νίτσε, Ψυχολογίας και Μεταφυσικής.

Τα σέβη μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βάλε ένα δείγμα σε σπόιλερ αν είναι εύκολο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.