Jump to content
Sign in to follow this  
germanicus

Κορνίζα για Α3

Recommended Posts

Η ερώτηση μάλλον είναι ηλίθια. Η απάντηση μάλλον είναι προφανής. :) Δεν το χωράει όμως ο νους μου. Οπότε προτιμώ να τη ρίξω την ερώτηση. :) 

Έχω 2 πριντάκια από αυτά που έφερε ο Don Rosa στη TheCon ( :thanks: :kabuki:) Τσεκάρωντας με το μέτρο επιβεβαίωσα ότι είναι Α3. (297χ420 mm). Κοιτάζοντας όμως για κορνίζες διαπίστωσα ότι δεν παίζει απολύτως τίποτα σε τέτοιο μέγεθος (μιλάμε για κάτι mainstream όπως το Πλαίσιο κ.ο.κ.. Όχι να ψάχνω κάποιο μυστήριο μαγαζί καπου στο Περιστέρι ή κι εγω δεν ξέρω που :) ). Βλέπω 30χ40 cm. Προφανώς αυτές δεν κάνουν. Σωστά? :) Οταν λέμε 30χ40, κυριολεκτικά εννοούμε 30χ40, οπότε το Α3 δεν χωράει μέσα. Σωστά?

Είπα. Ηλίθια ερώτηση. Αλλά δεν το χωράει ο νους μου :)  Και ίσως κάποιος να έχει ψαχτεί για τον χ/ψ λόγο με το θέμα και να έχει καταλήξει σε κάτι της υφής "φιλαράκο την πάτησες, αναγκαστικά πας στο 40χ50 θες δε θες" :)

:cheers5: 

• Like 6
  • Thanks 3

Posted (edited)

Νικόλα εγώ προσωπικά επιλέγω από ικεα 40χ50 με πασπαρτού οπότε μένει 30χ40 για το πριντακι! Δείχνει και πιο ωραίο!! :)

Εχει ωστόσο και 30χ40 που θεωρώ θα είναι οριακά εντάξει!  Πάρε το πριντ και πήγαινε να το τσεκάρεις! 

Edited by stardust
  • Like 5
  • Thanks 1

Posted (edited)

Υπάρχει πάντα και η επιλογή για custom κορνίζα στα μέτρα σου με μάστορα, όπως αυτήν εδώ που έφτιαξα εγώ. Βέβαια το μαλλί πήγε γύρω στα 40€ απ' ό,τι θυμάμαι, όμως μιλάμε για ιδιόχειρη υπογραφή του Barks, επομένως θεώρησα πως αξίζει τον κόπο.

Edited by PhantomDuck
  • Like 6

https://www.leroymerlin.gr/gr/diakosmisi/kornizes-kathreftes-afises-pinakes/kornizes/

η καλύτερη επιλογή. πάντως δεν χρειάζεται να είναι τσιμα τσίμα. πρέπει να μπορεί να ανασαίνει.

• Like 7
  • Thanks 1

Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει περιθώριο γιατί διαφορετικά η εικόνα θα δείχνει πολύ στριμωγμένη και μικρή!

Για εικόνα 30Χ40  η ιδανική κορνίζα είναι η 40Χ50.

Η κορνίζα 50Χ70 δίνει αυτό το  αποτέλεσμα

20190618_213257.thumb.jpg.fe77cbe069b0125f7f91fb91b4415987.jpg

Η διάσταση 40Χ50  είναι λίγο παραπάνω από το γκρι περίγραμμα!

:)

• Like 4
  • Thanks 1

Η ΙΚΕΑ έχει τις καλύτερες ποιοτικά λύσεις σε σχέση με τα λεφτά που κοστίζουν. Και είναι αρκετά όμορφες, τις χρησιμοποιώ κατά κόρον για τις ακουαρέλες μου.

Αγαπημένες μου οι RIBBA που έχουν πολύ τρισδιάσταση εμφάνιση "κουτιού", και οι SILVERHOJDEN.

Δες RIBBA για Α3 και Α4 στη φωτογραφία

P1360856.thumb.jpg.cdcf298d182e8e552b1dbb10f0313110.jpg

• Like 6

Eπειδη κατα καιρους αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον Germ, αρα καταληγουμε οτι για  Α3. (297χ420 mm) δεν εχει προνοησει η ανθρωποτητα για κατι πιο βολικο, και πηγαινουμε αναγκαστικα στην επομενη μεγαλυτερη διασταση των 40x50 ή παμε σε customιές με το ανάλογο πολλαπλάσιο κόστος, αν καταλαβα καλα...

• Like 2
  • Thanks 1

Jumbo 

Κορνιζα ακριβώς για Α3

• Like 6
  • Thanks 1

@adams τω όντι! :thanks: 

• Like 3

Κι αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα FB_IMG_1561016111226.thumb.jpg.8feec7fb14edefbec153e52f439ca7fd.jpg

• Like 4
  • Thanks 1

Θείο, αν δεν έχεις καταλήξει σε κάποια από τις παραπάνω προτάσεις, μπορώ να σου προτείνω κι εγώ κάποιες λύσεις -καθαρά εμπειρικά και όχι ως ειδήμων.

Αν τα πριντάκια έχουν ήδη κορνιζαριστεί και κρεμαστεί στον τοίχο σου βέβαια, δεν θα έχει πια νόημα :P 

:beer:

• Like 2
  • Thanks 2

ρίχτο Billy! :) 

• Like 3