Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΡΩΕΣ [ Τα πρώτα επίσημα τουρνουά ]


Caladinor

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το ελληνικό ΠΣΚ (Παιχνίδι Συλλεκτικό Καρτών) που εικονογραφήθηκε από 10 σκιτσογράφους της ελλ. σκηνής κόμικς έκανε τα πρώτα του, σταθερά, βήματα

:yahoo::dance::yahoo::dance:

 

Ετοιμάστε, λοιπόν, τις τράπουλές σας για τουρνουά «Μονομαχίες» με τους ΗΡΩΕΣ.

Εκτός από τις κούτες, που θα δοθούν ως βραβεία, θα μοιραστούν στους συμμετέχοντες και κάποιες πολύ σπάνιες (ultra Rare) κάρτες.

Έτσι:

 

Το Σάββατο 13 Οκτωβρίου (12:00 το μεσημέρι) στο κεντρικό Fantasy Shop (Γ' Σεπτεμβρίου 65 τηλ 210-8231072)

 

Την Κυριακή 14 Οκτωβρίου (3:00 το απόγευμα) στο Πανδοχείου του Δρακοφοίνικα (Σπινθάρου 32 Ν. Κόσμος 2109014111)

 

 

Για όσους δεν γνωρίζουν το παιχνίδι και ενδιαφέρονται να το μάθουν, γίνονται παρουσιάσεις μέχρι στιγμής κάθε:

Το Σάββατο (12:00 το μεσημέρι) στο κεντρικό Fantasy Shop

& κάθε Κυριακή (2:00 το απόγευμα) στο Πανδοχείου του Δρακοφοίνικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ωπ, βγήκε; Δεν μας δίνετε αγαπητέ περισσότερες πληροφορίες; Νομίζω τις χρειαζόμαστε. Διαστάσεις, πόσες κάρτες είναι, ποιο το θέμα τους, ποιοι οι δημιουργοί, τα χαρακτηριστικά τους και μία σύντομη περιγραφή για το πως παίζεται για όσους δεν το γνωρίζουν (να ακονίζουμε τα σπαθιά μας ή τα μυαλά μας;), που το βρίσκουμε, πόσο κοστίζει, σπανιότητα καρτών, κλπ. Επίσης, επειδή μία φωτογραφία ισούται με χίλιες περίπου λέξεις δεν μας βάζετε και μερικές φωτογραφίες σαν teaserάρια. Είμαστε κομιξάδες άρα οπτικοί τελείως τύποι, τί να κάνουμε... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Λοιπόν:

 

Το «ΗΡΩΕΣ στη Μυθική Ελλάδα»® είναι ένα ελληνικό παιχνίδι από την πρώτη στιγμή της σύλληψης του, στον σχεδιασμό και σε όλα τα στάδια της εκτέλεσής του. Η πρώτη έκδοση είναι "ΓΕΝΕΣΙΣ ΡΑΨΩΔΙΑ Α" με 323 κάρτες.

(98 κοινές, 90 μη-κονές, 90 σπάνιες & 45 πολύ σπάνιες, που καθορίζουν και την συλλεκτική τους αξία)

 

 

 

Όσον αφορά τώρα στο παιχνίδι, το «ΗΡΩΕΣ» δίνει μεγάλη βάση, αν μη τι άλλο, στους ήρωές του!

Η πρώτη θεματική έκδοση ονομάζεται «ΓΕΝΕΣΙΣ» και χωρίζεται σε εκδόσεις των 323 καρτών, τις «Ραψωδίες».

Στην Ραψ. Α΄ υπάρχουν οκτώ (8) διαφορετικοί Ήρωες και κάθε παίκτης επιλέγει έναν απ’ αυτούς, χτίζοντας την τράπουλά του με τρόπο που ταιριάζει στον Ήρωα.

(Σε αυτό το τόπικ δεν θα παρουσιάσουμε όλους τους κανόνες, αλλά θα αναλύσουμε τον γενικό τρόπο παιχνιδιού.)

Υπάρχουν λοιπόν, αρχικά, 8 Ήρωες, όπου οι 6 από αυτούς είναι γνωστοί μυθικοί ήρωες:

Ηρακλής, Αταλάντη, Δαίδαλος, Περσέας, Ασκληπιός & Τροφώνιος, ενώ ο Πολυδάμας & η Ιππονίκη είναι φανταστικοί.

 

Το «ΗΡΩΕΣ» στην πραγματικότητα είναι δύο διαφορετικά αλλά συναφή παιχνίδια.

Στις «Μονομαχίες» κάθε παίκτης αναπτύσσει μια Παράταξη με Συντρόφους και αντιμετωπίζει άμεσα τον αντίπαλο Ήρωα. Κερδίζει με 3 τρόπους:

1. Ο αντίπαλος Ήρωας πεθαίνει δίχως να μπορέσει να αναστηθεί.

2. Φτάνει στους 40 πόντους Φήμης.

3. Ο αντίπαλος Ήρωας «πέφτει» στους -20 πόντους Φήμης.

 

Στο 2ο παιχνίδι, τους «Άθλους», ο Ήρωας ξεκινάει στην παιδική μορφή του και δεν αντιμετωπίζει τον αντίπαλο Ήρωα και την Παράταξή του, αλλά κάθε γύρο προσπαθεί να ολοκληρώσει έναν Άθλο. Ο αντίπαλος παίκτης τον δυσκολεύει κατεβάζοντας Εχθρούς και Εμπόδια. Φτάνοντας στους πρώτους 10 πόντους Φήμης ο Ήρωας εξελίσσεται στη Νεαρή μορφή του και με άλλους 20 πόντους ολοκληρώνεται ως Ήρωας. Για να κερδίσει χρειάζεται ακόμη 40 πόντους Φήμης. Οι συνθήκες του Θανάτου και -20 Φήμης ισχύουν όπως πιο πάνω.

 

Αυτά γενικά για τους κανόνες. Αν υπάρχουν απορίες μπορείτε να ρωτήσετε σε αυτό το θέμα.

 

Τώρα σχετικά με τη δημιουργία του παιχνιδιού αξίζει να σημειώσουμε πως 3 γραφίστες και 10 σκιτσογράφοι από το χώρο της ελληνικής σκηνής κόμικς εργάστηκαν για τη δημιουργία του. Επίσης, ως σύμβουλοι σε μυθολογικά-ιστορικά θέματα και στη δομή των κανόνων εργάστηκαν αρκετοί, γνωστοί στο χώρο του φανταστικού στην Ελλάδα. Τόσο οι κανόνες του παιχνιδιού, όσο και η ανάπτυξη των καρτών και ο σχεδιασμός τους έγιναν με γνώμονα να μεταφέρουν στον παίκτη την αίσθηση της ελληνικής μυθολογίας.

 

 

Οι εικονογράφοι με αλφαβητική σειρά είναι:

Γιώργος Βαλαβάνης, Αλέξανδρος Καραγιαννόπουλος, Βασίλης Λόγιος, Γιώργος Μαλισιόβας, Χρήστος Μαρτίνης, Γιάννης Νικολούζος, Γιάννης Ρουμπούλιας, Γιώργος Σκαράκης, Στράτος Τζαναβάρης & Κώστας Τσιάκος.

 

 

Το εξώφυλλου του παιχνιδιού (καπάκι) από Ρουμπούλια και Μαρτίνη:

Ηρωες κουτι.jpg

 

 

 

κάποιες κάρτες:

Ηρωες Ηρακλης.jpg

 

 

Ηρωες Ραβδος Ασκληπιου.jpg

 

 

και φακελάκια:

 

Ρουμπούλιας:

Ηρωες Περσεας Rubus.jpg

 

 

 

Μαρτίνης:

Ηρωες Ασκληπιος Μαρτινης.jpg

 

 

 

Λόγιος:

Ηρωες Τροφωνιος Λογιος.jpg

 

 

 

Νικολούζος:

Ηρωες Δαιδαλος Νικολουζος.jpg

 

 

Τσιάκος:

Ηρωες Πολυδαμας Τσιακος.jpg

 

 

Σκαράκης:

Ηρωες Ιππονικη Σκαρακης.jpg

 

 

 

και εικονογραφήσεις:

 

Μαλισίοβας:

Ηρωες Μαλισιοβας.jpg

 

 

Καραγιαννόπουλος:

Ηρωες Καραγιαννοπουλος.jpg

 

 

Βαλαβάνης:

Ηρωες Βαλαβανης.jpg

 

 

Τζαναβάρης:

Ηρωες Τζαναβαρης.jpg

 

Όσοι ενδιαφέρεστε και για άλλες λεπτομέρεις, μπορούμε να συνεχίσουμε σε αυτό το ποστ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είχε κυκλοφορήσει παλιότερα ένα ελληνικό TCG. Μιλάμε για το ίδιο ή είναι διαφορετικό αυτό εδώ ?

 

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν κυκλοφορούν έτοιμα Decks, πόσο κοστίζει το κάθε φακελάκι, πόσες κάρτες έχει μέσα, και πως χωρίζονται ανά αξία (common, rare κλπ)

 

Μπορώ να έρθω το Σάββατο στο Fantasy Shop χωρίς όμως να παίξω ? Απλά να παρακολουθήσω τους αγώνες.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχω την εντύπωση ότι είδα να πωλούνται φακελάκια του παιχνιδιού στα ψιλικατζίδικα. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Καλησπέρα :cheers3:

 

ναι πωλούνται, πια, φακελάκια και σε ψιλικατζίδικα.

 

Φίλε PhantomDuck

το "ΗΡΩΕΣ" δεν έχει καμία σχέση με το "Αίνιγμα" που είχε κυκλοφορήσει το 2004.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν starter decks, το φακελάκι κοστίζει 1 Ε & έχει 11 κάρτες μέσα (8 Co, 2 Un, 1 R ή UR)

 

Φυσικά και μπορείς να έρθεις, και να γνωρίσεις τον τρόπο που παίζεται, δίχως να συμμετάσχεις σε τουρνουά.

Θα χαρώ να τα πούμε κι από κοντά. :welcome:

 

Φιλικά

Φώτης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

το "ΗΡΩΕΣ" δεν έχει καμία σχέση με το "Αίνιγμα" που είχε κυκλοφορήσει το 2004.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν starter decks, το φακελάκι κοστίζει 1 Ε & έχει 11 κάρτες μέσα (8 Co, 2 Un, 1 R ή UR)

 

Α, μπράβο, Αίνιγμα λεγόταν το άλλο. Είχα πάρει 2 φακελάκια αλλά δεν μου έκανε εντύπωση. Και η Foil που πέτυχα ξεφλούδισε μόλις βγήκε από το φακελάκι :confuse: .Ξέρεις αν υπάρχει ακόμα ?

 

Τέλος πάντων, όσον αφορά τους Ήρωες. Εκπλήσσομαι ευχάριστα με την αναλογία τιμής/καρτών τη στιγμή που τα γνωστά TCGs Booster Packs κάνουν γύρω στα 4€.

 

Για να πω την αμαρτία μου, αφού υπάρχουν ένα σωρό γνωστά παιχνίδια με κάρτες (Magic, Yu-Gi-Oh, L5R, LoTR, WoW κλπ) μου φαίνεται ανούσια μία καινούργια προσπάθεια. Και όταν μιλάμε εξ' ολοκλήρου για μια ελληνική πρωτοβουλία γίνεται ακόμα πιο δύσκολο μιας και το ελληνικό κοινό δεν είναι και τεράστιο.

 

 

Πριν καιρό είχα κολλήσει άσχημα με μερικά παιχνίδια και τα παράτησα αφού ελάφρυνε κατά πολύ η τσέπη μου :P. Παρ' όλ' αυτά η τιμή φαίνεται πως είναι ευνοϊκή και πιστεύω πως θα παίξει άμεσο ρόλο στην προώθηση.

 

Θα προσπαθήσω να έρθω μιας και φαίνεται αξιόλογη προσπάθεια και θέλω να την στηρίξω. Ίσως αρχίσω και να παίζω αν μου αρέσει :P. Μέχρι τότε θα ήθελα αν μπορούσες να εξηγήσεις αναλυτικότερα τους κανόνες (Spells, επιθέσεις, πως πληρώνεται το κόστος κλπ)

 

:beer:

 

 

EDIT

Εδώ με μπέρδεψες

Ο αντίπαλος παίκτης τον δυσκολεύει κατεβάζοντας Εχθρούς και Εμπόδια. Φτάνοντας στους πρώτους 10 πόντους Φήμης ο Ήρωας εξελίσσεται στη Νεαρή μορφή του και με άλλους 20 πόντους ολοκληρώνεται ως Ήρωας. Για να κερδίσει χρειάζεται ακόμη 40 πόντους Φήμης

Το πρώτο Powerup είναι στους 10 πόντους και με επιπλέον 20 ολοκληρώνεται. Σύνολο 30. Άλλους 10 εννοείς πως θέλει για να φτάσει τους 40 και να κερδίσει ?

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

όχι αλλούς 40 και κερδίζει! :rainbow:

 

Δεν υπάρχουν spells, προς στιγμήν μόνο "Θεικές Ενέργειες" όπου ο Θεός Προστάτης ύποστηρίζει τον Ήρωα.

(Το Αίνιγμα δεν τα κατάφερε τελικά, εμείς πιστεύουμε πάντως, πως ήδη το παιχνίδι μας "στέκετε" ανάμεσα στους gamers. Απόμένει να επιτύχει στην ευρύτερη ελλ. αγορά)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Θεωρούμε πως η τιμή του (και το 1,20 Ε με την Β΄έκδοση) είναι καθορισιτκή για την επιτυχία του!

Και η θεματολογία του

και ο τρόπος παιχνιδιού

και οι Ήρωες του

και γιατί είμαστε ωραίοι! :eyeBlink:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

όχι αλλούς 40 και κερδίζει! :rainbow:

 

Τότε 30 + 40 = 70 πόντοι. Κερδίζει κάποιος αν φτάσει στους 70 όμως πιο πάνω είχες αναφέρει πως ο ήρωας κερδίζει με 3 τρόπους:

1. Ο αντίπαλος Ήρωας πεθαίνει δίχως να μπορέσει να αναστηθεί.

2. Φτάνει στους 40 πόντους Φήμης.

3. Ο αντίπαλος Ήρωας «πέφτει» στους -20 πόντους Φήμης.

 

 

Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι στην όλη υπόθεση αλλά δεν νομίζω πως μπορούν να ισχύουν και τα δύο. Στους 40 ή στους 70 τελικά νικάει ? :oops:

 

Συγγνώμη αν σε παιδεύω :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Λοιπόν:

 

1. Γιατί δεν έρχεσαι να παίξεις μια παρτίδα και να τα πούμε από κοντά; :)

 

2. Στους 40 Πόντους Φήμης όταν ο Ηρώας είναι στην "Ηρωική" του Μορφή.

Στις "Μονομαχίες" λοιπόν κερδίσει στους 40.

Στους "Άθλους" (άλλο παιχνίδι) πρώτα θέλει 30 πόντους (10+20) για να φτάσει στην Ηρωική μορφή και μετά άλλους 40 για να κερδίσει (70 τελικά).

 

Αυτά, όσον αφορά τα τουρνουά.

Σε εκπαιδευτικούς αγώνες το όριο είναι χαμηλότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1. Γιατί δεν έρχεσαι να παίξεις μια παρτίδα και να τα πούμε από κοντά; :)

 

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας έχω τη ριμάδα την εξεταστική στη μέση :lol: Το Σάββατο που θα έχω ξεμπερδέψει θα έρθω σίγουρα στο Fantasy Shop :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βλέποντας λίγο τις κάρτες μου έχω κάποιες απορίες και είπα να σε ρωτήσω:

 

1. ο Αγριόχοιρος γράφει +4 ΕΝΕΔΡΑ. Κανονικά η ΕΝΕΔΡΑ δίνει από μόνη της +4. Αυτό σημαίνει ότι ο Αγριόχοιρος πάει στο +8 όταν παίζει πρώτος ή απλά δεν έχει γραφτει καλά;

 

2. Οι περισσότεροι Βάρβαροι Πολεμιστές παίζουν και σε ΚΥΝΗΓΟ. Ο Βάρβαρος Πολέμαρχος όμως όχι. Αυτό ήταν συνειδητό ή λάθος που θα διορθωθεί με εράτα;

 

3. Αν ένα πλάσμα μπει μπροστά για να επιτεθεί αλλά ο παίκτης αποφασίσει να μην κάνει κάτι με αυτό (pass) αυτό επιστρέφει όρθιο ή γυρτό; (Καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί στο manual γιατί δε λέει τίποτα για το τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση)

 

4. ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΔΡΑΣ: Πως ακριβώς δουλεύει; Σε ποια δηλαδή περίπτωση θεωρείται ότι ο Ήρωας δε μπορεί να αμυνθεί; Άμα είναι γυρτός; (Αν δηλαδή πχ, κάνω επίθεση στον άλλο, του σκοτώσω ότι πλάσματα έχει και του μένει μόνο ο ήρωας, αλλά γυρτός, μπορώ να πω ότι κάνω κατάληψη έδρας; Αν είναι μόνο ο ήρωας ζωντανός αλλά όρθιος, τότε δε μπορώ να το κάνω; )

 

5. H ΑΤΑΛΑΝΤΗ έχει βολή Ι από μόνη της και ΙΙ άμα γύρει. Αν θυμάμαι καλά μου είχες πει ότι μπορώ είτε να κάνω και τα 3 μαζί, είτε να τα μοιράσω. Η απορία μου είναι σύνθετη: Άμα βαρέσω κάποιον και με τις ΙΙΙ, έτσι και υπερασπιστεί κάποιος, τραβάει και τις ΙΙΙ πάνω του; Μπορώ εγώ να πω ότι τις κάνω πάνω του αλλά σε 2 "πακέτα", ένα του Ι κι ένα των ΙΙ, έτσι ώστε αν υπερασπιστεί κάποιος να τραβήξει μόνο το ένα πακέτο και το άλλο να περάσει; Ακόμα κι αν δεν υπάρχει υπερασπιστής, αυτό που λέω, μπορεί να γίνει; (να σπάσει δηλαδή η τριάδα σε 2 πακέτα damage; )

 

6. Αν κάποιος με μεγαλύτερη δύναμη μου την πέσει αλλά εγώ με ενέργειες ανεβάσω την Άμυνα μου πιο πάνω από τη δύναμη του, τότε τρώει αυτός damage σωστά;

 

7. Αν πάνω που πάω να κάνω επίθεση, μου παίξει με ενέργεια ο άλλος Φόβο ή Τρόμο σε κάποια πλάσματα, μπορώ σαν αντίδραση να παίξω κάποιο από τα abilities τους; (πχ να δώσω + στην επίθεση κάποιου άλλου, ή να κάνω ζημιά με πνιγμό; )

 

8. Ο Δαυλός έχει ένα ability που λέει ότι τον γέρνεις και κάνει ένα fire damage κάπου. Εννοεί ότι γέρνει η ίδια η κάρτα ή ότι το ability το παίρνει αυτός που το κρατάει και αυτός είναι που πρέπει να γείρει;

 

9. Στον ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ θα πρέπει ο παίκτης να έχει πάνω από 3 κάρτες κάτω και οι 2 να είναι όμοιες; Ρωτάω μήπως το "ΟΙ" πριν από το "2 ΟΜΟΙΕΣ" είναι τυπογραφικό και εννοούσατε "Η 2 ΟΜΟΙΕΣ" με "Η" διαζευτικό.

 

10. Σχετικά με την ΕΝΕΔΡΑ. Έστω ότι έχω 2 ίδια πλάσματα με ΕΝΕΔΡΑ που παίζουν πρώτα στη μάχη (έχουν πχ ταχύτητα 8 και ο αντίπαλος 5). Παίρνουν και τα 2 το +4 ή μόνο το πρώτο απ' αυτά που θα κάνει επίθεση; Αν μόνο το πρώτο τότε χάνει πολύ την αξία του το ability γιατί όλα τα υπόλοιπα πλάσματα που το έχουν ζημιώνονται πολύ. Μου ακούγεται πιο λογικό να το έχουν όλα, εφόσον πάντα παίζουν πριν από αυτό στο οποίο επιτείθονται. Στους κανόνες πάντως δεν το διευκρινίζει.

 

Προτάσεις για διευκρινήσεις/προσθήκες:

 

1. Οι κάρτες Αγριόσκυλο, Κυνηγόσκυλο και Φύλακας Σκύλος, λένε όλα ότι παίρνει μπόνους το καθένα για τα υπόλοιπα σκυλιά. Αν και καταλαβαίνουμε ότι όλα αυτά είναι σκυλιά δε θα έπρεπε να προστεθεί και ως keyword για να είναι οκ; Πχ, ΖΩΟ ΣΚΥΛΟΣ στη γραμμή με τα χαρακτηριστικά;

 

2. Δεν αναφέρεται στο manual, ούτε στο φύλλο με τα errata ότι σε περίπτωση ίδιας ταχύτητας σε μια μάχη, έχει προτεραιότητα ο επιτηθέμενος.

 

3. Δεν αναφέρεται πουθενά στο manual ότι τα abilities των τοποθεσιών δεν ισχύουν όταν επιτείθεσαι στον αντίπαλο (και καλά επειδή είσαι μακριά από την πόλη σου). Ισχύουν όμως μετά, στη φάση της οργάνωσης; (και καλά, δεν έχεις επιστρέψει πίσω; )

 

4. Χρειάζεται να ξεκαθαριστεί στους κανόνες, όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά, πότε ΑΚΡΙΒΩΣ παίζεται το κάθε ability, είτε σε πλάσματα, είτε σε τοποθεσίες. Στους κανόνες δεν αναφέρεται τίποτα τέτοιο (ούτε στο ερράτα) και παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Σάββατο 20/10 το τουρνουά στο κεντρικό Fantasy-Shop θα ξεκινήσει στις 11:30 π.μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ναι, το βιβλίο Κανόνων χρειάζεται αλλαγές.

 

Η 2η έκδοση θα τυπωθεί το πολύ μέχρι τις 15 Νοέμβρη.

Από αρχές του μήνα θα σηκωθεί online.

 

Συνοπτικά:

1. Λάθος το +4. Απλά Ενέδρα.

2. Δεν υπάρχει λάθος.

3. Γερτό

4. Ο Ήρωας ΔΕΝ Αμύνεται όταν: είναι Δεσμευμένος (180ο), Αόρατος, Ιπτάμενος, Άυλος και μόνο προς το παρόν.

5. Ναι σε όλα, μοιράζει τις Βολές. Αλλά το Βολή ΙΙ πάει μαζί.

6. Ναι

7. Βασικά ως τώρα ναι, αλλά το θέμα σηκώνει συζήτηση.

8. ο Δαυλός

9. Λάθος το 2ο μέρος της πρότασης. Θα σβηστεί.

10. η Ενέδρα ισχύει όποτε κάποιο πλάσμα επιτίθεται σε κάποιο που ακόμη δεν έχει παίξει.

 

Στα υπόλοιπα:

1. Ναι, θα γραφτεί σε κάθε πλάσμα Λέξη-Κλειδί

2. ναι, έχεις δίκαιο, ισχύει όμως.

3. Καμία ιδιότητα Τοποθεσιών του Επιτιθεμένου δεν ισχύει στη Φάση Δράσης όταν επιτίθεται. Μόνο του Αμυνόμενου.

4. ναι έχεις δίκαιο, θα το σηκώσουμε σύντομα.

Επεξεργασία από Caladinor
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Την Παρασκευή 19/10 στην Κάισσα Παγκρατίου στις 18:00 μμ

(Πλ. Μεσολογγίου 2-4 τηλ 210 7218318) θα γίνει επίδειξη και εισαγωγικό draft τουρνουά. Η Συμμετοχή είναι 8 Ευρώ (8 φακελάκια) και θα μοιραστούν επιπλέον κάρτες για νέους παίκτες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τελικά καταλήξαμε στη δημιουργία 8 Starter decks (ένα για κάθε Ήρωα) με 45 στάνταρ κάρτες όπου οι 5 θα είναι σπάνιες και η μια από αυτές νέα κάρτα. Έτσι εισάγονται στη Σειρά 8 νέες κάρτες.

Πιστεύουμε πως θα διευκολύνουν σημαντικά τους νέους παίκτες καθώς οι τράπουλες είναι δομημένες με τέτοιο τρόπο ώστε να υποστηρίζουν τους Ήρωες. Επίσης το βιβλίο των κανόνων θα είναι διορθωμένο (2η Έκδοση) με αρκετά παραδείγματα για να εισάγουν στο παιχνίδι.

 

Από βδομάδα θα αναρτηθούν στο διαδύκτιο οι νέοι κανόνες και η λίστα με τις διορθωμένες κάρτες ώστε να μπορείτε να στείλετε τις παρατηρήσεις σας.

 

Πειραματικά, τη Κυριακή 4 Νοεμβρίου στο Πανδοχείο του Δρακοφοίνικα (3:00 μμ) θα παίξουμε με έτοιμες τράπουλες και με τους κανόνες της 2ης έκδοσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Σάββατο 10 Νοεμβρίου στις 12 το μεσημέρι, στο Fantasy-Shop (Πλ. Βικτωρίας) παίζεται τουρνουά με έτοιμες τράπουλες και με τους κανόνες της Β έκδοσης των Ηρώων

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κατεβάσει τις διορθωμένες κάρτες και κανόνες από τα dwonloads της κεντρικής σελίδας fantasy-shop

 

Την Κυριακή 11 Νοεμβρίου στις 12 στην Κάισσα Παγκρατίου θα γίνουν επιδείξεις του παιχνιδιού και draft.

Την ίδια μέρα στις 4 μμ θα έχουμε draft το Πανδοχείο του Δρακοφοίνικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Σάββατο στις 4:00 μμ στο Πανδοχείο του Δρακοφοίνικα θα γίνει τουρνουά με προετοιμασμένες (και δοκιμασμένες :yahoo: ) τράπουλες και κανόνες της 2ης έκδοσης.

 

( τηλ 2109014111 Σπινθάρου 32 Ν. Κόσμος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να δηλώσουμε πως το παιχνίδι "βρήκε τον δρόμο" του

 

Στο τελευταίο τουρνουά ξεπεράσαμε τον μονοψήφιο αριθμό συμμετοχών.

12 παίκτες με «δυνατές» τράπουλες ανταγωνίστηκαν μεταξύ τους.

Αυτή τη φορά πρώτος βγήκε παίκτης με τράπουλα του Ηρακλή. :beer:

 

 

Νέα:

 

Το Σαββατοκύριακο στο ξενοδοχείο Αμαλία φιλοξενούμαστε στο fair των Fantasy-Shops

 

Όσοι ενδιαφέρονται να γνωρίσουν από κοντά το παιχνίδι θα μας βρουν 12 με 6 το απόγευμα και τις δύο μέρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τα νέα μας:

 

Από τις 10 Δεκεμβρίου ξεκινάει μια νέα μορφή για το παιχνίδι.

Τερματίζει η «εποχή με τα χάρτινα φακελάκια που κάποια κολλάγανε μεταξύ τους και μας σπάγανε τα νεύρα» κι ανατέλλει η «εποχή της βιομηχανίας με εμφακέλωση στη μεταλλιζέ συσκευασία που όλοι αγαπήσαμε και προτιμάμε ως παλιοί gamers»!

 

Μιλάμε για την 2η διορθωμένη-έκδοση των Ηρώων.

Αρχικά τα πρώτα φακελάκια θα περιέχουν κάρτες της 1ης έκδοσης, καθώς δεν προβλέπεται να διορθωθούν όλες οι κάρτες (μεγάλος ο όγκος της γραφιστικής δουλειάς) πριν τα Χριστούγεννα. Έτσι όσοι θέλετε να μαζέψετε για τη συλλογή σας της 1η έκδοση, ίσα που προλαβαίνετε!

Αυτό δεν είναι κάποιο εμπορικό κόλπο. Ποτέ δεν σχεδιάζαμε διορθωτική έκδοση 3 μήνες μετά από την κυκλοφορία του παιχνιδιού! Η αναγκαιότητα προέκυψε από τις διορθώσεις που έπρεπε να γίνουν σε αρκετές κάρτες, από τα προβλήματα της εμφακέλωσης που ταλαιπώρησαν και εμάς αυτούς τους μήνες και από τις δίκαιες αντιρρήσεις αρκετών παικτών για τη μικρή γραμματοσειρά που είχαν οι κάρτες της 1ης έκδοσης.

Επίσης, αποδείχθηκε πως οι κανόνες χρειάζονταν ανάπτυξη και διευκρινήσεις σε αρκετά σημεία. Δεν δικαιολογούμαστε, αλλά καθώς το παιχνίδι έχει αρκετό βάθος στους κανόνες του, υπάρχουν πολλές παράμετροι και κάποιες από αυτές δεν τις είχε καν συλλάβει η φαντασία μας.

 

Έτσι το νέο βιβλίο κανόνων που θα κυκλοφορήσει σύντομα, καταργεί το προηγούμενο, δίχως όμως να καταργεί τις κάρτες της 1ης έκδοσης. Θα περιέχει όλες τις αλλαγές για τις κάρτες καθώς και αναλυτικότερη ανάπτυξη του τρόπου παιχνιδιού με παραδείγματα και εισαγωγικά-απλά- παιχνίδια.

 

Στο τελικό τους στάδιο βρίσκονται και οι 8 Βασικές Τράπουλες (μία για κάθε Ήρωα της Ραψ Α) που θα περιέχουν από 45 στάνταρ κάρτες. Οι νέες κάρτες της συλλογής (φθάνει πια στις 331) σχεδιάστηκαν από τους Βασίλη Λόγιο, Γιώργο Μαλισόβα & Γιάννη Νικολούζο. Έτσι όσοι δυσκολεύονταν να ξεκινήσουν το παιχνίδι, θα μπορούν να έχουν στα χέρια τους τράπουλες με κάρτες χρήσιμες άμεσα για τον Ήρωα που προτιμούνε.

Όσοι, τέλος, δεν θέλουν να κρατήσουν τις κάρτες της 1ης έκδοσης θα μπορούμε να τους τις αλλάξουμε με τις νέες (2ης έκδοσης) από την αρχή του 2008.

 

Αυτά για τώρα και σύντομα θα επανέλθουμε με περισσότερα νέα.

Φιλικά

Φώτης Σαγώνας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εκδηλώσεις:

 

Σάββατο 1/12 στις 12 το μεσημέρι draft στο Fantasy-shop της Αγ. Παρασκευής

Στις 4 το απόγευμα στο Πανδοχείο του Δρακοφοίνικα.

 

Κυριακή 2/12 στις 2 το μεσημέρι draft στην Κάισσα της Νέας Σμύρνης.

Τουρνουά Μονομαχίες στις 5 το απόγευμα στο Πανδοχείο του Δρακοφοίνικα.

 

Παρασκευή: 7/12 στις 6 το απόγευμα εκπαιδευτικό draft στην Κάισσα της Νέας Φιλαδέλφειας.

Σάββατο 8/12 στις 12 μεσημέρι draft με κανόνες 2ης έκδοσης στο Fanatsy-Shop Πλ. Βικτορίας.

Το απόγευμα στις 5 Τουρνουά Μονομαχίες και επιδείξεις στο Fair της Κάισσας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

σας προσκαλούμε και στην επίσημη ιστοσελίδα του ΗΡΩΕΣ, www.heroesgames.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Φίλε Φάνη

 

το παιχνίδι βρίσκεται σε αρκετά καταστήματα της Θεσ/νικης (BattleGrounds, Κάισσα Καλαμαρίας, Μαλλιάρης-Παιδεία, Underwolrd, Σπηλιά των Κόμικσ, Μετρόπολις, Public κ.α.) και στο Portal στην Καβάλα.

 

Εάν υπάρχει κάποιο κατάστημα που έχει cardgames στην πόλη σου και ενδιαφέρονται, με χαρά μας να τους προμηθεύσουμε.

 

το e-mail των εκδόσεων είναι: twinkles@otenet.gr

 

Αν θες στείλε μας πληροφορίες.

 

Επίσης μπρούμε να σου στείλουμε κούτες & με αντικαταβολή. (& κάποια έκπτωση)

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Σάββατο 12/4/08 στις 5 το απόγευμα στον ΕΣΑΠΙΡΟ (Ανδ. Μεταξά 7-Εξάρχεια) θα γίνει επίξειξη του παιχνιδιού με τιες νέες Τράπουλες.

Όσοι ενδιαφέρεστε, θα χαρούμε να σας δούμε και να παίξουμε.

 

άντε, κλείστε το λίγο το καημένο :wut39: κι ασχοληθείτε με κάτι δημιουργικό! :ballet:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Στο Fair της Κάισσας, Κυριακή 20/4/08 στις 4:30 το απόγευμα θα γίνει επίδειξη του παιχνιδιού και τουρνουά starter-draft.

 

Σας περιμένουμε στο υπόγειο του Στράτος Βασιλικός (Μιχαλακοπούλου 114)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.