Μετάβαση στο περιεχόμενο

Black Widow (2021)


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Trailer ταινίας που καταλήγει στο 5,7 - 6,2 στο IMDB.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μου δημιουργείται μια απροσδιόριστη αίσθηση ότι δεν σε ενθουσίασε το τρέηλερ :) κάτι τέτοιο ψυχανεμίζομαι.

 

μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, αναφέρεται στις ανοησίες που κάνουν κάποιοι που βαθμολογούν ταινίες πρωτού παιχτούν στις αίθουσες. Καραγκιόζηδες... Γι' αυτό και δεν έχω ψηφίσει και δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω ή να λάβω υπόψιν ΚΑΝΕΝΑ voting system, απ' όποια σελίδα κι αν προέρχεται... :moutra2:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

:cheers5: 

 

αυτο το ποστ ειναι για μετα τα μεσανυχτα

με κανά αρμυρο και Γιάννη που πορπατάει (γιατί τα μιλάω και μόρτικα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο εχθρός στο trailer πάντος που λέει στο τέλος "now, who's that guy?" μοιάζει να είναι ο Taskmaster!! Τώρα, τι δουλειά έχει στη Ρωσία και εκείνη την περίοδο... Αν είναι αυτός, πάντως, γουστάρω άσχημα!! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν μοιάζει απλά :) μπορείς να γουστάρεις ελεύθερα! 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε Daredevil ήλπιζα να τον δω (τουλάχιστον είδα έναν επικό Bullseye εκεί! :spidey_yeah_that:), μόλις μας τέλειωσε είχα στοιχηματίσει σε ιστορία με τον Captain America, αλλά κι εδώ δε με χαλάει καθόλου! Μα καθόλου!! :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Όχι, αναφέρεται στις ανοησίες που κάνουν κάποιοι που βαθμολογούν ταινίες πρωτού παιχτούν στις αίθουσες. Καραγκιόζηδες... Γι' αυτό και δεν έχω ψηφίσει και δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω ή να λάβω υπόψιν ΚΑΝΕΝΑ voting system, απ' όποια σελίδα κι αν προέρχεται... :moutra2:

 

Αναφέρομαι στο ότι είδα ένα κοινότυπο trailer random περιπέτειας. Όσες ταινίες έχω δει με τέτοιο trailer καταλήγουν στο 6. Συν/πλην λίγο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Taskmaster ήταν ο πρώτος super villain της Marvel του οποίου διάβασα περιπέτεια. Ήταν στον τόμο 95, κλασικά κόμικς: Σπάιντερ μαν του Καμπανά. "Μεγάλος" ήταν η ευρηματική μετάφραση του ονόματός του!  Ήταν το πρώτο υπερηρωικό κόμικ που διάβασα ποτέ (δανεικό από ξάδερφο) και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Η εκτύπωση ήταν στα πλαίσια της εποχής, μαυρόασπρο εναλλάξ με πορτοκαλί. Ποιος να φανταζόταν τότε, ότι 30 χρόνια αργότερα αυτοί οι ασπρόμαυροι, κακοτυπωμένοι χαρακτήρες θα ήταν τα πιο ισχυρά χαρτιά της κινηματογραφικής βιομηχανίας. (Στον ίδιο τόμο ο Τόνυ Σταρκ πάλευε με τον αλκοολισμό. Στον κινηματογράφο ακόμα και τώρα δεν έχουν τολμήσει να δείξουν αυτήν την πάλη, όπως και τα άλλα αντίστοιχα προβλήματα που έθιγαν αυτά τα "πρωτόγονα" κόμικς).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

10 λεπτά πριν, Βίκτορ Σακβίλ είπε:

Ο Taskmaster ήταν ο πρώτος super villain της Marvel του οποίου διάβασα περιπέτεια. Ήταν στον τόμο 95, κλασικά κόμικς: Σπάιντερ μαν του Καμπανά. "Μεγάλος" ήταν η ευρηματική μετάφραση του ονόματός του!  Ήταν το πρώτο υπερηρωικό κόμικ που διάβασα ποτέ (δανεικό από ξάδερφο) και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Η εκτύπωση ήταν στα πλαίσια της εποχής, μαυρόασπρο εναλλάξ με πορτοκαλί. Ποιος να φανταζόταν τότε, ότι 30 χρόνια αργότερα αυτοί οι ασπρόμαυροι, κακοτυπωμένοι χαρακτήρες θα ήταν τα πιο ισχυρά χαρτιά της κινηματογραφικής βιομηχανίας. (Στον ίδιο τόμο ο Τόνυ Σταρκ πάλευε με τον αλκοολισμό. Στον κινηματογράφο ακόμα και τώρα δεν έχουν τολμήσει να δείξουν αυτήν την πάλη, όπως και τα άλλα αντίστοιχα προβλήματα που έθιγαν αυτά τα "πρωτόγονα" κόμικς).

Τον αλκοολισμό έθιξαν ελαφρώς στο Iron Man 2.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συμφωνώ και, αν θυμάμαι καλά, στην αρχή του  Iron Man 1 ο Τόνυ Σταρκ βάζει ένα ποτό στη σκηνή πριν τον αιχμαλωτίσουν. Αλλά στο κόμικ τα δείχνουν όλα αναλυτικά. Κυριολεκτικά να μην μπορεί να πάρει τα πόδια του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τρίχες έθιξαν... Αντικατέστησαν τον αλκοολισμό του Τόνυ Σταρκ με μια φοβία που τάχα μου είχε επειδή ήταν άνθρωπος και πάλευε ανάμεσα σε θεούς, όταν έφαγε το στραπάτσο στην αστρική πύλη του "The Avengers" και έχασε για λίγο την "ισορροπία του". Ο Τόνυ Σταρκ είχε σοβαρά προβλήματα, μέχρι που έχασε όλη του την περιουσία (για να την αποκτήσει εν μέρει αργότερα, βέβαια!) και τριγυρνούσε μέθυσος στους δρόμους. Γι' αυτό και μόνο ο Robert Downey Junior ήταν πολύ καλή επιλογή λόγω του δικού του πραγματικού εθισμού (είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσε να παίξει το ρόλο!), αλλά δεν έφτασαν να δείξουν κάτι τέτοιο... Βλέπετε είναι "Disney" από πίσω και κάνει τζις το δράμα αυτό, άσε που θα έπρεπε να πάρει περισσότερες ταινίες και θα τους έβγαζε απ' το πρόγραμμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Τρίχες έθιξαν... Αντικατέστησαν τον αλκοολισμό του Τόνυ Σταρκ με μια φοβία που τάχα μου είχε επειδή ήταν άνθρωπος και πάλευε ανάμεσα σε θεούς, όταν έφαγε το στραπάτσο στην αστρική πύλη του "The Avengers" και έχασε για λίγο την "ισορροπία του". Ο Τόνυ Σταρκ είχε σοβαρά προβλήματα, μέχρι που έχασε όλη του την περιουσία (για να την αποκτήσει εν μέρει αργότερα, βέβαια!) και τριγυρνούσε μέθυσος στους δρόμους. Γι' αυτό και μόνο ο Robert Downey Junior ήταν πολύ καλή επιλογή λόγω του δικού του πραγματικού εθισμού (είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσε να παίξει το ρόλο!), αλλά δεν έφτασαν να δείξουν κάτι τέτοιο... Βλέπετε είναι "Disney" από πίσω και κάνει τζις το δράμα αυτό, άσε που θα έπρεπε να πάρει περισσότερες ταινίες και θα τους έβγαζε απ' το πρόγραμμα.

Τώρα μιλάς για το Iron Man 3 όμως, εγώ λέω στο 2 που το παλλάδιο στην καρδιά τον δηλητηρίαζε και του δημιουργούσε θέματα στην ζωή του και κατέληξε να παρτάρει μεθυσμένος, ο Ρόντι να του πάρει την στολή κλπ. 

 

Για να μην βγαινουμε κι εκτός θέματος όμως, ωραίο τελικό τρέιλερ και ανυπομονώ για την ταινία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αρκετά καλύτερο τρέιλερ από το προηγούμενο που ήταν ψιλοαδιάφορο. Νομίζω πως η δράση έχει σκηνοθετηθεί με πάρα πολλή προσοχή και ότι θα έχουμε ενδιαφέροντες β χαρακτήρες, αλλά και κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ πως ήταν πάρα πολύ βελτιωμένο σε σχέση με ο,τι είχαμε δει μέχρι στιγμής :) 

 

Από εκεί και πέρα πάντως, πάρα πολλές γυναίκες με όπλα :) Τη βλέπω τη δουλειά.... Λογικό βέβαια αφού μιλάμε για την Black Widow της Johansson :) Αν και για να είμαι δίκαιος. Υπήρξε ποτέ κάποια Black Widow όπου η έμφαση να μην ήταν στο "σέξυ"?

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το πρώτο τρέιλερ που όντως μ' έψησε να δώσω τα λεφτά μου!! :awesome: Αλλά επειδή Disney είσαι έπρεπε να χώσεις έτσι και τη βλακεία σου στο 2'.10" να την ξαναδούμε για χιλιοστή φορά :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to Black Widow (2021)
  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τρέηλερ υπήρχε από το 15! :D

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συνεχίζω να μην ενθουσιάζομαι. Προφανέστατα θέλω να την δω τη ταινία, αλλά αυτό εδώ με χάλασε ακόμα περισσότερο...

 

ω γουελ :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν πεις κι εσύ κακιά κουβέντα για παραγωγή του MCU θα το κλείσουν το μαγαζί :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν έχω δει το δεύτερο Θωρ. Το δεύτερο Guardians ήταν πολύ meh. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί ο τόσος ενθουσιασμός για το Black Panther (δεν με χάλασε. απλά δεν το βρήκα τόσο φοβερό). Το μέγα ξυλίκι στο Avengers Infinity War το βρήκα πολύ χαζό όσον αφορά το σκέλος "στρατηγική". Ίσως να πρέπει να με πληρώσει κανείς για να ξαναδώ τα Iron Man 2+3. Ίσως και το 1. Ή να πρέπει να βαριέμαι πολύ για να το κάνω. Το ίδιο και για το πρώτο Thor. Το ίδιο τώρα που το σκέφτομαι και για το τρίτο Thor?  Το Hulk φυσικά δεν το έχω δει. :) 

 

Θα μπορούσα να προσθέσω ότι από τις αράχνες του MCU έχω δει μόνο το κινούμενο (που μου άρεσε πολύ), αλλά η αλήθεια είναι πως δεν με ενθουσιάζει γενικώς ο Αραχνάκιας :) Οπότε δεν πολυμετράει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

13 ώρες πριν, Γάντζος είπε:

 

 

Παίζει να 'ναι το καλύτερο τρέιλερ απ' όλα!!! Μακάρι να βγει καλό, αν και στη χειρότερη να 'ναι μια διασκεδαστική οκ περιπετειούλα κι αυτό αρκεί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν ενθουσιάστηκα και με αυτό το trailer προσωπικά. Και αυτό και το προηγούμενο είναι σαφώς ανώτερα από το πρώτο teaser, απλά έχω την αίσθηση ότι πάμε για μια ενδιαφέρουσα action movie, θα μάθουμε και επιτέλους τι είχε γίνει στη Βουδαπέστη που απορούμε από το Avengers και τέλος. Επίσης πάντα ήλπιζα στον αγαπημένο David Harbour να έβρισκαν μεγαλύτερο ρόλο στο MCU, αλλά κι αυτός φαίνεται να του πηγαίνει γάντι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χθες Πεμπτη πηγαμε και το ειδαμε σε θερινο σινεμα κατα τις 10,30 και δροσιστηκαμε και περασαμε καλα. Συνολικα θα το χαρακτηριζα ανω του μετριου και σε καλο επιπεδο σε συγκριση με αλλες ταινιες του MCU. Ενδιαφεροντες οι χαρακτηρες, μαθαμε αρκετα για το παρελθον της Χηρας και ηταν μα περιπετεια με συναισθημα και αρκετο γελιο σε καμποσα σημεια

 

Spoiler

Αυτο σαρκαζοταν το εργο για τις ποζεριες της Νατασα οταν μαχεται και επισης εριξα τρελο γελιο καθως ειχε πολλες ατακες ο Κοκκινος Φυλακας. Και πολυ καλος ο ηθοποιος που τον επαιζε βεβαιως.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μετά από καιρό ας γράψω κάτι και'γω. Είδα πριν από λίγο την ταινία, επί 1,5 ώρα ήταν μετριότατη πέραν κάποιων σκηνών που είχαν εμπνευστεί από Civil War και Winter Soldier και την κράταγαν στο 5-6 με άριστα το 10 αντί να πιάσει πάτο, στο τελευταίο 30λεπτο πάντως ήταν όλα τα λεφτά με τα πάντα να διαλύονται, εντυπωσιακά πλάνα και αρκετά υπερ-ηρωικά κόλπα. Γενικά όμως μία μέτρια προς συμπαθητική ταινία.

Βαθμολογία 6.5-7.0/10

ΥΓ: Περίμενα περισσότερα να πω την αλήθεια, πήγα με προσδοκίες και κάπως απογοητεύτηκα. Έχουν βγεί πολύ καλύτερες ταινίες κακά τα ψέμματα. Τώρα αν είσαι συλλέκτης, ε θα το πάρεις το dvd να το έχεις...

ΥΓ2: Καλά είχα ένα μικρό βλαμμένο πίσω μου, όλη την ώρα κλώτσαγε το κάθισμα, αλλά τι να του πώ, ούτε 10 ετών δεν ήταν :thinking:

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είδα κι εγώ εχτές τη Χήρα. Αν και ήθελα να πάω σινεμά, το έβρισκα μόνο σε νυχτερινή προβολή και λόγω κούρασης από τη δουλειά δεν ψηνόμουν και αποφάσισα να το δω κατεβασμένο. Τελικά δεν έκανα και άσχημα. Σε καμιά περίπτωση δεν θα την έλεγα κακή ταινία, και σίγουρα έχουμε δει χειρότερα στο mcu, αλλά ήταν αχρείαστη στο πλαίσιο του "αργήσαμε πολύ να δούμε σόλο της Χήρας" οπότε ήταν περισσότερο έλα να το κάνουμε γιατί έπρεπε και όχι γιατί έλα να το κάνουμε επειδή έχουμε κάτι να πούμε. Η υπόθεση προσωπικά δεν μου είπε και πολλά από ένα σημείο και μετά, ναι οκ γνωρίσαμε λίγο το παρελθόν της Νατάσας, αλλά θα μπορούσαν να 'χουν δώσει και ένα τιμιότερο όριτζιν στόρι με περισσότερο espionage και λιγότερο παπαρολογίες. Σαν χιούμορ δεν κινήθηκε στα άκρα της Μάρβελ, δεν ήταν όσο λίγο θα 'θελα, αλλά ούτε τόσο πολύ και κραυγαλέο ώστε να σιχτιρίσω. Για μένα η ταινία χωρίζεται σε 3 40λεπτα μέρη. Το 1/3 το απόλαυσα τα μέγιστα, μέχρι το σημείο

 

Spoiler

που τέλειωσε το αυτοκυνηγητό...


Από 'κει και για τα επόμενα 40' περίπου βαρέθηκα, όχι οικτρά, αλλά βαρέθηκα. Κλασική κακογραμμένη μάρβελ, που επικεντρώθηκε σε αστειάκια του κώλου, μια απέλπιδα και αποτυχημένη για μένα προσπάθεια να δείξουν οικογενειακό δέσιμο και ανάπτυξη χαρακτήρων κλπ. Ο Κόκκινος Φύλακας ναι μεν έπαιξε καλά σε αυτό που του έδωσαν (τον λατρεύω άλλωστε τον τυπά από το Stranger Things), αλλά σαν χαρακτήρας ήταν ένας καραγκιόζης χωρίς ουσία την περισσότερη ώρα. Η Βάις που μια χαρά ηθοποιός είναι όπου την έχω δει, εδώ δεν αναπτύχθηκε σχεδόν καθόλου, απλά υπήρχε. Ο κακός κλασικά μια που τον βλέπεις μια που τον ξεχνάς όπως στα περισσότερα του MCU. Ουσιαστικά οι μόνες δυο καλές ερμηνείες ήταν από την Σκάρλετ και την Φλόρενς. Δεν ένιωσα στιγμή η Πιού να κλέβει τα φώτα από την Νατάσα (όπως διάβασα σε κάποια σχόλια στο νετ) και γενικά η Πιού με κέρδισε σαν διάδοχος της Χήρας. Στο μόνο σημείο που με έχασε ήταν
 

Spoiler

η εμμονή να κράζει τις ποζεριές της Νατάσας, που η μαρβελοποντικοεταιρία το έχωσε με το έτσι θέλω μέσα στο σενάριο γιατί είναι κομπλεξικιά

 

Εν κατακλείδι, δεν νιώθω ότι έχασα κάτι που το είδα, αλλά ούτε νιώθω ότι αποκόμισα και κάτι. Προσωπικά θα χαιρόμουν περισσότερο ένα ορίτζιναλ κατασκοπευτικό δράμα - όριτζιν της Σκάρλετ στην προ Avengers εποχή

 

Spoiler

στηριγμένο ίσως εξ ολοκλήρου στο όσα έγιναν στη Βουδαπέστη

 

Η after credits σκηνή καλή μέχρι το σημείο...
 

Spoiler

που βγήκε η μ@λ@κισμένη από το Φάλκον που δεν έχω ιδέα γιατί την προωθούν και δεν με νοιάζει κιόλας σαν χαρακτήρας ούτε στο ελάχιστο

 

Ένα 7 από μένα, το πολύ 7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το είδα κι εγώ σινεμά την Πέμπτη. Μετά από 2 χρόνια, είχαμε επιτέλους κυκλοφορία νέας ταινίας της Marvel, με την ταινία της «Μαύρης Χήρας». Κατά πολλούς, μια ταινία που ήρθε αρκετά ετεροχρονισμένα, ίσως λίγο αχρείαστη κιόλας, εφόσον ο χαρακτήρας έχει πλέον πεθάνει εντός MCU. Συμφωνούσα ανέκαθεν με τους παραπάνω προβληματισμούς. Αυτό που περίμενα τουλάχιστον, λοιπόν, από την σόλο ταινία της Νατάσας, ήταν ένας ωραίος αποχαιρετισμός στον χαρακτήρα, όπως της αξίζει. Σε μεγάλο βαθμό αυτό συνέβη και με χαροποίησε. Πρόκειται για μια καθαρά προσωπική ιστορία της Νατάσας, με έναν εχθρό από το σκοτεινό της παρελθόν. Δεν υπάρχει κάποια τεράστια απειλή μεγάλων διαστάσεων, αλλά η μάχη είναι κυρίως, ένα απωθημένο της Νατάσας, μια εκκρεμότητα που είχε αφήσει, που με αυτή την έννοια, ταιριάζει και με την ξέμπαρκη προσθήκη αυτής της ταινίας στο MCU. Ένιωσα λίγο σαν να σκέφτηκαν ότι της το χρωστάνε, οφείλουν να την αναπτύξουν ακόμα παραπάνω σαν χαρακτήρα, έστω και αυτή την τελευταία στιγμή. Και πράγματι, μέσα από αυτή την ταινία μαθαίνεις παραπάνω πράγματα για τον χαρακτήρα της, την πάει ένα βήμα παραπέρα. Από εκεί και πέρα. Πολλές κακές γλώσσες είπαν ότι η ταινία δεν ήταν τίποτα παραπάνω, παρά ένα στήσιμο για διάδοχο στην Μαύρη Χήρα, μέσω του χαρακτήρα της Γιελένα Μπελόβα, που υποδύεται η λατρεμένη Φλορενς Πιου. Δεν θα συμφωνήσω καθόλου με αυτό. Το ένιωσα καθαρά σαν προσωπική ιστορία της Νατάσας, αλλά παρόλα αυτά, η Γιελένα ξεχώρισε και πιστεύω είναι μια εξαιρετική προσθήκη στo MCU, με μια από τις πιο ανερχόμενες ηθοποιούς αυτή την στιγμή.

 

Η όλη ταινία γενικότερα είχε σαν θέμα, την οικογένεια, θα έλεγα, και ήταν ένα αρκετά ωραίο μήνυμα, ειδικά με την χρήση εδώ μιας «θετής» οικογένειας, όπως είδαμε και στα τρέιλερ, μιας και πολλές φορές δεν εξαρτάται από το «αίμα», το αν κάποιος είναι οικογένεια στα μάτια μας. Δυστυχώς ο Αλέξι/Κόκκινος Φύλακας ήταν ξεκάθαρα εκεί για να προσφέρει κωμωδία σε μια αρκετά δραματική ιστορία, προσωπικά τον αγνόησα και δεν με ενόχλησε, αλλά μπορούσε να χρησιμοποιηθεί καλύτερα. Η Μελίνα της Ρέιτσελ Βάις από την άλλη, ένιωσα ότι έλειπε αρκετα, δεν αναπτύχθηκε τόσο, ίσως γιατί εμφανίστηκε τελευταία. Πολύ ωραία η δυναμική μεταξύ τους πάντως, ιδιαίτερα μεταξύ των 2 «αδελφών» Νατάσα-Γιελένα. Η ταινία έχει αρκετή δράση, ειδικά στο τέλος γίνεται ο κακός χαμός, που μάλλον δεν ταιριάζει στο πιο εσωτερικό επίπεδο που κινούταν η ταινία ως τότε αλλά τουλάχιστον προσφέρει θέαμα. Γύρω στην μέση κατεβάζει ρυθμούς για κάποια ώρα, κάνει μια μικρή «κοιλιά», αλλά τουλάχιστον έχουμε στιγμές χαρακτήρων. Κλασικά ο ανταγωνιστής ήταν ξεπέτα, όπως στις περισσότερες ταινίες του MCU, αλλά οκ, την δουλειά του την έκανε. Η post credit scene για μένα, ενδιαφέρουσα, αλλά αχρείαστη, τουλάχιστον κινηματογραφικά. Δεν θα ήθελα να κινηθούν σε τέτοιο μοτίβο στις σκηνές μετά το τέλος. Όπως και να χει, σίγουρα χάρηκα την επιστροφή της Marvel στην μεγάλη οθόνη, σίγουρα χόρτασα δράση, είδα αγαπημένους χαρακτήρες παλιούς και νέους, και πιστεύω έδωσε ένα ωραίο κλείσιμο στην ιστορία της Νατάσας. 7-7.5/10 κι από εμένα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα εγώ. Ίσως είναι και το μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε που βγήκε ταινία marvel, αλλά προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και την θεωρώ ως μια από τις καλύτερες υπερηρωικές ταινίες με πρωταγωνίστρια γυναίκα. Η δράση εξαιρετική και το σενάριο αρκετά ενδιαφέρον. Στα αρνητικά το ότι η ταινία κάνει την κοιλιά της σε κάποιο σημείο και το ότι περίμενα περισσότερα από τον Taskmaster σαν χαρακτήρα.  Όπως και να το κάνουμε η Black Widow άξιζε τη δική της ταινία και με αυτό τον τρόπο συμπληρώθηκε ένα κομμάτι που έλειπε από το MCU.   Βαθμολογία 8/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Το είδα κι εγώ. Φοβερές οι σκηνές δράσης, φοβερά τα σκηνικά, φοβεροί οι ηθοποιοί, αλλά σαν σενάριο δεν ενθουσιάστηκα. Προτιμώ τον doctor strange ή τον black panther σαν σενάρια.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.