Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 260 [Η φιλοσοφία τού Ντόναλντ]


Kriton

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ;  

7 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

mm260-960x600-thumb-large.thumb.jpg.22efa0ae006c1da02e75198ad75f7b9c.jpg

4 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΝΤΟΝΑΛΝΤ
    Ο ΣΚΡΟΥΤΖ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟΝ ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΩΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ
  • ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ
    ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΑ, ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΣΥ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ
  • ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΣ ΚΑΡΦΙ
    ΚΑΠΟΙΟΣ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΗΓΕΙΟ, ΚΑΡΦΩΝΕΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΕΙΡΑ ΠΑΡΑΧΑΡΑΚΤΩΝ
  • ΟΜΑΔΑΡΧΗΣ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ
    Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΦΟΡΑΕΙ ΓΟΥΝΙΝΟ ΚΑΠΕΛΟ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΑΔΑΡΧΗΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 7 Ιουνίου (Νο. 260)

 

Η προεπισκόπηση του τεύχους είναι εδώ.

 

Το εξώφυλλο και τρεις από τις τέσσερις ιστορίες τού τεύχους προέρχονται από το επετειακό τεύχος 3054 τού Topolino, με ιστορίες για τα ογδοηκοστά γενέθλια του Ντοναλντ, τις οποίες εμείς διαβάζουμε στα ογδοηκοστά πέμπτα του γενέθλια.

Επεξεργασία από Kriton
  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γιατί σταυροδρόμια??? Από τον καιρό του Αλμανάκο δε τα χώνευα... Και ήμουν και μικρός... Τέσπα... Ευελπιστώ να διαψευστώ αλλά προτιμώ τις ιστορίες με αρχή μέση και τέλος...

:hop: :hop: :hop: 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει,αλλά σίγουρα είναι ενδιαφέρον για εμένα.Η τελευταία ιστορία  με σταυροδρόμια που θυμάμαι να διάβασα είναι μια με τον Φαντομ σε σχέδιο πάλι του Intini,στο ΜΜ της Καθημερινής κι αυτή.

Επεξεργασία από mko
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάλι πετούσα ανέκαθεν τη σκούφια μου για σταυροδρόμια, επομένως άλλος ένας λόγος για να το τσιμπήσω (όχι που θα το άφηνα :xm: )

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν οι ιστορίες με σταυροδρόμια. Συνήθως έχουν γενναιόδωρο αριθμό σελίδων. Βέβαια τέτοιες ιστορίες τις διαβάζω κανονικά, όπως όλες τις άλλες. Διαλέγω δηλαδή την επιλογή που βρίσκεται στην επόμενη σελίδα. :lol: 

 

 

:beer: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, Μενίγ Πουαγώ said:

Γιατί σταυροδρόμια??? Από τον καιρό του Αλμανάκο δε τα χώνευα... Και ήμουν και μικρός... Τέσπα... Ευελπιστώ να διαψευστώ αλλά προτιμώ τις ιστορίες με αρχή μέση και τέλος...

Μα τα σταυροδρόμια έχουν πολλές μέσες και πολλά τέλη, επομένως πρέπει να σ' αρέσουν ακόμη περισσότερο! :)

Πάντως κι εγώ δεν ενθουσιάζομαι με αυτού του είδους τις ιστορίες, διότι δεν έχουν κάποια κατεύθυνση:

—Θα επιτύχει ο Ντόναλντ το σκοπό του ή θα αποτύχει;

—Ναι. (Δηλαδή ή θα επιτύχει ή θα αποτύχει. Αυτό, όμως, το ξέρω και χωρίς να διαβάσω την ιστορία.)

 

Να δω πώς θα γράψουμε την περίληψη της ιστορίας στις παρουσιάσεις μας. Εγώ σκέπτομαι να παρουσιάσω την πιο σύντομη εκδοχή, π.χ., «ο Ντόναλντ βγήκε απ' το σπίτι του, έπεσε σε μια τρύπα και κατέληξε στο νοσοκομείο,  τέλος».

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 λεπτά πριν, Indian είπε:

Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν οι ιστορίες με σταυροδρόμια. Συνήθως έχουν γενναιόδωρο αριθμό σελίδων. Βέβαια τέτοιες ιστορίες τις διαβάζω κανονικά, όπως όλες τις άλλες. Διαλέγω δηλαδή την επιλογή που βρίσκεται στην επόμενη σελίδα. :lol: 

 

 

:beer: 


Ακριβώς το ίδιο και εγώ... Και στο Αλμανάκο έται έκανα...

 

 

22 λεπτά πριν, Kriton είπε:

Μα τα σταυροδρόμια έχουν πολλές μέσες και πολλά τέλη, επομένως πρέπει να σ' αρέσουν ακόμη περισσότερο! :)

Πάντως κι εγώ δεν ενθουσιάζομαι με αυτού του είδους τις ιστορίες, διότι δεν έχουν κάποια κατεύθυνση:

—Θα επιτύχει ο Ντόναλντ το σκοπό του ή θα αποτύχει;

—Ναι. (Δηλαδή ή θα επιτύχει ή θα αποτύχει. Αυτό, όμως, το ξέρω και χωρίς να διαβάσω την ιστορία.)

 

Να δω πώς θα γράψουμε την περίληψη της ιστορίας στις παρουσιάσεις μας. Εγώ σκέπτομαι να παρουσιάσω την πιο σύντομη εκδοχή, π.χ., «ο Ντόναλντ βγήκε απ' το σπίτι του, έπεσε σε μια τρύπα και κατέληξε στο νοσοκομείο,  τέλος».

 

Ακριβώς για αυτό δε μου αρέσουν... Μία αρχή, μία μέση και ένα τέλος μου φτάνουν και μου περισσεύουν... Κοίτα... Αν ήταν η "κεντρική" ιστορία του τεύχους όντως θα είχα θέμα στην παρουσιάση της... Η τελευταία σου παράγραφο ας προβληματίσει τον @Indian που κάνει την ηρωική κίνηση (:respect:) να τις παρουσιάζει όλες αναλυτικά!!! :D 

:hop: :hop: :hop: 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Η τελευταία σου παράγραφο ας προβληματίσει τον @Indian που κάνει την ηρωική κίνηση (:respect:) να τις παρουσιάζει όλες αναλυτικά!!! :D 

 

Μέχρι να με βαρεθείτε και να μου ζητήσετε να σκάσω. :lol: 

 

Πέρα από την πλάκα, πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσω ζήτημα με αυτή την ιστορία. Κάποια λύση όμως θα βρω. ;) 

 

 

:beer: 

  • Like 4
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

24 λεπτά πριν, Indian είπε:

Πέρα από την πλάκα, πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσω ζήτημα με αυτή την ιστορία. Κάποια λύση όμως θα βρω. ;) 

 

Μπορείς να γράψεις κάτι του τύπου "ο Ντόναλντ πάει εκεί πέρα και μετά εσείς αποφασίζετε τι θα γίνει" :lol:

  • Like 2
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, mko είπε:

Μπορείς να γράψεις κάτι του τύπου "ο Ντόναλντ πάει εκεί πέρα και μετά εσείς αποφασίζετε τι θα γίνει" :lol:

 

"...και μετά με πήρε ο ύπνος" ή "...και μετά μπερδεύτηκα"! :lol: 

 

 

:beer: 

  • Like 2
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η λύση είναι απλή: θα περιγράψεις όλες τις εναλλακτικές ιστορίες. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, το αργότερο το 2124 θα έχεις τελειώσει!

  • Like 1
  • Αστείο 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Kriton είπε:

Η λύση είναι απλή: θα περιγράψεις όλες τις εναλλακτικές ιστορίες. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, το αργότερο το 2124 θα έχεις τελειώσει!

 

:help:

  • Like 1
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 hours ago, Indian said:

Πέρα από την πλάκα, πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσω ζήτημα με αυτή την ιστορία. Κάποια λύση όμως θα βρω. ;)

 

Ο λαός ζητάει αναλυτική παρουσίαση των σταυροδρομιών, για να αποφασίσει ποιον δρόμο θα ακολουθήσει στο τέλος :D  

  • Like 1
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32011
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  81
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πλάκα έχουν τα σταυροδρόμια. Εξαρτάται βέβαια και από τον τρόπο που θα τα χειριστεί ο σεναριογράφος. Υπάρχουν κάποιες ιστορίες αυτού του είδους που δεν είναι τόσο εμπνευσμένες και βγαίνουν υπερβολικά παιδικές, υπάρχουν και άλλες εξαιρετικά επιτυχημένες! 

Όπως και να έχει είναι κάτι το ιδιαίτερο , μια αλλαγή στα συνηθισμένα και συνεπώς απόλυτα ευπρόσδεκτο. :gyros:

 

@mko πράγματι είχε δημοσιευτεί πάλι μία τέτοια ιστορία στο Μίκυ Μάους της Καθημερινής!Βέβαια το κατεξοχήν περιοδικό σταυροδρομιών ήταν το ΠΑΣΑΤΕΜΠΟΣ του Τερζόπουλου! 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #260 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (από τον πολυλατρεμένο κομικσοβασιλέα μας @Βασιλεύς των κόμικς).

tn_MIKYMAOUSE_0260.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (by Silvia Ziche) :yahoo:

Ιστορίες.

"Η φιλοσοφία του Ντόναλντ."


Ο Θείος Σκρουτζ πηγαίνει στο σπίτι του πολυλατρεμένου ανηψιού.

 

Μετα από μία ανταλλαγή ευφυέστατων επιχειρημάτων ο Ντονάλντ δέχεται να αντικαταστήσει τον Σκρουτζ στο συνέδριο υδραυλικών της Λιμνούπολης. Διότι ο Θείος του σαν πολυπράγμων επιχειρηματίας δραστηριοποιείται και στον υδραυλικό τομέα. Από το σοκ της θετικής ανταπόκρισης εκπλήσεται  ο βαθύπλουτος κροίσος και γκρεμίζεται κάποιος φούρνος εκεί κοντά. Και αφού ξεμπερδέψαμε με την εισαγωγή της ιστορίας...

 


Μεταφερόμαστε στην Ευρώπη όπου μία μεγάλη ουρά υπάρχει έξω από το συνεδριακό κτήριο. Αυτό που δε ξέρει ο Ντόναλντ είναι ότι εκτός από το υδραυλικό συνέδριο στην ίδιο χώρο θα διεξαχθεί και φιλοσοφικό συνέδριο. Ο Ντόναλντ από την μία ακούει αμπελοφιλοσοφίες και από την άλλη υδραυλικές απορίες. Μέχρι που φτάνει η σειρά του. Όμως τον μπερδεύουν με ένα μέγαλο φιλόσοφο που δεν εμφανίζεται ποτέ και κανείς δε ξέρει ποιος είναι. Έτσι το παπί μα θα βρεθεί όχι μόνο στο λάθος συνέδριο αλλά θα γίνει και κεντρικός ομιλητής.

Θα αναλύσει λοιπόν την φιλοσοφία του για την ζωή απαντώντας στα καίρια ερωτήματα των "συναδέλφων" του. Το παπί μας ζει φαινομενικά μία απλή ζωή αλλά όλη ξέρουμε ότι η Θεά τύχη είναι όντως τυφλή για αυτόν. Όλοι γνωρίζουμε ότι προτιμά να χαλαρώνει σε διάφορα μέρη. Εδώ αναλύει όμως το πως ένα φαινομενικά απλό ραντεβού με την Νταίζυ μπορεί να εξελιχθεί σε μία αλυσίδα ατυχών περιστατικών για αυτών και τους γύρω του. Δυστυχώς η φιλοσοφία του δε βρίσκει ανταπόκριση και η συνάδελφοι του τον γιουχάρουν. Την ίδια ώρα ο πραγματικά άγνωστος ανά τον κόσμο φιλόσοφος κοιμίζει τους υδραυλικούς γλυκά και απαλά με τα λεγόμενά του.

 

 


"Ντόναλντ είσαι πρώτος."

Μία πολυσέλιδη ιστορία με πολλές αρχές, πολλές μέσες και πολλά τέλη (όχι κυκλοφορίας) όπου εσύ επιλέγεις τη μοίρα του παπιού μας.

"Το μυστηριώδες καρφί."

Χειροπαίδαρος και Νταμάρης ψάχνουν να βρουν ποιος είναι το καρφί ανάμεσα στους αστυνομικούς του Μίκυ Σίτυ. Η μανία του Τζο όμως για τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης θα αποδειχθεί ευχή και κατάρα μαζί.

"Ομαδάρχης κατά τύχη."

Οι τρεις Μικροί Εξερευνητές ετοιμάζονται για την καινούργια τους αποστολή. Μόνο που ο Μεγάλος Ομαδάρχης έσπασε το πόδι του και ο Ντόναλντ αναγκάζεται να τον αντικαταστήσει.

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Χρόνια πολλά Ντόναλντ: "Από τον Σκρουτζ."
Χρόνια πολλά Ντόναλντ: "Από τον Σούπερ Γκούφυ."
Χρόνια πολλά Ντόναλντ: "Από την Νταίζυ."
Χρόνια πολλά Ντόναλντ: "Από τον Μίκυ."
Χρόνια πολλά Ντόναλντ: "Από τον Φέθρυ."


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Το σχέδιο της κεντρικής ιστορίας είναι είναι της λατρεμένης μου Σύλβιας. Οπότε απλά δε χρειάζεται να το σχολιάσω. Όμως και σεναριακά ήταν πάρα πολύ ωραία η ιστορία. Εδώ η συνεργασία σεναριογράφων και σχεδιάστριας έδεσε άψογα. Το τονίζω αυτό διότι παλιότερα είχα γράψει ότι προτιμώ η Σύλβια να σχεδιάζει δικά της σενάρια. Όσες ιστορίες είναι 100% δικές της είναι πραγματικά απολαυστικές.

Όπως δήλωσα και πιο πάνω τα Δισνε'ι'κά σταυροδρόμια δε τα συμπαθώ. Γενικά η ιστορία είχε κάποια καλά σενάρια. Που θα μου άρεσε να τα δω ανεπτυγμένα. Στα θετικά που τις προσάπτω ήταν και η εμφάνιση δύο από τα alter ego του Ντόναλντ. Στα αρνητικά ότι οι υποθέσεις δε προλάβαινουν να "ανασάνουν". Τζο και Ροκ πρωταγωνιστούν στην επόμενη περιπέτεια. Η οποία είναι καλή και ευχάριστη στην ανάγνωση. Οι παρομοιώσεις δε θεωρώ ότι βγάζουν γέλιο. Περνάει και το μήνυμα ότι τα κοινονικά δίκτυα θέλουν προσοχή στην χρήση τους. Το τεύχος κλείνει με μία όμορφη και διδακτική ιστορία με οικολογικές ευαισθησίες. 

Λόγω του επετειακού χαρακτήρα του τεύχους έχουμε και πέντε (5) μονοσέλιδες με τους φίλους του Ντόναλντ να του εύχονται και να του κάνουν δώρα για τα γενέθλιά του.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Η φιλοσοφία του Ντόναλντ."
2. "Το μυστηριώδες καρφί."
3. "Ομαδάρχης κατά τύχη."
4. "Ντόναλντ είσαι πρώτος."

7.5/10!!!
Το παπί μας γιορτάζει με ένα πολύ καλό τευχός... Από την "Σοφή κοτούλα" μέχρι τώρα έχει διαγράψει μία αξιοθαύμαστη πορεία!!! :D 

@Kriton Όπως βλέπεις με την δεύτερη ιστορία δε δυσκολεύτικα καθόλου!!! :lol: 
:hop: :hop: :hop: 

 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Η ιστορία με τον Χειροπαίδαρο αποτυπώνει την τρέλα της εποχής με τα smartphones και τα κοινωνικά δίκτυα. Τα κόμικς έχουν μπει και αυτά για τα καλά στην τεχνολογία..

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λίγες ιστορίες μας παραθέτει το τεύχος αυτό κι αρχίζουμε με την “Φιλοσοφία του Ντόναλντ”. Ο θείος Σκρουτζ, ανάμεσα στις πάμπολλες επιχειρήσεις που έχει στην κατοχή του, έχει και μία που φτιάχνει υδραυλικά εξαρτήματα. Λόγω αυτής του της ιδιότητας έχει κληθεί να παραβρεθεί σε ένα συνέδριο υδραυλικών που θα λάβει χώρα στην Ευρώπη. Επειδή όμως πνίγεται στην δουλειά, θα ζητήσει (με τον κλασικό του τρόπο :P ) να τον εκπροσωπήσει ο Ντόναλντ. Εκείνος, όλως περιέργως, δέχεται αμέσως κι έτσι αναχωρεί για την Γηραιά Ήπειρο. Όταν θα φτάσει εκεί, από λάθος δεν θα μπει στην αίθουσα που γίνεται το συνέδριο που θέλει, αλλά σε ένα συνέδριο φιλοσόφων. Και μάλιστα με διαπιστευτήρια ενός μεγάλου φιλοσόφου, με κύρος, που όλοι κρέμονται από τα χείλη του. Πώς θα την βγάλει καθαρή ο φίλος μας? :thinking: Αν ψάχνετε ένα σενάριο με περιπέτεια τότε λυπάμαι πολύ φίλοι μου αλλά δεν θα το βρείτε εδώ. Αν όμως ψάχνετε ένα κωμικό σενάριο με ξεκαρδιστικά γκαγκ, τότε είστε στο στοιχείο σας. Πολύ καιρό είχα να γελάσω δυνατά με ιστορία και το έκανα με αυτήν. Οι διάλογοι, τα βλέμματα, αλλά και οι παρεξηγήσεις που γίνονται σε όλη την διάρκεια της πλοκής είναι σπαρταριστές, γεγονός που κάνει την ιστορία αυτή εξαιρετική για το είδος της. Αρκετά έξυπνη προσθήκη βρήκα την περιγραφή μίας τυπικής ημέρας της ζωής του πρωταγωνιστή, ενώ το φινάλε (κι εννοώ μέχρι το τελευταίο καρέ) είναι το αποκορύφωμα του αστείου. Το σχέδιο της Silvia Ziche είναι κωμικό από μόνο του, οπότε δεν νομίζω να υπήρχε καταλληλότερο. :clap2:

 

Ο εορτάζων πάπιος πρωταγωνιστεί και στην επόμενη ιστορία, με τίτλο “Ντόναλντ είσαι πρώτος”, μία ιστορία με σταυροδρόμια, όπου ο αναγνώστης καλείται να επιλέξει ανάμεσα σε πολλές πορείες και καταλήξεις. Όλα ξεκινάνε στο σπίτι του, όταν έρχεται ο θείος Σκρουτζ και, υπενθυμίζοντας τον μεγάλο κατάλογο των χρεών του, του ζητά να του κουρέψει το γκαζόν στο θησαυροφυλάκιο. Την ίδια ώρα θα έρθει και η Νταίζυ να του θυμίσει ότι της είχε υποσχεθεί να την συνοδεύσει σε ένα πάρτυ. Εκείνος όμως αυτό που επιθυμεί είναι να την αράξει στον καναπέ και να απολαύσει τον τελικό του ποδοσφαίρου, στον οποίο συμμετέχει η ομάδα του. Ανάλογα λοιπόν ποιον “δρόμο” θα επιλέξει ο αναγνώστης, ο ήρωάς μας θα μπλέξει σε ξεκαρδιστικές περιπέτειες. Αν και θέλει τέχνη η δημιουργία ενός τέτοιου είδους σεναρίου, μπορώ να πω ότι έχει γίνει προσεγμένη δουλειά. Μέσα από τις σελίδες της πλοκής θα ξεπροβάλλουν και δύο μυστικές ταυτότητες του Ντόναλντ (ο Φάντομ Ντακ κι ο Μυστικός Πράκτωρ Ντακ) κι αυτό συνεπάγεται ότι κάποια από τα σταυροδρόμια δεν μένουν μόνο στο κωμικό στοιχείο. Όσον αφορά τα τέλη, κι εδώ έχουμε ποικιλία. Άλλες φορές είναι κλασικά (όπου ο φίλος μας την πατάει), άλλες ηρωικά κι άλλες συγκινητικά. Για όλα τα γούστα. Γενικά έμεινα ευχαριστημένος. :) Μακάρι να έμενα το ίδιος ευχαριστημένος κι από το σχέδιο.

 

Και μετά από πέντε μονοσέλιδες ιστορίες, στις οποίες οι συγγενείς και οι φίλοι εύχονται στον Ντόναλντ για τα γενέθλιά του, κάνοντάς τον να καταλήγει σε κωμικοτραγικά φινάλε, ερχόμαστε στο “Μυστηριώδες καρφί”. Ο Τζο Χειροπαίδαρος είναι φανατικός με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και την στιγμή που πάνε να πιάσουν (μαζί με τον Ροκ Νταμάρη) μία σπείρα παραχαρακτών, θέλει να το κάνει σε live streaming. :P Δυστυχώς όμως παρατηρείται ένα περίεργο φαινόμενο. Τα μέλη της σπείρας γνωρίζουν για την άφιξη των αστυνομικών κι έχουν προλάβει να φύγουν. Σίγουρα υπάρχει ένα καρφί που “ακούει” τα σχέδια της Αστυνομίας κι ενημερώνει τους κακοποιούς. Ο Τζο κι ο Ροκ αρχίζουν να υποπτεύονται τους πάντες. Από την έρευνά τους θα περάσει ένας διανομέας εμφιαλωμένων νερών, αλλά κι ο ίδιος ο Επιθεωρητής Ο’Χάρα. :wow: Άραγε ποιος είναι ο μυστηριώδης λαθρακουστής? :thinking: Όμορφη υπόθεση, που συνδυάζει κωμικά στοιχεία (οι ατάκες του Χειροπαίδαρου είναι απίστευτες :lol: ), αλλά παράλληλα έχει κι αστυνομική υφή. Οι δύο πρωταγωνιστές δεν είναι τόσο ατσούμπαλοι όσο παρουσιάζονται συνήθως, αλλά αυτό δεν τους εμποδίζει να είναι αστείοι. Η πλοκή είναι καλογραμμένη, ενώ το φινάλε ήταν έξυπνο κι ομολογώ ότι δεν το περίμενα. Πολλά μπράβο λοιπόν. :clap2: Το σχέδιο το βρήκα μέτριο προς καλό.

 

Το τεύχος #260 θα ρίξει αυλαία με την ιστορία “Ομαδάρχης κατά τύχη”. Ο Ντόναλντ περιχαρής (γιατί θα έχει την ηρεμία να απολαύσει απερίσπαστος την αιώρα του) συνοδεύει τα τρία ανιψάκια του μέχρι το αεροδρόμιο για να φύγουν με τους Μικρούς Εξερευνητές. Δυστυχώς όμως ο μεγάλος Ομαδάρχης τους έσπασε το πόδι του και είναι αδύνατον να ταξιδέψει, με αποτέλεσμα το ταξίδι να κινδυνεύει να μην πραγματοποιηθεί. Την τελευταία στιγμή θα πέσει η ιδέα στο τραπέζι να τους συνοδεύσει ο Ντόναλντ με την ιδιότητα του προσωρινού Ομαδάρχη. Εκείνος αναγκάζεται να δεχτεί, αλλά κοιτάει να πάρει μαζί του όλες εκείνες τις προμήθειες που θα του εξασφαλίσουν μία ανέμελη και τεμπέλικη παραμονή στην φύση. Τα τρία ανιψάκια όμως πάνε στην φύση για έναν συγκεκριμένο σκοπό. Να φωτογραφίσουν ένα σπάνιο είδος αρκούδας. Το αραλίκι του θείου τους προβλέπεται να δημιουργήσει προβλήματα στον σκοπό τους. Κι εδώ έχουμε να κάνουμε με μία χαριτωμένη ιστορία. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν ταξιδεύει όλη η ομάδα των Μικρών Εξερευνητών, αλλά μόνο τα τρία, πιο γνωστά σε εμάς, μέλη της. Αυτό βοηθάει στην εξέλιξη του σεναρίου, αλλά δεν μου κολλάει. Τέλος πάντων. Το προσπερνώ. :P  Οι συγγραφείς παρουσιάζουν έναν Ντόναλντ που εμφανίζει δύο προσωπικότητες, όσο εξελίσσεται η πλοκή. Στην αρχή τον βλέπουμε να είναι φυγόπονος και καλοπερασάκιας, ενώ στην πορεία θα αλλάξει κι όταν θα γεννηθεί ένα πραγματικό πρόβλημα οικολογικής φύσης, θα δηλώσει το παρών και θα βοηθήσει με τις δυνάμεις του και το μυαλό του. :respect: Θα πρέπει επίσης να σταθούμε και στα οικολογικά μηνύματα που εύστοχα περνάει η ιστορία. Ένα πρώτης τάξης μάθημα για τα μικρά (κι ελπίζω) και τα μεγάλα παιδιά. Γενικά μία πολύ ωραία προσπάθεια. :) Όσον αφορά το σχέδιο η γνώμη μου διίστανται. Ενώ το background είναι όμορφα δοσμένο, η απόδοση των χαρακτήρων είναι επιμελώς ατημέλητη και μου θύμισε την σύγχρονη εκδοχή των Ducktales.

 


:beer: 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

@Indian Τελικά ποιο σταυροδρόμι να ακολουθήσουμε όμως δεν μας είπες; :thinking: Στην τρίτη διασταύρωση δεξιά, ή στην πέμπτη αριστερά; Ή και τα δύο;

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 1
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 ώρα πριν, PhantomDuck είπε:

@Indian Τελικά ποιο σταυροδρόμι να ακολουθήσουμε όμως δεν μας είπες; :thinking: Στην τρίτη διασταύρωση δεξιά, ή στην πέμπτη αριστερά; Ή και τα δύο;

 

Στην πρώτη διασταύρωση θα πας δεξιά, μετά στο επόμενο φανάρι θα πας αριστερά. Εκεί θα βρεις ένα σουβλατζίδικο. Φάει ένα σουβλάκι και περίμενέ με. Δεν θα αργήσω. :P 

 

 

:beer: 

  • Like 1
  • Αστείο 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32011
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  81
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πλάκα είχε η ιστορία της Ziche. Η ιδέα με το συνέδριο των υδραυλικών και το συνέδριο των φιλοσόφων που εκτυλίσσονται ταυτόχρονα στο ίδιο κτίριο ήταν φανταστική. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

On 6/10/2019 at 3:55 AM, Indian said:

 

Στην πρώτη διασταύρωση θα πας δεξιά, μετά στο επόμενο φανάρι θα πας αριστερά. Εκεί θα βρεις ένα σουβλατζίδικο. Φάει ένα σουβλάκι και περίμενέ με. Δεν θα αργήσω. :P

 

Πρώτο σταυροδρόμι δεξιά επιλογή, δεύτερο σταυροδρόμι αριστερή επιλογή. Αυτή τη στιγμή είμαι στην αρχή του τρίτου σταυροδρομίου και έχω φτάσει στο σουβλατζίδικο. Εσύ θα αργήσεις; Ή να παραγγείλω μόνος;

416065160_.thumb.jpg.0f14d3235eff705f965cb108e51c69b3.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Αστείο 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@PhantomDuck  Απέξω είμαι. Απλά κάνω γύρους για να βρω χώρο να παρκάρω την νταλίκα κι έρχομαι. :lol: 

 

 

:beer: 

  • Like 4
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.