Μετάβαση στο περιεχόμενο

LA VENGEANCE DU COMTE SKARBEK (THE REVENGE OF COUNT SKARBEK) [ YVES SENTE, GRZEGORZ ROSINSKI ]


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Couv_32249.thumb.jpg.d5c0ec9266021f953f641a6e3931d369.jpg Un_Coeur_de_Bronze_La_Vengeance_du_Comte_Skarbek_tome_2.thumb.jpg.8d36b29847ae0bc6cedc5308ff3745e4.jpg

 

Παρίσι 1843. Με την εμφάνιση ενός μυστήριου ξένου, γνωστού σαν κόμη Skarbek, ένα σκάνδαλο ξεσκεπάζεται στην ήρεμη κατά τ΄άλλα γαλλική πρωτεύουσα.
Ένα σκάνδαλο που αφορά τον επιφανή έμπορο τέχνης Daniel Northbrook, που καυχιέται ότι έχει την αποκλειστικότητα των έργων του διάσημου ζωγράφου Louis Paulus που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς 10 χρόνια νωρίτερα.
Ο κόμης πηγαίνει τον Northbrook στο δικαστήριο κι εκεί αποκαλύπτεται η αλήθεια για το τι συνέβη στον άτυχο ζωγράφο.
Όχι όμως όλη η αλήθεια.

 

Το "La Vengeance du Comte Skarbek" είναι μια περιπέτεια εκδίκησης γραμμένη απ΄τον Yves Sente και σχεδιασμένη απ΄τον Grzegorz Rosinski.
Ο Sente μέσω των προσφιλών του flashbacks παρουσιάζει τη ζωή του πρωταγωνιστή, την καταγωγή του, τα δύσκολα παιδικά του χρόνια, τη στρατιωτική του εκπαίδευση, την αγάπη του για την τέχνη της ζωγραφικής, το πως γνωρίστηκε με τον Northbrook και την ερωμένη του Magdalena, τι έγινε τη μέρα της εξαφάνισής του και τι ακολούθησε μετά.
Μια ιστορία που ξεκινάει απ΄την Πολωνία και φτάνει μέχρι τα νησιά της Καραϊβικής.
Mια ιστορία με έρωτες, προδοσία, βία και πολλές ανατροπές(θυμίζει έργα του master στο είδος Van Hamme).
Μια ιστορία με απροσδόκητο και δραματικό φινάλε :)

 

Καλοδουλεμένο σενάριο απ΄τον Sente που με εκπλήσσει θετικά τώρα τελευταία.
Αν εξαιρέσουμε κάποιες αχρείαστες κατά τη γνώμη μου ιστορικές πληροφορίες, που περισσότερο κούραζαν παρά πρόσφεραν κάτι στην υπόθεση, θα έλεγα ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος :cool:

Το σχέδιο του Rosinski όμορφο αν και ιδιαίτερο. Χρησιμοποιεί την τεχνική χρωματισμού που βλέπουμε στα Thorgal απ΄το τεύχος 29 και μετά, ή στο Western όσοι το έχετε διαβάσει, αυτό που κάνει τις εικόνες να φαίνονται σαν ελαιογραφίες, σαν πίνακες ζωγραφικής.

 

Έχει κυκλοφορήσει σε 2 τόμους των 54 σελίδων και το έβγαλε πρόσφατα η Europe Comics στ΄αγγλικά.
Το συστήνω :)

 

Βαθμολογία Laz: 8/10

 

01.thumb.PNG.8d13743c2da313b236567f378710fa4d.PNG 02.thumb.PNG.90d02cdbcb4b28fb9b1a4bb129eb150a.PNG 03.thumb.PNG.c98a2216b349f4fe502efd6748219486.PNG 04.thumb.PNG.291f4bc8c32c1766467856634b8a0715.PNG

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1611
  • Content Count:  5044
  • Reputation:   34530
  • Achievement Points:  5052
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όμορφη ιστορία όντως. Πριν μερικά χρόνια τα 2 άλμπουμ είχαν τυπωθεί ως μέρος της ύλης σε 2 τεύχη του αμερικάνικου περιοδικού Heavy Metal και τα έχω από τότε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το διαβασα κια εγω και μου αρεσε αρκετα. Σαν λατρης του Αλεξανδρου Δουμα και του Ιουλιου Βερν στα παιδικα μου χρονια μου αρεσουν πολυ τετοιες ιστοριες που εξελισσονται εκεινη την εποχη και εχουν περιπετεια και ταξιδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.