Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Θάνος Κόλλιας
Σχέδιο:
Θάνος Κόλλιας
Hμερ. έκδοσης:
11-05-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας,Περιπέτεια,Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Επιμέλεια:
Λεοκράτης Ανεμοδουράς
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5362-22-5
Ονομαστική τιμή:
4.90€

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

YPERANTHROPOSMIKROSIROS_0001.jpgYPERANTHROPOSMIKROSIROS_0001z.jpg

 

 

 

Το δεύτερο Ελληνικό GN που κυκλοφορεί η "Μικρός Ήρως " μετά τον "Τετρακοσάρη", έχει τίτλο " Ο ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ ".

 

Αν στους μεγαλύτερους από σας ο τίτλος θυμίζει κάτι, έχετε απόλυτο δίκο καθώς πρόκειται για την μεταφορά σε κομικ, του ιστορικού παραλογοτεχνικού δημιουργήματος του 1951 "Υπεράνθρωπος", των Στέλιου Ανεμοδουρά (σενάριο) και Βύρωνα Απτόσογλου (σχέδιο) .

Δημιουργός του ο Θάνος Κόλλιας (σενάριο & σχέδιο) ο οποίος προσπάθησε να φέρει τον ήρωα στη σημερινή εποχή,

βασιζόμενος πάντα στην αυθεντική ιστορία.

Ο Υπεράνθρωπος των Ανεμοδουρά-Απτόσογλου υπήρξε η αντιγραφή και ο "εξελληνισμός" του Αμερικάνικου Superman τη μακρινη δεκαετία του 50. Μια ιστορική έκδοση που έβγαλε 96 τεύχη μέχρι το 1953 και αργότερα επανεκδώθηκε.

Επίσης δημοσιεύονταν σε συνέχειες στο περιοδικό "ΟΜΠΡΑΞ" τη δεκαετία του 70.

 

Ο Κόλλιας με εξέπληξε ευχάριστα με τη δουλειά του όταν δημοσιεύθηκε στα τεύχη 2 & 3 του Μπλεκ .

Εκεί είχαν μπεί οι πρώτες 24 σελίδες της νουβέλας με  τίτλο "Η Γέφυρα".

Πιστεύω οτι ο τίτλος είναι αρκετά συμβολικός για τη σύνδεση του παλιού με το συγχρονο.

Το σχέδιό του αξιοπρεπέστατο και σεναριακά -παρ όλο που ο ήρωας είναι μιας άλλης εποχής και θεωρείται παρωχημένος - προσπάθησε να  του δώσει μια φρεσκάδα και να τον φέρει πιο κοντά στο σήμερα .

Το GN εχει 48 σελίδες  και υπάρχει επίσης ένα πολύ καλό συνοδευτικό δισέλιδο άρθρο του γνωστού μελετητή κομικς και παραλογοτεχνικών αναγνωσματων κ.Γιώργου Βλάχου.

Η ονομαστική τιμή του είναι  4.90€.

 

Το διάβασα ευχάριστα και μπορώ να το χαρακτηρίσω ως μία τίμια προσπάθεια.

Παραθέτω πέρα από τα εξώφυλλο, οπισθόφυλλό του και την πρώτη σελίδα για να πάρετε μια γεύση.

 

YPERANTHROPOS SEL 3.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Dr Paingiver changed the title to Ο ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το είδα στη Comicon και ξενέρωσα  απίστευτα. Το ξεκίνησαν στο Μπλεκ ας το τελειώσουν εκεί πρώτα και ας βγάλουν μετά το τομάκι! Για ποιό λόγο να έχω μισή την ιστορία εκεί?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν μπορώ να μην επισημάνω πως υπάρχει μια τάση να μνημονεύεται μόνο ο Σούπερμαν σαν επιρροή και όχι ο Captain Marvel(Shazam) στο βιογραφικό του χαρακτήρα τώρα τελευταία, παρόλο που ήταν εξίσου σημαντική. Δεν ξαναγράφεται η ιστορία στην πραγματική ζωή, όσο και να το προσπαθούμε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το πήρα στη Θεσσαλονίκη και το διάβασα χθες. Τώρα γιατί, δεν ξέρω ακριβώς. Μου ψιλοάρεσε το σχέδιο, κάτι πήγαινε να πει η ιστορία στα Μπλεκ, κάτι που θέλω να στηρίξω τον Ανεμοδουρά, ε το πήρα.

 

Σχεδιαστικά στέκεται, φτάνει να μην έχετε απαιτήσεις. Σωστό ανατομικά και πιστό στις υπερηρωικές νόρμες του 1970. Δεν έχει κάτι κακό ή άσχημο, ξεχωρίζουν και 1-2 καρέ αλλά μέχρι εκεί.

Σεναριακά, δυστυχώς πολύ κακό. Φανερά απευθύνεται σε παιδιά, πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό. Το κακό είναι ότι απευθύνεται σε παιδιά της προηγούμενης 50ετίας. Σαν λογική, στέκεται επάξια δίπλα σε Μικρό Ήρωα και αντίστοιχα παραλογοτεχνικά του '50. Καλτ εκφράσεις για το πόσο καλή είναι η Ελλάδα και οι Έλληνες μου φάνηκαν υπερβολικά ξεπερασμένες, ακόμα και για καλτ.

 

Γενικά, αν δεν είστε φαν του χαρακτήρα, σας προτείνω να το αποφύγετε. Αποκλειστικά για ρετρο-φαν και μόνο,

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

6 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

Δεν μπορώ να μην επισημάνω πως υπάρχει μια τάση να μνημονεύεται μόνο ο Σούπερμαν σαν επιρροή και όχι ο Captain Marvel(Shazam) στο βιογραφικό του χαρακτήρα τώρα τελευταία, παρόλο που ήταν εξίσου σημαντική. Δεν ξαναγράφεται η ιστορία στην πραγματική ζωή, όσο και να το προσπαθούμε. :)

Eχεις απόλυτο δίκιο ως πρός τον Captain Marvel(Shazam) .Και αυτό είναι κάτι που αναφέρει και ο κ.Βλάχος στο σημείωμά του.

Δεν πρόκειται για "παραχάραξη της ιστορίας" αλλά για δική μου παράλειψη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βασικά είναι παράλειψη που έχω δει και σε διαφημιστικά κείμενα της εκδοτικής, για αυτό και το επισήμανα. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το διάβασα και συνοπτικά οι σκέψεις μου: 

- Σχεδιαστικά το κόμικ είναι τέλειο, πραγματικά κομψό, ο Κόλλιας έχει εκείνη την γραμμή Marvel - DC, και βοηθάει πάρα πολύ στην όλη αισθητική αλλά και στο θέμα του κόμικ γενικότερα.

- Σεναριακά ήταν αρκετά καλό. Μιλάμε για επιστημονικές θεωρίες που αποδίδονται με πολύ καλό τρόπο. Σε μία μετα-Endgame εποχή, κολλάει πολύ καλά στο όλο vibe της ποπ κουλτούρας.

- Η μετάβαση από το 1ο μέρος στο 2ο, με βάση όπως το διαβάσαμε στο Μπλεκ είναι όντως πολύ άσχημη, φαίνεται το "κόψιμο", και πραγματικά σε αποσυντονίζει.

- Το τέλος της ιστορίας είναι πανέξυπνο! Και πολύ συγκινητικό. Απλά τέλειο. Πολλά μπράβο!

- Ως έκδοση είναι πολύ καλή, σε υψηλά στάνταρ. Και εκεί συγχαρητήρια.

 

Τέλος, πραγματικά δεν θέλω να ξαναξεκινήσει ένας πόλεμος με το θέμα "ρετρό". Το κόμικ είναι Σούπερμαν, απλά του '80. Το κόμικ διαβάζεται από παιδιά και από εφήβους και από 40+ με ευκολία. Φυσικά υπαρχει ένα θέμα στις ηλικίες 18-35. Αλλά διαβάζεται.

Ρετρό δεν θα το έλεγα. Θα το απέφευγα έως και ως όρο. Πλέον βάζουμε την ταμπέλα "ρετρό" και αυτό ήτανε. Το κόμικ είναι πολλά παραπάνω από μία "ρετρό προσπάθεια", και διαφωνώ κάθετα στα λεγόμενα του @Dredd. Είναι ευανάγνωστο, με time travel σεναρια, και την έννοια της οικογένειας στο επίκεντρο.

 

Συνολικά μία πολύ καλή προσπάθεια!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να υποθέσω ότι, αντίθετα με τον Τετρακοσάρη που έγινε αυτόνομος μετά την ολοκλήρωσή του στον Μπλεκ, εδώ δεν θα έχουμε συνέχεια στο περιοδικό, ε? :thinking:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

2 λεπτά πριν, Indian είπε:

Να υποθέσω ότι, αντίθετα με τον Τετρακοσάρη που έγινε αυτόνομος μετά την ολοκλήρωσή του στον Μπλεκ, εδώ δεν θα έχουμε συνέχεια στο περιοδικό, ε? :thinking:

 

 

:beer: 

 

Στον Μπλεκ μπήκε ένα επεισόδιο-εισαγωγή.

Στον τόμο μπήκε αυτό και άλλες 24 σελίδες. Ουσιαστικά μαζεύει τα Μπλεκ και τελειώνει την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Ionas Aggelis Ακολουθώντας την συλλογιστική σου, και κατατάσσοντας το κόμικ σαν ένα Superman του '80, απλά θα αναφέρω ότι από τo '80 έχουν περάσει 40 χρόνια. Από το '80, το storytelling και το σχέδιο έχει εξελιχθεί κατά 3252%. Τα 2 παραπάνω που αναφέρω, με κάνουν και το κατατάσσω στις ρετρό προσπάθειες. Αυτα και εκφράσεις τύπου "παλιομασκαρά", "ζαβολιές", ονόματα τύπου "Λευτέρης Γκρεκότης" και exposition τύπου "Υπεράνθρωπες κέρδισες τον πρώτο γύρο, κατέστρεψες το αερόπλοιο μου και με απομόνωσες από τον εξωγήινο στρατό μου", είναι - έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον - ο ορισμός του ρετρό. Κόμικς "ευανάγνωστα, με time travel σενάρια και την έννοια της οικογένειας στο επίκεντρο" έβγαζε η DC από το '50. Δεν σημαίνει όμως ότι αυτά τα κόμικς δεν είναι τώρα ρετρό.

 

Και για να το ξαναπώ, αν και μάλλον δεν έχει νόημα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θίγονται όταν τους λες ότι αυτά που διαβάζουν είναι ρετρό. Ο καθένας διαβάζει ότι γουστάρει και καλά κάνει. Προχθές διάβαζα τεύχος του 1979 και πέρναγα μια χαρά. Ήταν όμως ρετρό, και ρετρό του κερατά!! Θα έπρεπε ντε και καλά να το χαρακτηρίσω σύγχρονο για να μη θιχτώ;

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:

 

Στον Μπλεκ μπήκε ένα επεισόδιο-εισαγωγή.

Στον τόμο μπήκε αυτό και άλλες 24 σελίδες. Ουσιαστικά μαζεύει τα Μπλεκ και τελειώνει την ιστορία.

 

Στο ΜΠΛΕΚ μπήκαν δύο επεισόδια που αντιστοιχούσαν στη μισή ιστορία! Έπρεπε να το τελειώσει στο ΜΠΛΕΚ και μετά να το βγάλει και μόνο του. Είναι θέμα συνέπειας και όχι θέμα χρημάτων. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το διάβασα και είχα την αίσθηση πως διάβαζα δύο διαφορετικά κόμικς. Το πρώτο μισό που μπήκε και στο Μπλεκ μου άρεσε. Έχτισε ενδιαφέρον και ήταν σεναριακά στρωτό. Το δεύτερο μισό όμως μου τα χάλασε.

 

Σε μια εποχή που όλες οι αναβιώσεις χαρακτήρων προσπαθούν να εκσυγχρονίσουν το υλικό τους, το δεύτερο μισό έμοιαζε να θέλει να αναβιώσει την αισθητική των παλπς '50 με κομιξιστική νοοτροπία του '80 όμως. Ένα από τα δύο να κράταγε (αυτό του '80 κατά την γνώμη μου) δεν θα είχε πρόβλημα, αλλά ο συνδυασμός δεν πέτυχε. Και το λέω εγώ που δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω κόμικ ή παλπ του '50. Θα έπρεπε να θεωρηθεί ως δεδομένο πως οι αρχικοί αναγνώστες του Υπεράνθρωπου που θα ενδιαφέρονταν για ένα τυχόν νέο εγχείρημα δεν θα ξεπέρναγαν τα δάχτυλα των δύο χεριών και οι νεότεροι ούτε είχαν διαβάσει, ούτε ενδιαφέρονταν για το τι είχε προηγηθεί, μιας και είναι χαρακτήρας που έμεινε στην αφάνεια για πολλές δεκαετίες, άγνωστος στους περισσότερους, άρα και θα ήθελαν να δουν κάτι καινούργιο με αυτόν. Η παλαιότητα του χαρακτήρα δηλαδή να έμενε στο μάρκετινγκ μόνο (η ρετρό αισθητική πουλάει στους νέους αλλά μόνο ως αισθητική, όχι ως περιεχόμενο) και να τον φέρουν στο σήμερα. Σαν τον Μισέλ Βαγιάν και τον Μίστερ Νο ένα πράμα δηλαδή. :)

 

Ελπίζω πάντως, τώρα που βγήκε το νέο origin από την μέση, η επόμενη προσπάθεια να είναι πιο δυνατή και πιο στοχευμένη στο τρέχον αναγνωστικό κοινό, όποιο και αν κριθεί πως είναι αυτό. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

To διάβασα, μου το έδωσε ένας φίλος. Όχι κάτι το ιδιαίτερο, έτη φωτός από Marvel και DC. Και δεν εννοώ μόνο στο σχέδιο αλλά και το στόρυ, προσωπικά δεν θα το αγόραζα.

Βαθμολογία:  3.5/10 (επιεικώς)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30757
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  123
  • Reputation:   918
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η ιδέα μου άρεσε αλλά η αποτύπωση στο χαρτί, κάτι δεν πήγε καλά, θες ότι το μισό που ήταν στο Μπλεκ και μετά γεια σας, θες ότι το σενάριο γενικά το στόρι το έτρεχαν για να τελειώσει και να χωρέσει στις σελίδες δεν ξέρω γενικά θα το ξανασκεφτόμουν αν έβγαζαν και 2η ιστορία προς αγορά.Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34877
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είχα διαβάσει το πρώτο μισό της ιστορίας στο περιοδικό ΜΠΛΕΚ οπότε είδα στη Λέσχη το τομάκι και είπα να το αγοράσω από περιέργεια περισσότερο για να δω τη συνέχεια. Σε μεγάλο βαθμό μου άρεσε το σχέδιο του Κόλλια, φανερά επηρεασμένο από αμερικάνικο υπερηρωικό κόμικ, έδενε πολύ ωραία με κάποιες τοποθεσίες που απεικονίζονταν ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος όπου συμβαίνουν διάφορα αλλοπρόσαλλα γεγονότα. 

 

Όσον αφορά το σενάριο, συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον @GreekComicFan πιο πάνω, δηλαδή έχουμε σε μεγάλο βαθμό ένα κόμικ δύο ταχυτήτων. Το πρώτο μέρος του κυλάει πολύ σωστά σεναριακά, δείχνει ότι προσπαθεί να εκσυγχρονίσει ένα κόμικ μιας πολύ παλιότερης δεκαετίας, φροντίζοντας ταυτόχρονα να κρατήσει τα πιο παραδοσιακά ή ρετρό στοιχεία του και αποτελεί ένα σαφές set up της ιστορίας. Το δεύτερο μέρος ωστόσο μοιάζει αρκετά βιαστικό, έχουμε μεγάλα time jumps και ταυτόχρονα το σενάριο κάπως χαλάει, γίνεται λίγο πιο "ξύλινο" και οι χρονικές μεταβάσεις και αλλαγές τοποθεσιών των ηρώων που χρησιμοποιούνται δεν είναι ιδιαίτερα σαφείς. Δεν υπάρχουν δηλαδή σελίδες να αποτελέσουν τον συνεκτικό ιστό, δεν υπάρχει η δεύτερη πράξη όπως σε μια ταινία οπότε μεταφερόμαστε από την πρώτη πράξη κατευθείαν στην τρίτη που είναι η μεγάλη μάχη και ενδιάμεσα δεν έχουμε το υλικό που θα υποστηρίξει τη μετάβαση αυτή.

 

Οπότε ναι πλήρως διασκεδαστικό πρώτο μισό, κάπως πιο βιαστικό δεύτερο, αλλά σίγουρα ενδιαφέρουσα προσπάθεια και όπως ξαναείπα το σχέδιο του Κόλλια με ικανοποίησε ιδιαίτερα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.