Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μαγεία των παλιών comics


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Καλησπέρα σε όλους, αποφάσισα να γράψω αυτό το άρθρο με αφορμή μια συζήτηση που είχα την προηγούμενη εβδομάδα σε ένα άλλο θέμα .Αποφάσισα λοιπόν να γράψω αυτό το άρθρο για να θυμηθώ και να ταξιδέψω όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι έχουν νιώσει την ίδια εμπειρία με μένα, την εμπειρία να ανοίγεις και να διαβάζεις ένα παλιό κόμικς (marvel,DC, Disney...).Είναι αυτή η αίσθηση του παλιού, του λίγου φθαρμένου, του μεθυστικού αρώματος  και του χαρτιού του αληθινού χαρτιού που έκαναν εμένα τουλάχιστον να ταξιδεύω και να ευχαριστιέμαι μια ιστορία, η αλήθεια είναι πως όταν βρίσκω ένα παλιό τεύχος κόμικς ενθουσιάζομαι σαν μικρό παιδί  και όταν το ανοίγω νιώθω μια ζεστασιά που με τα σύγχρονα τεύχη δεν νιώθω.Επίσης το χαρτί και το ξαναλέω το χαρτί είναι αληθινό χαρτί στο οποίο έχει αποτυπωθεί πάνω το σκίτσο μελανομένω και αυτό με βοηθάει να βυθίζομαι σε αυτήν την ιστορία γιατί νιώθω πως βρίσκομαι και εγώ μέσα σε εκείνη. Επίσης κάτι που βοηθάει και δίνει και λίγο παραπάνω αξία στα παλιά κόμικς είναι τα χρώματα που είχαν που ήταν πιο έντονα, πιο ζεστά και πιο φιλικά προς τους αναγνώστες, δεν ξέρω για σας ( γράψτε μου στα σχόλια) αλλά όταν διάβασα ένα σύγχρονο τεύχος μίκυ και ένα παλιό το πρώτο μου φάνηκε λίγο ψυχρό χωρίς να μου αφήνει την αίσθηση να θέλω να το ξαναδιαβάσω ενώ το παλιό μόνο και μόνο με τα ωραία και ζωντανά του χρώματα με γέμισε χαρά και ήθελα να το ξαναδιαβάσω,( σε αυτό το σημείο μην παρεξηγηθώ δεν ''θάβω'' τα σύγχρονα κόμικς μια χαρά είναι και αυτά απλά γράφω την γνώμη μου).Κλίνοντας θέλω να πω πως τα παλιά κόμικς έχουν μια ξεχωριστώ αύρα μια μαγεία  και μια νοοτροπία που κουβαλούν από μια άλλη εποχή και ίσως γι'αυτό σε μένα ξεχωρίζουν τόσο πολύ από τα σύγχρονα ίσως όμως  να έχω και άδικο γι'αυτό περιμένω και την δική σας γνώμη από κάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια καλή ιδέα θα ήταν να τυπωθούν κόμικς με τον παλιό καλό τρόπο. Δεν γνωρίζω βέβαια αν οικονομικά θα μπορούσε να σταθεί αυτό το εγχείρημα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Φίλε 1SUPERMAN1 πολύ καλή η ιδέα σου μακάρι να την άκουγαν οι εκδότες, νομίζω μια τέτοια προσπάθεια αν θυμάμαι καλά ήταν ο τόμος Fantastic Four οι  οραματιστές, το χαρτί ήταν ιλουστρασιόν αλλά τα καρέ ήταν λες και έβλεπες παλίο τεύχος των Fantastic four.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν ήταν σαν έβλεπες παλιό τεύχος των Fantastic Four. Ήταν όντως παλιά τεύχη των 4 Φανταστικών. :)

Ήταν έκδοση σε τόμο ιστοριών που είχαν δημοσιευτεί στα τέλη του '70 και αρχές του '80. :)

 

Οι παλιές φύρες χαρτιών δεν υπάρχουν πια, και ότι μαθαίνει κάποιος δεν ξε-μαθαίνεται, οπότε, καλώς ή κακώς, μόνο σε επανεκδόσεις παλιού υλικού μπορείτε να ελπίζετε. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.