Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΑΘΗΝΑ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΑΘΗΝΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Δημήτρης Κοσκινάς
Σχέδιο:
Δημήτρης Κοσκινάς
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
11-2018
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Εποχής
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
16
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

SKOTEINAMYSTIKAATHINA_0001z.jpgSKOTEINAMYSTIKAATHINA_0001.jpg

 

Ποια μυστικά κρύβει η πρόσφατη ιστορία της Αθήνας; Αυτό αποφάσισε να ανακαλύψει ο Δημήτρης Κοσκινάς σε αυτή την αυτοέκδοση, αρχή γενομένης από την Οικία Βελισσαρίδη.

Το πρώτο τεύχος βγήκε το Νοέμβριο του 2018 (μάλλον με πρώτη διανομή στο AthensCon) και το δεύτερο τεύχος βγήκε στο Comicdom Con Athens 2019.

 

Ευχαριστούμε τον @nikos99 για την παραχώρηση του πρώτου τεύχους για την παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προστέθηκε το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο του 2ου τεύχους. Ευχαριστούμε τον @nikos99 για τη διάθεση του τεύχους.

 

SKOTEINAMYSTIKAATHINA_0002z.jpgSKOTEINAMYSTIKAATHINA_0002.jpg 

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12963
  • Reputation:   94878
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η ιδέα, επάνω στην οποία βασίζεται η σειρά, μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον και την περιέργεια. Στο ερχόμενο AthensCon, θα προσπαθήσω να τα βρω. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάρα πολύ περίεργο υλικό :) Πολύ καλό σχέδιο, εξαιρετικά μελάνια. Οι 2 ιστορίες τώρα ήταν ένα πάντρεμα Terror και Orribile, με De Sade και Bathory Erzsebet, μέσα σε μια Ελλάδα που αστικοποιείται. Το πρώτο είχε υπερβολικά πολλά επεξηγηματικά πλαίσια για τα γούστα μου, όπου έχω την αίσθηση ότι απλά ο δημιουργός ήθελε να ακουστεί η φωνή του. Δε νομίζω ότι χρειάζονταν. Τα σκίτσα την μετέφεραν τη φωνή του loud and clear :) Στο δεύτερο μειώθηκαν αυτά τα επεξηγηματικά πλαίσια, αλλά φύγαμε σούμπιτοι για μια μεταφορά της βιογραφίας της Bathory Erzsebet και της κάθε Bathory Erzsebet. 

 

Αισθάνομαι σα να πηγαίνει ως εκκρεμές η δουλειά. Τη μιαπαραξεφεύγει στη μια μεριά, την άλλη παραξεφεύγει σε μια άλλη μεριά. Από την ανάποδη όμως, έχω την αίσθηση ότι στριφογυρίζει γύρω από κάτι πολύ καλό και ενδιαφέρον :) Όταν με το καλό βγει το επόμενο, είναι σίγουρη αγορά για εμένα :) 

 

Indian, δεν είναι για εσένα αυτό το κόμικ πάντως :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα διάβασα και τα δύο,  πολύ περίεργη ιστορία και σύντομη αξίζει πάντως κάποιος να τα έχει στη συλλογή του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12963
  • Reputation:   94878
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 18/1/2020 στο 11:11 ΜΜ, germanicus είπε:

Indian, δεν είναι για εσένα αυτό το κόμικ πάντως :) 

 

Λες? :thinking:

 

Αγόρασα στο προηγούμενο AthensCon και τα δύο τεύχη, αλλά δεν έχει έρθει η σειρά τους να διαβαστούν. Όταν τα διαβάσω θα πω κι εγώ την γνώμη μου. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12963
  • Reputation:   94878
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι όλως περιέργως, μπορώ να πω ότι μου άρεσε. :)

 

Ο Δημήτρης Κοσκινάς, μένοντας πιστός στα πάτρια, δημιουργεί μία ιστορία αφιερωμένη στους αστικούς μύθους της Αθήνας και δίνει την "υπερβολή" που έδιναν οι παππούδες μας όταν μας αφηγούνταν αντίστοιχες τρομακτικές ιστορίες. :)

 

Σεναριακά τα δύο πρώτα τεύχη συνδυάζουν το παρελθόν με το παρόν, τον τρόμο με την αγωνία, το σεξ με τον σαδομαζοχισμό. Και φυσικά υπάρχει και το μεταφυσικό στοιχείο, που δίνει αίγλη στην όλη πλοκή. Οι δύο ιστορίες μπορούν να διαβαστούν αυτοτελώς, αλλά ταυτόχρονα είναι δημιούργημα μίας ενιαίας ιστορίας, η οποία θα ολοκληρωθεί στο τρίτο και τελευταίο τεύχος. Το αρνητικό στο όλο εγχείρημα, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ότι βγάζει μία μεγάλη βιασύνη. Οι ιστορίες είναι σύντομες, με αποτέλεσμα να παλεύουν άτσαλα να ολοκληρωθούν, χαλώντας το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο θα μπορούσε να είναι απείρως καλύτερο αν ήταν σε μορφή graphic novel. Οφείλουμε να παραδεχτούμε, όμως, ότι έχουν κατατεθεί μεγάλα ποσοστά φαντασίας, ιδίως στον τομέα του τρόμου. Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία σειρά που δημιουργεί έντονα συναισθήματα και κρατάει τον αναγνώστη, αλλά θα ήθελα να είχε γίνει καλύτερη διαχείριση. Οι λάτρεις των ιστοριών τρόμου, ας επενδύσουν άφοβα. Οι υπόλοιποι διαβάστε με δική σας ευθύνη. :)

 

Από το σχέδιο και το μελάνωμα δεν έχω το παραμικρό παράπονο, καθώς είναι πολύ ρεαλιστικά. :respect:  Ο δημιουργός φροντίζει να κρατά ζωντανό το σενάριο, με ένα κατάλληλο σχέδιο, που ενισχύει το μυστηριακό στυλ τρόμου, που θέλει να περάσει στον αναγνώστη. Το ασπρόμαυρο χρώμα, νομίζω, ότι ταιριάζει απόλυτα στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Και τα δύο τευχάκια, σαν εκδόσεις, είναι καλοφτιαγμένα, πάντα σε σύγκριση με το φορμά τους. Έχουν παχύ χαρτί στο εξώφυλλο, ενώ αρκετά παχύ είναι και το ματ χαρτί του εσωτερικού, με αποτέλεσμα να το κρατάει καλύτερα σταθερό η καρφίτσα. Σαν έξτρα υλικό, ο αναγνώστης θα βρει μία εισαγωγή στην δημιουργία της περιβόητης οικίας Βελισσαρίδη, ενώ μετά το τέλος της κάθε ιστορίας, υπάρχει μία σελίδα που ουσιαστικά κάνει την τελική αφήγηση, που την ολοκληρώνει. Στο εσωτερικό μέρος τους οπισθόφυλλου υπάρχει η βιογραφία του δημιουργού, καθώς και (ακόμα) μία εισαγωγή της σειράς.

 

Και μερικές παρατηρήσεις για την βάση...

  • Ο τίτλος του πρώτου τεύχους είναι "ΕΝ ΟΙΚΙΑ ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΔΗ", ενώ ο δεύτερος "EX INFERNIS".
  • Υπάρχει ISSN (2653-9039), ενώ φαίνεται να είναι εκδότης ο ίδιος ο δημιουργός, με μία εταιρία ονόματι DN PUBLICATION. :thinking:
  • Οι σελίδες στο δεύτερο τεύχος έχουν ανέβει στις 24.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μάλλον κυκλοφόρησε και τρίτο τεύχος με αυτό το εξώφυλλο

 

image.thumb.jpeg.219a69f5b8668bba2ac13ac05bf1ad75.jpeg

 

https://solaris.gr/product/σκοτεινα-μυστικα-τευχοσ-3/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από το φβ του δημιουργού από την 1/4:

"Σκοτεινά Μυστικά Νο.3
*Διαθέσιμο με προπαραγγελία.*
40 σελίδες φαντασίας τρόμου με πρωταγωνιστή τον Κάρολο Βελισσαρίδη στο τρίτο και τελευταίο κεφάλαιο της ιστορίας του. 
Αν επιθυμείτε να το αποκτήσετε, παρακαλώ μπείτε στην λίστα παραγγελιών επικοινωνώντας μαζί μου. 
Υπάρχουν 2 εκδόσεις.
**Η standard έκδοση πωλείται στα 10 € +αποστολή και το τεύχος θα σας έρθει φυσικά υπογεγραμμένο με αφιέρωση. 
**Η art έκδοση έχει σχεδιαστεί με κενή την πρώτη σελίδα. Εκεί θα έχω κάνει ένα ωραίο σχέδιο με μολύβι που θα απεικονίζει τις αγαπημένες μου Κήρες σε κάποια πόζα ή σκηνή. Η art έκδοση πωλείται στα 25 € +αποστολή. (Για αρχή 5 art εκδόσεις διαθέσιμες)
Λόγω των Σκοτεινών καιρών που διανύουμε εφάρμοσα ένα είδος crowdfunding. Η πληρωμή της παραγγελιάς θα γίνεται κάθε φορά που θα συμπληρωνουμε 10 παραγγελίες και η αποστολή σε εσάς εντός μιας εργάσιμης. 
Ευχαριστώ και καλή ανάγνωση.
- Αποστολή με ΕΛΤΑ (ιχνηλατίσιμο) σε όλη την Ελλάδα
- Δυνατότητα παράδοσης χέρι - χέρι στο Εθ. Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας
- Πληρωμή με Paypal ή Πειραιώς"

Απ'ότι καταλαβαίνω οι art εκδόσεις έχουν τελειώσει και η standard έκδοση μπορεί να βρεθεί πλέον και σε διάφορα κομιξάδικα.


και ένα βίντεο από τον δημιουργό με ξεφύλλισμα του 3ου τεύχους από 8/4
 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  66
  • Reputation:   340
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Υπάρχει και στο Relax (Σολωμού, κοντά στην Πλατεία) :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες τρόμου, που συνδέονται η μία με την άλλη (ειδικά για την τρίτη συνέχεια καλό είναι να έχεις διαβάσει τουλάχιστον το 2ο τεύχος ώστε να καταλαβαίνεις καλύτερα τι συμβαίνει).  Το 3ο τεύχος (από το οποίο λείπει πλέον το "από την Παλιά Αθήνα" από τον τίτλο) είναι πιο χορταστικό από τα άλλα δύο, νομίζω όμως ότι σαν ιστορίες προτιμώ τα δύο πρώτα. Πολύ ωραία τα μελάνια του Κοσκινά, ταιριάζουν πολύ στο είδος αυτό. Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η τιμή, αφού αυτοέκδοση 40 σελίδων (το 3ο τεύχος) στα 12,5 € δεν τα λες λίγα. Αξίζει να το ψάξει κανείς.

 

Kαι εξώφυλλο - οπισθόφυλλο του 3ου τεύχους:

 

SKOTEINAMYSTIKAATHINA_0003.jpg  SKOTEINAMYSTIKAATHINA_0003z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.