Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μεγάλη αναζήτηση των παλιών Αμερικάνικων υπέρ-ηρωικών κόμικς


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  266
  • Reputation:   1420
  • Achievement Points:  289
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Καλησπέρα στην ομάδα, Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά σε όλους και καλό μήνα, σκέφτηκα να γράψω αυτό το άρθρο πρώτον γιατί θέλω να μοιραστώ με εσάς κάποιους προβληματισμούς μου και δεύτερον γιατί θέλω την γνώμη σας. Είμαι ακόμα μικρός (16 χρονών) αλλά από μικρή ηλικία γύρος στα 10-11 άρχισα να διαβάζω κάποια παλιά τεύχη της marvel με τους Avengers και της DC με τους πολυαγαπημένους ήρωες, μιλάμε για τεύχη που είχε κρατήσει ο μπαμπάς μου ενθύμιο από τα παιδικά του χρόνια, τεύχη δεκαετίας του 70 και έτσι μικρός όπως ήμουνα είχα μαγευτεί από εκείνα τα απίστευτα καρέ μετά γνώρισα και τις ταινίες  και άρχισα να δένομαι περισσότερο με όλους εκείνους τους ήρωες. Όταν  μεγάλωσα λίγο άρχισα να αναζητώ περισσότερα παλιά τεύχη κυρίως της Marvel όμως η αναζητήσεις μου δεν απέδιδαν καρπούς, εγώ μένω Βόλο και έτσι αφού τον χτένισα και δεν βρήκα τίποτα άρχισα μέσω του internet να ψάχνω και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας, (σε αυτό το σημείο να πω ότι όταν άρχισα να καταλαβαίνω και να μαθαίνω τα Αγγλικά άρχισα να διαβάζω και αυθεντικά τεύχη που δεν είχαν μεταφραστεί). Δυστυχώς  όμως και σε άλλες μεγάλες πόλεις που έψαξα όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη δεν βρήκα τίποτα έψαξα σε πολλά καταστήματα και από κοντά και ηλεκτρονικά  αλλά δεν βρήκα και πολλά πράγματα , μετά άρχισα να κοιτάζω σε ομάδες στο facebook εκεί βρήκα αρκετά πραγματάκια αλλά και πάλι δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία τουλάχιστον σε τομέα που ήθελα εγώ,κάποια στιγμή έψαξα και στο ebay αλλά εκεί είδα τιμές που δεν αξίζουν για ένα μόνο τεύχος (αλήθεια σας λέω ένα τεύχος των Avengers του 1975 που δεν έχει καν κάποια συλλεκτική αξία το είδα να κοστίζει 80 ευρώ) έτσι μετά από τρία χρόνια αναζήτησης που συμπληρώνω σε λίγο καιρό πήρα την απόφαση να σταματήσω για λίγο καιρό την αναζήτηση και να αναπαυτώ στα τεύχη που μπορώ να προμηθευτώ από άλλους συμπολίτες μου στο facebook. Δεν ξέρω αν κάνω εγώ κάτι λάθος στην αναζήτηση ή αν δεν έχω επισκεφτεί ακόμα τα σωστά μαγαζιά. Κλίνοντας θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα από τα ερωτήματα που με ''βασανίζει'' καμία φορά,είναι άραγε τόσο δύσκολο να βρεις παλιά υπέρ-ηρωικά κόμικς στην αυθεντική τους γλώσσα στην Ελλάδα??? Όποιος θέλει μπορεί στα σχόλια να πει και την δική του γνώμη. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που σπαταλήσατε για το άρθρο μου, καλή νύχτα και καλή συνέχεια στην υπόλοιπη εβδομάδα σας.

Επεξεργασία από Νίκος Τσιλοπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Δεν νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο ανάλογα βέβαια και τι ψάχνεις. Αν ψάχνεις κάτι εξαιρετικά συλλεκτικό και δύσκολο θα το βρεις με ακόμη μεγαλύτερη δυσκολία. Κατ΄αρχήν Marvel και DC κυκλφορούσαν και στην Ελλάδα από τα τέλη της δεκαετίας του '70 και για μεγάλο διάστημα της δεκαετίας του '80 στα περίπτερα από εταιρεία εισαγωγής. Για αυτό είναι πιθανό να έχει ο μπαμπάς σου αρκετά με μια μπλε σφραγίδα στην τελευταία σελίδα. Προφανώς τα έχουμε και αρκετοί ακόμη. Το πρόβλημα είναι ότι ζεις στον Βόλο και όχι στην Αθήνα. Μια κυριακάτικη βόλτα στο Μοναστηράκι και στα μαγαζιά που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ θα σου αποδείξει ότι υπάρχουν διαθέσιμα ουκ ολίγα τεύχη. Πολλά άχρηστα και άνευ αξίας αλλά και αρκετά ενδιαφέροντα τεύχη. Ψάξιμο και υπομονή θέλει δεν θα τα βρεις όλα με τη μια. Επίσης κατά διαστήματα στο ίντερνετ εμφανίζονται διάφοροι που πουλάνε ολόκληρες συλλογές marvel και DC (οι τιμές είναι συζητήσιμες αλλά το τι διαθέτεις είναι προσωπικό σου θέμα). Και εδώ στο φόρουμ εμφανίζονται κατά διαστήματα αγγελίες με ξένα, μπορείς να απευθυνθείς στο μέλος x for xepeta (σόρι που υποδεικνύω κάποιον ξεχωριστά αλλά οι περισσότεροι έχουμε πάρει ξένα τεύχη από τον Θοδωρή) και να δεις αν έχει κάτι που ψάχνεις. Ξένα τεύχη υπάρχουν περισσότερα από όσα φαντάζεσαι στην Ελλάδα αλλά θέλει υπομονή και ψάξιμο. Εδώ ψάχνουμε 50 ελληνικά κομμάτια και δεν έχουμε βαρεθεί (οι μεγαλύτεροι σε ηλικία). Ενδεχόμενα αν έχεις και κάποια λίστα ανέβασε την στο topic του φόρουμ ''αναζητήσεις μελών'' για να μπορούν να τη δουν όλοι και ίσως φανείς τυχερός... Καλό....κυνήγι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  266
  • Reputation:   1420
  • Achievement Points:  289
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Χίλια ευχαριστώ φίλε luckystrike οι πληροφορίες που μου έδωσες ήταν ύπερ αρκετές χίλια ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φίλε Νίκο, σου δίνω 2 links που μου ήρθαν γρήγορα στο μυαλό:

 

Mycomics.gr

 

collectible comics usa (comicsmania)

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

βέβαια μπορείς να αγοράζεις και τόμους tpb (trade paperbacks) με τις επανεκδόσεις των ιστοριών όπου σου βγαίνει και πιο οικονομικά

εκτός κι αν προτιμάς τη συλλογή τευχών :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  266
  • Reputation:   1420
  • Achievement Points:  289
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

φίλε archon ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  266
  • Reputation:   1420
  • Achievement Points:  289
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

φίλε mr-d ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά προτιμώ τα τεύχη, δεν ξέρω αν το έχετε περάσει και εσείς αυτό αλλά αυτή η αίσθηση του παλιού φύλλου του αληθινού με το ωραίο μελάνωμα και την ωραία αυτή μυρωδία των παλιών τευχών δεν την βρίσκεις στους σύγχρονους τόμους με το φανταχτερό χαρτί, για μένα τουλάχιστον το παλιό τεύχος μου προκάλει μια ζεστασία σε αντίθεση με τους ''ψυχρούς'' τόμους, πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την συμβουλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

5 hours ago, Νίκος Τσιλοπάνος said:

φίλε mr-d ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά προτιμώ τα τεύχη, δεν ξέρω αν το έχετε περάσει και εσείς αυτό αλλά αυτή η αίσθηση του παλιού φύλλου του αληθινού με το ωραίο μελάνωμα και την ωραία αυτή μυρωδία των παλιών τευχών δεν την βρίσκεις στους σύγχρονους τόμους με το φανταχτερό χαρτί, για μένα τουλάχιστον το παλιό τεύχος μου προκάλει μια ζεστασία σε αντίθεση με τους ''ψυχρούς'' τόμους, πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την συμβουλή.

 

Δικός μας είσαι εσύ :)

Καλωσήρθες στο κλαμπ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

one of us, one of us ,one of us!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.