Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE COLLECTED TOPPI [ SERGIO TOPPI ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Toppi-The-Enchanted-World-Cover.jpg

 

Μετά από αρκετά χρόνια όπου βασίλευε ένα τεράστιο κενό στην αγγλόφωνη βιβλιογραφία του Ιταλού κομίστα Sergio Toppi η Lionforge έκανε μια ανακοίνωση που ακούστηκε πολύ μελωδικά στα αυτιά των απανταχού θαυμαστών του αλλά και των εν δυνάμει όπως εγώ. Ξεκίνησε να εκδίδει σε τόμους το σύνολο του έργου του μοναδικού αυτού δημιουργού υπό τον τίτλο The Collected Toppi. Ο πρώτος τόμος έφτασε πριν ένα μήνα στα χέρια μου και υποσυνείδητα καθυστερούσα να τον διαβάσω γιατί φοβόμουν μην πέσουν στο κενό οι τεράστιες πρσδοκίες μου, αλλά ευτυχώς συνέβη το αντίθετο. :) 

 

3dea816811640d2e9d6cf881f8745874._SX1280_QL80_TTD_.jpgcolt01h-collected-toppi-volume-one_3.jpg

 

Καταρχήν ο τόμος των 168 σελίδων είναι εξαιρετικής ποιότητας με σκληρό εξώφυλλο και ακριβό χαρτί πάνω στο οποίο γράφει πανέμορφα το βαριά μελανωμενο σχέδιο του Toppi. Τα εξώφυλλα έχουν στρογγυλεμένες γωνίες, μια λεπτομέρεια που ίσως σε κάποιους φαίνεται ασήμαντη αλλά μου φάνηκε πολύ φρέσκια αλλαγή. Με τίτλο "The Enchanted World" περιέχει 11 μικρές ιστορίες (ο Τόπι κατά κύριο λόγο προτιμούσε τα μικρά compact σενάρια που μπορούσε να διηγηθεί σε 5-10 σελίδες) που παίζουν στα όρια μεταξύ fantasy-mystery-horror. Το μαεστρικό του χέρι και το άφταστο επίπεδο του στο ασπρόμαυρο σχέδιο το οποίο είναι ταυτόχρονα ασαφές και πολύ λεπτομερές, προσφέρει ατμοσφαιρικές και σκοτεινές ιστορίες που καταφέρνουν να σε μαγνητίσουν και να σου κάνουν την τρίχα να σηκωθεί με 4 σελίδες και 10 μπαλονάκια λίγου κειμένου, όταν άλλοι χρειάζονται δεκάδες σελίδες ίσα για να σε ιντριγκάρουν.

 

colt01h-collected-toppi-volume-one_4.jpgRCO001_1549005852.jpg

 

Έχει ένα φοβερό τρόπο να παίζει με τις σκιές έχοντας όλους του τους χαρακτήρες πάντα μισοκρυμμένους από το φως, ενώ ο ριζοσπαστικός τρόπος που ανακατεύει τα καρέ μεταξύ τους και σπάει τα συμβατικά όρια των πάνελ σε απορροφά άμεσα. Είναι πράγματικά από αυτούς που χαζεύεις για πολλή ώρα την κάθε σελίδα μετά την ανάγνωση της. Χαίρομαι ιδιαίτερα που ανταποκρίθηκε σε αυτό που περίμενα και ακόμα παραπάνω, όπως και χαίρομαι που αυτή ήταν η πρώτη σοβαρή επαφή μου με το έργο του. Παραδέχομαι ότι, αν και τελείως διαφορετικοί, υπήρχαν σημεία που ξεπέρασε και τον Μοέμπιους στο δέος που μου δημιούργησε. Αναμένουμε με δίψα τον δεύτερο τόμο της σειράς που έρχεται τον Ιούλιο. :) 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φοβερός ο Toppi. Ήμουν στο τσακ να το πάρω όταν κυκλοφόρησε αλλά με έφαγαν άλλες αγορές...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για την τιμή του σίγουρη αγορά :)  Από τα πιο καλοξοδεμένα χρήματα που έχω δώσει σε κόμικ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

24 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

Τα εξώφυλλα έχουν στρογγυλεμένες γωνίες,

 

έδωσα τα 2 αντιτυπα που μου είχαν μείνει το Σάββατο και τα 2 παιδιά που το πήραν σχολίασαν τις γωνίες.

προσωπικά δεν ειμαι υπέρ (όχι ότι αλλάζει σε κάτι την συνολική ποιότητα και την αξία του τόμου)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πρόκειται να κυκλοφορήσουν 7 συνολικά τόμοι.Τουλάχιστον έτσι σχεδιάζουν!

Δεν ξέρω  πόσο εμπορικά είναι κόμικ αυτού του είδους...

Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι τα "άπαντα " του Μισθοφόρου του  Segrelles (Mercenary The Definitive Editions) κόπηκαν στο μόλις δεύτερο τόμο ... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@adams και τι είπαν οι δύο για τις γωνίες; τους άρεσαν; Εμένα μου φάνηκαν χαριτωμένες και νομίζω ότι έτσι αντέχει λίγο παραπάνω πριν αρχίσει να τσακίζει το εσωτερικό δίπλωμα. 

 

@guskoin ελπίζω να μην γίνει κάτι τέτοιο, θα είναι μεγάλο κρίμα. Δεν μπορούμε να βρούμε και κάπου έναν αριθμό ενδεικτικό των αντιτύπων που πουλήθηκαν για να έχουμε έναν μπούσουλα. Τουλάχιστον η dark horse με την βιβλιοθήκη του moebius έχει έσοδα από αλλού και ήξερε από πριν ότι θα είναι περιορισμένο το κοινό που θα αγοράσει τους τόμους, η lionforge από την άλλη είναι μικρή εταιρία σχετικά. Δεν ξέρω αν θα τους βγει το ρίσκο αλλά το χρέος μας θα το κάνουμε, ήτοι να αγοράζουμε από ένα αντίτυπο ο καθένας και να βοηθάμε όσο μας αναλογεί. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το ενθαρρυντικό πάντως είναι ότι έχει ανακοινωθεί και η κυκλοφορία του vol. 2 για τις 30/07/2019 όπως αναφέρεται και στο αρχικό ποστ. :) 

 

image.png

 

 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

4 hours ago, guskoin said:

Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι τα "άπαντα " του Μισθοφόρου του  Segrelles (Mercenary The Definitive Editions) κόπηκαν στο μόλις δεύτερο τόμο ... 

 

Κόπηκε ο Μισθοφόρος;; Σκεφτόμουν να τον αγοράσω όταν βγήκε ο πρώτος τόμος αλλά το άφησα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δυστυχώς κυκλοφόρησαν μόνο οι δύο πρώτοι τόμοι του Μισθοφόρου!

Τους συστήνω ανεπιφύλακτα, η ποιότητα έκδοσης είναι παραπάνω από τα συνηθισμένα στάνταρντς!

Η αναγγελία του vol 2 για το collected Toppi είναι καλό σημάδι αλλά από την άλλη, έχω ακόμα στην wish στην list Amazon τα vol 3 και 4 του Μισθοφόρου...

Επεξεργασία από guskoin
συμπλήρωση
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

7 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

@adams και τι είπαν οι δύο για τις γωνίες;

 

ο πρώτος με ρώτησε αν έτσι το έβγαλε η εκδοτική. Του είπα ότι ηταν χτυπημενο και αναγκάστηκα να το στρογγυλέψω λίγο για να μην φαίνεται (ευτυχώς είναι φίλος και δεν με παρεξηγεί για το χιούμορ μου)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Και πάνω που σκεφτόμουνα να στρογγυλέψω και τις γωνίες της ράχης, ώστε να γίνει οβάλ ο τόμος. :D 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.