Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kurdy Malloy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΠΑΓΩΓΗ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Manuro
Σχέδιο:
MC
Εκδοτική:
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Μικτό
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Μυστηρίου
Μέγεθος:
15.5 x 21.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γιάννης Παλαιολόγος
Χρωματισμός:
MC
Πρωτότυπος τίτλος:
Captive (Makaka Editions, 2016)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
5205444112905

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

APAGOGH_0001.jpgAPAGOGH_0001z.jpg

 

 

Τα Gamebooks έχουν μακριά ιστορία, σχεδόν 50 ετών. Είναι εκείνα τα βιβλία που διαβάζεις και σου λέει αν πιστεύεις ότι το κοριτσάκι μπροστά σου είναι ύποπτο πήγαινε στη σελίδα 153, αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει στη σελίδα 212 και αν δε σε απασχολεί στη σελίδα 12. Διαβάζεις και όσο διαβάζεις κάνεις επιλογές που σε κατευθύνουν. Αυτό μέχρι προ 6ετίας γινόταν σε βιβλία με κείμενο. Τότε το 2013 αν δεν κάνω λάθος η εκδοτική εταιρία Makaka στη Γαλλία, αποφάσισε να κάνει το ίδιο σε κόμικ. Μέχρι στιγμής έχει εκδόσει σε 6 χρόνια 30 τέτοια κόμικς, άρα για καλά να πηγαίνει η δουλειά μου φαίνεται. :) Πολλά από αυτά τα έχω γράψει κι εδώ, εκτός ίσως από το ότι γίνεται αυτή τη στιγμή και 2ο KS για πακέτο 5 τέτοιων βιβλίων μεταφρασμένων στα αγγλικα και μάζεψε το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 150.000.

 

Στη χώρα μας δεν ασχολήθηκε με αυτά κάποια εταιρία κόμικς (όπως άλλωστε και στα αγγλικά που τα εκδίδει η γνωστή στους boardgamers από το πολύ καλό Hostage Negotiator, Van Ryder Games) αλλά η σχεδόν μοναδική εταιρία που μεταφράζει παιχνίδια στα ελληνικά, η γνωστή Κάισσα. Η Κάισσα λοιπόν επίλεξε το αρκετά παιδικό "4 υποθέσεις του Σέρλοκ Χολμς" και την Απαγωγή.

 

apagogi mesa.jpg

 

Το κόμικ ξεκινάει με 8,5 σελίδες εισαγωγή και από εκεί και πέρα αναλαμβάνουμε δράση εμείς. Οι σύντομοι κανόνες περιγράφονται στο εσώφυλλο μαζί με ένα απαραίτητο χαρτί για να σημειώνουμε το χρόνο που σπαταλάμε και την κατάστασή μας κάθε στιγμή. Και από εκεί και πέρα όλα είναι στο χέρι μας και οι επιλογές μας θα κρίνουν την τύχη της κόρης μας.

 

Βάζω κάτω και το εσώφυλλο που λέγαμε, ωστε όποιος το αγοράσει (και σας παροτρύνω να το κάνετε για να βγουνε κι άλλα :lol:) να το τυπώσει και να μη λερώνει το βιβλίο ;) 

 

apagogi kanones.jpg

 

Καλή επιτυχία και καλή διασκέδαση. Ο βιβλιοπώλης μου ξεπούλησε τον Σέρλοκ άρα θα περιμένετε ελαφρώς για την παρουσίαση αυτού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εκτίμηση για το πότε κυκλοφόρησε στην χώρα μας μεταφρασμένο ξέρουμε; Βρήκα πως βγήκε το 2016 έξω και πως κάνει 12€ εδώ αλλά το βασικό για να προστεθεί στο πινακάκι όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το © λέει 2018, αλλά δεν το πήρε το μάτι μου πριν το Μάρτιο. Έχω κάποιες άκρες θα προσπαθήσω να μάθω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η μόνη επαφή που είχα ποτέ με comic gamebook ήταν από κάποια ιστορία του Αλμανάκο (νομίζω το # 29), που με είχε εντυπωσιάσει τόσο πολύ η πρωτοτυπία της που αμέσως έγινε ένα από τα αγαπημένα μου τεύχη. Άργησα λίγο να μάθω για αυτήν την κυκλοφορία της Κάισσα, όμως ψήθηκα αμέσως όταν τελικά το πήρα χαμπάρι (σαφώς ένας από τους λόγους είναι το horror στοιχείο). Μου άρεσε πολύ το ότι σου δίνει πάρα πολλά εναλλακτικά σενάρια (κάποια στιγμή πας μπρος και πίσω σαν σε λαβύρινθο), ενώ αν είναι κανείς παρατηρητικός, μπορεί να εντοπίσει παραπάνω νούμερα που προσθέτουν ακόμα περισσότερες πληροφορίες στην ιστορία. Αν ακολουθήσει κάποιος αυστηρά τους κανόνες θεωρώ ότι δύσκολα θα φτάσει μέχρι το τέλος, καθώς οι πόντοι ζωής που σου προσφέρονται στην αρχή της ιστορίας είναι μηδαμινοί σε σχέση με τα εμπόδια που θα συναντήσεις. Συνολικά το βρήκα ένα πολύ διασκεδαστικό κόμικ - παιχνίδι και σίγουρα θα ασχοληθώ ξανά μαζί του κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άργησα πολύ να εντοπίσω και αυτήν εδώ την παρουσίαση, μπαίνει όμως σίγουρα στη λίστα "Προς αγορά"! Αν και πιθανόν να δυσκολευτώ να το βρω, πλέον... Δυο πραγματάκια είχα γράψει για μια σειρά εδώ, σε ότι αφορά την ιστορία των βιβλιοπαιχνιδιών εκδοτικά στην Ελλάδα, σε μορφή βιβλίου όμως! Όσοι είναι θιασώτες της Ηρωικής Φαντασίας, αναζητήστε τα οπωσδήποτε! :spidey_yeah_that:  Μπράβο βρε Σταύρο που το ξετρύπωσες κι αυτό εδώ!! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

56 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Δυο πραγματάκια είχα γράψει για μια σειρά εδώ

Να σε κάψω? νομίζω πρίν τον Μοναχικό Λύκο (δεν ειμαι σπίτι τώρα να δω ημερομηνία) βγήκε στην Ελλάδα ένα τεύχος της σειράς Choose your own Adventure από τις εκδόσεις Πλοκάμι, με τίτλο σειράς Πλοκάμι-1 , το τεύχος που βγήκε ήταν το "Πέρα από το διάστημα" (Space and Beyond) , το οποίο με μία γρήγορη αναζήτηση μπορείς να βρεις εδώ μεταχειρισμένο 

c05df2f4-d069-41b2-befe-29686c1669e4.jpg.0b54e1c377a3c2494e6f14d9c2ba246b.jpg 51ll5mgqPrL.thumb.jpg.743aebeb5ffb8b4d2cc5c24a582452b3.jpg

α και αυτή η σειρά έχει γίνει σε επιτραπέζια κάποια τεύχη της 

 

56 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Αν και πιθανόν να δυσκολευτώ να το βρω, πλέον

θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις στις Κάισσες που ΔΕΝ ειναι franchise γιατί εκεί συνήθως έχουν στοκ από δικά τους προιόντα, σίγουρα δεν είναι franchise η κεντρική στην Καλλιδρομίου και στο Περιστέρι, σίγουρα είναι κι άλλες αλλά δεν τις ξέρω.

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 26/7/2022 στο 12:43 ΜΜ, Argail είπε:

Να σε κάψω? νομίζω πρίν τον Μοναχικό Λύκο (δεν ειμαι σπίτι τώρα να δω ημερομηνία) βγήκε στην Ελλάδα ένα τεύχος της σειράς Choose your own Adventure από τις εκδόσεις Πλοκάμι, με τίτλο σειράς Πλοκάμι-1 , το τεύχος που βγήκε ήταν το "Πέρα από το διάστημα" (Space and Beyond) , το οποίο με μία γρήγορη αναζήτηση μπορείς να βρεις εδώ μεταχειρισμένο 

c05df2f4-d069-41b2-befe-29686c1669e4.jpg.0b54e1c377a3c2494e6f14d9c2ba246b.jpg 51ll5mgqPrL.thumb.jpg.743aebeb5ffb8b4d2cc5c24a582452b3.jpg

α και αυτή η σειρά έχει γίνει σε επιτραπέζια κάποια τεύχη της 

 

θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις στις Κάισσες που ΔΕΝ ειναι franchise γιατί εκεί συνήθως έχουν στοκ από δικά τους προιόντα, σίγουρα δεν είναι franchise η κεντρική στην Καλλιδρομίου και στο Περιστέρι, σίγουρα είναι κι άλλες αλλά δεν τις ξέρω.

 

Είσαι θεούλης! :respect: Και επιστημονικής φαντασίας μάλιστα; Πρέπει να το αποκτήσω οπωσδήποτε!! :spidey_yeah_that:  Δυστυχώς θα το κοιτάξω μετά τις 10 του μήνα που θα έχω ξανά χρήματα, διότι τώρα έχω ακόμη υποχρεώσεις... :(  Δε μ' ενδιαφέρουν ξενόγλωσσα. Θα είχα συνεχίσει έτσι και ξένες εκδόσεις του "Lone Wolf" που είχαν κυκλοφορήσει από τότε και στην "Κάισσα" Ηρακλείου (φίλος το είχε προχωρήσει με 2-3 Αγγλόφωνους τόμους και θα μπορούσα να τους δανειστώ κι από αυτόν). Το μόνο αντίστοιχο Αγγλόφωνο που είχα παίξει ήταν με βαμπίρ σε κάποιο CD. Πρέπει να ήταν απ' τον κόσμο του καρτοπαίχνιδου "Vampire: The Masquerade". Άμα το βρω θα σου δείξω ποιο ήταν. Το έβαζες στο CD Player και είχε ξέρω γω 200 tracks και ανάλογα την επιλογή που έκανες, πατούσες το νούμερο στο οποίο ήθελες να προχωρήσει, πήγαινε στο αντίστοιχο track και άκουγες τη συνέχεια. Πάνε γύρω στα 23 χρόνια που είχα παίξει το συγκεκριμένο και δε θυμάμαι πολλά. Θα επικοινωνήσω όμως με εκείνον που μου το 'χε δανείσει τότε, να μάθω περισσότερες λεπτομέριες. Ξένα βιβλιοπαιχνίδια έφερνε η "Κάισσα" σίγουρα, από κει είχε αγοράσει και τους τόμους "Lone Wolf" που αναφέρω παραπάνω.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

@ Mandrake αυτο με το cd κατι μου λεει αλλα πολυ αμυδρά, νομίζω πως η προηγούμενη ανάρτηση σου δεν ειναι ολόκληρη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Argail είπε:

@ Mandrake αυτο με το cd κατι μου λεει αλλα πολυ αμυδρά, νομίζω πως η προηγούμενη ανάρτηση σου δεν ειναι ολόκληρη 

Ναι, είχα αφαιρέσει κάποια και ήθελα να το διατυπώσω αλλιώς αλλά ήρθαν καλεσμένοι κι έπρεπε να φύγω, επομένως έσωσα και το άφησα έτσι. Το "μάζεψα" κάπως. :thanks:  Έψαξα στο "Discogs" μήπως το πετύχω, αλλα τίποτα... Αυτό το εξώφυλλο μου θύμισε κάτι, αλλά απ' ότι βλέπω είναι το παιχνίδι μαζί με το soundtrack, επομένως μάλλον πως θυμόμουν επιπρόσθετα το εξώφυλλο του παιχνιδιού... Θα κοιτάξω και στο "Goodreads".

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.