Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΙΛΝΤΙΣΕΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Νικόλαος Μπουκουβάλας
Σχέδιο:
Νικόλαος Μπουκουβάλας
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νικόλαος Μπουκουβάλας
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
19-04-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Ιστορικό
Μέγεθος:
21.0 x 30.0
Σελίδες:
20
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

FILNTISENIAXRONIA_0001.jpg  FILNTISENIAXRONIA_0001z.jpg

 

 

Ένα κόμικ 15 σελίδων όπου μια γιαγιά αφηγείται δύο ιστορίες από παλαιότερους χρόνους του Βυζαντίου σε έναν τροβαδούρο για να μπορέσει να γράψει κάποιο τραγούδι. Αφήνει κάποια υπόνοια για συνέχεια...

Στην τελευταία σελίδα υπάρχουν Σχολιασμοί και επεξηγήσεις από τον δημιουργό (κάτι που εμένα μου άρεσε)

Ένα κόμικ που μου έκανε κλικ παρά το πιο παιδικό του σχέδιο και γι αυτό αποκτήθηκε από το Comicdom.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Retroplaymo changed the title to ΦΙΛΝΤΙΣΕΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ
  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παρασκευή, όπως κάνω catch up με τα όσα έχασα στο φόρουμ τους τελευταίους μήνες, πέφτω σε αυτή εδώ την παρουσίαση. Με το που βλέπω Βυζάντιο και με το που βλέπω το σχεδιάκι, με πιάνει κάτι τις. Στο καπάκι βρίσκω τον δημιουργό στο φβ και κανονίζουμε Σαββάτο πρωί να βρεθούμε να μου δώσει αντίγραφο. Ξεκινάω για τα τόπια του, πάω πέφτω σε ένα τροχαίο στον Κηφισό, του στέλνω sms, τον στήνω 45 λεπτά... Βρεθήκαμε σε ένα καφέ, ήπια ένα καφεδάκι στα γρήγορα, είπαμε και 2-3 κουβέντες. Συμπαθητικότατο παλλικάρι. Κάτι τονά, κάτι τ'αλλο, κάτι το παραπέρα, ήξερα ότι θα έγραφα τουλάχιστον κάτι ευγενικό. Οπότε προ ολίγου το άνοιξα και ξεκίνησα να το διαβάζω.

Και έπαθα την πλάκα μου :D 

Ένα εξαιρετικότατο κομιξάκι. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα μου αρέσει τόσο. 

Εικαστικά έχει αυτή την ας πούμε παιδική/καρτουνίστικη τεχνοτροπία που μνημόνευσε ο fotdim. Πλην όμως έχει τσεκάρει τις πηγές του. Τις έχει τσεκάρει πάρα πολύ καλά. Μου είπε ότι γουστάρει τα Osprey (εκδόσεις που ασχολούνται με τις στολές/οπλισμό στρατών από διάφορες περιόδους), και όντως τις έχει μελετήσει. Και δεν πρέπει να έχει περιοριστεί σε αυτές. Είδα πραγματάκια που δε νομίζω ότι ήταν στα Osprey αλλά είναι ιστορικά ακριβή. Αυτά, λίγο πολύ φανταζόμουν ότι θα τα έβρισκα εάν είχε κάνει καλή δουλειά.

 

Εκεί που ξαφνιάστηκα ήταν στο σενάριο. Ω, το σενάριο... Πρώτον έχει πάρει 2 μικρές ιστορίες που αναφέρονται σε 2 διαφορετικές πηγές. Και δεν είναι οι μεγάλες και οι φοβερές ιστορίες όπως λχ το ότι έψαλλαν την Υπερμάχω Στρατηγώ όταν οι Άβαροι πολιορκούσαν την Πόλη επί Ηράκλειου. Ήταν από αυτές τις μικρές, τις ηθογραφικές, τις υποσημειώσεις των ιστοριών που δείχνουν πως ζούσαν και πως σκέφτονταν οι Βυζαντινοί. Κατά δεύτερο λόγο τις έχει παντρέψει με εξαιρετικό τρόπο. Μου αρέσει το σεναριακό εύρημα του τροβαδούρου, μου αρέσουν όμως και οι διάλογοι "έξω" από τις ιστορίες. 

 

Το καλοκαίρι Γ προς Δ Δημοτικού με είχε πάρει η γιαγιά μου και είχαμε πάει 2 εβδομάδες για να κάνει λουτροθεραπεία στα Καμένα Βούρλα. Εκεί, στο πρακτορείο τύπου, ανακάλυψα τα διάφορα βυζαντινά Κλασικά Εικονογραφημένα. Ηράκλειος, Μέγας Κωνσταντίνος και δεν συμμαζεύεται. Από αυτά μαζί με το σήριαλ Εγώ ο Κλαύδιος, γεννήθηκε η αγάπη μου για τη Βυζαντινή/Ρωμαϊκή ιστορία αλλά και για την ιστορία γενικώς. Αυτά τα Κλασικά Εικονογραφημένα τα ξαναέπιασα στα 30φεύγα μου. Δυστυχώς πλέον μου είναι πολύ προφανή τα ελαττώματά τους και η ηλικία τους. :) Τι να κάνουμε. :) Έτσι είναι αυτά, έτσι είναι και οι παιδικές αναμνήσεις. Φεύγουν και μένει η κυνικότητα. Λογικά και αναμενόμενα :) 

Και μετά διάβασα αυτό εδώ! :) Και ξανααισθάνθηκα όπως αισθανόμουν τότε. Ξανααισθάνθηκα την ίδια γλύκα, την ίδια γοητεία, την ίδια μαγεία! :) Δεν ξέρω πως στον π*υτσο το κατάφερε, αλλά το κατάφερε! Και μου ήρθε κυριολεκτικά από εκεί που δεν το περίμενα και δεν το φανταζόμουν! :lol: 

 

Δεν ξέρω άμα είναι για 10χρονα παιδιά ή για μεσήλικες που ψάχνουν το 10χρονο παιδί μέσα τους :) Ξέρω ότι το λάτρεψα :) 

 

2 σελίδες του κόμικ από το Deviantart του δημιουργού

 dd4j9t7-ca634724-d7a0-4ed8-b866-ed05b294c5a7.pngdd4j9la-2f9fc3d1-019f-4e4b-b441-33c79bef5700.png

 

1 ακόμα σελίδα από το Deviantart του στην οποία δείχνει καπέλα από διάφορες περιόδους του Βυζαντίου.

byzantine_hats_by_nikosboukouvalas_dddconv-pre.jpg

 

Έχει μελετήσει το θέμα και φαίνεται. :cool: 

 

Η σελίδα με τις σημειώσεις του μέσα στο κόμικ είναι και αυτή εξαιρετική. Δεν λέει τετριμμένα πράγματα, δεν απευθύνεται σε ηλίθιους, θα την εκτιμήσουν αφόρητα όσοι έχουν επαφή με τη Βυζαντινή ιστορία.

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που έχω άλλο ένα κόμικ του δίπλα μου, Βυζαντινό και αυτό, το οποίο δεν έχω διαβάσει ακόμα. Και δεν έχει παρουσιαστεί ακόμα στο φόρουμ :) 

 

:cheers5: 



 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξεκίνησα να γράφω παρουσίαση για το συγκεκριμένο κόμικ, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι με είχαν προλάβει για μόλις... τέσσερα χρόνια! :lol:  Δεν πτοούμαι όμως. Θα την ποστάρω σαν κριτική για το κόμικ. :D 

 

Πάμε λοιπόν...

 

Ο Νίκος Μπουκουβάλας, αντλεί την έμπνευσή του από τα χρόνια του Βυζαντίου, και δημιουργεί ένα φανζίν που σφύζει από ιστορικότητα και περιπέτεια.

 

Μέσα από τις σελίδες του, ο αναγνώστης έχει την τύχη να διαβάσει δύο ιστορίες, που έχουν το ίδιο χρονικό πλαίσιο, αλλά διαφορετική πλοκή. Και οι δύο, όμως, βγαίνουν από τα χείλη μίας καλόγριας, η οποία τις αφηγείται σε έναν νεαρό αγύρτη (περιπλανώμενο τροβαδούρο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας). 

 

Η πρώτη ιστορία μιλάει για έναν Αυτοκράτορα, του οποίου μια νικηφόρα μάχη και μια μεγαλόψυχη απόφαση, γίνονται αιτία για μία φρικτή και ντροπιαστική θηριωδία. 

 

Η δεύτερη ιστορία αφηγείται την καθημερινότητα ενός ευσεβούς και καλοσυνάτου Ιερέα, ο οποίος μένει σε ένα ορεινό χωριό, μαζί με την Πρεσβυτέρα και τον γιο του και του οποίου η ζωή θα ανατραπεί από την μια στιγμή στην άλλη και θα μετατραπεί σε ένα αιμοσταγές τέρας. 

 

Προσωπικά μπορώ να πω ότι και τα δύο σενάρια μου κίνησαν το ενδιαφέρον κι αμφότερα είχαν κάτι να δώσουν. Εκτός από τον σεβασμό στην Ιστορία, ο δημιουργός χαρίζει δυνατές πλοκές με ανατροπές κι ένταση. Αν κι εκτείνονται σε λίγες σελίδες η κάθε μία, εντούτοις προλαβαίνουν να αναπτύξουν την θεματολογία τους, χωρίς να βιάζονται. Παρόλα αυτά θα ήθελα να υπήρχε μόνο μία ιστορία και να έχει περισσότερες σελίδες στην διάθεσή της. :) 

 

Εν κατακλείδι, μιλάμε για μία αξιοπρεπέστατη δουλειά, που θα ικανοποιήσει τους λάτρεις των ιστορικών κόμικς, με δράση. Από τις δύο ιστορίες, προσωπικά ξεχώρισα την δεύτερη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν με ικανοποίησε και η πρώτη. 

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα κι από αυτόν έχω να γράψω καλά λόγια. Το σχέδιο χαρακτηρίζεται από πλαστικότητα και λεπτομέρειες, ενώ ο δημιουργός είναι φανερό ότι έχει μελετήσει αρκετά την συγκεκριμένη εποχή κι αυτό αποτυπώνεται στις αναπαραστάσεις των στολών. Κάθε καρέ έχει κοινό χαρακτηριστικό τις πολλές γωνίες, οι οποίες μου έφεραν στο μυαλό παιδικό καρτούν. Ο χρωματισμός είναι αρκετά ζωντανός και η παλέτα που έχει χρησιμοποιηθεί είναι στους τόνους του κίτρινου, του κόκκινου και του πορτοκαλί. 

 

Η έκδοση έχει μεγάλο μέγεθος και οι σελίδες του είναι δεμένες με καρφίτσα. Η ποιότητα του χαρτιού είναι πολυτελής, αλλά προσωπικά θα ήθελα να είναι περισσότερο ενισχυμένο στο πάχος του. Οι σχολιασμοί και οι επεξηγήσεις που βρίσκουμε μετά το τέλος του κόμικ, αποδεικνύουν περίτρανα την άρτια γνώση του δημιουργού στο αντικείμενο. :respect: Είμαι βέβαιος ότι μία μελλοντική συνεργασία με την Byzantine Tales θα απέφερε γόνιμους καρπούς. ;) 

 

 

:beer:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.