Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεχασμένο περιοδικό - κόμικ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34394
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Καλησπέρα σε όλους, κυριολεκτικά μόλις έκανα εγγραφή. Σπάω το κεφάλι μου χρόνια για το συγκεκριμένο θέμα και σήμερα ένιωσα πως ήρθε η ώρα να λύσω την απορία μου. Είμαι 18 χρόνων και θυμάμαι τον εαυτό μου στα μέσα του δημοτικού το αργότερο, ίσως και χρόνια νωρίτερα, να ξεφυλλίζει ένα περιοδικό που δεν θυμάμαι πως έπεσε στα χέρια μου. Είτε αγορασμένο από περίπτερο η θα ήταν ένθετο κάπου αλλου γιατί δεν είχα παει ο ίδιος να το ζητήσω από κάπου ψάχνοντας για αυτό συγκεκριμένα. Αδυνατώ να θυμηθώ το όνομα του αλλά θυμάμαι ξεκάθαρα δυο κυρια κομμάτια των περιεχομένων. Ένα ολιγοσέλιδο απόσπασμα από κόμικ η ίσως και stand-alone ιστορία με μυστηριακό semi-sci fi vibe με θέμα την επίσκεψη κάποιου ερευνητή-καθηγητή-εξερευνητή-δεν ξέρω τι σε μια μυστήρια μυστική πόλη με συγκεκριμένο όνομα που δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ αλλά συνέχεια αναφέρω λανθασμένα ως Ακατορ (από Ιντιάνα Τζοουνς), ίσως να έμοιαζε. Θυμάμαι και μια σελίδα με περίεργες ιστορίες και εικονογράφηση, και μια ατάκα για κάκτους και αράχνες. Είναι από αυτές τις παιδικές αναμνήσεις που αφορούν ένα συγκεκριμένο βιβλίο η ταινία η τραγούδι που σχεδόν μπορείς να δεις μπροστά σου, αλλά η έλλειψη στοιχείων όπως το όνομα του έργου καθιστούν την εύρεση του τόσο δύσκολη. Οποίος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλώς όρισες στο φόρουμ.

 

αν είσαι 18, τότε το 2010 ήσουν 9 χρονών το οποίο είναι περίπου στα μέσα του δημοτικού σου

 

Υποθέτω λοιπόν πως μάλλον έπεσε στα χέρια σου κάποιο από τα τελευταία τεύχη του ένθετου της Ελευθεροτυπίας για τα κόμικ με το όνομα Εννέα (ρώτα τους γονείς/θείους/παπούδες αν αγόραζαν αυτή την εφημερίδα).

 

Η υπόθεση μου γίνεται περισσότερο ισχυρή αφού στα τελευταία τεύχη του 9 μπήκαν ιστορίες από τις σκοτεινές πολιτείες των schuiten και peeters 

 

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αν είναι έτσι τότε μπορεί να μιλάμε για αυτό https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/16607-τα-τειχη-τησ-samaris/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34394
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μάγκες είστε φανταστικοί και οι δυο !!! Αρχικά με πείσατε μετά από 9 ολόκληρα έτη πως δεν ονειρεύτηκα το όλο συμβάν και τελικά πράγματι ήταν αυτή η ιστορία που είχα πετύχει, τα τείχη της Σαμαρις τι όμορφη ανάμνηση...θα ψαχτω περαιτέρω με αυτή τη σειρά κόμιξ λοιπόν καθώς και με το άκρως συμβολικό «9», μια και τελικά η απορία μου λύθηκε 9 χρόνια μετά. Πράγματι ο πατέρας μου ελευθεροτυπία διάβαζε τότε, είχα και τεράστια συλλογή με dvd από εκεί. Να είστε καλά και πραγματικά σας ευχαριστώ, καλή συνέχεια !   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.