Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Θανάσης Πετρόπουλος
Σχέδιο:
Θανάσης Πετρόπουλος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Θανάσης Πετρόπουλος
Hμερ. έκδοσης:
19-04-2019
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
16.5 x 23.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Θανάσης Πετρόπουλος
Χρωματισμός:
Θανάσης Πετρόπουλος
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
9786185116651
Ονομαστική τιμή:
5,95

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

MYSTIRIA%20PRAMATA_0001.jpg  MYSTIRIA%20PRAMATA_0002.jpg  MYSTIRIA%20PRAMATA_0003.jpg

 

Τα Μυστήρια Πράματα του Θανάση Πετρόπουλου ξεκίνησαν το καλοκαίρι του 2018, στο socomic.gr, και ολοκληρώθηκε τον Απρίλη του επόμενου χρόνου. Το κόμικ ανήκει στο είδος του υπερφυσικού τρόμου. Πρωταγωνιστές είναι ο Φιλήμων Καρτέρης και ο Σερ Ζάκαρυ Νίκολσον -Έλληνας ακαδημαϊκός και Ιρλανδός περιηγητής αντίστοιχα-, οι οποίοι σαν άλλοι πράκτορες του BPRD, τα βάζουν με καταχθόνια πλάσματα στην ελληνική ύπαιθρο του 19ου αιώνα. Η φυσική μορφή του κόμικ, από τις εκδόσεις Jemma Press, περιλαμβάνει δύο ιστορίες από τις τρεις που έχουν δημοσιευτεί στην πλατφόρμα.

 

Για εμένα προσωπικά ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη το γεγονός ότι ο Πετρόπουλος έκανε κάτι τελείως έξω από αυτά που τον έχουμε συνηθίσει. Μπορεί το σχέδιό του να μην προϊδεάζει για horror, αλλά το έχει τροποποιήσει αρκετά ώστε -τουλάχιστον για εμένα- να εξυπηρετεί το σενάριο, ακόμη και στις πιο gory στιγμές του. Το δυνατό σημείο βεβαια είναι σενάριο. Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Το ελληνικό φολκλόρ είναι πλούσιο και ανεκμετάλλευτο και ο Πετρόπουλος το διαχειρίζεται πολύ καλά. Οι κεντρικοί χαρακτήρες είναι συμπαθέστατοι και έχουν χημεία, αν μπορεί να ειπωθεί αυτό για ένα κόμικ. Και μέσα σ' όλα δε λείπει το χιούμορ, προερχόμενο κυρίως από την φλεγματική ιδιοσυγκρασία του Νίκολσον.

 

3.jpg 2.jpg

 

Η έκδοση είναι απλή αλλά καλαίσθητη και περιέχει επίσης pin-ups από τους Αγγελική Σαλαμαλίκη, Δημήτρη Καμένο, Αλέξια Οθωναίου, PanPan, Έφη Θεοδωροπούλου, Γιάννη Ρουμπούλια, Δήμητρα Αδαμοπούλου και Δημήτρη Κάσδαγλη. Συνολικά, θα έλεγα ότι είναι ένα απρόσμενα διασκεδαστικό τομάκι. Ίσως «λίγο», αλλά που αξίζει να διαβάσουν όσοι αρέσκονται σε τέτοιες θεματολογίες.

 

+.||.+

Παρουσίαση του webcomic

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους germanicus & albertus magnus.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ ωραία πέρασα διαβάζοντας το μικρό αυτό κόμικ, αν και δυστυχώς κράτησε μονάχα είκοσι λεπτά η ανάγνωσή του.Το ελληνικό φολκλόρ και ο τρόμος συνδυάζονται εξαιρετικά με το χιούμορ, χάρη στους δυο εκκεντρικούς πρωταγωνιστές. Γενικά η ελληνική ύπαιθρος με όλους τους μύθους και τις δοξασίες της, προσφέρεται για ζουμερές ιστορίες τρόμου και φαντασίας. Το σενάριο είναι αρκετά καλογραμμένο και ενδιαφέρον, ενώ το σχέδιο ωραίο και ιδιαίτερο, με ζωντανά χρώματα. Γενικά ένας ψυχαγωγικός τόμος, που ανοίγει την όρεξη για ακόμα περισσότερες περιπέτειες των δυο ιδιόρρυθμων πρωταγωνιστών. 

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μ'άρεσε και μένα πολύ το κομικάκι αυτό. Το σχέδιο δεν είναι τόσο του γούστου μου αλλά εξυπηρετεί την ιστορία μια χαρά. Όπως γράφει σωστά ο Γιώργος, το ελληνικό φολκλόρ έχει πολύ ψωμί να δώσει και το "μυστήρια πράγματα" αποδεικνύει αυτό το potential χωρίς να τεμπελιάζει. Τολμώ να πω χωρίς ντροπή πως υπήρξαν στιγμές που απορροφήθηκα και ήμουν στην τσίτα, απόδειξη του πόσο καλό horror κρύβεται στην λαϊκή παράδοση και κακώς προσπερνάται μέχρι τώρα. Μπράβο στον Πετρόπουλο* που εν μέρει ρίσκαρε με την ιδέα, θέλω κι άλλο. Οι δύο πρωταγωνιστές στο στιλ του Χολμς και Γουάτσον, ο Νίκολσον και ο Καρτέρης είχαν φάση και στο χιούμορ έπαιζαν όσο χρειαζόταν. Φρέσκο και δυνατό χαρτί στις τελευταίες κυκλοφορίες. 

 

*Τον γνώρισα στο τραπεζάκι του στο The Con 5, συμπαθής και ευδιάθετος άνθρωπος που ψηνόταν για κουβεντούλα. 

 

:clap2: 

 

Νομίζω χρειάζεται και ένα :thanks: στον Γιώργο που το δάνεισε για να το διαβάσω μέσα στο σκοτάδι μιας περασμένης ώρας με μόνη παρέα το φως του μπάνιου. :lol: Αξίζει σίγουρα τα χρήματα για να το αγοράσω και για μένα κάποια στιγμή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γλυκύτατο αλλά λίγο. Συμφωνώ σε όλα όσα είπαν οι 3 προλαλήσαντες :) Είχε πολύ δίκιο ο εκδότης της Jemma που μου είπε ότι θα περάσω καλά μαζί του :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε και με εντυπωσίασε. :)

 

Τολμώ να πω ότι η συγκεκριμένη δουλειά ήταν μία έκπληξη για εμένα κι ο λόγος είναι ότι περίμενα να έχει διαφορετική υφή. Ίσως κάτι σε μορφή στριπ, με περισσότερο χιούμορ και πιο ανάλαφρη. Σίγουρα λοιπόν δεν ήταν αυτό που περίμενα, αλλά αυτό που τελικά διάβασα ήταν καλύτερο. Το σενάριο ασχολείται με μακάβριες δοξασίες της Ελληνικής υπαίθρου, που σίγουρα έχουν βγει από το στόμα των γιαγιάδων μας όταν ήμασταν μικροί κι ακούγαμε ιστορίες τους. Ο Θανάσης Πετρόπουλος μάς απέδειξε περίτρανα ότι “το έχει” και με το horror στοιχείο, έχει κάνει την έρευνά του και παραθέτει δύο σκηνοθετικά άρτιες ιστορίες, που καλό θα είναι να αποφύγουν τα μικρά παιδιά να τις διαβάσουν το βράδυ στο κρεβάτι τους. :P Τις ιστορίες τις χαρακτηρίζει μία δυνατή πλοκή, γεμάτη τρόμο, ενώ δεν παραλείπονται μικρές πινελιές χιούμορ. Οι δύο πρωταγωνιστές φαίνεται ότι έχουν χημεία μεταξύ τους και σίγουρα θα ήθελα να τους απολαύσω σε μία “¨μεγάλου μήκους” ιστορία. :) Γενικά την βρήκα μία πολύ προσεγμένη δουλειά και ζητώ δημόσια συγγνώμη για το γεγονός ότι δεν την είχα παρακολουθήσει τόσο καιρό στο socomic. :sorry:

 

Το σχέδιο, ενώ έχει όμορφη εναλλαγή των καρέ, δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μας. Δεν θα το έλεγα διεκπαιρεωτικό γιατί είχε την ουσία του και τις στιγμές του, αλλά σε μία κόντρα με το σενάριο, νομίζω ότι ηττάται κατά κράτος. Ο χρωματισμός ήταν όπως θα έπρεπε. Σκούρος και θαμπός, αλλά με ζεστά χρώματα, κατάλληλα για την θεματολογία που διαχειρίζονται. Πιστεύω ότι αν ήταν περισσότερο ζωντανός ο σχεδιασμός, το κόμικ θα έβγαινε ακατάλληλο για τις μικρές ηλικίες αναγνωστών. :lol:

 

Η έκδοση κυμαίνεται στα επίπεδα της JEMMA. Είναι αρκετά προσεγμένη. Το χαρτί στο εξώφυλλο είναι παχύ κι ανθεκτικό, το ίδιο και οι εσωτερικές ματ σελίδες. Η κόλληση αντέχει στις συνεχείς αναγνώσεις, ενώ στα έξτρα ο αναγνώστης θα βρει το βιογραφικό του δημιουργού στο μέσα εξώφυλλο, καθώς κι οκτώ ολοσέλιδα σχέδια, εμπνευσμένα από το κόμικ κι επιμελημένα από οκτώ διαφορετικούς δημιουργούς. Το μόνο μου παράπονο, λοιπόν, είναι ότι θα ήθελα να φιλοξενούνται περισσότερες ιστορίες στο τεύχος. :)

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν χάρη στο δώρο της λέσχης (:thanks:) το διάβασα και εγώ και ήρθε η ώρα να γράψω τη κριτική μου. 

Ήταν περίεργο. Καταρχάς διαβάστηκε στο τσακ μπαμ και διαβάστηκε πολύ ευχάριστα. Το σχέδιο ήταν μυστήριο αλλά ταίριαζε με το κλίμα. Οι ιστορίες ήταν ουσιαστικά 2. Η πρώτη ήταν μέτρια και σχετικά ρηχή. Η δεύτερη όμως με εξέπληξε ευχάριστα. Είχε ροή, μυστήριο, ωραία εξέλιξη και γενικά τη βρήκα εξαιρετική. 

Το δίδυμο των πρωταγωνιστών ταιριάζει απόλυτα με το κλίμα της ιστορίας ενώ η Ιρλανδική καταγωγή του δευτέρου βάζει το απαραίτητο αγγλοσαξωνικό horror στοιχείο στην ιστορία. O τράγος όλα τα λεφτά.

 

Συνοπτικά:

Το σχέδιο θα το έλεγε κανείς μέτριο, αλλά ταίριαζε απόλυτα με την ιστορία. 5/10

Το θέμα ήταν ΣΑΦΩΣ πρωτότυπο.

Το κλίμα ήταν horror με κάποιες απαραίτητες πιο ελαφριές πινελιές. 10/10

Το σενάριο ήταν για 5/10 στην πρώτη ιστορία και 9/10 στη δεύτερη.

Γενικά θα του έβαζα ένα 7/10.

Τα χρήματα του τα αξίζει πάντως

 

Υ.Γ. Ανάμεσα στις δύο ιστορίες είχε μια μονοσέλιδη ιστορία - σφηνάκι. Απλά υπέροχη. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το Σαββατο αναμεσα σε αλλες δουλειες στο κεντρο (που ευτυχως λειτουργουσε το μετρο γιατι ειχαμε και την επισκεψη του υπουργου των ΗΠΑ και δεν το θυμομουν) πηγα στο fantasticon και για να μην φυγω με αδεια χερια τσιμπησα αυτο το κομιξακι.

 

Γενικα συμφωνω σε αρκετα σημεια με @Manitou  

 

Μετρο το σχεδιο αλλα ταιριαστο και καρτουνιστικο.

 

Το θεμα μου φανηκε αρκετα καλο και οχι συνηθισμενο και το σεναριο ηταν καλο.

 

Μια αξιοπρεπης δουλεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ένα έχω μόνο να γράψω,  θέλουμε άμεσα και επόμενο τόμο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

MYSTIRIA%20PRAMATA_0002.jpg MYSTIRIA%20PRAMATA_0002z.jpg 

 

Το δεύτερο τομάκι με τίτλο Λύκοι της Ζήρειας. Όπως λέει ο τίτλος λαμβάνει χώρα στην ορεινή Κορινθία. Ίδιο στυλ με το πρώτο.

 

Το πραγματικό μυστήριο σε αυτό το κόμικ είναι το τι στον κόρακα έχει και μου αρέσει :D Το σχέδιο φαίνεται τόσο πρόχειρο και τόσο αρτσούμπαλο... :) Δεν είναι. Δεν ξέρω καν πως να το περιγράψω? Μπασταρδεμένη βρώμικη ligne claire με πολύ αφαίρεση? :) Δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι τους έχει σε κάτι φάσεις στο βουνό, με ένα σχέδιο που είναι απλά 2-3 γραμμές, σαν αυτό που κάνει ένα παιδί (νταξ... όχι ακριβώς :) ), με 3-4 flat χρώματα και εγώ μολαταύτα αισθάνομαι λες και είμαι σε βουνό... Σίγουρα πάντως έχει ρυθμό. Ω ναι :) 

Προφανώς πέρασα καλά και με αυτό και περιμένω τώρα το τρίτο :D 

 

Όσοι το παίρνουν απ'ευθείας από τη Jemma, και όσο υπάρχει στοκ, μπορούν με ένα μικρό ποσό ακόμα να το πάρουν ως Jemma Exclusive και να τσιμπήσουν ένα αριθμημένο σχεδιάκι στις διαστάσεις του κόμικ :) 

 

 

img 824.jpg
 

 


είναι τώρα αυτό εδώ σοβαρό βουνό για κόμικ? :lol: Και όμως, μέσα στο κόμικ λειτουργούσε εξαιρετικά! Ας απαντήσει κάποιος θεωρητικός στο γιατί αρέσει (δεν θα έβγαινε δεύτερο εάν δεν άρεσε και τα σχόλια για το πρώτο ήταν θετικά από τους προλαλήσαντες). Δεν ξέρω γιατί. I'm the bloody pope, I am! May not know much about art, but I know what I like!

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εκφράζοντας στον Σταυριανό την απορία μου για το τι ακριβώς έχει το σχέδιο και μου κάθεται τόσο καλά σε αυτό το κόμικ (ενώ δεν είναι σχέδιο που κανονικά θα με τράβαγε) μου πέταξε την ατάκα ότι είναι σχέδιο που ταιριάζει full στο λαογραφικό σκέλος.

 

Και έχει ένα δίκιο όσο το σκέφτομαι. Όντως κάπως έτσι ήταν το σχέδιο σε κάτι "λαϊκά παραμύθια" από τα 50ς, 60ς, 70ς που πετύχαινα μικρός. Ή ακόμα και μέσα στα παραμύθια που πετύχαινα σε κάτι Ρομάντζα κ.ο.κ. Παραμύθια με λάμιες. Λαϊκά ελληνικά... 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διαβαστηκε και το δευτερο τομακι! Μια χαρα ηταν. Γελασα αρκετα, μου θυμισε ιστοριες που λεγανε οι παππουδες για διαφορα πλασματα μυστηριακαι τρομακτικα! Το σχεδιο μετριο αλλα οπως αναφερθηκε πιο πανω ταιριαστο πολυ για λαογραφικο κομικ! Δεν μετανιωσα για την αγορα μου και σιγουρα αν βγαλει και αλλα θα τα τιμησω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξαιρετικά τευχάκια! τα διάβασα και τα δύο.

Στα υπέρ, αυτό που λέει ο germ παραπάνω, παρότι το σχέδιο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο του ταιριάζει ΓΑΝΤΙ με το λαογραφικό / φολκλορ. Τα σενάρια μου άρεσαν αρκετά και τα δύο είναι λες και βγήκαν από τρομακτικές ιστορίες γιαγιάδων του περασμένου αιώνα που μεγάλωσαν στα χωράφια, το δίδυμο θυμίζει Σερλοκ-Γουάτσον αλλά κάτι σαν Έλληνες Witcher. Θέλω κι άλλες ιστορίες σίγουρα.

Στα κατά, το μέγεθος, πόλυ λίγες σελίδες... εντάξει περίπου όσο ένα BD θα μου πεις, αλλά φεύγει νεράκι. Το 2ο αρνητικό είναι στο 2ο τεύχος η εκτεταμένη χρήση Αγγλικών χωρίς μετάφραση, ναι εμένα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα όμως δεν είναι αυτονόητο ότι όλοι ξέρουν Αγγλικά.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

7 hours ago, Argail said:

Το 2ο αρνητικό είναι στο 2ο τεύχος η εκτεταμένη χρήση Αγγλικών χωρίς μετάφραση, ναι εμένα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα όμως δεν είναι αυτονόητο ότι όλοι ξέρουν Αγγλικά.

 


Όποιος δεν μιλάει Αγγλικά και δη αυτού του επιπέδου είτε δεν ανήκει στο ηλικιακό target group (πολύ μικρός), είτε είναι κινούμενο λίπασμα και δεν το ξέρει :D 

πρέπει να πας να διαβάσεις τα Nemo του Alan Moore. Ειδικά τα 2+3 όπου για λόγους "αυθεντικότητας" έχει κάποιες σελίδες στα Γερμανικά... Ήθελα να τον ξυρίσω :D (υπάρχουν annotations στο ιντερνέτι, όπως για όλα του Moore, αλλά ήταν κομματάκι προβληματικό να διαβάζεις καρέ, να κοιτάζεις ίντερνετ :D )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο της μικρής αυτοέκδοσης του Θανάση Πετρόπουλου με μία μικρή (4σέλιδη) ιστορία με τους ήρωες από τα Μυστήρια Πράγματα και τίτλο "Τα Σαγανάκια", το σύνολο είναι 8 σελίδες, 4 τα εξώφυλλα και 4 η ιστορία.

Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει αλλού παρουσίαση.

 

Edit: αφαίρεσα τα σκανς και άνοιξα νέα παρουσίαση εδώ

 

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

12 ώρες πριν, Argail είπε:

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο της μικρής αυτοέκδοσης του Θανάση Πετρόπουλου με μία μικρή (4σέλιδη) ιστορία με τους ήρωες από τα Μυστήρια Πράγματα και τίτλο "Τα Σαγανάκια", το σύνολο είναι 8 σελίδες, 4 τα εξώφυλλα και 4 η ιστορία.

Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει αλλού παρουσίαση.

 

419932719_Image(16).thumb.jpg.ab169dc186a5e1639a1a2d9c7d3dd040.jpg2025243714_Image(17).thumb.jpg.c38aa65ff3ced4b41323a95d5a207682.jpg

 

Πρέπει να γίνει καινούρια παρουσίαση :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εξωφυλλα απο το 3ο τομακι

 

MYSTIRIA%20PRAMATA_0003.jpg  MYSTIRIA%20PRAMATA_0003z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διαβαστηκε χθες και το 3ο τομακι και με αφησε αρκετα ικανοποιημενο αφου ειμαι φαν της σειρας αυτης.  Εδω εχουμε ενα prequel και μαθαινουμε πως γνωριστηκαν οι δυο πρωταγωνιστες μας και εξελισσεται εκτος Ελλαδος. Μακαρι στο μελλον να ακολουθησουν και αλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και εγώ δηλώνω φαν της σειράς ...

 

Θέλω Μυστήρια Πράματα μηνιαίο τίτλο, omnibus, specials κλπ

 

όσο πιο πολλά μυστήρια πράματα τόσο πιο καλά ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το πρώτο τεύχος της σειράς ξεκίνησε αισίως στην δεύτερη έκδοσή του.

 

Επομένως, το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MYSTIRIA%20PRAMATA_0001x.jpg  MYSTIRIA%20PRAMATA_0001y.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ήθελα να ψάξω περισσότερο τα κόμικς του Πετρόπουλου και τα Μυστήρια Πράματα ήταν στη λίστα, οπότε τα τομάκια διαβάστηκαν μαζικά και μεταφέρω εντυπώσεις.

 

Μυστήρια Πράματα

 

Πρώτο τεύχος της σειράς και με δύο ιστοριούλες, μία μικρή και μια κύρια μας βάζει κατευθείαν στο θέμα. Ο Φιλήμων Καρτερής και ο Σερ Ζάκαρυ Νίκολσον μας συστήνονται ως δύο λάτρεις της περιπέτειας, οι οποίοι αν και έχουν τη βάση τους στην Αθήνα, παρασύρονται σε μυστήριες περιπέτειες στην επαρχία. Οι περιπέτειες τους αφορούν υπερφυσικά πλάσματα και μυστήριες δυνάμεις και οι δύο ήρωες αποδεικνύονται ατρόμητοι απέναντι σε πολύ σκληρούς αντιπάλους και τεράστιους κινδύνους. Εν προκειμένω, έχουμε την προσπάθεια των δύο να λύσουν το μυστήριο για ένα πλάσμα που ταλαιπωρεί μια οικογένεια, φτάνοντας ωστόσο σε πολύ βαθύτερα μονοπάτια και έννοιες από αυτό που νομίζουν.

 

Μυστήρια Πράματα: Λύκοι της Ζήρειας

 

Προς Κορινθία μεριά αυτή τη φορά και ο Πετρόπουλος φέρνει τους Καρτερή και Νίκολσον σε μια ακόμα πιο έντονη περιπέτεια από την προηγούμενη. Μία γυναίκα τους αναθέτει να βρουν τον άντρα της ο οποίος κίνησε για τα Τρίκαλα και δεν έχει δώσει σημάδια ζωής έκτοτε. Το δίδυμο θα μπει στα περίεργα δάση της Κορινθίας και θα αντιμετωπίσει τους λύκους της περιοχής ώσπου να φτάσει σε ένα χάνι και να βρει τη λύση στο που ακριβώς είναι κρυμμένος ο Λευτέρης. Αυτός ο τόμος δίνει έμφαση στην πολύ έντονη δράση στα δάση, αλλά τελειώνει με το ταπεραμέντο του Καρτερή στο να καταλάβει μια παγίδα και να βρει τρόπο να την προσπεράσει. 

 

Μυστήρια Πράματα: Μαύρα Σκυλιά

 

Πάντα μου αρέσουν τα prequels και έτσι στο τρίτο και τελευταίο τομάκι έως τώρα, ο χρόνος γυρίζει πίσω και ταξιδεύουμε στο Σάφφολκ της Ανατολικής Αγγλίας. Καλεσμένοι του Δούκα της περιοχής είναι οι δύο ήρωες μας, οι οποίοι γνωρίζονται και δεν πολυσυμπαθιούνται αν και σιγά σιγά χτίζεται η χημεία τους. Επιπλέον βλέπουμε πως ο Καρτερής είναι περισσότερο της θεωρητικής προσέγγισης και εξερεύνησης, ενώ ο Νίκολσον είναι άνθρωπος της δράσης. Μαθαίνουμε πως ο πρώτος αρχίζει να εκτιμά τη δράση και πως κερδίζει το περίφημο μπαστούνι που χρησιμοποίησε απέναντι σε άλλα πλάσματα και αν και το τέλος δεν είναι 100% αίσιο, η εξιχνίασης μιας ακόμα υπόθεσης σχετικά με ένα μυστήριο πλάσμα της περιοχής είναι γεγονός.

 

Γενική γνώμη για τη σειρά

 

Είναι μια σειρά ξεκάθαρα επηρεασμένη από το X-Files, τη Ζώνη του Λυκόφωτος και την ελληνική λαογραφία και ιστορία με πλούσια δράση και ωραίες ανατροπές. Οι δύο χαρακτήρες μας είναι συμπαθέστατοι και έχουν πολύ ωραίες ατάκες και χημεία. Είναι αυτό που λέμε τόσο διαφορετικοί και όμως τόσο ίδιοι. Από εκεί και πέρα το σχέδιο σίγουρα δεν είναι το πιο δυνατό του σημείο, ούτε έχει πολλές λεπτομέρειες ή τρομερές τεχνικές, αλλά οι ιστορίες του Πετρόπουλου σε ρουφάνε τόσο πολύ στο εσωτερικό των σελίδων του που τα ξεχνάς όλα. Ελπίζω να δούμε και άλλες συνέχειες της συγκεκριμένης σειράς :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

και εγώ δηλώνω φαν.

 

Βέβαια η γνώμη μου είναι πως για να ξεφύγουμε από το φανζιν λέβελ και να πάμε σε επαγγελματική έκδοση τύπου 1800

 

πρέπει ο Πετρόπουλος να κρατήσει σενάριο και στοριμορντς και να προσλάβει έναν ικανό σχεδιαστή !!! Το αξίζει η σειρά για να γίνει το Ελληνικό, Βουκολικό B.P.R.D

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

πρέπει ο Πετρόπουλος να κρατήσει σενάριο και στοριμορντς και να προσλάβει έναν ικανό σχεδιαστή 

Θα διαφωνήσω εδώ, το σχέδιο του Πετρόπουλου είναι τόσο πρωτότυπο όσο και ιδιαίτερο. μπορεί να μην είναι ΑΑΑ ποιότητας αλλά δίνει μία τελείως δική του εικόνα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μία ιδιαίτερη, δική του εικόνα με απήχηση στο 5% των αναγνωστών και στο 30% σε παιδιά κάτω των 10 ετών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγω το βρισκω συμπαθεστατο αλλα ΟΚ, μπορει να ειμαι μεσα στο 5% :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα πάλι μου αρέσει το ιδιαίτερο αυτό σχέδιο! Το σενάριο βέβαια είναι αυτό που πραγματικά "φυσάει", δεν το συζητάμε! Ωστόσο συμφωνώ στο ότι αν ο Θανάσης θέλει να πάει σε μεγαλύτερη αγορά, καλό θα ήταν να εικονογραφήσει κάπως πιο mainstream. Διαφωνώ στο ότι "έχει απήχηση κατά 30% σε παιδιά κάτω των 10 ετών", το σχέδιο είναι ιδιαίτερο μεν αλλά όχι καρτουνίστικο. Υπάρχουν ακόμα και σκηνές, μάλιστα, που δείχνουν πολύ πιο σκληρές από ορισμένες παρόμοιες του Mike Mignola! Είναι ωραίο επίσης που ένας δημιουργός κόμικ έχει αναλάβει τα πάντα στη δημιουργία του! Ξενερώνω μόνο διότι τελειώνουν πολυ γρήγορα... Θέλω κι άλλο... Τα "Σαγανάκια" μου 'χουν μείνει να διαβάσω ακόμη και ειδικά αυτό θα τελειώσει πρωτού καν το ανοίξω... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες φίλε Mandrake.

 

Δες όμως στο τέλος κάθε τεύχους πόσο καλύτερα δείχνουν οι ήρωες στα pinup από άλλους πιο δουλεμένους καλλιτέχνες.

 

Το σχέδιο σε πολλά σημεία όχι μόνο ιδιαίτερο δεν είναι (το έγραψα ευγενικά) αλλά ξεκάθαρα ερασιτεχνικό και κακό.

 

Και σκέφτομαι πως αν ο δημιουργός σπαταλά το 80% του χρόνου του για αυτό το σχέδιο ας το αφιερώσει σε περισσότερες ιστορίες και να κάνει τα στοριμπορντσ για έναν πραγματικά επαγγελματία σχεδιαστή.

 

Έτσι και πιο πολλές ιστορίες θα έχουμε οι φανς, πιο πολλά τεύχη θα πουλιούνται και win win γενικά.

 

Πολλοί καλλιτέχνες όπως ο Grant Morrison, ή ο Bendis απογείωσαν την καριέρα τους μόλις σταμάτησαν να σχεδιάζουν και αφοσιώθηκαν στο δυνατό τους σημείο την αφήγηση της ιστορίας.

 

Βέβαια μπορει ο καλλιτέχνης να το κάνει έτσι γιατί έτσι γουστάρει και να του αρκεί το φανζιν μια φορά το χρόνο.

 

Οπότε οκ από μένα.

 

Απλά έκανα μια πρόταση με βάσει τι θα ήθελα εγώ για τη σειρά γιατί πιστεύω πως κάτι καλό έχει πιάσει εδώ ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες όσο αφορά την περισσότερη παραγωγή, άλλα πιθανό και το μεγαλύτερο κοινό που θα πιάσει. 

Απλά εμένα μου αρέσει το εντελός ξεχοριστό στυλ που έχει το συγκεκριμένο κόμικ, προφανώς και το δυνατό χαρτί είναι το σενάριο και προφανώς θα συνεχίσω να είμαι φαν αν αλλάξει ο σχεδιαστής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον @ ProfPhillipMortimer και πιο συγκεκριμένα με το τελευταίο σχόλιό του! Αν κι έχω αγοράσει μόνον το δεύτερο τεύχος της σειράς, καθώς και τα σαγανάκια, πιστεύω ότι ένας καινούριος σχεδιαστής, πιστεύω θα αναζωογονούσε τη σειρά όσο τίποτε άλλο ! Λυπάμαι αλλά το λαϊκό σχέδιο που αναφέρει παραπάνω ο @ germanicus , δεν είναι για εμένα! Είμαι φαν της καθαρής κι απλής γραμμής! Βεβαίως, όλα αυτά είναι θέμα γούστου, οπότε δεν θέλω να είμαι απόλυτος!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το κόμικ θα είναι τελείως άλλο κόμικ εάν έχει διαφορετικό σχέδιο. 

image.jpeg

 

:)

 

απ'όσο έχω καταλάβει, είναι επιλογή του Πετρόπουλου να έχει τέτοιο σχέδιο. :) 

τώρα, θα έβγαινε ένα καλύτερο κόμικ με το ίδιο σενάριο αλλά με διαφορετικό σχέδιο? Δεν ξέρω. Δεν το έχω σκεφτεί. :) Ξέρω όμως ότι μου κάθεται μια χαρά εδώ και το βρίσκω πλήρως λειτουργικό. Σε αντιδιαστολή, άλλα κόμικ ελληνικού τρόμου δεν μου έχουν κάνει την ίδια αίσθηση. Για την ακρίβεια έχω στο νου το Σκοτεινά μυστικά απο την παλιά Αθήνα του Κοσκινά το οποίο είναι μεν μια χαρά κόμικ, αλλά δεν το κάνω τόσο κέφι όσο αυτό εδώ :) Μπορεί βεβαια να είναι και λόγω σενάριου. Αστικός τρόμος εκεί, βουκολικός εδώ. Δεκτό. Κατ'εμέ πάντως αυτό εδώ it ain't broken :) 

 

:cheers5:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.