Μετάβαση στο περιεχόμενο

Astérix: Le secret de la potion magique / Asterix: The Secret of the Magic Potion [Αστερίξ: Το μυστικό του μαγικού ζωμού] (2018)


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

MV5BZDUyNzhjMTAtNGI5OC00MjYzLWFlNDUtMTQzYTdhZjliMDk0XkEyXkFqcGdeQXVyNTc5OTMwOTQ@._V1_.jpgMV5BZTc0NWUxZWItNjFlMy00NDVlLTk2NTUtZjU1MzM1MjllOGQ0XkEyXkFqcGdeQXVyMjQ3NzUxOTM@._V1_SY1000_CR0,0,734,1000_AL_.jpg

 

Από τον ίδιο σκηνοθέτη/σεναριογράφο του "Η Κατοικία των Θεών", ήρθε μια νέα ταινία με πρωταγωνιστές τους αγαπημένους ανά τον κόσμο Γαλάτες ήρωες με τίτλο "Αστερίξ: Το μυστικό του μαγικού ζωμού" για την οποία πληροφορηθήκαμε στο preview topic  τον περασμένο Δεκέμβριο. Αυτή τη φορά όμως έχουμε να κάνουμε με πρωτότυπη ιστορία, η οποία βέβαια παίρνει bits'n'bites από διάφορες ιστορίες των Goscinny/Uderzo. Μετά από μια πτώση από δέντρο και ένα διάστρεμμα αστραγάλου, ο Πανοραμίξ πιστεύει πως πλέον γέρασε αρκετά και πως ήρθε η ώρα να βρει διάδοχο για να γίνει δρυίδης του τελευταίου ελεύθερου Γαλατικού χωριού και να μάθει την μυστική συνταγή του μαγικού φίλτρου. Με συνοδούς τον Αστερίξ, τον Οβελίξ και ένα μικρό αλλά δαιμόνιο κορίτσι, γυρίζει όλη την Ευρώπη ψάχνοντας για τον κατάλληλο μαθητή, συναντώντας άλλους δρυίδες, υποδουλωμένους Γαλάτες αλλά και παλιούς εχθρούς. 

 

MV5BMDc0YTdlMDYtMmE3Yy00ZjVjLWE0ZGEtNzU3OTczNDYxODIxXkEyXkFqcGdeQXVyNTc5OTMwOTQ@._V1_.jpgMV5BMjc4ZDcwZTAtNjIxNC00MTYzLWEwMTQtNWM2MzI5Nzg1ZDg0XkEyXkFqcGdeQXVyNTc5OTMwOTQ@._V1_.jpgMV5BMjcwMDQ0NjMtMTBkMy00YmI5LTk0N2ItMjNiM2NkMTVhM2RlXkEyXkFqcGdeQXVyNTc5OTMwOTQ@._V1_.jpg

 

Για ιστορία που δεν έγραψε ο Γκοσινί δεν ήταν και άσχημη. :) Άλλωστε πήρε πραγματάκια από την Οδύσσεια του Αστερίξ και από τον Αγώνα των Αρχηγών (και πιθανά και από άλλες που πιο διαβασμένοι στον Αστερίξ θα πιάσουν), αλλά ήταν αρκετά εξτραβαγκάντ για τα δεδομένα που έχουμε συνηθίσει να τους βλέπουμε. Δεν ξενίζει βέβαια, έχει καλό και φρέσκο χιούμορ που θυμίζει την τρομερά ατακαδόρικη γραφή του Γκοσινί και το animation είναι εξίσου καλό με το Domain de Deux. Για κάθε φαν του μικρού Γαλάτη είναι must-see, προσφέρει μια διασκεδαστικότατη 1 ώρα και 24'. :beer: Η ταινία έκανε πρεμιέρα στην Γαλλία στις 5/12/18 ενώ στην χώρα μας ήρθε 17/01/19 με τίτλο "Αστερίξ: Το Μυστικό του Μαγικού Ζωμού", ομιλούμενη γλώσσα τα Γαλλικά. Φαν Φακτ, την φωνή του Αστερίξ δανείζει ο Christian Clavier που τον έπαιξε στις live-action μεταφορές. :) 

 

MV5BMTgzMjI2NDYtMzA5Yy00MWQzLWE0MWEtY2Q5ZGU3YTRlMTlkXkEyXkFqcGdeQXVyNTc5OTMwOTQ@._V1_.jpgMV5BOWM2YzkzYTgtZjYxYS00Njc2LTkxM2QtZGZiMGIyNjI4NjE0XkEyXkFqcGdeQXVyNTc5OTMwOTQ@._V1_.jpg

 

[imdb=tt8001346]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Θρηνωδός changed the title to Astérix: Le secret de la potion magique / Asterix: The Secret of the Magic Potion [ Αστερίξ: Το μυστικό του μαγικού ζωμού ] (2018)
  • 2 months later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις την είδα και για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε και πολύ. Χωρίς να θέλω να μακρηγορώ και να κουράζω, αναφέρομαι εν τάχει σε κάποιες κατηγορίες.

Σχετικά με το σενάριο απ ότι μάλλον θα γνωρίζετε ήδη, δεν είναι αυτούσια μεταφορά του κόμικ. Απο το τρέιλερ νόμιζα ότι ήταν μεταφορά της ιστορίας "ο μάντης" αλλά δεν ισχύει. Έχουν γίνει κάποιες μίξεις αλλά αν δεν απατώμαι το σενάριο είναι πρωτότυπο.
Δεν είδα σε καμιά περίπτωση το μπρίο του Γκοσινί αλλά πέρα απο αυτό μου φάνηκε αρκετά απλό και "αμερικανιά" (μη πέσετε να με φάτε επειδή χρησιμοποίησα αυτό τον όρο έτσι; ). Δεν μου άρεσε επίσης που ακόμα και  σε ένα εξ'ορισμού κωμικού φιλμ, όλες οι σκηνές ήταν μια διαρκή "παιδική χαρά". Ακόμα και στην συνάντηση των δρυϊδών (ή των "δρουιδών αν προτιμάτε την μαμουθκομιξ μετάφραση), δεν υπήρχε ένας έστω στοιχειώδης "μυστικισμός" και "ατμόσφαιρα". Οι δρυΐδες μόνο στην εμφάνιση είναι γέροντες. Στην συμπεριφορά είναι κανονικά και ανώριμα παιδάκια. Βασικά η ταινία μου άφησε την αίσθηση παλιών καρτούν ντίσνευ (που όλο το φιλμ ήταν μια διαρκής τρέλα και "φασαρία") και συγχρόνων ταινιών χόλυγουντ.

 

Όσο για τους χαρακτήρες μπορώ να πω επίσης ότι με άφησαν αδιάφορο. Το χιούμορ που βγάζουν οι "χάρτινοι εαυτοί" τους νομίζω δεν περνά στη μεγάλη οθόνη. Μόνη εξαίρεση το κοριτσάκι των γαλατών όπου όχι μόνο ξεχώριζε για την ευστροφία του έναντι των υπόλοιπων μπουνταλάδων γαλατών αλλά και παρουσίαζε μια όμορφη και "συγκινητική" φιγούρα (όσο μπορεί να φανεί  κάτι τέτοιο σε ταινία αστερίξ) όπου προσφέρει ένα πρόσφορο (και ίσως ..φεμινιστικό)  έδαφος για μελλοντικές ταινίες. Πάντως δεν την θυμάμαι σε κάποια ιστορία κόμικ.

 

Ο μόνος τομέας που πραγματικά με μάγεψε ήταν φυσικά ο...εικαστικός. Πιστεύω ειδικά σε FHD εικόνα, απλά θα χαζέψετε.

 

Ξέρω βέβαια ότι μπορεί να διαφωνούν αρκετοί επειδή πρόκειται για έναν πολυαγαπημένο ήρωα και ουσιαστικά για ένα πολυαγαπημένο κόμικ. Απλά εκφράζω τη γνώμη μου. Και φυσικά όσες τέτοιες ταινίες και να δω, δεν νομίζω να μου χαρίσουν το γέλιο που μου προσφέρουν τα κόμικ!

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το είδα πριν από αρκετές μέρες. Το βρήκα αρκετά καλό, περίπου στα ίδια επίπεδα με την Κατοικία των Θεών. Σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα την κατάρα των sequel. Διασκέδασα, γέλασα, εντυπωσιάστηκα από τα εφέ... ε, τι άλλο θέτε; Απ' ό,τι φαίνεται, οι Γάλλοι κάτι κάνουν καλά εκείθε. Να το δείτε, εγκρίνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλή ήταν :)
Μ΄άρεσε το σενάριο, μ΄άρεσαν τα εφέ, μ΄άρεσε και το χιούμορ.
Προφανώς και δεν είναι μεταφορά από κόμικ. Σε κάποια σημεία θυμίζει "Αγώνα των Αρχηγών", στο δάσος των Καρνουτών θυμίζει "Γότθους", αλλά γενικώς είναι πρωτότυπη η υπόθεση.
Δεν είμαι τόσο φαν των animation, σαφώς προτιμώ κόμικς. Πάντως απ΄το τελευταίο άλμπουμ με τον "Υπεριταλικό" την απόλαυσα περισσότερο.
Μπας και να τη δει ο Ferri να πάρει καμιά ιδέα;

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Χαλια ηταν εμενα δεν μου αρεσε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Astérix: Le secret de la potion magique / Asterix: The Secret of the Magic Potion [Αστερίξ: Το μυστικό του μαγικού ζωμού] (2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.