Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι ακριβά τα κόμικς στην Ελλάδα;


YOSHIMITSU

  

203 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, είχαμε πρόσφατα μία συζήτηση γύρω από μία νέα κυκλοφορία εκδοτικής εταιρείας και αναφέρθηκε και το θέμα των τιμών. Οπότε επειδή γκρίνιαξα λιγάκι και δεν είναι πρώτη φορά που το κάνω αυτό - ειδικά για εκδόσεις ξένες οι οποίες έρχονται στην χώρα μας - αναρωτιέμαι: Είναι ακριβά σήμερα τα κόμικς στην Ελλάδα ή μόνο εμένα μου φαίνεται αυτό; Άμα είναι να ξέρω, να μην παραπονιέμαι. Αφήστε αυτή την φορά τις Ελληνικές προσπάθειες - δημιουργούς στην απέξω, θα τα πούμε για αυτό το θέμα μία άλλη φορά. Ας συζητήσουμε για κόμικς που έρχονται από το εξωτερικό και απλά μεταφράζονται και εκτυπώνονται εδώ. Θα γούσταρα να αγοράζω πολλά περιοδικά, όμως οι τιμές στις περισσότερες περιπτώσεις λειτουργούν ανασταλτικά για μένα.

 

Από τότε που μπήκε το ευρώ στην ζωή μας χάσαμε κάθε μέτρο ή μου φαίνεται; Πόσο κάνει ένα εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους; Πόσο κάνουν τα υπερ-ηρωικά που έχουν και ένα σωρό διαφημίσεις; Βρήκαμε την κότα με τα χρυσά αυγά; Ας χρυσώσουμε και τα δισέγγονα μας με συνεχείς κυκλοφορίες του Αστερίξ και του Λούκυ Λουκ στις 1.300 δραχμές. Μην μιλήσω και την νέα γενιά των "ειδικών εκδόσεων" που φτάνουν και ξεπερνούν τα 8 χιλιάρικα. Τί να την κάνω βρε αδελφέ την κασετίνα και την ξύστρα, δεν γουστάρω "δώρα", ένα περιοδικό θέλω για να διαβάσω και να περάσει η ώρα μου. Κοντά 11.000 δραχμές για να μάθω την ιστορία του Spidey; Λες και δεν την ξέρω ή άμα λάχει δεν κόβω μία βόλτα από το Universe της ίδιας την Marvel να τα διαβάζω όλα μέχρι να με πιάσει πονοκέφαλος. Πόσο σας κοστίζει πραγματικά κύριοι και πόσο μας το πουλάτε.

 

ΝΑΙ, μην σας φαίνεται παράξενο, σκέφτομαι ακόμα σε δραχμές όταν είναι να αγοράσω κάτι, γιατί έτσι ξέρω αν αξίζει να το αγοράσω ή όχι. Γενικά είμαι σπάταλος στην ζωή μου, αλλά ρε γ....ω δεν θα δώσω 2 ευρώ για τυρόπιτα που να πεθάνω της πείνας. Μία από τα ίδια για τα περιοδικά των 5, 8 και 10 χιλιάδων κλπ δραχμών. Κάπου, κάπως, κάποτε θα τα βρω μπροστά μου - δεν πεθαίνω κιόλας.

 

ΜΗΝ πατήσετε το "view results/null vote" εάν θέλετε να ψηφίσετε γιατί μετράει σαν άκυρο/λευκό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Χμμμ... δεν είμαι σίγουρος... :thinking:

Για σειρές (Μάρβελ κλπ) δεν ξέρω γιατί γενικά παίρνω κατευθείαν τα αμερικάνικα κόμικς που με ενδιαφέρουν.

 

Εξαρτάται από την εταιρεία νομίζω.

Η Μαμούθ π.χ. δεν είναι ακριβή, κάθε άλλο, οι τιμές τους είναι μια χαρά εφόσον μιλάμε για μεγάλου μεγέθους έγχρωμα άλμπουμ. Και το παγκωμένο 300 του Φρανκ Μίλερ που είχαν βγάλει το είχα πάρει κάτω από 15 ευρώ που είναι πολύ καλή τιμή για hardcover.

Γενικά οι τιμές σε διάφορους τόμους - ειδικές εκδόσεις που έχω πάρει είναι καλές (όπως π.χ. τα "Βίος και Πολιτεία" και οι επίτομοι Αρκάδες - όλα hardcover, πολύ σημαντικό) από την άλλη έχω δει και ακριβές εκδόσεις. Η Anubis είναι όντως ακριβή, θυμηθείτε μάλιστα το "V for Vendetta"!

 

Τελοσπάντων, ψήφισα την τρίτη επιλογή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γενικώς είναι σχετικα φτηνά τα μεταφρασμένα κόμικς στην Ελλάδα. Εκτός τις περισσότερες εκδόσεις της Anubis. Ενώ έχει καλές τιμές στα τεύχη, νομίζω ότι είναι απαράδεκτα ακριβες οι εκδόσεις-paperback τους. Έχουν χάσει κάθε μέτρο. Το είπα και θα το ξαναπώ. Όταν πρωτοδιμιούργησαν το site τους με τα διάφορα forum, συνέχεια με banaριζαν, όποτε σχολίαζα τις τιμές τους. Και να πω ότι ήμουν προσβλητικος? Κάθε άλλο. Αλλά να πάρει η ευχή ήταν η γνώμη μου, ή μάλλον ο πόνος στο πορτοφόλι μου. Τις ίδιες εκδόσεις μπορούσα να τις αγοράσω στο πρωτότυπο συνήθως σε καλύτερη τιμή.

 

Τέλος οι τιμές των αμερικάνικων κόμικς στα διάφορα κομικσαδικα είναι λίγο τσουχτερές, αλλά εκεί είναι πιο προσωπικό το θέμα. Είναι μια μικρή επιχείριση και όχι κάποιος μεγάλος εκδοτικός οίκος.

 

Ενιγουέι, δίκο μου το πορτοφόλι, βολεύομαι με αγορές μέσω πιστωτικής από διάφορα ιντερνετ βιβλιοπωλεία.

Επεξεργασία από comicsell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ψηφιζω το τριτο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πράγματι η Annubis είναι πολύ ακριβή! Γενικά όμως οι άλλες εκδοττικές έχουν πολύ καλές τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για να μιλήσω για τα μεταφρασμένα,που είναι και το κύριο θέμα του μεσονύκτιου προβληματισμού του Global μας,ναί,τις περισσότερες φορές είναι ακριβά...Τις περισσότερες φορές συμφέρει να αγοράσεις το πρωτότυπο,έστω και αν μιλάμε για στήριξη των ελληνικών εκδοτικών προσπαθειών...Εγώ ούτως ή άλλως όμως δεν ακουμπάω ελληνικά κόμικς,οπότε... :)

Κλασσικότατο παράδειγμα (έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου) το V for Vendetta,που το αγγλικό (hard-cover) με το ελληνικό είχε διαφορά περίπου 4000 δραχμές Yoshi :D Δηλαδή το ελληνικό που αν δεν κάνω λάθος είχε μαλακό εξώφυλλο,ήταν εξωφρενικά ακριβότερο...

Άλλο παράδειγμα,τα διάφορα Disney-related,όπου ως επί το πλείστον οι εκδόσεις τις Gemstone μου έρχονται φθηνότερα σε σχέση με τις ελληνικές...

Για αμερικάνικα,πιστεύω δεν χρειάζεται να αναφερθεί ότι με πνευματικά δικαιώματα,μεταφράσεις,επεξεργασίες,και όλα τα ολιγοπώλια που έχει να αντιμετωπίσει ο εκδότης σε διάφορα στάδια της διαδικασίας παραγωγής,είναι αναπόφευκτο η τιμή να ανέβει...Αν σκεφτείς ότι και το μέγεθος της αγοράς είναι μικρό,για να έχει κέρδος ο εκδότης πρέπει να πουλήσει αυτά τα λίγα κομμάτια ακριβά...Η κατάσταση θα ήταν ακόμα χειρότερη,και θα είχες μεγαλύτερο παράπονο φίλτατε Νεκ,αν ήταν διαδεδομένα και υπήρχαν στην ελληνική αγορά πολλά μεταφρασμένα BD,ειδικά με την τιμολογιακή πολιτική που εφαρμόζει η Fnac...Φαντάσου για παράδειγμα ότι ο τόμος του Μπλακσαντ έχει 12 ευρώ στα γαλλικά,και η τιμή στην Ελλάδα είναι (σχεδόν) ίδια με την τιμή στη Γαλλία...Έστω ο έλληνας εκδότης αποφασίζει να πληρώσει τα δικαιώματα,να το μεταφράσει,κ.λ.π.Θεωρείς ότι η τιμή του θα ήταν πάνω ή κάτω από 12 ευρώ?Και μιλάω για ίδια ποιότητα με το τυπικό BD,όχι με τα άλμπουμς του 9... :yahoo: Ρητορικό ερώτημα...

Αν πάλι γίνει το λάθος και για να μην ανέβει πολύ η τιμή,ο εκδότης αποφασίσει να ρίξει την ποιότητα,τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χάσει και την πελατεία που ήδη έχει,η οποία θα στραφεί στο ξενόγλωσσο,που είναι εύκολα προσβάσιμο πλέον...Οπότε επιλέγεται η υψηλή ποιότητα μεν(δεν θέλω να αναφέρω ελληνικούς εκδοτικούς οίκους,αλλά διαπιστωμένα υπάρχουν κάποιοι που προσφέρουν ποιοτικότατες εκδόσεις),με επακόλουθο υψηλές τιμές...Αυτά από εμένα,ας μιλήσουν και οι σχετικότεροι...

 

Πάμε τώρα στην τυρόπιτα...Δηλαδή αυτοί με τα "νυσταγμένα" μάτια στην Πατησίων που μου λένε "φίλε δώσε μου λεφτά να πάρω μια τυρόπιτα να φάω",έχουν την απαίτηση να τους δώσω 2 ευρώ?Inflation is a...Άσε δεν το λέω... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια σκέψη όμως να θέσω:

 

Γιατί οι ελληνικές εκδόσεις να ειναι πιο ακριβές; Εδώ κάπου ξινίζομαι. Σαφώς τα έξοδα είναι λιγότερα από την πρωτότυπη έκδοση. Δε πληρώνεται πια ο δημιουργός ώς παρθενο υλικό, αλλά επανέκδοση. Οι διάφοροι σκιτσογράφοι στην Αμερική πληρώνονται με την σελίδα (συνήθως). Όταν ο εκδοτικός οίκος αποφασίζει να δώσει τα δικαιώματα έκδοσης σε έναν άλλο εκδοτικό οίκο διαφορετικής χώρας, κοστολογείται ώς έκδοση first edition?

 

Ακόμη και τα paperbacks που επανεκδίδονται στιν Αμερική είναι πιο φτηνά από τα τεύχη. Και βέβαια χωρίς διαφημίσεις. Έχω την εντύπωση ότι η μεταφρασμένη επανέκδοση θα έπρεπε να έχει μια πιο φτηνή τιμή. Δεν εκδίδεται παρθένο υλικό.

 

Από την άλλη το αγοραστικό κοινό της Ελλάδας είναι τόσο μικρο που άντε να τα βγάλεις πέρα...!

 

Βέβαια δεν έχω δει ακόμη την έκδοση του STORM του συγκεκριμένου site αλλά για βάλτε δίπλα δίπλα την έκδοση αυτή με την έκδοση του νέου "Χ-ΜΕΝ: Ε οπως Εξάλειψη" και σχολιάστε την. Θα μου πέιτε είναι και το σοβαρό κέρδος της Anubis... αλλα για κάντε το! Αν κατάλαβα καλά τα μισά χρήματα του Χ-ΜΕΝ είναι κέρδος?

Επεξεργασία από comicsell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από τότε που μπήκε το ευρώ στην ζωή μας χάσαμε κάθε μέτρο ή μου φαίνεται; Πόσο κάνει ένα εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους;

 

Πληροφοριακά, το Μίκυ Μάους είναι ίσως το μόνο προϊόν που η τιμή του παρέμεινε ίδια με την έλευση του €υρώ. Μέχρι και πριν έναν χρόνο η τιμή του ήταν 1.20 € δηλαδή 400 δρχ. Τόσο κόστιζε για αρκετά χρόνια. Βέβαια ούτε εκεί την βγάλαμε καθαρή αφού για λόγους στρογγυλοποίησης (:P) κοστίζει πλέον 1.50 € εδώ και έναν χρόνο (100 δρχ παραπάνω).

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μια σκέψη όμως να θέσω:

 

Γιατί οι ελληνικές εκδόσεις να ειναι πιο ακριβές; Εδώ κάπου ξινίζομαι. Σαφώς τα έξοδα είναι λιγότερα από την πρωτότυπη έκδοση. Δε πληρώνεται πια ο δημιουργός ώς παρθενο υλικό, αλλά επανέκδοση. Οι διάφοροι σκιτσογράφοι στην Αμερική πληρώνονται με την σελίδα (συνήθως). Όταν ο εκδοτικός οίκος αποφασίζει να δώσει τα δικαιώματα έκδοσης σε έναν άλλο εκδοτικό οίκο διαφορετικής χώρας, κοστολογείται ώς έκδοση first edition?

 

Βεβαίως η επανέκδοση ενός περιοδικού (π.χ. από την Αμερική στην Ελλάδα) κοστίζει λιγότερο. Τα πνευματικά δικαιώματα κοστίζουν σαφώς λιγότερο από την πληρωμή των καλλιτεχνών για την πρωτότυπη δημιουργία των ιστοριών.

 

Αυτός είναι άλλωστε και ένας από τους βασικούς λόγους που έχουμε στην Ελλάδα πολύ περισσότερες μεταφρασμένες εκδόσεις απ' ότι αμιγώς ελληνικά κόμικς.

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σχετικά ακριβά είναι, αν και υπάρχουν και αυτά που κυκλοφορούν σε νορμάλ τιμή. Πάντως γενικα σε όλα σχεδόν τα κόμικς, η ποιότητα είναι πολύ υψηλή και οι εκδόσεις προσεγμένες, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι δεν αξίζουν την τιμή τους. Απλά για τους συλλέκτες όπως εγώ (και μάλλον όλοι σε αυτό εδώ το site), το χόμπι καταντάει αρκετά ακριβό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια λεπτομέρεια που παίζει σημαντικό ρόλο είναι πως τα Αμερικάνικα κόμικς (των μεγάλων εταιρειών τουλάχιστον, μια που τις εκδόσεις τους θέτουμε ως μέτρο σύγκρισης) ΔΕΝ τυπώνονται πλέον στις ΗΠΑ, αλλά σε διάφορες χώρες που οι πρώτες ύλες και οι αμοιβές είναι πολύ χαμηλότερες. Μπορούν οι Ελληνικές εταιρείες να πράξουν κάτι ανάλογο ώστε να ρίξουν το κόστος ; Θέλουν να το κάνουν ; Η μόνη περίπτωση που μου 'ρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι το HC 300 της Μαμούθ που έχει τυπωθεί στην Ισπανία - πιθανόν να υπάρχουν και άλλα, ομολογώ πως δεν κάθομαι να κοιτάω που έχει τυπωθεί το κάθε βιβλίο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ακριβό χόμπυ,indeed...Πάντως,από προσωπική εμπειρία,αν κάτι το θες,θα στερηθείς από αλλού για να το αγοράσεις...Το κακό ξεκινάει όταν έχεις και άλλα "τσουχτερά" hobbies... :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια λεπτομέρεια που παίζει σημαντικό ρόλο είναι πως τα Αμερικάνικα κόμικς (των μεγάλων εταιρειών τουλάχιστον, μια που τις εκδόσεις τους θέτουμε ως μέτρο σύγκρισης) ΔΕΝ τυπώνονται πλέον στις ΗΠΑ, αλλά σε διάφορες χώρες που οι πρώτες ύλες και οι αμοιβές είναι πολύ χαμηλότερες. Μπορούν οι Ελληνικές εταιρείες να πράξουν κάτι ανάλογο ώστε να ρίξουν το κόστος ; Θέλουν να το κάνουν ; Η μόνη περίπτωση που μου 'ρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι το HC 300 της Μαμούθ που έχει τυπωθεί στην Ισπανία - πιθανόν να υπάρχουν και άλλα, ομολογώ πως δεν κάθομαι να κοιτάω που έχει τυπωθεί το κάθε βιβλίο...

 

XA!!! Μερικά αλβανικά τηλεοπτικά και ρουμανικα περιοδικά ποίκιλης ύλης (πχ το Playboy της Ρουμανίας) τυπώνονται στην Ελλάδα! Και αυτό ανάποδα το κάνουμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

XA!!! Μερικά αλβανικά τηλεοπτικά και ρουμανικα περιοδικά ποίκιλης ύλης (πχ το Playboy της Ρουμανίας) τυπώνονται στην Ελλάδα! Και αυτό ανάποδα το κάνουμε!

 

Φανταζομαι οτι απλα δεν εχουν τις καταληλες εγκαταστασεις? Γιατι αμα υποψιαστω οτι φτασαμε στο σημειο να μας κανουν outsourcing χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ τοτε πιασαμε πατο ως χωρα!!

 

:confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το Playboy στη Ρουμανια το εχουν (ή ειναι μετοχος) οι Αττικες Εκδοσεις... αυτη ειναι η εξηγηση. :)

 

Γενικα παντως στο θεμα με τις τιμες, νομιζω οτι ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο... Οι εκδοσεις δειχνουν να βελτιωνονται σημαντικα, το θεμα ειναι που θα "κατσουν" οι τιμες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά χθες σκέφτηκα μήπως αντέδρασα απότομα και υπερβολικά. Όμως η απάντηση ήρθε μόνη της σήμερα που πήγα στο περίπτερο να κάνω κάποια "Κυριακάτικα ψώνια". Οι εφημερίδες "τσίμπησαν" μέχρι και τα 4 ευρώ (από 3 που ήταν την προηγούμενη εβδομάδα) επειδή έχει δώρο, μην το πάρεις θα μου πεις - πάρε την απλή έκδοση, όμως παράλληλα συμπαρασύρει σε εύξηση και την απλή έκδοση. Ένα περιοδικό σύγχρονης τεχνολογίας που αγόραζα παλαιότερα "απογειώθηκε" στα 15 ευρώ, ΟΚ δίνει δώρο ένα Blu Ray και λοιπόν; Δεν έχω Blu Ray συσκευή και θα αργήσω πάρα πολύ να αγοράσω (άντε να σπάσουν την 100άρα σε τιμή όπως πια είναι τα DVD, αλλιώς ποτέ) - βεβαίως σε αυτό δεν υπάρχει η επιλογή "φτηνής έκδοσης". Ακρίβυνε 30 λεπτά το Μίκυ από την μία εβδομάδα στην άλλη, είναι λογικό αυτό; 22 ευρώ για ένα περιοδικό; Τα δύο όμορφα βιβλία για τον Σκρουτζ κάνουν 30(27) και 24(21) ευρώ. Ίσως να τα αγόραζα εάν λόγω μίας πατάτας που είχε γίνει δεν καταλάβαινα ότι πουλώντας τα η εταιρεία σε ημέτερους με πάνω από 30% έκπτωση έχει ακόμα μεγάλα περιθώρια κέρδους, οπότε ποιος είμαι εγώ να πληρώνω την νύφη; Μη σώσω και τα πάρω ποτέ. Γιατί από την ίδια εταιρεία δύο εκδόσεις (ΤΑΡΖΑΝ - ΖΟΡΟ) με διαφορά έως και 30% στον αριθμό σελίδων αλλά με την ίδια ποιότητα και μέγεθος έχουν την ίδια τιμή; ΓΙΑΤΙ η μαφάλντα κάνει από την εκδοτική ακόμα και στην έκθεση 30 ευρώ, ένα βιβλιοπωλείο την δίνει 10% φτηνότερα (27) ενώ εγώ την αγόρασα από άλλο βιβλιοπωλείο ολοκαίνουργια μόλις 21 ευρώ; Ποιος έχασε τα 9 ευρώ και τα κέρδισα εγώ; Δεν μπορούσε εξ αρχής να κοστίζει τόσο; Και πάει λέγοντας λοιπόν, μην ψάξω και άλλα παραδείγματα. ΟΚ, σίγουρα υπάρχουν και περιοδικά που έχουν κάποια λογική τιμή - αλίμονο - αλλά μήπως τελικά είναι η εξαίρεση, η μειοψηφία;

 

Γενικα παντως στο θεμα με τις τιμες, νομιζω οτι ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο... Οι εκδοσεις δειχνουν να βελτιωνονται σημαντικα, το θεμα ειναι που θα "κατσουν" οι τιμες.

Ελπίζω φίλε μου, να μη μου κάτσουν στο λαιμό και πνιγώ στο τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όσοι διαμαρτύρονται για το κόστος των κόμικ (ειδικά) να υποθέσω ότι δεν αγοράζουν βιβλία? Ένα τυπικό βιβλίο αυτή τη στιγμή όταν πρωτοκυκλοφορεί κάνει από 15 μέχρι 20 ευρώ.... Ως εκτούτου, 22.90 για 176 έγχρωμες σελίδες του E for Extinction, δεν με ξαφνιάζει και τόσο. Να το θέσω λίγο διαφορετικά? Αρκάς, ο Θεός είναι καλός άνθρωπος. 7,5 ευρώ για 60 σελίδες. Πάνω κάτω ίδιο κόστος (ανά σελίδα). 32 Δεκέμβρη του Bilal. 12.5 ευρώ για 62 σελίδες. (50% πάνω κόστος ανά σελίδα). Φυσικά, σαφώς και υπάρχουν φτηνότερες λύσεις.... Διαφθορείο των Μουσών 2, 5,8 ευρώ για 56 σελίδες. 20% κάτω ανά σελίδα (αν και νομίζω ότι έχει δημοσιευθεί και στα Komics της Καθημερινής, οπότε κάπου πρέπει να "επιμερίστηκε" το κόστος)

 

Για τις δυνατότητες να πάρεις κάτι φτηνότερα... Χάρτινο Μίλκο 500 ml. Μέχρι πρότινως στα ψιλικατζίδικα 1.20. Πλαστικό Μίλκο, ίδια περιεκτικότητα. 1.40 :) Αυτή τη στιγμή το χάρτινο έχει πάει 1.30. So what, ε? στο σούπερ μάρκετ κάνει 1..... Coca Cola 500ml, 1 ευρώ έξω, 0,68 σε σούπερ μάρκετ. Φαντάζομαι λοιπόν ότι οι όποιες νοικοκυρές κόβουν βόλτες εδώ, θα γελάνε διαβάζωντας το "μα πως είναι δυνατόν εκεί να κάνει τόσο, και εκεί τόσο". Για τον α/β λόγο συμβαίνει. Από κει και πέρα είναι θέμα του κάθενος πόση αξία δίνει στα λεφτά του και πως τα διαχειρίζεται (οδηγώντας ορισμένα κομιξάδικα/εκδοτικούς οίκους/βιβλιοπωλεία στην αφάνεια και κάποια άλλα στον αφρό). Αυτό βέβαια είναι ο θάνατος του μικρομεσαίου επιχειρηματία........... αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

Βλέπωντας πάντως ιδίοις όμασσι πως η ποιότητα του χαρτιού, η ποιότητα του εξώφυλλου, τα δικαιώματα κλπ επηρρεάζουν αφάνταστατα το κόστος, αδυνατώ να μπω στη διαδικασία του αυτό δικαίως κάνει τόσα, το άλλο όχι (ο Bilal που ανέφερα πιό πάνω ικάζω ότι είναι σε πολύ καλύτερο χαρτί από το E for Ext.)

 

Γενικώς είμαι της άποψης ότι άλλα είναι ακριβά (δικαίως ή αδίκως), και άλλα φτηνά (δικαίως ή αδίκως). Σε εμένα έχει γίνει το πόσα είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για κάτι.... Ειδικά απ'όταν διαπίστωσα ότι ο Valt μπορεί να βρει απίστευτα πράγματα σε εξαιρετικές τιμές φτάνει να το βάλω στις αναζητήσεις....

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ενδιαφέρουσα προσσέγγιση, αλλά μαλλον εσφαλμένη. Δεν μπορείς να το δεις ανα σελίδα το κόστος, γιατί πχ τα τεύχη του Bilal είναι πολυ μεγαλύτερα.

 

Η κοστολόγηση ενός τεύχους έχει να κάνει με τα σχετικά δικαιώματα έκδωσης+το κόστος εκτύπωσης+το περιθόριο κέρδους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα δικαιώματα δεν πληρώνονται στην Marvel, αλλά στην Panini στην Ιταλία πού έχει και τα δικαιώματα στην Ευρώπη. Την ίδια διαδικασία ακολουθούν όλοι οι εκδότες, σε όλη την Ευρώπη.

 

Μιας και λοιπόν τα δικαιώματα διαφέρουν απο εταιρεία σε εταιρεία, η σύγκρηση μπορεί να γίνει μόνο με ομοειδείς εκδώσεις στο εξωτερικό. Η Annubis λοιπόν ειναι ακριβότερη σε αυτή τη συγκρηση.

 

Το τιράζ παίζει σχετικό μόνο ρόλο ή και καθόλου, γιατι τα royalties , υπολογίζονται και με βάση το σχετικό αγοραστικό δυναμικό μιας χώρας. Π.χ. ο Γάλλος εκδότης του E for Extinction θα πληρώσει πιο πολλά για δικαιώματα, απ ότι η Annubis.

 

Άρα τι μασ μένει; Το περιθόριο κέρδους. Και αυτό ε΄ιναι κάτι που πρέπει να το δούν καλύτερα στην Annubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νικόλα,τα όσα γράφεις στη δεύτερη παράγραφο ουσιαστικά εξηγούν κατά ένα μεγάλο μέρος αυτό που αφήνεις ανεξήγητο λέγοντας "α/β λόγοι"...Το Σούπερ Μάρκετ πουλάει φθηνότερα,γιατί πουλάει μεγαλύτερες ποσότητες(συν κάποια άλλα πλεονεκτήματα που δεν είναι της παρούσης)...Για να μεγαλώσω λοιπόν την εικόνα,μια αμερικάνικη εταιρεία και μια ελληνική,έστω στοχεύουν το ίδιο ποσοστό κέρδους...Δεν χρειάζεται να γίνει εκτενής ανάλυση για να καταλάβει κανείς ότι το τεράστιο μέγεθος της αμερικάνικης αγοράς μπορεί να εξασφαλίσει στην αμερικάνικη εταιρεία αυτό το Χ ποσοστό κέρδους με χαμηλότερη τιμή από αυτή που θα επιβάλει η ελληνική εταιρεία...Πουλάει π.χ.1000 κομμάτια για 10 ευρώ,ενώ η ελληνική αναγκαστικά ξέρει ότι θα πουλήσει 500 κομμάτια 20 ευρώ,για να έχουν τα ίδια έσοδα...Και σου μιλάω μόνο για Τιμή-Ποσότητα,Προσφορά-Ζήτηση...Σχετικά με τα έξοδα,αν αναλογιστείς τη δύναμη που έχει μια αμερικάνικη εταιρεία επί των προμηθευτών,ή τις δυνατότητες να μεταφέρει την παραγωγή π.χ.στο Μεξικό(πάγια τακτική),κ.α. πολλά που άπτονται της μικροοικονομικής και της θεωρίας της επιχείρησης,καταλαβαίνεις ότι και εκεί η ελληνική εταιρεία υστερεί...

Πάρε παράδειγμα το Πλαίσιο...Αχανείς αποθήκες(μεγάλο stock),υψηλές πωλήσεις,δυνατότητα να επιβάλει δικούς του όρους στην αγορά,και έχεις τη συνταγή (ένα μέρος της,γιατί η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη) για τις μειωμένες τιμές σε σχέση με το Κριάρι-Shop του μικρομεσαίου επιχειρηματία...

Για να κλείσω...Οι νοικοκυρές δεν κάνουν υπολογισμούς και αναλύσεις όταν πηγαίνουν Σούπερ-Μάρκετ...Απλά εκεί που είναι φθηνότερα,εκεί ψωνίζουν(όχι πάντα,αλλά τις περισσότερες φορές)...Το ίδιο κάνει και ο οποιοσδήποτε...Κρατάς στο ένα χέρι το πρωτότυπο,στο άλλο το μεταφρασμένο ελληνικό,και αγοράζεις αυτό που είναι φθηνότερο...Τουλάχιστον αν έχεις ένα άλφα επίπεδο ορθολογισμού,και εννοείται αν γνωρίζεις ικανοποιητικά και τη γλώσσα του πρωτοτύπου...Αυτά... :beer:

Ρε,τα βλέπω εγώ λογιστικά και όχι εσύ??? :)

Επεξεργασία από NickDeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ενδιαφέρουσα προσσέγγιση, αλλά μαλλον εσφαλμένη. Δεν μπορείς να το δεις ανα σελίδα το κόστος, γιατί πχ τα τεύχη του Bilal είναι πολυ μεγαλύτερα.

 

και του Αρκά αντίστοιχα πολύ μικρότερα ;) (και με σαφώς λιγότερη δουλειά στο σκίτσο/χρωματισμό) Χρησιμοποίησα τον αριθμό των σελίδων γιατί είναι ο πρώτος τρόπος για να κοστολογήσεις κάτι. Βιβλίο 100 σελίδων στα 20 ευρώ είναι ακριβό, βιβλίο 500 σελίδων στα 20 ευρώ είναι νορμάλ :) Φυσικά σαφώς και παίζει ποιότητα έκδοσης, υλικό που εκδίδεται, αλλά όταν λες "ακριβό" με την έννοια "ακριβότερο του συνηθισμένου" κάτι πρέπει να χρησιμοποιήσεις για benchmark/σύγκριση και μεταφράσεις έγχρωμων TPB δεν υπάρχουν αρκετές και μάλιστα σε προιόν που (ι) πουλάει στην Αμερική και (ιι) είναι και κινηματογραφικό προιόν.

 

πιστεύοντας ότι

(α) οι εκδόσεις βιβλίων (γιατί με εξαίρεση τα εβδομαδιαία/μηνιαία κόμικ, και τα άλλα εκεί φρονώ ότι εμπίπτουν) είναι ένας τομέας όπου βρίσκουν εφαρμογή οι κανόνες της ελεύθερης αγοράς και

(β) ότι η Anubis έχει τη γνώση της αγοράς (υπάρχει από το 91 και είναι παρακλάδι της Compupress που υπάρχει από το 82 επιβιώνοντας και αποφεύγοντας "ωραίες" καταστάσεις με μεγαθήρια τύπου ΔΟΛ (Computer για όλους vs Ram) )

και βλέποντας

(α) ότι τα περσινά (αν δεν απατόμαι) Avatar και Αταλάντη κάνουν 5,50 και 4,90 αντίστοιχα (συγκριτικά: Διαφθορείο των Μουσών 2-Μαμούθ (56 σελ), 5.80, Ρούμπι 2-Περιοδικός Τύπος ΑΕ, έκανε 5 (και το χαρτί φαίνεται πιο λεπτό στην αφή) ) μέσες άκρες όσο πάει μια μετάφραση ενός τυπικού bd/ευρωπαϊκής τεχνοτροπίας κόμικ

 

δεν περιμένω ότι θα έχουν κάνει την κοστολόγηση στο Ε for Extinction με κάποιο μυστήριο αφύσικο τρόπο.

 

:cheers:

 

ΥΓ TPB στα ελληνικά:

Dawn - 206 σελίδες - 19,90 (έγχρωμο)

Bone 1 - 142 σελίδες - 10,95 (έγχρωμο)

Οι ζωντανοί νεκροί 4 - 131 σελίδες - 13,00 (έγχρωμο)

Blankets - 592 σελίδες - 25,00 (α/μ) (ούτε ένας δεν το έχει πάρει για παρουσίαση????.... προσωπικά το έχω οπότε δεν καίγομαι....)

Spawn Godslayer δεν ξέρω λεπτομέρειες για την ποιότητα, ένας τόμος Conan νομίζω πως είναι με κυριλέ εξώφυλλο... μου ξεφεύγει κάποιο άλλο? (και δη πρόσφατο... πχ το "Οι ζωντανοί νεκροί 1" του 2005 έκανε 10,95 9% αύξηση ανά έτος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νικόλα,τα όσα γράφεις στη δεύτερη παράγραφο ουσιαστικά εξηγούν κατά ένα μεγάλο μέρος αυτό που αφήνεις ανεξήγητο λέγοντας "α/β λόγοι"...

 

αν πέραν του να δείξω ότι είναι σύνηθες κάποιοι να πουλάν φτηνότερα, κάτσω να εξηγήσω και το γιατί, ζήτω που σωθήκαμε :) και εσύ είπες εκτενώς τον α λόγο, αλλά αναγνώρισες ότι υπάρχει και ο β και ο γ κ.ο.κ. ;) το ερώτημα του Yoshi ήταν "μα είναι δυνατόν άλλος να το πουλάει τόσο και άλλος τόσο?"

 

διάβασε και το προηγούμενο ποστ μου.

 

και τέλος: οι νοικοκυρές άλλο παίρνουν από το ένα super market, άλλο από το άλλο και ξέρουν πολύ καλά ποιός πουλάει φτηνά τα απορρυπαντικά και ποιός τα παπιέ ντε κωλ. Αλλά είσαι πολύ μικρός για να αξιολογείς και έτσι τις γυναίκες, οπότε συγχωρείσαι :lol:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ας μιλήσουν τα νούμερα


Κλασσικά Ντίσνεϋ
#184 (Απρ-Μάιος 2004) 1.80 €, 162 σελίδες
#185 (Ιουν- Ιουλ 2004) 1.80 €, 162 σελίδες. Η διαφορά με το παραπάνω είναι πως έπεσε αισθητά η ποιότητα του χαρτιού. Δεν χρησιμοποιεί γυαλιστερό χαρτί δίνοντας την λανθασμένη εντύπωση πως έχουν αυξηθεί οι σελίδες μιας και το απλό χαρτί πιάνει περισσότερο όγκο.
#192 (Αυγ-Σεπτ 2005) 2.00 €, 162 σελίδες.Η τιμή ανέβηκε. Το χαρτί παραμένει ίδιο όπως του 185, δηλαδή όχι καλής ποιότητας
#197 (Ιουν-Ιουλ 2006) 2.00 €, 162 σελίδες. Το χαρτί είναι αισθητά βελτιωμένο αλλά όχι τόσο καλής ποιότητας όσο του 184.

Το πιο πρόσφατο τεύχος που έχω είναι το 204 και είναι στην ίδια κατάσταση με το 197. Με λίγα λόγια από το #184 έως το σημερινό η ποιότητα του χαρτιού ελαττώθηκε και η τιμή αυξήθηκε 0.20 € . Τι είναι 20 λεπτά θα μου πείτε τώρα. Είναι όμως περίπου 80 δρχ. Σε συνδυασμό με την πτώση της ποιότητας ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Τώρα η Anubis όντως είναι ακριβή εταιρία. Εγώ όμως δεν έχω κάποιο παράπονο μιας και αγοράζω μόνο τους τόμους που βγάζει. Π.χ.
Τα Conan κοστίζουν 2.50 € εκτός από το πρώτο τεύχος που κάνει 2.80 €. Ένας τόμος μέσα έχει 3 τεύχη. 3*2,50= 7.50. Ο πρώτος τόμος όμως κοστίζει 4.90 €. Μιλάμε για διαφορά 2.60 € Και η διαφορά ανεβαίνει στα 2.90 €αν αναλογιστούμε πως το πρώτο τεύχος έκανε 2.80 €.
Από τον τόμο 2 βέβαια μέχρι τον τόμο 4 η τιμή είναι 5.50 €. (για παραπάνω νούμερα δεν ξέρω μιας και έχω μόνο μέχρι το 4). Ανέβηκε η τιμή όμως και πάλι είναι 2 € φθηνότερα απ' ότι αν έπαιρνες το κάθε τεύχος ξεχωριστά.

Θα μπορούσε όμως να πει κανείς πως ακόμα κι εκεί οι τιμές όσο πάνε ανεβαίνουν. Πιο πρόσφατα παραδείγματα:

Ένα τεύχος Astonishing X-men κάνει 3.50 € (αν και είναι διπλό). Ένας τόμος που έχει 2 τεύχη, από 2*3.50=7€ που θα κόστιζε, κάνει 6.50 €. 0.50 € διαφορά

Ένα τεύχος Batman κάνει 2.50 €. Ένας τόμος που έχει 4 τεύχη, από 4*2.50=10€ που θα κόστιζε, κάνει 8.90 €. 1.10 € διαφορά.

Δεν ξέρω που οφείλονται αυτές οι δυσανάλογες τιμές, πάντως με την ποιότητα που παρουσιάζει η Anubis δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο. Αν και εννοείται πως πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε germanicus, το bencmarking δεν μπορει να γίνει σε διαφορετικές εκδώσεις. Άλλα θα ζητησει η Cartoon Books, άλλα η DC, άλλα η Panini κοκ.

 

Συγκρίνοντας τις τιμές στις διάφορες χωρες για το ίδιο TPB, θα δουμε ότι στην Αμερικη η τιμη εκδότη ειναι 20 $ (14 Ευρω), Στην Αγγλία 8,5 GBP (12,20 Eυρω) στη Γερμανια 14 Ευρώ, στην Ιταλία 10 Ευρώ.

 

Άρα η τιμή της Anubis είναι μεγάλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν αναλογιστείς και το κατά κεφαλήν εισόδημα των χωρών αυτών,και το συγκρίνεις με αυτό στην Ελλάδα,έχω ένα δυσοίωνο προαίσθημα ότι δεν πρόκειται όντως να ξαναπιάσω ποτέ ελληνικό κόμικ... :D

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φίλε germanicus, το bencmarking δεν μπορει να γίνει σε διαφορετικές εκδώσεις. Άλλα θα ζητησει η Cartoon Books, άλλα η DC, άλλα η Panini κοκ.

 

Σωστό! σωστότατο! Αλλά κάπως πρέπει να αντιληφθούμε για τι μιλάμε. Από τη στιγμή που κανείς άλλος στην Ελλάδα δεν εκδίδει/μεταφράζει στην Ελλάδα παρεμφερές προϊόν για να συγκρίνουμε, ή δεν θα πούμε "αυτό είναι πολύ ακριβό, μπορούσε να το πουλάει φτηνότερα" ή θα ψάξουμε κάπως να εκτιμήσουμε το πόσο κοστίζει/ποιά θα ήταν η λογική τιμή.

 

Συγκρίνοντας τις τιμές στις διάφορες χωρες για το ίδιο TPB, θα δουμε ότι στην Αμερικη η τιμη εκδότη ειναι 20 $ (14 Ευρω), Στην Αγγλία 8,5 GBP (12,20 Eυρω) στη Γερμανια 14 Ευρώ, στην Ιταλία 10 Ευρώ.

Άρα η τιμή της Anubis είναι μεγάλη.

 

Αντίστοιχα μπορώ εγώ εδώ να γυρίσω και να ισχυριστώ ότι είναι διαφορετικές αγορές/βιομηχανίες (καθαρά από περιέργεια, επειδή έψαξα να βρω στα Γερμανικά αλλά δεν είχε το εν λόγω στο amazon.de και στα Ιταλικά (αλλά και στα Ισπανικά), που τα πέτυχες? ).

 

Anyhow! Μέχρι να ξεχάσω τα αγγλικά μου και να πληρώνω μεταφραστές, έλα γειά μας! :cheers:

 

@NickDeli αν κάτσεις να δεις πόσα πράγματα, ακόμα και χωρίς να λάβεις υπ'όψιν το GNP per capita, είναι φτηνότερα έξω, υπάρχει μια τεράστια γκάμα πραγμάτων που δεν θα ξαναπιάσεις ;) Για να μη σου πω ότι κανονικά στην ηλικία που'σαι θα έπρεπε να ασχολείσαι με το πως φεύγουν.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απλά για να σου λυσω την απορία, το είδα στο site της Panini Ιταλίας και σε διάφορα comic sites της Γερμανίας.

Πέρα απο αυτό και για να βάλω μία άλλη παράμετρο στην αξιολόγηση του φτηνού και το ακριβού, θα σου πω αυτό΄ Θεωρώ ακριβό τον τόμο της Anubis με τα 20 Ευρώ και δεν τον αγωράζω, αλλά θεωρώ πάμφθηνο ένα αγαλματάκι του Superman που κάνει 100 Ευρώ και το αγωράζω χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Τελικά τα πάντα είναι υποκειμενικά (δεν μιλάμε για ψωμί, μιλάμε για τέχνη), και στο πάθος μας αυτό (κόμικ & παραφερνάλια) τα πάντα έχουν την συγκριτική αξία, που εμείς τους δίνουμε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πιστεύω ότι για ένα φανατικό αναγνώστη και συλλέκτη κόμικς οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες.

 

Υπάρχουν τεύχη που κοστίζουν 17 και 20 ευρώ ( για να μην αναφέρω το V for Vendetta που κάνει γύρω στα 40) .

Για έναν μέσο εργαζόμενο αυτά είναι πολλά λεφτά από τη στιγμή που έχει και άλλες υποχρεώσεις.

 

Έτσι αναγκαστίκά δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να έχεις μία πλήρη συλλογή.

 

Ψηφίζω το πρώτο. ΑΚΡΙΒΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα πως η τιμή των κόμιξ είναι περίπου ανάλογη με των βιβλίων. Έτσι λοιπόν κάποια από αυτά είναι πιο ακριβές εκδόσεις με πιο προσεγμένο χαρτί, καλύτερα χρώματα και κάποια άλλα όχι. Συνεπώς πιστεύω πως κάποια είναι ακριβά και κάποια όχι.

 

Εγώ όμως θα έλεγα πως δεν είναι η τιμή που κάνει κάτι ακριβό αλλά η σχέση "αυτού-που-είναι/τιμή-αγοράς" όπου αυτό-που-είναι ορίζεται μεν από την ποιότητα της εκτύπωσης αλλά κυρίως από το περιεχόμενο! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι τα κόμικ στην ελλάδα είναι ακριβά. Ειδικά η Anubis το έχει παρακάνει. Η αποθέωση κατά τη γνώμη μου ήταν όταν έβγαλε το Superman Birthright και το Batman:Hush και αντι να τα βγάλει σε ένα τόμο τα έβγαλε σε 2 με διπλάσιο στην ουσία κόστος απ' όσο θα έδινε κάποιος για να πάρει το αυθεντικό.

 

Δε λέω, να στηρίζουμε τις ελληνικές εκδόσεις αλλά όχι να μας γδύνουν κιόλας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3884
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Οντως ειναι ακριβα. Ειδικα για καποιον που κανει συλλογη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.