Jump to content
Lord Makro

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ ΗΤΑΝ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Recommended Posts

Και ότι περιέχει κόμικ σου είχα πει Ορέστη στο φωναχτόκουτο τότε που κυκλοφορούσε και ότι είναι 4σέλιδα και όχι δεν έχει καμία σχέση με την έκδοση της "Harmi-Press"... Το ξεχάσαμε τελείως αυτό εδώ.

• Like 7

Ναι, δεν ηταν κομικς. Ολοι περιμεναμε οτι θα ηταν αλα Harmi Press αλλα ηταν 80% εικονογραφημενο. Τοτε ψαχναμε ελλειψεις καταλογου, και αυτο παει στα Περιοδικα. :best:

Και ναι, δε μου αρεσει το νεο εικονογραφημενοειδες. Της Harmi δεν παιζεται: ειναι το κινουμενο σε κομικ. :D

• Like 8

Εμένα, πάλι, δε με χαλάει. Απλά είναι λίγο...

• Like 6

Οπως επισης και η σειρα με τα κινουμενα σχεδια ηταν υπεροχη!

Εκπαιδευτικη τηλεοραση...

Αλλα σημερα τα παιδακια βλεπουν Γιου-Γκι-Ο....

• Like 8

επίσης τότε βλέπανε g.i.joe " a real american hero" , transformers κτλ

με καθόλου όπλα και βία!

αχ εποχές

• Like 7
  • Funny 1

οι πρώτες σεζον βλεπόντουσαν :blush: :blush: :blush:

• Like 5

Στα 4-5 χρονών δε μπορείς να φανταστείς πόρωση που είχα στο STAR

Και πόσες κάρτες είχα... :P

• Like 6

Στα 4-5 χρονών δε μπορείς να φανταστείς πόρωση που είχα στο STAR

Και πόσες κάρτες είχα... :P

Δεν είσαι ο μόνος. Εμείς είχαμε ξεσκιστεί στο Γκάρος.

Οι πρώτοι κύκλοι ήταν πολύ καλοί. Μετά το ξεφτίλισαν με τους δράκους και τις κάψουλες (ναι, ακόμα τα θυμάμαι :P).

• Like 7

Αυτό και το Baby looney tunes δε τα εχανα με τίποτα!

Αν γυρισουμε ακομα πιο πισω εχουμε μικροι κυριοι και μικρες κυριες, μικρα τερατακια, μαρσουπιλαμι και τα σχετικα :P

Τοτε δεν ειχε σε τοσο μεγαλο βαθμο τις αρλουμπες που βάζουν τώρα :(

• Like 6

Και την ΕΠΙΣΤΗΜΗ την έχω όλη! :yahoo:

Και οι 2 σειρές είναι για τα μικρά παιδιά πιο πολύ, διαμαντάκια.

Σίγουρα, αλλά αν κατάλαβες κάτι πολυ συγκεκριμένο απ'την σειρά (στην Επιστήμη και στην άλλη σειρά με το Ανθρώπινο Σώμα αναφέρομαι) , και κυρίως την έντυπη μορφή που είναι κατεβατό κείμενο με μερικές εικόνες σε κάθε σελίδα, έλα να σου δώσω ντοκτορά. :D

Το "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος" είναι πράγματι πολύ καλογραμμένο (η σειρά, δεν έχω διαβάσει την έντυπη μορφή), αλλά η σειρά με το ανθρώπινο σώμα προσπαθεί να πετάξει θέματα Λυκείου (και πανεπιστημίου σε κάποιες περιπτώσεις) σε μικρά παιδάκια.

Κάποιες φορές το κάνει καλά και είναι πολύ, μα πολύ ενδιαφέρουσα (ιδιαίτερα όσον αφορά το ανοσολογικό σύστημα, στο οποίο πρωταγωνιστούσαν και σχεδόν όλοι οι κύριοι χαρακτήρες, νομίζω), και άλλες φορές είναι άθλια (πχ στα του κεντρικού δόγματος μοριακής βιολογίας).

Νομίζω οτι θα ήταν πιο λογικό αν η σειρά επικεντρωνόταν σε μαθητές Γυμνασίου. Και να καταλάβει ένα παιδάκι κάτι, η σειρά του το παρουσιάζει με τόση λεπτομέρεια, που μάλλον θα το ξεχάσει μέσα σε 2 εβδομάδες.

Edited by Tightwad
  • Like 6

Πήγα να σου γράψω ότι δεν υπάρχει πουθενά καμία αναφορά σε ποιες ηλικίες απευθύνεται και να μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, αλλά τελικά είδα το trailer της "DeAgostini Hellas"... Κατά τ' άλλα όπως τα λες! Τα "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό Ήταν... Η Ζωή" & "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό Ήταν... Οι Εξερευνητές" μπορούν άνετα να τα παρακολουθήσουν και μικρότερες ηλικίες!

:beer:

• Like 6

Ίσως στη Γαλλία να απευθυνόταν σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το τι marketing έχει γίνει στην Ελλάδα μπορεί να θεωρηθεί ίσως και σαν λάθος.

Πολλά παλιότερα Γαλλοβελγικά κόμικ, είτε θεωρήσουμε οτι προορίζονται για παιδιά ή για ποικίλα ηλικιακά γκρούπ σίγουρα απαιτούσαν μια κάποια ωριμότητα απ'τον αναγνώστη. Πχ, οι αναφορές σε όπιο και σε εμπόριο όπλων στον Τεν Τεν, ή οι κοινωνικο-πολιτικές ιδεές που είχαν συχνά οι ιστορίες του Λούκυ Λούκ, κτλ.

Επίσης, η δεκαετία του '70 ήταν κάπως ξέφρενη, ιδιαίτερα στην Γαλλία (δεν θέλω να το αναλύσω, γιατί θα βγώ off-topic αλλά νομίζω γενικά καταλαβαίνετε αυτό που προσπαθώ να πω), οπότε τα στάνταρ εκείνης της εποχής με το σήμερα μάλλον δεν μπορούν να συγκριθούν εύκολα.

Edited by Tightwad
  • Like 9

Είχα αρκετά τεύχη τα οποία δυστυχώς χάθηκαν (μαζί με άλλα), με το πέρασμα των χρόνων...

Ευτυχώς το Internet βοήθησε και αποκατέστησα μερικά από αυτα...

Το #1 έχει ανέβει ελαφρώς γραμμένο, οπότε αντικαταστήστε το με αυτό:

Επίσης το #7 φαίνεται αρεκτά ταλαιπωρημένο...

Μπορεί να αντικατασταθεί με αυτό:

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

• Like 13

Νομιζω οτι σαν σειρα animation λειτουργουσε  καλυτερα απ'οτι σαν βιβλιο...αλλα μπορει και να κανω λαθος, αφου "εκτεθηκα" πρωτα στη σειρα.. :)  Τεσπα, το θρεντ ξυπνησε μεσα μου κατι sci-fi αναμνησεις με αυτους τους χαρακτηρες!..

• Like 7

Επειδή βρέθηκαν στα χέρια μου κάποιοι τόμοι της δεύτερης κυκλοφορίας που έγινε γύρω στο 1990, να σας πω ότι μια εμφανής διαφορά που έχουν είναι ότι τα κείμενα είναι όλα σε μονοτονικό σύστημα, σε αντίθεση με τους πρωτότυπους που ήταν σε πολυτονικό (αφού τα τεύχη βγήκαν αρχές της δεκαετίας του '80). Επίσης, έχω την εντύπωση ότι η ποιότητα του δεσίματός τους ήταν κατώτερη γιατί βλέπω ότι διαλύονται εύκολα στο άνοιγμα, ενώ οι παλιοί που έχω και είναι διαβασμένοι άπειρες φορές στέκονται καλά.

(Επίσης, βλέπω στην αρχική παρουσίαση και κάποιες εικόνες της σειράς της DeAgostini οι οποίες δεν ανήκουν κανονικά εδώ)

Edited by Lord Makro
  • Like 6
  • Thanks 1

Τα ξαναδιάβασα πρόσφατα, μετά από 37 ολόκληρα χρόνια, και έχω να πω ότι τα κόμικς παραμένουν το ίδιο φρέσκια όπως τότε, σε αντίθεση με την τηλεοπτική σειρά η οποία είναι πλέον dated (και στην οποία στηρίζονται τα 26 τεύχη).

Μου έκανε αρνητική εντύπωση ότι στο τεύχος 25, η αναφορά στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο ήταν σχετικά μικρή (2-3 σελίδες μόνο).

Είχα ξεχάσει ότι τα τεύχη περιείχαν αφίσες με τους ήρωες της σειράς.

Η ελληνική έκδοση από τη Harmi-Press είναι εξαιρετική και εφάμιλλη -αν όχι καλύτερη- της Γαλλικής έκδοσης Il était une fois... l'homme (από την οποία είναι μεταφρασμένη) των εκδόσεων Ytra που κυκλοφόρησε στην Γαλλία το 1978.

IlEtaitUneFois05.thumb.jpg.852d0c3bcba921d1a2efa33f0973c03e.jpg

• Like 6
  • Respect 1