Μετάβαση στο περιεχόμενο

CLUB NINTENDO


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
CLUB NINTENDO
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
~ 1993
Εξώφυλλα:
9 + 9 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1-3)
Τεύχη:
12
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Τεχνολογίας/Games
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

CLUBNINTENDO_0006.jpg  CLUBNINTENDO_0004.jpg  CLUBNINTENDO_0007.jpg  CLUBNINTENDO_0008.jpg  

 

Το περιοδικό Club Nintendo διανεμόταν δωρεάν μέσω ταχυδρομείου στους συνδρομητές του, παιδιά δηλαδή που είχαν αγοράσει κάποια από τις κονσόλες της εταιρείας. Η ύλη περιελάμβανε καινούριες κυκλοφορίες, reviews, αλλά και tips για παλιότερα παιχνίδια. Προσωπικά μου το έστελναν γιατί είχα αγοράσει το Game Boy, και θυμάμαι την χαρά μου όταν σε ένα τεύχος του περιοδικού αποκαλύφθηκαν όλες οι κινήσεις και τα fatalities των χαρακτήρων του Mortal Kombat (μέχρι τότε απλά πάταγα κλωτσιές, μπουνιές και ό,τι άλλο είχα βρει στην τύχη). Τα τεύχη που έχω στην κατοχή μου είναι τα 6 - 12, ενώ έχω και άλλα δύο χωρίς αριθμό τεύχους, που πιστεύω ότι προηγήθηκαν του 6 λόγω της διαφήμισης με το πακέτο Game Boy μουντιάλ, που περιείχε την παιχνιδομηχανή, το παιχνίδι Goal και μια μπάλα ποδοσφαίρου Reebok. To ίδιο πακέτο είναι που με κάνει να πιστεύω ότι το περιοδικό ξεκίνησε την κυκλοφορία του το 1993, πριν δηλαδή το μουντιάλ του 1994 και την εξαιρετική πρώτη εμφάνισης της Εθνικής μας. Μέσα άλλωστε δεν αναγράφονται πουθενά ημερομηνίες. Οι σελίδες στην αρχή ήταν 24, και από το τεύχος # 8 ανέβηκαν στις 32, με εξαίρεση το # 11 που είχε μόλις 16 σελίδες. Άγνωστο σε ποιο τεύχος σταμάτησε.

 

Επεξεργασία από Ion
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κάτι έχω κι από αυτά. Όταν πάω στο πατρικό μου θα ρίξω μία ματιά κι ό,τι (κι αν) δεν υπάρχει θα το ανεβάσω. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπήκαν αυτά τα οποία ξέρουμε την αρίθμηση τους και για τα υπόλοιπα, περιμένουμε τις πληροφορίες αποσαφήνισης. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελικά ό,τι έχω από αυτή την σειρά την έχει ανεβάσει ο καλός φίλος @Ion . 

 

Συγγνώμη που δεν μπόρεσα να προσφέρω κάτι εδώ. :( 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εδώ πάντως συζητάνε το αντίστροφο, σε ποιο τεύχος του nintendo club αναρτήθηκε διαφήμιση με το goal Game Boy. Μάλιστα ένας έχει αναρτήσει και διαφήμιση από το περιοδικό ΣΑΪΝΙΑ! (μήπως αν έχει κανείς το περιοδικό ΣΑΪΝΙΑ ψάξει την αντίστοιχη διαφήμιση; αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν σε οπισθόφυλλο, στα εξώφυλλα μας εδώ μέσα δεν έχουν αναρτηθεί οπισθόφυλλα)

 

https://www.retromaniax.gr/vb/index.php?/topic/23546-game-boy-ποια-πακέτα-κυκλοφόρησαν-στη-χώρα-μας/&page=2

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μιας και πιάσαμε το retromaniax ως πηγή, δυο φώτο που αναρτήθηκαν παλιότερα από μέλη και δείχνουν, η μεν μια το 1ο τευχος

και η δε δεύτερη ακόμα δυο τεύχη που δεν έχουμε καταχωρημένα, ένα με το Nintendo 64 και ένα χριστουγεννιάτικο. :)

 

 

Club Nintendo #1.jpg

 

Club Nintendo .jpg

 

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  35829
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1486 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καλησπέρα σας,

 

Τα τεύχη του Nintendo Club της Itochu που ταχυδρομήθηκαν ήταν 13.

Αν και είχα στείλει την εγγύηση που ενημέρωνε για την εγγραφή σε club από πολύ νωρίς, (Χριστούγεννα 1991, αγορά NES από ΜΙΝΙΟΝ, 7 μήνες μετά την εισαγωγή της Ν στη χώρα μας από την Itoh) παρόλα αυτά άρχισα να λαμβάνω τεύχη το 1993.

 Υποθέτω πώς τα τρία πρώτα τεύχη τα πρόλαβαν γειτονάκια του κάτω ορόφου :banghead: Θεωρώ πώς βάση έρευνας και συνομιλιών με ρετρό-φιλους, τα πρώτα τεύχη βγήκαν το 1992 και αν θυμάμαι καλά ερχόντουσαν κάθε 3 η 4 μήνες. To 2o τεύχος εκδόθηκε με μεγάλη χρονολογική διαφορά από το 1ο.Ισως μεταξύ 5 η 8 μηνών. Εξ΄ού και ο συνολικός αριθμός των 13 τευχών έως το 1996, με το τελευταίο την έλευση του Ν64 το καλοκαίρι του 1996. Εξάλλου οι διαφημίσεις αναφέρουν την αντιπροσωπεία ώς ITOCHU και όχι ως C ITOH ( εκτός του 1ου τεύχους ) που ήταν η αρχική ονομασία και κράτησε αυτό το όνομα για 1 χρόνο.Οπότε αρχή με μέσα 1992 είναι θαρρώ η ημερομηνία ''εκκίνησης''. Στην εισαγωγή του τελευταίου τεύχους, η συντακτική ομάδα αναφέρει πώς ήρθε το τέλος του Α' κύκλου του περιοδικού και θα επανέλθουν τον Σεπτέμβρη ανανεωμένοι με νέο,αρτιότερο περιοδικό. Αυτό δεν έγινε ποτέ.

 

 Αργότερα, Γενάρη του 1998 κυκλοφόρησε το νέο περιοδικό που βρίσκαμε στα περίπτερα, Νintendo World, που ουσιαστικά ήταν μια άτυπη συνεργασία με τον νέο εισαγωγέα, την Nortec. Νέος αντιπρόσωπος, νέο περιοδικό επί πληρωμή.Το τέλος του αγαπητού Nintendo Club περιοδικού που ανυπομονούσαμε μικροί να παραλάβουμε, είχε έρθει με την αλλαγή της αντιπροσωπείας. (4η φώτο)

 

 Η σειρά των τευχών είναι αυτή που βλέπετε στην εικόνα μου. Έκανα 5 χρόνια να βρω τα 2 πρώτα τεύχη που δεν είχα μικρός,μου έχει μείνει το 2ο τεύχος με το SNES που επισυνάπτω. Ελπίζω να μη κάνω άλλα 5 χρόνια να βρώ και αυτό ! Στη 2η φώτο είναι το τεύχος που ψάχνω.

 Να συμπληρώσω δέ πώς Χριστούγεννα 1994, ταχυδρομήθηκε ξεχωριστά και ημερολόγιο για το 1995, με ζωγραφιές αναγνωστών που είχαμε ενημερωθεί σε περασμένα τεύχη για το επικείμενο ημερολόγιο.

 

Εάν κάποιος φίλος έχει το τεύχος 2 και το ημερολόγιο  και θέλει να τα αποχωριστεί έναντι ποσού, ας μου στείλει μήνυμα.Είναι πολύ σημαντικό για εμένα να ολοκληρώσω αυτή τη μικρή σειρά. Έχω δεσμευτεί επίσης όταν τα ολοκληρώσω, να τα σκανάρω όλα και να τα ανεβάσω σε site που διατηρώ και να τα κάνω και read through επεισόδιο σε you tube retro κανάλι μου με το ίδιο όνομα, Console Hunter.

 

 Yπάρχει επίσης και μια μεγάλη έκπληξη σύντομα, σχετικά με το επεισόδιο των περιοδικών που θα παρουσιάσω, δε θέλω να αποκαλύψω περισσότερα :diablotin: Θα πώ μια μαγική λέξη όμως. Itochu !!

 

 Ελπίζω να έριξα λίγο φώς στο τούνελ περί Nintendo Club περιοδικών !

 

 Καλή συνέχεια !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

119044301_646845026262656_5411333827948025005_n.jpg

118155182_1031826173917409_3325086652042023683_n.jpg

118063448_783298319108538_5820107707509783677_n.jpg

93903998_10164497384185725_724002366503780352_o.jpg

Επεξεργασία από kawasakikos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  35829
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1486 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 Και μετά από συνολικά 7 χρόνια αναζήτησης, η υπομονή μου δικαιώθηκε. 7 χρόνια για να βρω 3 τεύχη και το ημερολόγιο. Πλέον μπορώ να πω ότι θα κοιμάμαι ήσυχα τα βράδια με την ολοκλήρωση τους.

Μια φώτο που αντίστοιχη δεν έχει υπάρξει στην ελληνική κοινότητα, αυτή όλων των περιοδικών και του ημερολογίου. Ξεκινάει άμεσα το σκανάρισμα τους και το ανέβασμα τους σε site που διατηρώ, ώστε να μπορούν να τα διαβάσουν όλοι οι φίλοι.

1(1).jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νομίζω ότι, ειδικά μετά την ανάρτηση του @ kawasakikos  που έχει αναρτήσει φωτογραφία με όλα τα τεύχη στη σειρά, μπορούν να ανέβουν στη βάση μας και τα εξώφυλλα/οπισθόφυλλα των τευχών 4 και 5 που έχω αναρτήσει στο αρχικό post αλλά δεν ήμουν σίγουρος για την αρίθμησή τους: πλέον είναι σαφές ότι το τεύχος με το Alien είναι το # 4, και το τεύχος με το NBA Jam είναι το # 5.

 

Επίσης, μιας και ο @ Geobros  μου ζήτησε να του σκανάρω το τεύχος # 4 για το αρχείο του, έκρινα σκόπιμο να το ανεβάσω εδώ μήπως ενδιαφέρει και κανέναν άλλον (το σκανάρισμα βέβαια έγινε με εφαρμογή κινητού οπότε μην περιμένετε θαύματα, αλλά σε κανονικό scanner θα καταστρεφόταν το τεύχος).

 

:Ion:

Nintendo 4.zip

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.