Μετάβαση στο περιεχόμενο

CHRIS CLAREMONT - ΠΡΩΤΗ ΠΤΗΣΗ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

FirstFlight001Back.jpgFirstFlight001.jpg

 

Τον Christ Claremont τον ξέρουμε κυρίως από την δουλειά του στους X-Men και στα λοιπά κόμικς, αλλά έχει γράψει και 7 βιβλία.

 

Το πρώτο από αυτά ήταν το First Flight (βγήκε το 1987 από την Ace), που αποτελεί μέλος μιας τριλογίας για μια πιλότο η οποία λαμβάνει μέρος σε μια τυπική αποστολή η οποία εξελίσσεται στην πρώτη επαφή της ανθρωπότητας με εξωγήινους. Επίσης, είναι το μόνο - εις γνώσης μου - βιβλίο του που έχει κυκλοφορήσει και στα Ελληνικά, από τις εκδόσεις Aquarius, μάλλον το 1990.

 

Τώρα για τα της υπόθεσης δεν μπορώ να πω παραπάνω, γιατί δεν θυμάμαι ούτε κόμμα από το βιβλίο, απόρροια της κακής αίσθησης που μου άφησε όταν το διάβασα πριν 25 χρόνια. Σκοπεύω να το πιάσω ξανά φέτος,  εν όψει της επίσκεψης του συγγραφέα, για να δω αν η τωρινή ματιά το ευνοήσει ή θα επαληθεύσει το τότε συμπέρασμα μου. Από τα σχόλια του goodreads πάντως βλέπω πως το κοινό του είναι διχασμένο, παρόλο τους παραπάνω πόντους που σκοράρει για το πολυποίκιλο καστ που περιλάμβανε, κάτι σπάνιο για την εποχή που βγήκε.

 

Το καλό είναι βέβαια, πως στην χώρα μας βγήκε με το αυθεντικό εξώφυλλο του, έναν πρώιμο Luis Royo, το οποίο είναι τυπική σύνθεση για τα στάνταρ της εποχής, ρέποντας προς το στυλ κινηματογραφικής αφίσας τύπου Top Gun, και θυμάμαι πως δεν το είχα βρει ιδιαίτερα χαρακτηριστικό του περιεχόμενου.

 

Luis Royo First Flight.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1549
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   52
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Είμαι ένα βήμα πριν την απόκτηση του συγκεκριμένου βιβλίου από τις εκδόσεις Aquarius.

Δεν είναι εύκολο να το εντοπίσεις, ακόμη κι αν τα καταφέρεις τις περισσότερες φορές είναι σε κακή κατάσταση.

Τώρα για την ιστορία, θα σας πω την άποψή μου όταν το διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.