Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE UNSOUND [ CULLEN BUNN - JACK T. COLE ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

The Unsound

 

US1.thumb.jpg.653584a7c326b09c9318892790b50d38.jpgUS2.thumb.jpg.dd8c346863cffe95f7b2d347d149409d.jpg

 

Πρόκειται για μια σειρά 6 τευχών από την Boom! studios, που κυκλοφόρησε και σε paperback το 2018. Το σενάριο είναι του Cullen Bunn και το σχέδιο του Jack T. Cole. Κεντρικός χαρακτήρας είναι η Ashli, μια νεαρή νοσοκόμα που ξεκινάει την καινούρια της δουλειά στο τρελάδικο Saint Cascia. Το νοσοκομείο πάσχει από έλλειψη προσωπικού, και ο περιορισμός των ασθενών είναι προβληματικός, έτσι της Ashli δε θα της φανεί παράλογο στην αρχή που συναντάει αρκετούς ψυχοπαθείς σε δωμάτια στα οποία θα έπρεπε να έχει πρόσβαση μόνο το προσωπικό. Μετά τη γνωριμία της, όμως, με τον τρόφιμο Xerxes, αλλά και την εξέγερση των υπόλοιπων ασθενών, η Ashli παρέα με μερικούς ακόμα υπαλλήλους θα βρει καταφύγιο στα υπόγεια του ιδρύματος, όπου κρύβεται ένας αλλόκοτος κόσμος.

 

p1.thumb.jpg.cafe815a9048ba66cfdec5cc6c11e3bd.jpg

 

Προσωπικά το λάτρεψα! Μπορεί το σχέδιο να μην ήταν τόσο σκοτεινό όσο το σενάριο, όμως το βρήκα πολύ ταιριαστό και λεπτομερειακό. Σε πολλά καρέ χάζευα για αρκετή ώρα τη φαντασία των συντελεστών, οι οποίοι δημιούργησαν έναν κόσμο βγαλμένο από τους χειρότερους εφιάλτες. Ίσως η ιδέα του ιδρύματος στο οποίο συμβαίνουν αλλόκοτα πράγματα να έχει πολυχρησιμοποιηθεί, δεν παύει όμως να είναι ένας εξαιρετικός καμβάς για μια ιστορία τρόμου και προσωπικά δεν την βαριέμαι ποτέ. Εγώ τέτοια κόμικ θέλω να διαβάζω, και εύχομαι να δω κι άλλη συνεργασία των δύο δημιουργών.

 

Dialynas.png

Εναλλακτικό εξώφυλλο του 1ου τεύχους από τον Μιχάλη Διαλυνά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Cullen Bunn με ενθουσίασε με τα Sixth Gun και Harrow County.  Οπότε με το που βλέπω την παρουσίαση του unsound το διαβάζω αυθημερόν, :thanks: @Ion!

Θεωρώ ότι όταν ο Bunn ασχολείται με ιστορίες τρόμου, είναι στο στοιχείο του. Δημιουργεί με πολλή μαεστρία εφιαλτικούς κόσμους. Το ίδιο και δω. 

Μόνο πρόβλημα του κόμικ για μένα, η ελλιπής ανάπτυξη χαρακτήρων. Η κεντρική ιδέα δυνατή, αλλά δεν εξελίχθηκε όσο θα έπρεπε, δεν είχε αρκετό χώρο το κόμικ να αναπνεύσει. 

Ελπίζω να συνεχιστεί, μιας και το τέλος είναι ανοιχτό και να δούμε ανάπτυξη και στα υπόλοιπα στοιχεία του κόμικ.  

Προσωπικά το σχεδιαστικό στυλ μου άρεσε αρκετά, το βρήκα πολύ ταιριαστό. 

Τα έντονα χρώματα, αντί να στερήσουν κάτι από τον εφιαλτικό κόσμο, τον ενισχύουν.  

Ίωνα τσέκαρε και το Harrow County, πιστευω ότι θα σου αρέσει  :beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, Kabuki είπε:

Ίωνα τσέκαρε και το Harrow County, πιστευω ότι θα σου αρέσει  :beer:

Και το ότι τσέκαρα το The Unsound σε σένα το χρωστάω, γιατί πριν κάποια χρόνια μου είχες ξαναμιλήσει για το Harrow County και τον Cullen Bunn. Έτσι τσέκαρα αυτοτελείς ιστορίες του κυρίου Bunn, όπως τα Unsound, Empty Man, Blood Feud και Death Follows, αλλά στο Harrow County δεν έχω δώσει ακόμα ευκαιρία λόγω του ότι η σειρά τρέχει ακόμα, και γενικά θα προτιμούσα να πάρω κάνα omnibus όταν βγει. JΞέρω όμως ότι θα μου αρέσει και θα έρθει η ώρα του :)

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.