Μετάβαση στο περιεχόμενο

SARAH (THE SHADOWS OF SALAMANCA) [ CHRISTOPHE BEC, STEFANO RAFFAELE ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

The Shadows of Salamanca

 

SS1.thumb.jpg.1d21b2414d59c84a0a4bddaeb003688a.jpgSS2.thumb.jpg.3cd7b1129be6df0f8b47ec02ac9eb78a.jpg

 

Η σειρά "Sarah" ξεκίνησε την κυκλοφορία της στη Γαλλία το 2008 και ολοκληρώθηκε σε 3 τεύχη. Πρόκειται για δημιούργημα του Γάλλου συγγραφέα Christophe Bec και του Ιταλού σχεδιαστή Stefano Raffaele, δίδυμο που είχε συνεργαστεί ξανά και στο Pandemonium. Tα 2 πρώτα τεύχη είχαν κυκλοφορήσει από την εκδοτική Dupuis, ενώ το 2013 η Humanoids απέκτησε τα δικαιώματα και τα επανακυκλοφόρησε μαζί με το καινούριο 3ο τεύχος. To 2014 κυκλοφόρησε ο σκληρόδετος τόμος και στα αγγλικά, με τον τίτλο να μεταλλάσσεται στο πιο εμπορικό όνομα "The Shadows of Salamanca".

 

p2.thumb.jpg.ddb1b4111d5856ec69b35c80406569c9.jpg

 

Η πρωταγωνίστρια Sarah μετακομίζει με τον σύζυγό της David από τη Νέα Υόρκη σε ένα μικρό ορεινό χωριό της Pennsylvania, τη Salamanca. Στη νέα της αυτή ζωή, η Sarah ελπίζει να κάνει ένα νέο ξεκίνημα, και να ξεχάσει το τραυματικό παρελθόν της όταν είχε δεχθεί επίθεση από έναν serial killer, ενώ ελπίζει έτσι να έρθει και πιο κοντά στον άντρα της. Η Salamanca, όμως, δεν αποδεικνύεται καθόλου φιλική, καθώς οι κάτοικοι φαίνεται να κουβαλάνε ένα μυστικό το οποίο φυσικά αρνούνται να μοιραστούν με το νεαρό ζευγάρι. Έχοντας άπλετο χρόνο, η Sarah αποφασίζει να ξεδιαλύνει το μυστήριο και θα μπλέξει σε επικίνδυνες καταστάσεις.

 

p1.thumb.jpg.96a2e85e2dbe5ef7ee419b32c734c568.jpg

 

Αν και έχω διαβάσει καλύτερα από τον Bec (Pandemonium, Sanctum), το βρήκα συμπαθητικό. Σίγουρα βοήθησε το ωραίo σχέδιο του Raffaele, αλλά και όλη αυτή η αναμονή και το μυστήριο μέχρι να πάρεις κάποιες απαντήσεις είχε ενδιαφέρον. Νομίζω ότι το καλό με τον Bec είναι ότι καταφέρνει να να προκαλέσει αγωνία σε πολλά μέτωπα (πχ το μυστικό της πόλης, οι παράξενοι γείτονες, ο serial killer που κυνήγησε τη Sarah κλπ), που βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάρεις και τις απαντήσεις που θέλεις. Χαίρομαι που δεν κυκλοφόρησε με τον αρχικό τίτλο, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να αγοράζει ένα κόμικ με ένα σκέτο γυναικείο όνομα, ενώ έτσι μου κέντρισε το ενδιαφέρον και ψάχτηκα λίγο παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.