Μετάβαση στο περιεχόμενο

ANOTHER SUBURBAN ROMANCE [ ALAN MOORE, JUAN JOSE RYP ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

59711.jpg

 

Το Another Suburban Romance των Alan Moore και Juan Jose Ryp, είναι από αυτά τα ο,τι να'ναι κόμικ που κάθε φτασμένος δημιουργός βγάζει κάποια στιγμή που έχει φτάσει σε ένα επίπεδο που να του επιτρέπεται και μια τεράστια κουλαμάρα χωρίς να "δικαστεί" από το κοινό. Πόσο μάλλον στην περίπτωση του Μουρ που είναι γενικά κουλός στις ιστορίες του και τον τρόπο γραφής του. Το συγκεκριμένο έχει τρεις μικρές ιστορίες, μια για γκάνγκστερ, μία με πρωταγωνιστή τον ίδιο που περπατά στους δρόμους ενός δυστοπικού Λονδίνου και μία με έναν τύπο που ζει την καθημερινότητα του εν μέσω μια αστικής αποκάλυψης. 

 

ORS5.jpgimage-53-627x1024.jpg

 

Δεν νομίζω ότι οι ιστορίες είχαν κάποιο νόημα, τουλάχιστον όχι κάτι που εγώ μπόρεσα να καταλάβω. Γενικά όταν ο Μουρ ξεφεύγει και αφήνει το χέρι του να οργιάσει, νομίζω λίγοι μπορούν να τον ακολουθήσουν σωστά και δεν ανήκω σε αυτούς. Αυτό που κρατάω από το συγκεκριμένο είναι ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ Ισπανός σκιτσογράφος. Αυτό το υπερ-λεπτομερές σκίτσο είναι ταμάμ για τα γούστα μου και η κάθε μια από τις 64 σελίδες του Α/Μ σχεδίου απαιτούσε τρελό χάζεμα. :clap2: Σίγουρα θα ψάξω και άλλες δουλειές του, θέλω να αυτή τη σχεδιάρα και με χρώμα και εν μέρει γι'αυτό μπήκα στον κόπο να γράψω παρουσίαση, για να δουν το ταλέντο του περισσότεροι. :) 

 

image-72-657x1024.jpgimage-82-660x998.jpg

 

Το Another Suburban Romance είναι για πολύ σκληροπυρηνικούς φαν του μπαμπά του μοντέρνου κόμικ. Μην τσιμπήσετε από το όνομα στο εξώφυλλο και το πάρετε περιμένοντας κανένα γκράντε σενάριο από τα συνηθισμένα του, θα απογοητευτείτε. Βαριά κουβέντα το "κακό κόμικ", λιγότερο βαριά το "μέτριο και διαφορετικό κόμικ" στην προκειμένη. Κάτι σαν το small killing που έκανε με τον Zanote. Αμφότερα βγήκαν από την Avatar Press, το παρόν τον Ιούλιο του 1999

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Θρηνωδός changed the title to ANOTHER SUBURBAN ROMANCE [ ALAN MOORE, JUAN JOSE RYP ]

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ' ότι έχω καταλάβει, πρόκειται για τρία ποιήματα του Μουρ που τα έκανε κομικς. To 2o "old gangsters never die" ήταν ένας μονόλογος που έγαψε τη δεκαετία του 70,  ακολούθησε το 1o  "Judy switched off the tv " και τέλος το 3ο  "another suburban romance" . Θεώρησε ότι ανήκουν στην ίδια θεματική κατηγοία και τα "έδεσε" μαζι .  :) Το sequential adaptation δεν είναι του Μουρ, είναι του  Antony Johnston. 

 

Χωρίς να είμαι σίγουρη για το τι ήθελε να πει ο ποιητής :P νομίζω ότι η πρώτη ιστορία είναι ένα φανταστικό σενάριο στο μυαλό του πρωταγωνιστή  μέχρι να γυρίσει η Judy από το μπάνιο. Η δεύτερη ιστορία είναι για τους αθάνατους μύθους των γκανκστερ και τη φήμη τους που ζει πολύ περισσότερο απ ' αυτούς. Η τρίτη ιστορία  είναι για την πόλη, τον Μουρ και το ψώνιο του :D. 

Η δουλειά του Ryp εξαιρετική.

 

:thanks: για την παρουσίαση :beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γενικά δεν είμαι από αυτούς που συγκρατούν σε μεγάλο βαθμό τις λεπτομέρειες ενός έργου (είτε αυτό είναι κόμικ, είτε ταινία, είτε βιβλίο), παρά κυρίως την αίσθηση που μου άφησε στο τέλος. Ακόμη κι έτσι, θυμάμαι κατιτίς απ' ό,τι έχω διαβάσει. Ε εδώ, tabula rasa. Αν δεν το έβλεπα τυχαία χθες βράδυ στη λίστα με τα διαβασμένα μου στο goodreads, ίσως και να μην θυμόμουν ότι το έχω διαβάσει. Τίποτα, nada, nichts.  :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λένα, εγώ θενκς για τις έξτρα πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα και τόσο από που προήλθαν οι ιστορίες και σε τι μορφή πρωτογράφτηκαν. :cool: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.