Μετάβαση στο περιεχόμενο

LOVE, DEATH + ROBOTS [ Έρωτας, Θάνατος + Ρομπότ ] (2019- )


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

LDR.jpg

 

To LOVE, DEATH + ROBOTS είναι μια ανθολογία scifi, horror, comedy, fantasy animation, δημιούργημα των David Fincher (se7en, fight club ...) & Tim Miller (Deadpool) για το Netflix. 
Πρόκειται για 18 αυτοτελή επεισόδια, ταινιάκια μικρού μήκους,  διάρκειας εως 17 λεπτών. 


Το δίδυμο Fincher/Miller ξεκίνησε να δουλεύει το πρότζεκτ από το 2008 (!), για τη δημιουργία  μιας νέας σπονδυλωτής ταινίας Heavy Metal, στα χνάρια της αρχικής ανθολογίας. Η διαδικασία όμως αποδείχτηκε πολύ χρονοβόρα και στο τέλος έχασαν τα δικαιώματα.

Δεν έχασαν όμως τη διάθεση για τη δημιουργία μιας τέτοιας ανθολογίας κι όταν παρουσιάστηκαν οι κατάλληλες συνθήκες την πραγματοποίησαν. 

 

Ιδανική η πλατφόρμα του Netflix για ένα τέτοιο σκοπό, καθώς δίνει ιδιαίτερο βάρος στα βασικά συστατικά του LDR : scifi, animation, ανθολογία,  πόσο μάλλον όταν προκύπτει από τόσο δυνατά ονόματα. 

 

To LDR λοιπόν, που πρωτοπροβλήθηκε στις 15 Μαρτίου, δίνει μια φρέσκια προσέγγιση στα genres που καταπιάνεται, διατηρώντας όμως και πολλά στοιχεία από τη μακρά παράδοση των twilight zone, tales from the crypt, outer limits, όπως κι από το πρόσφατο black mirror.

Αλλάζει μορφές animation, μειώνει τη διάρκεια, παίζει ανάμεσα στον τρόμο, την κωμωδία, το συναίσθημα, το άγνωστο και το αποτέλεσμα είναι μαγικό. Η ποικιλία τεχνοτροπιών και θεματικών δεν σε αφήνουν να βαρεθείς με επαναλαμβανόμενα μοτίβα. 

Η μικρή διάρκεια διευκολύνει τη συνεχόμενη παρακολούθηση τουλάχιστον δύο επεισοδίων, κι η μετάβαση από το δράμα στην κωμωδία και ξανά πίσω,  σε συνδυασμό με το οφθαλμόλουτρο των διαφορετικών animation, εντείνει την απόλαυση.

Φυσικά υπάρχουν καλύτερα και λιγότερο καλά ταινιάκια, αλλά σε αντίθεση με ότι συμβαίνει συνήθως, βρήκα το επίπεδό συνολικά υψηλό :)

 

 

 

1. Sonnie's edge (17 ' )

Σκηνοθεσία: Dave Wilson, Gabriele Pennacchioli
Συγγραφέας: Peter F. Hamilton  Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Blur Studio

 

SONNIES EDGE.jpg

 

Η υπόθεση αφορά χειριστές και μάχες τεράτων.

 

Θα τη χαρακτήριζα μια πολύ σκοτεινή,βίαια ενήλικη εκδοχή των pokemon battles.

Πολύ καλό cgi, δυνατός ρυθμός 

Spoiler

και τέλος με διπλό twist. Το πρώτο το υποψιάστηκα, το δεύτερο δεν το περίμενα. 

 
Πολύ ενδιαφέρων ο κόσμος του πρώτου short, ο Τim Miller είπε σε συνέντευξη ότι ζήτησαν και δεύτερο ταινιάκι στο ίδιο σύμπαν, για την πιθανότητα 2ης σεζον
Η ιστορία πρωτοδημοσιεύτηκε το 1991 και θα τη βρείτε εδώ

 

 

2. Three Robots (15')

Σκηνοθεσία: Víctor Maldonado, Alfredo Torres
Συγγραφέας:John Scalzi   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Blow Studio

 

MV5BZjM5Y2Y2OTktYTJjNi00MzljLWI5ZDUtZjJlMjFmZGUzNjZkXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg


Πολύ καιρό μετά τον αφανισμό του ανθρώπινου είδους, τρία ρομπότ κάνουν τουρισμό σε μια κατεστραμμένη ανθρώπινη πόλη.


Μαύρη κωμωδία, με απολαυστική εξήγηση για την καταστροφή του ανθρώπου. Πετυχημένοι χαρακτήρες, καλές ατάκες. Απο τις αγαπημένες μου.

Fun Fact: H φωνή στο  ρομπότ που μοιάζει με μετρονόμο δεν προέρχεται από κάποιον ηθοποιό, αλλά από computer.

Ο Scalzi  (που έχει σχεδόν μονοπωλήσει τα χιουμοριστικά shorts στο LDR) αναφέρει στο μπλογκ του ότι τον πρωτοπροσέγγισαν για το when the yogurt took over και το Alternate histories.

Το  three robots προέκυψε όταν έστειλε απόσπασμα απο τη νέα του δουλειά (Robots vs Fairies) στον Tim Miller για να του ρίξει μια ματιά. 
Πιο αναλυτικά για το πως προέκυψε η συνεργασία του με το Love, Death & Robots εδώ

 

 

 

3. The witness (12')

Σκηνοθεσία - Σενάριο: Alberto Mielgo

Pinkman.TV

 

4e7b00d3d47808f1e9006620a0268052.jpg

 

Μια κοπέλα γίνεται μάρτυρας ενός φόνου και τρέχει να ξεφύγει από το δολοφόνο που την κυνηγά.


Μαζί με το blindspot είναι τα μόνα shorts που δεν βασίστηκαν σε προϋπάρχουσες ιστορίες. 
Αισθητικά είναι το αγαπημένο μου. Πανέμορφο animation, χρώμα, σχέδιο, μοντάζ, οι καρτουνίστικες εκφορές των ήχων, η αλλαγή των μορφών - απλά υπέροχο.
Το τέλος της ιστορίας αρκετά αφηρημένο, ώστε να επιδέχεται πολλαπλές αναγνώσεις.

Spoiler

διάβασα διάφορες θεωρίες, αλλά αυτές που νομιζω οτι στεκουν περισσότερο είναι
ότι πρόκειται για κλώνους παγιδευμένους σε μονιμο dejavu
ότι τον έχει σκοτώσει το κορίτσι και την κυνηγά το φάντασμά του
εν τέλει νομίζω ότι είναι κάποια μορφή τιμωρίας, είτε σε κάποιου είδους μελλοντική εγκεφαλική φυλακή, είτε μετα θάνατον. Το πιθανότερο για την κοπέλα, δεν το αποκλείω όμως να είναι και για τους δύο.  Έχω την εντύπωση ότι έχουν εμπνευστεί από αντίστοιχα επεισόδια του πρόσφατου twilight zone και του black mirror (αν δεν κανω λαθος).

 

 

4. Suits (17')

Σκηνοθεσία : Franck Balson   

Συγγραφέας: Steven Lewis  Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Blur Studio

 

MV5BYWQ5YmI4OTItMWVjMC00M2Q2LWExNTktYWRhOWIyYTEzMGYzXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Μια κοινότητα αγροτών μάχεται με τις μηχανές της εξωγήινα πλάσματα που απειλούν τις οικογένειες τους και τα ζώα τους.

 

Απλούστερο animation σε σύγκριση με τα προηγούμενα shorts,  που λειτουργεί όμως αποτελεσματικά. Τα εξωγήινα όντα μου  μοιάζουν με  υβρίδια alien και γιγάντιων εντόμων. Δε με ενθουσίασε, αλλά ούτε και με χάλασε. Η τελική σκηνή τη σώζει αρκετά από την κοινοτοπία.
 

Spoiler

δεν μου χε περάσει απ' το μυαλό ότι οι άνθρωποι ήταν εισβολείς σε άλλον πλανήτη

 

 

5. Sucker of souls (13')

Σκηνοθεσία : Owen Sullivan
Συγγραφέας: Kirsten Cross  Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Studio La Cachette

 

MV5BNGJkODRmZTEtZTc0Mi00MmI4LWE4MTktMWJiMDJiNzdkYmQwXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg


Μια αρχαιολογική αποστολή ανακαλύπτει ένα αιμοβόρο τέρας, μια ακόμα βερσιον του δράκουλα και το πολεμά.

 

Πολύ σπλατεράδικο,  με 2D σχέδιο που είναι αρκετά του γούστου μου.

Δεν μου έκανε εντύπωση όμως το σενάριο. Είχε όμως αναφορά στην buffy, the vampire slayer :P

 

 

6. When the yogurt took over  (6')

Σκηνοθεσία: Víctor Maldonado, Alfredo Torres
Συγγραφέας:John Scalzi   Διασκευή σεναρίου: Janis Robertson 

Blow Studio

 

MV5BMWFkMDhiYWYtYjQwNS00NThmLWE2ODAtYzcwMDg5YzA0OTBjXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Επιστήμονες δημιουργούν καταλάθος γιαούρτι με νοημοσύνη κι αυτό κατακτά τον κόσμο.


Ταιριαστό καρτουνίστικο animation σε μια πολύ  συμπαθητική κατά τη γνώμη μου ιστορία.  

Ανάλαφρη κι ευχάριστη προσθήκη, αν και η  ιδέα θα μπορούσε να αναπτυχθεί περισσότερο.

Ο δημιουργός παραδέχεται ότι την έγραψε στο πόδι, κάτι χαλαρό για το μπλογκ του .
Η ιστορία δημοσιεύτηκε το 2010 στη σελίδα του Scalzi και μπορείτε να τη βρειτε εδώ



7.Beyond the Aquila Rift (17')

Σκηνοθεσία: Dominique Boidin, Léon Bérelle, Rémi Kozyra, Maxime Luère
Συγγραφέας:Alastair Reynolds  Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Unit Image

 

MV5BYjUyN2VkNTktY2M1My00ZjNlLWJlMzMtYWUzNGQ2NzFmNTA0XkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Το πλήρωμα μιας διαστημικής αποστολής ξυπνά νωρίτερα από το κανονικό, πολύ μακριά από τον αρχικό προορισμό. 

 


Ίσως το καλύτερο cgi της ανθολογίας, εξαιρετικά αληθοφανές. Οι εκφράσεις της Γκρετα απίστευτες, όπως κι οι κόσμοι που εμφανίζονται. 
Θεμα που έχει ξαναπαιχτει, αλλά με άψογη απόδοση. 
Ιστορία του ίδιου συγγραφέα είναι και το Zima blue.
 

8. Good Hunting (17')

Σκηνοθεσία: Oliver Thomas
Συγγραφέας:Ken Liu   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Red Dog Culture House

 

MV5BMTkwNGU5ZWEtNDA2Mi00ZjY3LWE2MzctOTFkMDlhZDgwZmVkXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Ένας κυνηγός δαιμόνων/πνευμάτων σκοτώνει μια πολυμορφική γυναίκα - αλεπού. Ο γιός του αναπτύσσει φιλική σχέση με την κόρη της.


Πανέμορφο anime steampunk , σε μια ιστορία με ανατροπές που δεν μπόρεσα να μαντέψω. Δίνει μια διαφορετική νότα στην ανθολογία. Μου άρεσε πολύ. 
o Ken Liu δήλωσε ότι όταν την έγραφε ήθελε να παίξει με τα genres. Να ξεκινήσει μια ιστορία από fantasy και να καταλήξει σε steampunk.
Η αρχική ιστορία, που δημοσιεύτηκε το 2012 εδώ
 

[imdb=tt9561862]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9.  The dump (11')

Σκηνοθεσία: Javier Recio Gracia
Συγγραφέας:Joe R. Lansdale   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Able & Baker
 

DUMP.jpg

 

 

O "Ασχημος Dave" ζει στη χωματερή και δε σκοπεύει ν' αφήσει κανέναν να του κάνει έξωση. 


Η ιστορία πρωτοδημοσιέυτηκε το 1984 κι η αλήθεια είναι ότι δείχνει τα χρόνια της. Δεν πειράζει όμως, καλογέρασε :D
Το σενάριο είναι αρκετά  προβλέψιμο. Έχει όμως αλητεία, καλτίλα και χιουμοριστικά στοιχεία που την κάνουν να επιβιώνει στο σύνολο της ανθολογίας μια χαρά. 

 

 

10. Shape-shifters (16')
Σκηνοθεσία:  Gabriele Pennacchioli

Συγγραφέας:Marko Kloos   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Blur Studio

SHAPESHIFTERS.jpg

Δυο πεζοναύτες λυκάνθρωποι στο Αφγανιστάν αντιμετωπίζουν μια απειλή του είδους τους.


Ίσως το πιο μέτριο επεισόδιο.  Δεν είναι ότι δεν είχε δυνατότητες. Είναι που δεν τις αξιοποίησε. Θίγονται θέματα, αλλά πολύ επιδερμικά. Η ύπαρξη σούπερ στρατιωτών στον αμερικάνικο στρατό και μάλιστα λυκανθρώπων, ο ρατσισμός που δέχονται λόγω φόβου/διαφορετικότητας, το  αν είναι πιο κτηνώδεις οι άνθρωποι ή τα κτήνη σε ένα πόλεμο. 

Δε μου κανε  όμως αίσθηση. Έχω διαβάσει πιο πειστικές αντίστοιχες ιστορίες στο Τρουένο.

Αν κάτι θα μου μείνει απ' αυτήν είναι η μάχη των λυκανθρώπων, που ήταν όντως εντυπωσιακή. 

 

 

11. Helping Hand (10') 

Σκηνοθεσία:  Jon Yeo

Συγγραφέας: Claudine Griggs   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Axis Studios

 

MV5BN2VkYTczMjYtZjg0MC00OGJhLWFmNzUtMDljMzNiZWZmY2M2XkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Μια αστροναύτης βρίσκεται σε θανάσιμο κίνδυνο μετά από ατύχημα. 

 

Πολύ έντονη, κλειστοφοβική ταινία. Πραγματικά αγωνιούσα για την έκβασή της μέχρι το τέλος.  Μου θύμισε Gravity. Από τις αγαπημένες μου. 

Μπορείτε να βρείτε την πρωτότυπη ιστορία  που δημοσιεύτηκε το 2015 εδώ

 

 

12.  Fish Night (10') 

Σκηνοθεσία: Damian Nenow
Συγγραφέας:Joe R. Lansdale   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Platige Image Studio

 

MV5BZmE5MzU5NjctYmQzYy00YzI5LWE0NjItYTBhZTFlNTNiMmI5XkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Δύο πωλητές ξεμένουν στην έρημο, καθώς τους χάλασε το αμάξι. Εκεί θα ρθουν αντιμέτωποι με το μακρινό παρελθόν.

 

Δεύτερη ιστορία  του Lanslade στην ανθολογία , σε πολύ διαφορετικό ύφος από το The Dump.  Η πρώτη ήταν κάφρικη, η δεύτερη είναι ποιητική . 

Αυτό οφείλεται και στο πολύ ατμοσφαιρικό 2D κινούμενο σχέδιο που  ταιριάζει γάντι.

Την πρωτότυπη ιστορία μπορείτε να τη βρείτε εδώ

 

 

13. Lucky 13  ( 15')

Σκηνοθεσία:  Jerome Chen

Συγγραφέας:Marko Kloos   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Sony Pictures Imageworks

 

LUCKY13.jpg

 

To  "άτυχο" μαχητικό  αεροσκάφος 13,  μεταρέπεται σε "τυχερό"  στα χέρια  της πιλότου Samira Wiley.

 

Είναι η δεύτερη ταινία που βασίζεται σε ιστορία του Marko Kloos (η πρώτη ήταν το shape -shifters ) κι ανήκει κι αυτή στο είδος military scfi. 

δεν είμαι εξοικειωμένη με το genre,  αυτή η ταινία όμως μου άρεσε περισσότερο από την προηγούμενη.  Η σχέση ανθρώπου μηχανής κι η "προσωπικότητα" που αναπτύσσει το αεροσκάφος, είναι πολύ καλά αποδομένα.  Το cgi είναι επίσης εξαιρετικό. 

 

14. Zima Blue (10')

Σκηνοθεσία:  Robert Valley

Συγγραφέας:Alastair Reynolds   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Passion Animation Studios

 

ZIMA BLUE.jpg

 

Ο καλλιτέχνης Zima μιλάει πρώτη φορά για το παρελθόν του, προτού αποκαλύψει στο κοινό το τελευταίο του έργο.


Απλά υπέροχη. Η πιο αγαπημένη μου ταινία από την ανθολογία.  Μέσα σε 10 λεπτά θίγει με φοβερή διεισδυτικότητα θέματα όπως η ελευθερία, η απλότητα, τί είναι ανθρώπινο και τι όχι, το νόημα της τέχνης, το νόημα της ζωής.  Πραγματικά ανατρίχιασα στα τελευταία λεπτά.  Δεν το θεωρώ τυχαίο, που ο Alastair Raynolds  έδωσε τη μαγιά για δυο από τις καλύτερες ταινίες της ανθολογίας, αυτήν και το Beyond the Aquila Rift. Kαι οι δυο αυτές ιστορίες του κυκλοφορούν στο βιβλίο Zima blue and other stories (2006) και σκοπεύω να το αποκτήσω . Το στυλιζαρισμένο 2D  animation  δίνει ακόμα πιο έντονο χαρακτήρα και συναίσθημα στο τελικό αποτέλεσμα.  Θα προτιμούσα να ήταν αυτή η τελευταία ταινία της ανθολογίας.

 

15. Blind spot ( 9')

Σκηνοθεσία - Σενάριο: Vitaliy Shushko

Elena Volk

 

MV5BNjRlY2UzNTEtYmQ3OC00M2JmLWE2M2ItNmFkZWU4ZmRlZGZhXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Μια συμμορία cuborgs επιχειρούν να ληστέψουν ένα κονβόυ.

 

Διασκεδαστική περιπετειούλα με cyborgs,  η ταινία που μου άρεσε λιγότερο.  Μαζί με το The witness είναι οι δυο ταινίες που δε βασίτηκαν σε προϋπάρχον υλικό.  Χωρίς να είναι κακή, τη θεωρώ υποδεέστερη και σε σενάριο και σε animation. Θεωρώ ότι η βασική συνεισφορά της είναι στην ποικιλία.

 

 

 

16.  Ice Age ( 11') 

Σκηνοθεσία:  Tim Miller

Συγγραφέας:Michael Swanwick   Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Digic Pictures / Blur Studio / Atomic Fiction


ICE AGE.jpg

 

Ένα ζευγάρι βρίσκει έναν χαμένο πολιτισμό στην κατάψυξη του ψυγείου του. 

 

Ένα σενάριο φόρος τιμής  στο επεισόδιο του Twilight Zone "Little People" (1962), που έχει διασκευαστεί και από τους Simpsons στο πρώτο επεισόδιο της τέταρτης σεζόν, αν δεν κάνω λάθος και αλλού.

Είναι  η μόνη ταινία που παίζουν αληθινοί ηθοποιοί,  οι Mary Elizabeth Winstead, & Topher Grace μαζί με animation.  Το αποτέλεσμα είναι τεχνικά καλό, αλλά από κει και πέρα δεν είχε να μου πει κάτι περισσότερο απ' ότι μου χουν ήδη πεί οι "πρόγονοί" της.   Ίσως να περίμενα και κάτι καλύτερο από τον Tim Miller :P

 

 

17. Alternate Histories (8')

Σκηνοθεσία:  Victor Maldonado & Alfredo Torres

Συγγραφέας:John Scalzi  Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Sun Creature Studio

 

MV5BZjdkNjM5ZjQtYjJhOC00MzZhLTgwNjctM2MyMDU5Yzk1ZDdjXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNjAwMTk@._V1_.jpg

 

Πώς θα ήταν ο κόσμος αν ο Χίτλερ είχε πεθάνει νωρίς.

 

Άλλη μια   ταινία του Scalzi,  με σουρρεαλιστικό χιούμορ, που μου άρεσε περισσότερο από το γιαούρτι που κατέκτησε τον κόσμο και λιγότερο από τα τρία ρομπότ. 

Το  καροτυνίστικο σχέδιο το βρήκα πετυχημένο.  Την ιστορία του Scalzi μπορείτε να τη βρείτε εδώ

(Υπάρχει και  επεισόδιο Twilight Zone  με σχετική υπόθεση :P )

 

 

18. The Secret War (16')

Σκηνοθεσία:  István Zorkóczy

Συγγραφέας:David W. Amendola  Διασκευή σεναρίου: Philip Gelatt

Digic Pictures

 

MV5BNjZjN2UzYzYtYmQ1Ni00ZjQzLTg3MjktZGYxZTAxMTE5YjRmXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4NjY5OTQ@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Μια ομάδα στρατιωτών του Κόκκινου Στρατού  πολεμά τέρατα στα δάση της Σιβηρίας. 

 

Εξαιρετικό cgi animation, μέτρια ιστορία.  Έχουμε διαβάσει πολλές παρόμοιες, με πρωταγωνιστές κάθε είδους.

Θα μείνω στο αισθητικό κομμάτι που ήταν εντυπωσιακό. 

 

 

 

 

 

για το τέλος μια συνέντευξη του Tim Miller για τη σειρά :)

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετική παρουσίαση :respect: για μια εξαιρετική σειρά. :cool: 

 

Δεν τα βρήκα όλα τα επεισόδια εξαιρετικά. Νομίζω πως βρήκα ελάχιστα εξαιρετικά και τα περισσότερα οκ. Ως σύνολο όμως καταβροχθίστηκαν. Μεγάλη ποικιλία τόσο στο στυλ των ιστοριών όσο και στο στυλ στο οποίο έγινε το κάθε κινούμενο. Ως εκ τούτου δεν προλάβαινες να βαρεθείς :) Οπότε εθεάθησαν όλα μαζί σε 2 απανωτές δόσεις. Μπαμ μπαμ. Και περάσαμε σούπερ. 

 

Οι ιστορίες είναι ενήλικες :) Δεν είναι για μικρά παιδιά. Τόσο σε επίπεδο σεξ (αν και κυρίως φλερτάρει μαζί του), όσο και σε επίπεδο gore (κάποια παραέχουν και εγώ έβριζα αφού δεν το ήθελα :)

 

8/10. Που σπανίως δίνω με τη μια τέτοια βαθμολογία :) Αλλά ως σύνολο το αξίζει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο για την ωραία παρουσίαση Λένα... υποδειγματική :cool:

 

Η σειρά τα σπάει και νομίζω θα δώσει ώθηση στο ενήλικο animation. Προσωπικά δεν με τρελαίνει το τόσο αληθοφανές  CGI τόσο κυρίως γιατί θέλω να δω "κινούμενο σχέδιο" και όχι "ανθρώπους".

 

Ξεχωρίζω και γω το Zima Blue, το yogurt, το  Alternate Histories, το three robots, το Good Hunting και φυσικά το Witness.


Το ice age νομίζω πως είναι το περισσότερο αδύναμο για τα γούστα μου.

 

Γενικά θα βρείτε πολλές αναφορές σε κλασικά και όχι έργα (π.χ. bladerunner, ghost in the shell) και διάφορα Easter eggs σε πολλές από τις ταινιούλες και στην ιστορία αλλά και στο visual.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ευχαριστούμε Λένα !

Θα το δω άμεσα! :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επειδή η ώρα είναι περασμένη και τα μάτια κλείνουν :sleep3:  καβατζάρω post για μελλοντική χρήση. :D

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το τελείωσα και εγώ προ ολίγου. :respect: για την παρουσίαση κάθε επεισοδίου και για τα links στις πρωτότυπες ιστορίες. Ποικιλία και στο ύφος των ιστοριών, και του animation. Το καλό είναι ότι ακόμα και προβλέψιμα ή/και χιλιοπαιγμένα σενάρια δεν προλαβαίνουν να κουράσουν λόγω μικρής διάρκειας. Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιο που να πω ότι δεν μου άρεσε, απλά κάποια (π.χ. τα Blind Spot, Ice Age, Shape-shifters για μένα) ήταν πιο αδύναμα σεναριακά. Ξεχωρίζω Zima Blue για την ιστορία, The Secret War για animation και ατμόσφαιρα και Helping Hand.

Ελπίζω να καθιερωθεί και να έχουμε και άλλα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εξαιρετική σειρά και πραγματικά βγάζω το καπέλο στο Netflix που έδωσε το πράσινο φως για κάτι τόσο πειραματικό. Αφού η Kabuki μπήκε στον κόπο να γράψει για κάθε επεισόδιο ξεχωριστά, ας το κάνω κι εγώ:

Spoiler
  • Sonnie's Edge: ξεκινάει αδιάφορα για τα δικά μου δεδομένα, αλλά το διπλό plot twist το ανεβάζει επίπεδο. Το CGI είναι σαφώς πολύ καλό, αλλά μου θύμισε αρκετά video game και αυτό με χάλασε κάπως
  • Three Robots: ξεκαρδιστικό, από τα πιο αγαπημένα μου :P 
  • The Witness: κι εμένα αυτό το επεισόδιο είναι το αγαπημένο μου εικαστικά και ίσως το κορυφαίο απ' όλη τη σειρά
  • Suits: ωραία ιδέα και ωραία εκτέλεση, διασκεδαστικότατο
  • Sucker of Souls: το animation μου άρεσε, σαν σενάριο απλά ΟΚ
  • When the Yogurt took over: Ohio :lol: 
  • Beyond the Aquila Rift: δεν με τρέλανε, αλλά σίγουρα είναι από τα πιο άρτια επεισόδια
  • Good Hunting: αρχικά με χάλασε γιατί νόμιζα ότι πετάξανε ένα καθαρό fantasy, αλλά η εξέλιξή του μου άρεσε πολύ. Όπως επίσης και το animation
  • The Dump: απλά διασκεδαστικό
  • Shape-Shifters: κυρίως μου έμεινε η εντυπωσιακότατη μάχη των λυκανθρώπων
  • Helping Hand: δυνατό, κλειστοφοβικό, ανατριχιαστικό :up:
  • Fish Night: αρκετά καλό animation και ωραία ιδέα, αλλά νομίζω ότι δεν αναπτύχθηκε όπως θα μπορούσε
  • Lucky 13: μου άρεσε η ιδέα της προσωπικότητας των αεροσκαφών και η σκηνοθεσία, αλλά δεν έκοψα και φλέβα :P 
  • Zima Blue: καταπληκτικό σε κάθε επίπεδο. Ένα από τα 3 αγαπημένα μου
  • Blind Spot: σίγουρα όχι ιδιαίτερα πρωτότυπο, αλλά το βρήκα πολύ διασκεδαστικό
  • Ice Age: για εμένα η πιο αδύναμη στιγμή. Καλή ιδέα, αλλά κακή εκτέλεση
  • Alternate Histories: κι εδώ γέλασα δυνατά, πάσαρε ωραία το κουφό χιούμορ
  • The Secret War: για μένα, αυτό ήταν το καλύτερο CGi. Και παρότι η ιστορία δεν είναι ουάου, το είδα πολύ ευχάριστα και το θεωρώ ανώτερο από τα παρόμοια Shape-Shifters και Lucky 13

 

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να προσάψω στη σειρά εν γένει, είναι ότι η αλληλουχία των επεισοδίων δεν είναι και η καλύτερη δυνατή. Κατά τ' άλλα γούσταρα φουλ και μακάρι να δούμε και συνέχεια :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εθιστική σειρά αλλά όπως μαλλον όλοι συμφωνούμε άνιση. Και πάλι όμως έχει την αξία της, για να δούμε και αλλες τετοιες σειρες και animation απο το netflix και οχι μονο. Τα επεισοδια ειναι πολυ μικρα και πολυ λιγα για να προσπαθησει καποιος να δει μονο "τα καλυτερα", αν και από οτι βλεπω οι περισσοτεροι συμφωνούμε  στο ποια ήταν αυτα και δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση.. Στα γρηγορα

 

  • Spoiler

     

    • Sonnie's Edge: Το CGI  μου θύμισε αρκετά video game και αυτό με χάλασε σε σημειο να μη δωσω βαση στην οχι και τοσο κακη ιστορια
    • Three Robots: μαλλον το αγαπημενο μου, μου αρεσε παρα πολυ το χιουμοριστικο φιλινγκ που εβγαζε
    • The Witness: φοβερη ιδεα και απο τα επεισοδια που μεχρι στιγμης εχω συζητησει περισσοτερο απο ολα ως προς το τι εγινε κλπ
    • Suits: μου θυμισε tower defence παιχνιδακι που θα επαιζα στο miniclip για καποιο λογο. Νομιζω στην τελευται σκηνη αφαιρεθηκα και ειπα δυνατα "έεεεεεελα ρε φίλε,πλακα κανεις" Ωραιο,δεν το περιμενα!
    • Sucker of Souls: μεχ
    • When the Yogurt took over: Παρα πολυ "γλυκουλι"-διασκεδαστικουλι, ο,τι και το 3 robots απλα 2-3 σκαλια πιο κατω 
    • Beyond the Aquila Rift: πολυ ωραιο αλλα ισχυoυν λιγο πολυ τα ιδια για το cgi
    • Good Hunting: Φοβερο. Κατι απο nausica (και steampunk γενικα) κατι απο μιγιαζακι,δεν μπορω να το προσδιορισω ακριβως αλλα μου αρεσε πολυ, το πειραμα πετυχε!
    • The Dump:μεχ
    • Shape-Shifters: θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο, νομιζω απο τις περιπτωσεις μη αξιοποιησης του potential
    • Helping Hand: κλειστοφοβικό, σε βαζει μεσα σε λιγα λεπτα να αγχωνεσαι για εναν χαρακτηρα, λιγα λεπτα μετα απο μια μαχη λυκανθρωπων. Ωραιο!
    • Fish Night: το ξεχασα ηδη,οποτε υποθετω μεχ
    • Lucky 13: αλλη μια καλη ιδεα που δεν υποστηριχθηκε οπως επρεπε για να βγει ωραιο αποτελεσμα
    • Zima Blue: ΦΟβερη ιστορια ,το animation μου αρεσε στον Ζιμα αλλα οχι στους αλλους ανθρωπους. Το τελος ηταν πολυ δυνατο και ειχε χτιστει τελεια η ταινια για να αντιδρασεις καταλληλα.Σιγουρα στο τοπ 3
    • Blind Spot: μεχ
    • Ice Age: Δεν ειναι κακο αλλα εχει γινει ηδη καλυτερα. Λενα αν θες προσθεσε και στην αρχικη παρουσιαση και την εκδοχη του south park  :) :lol:
    • Alternate Histories: Aπο τα καλυτερα επεισοδια, γρηγορο, αστειο με πολλους τροπους, νομιζω εκει με το καλαμαρι γελασα δυνατα :lol:
    • The Secret War: ψιλο μεχ,ωραια η αισθητικη του σετινγκ κλπ αλλα εχω αρχισει ηδη να το ξεχναω

     

     

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εξαιρετικό εγχείρημα. Μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια πράγματα εκεί έξω. Το The Martyr ίσως είναι το μόνο που δεν μου άρεσε, αλλά όλα έχουν κάτι να λατρέψεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πριν από 1 ώρα, falconara90 είπε:

Εξαιρετικό εγχείρημα. Μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια πράγματα εκεί έξω. Το The Martyr ίσως είναι το μόνο που δεν μου άρεσε, αλλά όλα έχουν κάτι να λατρέψεις.

 

Όταν λες Martyr, εννοείς το Witness; :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αυτό, ναι. Φαντάσου, ούτε το όνομα δεν θυμάμαι σωστά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

LOVE, DEATH & ROBOTS: MAKING OF BY NETFLIX

ενδιαφέροντα βίντεο πάνω στο animation του  LDR

 

LOVE, DEATH & ROBOTS: TIM MILLER (EXECUTIVE PRODUCER) & JEROME DENJEAN (VFX SUPERVISOR) – BLUR STUDIO

 

 

 

(στο τέλος ο Tim Miller λέει κι ότι μπορεί να υπάρξουν σύντομα καλά νέα για τυς φανς του goon που προς το παρον έχει παγωσει :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  33258
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

Εξαιρετική παρουσίαση :clap2:

 

Θα έλεγα ότι η σειρά είναι από τις καλύτερες του Netflix μερικά επεισοδια μου φάνηκαν πολύ τρύπια (The dump, The Blind Spot, Alternative Histories) ενώ άλλα ήταν άπλα απίστευτα (The Secret War ,Zima Blue, Shape Shifters, Beyond The Aquila Rift, Good Hunting, Sonnie's Edge) που θα μπορούσαν άνετα να σηκώσουν την δικιά τους σειρά  .

Κάτι όμως που δε μου άρεσε ήταν η έλλειψη πραγματικά καλών 2D επεισοδίων ,και ότι μερικές φόρες το 3D animation ήταν τόσο ρεαλιστικό που δε ξέρω αν θα είχε διαφορά αν ήταν άπλα ηθοποιοί ,και το βλέπω σαν αρνητικό γιατί με αυτόν το απίστευτο ρεαλισμό το επεισόδιο δεν έχει χαρακτήρα.

 

Επεξεργασία από pankotr
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to LOVE, DEATH + ROBOTS [ Έρωτας, Θάνατος + Ρομπότ ] (2019- )
  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διέρρευσε το τρέηλερ του 2. Υπήρχε στο youtube αλλά το κατέβασαν. Επί του παρόντος υπάρχει στο ρεδδιτ.

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μεγάλη κοιλιά κάνει η σειρά στη δεύτερη σεζόν. Λίγα τα ενδιαφέροντα επεισόδια.... Αυτό με τον πάγο το καλύτερο, άντε και τα χορτάρια, αλλά γενικά οι καλές ιδέες ελάχιστες..............

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με αφορμή την τρίτη σεζόν, τέλειωσα και την δεύτερη, είδα και την τρίτη. Εντέλει η δεύτερη δεν ήταν τόσο κακή όσο φαινόταν από τα γενικά σχόλια. Φαινόταν κακή σε σχέση με την πρώτη. Συνολικά δεν πέρασα άσχημα με εκείνη. Αντίστοιχα η τρίτη δεν ήταν τόσο καλή όσο φαινόταν από τα γενικά σχόλια :) Μάλλον φαίνοταν θεϊκή σε σχέση με την δεύτερη. Δεν χαλάστηκα πάντως, πέρασα πολύ καλά και με τη τρίτη. 

Θα πρέπει να ξαναδώ την πρώτη για να φρεσκάρω τη μνήμη μου. Όλο μαζί μου φέρνει στο νου ετήσιες ανθολογίες σε βιβλίο που περιέχουν τις μικρές ιστορίες που προτάθηκαν κάθε χρονιά για Nebula/Hugo παρέα με μικρές ιστορίες άλλων βραβευμένων δημιουργών προκειμένου να φαίνονται μπαμπάτσικες εκδόσεις. Υλικό που δουλεύει μέσα μου ως hit or miss. Κάποια πολύ του γούστου μου, κάποια όχι. Σίγουρα επηρρεάζομαι σε αυτή τη ματιά από το ότι όλες οι ιστορίες είναι από συγγραφείς sci-fi. Απλώς στις σεζόν 2+3 έχει ονόματα που αναγνωρίζω. 

Πριν από καμιά 10αριά χρόνια είχα δελεαστεί να κάτσω να δω στο youtube διάφορα τέτοια μικρά κινούμενα. Είχα ψάξει για υλικό, είχα αποθηκεύσει καμπόσα, είδα λίγα εντέλει. Όχι ότι δεν μου άρεσαν. Απλώς δεν με ξετρέλλαναν. Εδώ διατίθεμαι να συνεχίσω να τα βλέπω διότι μου έρχονται ως ένα πακέτο επιλογών. Αν υπήρχαν 2-3 τέτοια πακέτα, ίσως να μην έβλεπα και κανένα :) Μου έρχεται ένα, οπότε θα περιμένω με χαρά και την 4η σεζόν :) 

Κάποια επεισοδιάκια της 3ης σεζόν είναι διαμαντάκια. Θα μου μείνει με άνεση το πρότελευταίο, αυτό με τους στρατιώτες που μπαίνουν στη σπηλιά :) (δεν λέω παραπάνω :) )  Συγκλονιστικά γραφικά (να είναι αυτό το μέλλον του κινηματογράφου??? ολοζώντανοι ήταν οι ηθοποιοί, 100% αληθοφανή τα βράχια έξω από τη σπηλιά), εξαιρετικός ρυθμός που σε κρατάει και φυσικά τεράστια η αποκάλυψη :) Δεν σποιλεριάζω, αλλά είναι η καλύτερη απεικόνιση κάποιων ιδεών ενός συγκεκριμένου πασίγνωστου συγγραφέα και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα μνημονεύεται στο μέλλον για αυτό το λόγο :) Το τελευταίο με τους κονκισταδόρες που έχει σχολιαστεί πολύ στο ιντερνετ, δεν με ξετρέλλανε όσο άλλους. Παρακουνιόταν η κάμερα σε κάποιες φάσεις :) Κάργα ψυχεδέλεια όμως. Είπα ότι δεν με ξετρέλλανε, αλλά το ξαναβλέπω με άνεση :) 


Νταξ. Μην αρχίσω "αυτό έτσι, εκείνο γιουβέτσι". Τελειωμό δεν θα έχει... Όλα είχαν εντέλει την χάρη τους και κάτι να πούνε :) Δείτε τα. Δείτε και τη 2η σεζόν αν δεν το έχετε ήδη κάνει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως σταδικά η σειρά έχασε το Love από τον τίτλο της, θα έπρεπε πλέον να λέγεται μόνο Death and Robots. Ναι η τρίτη σεζόν είναι ακόμα χειρότερη από τη δεύτερη. Ακόμα κι έτσι ξεχωρίζει όμως από τους τόνους σκουπίδια του netflix.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.