Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΙΩΝΙΟΣ: Ο ΗΡΩΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!


constantinople

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΙΩΝΙΟΣ: Ο ΗΡΩΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!
Σενάριο/Kείμενα:
Βασίλης Χειλάς
Σχέδιο:
Θάνος Κόλλιας
Σχέδιο εξωφύλλου:
Θάνος Κόλλιας
Εκδοτική:
PHASE PRODUCTIONS Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
21-03-2019
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
36
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISSN:
2653-9888
Ονομαστική τιμή:
2,95€ (1-2), 4,90€ (3)

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55385
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

AIONIOS_0001.jpgAIONIOS_0002.jpg

 

Παράθεση

 

Ο ΗΡΩΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!

Ένας ήρωας από το παρελθόν,

χαμένος για πάνω από 5 δεκαετίες.

Μια τετράδα τολμηρών εξερευνητών

αναζητά τα ίχνη του στην απέραντη Ανταρκτική.

Μια παγκόσμια, θανάσιμη απειλή

στοιχειώνει το Οβάλ Γραφείο.

Ένα τελεσίγραφο έχει παραδοθεί,

μια διορία έχει δοθεί.

Ο Αιώνιος πρέπει να επιστρέψει!

 

 

(τα ανωτέρω από το οπισθόφυλλο)

 

Μεγάλη έκπληξη ένοιωσα κρατώντας στα χέρια μου αυτό το ελληνικό υπερηρωικό τεύχος, 

πίσω από το οποίο βρίσκονται δύο φίλοι μας από τα παλιά,

ο Βασίλης Χειλάς που μετέφραζε τα υπερηρωικά της Μαμούθ και ο Θάνος Κόλλιας,

οι οποίοι είχαν συνεργαστεί στο παρελθόν και στο υπερηρωικό ΥΨΙΛΟΝ.

 

AIONIOS-3.thumb.jpg.6e25f1e4e9d916c61dd3b81715f6b0fe.jpg

 

Η έκδοση είναι με καρφίτσα αλλά πολυτελών προδιαγραφών,

το σκίτσο του Θάνου είναι άπαιχτο όπως πάντα

ενώ το σενάριο δείχνει να έχει επηρεαστεί από το WATCHMEN.

 

AIONIOS-4.thumb.jpg.0a0c9a572d747bdffda065c58709655c.jpg

Ωχ, ωχ... ο Πρόεδρος!

 

Εύχομαι κάθε επιτυχία στη νέα αυτή Ελληνική εκδοτική προσπάθεια,

η οποία πραγματικά το αξίζει! 

:up:

 

Άφησα στο τέλος κάποια... ανέλπιστα νέα:

 

AIONIOS-5.thumb.jpg.42576f83c69ba50ee37cc03c73ee246b.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τον Βασιλεύς των Κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γραφιστική επιμέλεια και αισθητική ανύπαρκτη (σταθερά από αυτές τις "εκδόσεις")

Υπόθεση από τα lidl.

Τουλάχιστο το σχέδιο και ο χρωματισμός αξιοπρεπές έως καλό.

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ήμουν έτοιμος να ποστάρω για να παρουσιάσω το συγκεκριμένο κόμικ, αλλά ευτυχώς με γλύτωσε από τον κόπο ο φίλος @constantinople :beer:

 

Επειδή όμως, όχι μόνο το αγόρασα, αλλά - περιέργως για εμένα - το διάβασα κιόλας :P, ας γράψω και δύο λογάκια, αυτά που θα έγραφα στην παρουσίαση. 

 

Το Βασίλη Χειλά δεν τον γνωρίζω προσωπικά, τον θυμάμαι όμως από τις σελίδες των υπερηρωικών της Μαμούθ και έχω παρακολουθήσει όλες τις εκδοτικές του προσπάθειες (εάν δεν ήταν έτσι, όλοι μας εδώ μέσα θα ήμασταν και σεναριογράφοι :D ). Ξέρω ότι έχει μεγάλη γνώση των κόμικς, κυρίως των αμερικάνικων, οπότε είναι προφανές ότι οι απαιτήσεις βρίσκονται σε κάπως πιο υψηλό επίπεδο, από ότι θα ήταν εάν το σενάριο υπέγραφε ένας πρωτοεμφανιζόμενος. 

 

Δυστυχώς όμως, άλλο το "έχω διαβάσει πολλά κόμικς" και τελείως άλλο το "μπορώ να μετουσιώσω τα διαβάσματά μου σε κάτι πραγματικά πρωτότυπο ή έστω σε κάτι που μπορεί να καλύψει ένα κενό στους αναγνώστες".

Σίγουρα ο σεναριογράφος έχει μελετήσει καλά το μάθημά του και ξέρει ότι δεν πρέπει να κουράζει το σημερινό κοινό με περιττά μπαλονάκια και επεξηγηματικές λεζάντες και τα λοιπά και μπαίνει κατευθείαν στο ψητό. Σχετικά λίγα λόγια, που προωθούν τη δράση όσο χρειάζεται, χωρίς περιττές φλυαρίες.

Από την άλλη όμως. ξεκινά μια ιστορία με ένα μυστήριο το οποίο δεν μπορεί να εξελιχθεί μέσα στις λίγες σελίδες του τεύχους και με άφησε με την απορία "μα τι γίνεται επιτέλους εδώ;" και γενικά εκεί που περίμενα έναν κατακλυσμό, αρκέστηκα σε ένα απλό μπουγέλωμα. :) Δυστυχώς, η ανύπαρκτη ψυχολογική εμβάθυνση στους χαρακτήρες (δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω "ήρωες" δεν βελτιώνει καθόλου την κατάσταση. Εντάξει, σίγουρα είναι καλοδεχούμενη (για κάποιους από εμάς) η καρικατούρα του Τραμπ), αλλά δεν αρκεί για να στηρίξει ένα τεύχος. Ο σεναριογράφος σίγουρα έχει υπόψη του ότι για αυτούς (και για άλλους λόγους) οι αμερικάνικες εκδοτικές επιλέγουν να ξεκινούν τις περισσότερες σειρές με ένα διπλό τεύχος, έτσι ώστε να μπορέσει να αναπνεύσει η ιστορία, αλλά και να υπάρξει το κατάλληλο ψυχολογικό και όχι μόνο υπόβαθρο για τους ήρωες. Επιπλέον, στις ΗΠΑ οι αναγνώστες δεν χρειάζεται να περιμένουν 3 ή 4 μήνες, για να διαβάσουν τη συνέχεια, όπως πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να κάνουμε εμείς. Κατανοώ απόλυτα τις πρακτικές δυσκολίες, όπως επίσης (υποθέτω ότι) κατανοώ το μεγάλο οικονομικό ρίσκο, που έχει αναλάβει ο εκδότης, αλλά κάποια πράγματα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και από τη στιγμή που ο Βασίλης Χειλάς φαίνεται να έχει φιλοδοξίες (και πολύ καλά κάνει), πρέπει να κριθεί και πιο αυστηρά. Ελπίζω τα επόμενα τεύχη να με διαψεύσουν πανηγυρικά και να μπορέσουμε να απολαύσουμε μια ιστορία με πραγματικούς χαρακτήρες (στα πλαίσια των φανταστικών κόμικς, πάντα) και μια ενδιαφέρουσα υπόθεση. :beer:

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον constantinople, ότι η υπόθεση φαίνεται να έχει επιρροές από Watchmen, και θα πρόσθετα και μια δόση Irredeemable, κάτι αναμφίβολα θετικό (οι δημιουργικές προσλήψεις είναι πάντα καλοδεχούμενες)

Για το σχέδιο του Κόλλια τώρα: είναι σίγουρα ικανός σχεδιαστής και βρίσκεται στο στοιχείο του με τέτοια σενάρια. Πιστεύω ότι βελτιωθεί πολύ από τις ηρωικές (εντός ή εκτός εισαγωγικών) ημέρες του Ύψιλον. ακόμα κι έτσι όμως χρειάζεται δουλειά, για να φτάσει στα επίπεδα που πρέπει. Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να γνωρίζω, εάν δούλεψε με συγκεκριμένο storyboard και κατευθυντήριες οδηγίες ή εάν το στήσιμο των εικόνων είναι αποκλειστικά δική του επιλογή, σε κάθε περίπτωση όμως υπάρχουν, κατά τη γνώμη μου πάντα, κάποια καρέ, τα οποία δεν προωθούν καθόλου τη δράση και θα μπορούσαν να λείπουν. Και γενικότερα, θεωρώ ότι ακολουθεί υπερβολικά τη σχεδιαστική πεπατημένη και θα μπορούσε το στήσιμο των καρέ να ήταν πιο τολμηρό. Εν πάση περιπτώσει, ίσως θα ήταν καλύτερα να μη γκρινιάζω τόσο πολύ για μια γενικά αξιοπρεπή δουλειά. :beer:

 

Όλα αυτά τα γράφω από ενδιαφέρον και με όλη την καλή διάθεση, όχι επειδή δεν υπολογίζω τον κόπο και το ταλέντο των δημιουργών , αλλά ακριβώς επειδή τους σέβομαι και εκτιμώ την προσπάθειά τους.

 

Θα ήθελα να προσθέσω, συμφωνώντας ξανά με τον constantinople, ότι η έκδοση είναι αξιοζήλευτη και πολύ υψηλής ποιότητας με πολύ ζωντανά χρώματα και πολυτελές χαρτί. Γενικά, οι εκδόσεις της Phase Productions κυμαίνονται σε ασυνήθιστα υψηλά στάνταρ για αμιγώς ελληνικές εκδόσεις και αυτό μόνο ευχαρίστηση μου δημιουργεί.

 

Κλείνω μα την εξής παρατήρηση, που ισχύει γενικά. Είναι πολύ ευχάριστο να κυκλοφορούν κόμικς, ακόμα κι αν έχουν ψεγάδια, από το να μην κυκλοφορούν καθόλου. Είναι ασύγκριτα καλύτερο  να κυκλοφορούν κόμικς στα περίπτερα, ακόμα κι αν δεν είναι αυτό που προτιμούμε, από το να είναι άδεια τα περίπτερα. Και είναι απείρως καλύτερο  να κυκλοφορούν ελληνικά κόμικς στα περίπτερα - εκεί που οι νέοι μπορούν να τα αγοράσουν σε σχετικά χαμηλή τιμή και έτσι να μυηθούν στον κόσμο των κόμικς-  ακόμα κι αν θα τα θέλαμε καλύτερα ή με περισσότερες σελίδες, από το να μην υπάρχει καθόλου ελληνική σκηνή.

 

Ξέρετε το αστείο σχετικά με τις αναλύσεις ποιημάτων, οι οποίες είναι πολύ μεγαλύτερες από το ίδιο το ποίημα. Ε, λοιπόν, συχγαρητήρια σε όσους μπόρεσαν να διαβάσουν όλο αυτό το παραλήρημα, γιατί μάλλον περιέχει περισσότερες λέξεις από το ίδιο το κόμικ  :lol:. Φυσικά, αυτό είναι αποκλειστικά δική μου υπαιτιότητα:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   107
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Helloooo και από εμένα! Ως "υπεύθυνη επικοινωνίας και προώθησης" :D της Phase Productions, θα ήθελα αρχικά να πω ένα τεράστιο μπράβο στον σεναριογράφο (Β.Χ) και στον καλλιτεχνη (Θ.Κ) που χωρίς να γνωρίζουν από πριν ποια θα είναι η γνώμη του κοινού για το έργο τους (πώς θα γινόταν εξάλλου :thinking:) βγηκαν στα περιπτερα, εκτέθηκαν σε τόσο κοσμο (προσωπικά δεν ξερω αν θα το εκανα). Νομιζω πως ήρθε ο καιρός τα ελληνικά comics (σε γενικότερο πλαίσιο) να τα βλέπουμε στα περίπτερα, ωστε εμεις οι κοινοί θνητοί (ναι ναι, βαζω και εμενα μεσα :P) να έχουμε αμεσότερη προσβαση στον κόσμο της 9ης τεχνης!! Θα ήθελα να συμπληρώσω, πως όντως θα ήταν καλύτερο να έβγαιναν 2 τευχη παρεα για αρχη (και για ποικιλους λογους), όμως (εσείς το γνωρίζετε καλυτερα απο εμενα αυτο) ο κόπος του καλλιτέχνη θα ήταν τεράστιος, χωρις να γνωριζουμε το τελικό αποτέλεσμα. Επιπλέον, στοχος της Phase Productions, είναι η τρίμηνιαια εκδοση  να γίνει διμηνιαία (σσσσσσσ δεν το ακουσατε απο εμενα :notalk:). Τελος, θα ήθελα να ευχαριστήσω τοσο για τα θετικά σχόλια που ειπώθηκαν εδω (και σε αλλους διαδικτυακούς χωρους), όσο για τ' αρνητικα, γιατι χωρις αυτα, πώς θα βελτιωθουμε ορε??

 

Merci beaucoup!! (Και σορρυ για το σεντονι!!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, leonidio said:

 

 

Κλείνω μα την εξής παρατήρηση, που ισχύει γενικά. Είναι πολύ ευχάριστο να κυκλοφορούν κόμικς, ακόμα κι αν έχουν ψεγάδια, από το να μην κυκλοφορούν καθόλου. Είναι ασύγκριτα καλύτερο  να κυκλοφορούν κόμικς στα περίπτερα, ακόμα κι αν δεν είναι αυτό που προτιμούμε, από το να είναι άδεια τα περίπτερα. Και είναι απείρως καλύτερο  να κυκλοφορούν ελληνικά κόμικς στα περίπτερα - εκεί που οι νέοι μπορούν να τα αγοράσουν σε σχετικά χαμηλή τιμή και έτσι να μυηθούν στον κόσμο των κόμικς-  ακόμα κι αν θα τα θέλαμε καλύτερα ή με περισσότερες σελίδες, από το να μην υπάρχει καθόλου ελληνική σκηνή.

 

Η παρατήρησή σου, ίσως ισχύει γενικά αλλά ειδικά εδώ δεν ισχύει. Για να το μεταφέρω σε κάτι περισσότερο απτό, είναι σα να λες ότι οι βιντεοταινίες του 80 βοήθησαν τον Λάνθημο και τον Ελληνικό κινηματογράφο.

 

Spoiler

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι καλό παράδειγμα γιατί ο Τσάκωνας βλέπεται ευχάριστα τουλάχιστον.

 

edit

Δεν θέλω να αδικώ κανέναν, θα προσπαθήσω να το βρω και να το διαβάσω και μετά να πω περισσότερα.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  64
  • Reputation:   436
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλησπέρα, 

Μόλις διάβασα το πρώτο τεύχος του Αιώνιου, από την αρχή ανοίγονται πολλά ερωτήματα, για το που είμαστε ποιος είναι ο Αιώνιος και οι κεντρικοί χαρακτήρες της ιστορίας. Η πρώτη σκηνή έχει πολυ δυνατό paste χρονικά και αναπνέει στις σελίδες, ένα ίσως αδύναμο σημείο είναι πως δεν έχουμε έστω ένα μικρό στοιχείο για τα κίνητρα του ήρωα,  θα ήταν καλό μέσο ενός μικρού εσωτερικού μονόλογου από τον Αιώνιο, να εξηγηθούν σε κάποιο βαθμό τα κηνιτρα των πράξεων του, αν όχι απόλυτα προφανος πρέπει να χτυζετε σασπένς. Τα δυνατά σημεία της αφήγησης βρησκονται στο μέσο της ιστορίας όπου οι επιστήμονες τις αποστολής έχουν μια συζήτηση πάνω στην αποστολή τους, εκεί χτυζετε περισσότερο ο κόσμος του Αιώνιου κατά την γνώμη μου, σαν αναγνώστης έχεις περισσότερες πληροφορίες και βρίσκεσαι να διαφωνής με τον γερό επιστημώνα, αλλά από την άλλη θες να διαβάσεις την διαφωνία του για τον θαμμένο μύθο στο χιόνι και την ματαιότητα της αποστολής, ακόμη και αν κάνει λάθος! εκεί βρίσκω τον Χειλα που ξέρω να παίζει με αφηγηματικά τρικ όπως ξέρει να κάνει καλά. Η παρωδία του προέδρου  δούλεψε για αρχή, είναι γκαφατζής δίνει comic relief αλλά εάν δεν του δοθεί ένας πρωσοπικος σκοπός, ίσως ένα μικρό origin η μία αντίθεση στον χαρακτήρα του σύντομα, θα φανεί αποκομμένος από την ιστορία εύκολα. Η τελευταία σκηνή δράσης είναι πραγματικά εκπληκτική και ο Θάνος σκηνοθετεί την όλη δράση, με καλό σωστό old school υπερηρωικο στυλ και το old school το βάζω για πολύ καλό!!! θυμίζει Burns και Perez η δράση και αυτό δεν γίνετε να μην σε πωρωσει, επίσης είναι κάτι που έχει ξεχαστεί ενώ λειτουργεί ακόμα 100% περιμένω να ξαναεπιστρεψω στις σελίδες του επόμενου και να ξαναδώ μια τόσο καλή μάχη. Όμως αυτό που περιμένω περισσότερο είναι δυνατά origin stories, ξεκάθαρα κίνητρα για όλους τους ήρωες (πράγματα που δύσκολα χωράνε σε ένα πρώτο τεύχος, ειδικά όταν οι ήρωες είναι τόσοι πολοι) . Όπως σε μια γρήγορη μικρού μήκους δεν μπορείς να δεις κάτι παραπάνω από ένα δύο περιστατικά, έτσι και το τεύχος #1 δεν μπορείς να το κρίνεις σαν ολόκληρο mini Series η και ongoing.

Πιστεύω ότι από τα επόμενα τευχοι θα αλλάξουν πολλά, οι δημιουργοι εχουν την γνώση και τους αναγνώστες δίπλα τους να τους βοηθήσουν, είναι ευχάριστη συνήθεια να αγοράζεις από το περίπτερο της γειτονιάς, μια ελληνική υπερηρωικη σειρά και αν τώρα βγαίνει κάθε τρίμηνο αν βοηθήσουμε το δίμηνο δεν είναι μακριά. Μεγαλώσαμε με τα κόμικ στα περίπτερα, όσο μπορούμε είναι ωραίο να υποστηρίζουμε όλες της κίνησης που γίνονται από όλους τους δημιουργούς. Ας μην χάσουμε την ευκαιρία που μας έρχεται, αν υπάρχει άμεση επικοινωνία των δημιουργών με τους αναγνώστες, όλα θα δέσουν και θα έρθουν κοντά και όλοι θα είναι ικανοποιημένοι. Κάτι τελευταίο, η τελευταία σελίδα έχει δυνατό cliff hanging!!! Αλλά ίσως θα την έβλεπα και ως πρώτη σελίδα!! Μπορεί να άλλαζε το ύφος ποιο γρήγορα στην ιστορία, συνδέει αρκετά καλά το White House με το υπερφυσικό και τον Αιώνιο, απλα μια σκέψη, ευχαριστώ. 

Cheers 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6 ώρες πριν, totally_wired είπε:

Η παρατήρησή σου, ίσως ισχύει γενικά αλλά ειδικά εδώ δεν ισχύει. Για να το μεταφέρω σε κάτι περισσότερο απτό, είναι σα να λες ότι οι βιντεοταινίες του 80 βοήθησαν τον Λάνθημο και τον Ελληνικό κινηματογράφο.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι καλό παράδειγμα γιατί ο Τσάκωνας βλέπεται ευχάριστα τουλάχιστον.

 

 

Ίσως ο Λάνθιμος να υπήρχε χωρίς τις άθλιες ελληνικές βιντεοκασέτες του '80, αν και θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι ο ίδιος ξεκίνησε τη σκηνοθετική του καριέρα με βίντεο κλιπ του Ρουβά και της Βανδή  :). Ο δε Μαυροψαρίδης, ο μοντέρ των ταινιών του, ο οποίος βρέθηκε και υποψήφιος για Όσκαρ φέτος για την Ευνοούμενη, έχει δουλέψει και σε ταινίες, όπως το Σούλα, Έλα Ξανά :) 

Δεν υπαινίσσομαι φυσικά, ότι οι συντελεστές του Αιώνιου θα φτάσουν έως τα Eisner, (αν και θα χαρώ πάρα πολύ εάν συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποια στιγμή στο μέλλον) αλλά ότι όλοι ξεκινάνε από κάπου και περνάνε και από διαδρομές που δεν συνάδουν απαραίτητα με τη γενική τους πορεία :)

Όσο για το εάν βλέπονται ευχάριστα οι ταινίες με τον Τσάκωνα, θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω ορισμένες αμφιβολίες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55385
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

18 hours ago, selloscomics said:

κηνιτρα προφανος  χτυζετε βρησκονται διαφωνής επιστημώνα πρωσοπικος πωρωσει πολοι τευχοι 

 

Φίλε μου πολύ ωραίο το review σου αλλά βάλε ένα spellchecker γιατί με τα ορθογραφικά χαλάει η εικόνα του κειμένου σου!

 

Και cliff hugging είναι "κάνω αγκαλίτσες με τον γκρεμό", cliff hanging θες να πεις!

 

:cheers3:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  64
  • Reputation:   436
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 hours ago, constantinople said:

 

Φίλε μου πολύ ωραίο το review σου αλλά βάλε ένα spellchecker γιατί με τα ορθογραφικά χαλάει η εικόνα του κειμένου σου!

 

Και cliff hugging είναι "κάνω αγκαλίτσες με τον γκρεμό", cliff hanging θες να πεις!

 

:cheers3:

 

Να με κυνιγαει χρόνια, δυσλεξία και αναγραματισμος, δίκιο έχεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55385
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 3/21/2019 at 9:41 PM, totally_wired said:

Γραφιστική επιμέλεια και αισθητική ανύπαρκτη (σταθερά από αυτές τις "εκδόσεις")

Υπόθεση από τα lidl.

Τουλάχιστο το σχέδιο και ο χρωματισμός αξιοπρεπές έως καλό.

 

 

Arrrggghhhhh! Έλεγα να μην το σχολιάσω, αλλά θα το σχολιάσω! 

 

Είναι άδικα τα σχόλια σου φίλε totally_wired κι αυτό επειδή αυτή εδώ η προσπάθεια δεν βγήκε από τους απύθμενους κορβανάδες της Μάρβελ και της DC αλλά είναι μια Ελληνική προσπάθεια και σαν τέτοια πρέπει να την υποδεχτούμε καταρχήν με ζεστασιά και εκτίμηση μόνο και μόνο επειδή κάποιοι από τον Ελληνικό χώρο τόλμησαν να βγουν στο περίπτερο, όταν δεν τολμούν να το κάνουν καταξιωμένοι εκδοτικοί οίκοι (Οξύ) που θα έβγαζαν σειρές με άμεση αναγνωρισιμότητα (Μάρβελ/DC κλπ). 

 

Είναι λοιπόν χαρά να βλέπουμε μια τέτοια προσπάθεια και θέλει χοντρά αρ... κότσια για να το τολμήσει κανείς, κι εμείς τι κάνουμε, αντί να τους ενθαρρύνουμε τους πιάνουμε απ'τη μούρη;

 

Όχι, πρέπει να τους καλωσορίσουμε ακόμη κι αν το πρώτο τεύχος τους δεν περιέχει το "αριστούργημα" και με την εποικοδομητική κριτική μας να τους οδηγήσουμε να γίνουν καλύτεροι, αντί με αφορισμούς να τους λέμε "τι θέλατε και το βγάλατε". 

 

Τουλάχιστον αυτό νοιώθω εγώ ως ελάχιστη υποχρέωσή μου. 

 

:cheers3:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@constantinople 

Με την εμπειρία που υποτίθεται έχει ο Χειλάς το να βγαινει αυτό το  εικαστικά είναι ανεπίτρεπτο.

Υπό αυτές τις συνθήκες είμαι περισσότερο αυστηρός

Εάν εσύ, ο παντουλας, η οποίος αλλος θελει (πχ η σύζυγος του) να τον συγχαίρει δημόσια για αυτό τότε μπορείτε να το κάνετε και να λαμβάνει ο καθένας στο μετρό που του αναλογεί την απορία και την έκπληξη μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  64
  • Reputation:   436
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, totally_wired είπε:

@constantinople 

Με την εμπειρία που υποτίθεται έχει ο Χειλάς το να βγαινει αυτό το  εικαστικά είναι ανεπίτρεπτο.

Υπό αυτές τις συνθήκες είμαι περισσότερο αυστηρός

Εάν εσύ, ο παντουλας, η οποίος αλλος θελει (πχ η σύζυγος του) να τον συγχαίρει δημόσια για αυτό τότε μπορείτε να το κάνετε και να λαμβάνει ο καθένας στο μετρό που του αναλογεί την απορία και την έκπληξη μου

Συγνώμη αλλά θα ήταν καλό να υπαρχή σεβασμος μεταξύ των συνομιλούντων, δεν μπορώ να το πω ποιο ευγενικά αλλά ο τρόπος που γράφεις είναι κάπως λάθος, ο κόπος των σκιτσογραφων και των σεναριογραφων δεν είναι από τα lidl όπως έγραψες πριν, πιστεύω ότι υπάρχει πολιτισμένος τρόπος να γράψει ο καθένας της άποψης του. Δυστυχώς πιστεύω ότι γράφεις με αυτό τον τρόπο, με παρένθεσης και υποτιμητικο και επιθετικό ύφος, γιατί δεν αποσκοπεί η κριτική σου στην ομαλή συζήτηση όπως οι προηγούμενοι σχολιαστές, αλλά στον υποβιβασμό και στην λεκτική σύγκρουση. Μακάρι να κάνω λάθος και να χάνω κάτι από τον γραπτο σου λόγο. 

 

3 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Arrrggghhhhh! Έλεγα να μην το σχολιάσω, αλλά θα το σχολιάσω! 

 

Είναι άδικα τα σχόλια σου φίλε totally_wired κι αυτό επειδή αυτή εδώ η προσπάθεια δεν βγήκε από τους απύθμενους κορβανάδες της Μάρβελ και της DC αλλά είναι μια Ελληνική προσπάθεια και σαν τέτοια πρέπει να την υποδεχτούμε καταρχήν με ζεστασιά και εκτίμηση μόνο και μόνο επειδή κάποιοι από τον Ελληνικό χώρο τόλμησαν να βγουν στο περίπτερο, όταν δεν τολμούν να το κάνουν καταξιωμένοι εκδοτικοί οίκοι (Οξύ) που θα έβγαζαν σειρές με άμεση αναγνωρισιμότητα (Μάρβελ/DC κλπ). 

 

Είναι λοιπόν χαρά να βλέπουμε μια τέτοια προσπάθεια και θέλει χοντρά αρ... κότσια για να το τολμήσει κανείς, κι εμείς τι κάνουμε, αντί να τους ενθαρρύνουμε τους πιάνουμε απ'τη μούρη;

 

Όχι, πρέπει να τους καλωσορίσουμε ακόμη κι αν το πρώτο τεύχος τους δεν περιέχει το "αριστούργημα" και με την εποικοδομητική κριτική μας να τους οδηγήσουμε να γίνουν καλύτεροι, αντί με αφορισμούς να τους λέμε "τι θέλατε και το βγάλατε". 

 

Τουλάχιστον αυτό νοιώθω εγώ ως ελάχιστη υποχρέωσή μου. 

 

:cheers3:

 

Αμήν, γκαντ μπλεσ γιου!! πουν λεν και στο χωριό μου. Big respect and thanks! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   107
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Επισης, θα ηθελα να προσθέσω, πως συγχαρηκα τα κοτσια τους να βγουν στα περίπτερα, και οχι το τελικο αποτελεσμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 21/3/2019 στο 10:23 ΜΜ, leonidio είπε:

Κλείνω μα την εξής παρατήρηση, που ισχύει γενικά. Είναι πολύ ευχάριστο να κυκλοφορούν κόμικς, ακόμα κι αν έχουν ψεγάδια, από το να μην κυκλοφορούν καθόλου. Είναι ασύγκριτα καλύτερο  να κυκλοφορούν κόμικς στα περίπτερα, ακόμα κι αν δεν είναι αυτό που προτιμούμε, από το να είναι άδεια τα περίπτερα. Και είναι απείρως καλύτερο  να κυκλοφορούν ελληνικά κόμικς στα περίπτερα - εκεί που οι νέοι μπορούν να τα αγοράσουν σε σχετικά χαμηλή τιμή και έτσι να μυηθούν στον κόσμο των κόμικς-  ακόμα κι αν θα τα θέλαμε καλύτερα ή με περισσότερες σελίδες, από το να μην υπάρχει καθόλου ελληνική σκηνή.

 

Με κάλυψες απόλυτα! :)

 

Δεν είμαι σε θέση να εκφέρω γνώμη ακόμα, μιας και δεν το έχω πάρει, με την πρωτη ευκαιρία θα το τσιμπήσω. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ξεκινώ με το ότι δεν το έχω πάρει ακόμα, πριν 2-3 μέρες έμαθα την ύπαρξή του :)

Συνεχίζω, λέγοντας στους δημιουργούς, καλό κουράγιο και καλοτάξιδο να είναι :)

 

Μόνο 2 παρατηρήσεις θα ήθελα να κάνω, για τη καλή συνέχεια της συζήτησης :

Η πρώτη είναι να μη δίνετε σημασία σε κριτική από ανθρώπους που ΔΕΝ έχουν διαβάσει το τεύχος. Δεν έχει νόημα, ούτε και λογική. Αν ο totally (ή οποιοσδήποτε) θέλει να βγάλει τα πωθημένα του σε κάτι που δεν το έχει πιάσει στα χέρια του, είναι συνηθισμένο και δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

Η δεύτερη είναι ένα ερώτημα που με τρώει και από τη προηγούμενη προσπάθεια του Βασίλη να βγάλει τεύχος στα περίπτερα.... ΟΛΟΙ παραδέχονται ότι το περίπτερο έχει πεθάνει, εδώ και κάποια χρόνια. Επισήμως πλέον και με βούλα του κράτους, τα περίπτερα κλείνουν το ένα μετά το άλλο, οι εφημερίδες φθείνουν, τα περιοδικά κλείνουν και όλοι παραδέχονται ότι, με τις εταιρείες διανομής που υπάρχουν, δεν συμφέρει να κυκλοφορήσει κάτι στα σημεία πώλησης τύπου....

Δεν είναι θέμα κότσια να κυκλοφορήσεις κάτι στα περίπτερα, είναι θέμα λογικής και αριθμών. Αυτοί που νομίζουν ότι εταιρείες όπως Anubis, Οξύ, Jemma κ.λ.π. που δεν μπαίνουν σε αυτή τη διάθεση πώλησης (ενώ παλιότερα το έκαναν), δεν έχουν τα κότσια να το κάνουν, είναι κοντόφθαλμοι και δεν γνωρίζουν την ουσία.

Γιατί λοιπόν η Phase Productions έκανε αυτό το οικονομικό ρίσκο; Πήγε τόσο καλά με τη προηγούμενη προσπάθεια και το ξανα-προσπαθεί ;

 

Just thoughts :)

 

:valt:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55385
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

H Anubis βγαίνει συνέχεια στα περίπτερα. Tο Avengers vs X-MEN είναι αυτή τη στιγμή στο τεύχος 4 από τα 7 και παράλληλα έβγαλε και 3 τεύχη Σπάιντερμαν. Και πριν είχε βγάλει κι άλλες σειρές.

 

Αν δεν έβγαζε κέρδος γιατί π.χ. να μην βγάλει το Avengers vs X-MEN σε βιβλίο, εφόσον βγάζει και βιβλία;

 

Η Μικρός Ήρως με τα Μπλεκ και άλλες εκδόσεις επίσης βγαίνει συνέχεια στα περίπτερα.

 

Μέχρι και η Μαμούθ αρχίζει να κυκλοφορεί πάλι Αστερίξ και Λούκυ Λουκ στα περίπτερα, που είχε σταματήσει πολύ καιρό να το κάνει.

 

Γιατί κάποιοι βγαίνουν στα περίπτερα ξανά και ξανά ενώ κάποιοι άλλοι (π.χ. Οξύ) ισχυρίζονται ότι δεν συμφέρει το περίπτερο;

 

Μήπως οι της Anubis και οι της Μικρός Ήρως έχουν βρει κάποιο τρόπο (π.χ. έκαναν κάποια συμφωνία) που έχει κάνει τα πράγματα πιο ευνοϊκά γι'αυτούς;

 

Ή μήπως τα πράγματα με τα περίπτερα απλά δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζει η Οξύ;

 

:thinking:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Valtasar δεν έχω απωθημένα. Από πού και ως που να έχω;

 

Η κριτική μου ως τώρα (Δηλαδή οι 3 γραμμές στο πρώτο ποστ) αφορά στο ότι η θεματολογία είναι παιδική και η εικαστική επιμέλεια είναι ανύπαρκτη και πως το σχέδιο φαίνεται καλό. Δεν χρειάζεται να διαβάσω το κόμικ για να βγάλω αυτό το συμπέρασμα. Φαίνονται από την παρουσίαση. Ευτυχώς οι παρουσιάσεις του φόρουμ εξυπηρετούν και αυτόν τον σκοπό. Να βλέπουμε τι θα μας αρέσει και τι όχι χωρίς να διαβάσουμε το κόμικ και να γνωρίζουμε και το γιατί, δηλαδή ότι και ένα ξεφύλλισμα. 

 

Αυτό που έχω είναι αυστηρά κριτήρια στη γραφιστική επιμέλεια. Αυτό το σχολιάζω και θα το σχολιάζω χωρίς να διαβάσω κάποιο κόμικ γιατί απλά δεν μου κάνει κέφι αν είναι κακό. Δεν γίνεται να έχω απωθημένα με όλους. Απλά αυτό είναι ένα βασικό κριτήριο μου σε κάθε έκδοση. 

 

edit:

@selloscomics

Κώστα είναι αυτονόητο πως εκτιμώ τον κόπο των δημιουργών. Έχω αποφασίσει στην πορεία μου στο φόρουμ η κριτική/άποψη μου να μην επηρεάζεται εάν ο δημιουργός είναι μέλος του φορουμ ή ακόμα και φίλος. Δεν έχω σκοπό προσβάλω κανένα.

 

@Druuna92 

Δεν θέλει κότσια να βγεις στα περίπτερα, θέλει χρήματα, ένα καλό bussiness plan και φυσικά ένα καλό προϊόν. Καλώς ήρθες στο φόρουμ και ελπίζω να προσπαθήσεις να περάσεις στους παραγωγούς τα σχόλια μας που όπως είπες χρειάζονται για να γίνεστε καλύτεροι 

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εντέξει, Γιώργο, θα σου λύσω την απορία! Ναι, τα περίπτερα βρίσκονται σε φθίνουσα πορεία, γενικώς το χαρτί είναι σε παρακμή, το πρακτορείο είαι ένα, και ως μονοπωλειακός φορέας δεν ελέγχεται τι κάνει!

Όμως: Τα κόμικς είναι παιδί του περιπτέρου! Το βιβλιοπωλείο τα περιχαρακώνει, τα απομακρύνει από την πηγή βάσης του, ουσιαστικά τα σκοτώνει!

Αν θέλουμε να τα αναγεννήσουμε σε μια περίοδο που τα έντυπα δεν πνίγουν, ως αποτέλεσμα της κρίσης, το περίπτερο, πρέπει να το δοκιμάσουμε ξανά το κιόσκι, ή έστω το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς! Μ΄ άλλα λόγια, να κάνουμε το μέσον ξανά εύκολα προσβάσιμο! Αλλιώς αντίο οριστικά! Θα τα λέμε δυο φορές το χρόνο στα δύο-τρία κονβένσιονς, όπου στριμώχνονται οι πάντες για να σώσουν τη χρονιά. Τα πράγματα είναι απλά: Ή περίπτερο, ή θάνατος!

(Και, ναι, τα νούμερα ήταν απολύτως ενθαρρυντικά!)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   107
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

Και το διαφημιστικό μας τρέιλερ που κάνει πάταγο :lol: !!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στις μικρές ομάδες το φαινόμενο του hive mind είναι έντονο. Λογικό η άποψη ενός εκδότη που ήρθε και την ανέπτυξε μπροστά στο κοινό κιόλας να αντιμετωπίζεται σα θέσφατο από τους άλλους. Ε λοιπόν η άποψη των εκδόσεων Οξύ δεν είναι. Γιατί κι αυτοί το έχουν πάρει στο άλλο άκρο. Όχι απλά μόνο σε βιβλιοπωλεία αλλά και σε λίγα και εγκεκριμένα. Και πια είναι η λύση για τον Χ μικρό; Να ακολουθήσουν την άποψη αυτή και ο ένας να πουλάει Avengers κι ο άλλος τον Αιώνιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Kurdy Malloy 

 

δεν έχει έρθει μόνο η οξύ στη λέσχη αλλά και ο Ανεμοδουράς ο οποίος έχει πει και αυτός τις απόψεις του σχετικά με το περίπτερο αλλά και νούμερα σχετικά με τιράζ κτλ. Άρα αρκετοί από εδώ γνωρίζουν την κατάσταση με τα περίπτερα και φαντάζομαι πως δεν κάνουν θέσφατο τους λόγους της κάθε εκδοτικής σαν άβουλα όντα.

 

 

Από την μια είναι ωραίο να υπάρχουν κόμικ περιπτέρου, αλλά από την άλλη δεν θα σώσουν τα κόμικ περιπτέρου τα Ελληνικά κόμικ. Η αύξηση στις κυκλοφορίες τίτλων και η αύξηση των κονς έχουν δείξει πως τα ελληνικά κόμικ πάνε καλά ή έστω καλύτερα από ότι πηγαίναν πριν μερικά χρόνια και χωρίς αυτά. (Άποψη μου είναι πως τα manga έχουν βοηθήσει πάρα πολύ σε αυτό αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Συμφωνώ με την άποψη πως έτσι τα κόμικ φτάνουν σε περισσότερους, αλλά και πάλι, δεν νομίζω πως η phase production το κάνει από φιλανθρωπία προς τους μη έχοντες κομιξομάγαζο στην περιοχή τους. Εικάζω κάποια πράγματα που μπορεί να έπαιξαν και αυτά ρόλο στην απόφαση της εκδοτικής να πάει στο περίπτερο και σχετίζονται με το κατά πόσο θα (μπορεί να) συμμετέχει στα διάφορα cons στο μέλλον.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55385
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Υπάρχει και το θέμα ότι το περίπτερο δίνει μετρητά ενώ τα βιβλιοπωλεία πίστωση. Κάποιος μικρός εκδότης μπορεί να μην έχει την οικονομική δυνατότητα να περιμένει πότε θα έλθουν χρήματα από τα βιβλιοπωλεία. Ο Παχνέλης όταν είχε έλθει στη ΛΕΦΙΚ είχε πει ότι ο Καμπανάς έβγαζε τα κόμικ στα περίπτερα παρόλο που δεν του έφερναν κέρδος μόνο και μόνο για το ρευστό που απέφεραν οι πωλήσεις τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

12 min ago , constantinople said:

Υπάρχει και το θέμα ότι το περίπτερο δίνει μετρητά ενώ τα βιβλιοπωλεία πίστωση.

 

Πολύ σημαντικό. Τα έσοδα από τα μεγάλα βιβλιοπωλεία είναι τρέχα γύρευε... :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αγοράστηκε και διαβάστηκε. Δυστυχώς, για άλλη μια φορά, μπήκα στη λογική "Καλό ή καλό για ελληνικό;"

 

Από πολλές πλευρές, είναι ένα ξεπερασμένο κόμικ.Εξώφυλλο 70's, θεματολογία 80s, σχέδιο κάπου εκεί ανάμεσα. Καλώς ή κακώς, και η θεματολογία και το σχέδιο έχει εξελιχθεί από τότε. Καλούτσικη η γενική ιδέα, αδιάφοροι οι διάλογοι. Αν συνυπολογίσεις ότι τη συνέχεια θα τη δούμε σε 2-3 μήνες, η εξέλιξη της πλοκής είναι υπερβολικά αργή, ξοδεύτηκαν πολλές σελίδες χωρίς να γίνεται απολύτως τίποτα και αρκετά καρέ ήταν τελείως αχρείαστα. Η χρησιμοποίηση του Trump δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στην ιστορία καθώς η συμπεριφορά του και τα όσα λέει δεν έχουν καμία σχέση με τα όσα ξέρουμε για αυτόν. Το σχέδιο είναι επαρκές και καλοχρωματισμένο, αλλά τελείως άτολμο, κυρίως στη σκηνοθεσία και στο στήσιμο των καρέ. Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ένα καρέ που να σε κάνει να θέλεις να το προσέξεις παραπάνω.

 

Πάλι δυστυχώς, για εμένα κατατάσσεται στην κατηγορία " το παίρνεις γιατί είναι από Έλληνα " και όχι το παίρνεις γιατί αξίζει. Αν ήταν από ξένους δημιουργούς, δεν νομίζω να ασχολιόταν κανείς. Λόγω του ότι είναι από Έλληνες δημιουργούς και λόγω ότι τα production values με σέβονται ως πελάτη (καλό χαρτί/εκτύπωση), θα συνεχίσω να το παίρνω.

  • Like 10
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλησπέρα.

 

Είναι το πρώτο ποστ στο φόρουμ, οπότε καλώς σας βρήκα.

 

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για τα σε γενικές γραμμές θετικά και ενθαρρυντικά σχόλια όσον αφορά τον δικό μου ρόλο στο κόμικ Αιώνιος, και με την ευκαιρία και για τα θετικά σχόλια για τον Υπεράνθρωπο.

 

Χωρίς όμως να μπω σε λεπτομέρειες, θα ήθελα να κάνω κάποιες γενικές τοποθετήσεις, με έναυσμα κάποια από τα σχόλιά σας.

 

Η επιλογή του "κλασικού" τρόπου σχεδιασμού της ιστορίας δεν ήταν τυχαία. Αφενός είναι προσωπική προτίμηση, αφετέρου, και με δεδομένο ότι πρόκειται για ένα νέο ξεκίνημα, ήθελα να δοκιμάσω λίγο τα νερά με κάτι πιο κοντά στο comfort zone μου. Το αν αρέσει ή δεν αρέσει, είναι καθαρό υποκειμενικό και σεβαστό. Θεωρώ όμως ολίγον ισοπεδωτικό αυτό που έγραψε παραπάνω ο Dredd ότι δεν υπήρχε κανένα πάνελ που να μην άξιζε λίγη παραπάνω προσοχή.

 

Επίσης, το μέγεθος της έκδοσης είναι για μένα πρωτόγνωρο. σε αυτό το μέγεθος έχω βγάλει μόνο το Λοκάρ, το οποίο ήταν ασπρόμαυρο, άρα καμία σχέση. Δεν είχα ιδέα τι από τα σχέδια εκτυπώνεται καθαρά και τι όχι. Ας πούμε έφαγα κάποιο χρόνο για να προσθέσω μια σταγόνα ιδρώτα, η οποία σχεδόν εξαφανίστηκε στην εκτύπωση και αν δεν ήξερα ότι ήταν εκεί δε θα την πρόσεχα ποτέ.

 

Τα περί στιλ 70ς, 80ς κτλ σηκώνουν πολύ κουβέντα, ειδικά αν μπαίνει με τη στάμπα του υποδεέστερου από το πιο μοντέρνο στιλ. Ποιο είναι αυτό δε θα μπω καν στην διαδικασία να ρωτήσω, γιατί είναι τόσο ασαφές και αυθαίρετο που πιο πολύ θα ταραχτούμε παρά θα συμφωνήσουμε. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η μεγαλύτερη σημασία είναι η ποιότητα στη δουλειά . Αν το 70ς είναι Neal Adams και το μοντέρνο είναι Greg Land, σορι κιόλας, αλλά η σύγκριση είναι χαοτική.

 

Η εκδοτική είναι εντελώς καινούρια, ανεξάρτητα της όποιας εμπειρίας στο χώρο έχουμε οι δημιουργοί, στον εκδοτικό στίβο μπήκαμε πρόσφατα. Νομίζω ο Αιώνιος ήταν το μόλις 3ο τεύχος / κόμικ που εκδίδει η Phase Productions. Θεωρώ λοιπόν υπερβολικά τα σχόλια για τη γραφιστική ανεπάρκεια (επίπεδο Lidl κτλ., που μάλλον έχεις καιρό να πας στα Lidl, btw). Πραγματικά δε νομίζω ότι βρίσκεται τόσο πίσω από άλλες αντίστοιχες δουλειές, τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδας. Αν θέλει βελτίωση; Προφανώς και στα σίγουρα θα τη δείτε στο μέλλον. Οι πρώτοι άλλωστε που εντοπίζουμε τις αδυναμίες μας είμαστε εμείς και χαιρόμαστε να λαμβάνουμε κριτική προς βελτίωση.

 

Σε καμία περίπτωση δε θεωρούμε ότι έχουμε βγάλει κάποιο αριστούργημα. Έχουμε βγάλει κάτι που το θεωρούμε αξιόλογο, αξιοπρεπές και τίμιο. Ούτε φανφάρες, ούτε πολλά λόγια. Οι χαρακτηρισμοί "παιδικό", τολμώ να πω μας εκφράζουν κιόλας, σε ένα σημείο. Το κόμικ πρέπει να απευθύνεται στο μεγαλύτερο δυνατό κοινό. Αν αποκλείσουμε το νεανικό κοινό, βάζουμε αυτογκόλ γιγαντιαίων διαστάσεων. Ο μόνος τρόπος να σταθεί η τέχνη που λέγεται κόμικ είναι να αποκτήσει νέους αναγνώστες, τόσο σε πλήθος όσο και σε ηλικία. Αν από το Μίκυ Μάους λοιπόν (που το παίρνει η μαμά από το περίπτερο για το παιδί) θεωρούμε ότι ο αναγνώστης (με το περιορισμένο χαρτζιλίκι του πια) θα πάει κατευθείαν πχ στον Μπλε Κομήτη ή τους Ληστάρχους, τότε χάσαμε ένα σημαντικό ενδιάμεσο στάδιο και πολύ φοβάμαι και το τρένο... Κι εδώ έρχεται και δένει και η παράμετρος "περίπτερο"...

 

Αυτά τα ολίγα, ευχαριστώ για το βήμα και τα λέμε και πάλι σύντομα.

 

Με εκτίμηση,

 

Θάνος Κόλλιας

Επεξεργασία από tkollias
spelling
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

43 λεπτά πριν, tkollias είπε:

Το αν αρέσει ή δεν αρέσει, είναι καθαρό υποκειμενικό και σεβαστό.

 

43 λεπτά πριν, tkollias είπε:

Θεωρώ όμως ολίγον ισοπεδωτικό αυτό που έγραψε παραπάνω ο Dredd ότι δεν υπήρχε κανένα πάνελ που να μην άξιζε λίγη παραπάνω προσοχή.

 

Και αυτό υποκειμενικό είναι, δεν επικαλούμαι άλλωστε ότι είμαι αυθεντία, προσωπική άποψη και κριτική άποψη έγραψα. Κάποιος άλλος μπορεί να μαγευτεί με το σχέδιο.

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τη λογική περί νεανικού κοινού. Σίγουρα αν το έκρινα από την σκοπιά αυτή, θα έγραφα άλλα πράγματα. Το έκρινα με την οπτική του ενήλικου αναγνώστη.

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόνο 4 πράγματα θέλω να πω στον @tkollias μιας και είναι εδώ.

 

α. Όταν θες να προσεγγίσεις το νεανικό κοινό, δεν πας με κάτι κλασσικό στο σχέδιο. Κοιτάς τι αρέσει σε αυτό το κοινό και το κάνεις. Υπάρχουν παντού τα υποκειμενικά μαρέσει-δε μαρέσει φυσικά αλλά ξέρουμε πάνω κάτω προτιμήσεις ηλικιακών ομάδων.

β. Κάπου λες αυτογκόλ γιγαντιαίων διαστάσεων. Aκριβώς αυτό πιστεύω σε όποιον βγάζει μια έκδοση χωρίς σωστή επιμέλεια (γλωσσική+γραφίστικη). Νομίζω πως καταδικάζει τον εαυτό του από το ξεκίνημα και όπως λένε, δεν υπάρχει δεύτερη πρώτη εντύπωση. ελπίζω και γω σε βελτίωση.

γ. Δεν είπα πως η γραφιστική επιμέλεια είναι για lidl. Μακάρι να ήταν. Η θεματολογία είπα πως είναι από τα lidl.

δ. Καλώς ήρθες στο φόρουμ και ελπίζω η παραμονή σου και τα σχόλια σου να έχουν διάρκεια και να μην περιορίζονται στις δικές σου δουλείες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα προσπαθήσω για συχνότερη παρουσία, αν και ο χρόνος είναι εξαιρετικά περιορισμένος αυτό το διάστημα. 'Όταν ξεκλέβω λίγο, θα με διαβάζετε.

 

Δεν θεωρώ τροχοπέδη το κλασικό σχέδιο. Δεν θα ισοπεδώσω πχ τον Alan Davis, τον George Perez ή τον Mike Zeck και θα πω ότι δεν μπορούν να μιλήσουν στη νέα γενιά επειδή έχουν κλασικό ύφος. Ούτε υπάρχει χάρτης τι αρέσει στις ηλικιακές ομάδες. Αρέσει ό,τι είναι καλό. Τα νέα παιδιά παίζουν κι ευχαριστιούνται Fortnite, παίζουν όμως και πιο arcade παιχνίδια. Η εναλλαγή είναι πιο σημαντική από την πλήρη τυποποίηση. Άλλωστε, η μεγάλη διαφορά στο σχέδιο (για τα δικά μου μάτια) δεν ήταν αυτού καθ' αυτού το σχεδιαστικό κομμάτι αλλά το χρώμα. Εκεί έγινε πραγματική επανάσταση, χάρη στην τεχνολογική εξέλιξη.

 

Για το σχέδιο, λοιπόν, ειδικά στην υπό διαμόρφωση κουλτούρας αναγνώστη κόμικ νεανική ηλικία, από τη δική μου εμπειρία, το "μοντέρνο" πολύ συχνά απωθεί ή ξενίζει. Για παράδειγμα, το Φάντομ, που προσπαθεί να είναι υπερβολικά μοντέρνο σχεδιαστικά, με αλλεπάλληλα splash pages και ανορθόδοξα καρέ είναι εντελώς δυσανάγνωστο, σε αντίθεση με τις περισσότερες ιστορίες στο Μίκυ ή το Αστερίξ που είναι το ακριβώς αντίθετο. Και ρωτώ, τι είναι μοντέρνο; Αν τα βάλεις κάτω, θα διαπιστώσεις ότι το μοντέρνο που έχει ο μέσος αναγνώστης στο μυαλό του είναι πιθανότατα τουλάχιστον 15-20 χρονών!

 

Έχεις δίκιο, μίλησες για υπόθεση από Lidl, το οποίο δεν βγάζει κανένα νόημα, αλλά το προσπερνώ...

 

Τι σε ενοχλεί τόσο γραφιστικά δεν το "πιάνω", αλλά προφανώς κάτι δεν σου κάθεται. Ίσως να κάνουμε κάποια κουβέντα εκτενέστερα κάποια στιγμή. 

 

Τέλος, για να μην δημιουργείται σύγχυση, το κόμικ μας στοχεύει να είναι all ages. Αυτό σημαίνει ότι προσπαθούμε να πει κάτι σε όλους. Με δεδομένο ότι είναι super hero προφανώς το νεανικότερο κοινό είναι πιο κοντά. Σε αντιστοιχία τηλεοπτικών σειρών, θα το τοποθετούσα με το Flash ή το Agents of S.H.I.E.L.D. και όχι πχ το Lab Rats ή το Mech-X4 (Disney XD).  Νεανικό λοιπόν στη βάση του, αλλά όχι μόνο, και σίγουρα όχι αποκλειστικά παιδικό...

 

Το τι κρύβεται βέβαια στο μυαλό του Χειλά μερικές φορές δεν το ξέρει ούτε και ο ίδιος! :idea:

 

Αυτά για σήμερα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Προσφάτως διάβασα κι εγώ το κόμικ των Χειλά- Κόλλια, παρότι δεν είμαι λάτρης του υπερηρωίκού είδους , πέρασα ευχάριστα και μου κινήθηκε η περιέργεια για το επόμενο, μιας και ο Χειλάς στις σειρές σεναριακά έχει τη φιλοσοφία της αναμονής με αγωνία με μικρές ενότητες σε κάθε τεύχος:dadira:. Είναι η φιλοσοφία για κάτι που βγαίνει σε συνέχειες και έτσι πρέπει να γίνεται. Σίγουρα για μαζική παραγωγή θα πρέπει ένα κόμικ σειράς να βγαίνει κάθε βδομάδα, να υπάρχει σεναριογράφος penciler, inker και letterer, art director και γραφίστας  όπως στις USA, άλλα με τον ελληνικό πληθυσμό ,τις εγχώριες πωλήσεις και τα οικονομικά δεδομένα αυτό είναι εντελώς ουτοπικό !!! Άρα τα εγχώρια κόμικς αυτά αναγκαστικά θα έχουν την ταμπέλα "" καλά για ελληνικά " και θα είναι άδικο να συγκριθούν με τα καλύτερα αμερικάνικα που έχουν περάσει σε άλλη σφαίρα και για να τα προλάβουμε σε επίπεδο θα πρέπει να πέσουν κρατικές επιδοτήσεις και ΕΣΠΑ για να μπορούν οργανωμένα teams να δουλεύουν ακατάπαυστα χωρίς να ασχολούνται με τα εγκόσμια (δηλαδή με άλλες δουλειές).  Αυτό που θέλω να πω δεν είναι ότι ο μέσος αναγνώστης πρέπει να ικανοποιείται με "σκουπίδια" λόγω των συνθηκών, άλλα ότι και αυτή εδώ η προσπάθεια αν προσμετρήσεις όλα τα δεδομένα είναι αξιόλογη, παρότι μπορεί να επιδέχεται βελτιώσεις για να γίνει ακόμη καλύτερο,κάτι που είμαι σίγουρος ότι θα συμβεί στο μέλλον.  Ο Θάνος μετά από χρόνια αποχής από τον στήβο των κόμικς πρόσφερε ένα άρτιο σχέδιο με σωστή προοπτική με δουλεμένο χρώμα και με αρκετά καταπληκτικά καρέ στα φόντα με πολλά αντικείμενα λεπτομέρειες κτλ:spidey_yeah_that: . Η προσθήκη του Τραμπ, προσωπικά δεν με χάλασε, επειδή  ήταν ένα clue που σε κάνει να προσέξεις την ιστορία. Γενικά ένα κόμικ που κυλάει ευχάριστα, άλλα η συνέχεια θα δείξει αν θα έχει κάποιο peak σεναριακά που θα του δώσει μια μοναδικότητα και μια πρωτοτυπία για να ξεχωρίσει μέσα στα άπειρα υπερηρωικά κόμικς που έχουν βγει. Ας περιμένουμε λοιπόν, Θάνο καλοτάξιδο!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επιτελους ελληνικο υπερηρωικο κομικ ξανα στα περιπτερα.Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος λατρης των υπερηρωικων κομικ που να μην χαιρεται γι αυτο.Προσωπικα μου αρεσει που ειναι κλασσικο,μου θυμιζει τα κομικ με τα οποια μεγαλωσα.Το μονο αρνητικο που βρισκω ειναι οι λιγες σελιδες αλλα πιστευω οτι θα αξιζει την αναμονη το δευτερο τευχος.Μειναμε με πολλα ερωτηματα.Με στεναχωρει ομως να βλεπω τετοια αρνητικοτητα στα σχολια σε μια τετοια προσπαθεια.Εχουμε πολλα ελληνικα υπερηρωικα κομικ και μας χαλασε αυτο?Σεβομαι το οτι μπορει να μην αρεσει σε καποιον,αλλωστε ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα,αλλα δεν νομιζω κανεις να μην θεωρει αυτη την προσπαθεια τιμια.Και μην ξεχναμε οτι εκαστος στο ειδος του,δηλαδη αν γενικα καποιος δεν γουσταρει τα υπερηρωικα κομικ,τοτε σιγουρα δεν θα του αρεσει ο Αιωνιος.Ομως το να λες οτι η υποθεση ειναι απο τα λιντλ δεν ειναι γνωμη ουτε γουστο ουτε αποψη.Για μενα αυτος ο χαρακτηρισμος ειναι το λιγοτερο ειρωνικος αν οχι χλευαστικος.Αυτη την φραση τη χρησιμοποιουμε συνηθως για να πουμε οτι κατι ειναι φτωχο ποιοτικα.Πως λοιπον καποιος προβαινει σε ενα τοσο απολυτο συμπερασμα μονο απο την περιληψη της ιστοριας.Κι αληθεια τι ειναι αυτο που την κανει απο τα λιντλ?Γιατι αλλο να πει καποιος θεωρω την υποθεση πολυ απλη για τα γουστα μου κι αλλο απο τα λιντλ.Κι αν κρινουμε ετσι την υποθεση λογω της θεματολογιας της τοτε θεωρουμε αντιστοιχης ποιοτητας πολλες παλιες ιστοριες αμερικανικων ηρωικων κομικ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.